Nederland huldigt zijn Koningin MAANDAG 11 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VODR DE P& <E ZEELAND Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Geluckig is het Lant Buitenland Binnenland. Belangrljkste Nieuws. (Jitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Toloioonnummor 11. Postchèquo en Girorekening 41455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tol cl. 250. Directeur-Hoofdredacteur: II. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtontiön 30 cent per regel, Ingezonden mcdcdcelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags i 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Gedanckt moet syn de Heer, De God, die eeuwig leeft!" Ons volk is in vele opzichten rijk be voorrecht. Zeker, ook i n ons land worden breede groepen door de crisis getroffen. Ook hier heerscht een ongekend groote werkloos heid, ook hier gaat het bedrijfsleven onder de crisis gebukt, ook in ons land wordt de belastingschroef steeds verder aangedraaid, en dat op een moment, dat de inkomsten dalen en door allerlei nood maatregelen de prijzen zelfs van de eer ste levensbehoeften een sterke stijging vertoonen. Ook in ons land is er geestelijke nood. De onkerkelijkheid neemt toe. De cijfers van de laatste volkstelling spreken ook wat betreft huwelijk en echtscheiding geen opwekkende taal. Er is een losheid van zeden, die beangstigen kan. En ook hier worden gepropageerd de revolutionaire beginselen, die bij conse quente toepassing den ondergang van ons volk moeten bewerken. Wij willen de donkere kanten van ons volksleven niet uit het oog verliezen. Maar daarnaast is er toch ook veel en ook daarop dient de aandacht ge vestigd wat tot dankbaarheid moet stemmen. De economische druk is hier veel min der zwaar dan in vele andere landen. De crisisgevolgen worden hier veel min der gevoeld. Er heerscht hier, in ver gelijking met de meeste andere landen van ons werelddeel, een betrekkelijke welvaart, orri niet te zeggen weelde. Het kerkelijk leven bloeit nog. Het Christelijk onderwijs heeft een omvang gekregen als in geen land ter wereld. Er is hier belangstelling voor princi- piëele politiek. Bij breede groepen der bevolking is er nog een vragen naar God en Zijn Woord. Met het gevolg, dat de revolutionaire groepen van links en van rechts hier veel minder invloed hebben dan elders, zoodat we meer dan anderen, een ge rust en stil leven mogen leiden. En daarbij komt nog, dat er is een hartelijke, een innige band tusschen Vorstenhuis en volk, tusschen Oranje en Nederland. God heeft ons het groote voorrecht ge schonken, dat we een Vorstin bezitten, die, hoe hoog ook geplaatst, geleerd heeft te buigen voor den Koning der koningen. Een Vorstin, die haar moeilijke taak vol voert niet in eigen kracht, maar die, terwijl zij zich gedragen weet door de trouw en het medeleven van hare onder danen, van haren God vraagt wijsheid en sterkte. De Koningin heeft Zaterdag met een hart vol dankbaarheid gewaagd van al het schoone en goede, dat zij van haar volk heeft mogen ondervinden. En het Nederlandsche volk heeft op de meest ondubbelzinnige wijze uiting ge geven aan zijn brandende liefde en zijn diepe hoogachting voor zijn Vorstin, van wie het weet, dat het vervullen van haar plicht door haar gezien wordt als een voorrecht en een bron van blijdschap. En is het niet een rijken zegen en een niet te waardeeren voorrecht, dat we een Koningin hebben, die zelf haar volk oproept voort te bouwen op de grond slagen door onze Vaderen gelegd, te put ten uit de schatten ons door een groot voorgeslacht nagelaten? Of is het niet heerlijk, dat we een Vorstin bezitten, die met name de Jon geren oproept langs de beproefde wegen van Godsdienst en vaderlandsliefde hun krachten te wijden aan het tijdperk, dat voor ons ligt en mee te werken om het schoonste uit onze historie in heden en toekomst te doen voortleven in zich steeds vernieu wenden en ver jongenden vorm? Groot en rijk zijn de voorrechten, die God ons ook in deze veelszins donkere tijden schenkt. Mogen dan ook de waardeering en dankbaarheid niet ontbreken. En vinde het woord, waarmee Zaterdag H. M. onze geëerbiedigde Koningin haar toespraak besloot, weerklank bij het ge- heele volk: Ten besluite richt ik mij tot U allen, ouderen en jongeren te zamen, ja tot de bevolking van geheel het Rijk, om als één en ondeelbaar Volk de handen ineen te slaan, ten einde eendrachtig samen te werken om dezen zorgvollen tijd te boven te komen. Als vanzelf gaat ons aller blik naar onze fiere driekleur, symbool van ons willen en kunnen, zinnebeeld bovenal van ons dierbaar Vaderland. Zij waaie steeds over de Wereldzeeën tot in de verste landen en doe daar kond van onze eendracht en onze wilskracht. Een optimistische toon. In de jaarvergadering van de Noord- Bralbantsche Waterschapsbond heeft de voorzitter, Mr Vonk de Both, een optimis tisch geluid laten hooren. In zijn openingsrede wees hij er op, dat er voor hem twee aanduidingen zijn, die er op wijzen, dat het einde van de crisis nadert; dat in elk geval h e t hoogtepunt der economi sche wereld-inzinking op dit tijdstip is bereikt. Ten eerste: de werkloosheid is positief aan het verminderen. Niet als een sei zoensverschijnsel, maar blijkbaar als een blijvenden toestand. De statistische cij fers hier en in het buitenland wijzen daarop. Ten andere: de prijzen der producten beginnen langzamerhand te stijgen. Spr. wijst in dit verband op de maatgevende klimmende ijzerprijzen. Onder deze omstandigheden, achtte spr. zioh gerechtigd om in dezen kring een optimistische stem te doen hooren". Dat is een ongekend geluid in dezen tijd. Wij zijn aan zwaar pessimistische be schouwingen en dito voorspellingen ge woon geraakt. Dat drukt het leven, het bindt de handen, bet verlamt de energie. Voor ongegrond optimisme moet ge waakt. Maar we moeten toch ook oog hebben voor de lichtzijden en niet opzettelijk alle optimisme bannen. Bekend duikbootkapitein overleden. De gewezen commandant vein de duik boot „Deutschland", kapitein König, is in den ouderdom vein 66 jaar overleden. König heeft vooral bekendheid verwor ven door den tocht, dien. bij met de „Deutschland" tijdens den oorlog naar Amerika ondernam. Van de voorberei ding van den tocht was niets bekend ge worden en onverwacht arriveerde op 10 Juli 1916 in de Amerikaansche haven Baltimore kapitein König met zijn duik boot, waarmede een aantal Duitsche goe deren werden overgebracht. Op 23 Aug. van dat jaar was König weer in Bremen terug. Een tweede tocht werd door hem tegen het einde van 1916 gemaakt. Hooggeplaatste Duitsche rechterlijke ambtenaren gearresteerd. De Berlijnsche correspondent van de „Times" meldt, dat er alle reden is om aan te nemen, dat drie hooggeplaatste rechterlijke ambtenaren gearresteerd zijn en bedreigd worden met overbrenging naar een concentratiekamp. Het betreft dr Bender, proc.-generaal bij het Hof v. Appèl in Berlijn, dr Kohier, proc.-generaal bij de rechtbank te Berlijn, en dr Hermann, werkzaam bij het minis terie van justitie. Hun wordt verweten, dat zöj nat.-socia- listische gedaagden te streng hebben ver volgd, en tegen „misdadigers van hel vroegere bewind" te zacht zijn opgetre den. De Schelde-tunnel. Gistermiddag heeft koning Albert van België de beide tunnels onder de Schelde te Antwerpen, voor snelverkeer en voor voetgangers, geopend. De bouw dier tun nels is op 1 April 1931 begonnen en ver vóór den bepaalden tijd is bet groote werk gereed gekomen. Antwerpen was in feesttooi en feest stemming. De hongersnood in Rusland. De Europeesche centrale voor kerke lijke hulpacties, die te Kopenhagen een internationale conferentie houdt, vaardigt een oproep uit aan de christenheid der wereld, over den hongersnood die in Rus land heerscht. „Die hongersnood treft ook de christe nen in Rusland zwaar" aldus dit mani fest. „Wij zijn niet in staat hun sterven werkeloos aan te zien en roepen daarom de evangelische kerken der wereld met klem op tot een hulpactie. Wij beschikken over betrouwbare do cumenten, die bewijzen dat onze zendin gen de noodlijdenden bereikten. Wij noo- digen derhalve de evangelische en ortho doxe kerken uit, in hun landen onverwijld inzamelingen te doen houden. Wij vragen u terwille van de christe lijke soldariteit erbarming te hebben met de hongerlijdenden in Rusland en hen den troost te verschaffen, dat christenen elkaar helpen." Minister en spiritussmokkelaar. In Estland heeft zich het zeker wel zeer merkwaardige geval voorgedaan, dat de minister van justitie en binnenland- sche zaken, die tegelijkertijd officier van justitie van Estland is, Rooberg, verwik keld is geraakt in een spiritussmokkel- affaire. Reeds eenigen tijd geleden werd be kend, dat minister Rooberg mede-reeder was van het door de autoriteiten van Dan zig in beslag genomen smokkelschip „Ita", dat kort geleden de Danzigsche douane in handen viel met een lading van 1000 L. spiritus aan boord. De kapitein en mede-eigenaar van het schip werd gearresteerd. Ofschoon nu reeds geruimen tijd geruchten de ronde deden over deze affaire, werden berichten in de bladen daarover door de censuur tegengegaan. De regeering heeft thans echter toch het onderzoek tegen den minister ge opend. Minister Rooberg heeft verklaard, dat hij weliswaar mede-eigenaar was van het schip, maar nooit iets heeft geweten van het daarmede bedreven smokkelen. Zaterdag is den minister verlof verleend. Men verwacht niet, dat hij in het kabinet zal terugkeeren. Deze affaire, die in het geheele land groot opzien heeft gebaard, beteekent een ernstig verlies aan prestige der regeering, die naar het schijnt toch al een zwaren strijd heeft te voeren tegen de oppositie. De revolutie op Cuba. Naar verluidt, is Swanson, de Ameri kaansche minister van marine, niet van boord gegaan, toen de kruiser Indianapo lis de haven van Havanna was binnen- geloopen, daar de Gubaansche regeering hem geen voldoende geleide wilde geven en hij anderzijds de Cubanen niet wilde provoceeren door een eigen wacht mede te nemen. Toen de kruiser de haven binnenkwam, werd er niet gesalueerd. De regeeringsambtenaren verrichten geen arbeid; al het overheidswerk blijft liggen; de burgers schijnen verward en ontmoedigd te zijn. Zes Amerikaansche suikerfabrieken zijn door ontevreden arbeiders bezet. De autoriteiten te Washington deelen mede, dat behalve de ongeveer 30 oor logsschepen, die reeds op de reede van Cuba liggen, 8 torpedootjagers, die zich op het oogenblik te Hamptonroads (Vir- ginië) bevinden, indien noodig onmiddel lijk naar Cuba gezonden zullen worden. Eerrez, de minister van oorlog onder Cespedes, heeft formeel aan de revolutio naire juncta verzocht om het president schap aan Cespedes terug te geven, ten einde aan de wenschen van de officieren tegemoet te komen. Op het dak van het regeeringspaleis zijn mitrailleurs opgesteld en de bewaking van het paleis is versterkt. Later wordt gemeld: Grau San Martin, oud hoogleeraar van de universiteit en lid van de Revolutio naire Junta, is door de Junta tot presi dent benoemd: Korte Berichten. 1 De slaapziekte in St. Louis (Am.) heeft tot dusver 98 dooden geëischt. Zes honderdvijftig personen zijn nog lijdende. Bovendien worden uit andere deelen van de Ver. Staten ziektegevallen en slachtof fers gemeld. In de stad New-York zijn se dert 1 Januari 27 personen tengevolge van de slaapziekte om het leven gekomen, terwijl nog 14 personen door deze ziekte zijn aangetast. In 1923 waren 523 gevallen van deze ziekte voorgekomen. In de haven van Duinkerken dreigt een nieuw conflict uit te breken naar aan leiding van de verlaging der havenarbei- dersloonen. Vandaag zal een vergadering van werkgevers en -nemers worden ge houden waar vermoedelijk een beslissing zal vallen, hetzij staking, hetzij uitslui ting. Sinds Maart hebben 20.000 Joden zich hij het Duitsche Palestinabureau aangemeld, teneinde naar dit land te emi- greeren. i Dezer dagen werd de Hitlergroet voor de kinderen op de scholen in Wür- temberg verplichtend gesteld. Het mag zeer onwaarschijnlijk worden geacht, dat ten behoeve van de Joodsche kinderen een uitzondering zal worden gemaakt. 1 In de buurt van Bordeaux hebben hevige onweders, die van hagelslag ver gezeld gingen, veel schade toegebracht aan de wijnbergen. Voorloopig wordt de schade op ettelijke millioenen francs ge raamd. Er ontstonden ook overstroomin gen, waardoor vele kelders onderliepen. Door het breken van een electrische ge leiding werden drie personen gedood. De 9 te Dusseldorp ter dood veroor deelde communisten hebben bij het Rijks gerecht herziening van het vonnis aange vraagd. Ook het openbaar ministerie is in beroep gegaan. Op het militaire vliegveld Evere bij Brussel is een vliegtuig neergestort. De 28-jarige sergeant S., die mede was opge stegen, werd gedood. De Federatie uitgesloten van steun. Naar wij vernemen heeft de minister van Sociale Zaken besloten de steunver- leening aan de werklooze leden van de Landelijke Federatie van bouwvakarbei ders in Nederland met ingang van 10 de zer voor het geheele land stop te zetten. De oorzaak is gelegen in het volgende. Den 21 sten Aug. verzocht genoemde mi nister het bestuur van de federatie hem de verzekering te geven, dat zijn organi satie evenals de andere landelijke vak bonden accoord gaat met de nieuwe ver laagde regeling van de loonen en tarieven in het stucadoorsbedrijf te Amsterdam. Voorts verzocht de minister hem te willen mededeelen, welke maatregelen het be stuur had getroffen ten aanzien van de leden zijner organisatie, die niet bereid blijken de nieuwe regeling te aanvaarden en of deze evenals bij de andere bonden van het lidmaatschap der organisatie zou den worden geroyeerd. Aangezien een verklaring als bedoeld den Minister nog steeds niet heeft bereikt, heeft hij het bestuur van de Federatie doen weten, niet langer te kunnen wach ten en daarom te hebben besloten tot den bovengenoemden maatregel over te gaan. D'e stopzetting der steunverleening zal worden voortgezet totdat de Federatie de door den Minister gewenschte verklaring zal hebben afgelegd. Naar wij voorts vernemen onderzoekt de Minister nog, voor welke andere orga nisaties in verband met deze materie de steunregeling zal dienen te worden inge trokken. Bezuiniging bij de Robaver. Naar uit Rotterdam gemeld wordt is aan ongeveer honderd leden van het per soneel van de Rotterdamsche Bankver- eemiging ontslag aangezegd tegen 31 De cember a.s. Onder hen, die door dit ont slag getroffen zijn, zijn zoowel vrouwe lijke als mannelijke bedienden. Er zijn menschen bij, die meer dan twintig dienstjaren hebben. In 's-Gravenhage zou aan 50 bedienden ontslag zijn aangezegd. Dreigend conflict te Maastricht. Zaterdagmiddag 'heeft een bespreking plaats gehad onder leiding van den Rijks- bemiddelaar, Prof. Mr Aalherse, van de partijen, betrokken bij het dreigend geschil bij' de Kon. Ned. Papierfabriek te Maas tricht. Deze bespreking heeft er toe geleid, dat de onderhandelingen zullen worden voortgezet en dat, 'hangende deze bespre kingen, partijen geen maatregelen zullen nemen. De Omzetbelasting. Op 'het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting (heeft de heer Knottenbelt een amendement ingediend, om de t!hee onder de vrijstelling op te nemen. De voor steller merkt 'het volgende op: De thee is, aldus zijn toelichting, reeds belast met een specifiek invoerrecht van 75 ct. per kg., vermeerderd met 30 opcen ten, makende te zamen 9714 ct. per 'kg. De waarde is in entrepot 70 ct. per kg., zoodat de theebelasting thans reeds onge veer 150 pet. der waarde bedraagt. Een nieuwe verhooging dezer belasting met 4 pet. der ingevoerde waarde f 1.6714), zijn de 'bijna 10 pet. van de entrepotwaarde, acht de voorsteller verwerpelijk. Wisseling in de Kamer. De liberale senator Ir J. Koster te Heerlen heeft zich volgens de Tel. genood zaakt gezien, in verband met zijn gezond heidstoestand te bedanken als lid van de Eerste Kamer, de Prov. Staten van Lim burg en de Kamer van Koophandel te Heerlen. Zijn plaats in de Eerste Kamer zou wor den ingenomen door het Tweede Kamerlid Mr H. J. Knottenbelt, die op zijn beurt zou worden vervangen door Mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar. 'Zooals men zich herinnert werd reeds tijdens de verkiezingen Mr Wendelaar ge noemd als de toekomstige leider van de liberale Kamerfractie. Garantieregeling kippen- en eendeneieren. Namens den Minister van Economische Zaken, maakt de Regeeringscommissaris voor de uitvoering van de 'garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en een- denhouderij hekend, dat de uitkeering voor de week van 11 tot en met 16 September is vastgesteld op 30 cent per 100 stuks, uit te voeren versohe kippeneieren, tot een gewicht van maximum 50 kg. per 1000 stuks en op 30 cent per 100 stuks uit te voeren eendeneieren. - De Amsterdamsche politie en ons Vorstenhuis. De Telegr. eindigt een beschouwing over de huldiging in het Stadion, met melding te maken van een betreurenswaardig in cident. Het was, zegt het blad, een verbijsterend feit, dat zestig procent van onze Amster- Binnenland. De Koningin Zaterdag op indrukwekken de wijze gehuldigd. D'e federatie van bouwvakarbeiders uit gesloten van steun. Buitenland. De revolutie op Cuba. De hongersnood in Rusland. De Scheldetunnels geopend. damsche politiemacht weigerde zich te laten vertegenwoordigen bij de huldiging in het Stadion. Deze zelfde lieden hebben het wel noodig geoordeeld deel te nemen aan de begrafenis van Troelstra en aan het afscheid van wethouder W'i'baut. Toen wij aan het bestuur van den betrokken politiebond de vraag stelden, waarom het aan deze huldiging niet deelnam, kregen wij: het laconieke antwoord, dat er geen reden voor bestond. Er bestaat zeer zeker reden voor om dezen bond onder de loupe te nemen, want welk vertrouwen kunnen wij stellen in handhavers van de openbare orde, 'die dergelijke beginselen in practij'k brengen? Er bestaat een 'diepe kloof tus schen deze politiemannen en de 'groote meerderheid der Amsterdammers. De Ontwapeningsconferentie. Naar het „Vaderland" verneemt zal Jhr Loudon bij de hervatting der Ontwape ningsconferentie niet meer aan het hoofd staan van de Nederlandsche delegatie. Hij zal worden opgevolgd door Mr. J. A. N. Patijn, gezant te Rome en oud-burgemees ter van Den Haag. De verwachtingen ver overtrof fen. Een ongekend geestdriftige hulde. De huldiging van H. M. de Koningin ter gelegenheid van baar 35-jarige regee ring is geworden tot een manifestatie die de stoutste verwachtingen beeft overtrof fen. Zeker, het is bekend, dat de band tus schen Vorstin en volk hecht is en sterk, dat Koningin Wilhelmina een groote plaats beeft in het hart van baar volk, zooals het omgekeerd voor H.M. de Ko ningin naar zij Zaterdag betuigde, meer dan ooit een voorrecht en bron van blijd schap is haar plicht tegenover het Vader land te vervullen, gedragen als zij zich weet door de trouw en het medeleven van hare onderdanen. Maar dat het Neder landsche volk op zoo spontane en indruk wekkende wijze aan zijn gevoelens van liefde en trouw uiting zou geven, dat had toch niemand verwacht. Er was in bet Stadion plaats voor 30.000 toeschouwers. Maar bet aantal aanvragen om een toegangskaart liep op tot 60.000. Er was op gerekend dat aan bet défilé een 30 a 40.000 personen deel zouden ne men, maar dit getal werd meer dan ver dubbeld. Uit alle oorden van bet land trok men naar de hoofdstad, niet om groote en in drukwekkende feestelijkheden bij te wo nen, maar alleen om de Koningin te zien en baar opnieuw te geven een blijk van liefde en trouw. Het is een indrukwekkende plechtig heid geworden daar in het Stadion. Het begon al bij het paleis waar een duizendkoppige menigte de Koninklijke Familie opwachtte en toejuichte. Toen het klokkenspel van het paleis het Oude Wilhelmus liet hooren, begreep ieder, dat nu de Koningin zou verschij nen. Een kort bevel en de wacht voor het paleis presenteerde stram het geweer. En toen terwijl hét Wilhelmus nog klonk uit honderden ontroerde kelen, barstte opeens een gejuich los. Handen, hoeden en zakdoeken gingen de lucht in, als een zwerm reusachtige, zonderlinge vlinders. De juichkreten overstemden het Wilhelmus. Onder het purperen baldakijn stond de hooge, rijzige gestalte van onze Koningin. Zij besteeg bet rijtuig en groette staande haar volk met een koninklijk gebaar, dat de geestdrift opnieuw en nog heviger deed losbreken en aanzwellen tot een ware ovatie toen ook de Prinses en de Prins der Nederlanden in het rijtuig plaats namen. Nauwelijks was de kleurige en fonke lende stoet van den Dam vertrokken, toen door heel de stad de klokken begonnen te beieren. Van het gebeurde in het stadion hebben wij reeds Zaterdag het voornaamste, de redevoering van H. M. de Koningin in antwoord op de toespraak van Ds van Esogankuyze vermeld,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 11