C. JOOSSE EERSTE BLAD. ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE Pi IE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 20Ö Dit nummer bestaat uit 3 bladen Nationaal Huldebetoon aan H.M. de Koningin. WILT U BILLIJK K00PEN in Goud, Zilver, Uur werken en Optiek? St. Adriaanstr. Goes Belangrijkste Nieuws. Buitenland Uitg,: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tclofoonnummer 11. Postchè'juo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telof. 250. Directeur-Hoofdredacteur: It. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. AdvcrtcniiCn 30 cent per regel, Ingezonden modcdeolingcn 00 cent por regel. Kleine Advcrtontlön Dinsdags en Vrijdags f 075, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto l 0.85. Bij contract belangrijke korting. In en buiten het Olympisch Sta dion te Amsterdam. Grootsche manifestatie van trouw aan het Huis van Oranje. Rede van de Landsvrouwe. Het hedenmiddag te Amsterdam plaats gehad hebbend huldebetoon aan Hare Majesteit de Koningin, waartoe Amster dam als hoofdstad, ter gelegenheid van het 35-jarig regeeringsjubileum onzer Landsvrouwe, het initiatief genomen had, maar hetwelk overigens een volkomen na tionaal karakter droeg, heeft het peil mo gen bereiken van een groote en grootsche manifestatie door het Nederlandsche volk; een manifestatie, die bij de ouderen on getwijfeld in de herinnering heeft terug geroepen de groote momenten, welke zij in 1898 in de hoofdstad medemaakten bij de inhuldiging van de toen 18-jarige vorstin. L)e vele duizenden, die in het Olympisch Stadion geen plaats onbezet hadden ge laten, de enorme menschenmassa, welke den terugtocht van het Koninklijk Gezin van het Stadion naar het Paleis op den Dam door de onafgebroken haag van de duizenden deelnemers aan het défilé ver beidde, hebben, de eersten door hun laai ende geestdrift en de laatsten door het geduld, waarmede zij urenlang op den Ko ninklijken Stoet hebben gewacht, overdui delijk blijk gegeven van hun trouw1 aan en hun warme sympathie voor het Huis van Oranje, terwijl zeer zeker ook vele tiendui zenden in den lande, alsmede in onze overzeesche bezittingen, in hun huiska mers met ontroering geluisterd zullen hebben naar de per radio uitgezonden toe spraak van hun vorstin. Het vertrek naar het Stadion. In een met vier paarden bespannen ca lèche, waarin het Vorstelijk Gezin had Plaats genomen, daarachter het groot ge volg in hofrijtuigen, geschiedde te twee uur, terwijl de gebruikelijke eerbewijzen gebracht werden, het vertrek van het Ko ninklijk Paleis. Het was op dat oogen- blik, dat het tot in verren omtrek hoor bare gedaver van de saluutschoten uit de kanonnen van den in de gepavoiseerde haven liggenden oorlogsbodem „Heems- kerek" zich mengde met het gebeier der klokken op kerken en gemeentetorens en met het geloei der sirenes van talrijke fa brieken en maatschappijen in de hoofd stad. Het sirene-geloei nam na ongeveer vijf minuten een einde, doch het gedreun van het geschut en het veelstemmige klokge beier verstomde eerst toen het Koninklijk Gezin na de rit door de vlaggende stad, toegejuicht en toegewuifd door de duizen- t n ^angs rï® we&en geschaarde belang stellenden, van wie talloozen het oranje droegen, het Stadion had bereikt. Door de trotsche Marathonpoort reed de Prachtige calèche tot vóór de eere-tribune, waar de Koningin werd ontvangen door den voorzitter van de uit leden van het here-Comité gevormde Commissie van Advies, Ds A. G. H. van Hoogenhuyze, die vervolgens aan Hare Majesteit vborstelde de leden van het Uitvoerend Comité, t.w. n T*8r6r0n Lotgering, voorzitter, J. G. W Thoolen, vice-voorzitter, E. A. G. van Hoogenhuyze, secretaris, G. Verhoef, Penningmeester, K. Schouten, en G. H. oosten. Het vorstelijk Gezelschap begaf Wh daarna over den uitgelegden looper, iRoo een eerewacht van hen, die in 8981 eveneens te Amsterdam, als cadet en adelborst de eerewacht van het Paleis aar de Nieuwe Kerk hadden gevormd, naar de Koninklijke loge, welke op schier onnavolgbare wijze uit de daarvoor door de deelnemers aan het défilé bijeenge brachte gelden, in een bloemenhof was herschapen. Ook de Koningin-Moeder was, ondanks het feit, dat zij slecht ter been is, per auto van Soestdijk gekomen, om in de Konink lijke loge een gedeelte van het programma bij te wonen, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Toen de Koningin had plaats genomen, brak onder de meer dan dertigduizend be langstellenden in het Stadion, die zich, getrouw aan de desbetreffende waarschu wingen, bij het binnenrijden van den stoet alleen van hun plaatsen hadden verheven, doch zich grootendeels van bijvalsbetui gingen hadden onthouden, om het schich tig worden van de paarden te voorkomen, een oorverdoovend gejuich los. Wel bui tengewoon imposant was de aanblik van het Olympisch bolwerk! Trotsch droeg het zijn vroolijk wapperende vlaggetooi en den Koninklijken Standaard, maar ook was het daarbinnen, overal waar men den blik liet ronddwalen, één vlaggenzee, wijl het publiek bij het binnenkomen vlaggetjes, van oranje en oranje-blanje-bleu ge lukkige gedachte van het Uitvoerend Co mité was aangeboden. De muziek, op bet middenveld ter weerzijden van de open zijvakken aanwezig, werd verzorgd door de op bet „Wilhelmus ingestelde" Koninklijke Marine Kapel te Den Helder en door de Koninklijke Militaire Kapel te Den Hlaag; te twee uur reeds hadden zich ook de ongeveer vierhonderd ruiters van het Ruiter-défiló opgesteld, alsmede, bij de Marathonpoort, een duizendtal zangers en zangeressen. Zeer groot was het aantal hoogwaar digheidsbekleders, dat de huldebetooging bijwoonde. De vakken onder de Konink lijke loge waren gevuld met de, naar ti tel en rang, voornaamste personen van den lande. Er waren, met den Minister- President, Dr H. Colijn, Ministers, gezan ten kerkelijke hoogwaardigheidsbeklee- ders, commissarissen der Koningin uit de verschillende provincies, vertegenwoor digers van Eerste en Tweede Kamer, van den Raad van State, de hoogste militaire autoriteiten en andere voorname persoon lijkheden. Het voor verschillende hooge ambtsdragers gereserveerde gedeelte was overigens ingenomen door eenige honder den burgemeesters uit steden en dorpen, allen met ambtsketen. En verder was het Stadion één deinende massa van belang stellenden uit stad en land. Tribunes wa ren bijgebouwd om duizenden tevreden te kunnen stellen en duizenden zouden er méér geweest zijn, als er plaatsen beschik baar waren geweest. In de nabijheid van de Koninklijke loge waren er ook plaatsen voor de leden van het eere-comité met zijn eere-voorz. Jhr Mr Dr A. Roëll, commissaris dei Koningin in Noord-Holland en Amster dam's Burgemeester, Dr W. de Vlugt, die der traditie .getrouw, met den Koninklij ken stoet naar het feestterrein was ge reden. Hei programma begint. Forsch en zuiver klonk, als inzet van deze zoo bij uitstek nationale betooging, uit duizend geschoolde kelen van het door Theo v. d. Bijl geleide zangkoor, over het veld het Kroningslied van 1898: „Wees begroet met jubeltonen". Het was, hoe men ook over de kwaliteit van dit lied moge oordeelen, een indrukwekkend mo ment. Toespraak Ds van Hoogenhuyze. Nadat de laatste klanken van het lied, zich in de ijle lucht hadden opgelost, sprak Ds A. G. van Hoogenhuyze, voorzit ter van de Commissie van Advies, staande op een ter linkerzijde van de Landsvrou we opgestelden katheder, Hare Majesteit als volgt toe: Majesteit, Het is mij als voorzitter van de Com missie van Advies een hooge eer om na mens het Uitvoerend Comité der jongeren op dit historische oogenblik Uwe Maje steit te zeggen, 'hoe dankbaar het Neder landsche volk is, dat Uwe Majesteit deze 'hulde heeft willen in ontvangst nemen. Heden stroomt er een vloedgolf van vreugde door ons volk heen, omdat het dankbaar gedenken mag, dat Uwe Maje steit vijf en dertig jaar lang den scepter draagt door God in 1898 in Uwe handen gelegd. Nederland is dankbaar aan God, die aan ons land en volk Uwe Majesteit schonk. Nederland is dankbaar aan Uwe Majesteit, voor de groote trouw en zeld zame toewijding waarmede Uwe Majesteit al d'ie jaren, waarvan er vele uitermate moeilijk waren, Haar Koninklijke taak heeft vervuld. Eén eenig partijloos juichend volk heeft zich heden in het Amsterdamsche Stadion vereenigd om aan Uwe Majesteit een na tionale hulde te brengen, daartoe gedre- ven enkel en alleen door de innige liefde voor Uwe Majesteit, die er leeft in de har ten van Neerlands volk. En nu is dit het bijzondere van deze huldiging, dat die is voorbereid en uit gevoerd door Neerlands jongeren die nu nog staan in den bloei der jeugd, straks de plaatsen zullen innemen door de oude ren ledig gelaten, en die heden aan Uwe Majesteit en aan heel het Koninklijke Huis willen toonen dat er een jong Ne derland is, dat onverzwakt en ondubbel- I zinnig zich schaart om Uwer Majesteits troon. Een jong Nederland, op hetwelk Uwe Majesteit rekenen kan, dat ten allen tijde bereid is, om, als dat wat God ver hoede ooit noodig zou zijn, alles voor Uwe Majesteit te offeren. Daaraan heden voor Uwe Majesteit uiting te geven, is hun een voorrecht en een eer. En aan den oproep der jongeren heb ben de ouderen gehoor gegeven. Van uit de elf provinciën, tot zelfs uit den nieu wen Wieringermeerpolder toe, zijn ze naar Amsterdam gekomen, de aanzienlijken en de eenvoudigen, om Uwe Majesteit te huldigen, 30.000 in het Stadion, 45.000, die in een kleurenrijk défilé van hun ver knochtheid aan het Oranjehuis willen blijk geven, terwijl vele meerdere duizenden in Nederland en in Nederlandsch-Indië, luisterend in hun huiskamer naar wat hier geschiedt, in die hulde instemmen. Uwe Majesteit aanvaarde deze hulde als een bewijs dat in het hart van Neerlands volk onuitroeibaar is vastgelegd de liefde voor Uwe Majesteit en voor het Huis van Oranje, waaraan het naast God zooveel heeft te danken. Laten de tijden moeilijk zijn, en de ho rizon donker, wij weten, dat boven het wereldgebeuren de Almachtige God staat, en Hem willen wij bidden dat trots alle stormen van den tijd Nederland en Oranje onverbreekbaar één mogen blijven. En als zoo straks uit de monden van deze vele duizenden het aloude Wilhelmus zal opklinken, dan is dat méér dan het zingen van ons Volkslied, dan wordt daar in vertolkt de bede dat God Uwe Majesteit en Haar Huis nog vele jaren voor ons land en ons volk sparen moge. Wij willen dat zeggen allen te samen met deze drie woorden LEVE DE KONINGIN 11 De Koningin spreekt. Na deze toespraak luidsprekers maakten haar tot in alle hoeken van het Stadion verstaanbaar heeft, onder doodsche stilte van 't duizendkoppige ge hoor, Hare Majesteit de Koningin de volgende rede uitgesproken: Mijnheer de Voorzitter, Het is mijn wensch persoonlijk Neer lands Jongeren, die de voorbereiding van deze grootsche en indrukwekkende betoo ging op zich namen, en allen die zich opmaakten daaraan deel te nemen, mijn hartgrondigen dank te betuigen voor dit blijk van hun aanhankelijkheid en trouw, nu ik 35 jaren zoo nauw aan mijn Volk verbonden ben geweest. Hierbij gedenk ik ook de talloos velen, die deze ure uit de verte met ons medeleven, zoo in het Va derland als in Nederland onder de keer kringen, en breng hen daarvoor mijn bij zondere erkentelijkheid. Als ik op dit tijdperk terugzie, dan is het met een hart vol dankbaarheid voor al het schoone en goede, dat ik van mijn Volk heb mogen ondervinden, dan word ik steeds opnieuw getroffen door de bewijzen van verknochtheid en den steun mij, niet het minst in moeilijke en zorgvolle dagen ten deel gevallen en welke ik thans, in deze ure, andermaal op ondubbelzinnige wijze ondervind. Pogen mijn plicht te vervullen tegen over mijn Vaderland is mij' in donkere tij den meer dan ooit een voorrecht en bron van blijdschap, waar ik mij! gedragen weet door Uw trouw en medeleven. De Nationale gedachte bindt ons hier allen te zamen. Wij willen ons zelf zijn en blijVen. Wij willen voortbouwen op de grondsla gen door onze Vaderen gelegd, Ons bewust van onze roeping tegenover ons zelf en in het groote gezin der Volkeren. Wij willen putten uit de schatten ons door een groot Voorgeslacht nagelaten, overtuigd daarin ten allen tijde overvloe dig te vinden hetgeen wij behoeven om met taaie volharding en zich steeds weer vernieuwende kracht te streven naar de aanpassing bij gewijzigde wereldomstan digheden, welke onder Gods zegen ons weer een gelukkige toekomst brengen kan. Ik bid God om wijsheid en sterkte om U in den tijd die vóór ons ligt vastberaden i daarin voor te gaan Mij thans in het bijzonder richtend tol i de jongeren wensch ik tot hen een woord van oprechte waardeering te spreken voor i den ijver en de voortvarendheid welke zij hebben aan den dag gelegd bij de /oor- bereiding' van deze voor mij onvergete- i lijke ure en voor hun trouw en toewijding aan mij en mijn Huis. Een schoone toe- i komst zij voor hen weggelegd indien zi] i Ingezonden Mededeeling. Koopt dan bij langs de beproefde wegen, zooeven door mij aangeduid, straks hunne krachten gaan wijden aan den opbouw van het tijdperk dat voor ons ligt. Waai zij in de groote figuren die Nederland heeft voort gebracht de idealen verpersoonlijkt zien welke ook zij nastreven, zullen zij er krachtig toe kunnen bijdragen het schoon ste uit onze historie in heden en toekoms'. te doen voortleven in zich steeds vernieu- wenden en verjongden vorm. Ten besluite richt ik mij tot U allen, ouderen en jongeren te zamen, ja tot de bevolking van geheel het Rijk, om als één en ondeelbaar Volk de handen ineen te slaan teneinde eendrachtig samen te wer ken om dezen zorgvollen tijd te boven te komen. Als van zelf gaat ons aller blik naar onze fiere driekleur, symbool van ons willen en kunnen, zinnebeeld bovenal van ons dierbaar Vaderland. Zij waaie steeds over de wereldzeeën tot in de verste lan den en doe daar kond van onze eendracht en onze wilskracht. Leve het Vaderland. Hoezeel De ruiters vragen de aandacht. Diep onder den indruk van de woor den, door de Landsvrouwe gesproken, werd door de aanwezigen het „Wilhel mus" aangeheven. Hierna volgde het in teressante schouwspel van het ruiterdé- filé van alle vereenigingen, aangesloten bij de Federatie van Landelijke Ruiter- vereenigingen met hun vaandels, waar mede de dragers, bij het passeeren van de Koninklijke loge, eerbiedig gToetten. De vaandels bleven, nadat de ruiters het Stadion verlaten hadden, met hun wach ters op het veld achter. Het was vervolgens de bereden militaire politie, onder bevel van den eersten lui tenant J. P. Ilcken, die op voortreffelijke wijze deed uitkomen, hoe zij haar vier voeters in bedwang had; de prachtige de monstratie van deze kloeke bereden af- deeling werd gevolgd door een uitnemend geslaagd défilé in draf en in galop, het welk door het Koninklijk Gezin met groo te belangstelling ook het publiek leefde, getuige zijn uitingen van enthousiasme!, op spontane wijze met dit onderdeel van het programma mede! 1 werd gevolgd. Vervolgens nog een défilé van den Bond van landelijke ruiters van den Noord- Brabantschen Christelijken Boerenbond. Défilé van vijf en veertig duizend personen. Terwijl dit alles zich binnen het Sta dion voltrok, was er daarbuiten en wel op het IJsclubterrein en op het Olympia- plein, resp. van half twee en half drie af, hard gewerkt aan de opstelling van het geweldig groote aantal vereenigingen en corporaties 1 zeer vele in haar eigen kleederdracht, 1 waarvan de leden, die niet behoorden tot de ingezetenen der hoofdstad, zich per trein, auto of auto bus de spoorwegen hadden extra trei nen ingelegd tegen speciaal tarief en ook 'de Amsterdamsche tramdirectie had bij zonder maatregelen van vervoer genomen naar Amsterdam begeven hadden. Men had de uitnemende gedachte en in dit kader past een woord van hulde aan den technisch leider F. J. Thoolen en zijn stafl die vijf en veertig duizend deel nemers aan dit enorme défilé zooveel mo gelijk provincie-ge wijs in te deelen; alleen de steden Rotterdam, Den Haag, Amster dam en Utrecht, alsmede enkele landelijke bonden en vereenigingen, waren afzon derlijk ingedeeld, terwijl te twee uur op den Zuidelijken Wandelweg het défilé van op de versierde fietsen rijdende Amster damsche schooljeugd, die des morgens, reeds vrijaf had gekregen, was opgesteld. Iedere groep of vereeniging had een eigen vereenigingsleider; een bepaald aantal vereenigingen vormden tezamen een afdeeling met een afdeelingsleider aan het hoofd; de af deelingen weer waren vol gens provincie en stad gegroepeerd, met aan het hoofd een provincieleider, die te herkennen was aan een cocard'e op den schouder in de kleur van de provincie. Ook alle andere leiders droegen onder scheidingsteekenen, terwijl het oppercom mando berustte bij de een oranje-lint met Binnenland. De huldiging van H. M. de Koningin tel Amsterdam. De Gen. Synode der Geref. Kerken te Middelburg gesloten. De zaak van de valsche rentezegels voor de rechtbank te Middelburg. De omzetbelasting in de Tweede Kamer. De weeldeverteringsbelasting gehand haafd. Buitenland. De chaos op Cuba. Het Spaansche kabinet afgetreden.* De opening der Schelde-tunnels te Ant werpen. medaille dragende Technische Commis sie. En zóó hebben, in rijen van acht, de vaandel- of banierdragers voorop, de hou den, vereenigingen en corporaties, de dui zenden en nog eens duizenden, met hun vlaggen en schilden en allen saamgebon den door het ééne doel: der Koningin hun 'hulde en trouw te betoonen, in prachtig tempo via de Sintelbaan langs de Ko ninklijke Loge geloopen, bij het passeeren waarvan een eerbiedige groet waarin ook de vaandels hun rol vervulden ge bracht werd. Het binnentrekken en weer verlaten van het Stadion eerst defileeren de provincies door al die duizenden voortdurende wisseling van kleuren en tinten I leverde een prachtig schouw spel op, dat het oog bleef boeien, ook al duurde het verscheidene uren De vaandeldragers bleven met hun vaan del op het veld achter; voorts werd, nadat ongeveer twee derden door een dansgroep van vierhonderd, de natio nale kleuren rood, wit, blauw en oranje dragende meisjes, die, tezamen één groo te levende vlag lijkende, een met bloe men versierde reusachtigen zegewagen trokken met de wapenschilden van het Koninklijk Huis, terwijl op den wagen, die als symbool 1 vijf en dertig treden telde, de Nederlandsche Maagd had plaats genomen. Nadat de dansgroep onder leiding van Lili Green een dans had uitgevoerd en de wagen op het veld was opgesteld, volgde de rest van het défilé; de fiet sende schooljeugd en de steden, waarbij het veld, door de vaandels, vlaggen en banieren, die daar voortdurend werden opgesteld, langzamerhand in één reus achtige vlaggenzee herschapen werd De middag was reeds voorbij en nóg was hel programma niet geëindigd I Nog zouden te laat om daarvan nog ver slag te geven de duizend zangers en zangeressen zich weer doen hooren, met liederen van Valerius. Dan zou het „Wil helmus" volgen en tenslotte de triomf tocht van de Koninklijke Familie door de onafgebróken haag van defileerenden en langs de duizendkoppige menigte naar het Paleis. Is er mooier en waardiger slot denkbaar voor een Koninklijk bezoek, dat aan het regeeringsjubib um der Lands vrouwe zijn bijzonder 'karakter ontleende? Ongelijke broodprijzen in België. De commissie tegen de duurte in België heeft zich o.a. bezig gehouden met de prij zen van het brood, die sterk wisselen al naar de steden. Zoo is de prijs in Ostende en Antwerpen een 'geheel andere dan die in Henegouwen. De commissie is van oor deel, dat deze prijsverschillen niet gerecht vaardigd zijn en een misbruik vormen, waaraan een einde moet worden gemaakt. Zij besloot de regeering te verzoeken het parket te doen ingrijpen op 'grond van de wet van 1924 inzake ongeoorloofde prijzen. Do opening van de tunnels onder de Schelde. De plechtige ingebruikneming van de twee tunnels onder de Schelde, te Antwer pen, zal Zondag plaats 'hebben in het bij zijn van het koninklijk gezin, de regee ring, de leden van het parlement en tal rijke andere binnen- en buitenlandsche autoriteiten. Baron Holvoet, gouverneur der provincie en voorzitter van de Imalso, de internationale maatschappij, die het grootsche werk financierde en tot een goed eiinde 'bracht, zal de openingsrede houden. Koning Albert heeft het voornemen te kennen gegeven op deze rede te antwoor den. Daarna wordt de groote tunnel door de koninklijke familie ingewijd. De 'Commissaris der Koningin in Zee land, Jhr Mr J. W. Quarles van U f f o r d, zal o.a. de opening bijwonen. Nog altijd krijgsgevangenen uit den wereldoorlog. Een boerenvrouw te Donja Lendava in Joego-Slavië 'heeft dezer dagen een brief ontvangen van haar echtgenoot, Stevan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1