ER I I DE ZEEDW fëTÜTL LE TO N ONDER VALSCHE VERDENKING TWEEDE BLAD. ieveulen, Uit de Provincie Kerknieuws ILTARWE m. 9. 9. 10, E, Molenperk, k ID. ;er, Nieuw-en TARWE, loor de N.A.K. PERT, Nieuw- mrg. FAUTEUILS Uittrektafel Theemeubels lage prijzen, kijken. Erven ostk., M'burg. nderhalf jarige kan zich ver- E, Noordbeek, raagd: LXOPHOON. ischrijving en nder letter F, Middelburg. gebouwd Bur- inger., voor even op den dr.: M.WAL- Middelburg. eenige jaren thuis m. 70 R. Traas, Hein- ïikb. Te bevr. ldaar. 1SCHKAST ,50; idem iem Tafel- >elen ƒ1.90. lse, Middelburg. tS EN EEN AARD, GEELHOED, 1HUIS Noord- NEDENHUIS, ijs billijk. Be- VRIES, Kin- lburg. 'ATERVATEN ter, te bezien MAN, Nieuw- Kamperland. en moderne ƒ360 nu voor ïu voor ƒ230; riëlse, Middelburg. PONNY. Is nieuw. Abeele, A 228, JULIANA VE, ïmuiden. r. 20—50 H.A. gebouwen en n zeer billijk bedingen J. J. md. uur: 1SWONING te Biggekerke. en 12 Sept. a.s. aldaar. VAN VRIJDAG 8 SEPT. 1933, Nr 289. VLIEGEN OVER HET SOCIALISME. De heer W. H. Vliegen viert dezer da gen zijn 50-jarig lidmaatschap der So cialistische partij. Naar aanleiding daar van heeft het dagblad „Het Volk" hem geïnterviewd. Vliegen critiseerde bij deze gelegenheid in scherpe bewoordingen het Marxisme: „De ontwikkeling van de beweging is onder den invloed van het Marxisme te eenzijdig geweest. De theorie is door de feiten niet bevestigd. Er is een tegen spraak ontstaan tusschen het feit, dat de arbeidersklasse een zekere machts positie heeft bereikt en het krampachtig vasthouden aan de oude oppositie-gedach te, de voorstelling, dat men eenmaal met een rua de socialistische revolutie zou kunnen verwezenlijken. Wat mij hindert dat is de vrees voor de verantwoordelijk heid, die men aan den dag legt. Daar door verliezen de menschen hun geloof aan de beweging. Het heeft te veel aan daadkracht ontbroken. Er is een tekort aan concrete doelstelling." De zeesluis fe Terneuzen. De burgemeester van Gent, Dr Vander- stegen komt in een door de „Brusselsche Soir" geplaatst artikel nogmaals op voor den bouw van een nieuwe zeesluis te Ter- neuzen. Het jongste defect aan de be staande sluis in herinnering brengend, laat de burgemeester zich in vleiende bewoordingen uit over de bekwaamheid van de ingenieurs van den Nederland- schen Waterstaat, die met den meesten spoed de beschadigde sluisdeur wisten te herstellen. Hij is echter minder goed te spreken over het feit, dat Nederland den bouw van een nieuwe zeesluis de oude is sedert lang ontoereikend gebleken afhankelijk maakt van zekere compen saties, die naar het oordeel van den Gentschen burgemeester niets gemeen hebben met de Belgisch-Nederlandsche overeenkomst van 1894 betreffende de zeesluizen te Terneuzen. Ir Vanderstegen geeft toe, dat men na den oorlog de kwes tie van de sluis te Terneuzen in het en semble van de te regelen Nederlandsch- Belgische vraagstukken heeft opgeno men. Het vervrachte verdrag werd even wel in 1926 door de Nederlandsche Eer ste Kamer verworpen en sedertdien is de sluizenkwestie hangende gebleven. Het ligt, meent hij, op den weg van de Bel gische regeering om nu, waar de Bel gisch-Nederlandsche onderhandelingen op het doode punt zijn gekomen en niet toelaten een positief resultaat te verwach ten, van Nederland de uitvoering van artikel 13 van de overeenkomst van 1894 te eischen. Mocht de Nederlandsche regee ring in haar weigerende houding volhar den, dan zou geen andere mogelijkheid meer openblijven dan het brengen van het geschil voor het Permanente Hof van Internationale Justitie. Middelburg. Het Ghr. muziekgezel schap „Oefening na den Arbeid" heeft gisterenavond onder vrij groote belang stelling een fakkeloptocht gehouden ter eere van het 35-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Gekomen van den Buitentuin was de eerste halteplaats de Varkensmarkt, waar na voorafgegaan door 4 tamboers van de Padvinders naar de Groenmarkt werd ge trokken, waar voor de woning van den burgemeester, die niet thuis was, halt werd gehouden, wat even later ook in de Abdij plaats had. De Commissaris der Koningin kwam met zijn oudsten zoon op het bordes van zijn woning en com plimenteerde bestuur en directeur, er op wijzende, dat hij door afwezigheid van de gastvrouw ditmaal de heeren niet bin nen kon nooden, maar tevens de ver zekering gevende, dat hij het op hoogen Vrij naar het Engelsch. 134) o— „Vraag dat je geweten maar af. Als dat je geen antwoord geeft dan zal ik het ook niet doen." „Mijn geweten beschuldigt mij van niets, dat mij ongeschikt zou maken, om de betrekking in kwestie te vervullen, meneer Huntley". „Ik denk er anders over. Doch laten we niet op de zaak doorgaan, daar winnen we toch niets mee. Ik zou je aan het baantje geholpen hebben, had ik zulks met mijn geweten kunnen overeenbren gen. Doch dat is nu niet meer mogelijk. Dus daarmee basta." „U zoudt me toch tenminste kunnen zeggen, wat er dan is, dat uw gemoeds rust in gevaar zou brengen?" vroeg Ha- mish, wiens stem, ondanks den beleef den toon, met lichte ironie was ver mengd. „Daar ben ik zoo net al niet op inge gaan. Maar ik zeg je nogmaals: raad pleeg je geweten, Hamish." „Meneer, het is uw plicht, mij te zeg gen, wat er de oorzaak van ii. Hoe weet prijs stelde, dat het muziekkorps zich In verband met het jubileum deed hooren. Bij de verdere wandeling is nog halt gehouden op den Dam en de Markt Op alle halteplaatsen zijn volks- en vader- landsche liederen of wel gewijde muziek ten gehoore gebracht. lerseke. Door de af deelingen Oostelijk en Westelijk Zuid-Beveland van den Ne- derlandschen Bakkersbond werd ter ge legenheid van de 23ste jaarvergadering van den Zeeuwschen Bakkersbond een wedstrijd gehouden in 9 verschillende klassen op bakkerijgebied, waaraan ver bonden is een wisselbeker, welke beschik baar is gesteld door den Zeeuwschen Bakkersbond. De jury bestond uit de volgende heeren: L. Goeman, Voorzitter, Goes; J. de Jonge, secretaris, Ellewoutsdijk; G. Eckhardt, Goes; J. J. Harthoorn, 's-Heer Arends- kerke; G. J. de Loof, Wemeldinge; F. v. d. Vreugde, Wolfaartsdijk; G. de Jager, lerseke; E. J. Spelier, 'sHeerenhoek; A. Dek, Kruiningen en C. Tollenaar, Krab- bendijke. De volgende prijzen werden toegekend: Inzending klasse I lang brood: 1ste prijs D. v. d. Vrede, Eerekruis; 2de pr. J. Remijnse, Kapelle, verguld-zilveren medaille; 3e pr. P. C. Felius, lerseke, zil veren medaille; 4e pr. A. H. Bordeau, N.- en St.-Joosland, 1ste diploma; 5e pr. M. Rijk, Ovezande, 2e diploma; 6e pr. J. Vleugel, Goes, 3e diploma. Inzending klasse II kort model: le prijs M. de Graag, Arnemuiden, gekruiste zil veren Ovenschieters; 2e pr. J. A. v. d. Zande, Zierikzee, verguld-zilveren me daille; 3e pr. D. v. d. Vrede, lerseke, zil veren medaille; 4e pr. J. Vleugel, Goes; 5e pr. A. J. Eckhardt, Terneuzen; 6e pr. P. Dekker, lerseke. Inzending klasse III melkbrood: le pr. D. v. d. Vrede, lerseke, groot verguld-zil veren medaille; 2e pr. J. Vleugel, Goes, kleine verguld-zilveren medaille; 3e pr. M. Steketee, Nieuwdorp, diploma; 4e pr. C. Sanders, Middelburg, diploma. Inzending klasse IV ongebuild tarwe brood: le pr. A. H. Bordeaux, N.- en St.- Joosland, groot verguld-zilveren medaille; 2e pr. C. N. Krijger, Poortvliet, verguld zilveren medaille; 3e pr. P. C. Felius, lerseke, zilveren medaille; 4e pr. C. P. Felius, diploma; 5e pr. H. Verhagen, Ter neuzen, diploma. Inzending klasse V gebuild tarwebrood: le pr. M. de Graag, Arnemuiden, groot verguld zilveren medaille; 2e pr. C. San ders, Middelburg, klein verguld-zilveren medaille; 3e pr. A. van Damme, Souburg, zilveren medaille; 4e pr. J. Vleugel, Goes diploma; 5e pr. A. J. Eckhardt, Terneu zen, diploma. Inzending klasse VI krentenbrood: le pr. J. Remijnse, Kapelle, eerekruis; 2e pr. J. M. Deurwaarder, Oost-Souburg, zilve ren medaille; 3e pr. A. H. Bordeaux, N.- en St.-Joosland, verguld-zilveren me daille; 4e pr. R. J. Dronkers, Seroos- kerke (W.) le diploma; 5e pr. C. P. Fe lius, Yerseke, 2e diploma. Inzending klasse VII beschuit: le pr. R. J. Dronkers, Serooskerke (W.), eere kruis; 2e pr. J. A. v. d. Sande, Kloetinge, groote verguld-zilveren medaille; 3e pr. M. J. Brevet, Oostburg, kleine verguld zilveren medaille; 4e pr. J. de Koeyer, Yerseke, le diploma; 5e pr. K. J. Pouwer, Oostburg, 2e diploma; 6e pr. P. C. Fe lius, Yerseke, 3e diploma. Inzending klasse VIII melkbrood: le pr. niet toegekend; 2e pr. J. Remijnse, Kapelle, verguld-zilveren medaille; 3e pr J. Vleugel, Goes, diploma. Klasse IX ter opluistering marsepain- werk: eereprijs met lof der jury: K. J. Pouwer, Oostburg; groote verguld-zilve ren medaille; 2e pr. Firma A. van Melle, Goes. Klasse IX fantasiewerk: le pr. niet toe gekend; 2e pr. C. P. Felius, Yerseke; eer volle vermelding: C. P. Felius, Yerseke; diploma: J. Ph. Salomé, Middelburg. Opgemaakte taarten: P. C. Felius, Yer seke, diploma. Wisselbeker werd toegekend aan dhr D. v. d. Vrede, Yerseke. Benoemd tot controleur voor dit, ge west der saneering der bloembollencen trale de heer C. Bol, bloembollenkweeker te Yerseke. De visscherij naar mosselzaad op de Westerschelde is bij verleden jaar ver- u, dat ik uw vooringenomenheid of een verkeerden indruk, dien ik vestigde, niet kan wegnemen? Ik heb een recht te..." „Stop", onderbrak de heer Huntley met een driftige handbeweging. „Er is hier geen sprake van vooringenomenheid noch van een verkeerden indruk. Daar mee heb je mijn laatste woord, eens en voor altijd." Hamish stond op. Zijn bezoek had wei nig goeds uitgewerkt, scheen het hem toe; en zekerlijk had hij weinig lust, het nog te rekken. „Er was nog een open briefje bij het epistel van mijn vader", zeide hij. „Het is van moeder aan Charley. Hier is het". Het scheen in haast te zijn geschre ven misschien in een plotselinge op welling, toen de heer Channing den brief wilde sluiten. Mijnheer Huntley nam het aan. Mijn lieve, kleine Charley: „Waarom laat je moeder niets meer van je hooren? Geen boodschap, geen brief! Je bent me toch zeker nog niet ver geten?" „Arme jongen!" riep de heer Huntley uit, het briefje aan Hamish teruggevend. „Arme moeder!" „Ik heb het niet aan Constance laten zien", zei Hamish. „Het zou haar alleen maar verdriet do*n. Goeden avond mijn- geleken, een tegenvaller en het zaad, dat nog gevischt wordt, is bijna halfwassen. Bij Domburg is een mooi bankje mossel zaad (groot zaad) gevonden, dat evenwel ook met zooveel vaartuigen bevischt, goed opschiet. Gisteren hadden de motorboo ten ongeveer 89—90 tonnen gevangen. Buitengewone droogte. Inde omgeving van deze gemeente is geen druppel water meer in de drinkputten te vinden. Al het water voor het vee moet worden aangevoerd. Sinds den warmen zomer van 1911 iB zoo'n lange droge pe riode niet voorgekomen. Weslkapelle. Loop der bevolking in de maand Augustus 1933. Ingekomen: J. M. de Visser, dienstbode, uit Serooskerke. Terneuzen. In het gebouw „Immanuël" wordlt deze week een keurige bloementen toonstelling gehouiden, met vele inzendin gen van vaste planten, gekweekte stekken enz. De tentoonstelling is Woensdag namiddag door burgemeester Huizinga geopend en mocht zich reeds aanstonds in een bevredigend bezoek verheugen. Ook van de plaatselijke bloemisten en hande laren zijn fraaie inzendingen bloemen, planten en fruit aanwezig. Het doel dezer tentoonstelling is mede, om eenig financieel voordeel te bereiken voor de kas van 'dit nieuwe jeugdgebouw, dat aan de christelijke actie op velerlei terrein zulke goede diensten bewijst en in bet vereenigingsleven een belangrijke plaats bekleedt. Kats. Brand. Donderdagmiddag om streeks kwart voor drie werd brand ont dekt bij een strooklamp van de heeren M. Hamelinck en C. Verburg. Het vuur nam met zoo'n snelheid toe, dat het landbouwschuurtje, dat kort bij de stroo klamp stond, mede een prooi der vlam men werd. Ongeveer 40 mud tarwe, die enkele dagen geleden gedorscht was en die op den dorschvloer lag, ging verloren. Alles i3 verzekerd. Omstreeks zes uur werd het noodig geacht om met de brand- haken alles uit elkaar te trekken en de brandspuit te laten komen om de resten van het vuur te dooven. Onge veer acht uur was alles afgeloopen. Oor zaak onbekend. HUMEURIGE EN KNORRIGE VROUW Ongeschikt om mee om te gaan. Herstelde zichzelf volkomen. „Ik ben 39 jaar", schrijft een vrouw, „maar een tijd lang heb ik er uitgezien en me gevoeld of ik 100 jaar was. Ik kreeg nu en dan zonder eenige reden een gevoel van totale uitgeputheid. Ik was niet geschikt om mee om te gaan, omdat ik altijd humeurig en knorrig was. Ik had absoluut geen lust meer om mijn huis houden te doen en evenmin om eens hier en daar heen te gaan. Ik was altijd maar doodmoe, zoodat ik het leven als een voortdurende last begon te voelen. Twee jaar geleden kreeg ik ischias langs mijn geheele linkerzij vanaf de heup naar beneden. Ik nam Kruschen Salts en vond, dat het me uitstekend hielp. Sedert ik het begon te gebruiken ben ik een heel ander mensch geworden. Ik ben gaan in zien, dat het leven waard is om geleefd te worden. Mijn werk valt me gemakke lijker en ik heb veel meer energie". Mevr. G. M. In negen en negentig van de honderd gevallen is een slechte gezondheid de oorzaak van een slecht humeur. Een zie kelijke geest vindt zijn oorzaak in een ziekelijk innerlijk het gevolg van traag werkende organen, waardoor de afval stoffen zich in het lichaam ophoopen. De „kleine, dagelijksche dosis" Kru schen maakt een eind aan dit alles, om dat het de afvoerorganen tot geregelde werking aanspoort. Het gevolg van deze inwendige schoonheid is, dat verfriseht en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. Uw lichaam en geest zullen van deze zuiverende werking den weldadigen invloed ondervinden; U voelt zich gezon der en gelukkiger. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor: één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) heer. Tusschen twee haakjes", voegde hij er aan toe, toen hij al bij de deur was, „mijnheer Galloway heeft dat geld terug ontvangen." „Wat voor geld?" vroeg de heer Hunt ley verbaasd. „Dat gestolen was. Vanmiddag werd hem per post het bankbiljet teruggezon den met een begeleidend schrijven, in houdend, dat Arthur en ieder ander, die een oogenblik onder verdenking mocht hebben gestaan, onschuldig is!" „Zoo werkelijk!", riep de heer Huntley uit, met bijtend sarcasme, daar hij de overtuiging was toegedaan, dat Hamish en niemand anders de afzender kon ge weest zijn. „Is de dief eindelijk tot be zinning gekomen? Probeert hij op zoo'n halfslachtige manier Arthur recht te doen wedervaren?" Hamish verliet de kamer. De gang was nog niet verlicht, en Hamish kon nauwelijks de omtrek onderscheiden van de figuur, die van de trap naar de zit kamer ging. Toch herkende hij haar di rect en hij trok het meisje naar zich toe. „Ellen", fluisterde hij, „wat heeft je vader zoo tegen me opgezet?" Natuurlijk kon zij hem niet in'ichten; ze kon hem niet in het gezicht zeggen: „Hij verdenkt je van diefstal", en ze barstte in tranen uit. Ik durf haast niet zeggen, wat mijn- Oudslanifs Da gemeenteraad besloot nfet In fe gaan op het verzoek van God. Staten het aansluiten aan de Waterleiding in de nieuwe bouwverordening verplichtend te stollen. Voetbal. Kruiningen. De vriendschappelijke voet balwedstrijd tusschen Kruiningen I en lerseke I had 'tot uitslag 51 in het voordeel van lerseke. Oostkapelle. Donderdagavond speelde O.V.V. I tegen Zanddyksche Boys I. Ruststand 8—0. Eindstand 60. Hier mede won O.V.V. den beker beschikbaar gesteld door dhr Vijgeboom uit Middel burg. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. De 10e zitting. In de zitting van gisteren deed de p r a e s e s mededeeling van eenige inge komen stukken. Ingekomen was een schrijven van prot. dr J. Wille, namens deputaten voor vast stelling van de formulieren. Deputaten zijn nog niet geheel gereed gekomen, maar het werk vordert toch. Het schrijven werd in handen gesteld van deputaten voor de liturgie. Vervolgens rapporteerde Ds W. H. d e n H o u t i n g van Huizum, over de voor stelen inzake de Eenheid met an dere Geref. belijders. De rapporteur kwam tot de volgende conclusies: De Synode besluite: I. wat betreft het verzoek van de Clas sis Breukelen, dat de Generale Synode haar afkeuring uitspreke over officieele vertegenwoordiging van Gereformeerde Kerken bij officieele gebeurtenissen in an dere kerkinstituten in Nederland, daar aan niet te voldoen, daar zulks: a. niet noodzakelijk is, maar de verant woordelijkheid daarvoor kan en moet ge laten worden voor de betrokken kerke raden; b. niet wensohelijk is, omdat daardoor bij den huidigen stand van zaken het stre ven naar eenheid zeker niet wordt ge diend. II. wat betreft d8 overige voorstellen vóór alles uiting te geven aan haar blijd schap, dat daaruit zoo klaar spreekt het groeiend besef van de noodzakelijkheid om naar den eisch des Heeren kerkelijk niet gescheiden te houden, wat God in de eenheid van geloof en belijdenis heeft saamgevoegd. III. uit te spreken in gehoorzaamheid aan dien eiseh des Heeren bereid te zyh van haar zijde alles te doen, wat in haar vermogen is, om met onverzwakte handhaving van wat naar Schrift en Be lijdenis om des Heeren wil nooit mag worden prijsgegeven te bevorderen de eenheid in het kerkelijk samenleven. IV. daartoe een publiek getuigenis te doen uitgaan tot de Geref. Gemeenten, de Chr. Geref. Kerk, de Confessioneele Ver- eeniging en den Geref. Bond, in welk ge tuigenis in des Heeren Naam die eisch gelegd wordt voor hun consciëntie, hun gebeden wordt zich rekenschap te geven van de vraag, of het nog langer verant woord is, dat zij en wij kerkelijk geschei den leven en hun met al den drang der waarachtig-zoekende broederliefde ver zocht wordt ons te willen melden, of zij bereid zijn met ons samen te spreken over wat ons verdeelt en over de wijze waarop de door God geeischte kerkelijke eenheid zou kunnen verkregen worden. De v o o r z. complimenteerde commis sie II en den rapporteur met dit mooie rapport en den toon waarin het is gehou den, die geheel in overeenstemming is met de zaak die in geding is. Een breede discussie ontstond. Prof. Grosheide is zeer verheugd over dit rapport, dat zich niet in splinte- rige kleinigheden verliest, maar princi- pieele lijnen trekt. Het rapport heeft spr. voorstander gemaakt van een publiek ge tuigenis. Ouderling C. P. Pouwer van Middel burg wilde in de 4e conclusie niet zieo ge sproken over een samenspreking over wal ons verdeelt, want dat weten we wel, maar over wat ons vereent. Prof. Dr V. H e p p oordeelde dit punt heer Hamish deed, maar toen hij de gang verliet, gloeiden Ellen Huntley's wangen en in haar oor weerklonken nog de woor den: „Ellen, niemand zal je mij ooit ont nemen." HOOFDSTUK XLVIII. Een paar weken verstreken, en de maand November naderde rasch. De za ken bleven geheel bij het oude, een wij ziging deed zich niet voor. De heer Galloway hield zijn gedachten voor zich, of misschien had hij ze met de geheimzinnige banknoot in zijn safe ge sloten. Niet alzoo Roland Yorke; die sprak er nog altijd van en het scheen, dat hij zich voorgenomen had, niet te rusten, voor Arthur weer in eere hersteld was. Daar dit niet vlot ging, was hij uiterst prikkelbaar en opvliegend, ook een ge volg van het feit, dat de gang van zaken op kantoor hem niets aanstond. Ofschoon Arthur iederen dag opnieuw het meeste werk trouw mee naar huis nam, meende de heer Yorke, dat er veel te veel op hem geladen werd en dat hij zich moest over werken, wat in genen deele het geval was. Met een weinig organisatie-talent en vlijt had hij het stellig op zijn slofjes afgekund. Helaas miste hij beide eigen schappen, met het gevolg, dat hij altijd in de knoei zat. Gelukkig leed zijn ge zondheid daar niet onder, doch wel zijn één van de belangrijkste zaken op de Sy nodale tafel. Hij verheugt zich zeer over de telegrommenwis8eling tusschen Mid delburg en Zwolle. Spr. verschilt eenigszins met collega Grosheide. De kenmerken van de ware kerk worden beschreven in de Nod. Ge-' loofsbelijdenis. Beantwoordt een kerk daaraan, dan is ze een ware kerk. Bij de Ghr. Geref. Kerk staan de Geref. Kerken het dichtst en met haar komen de Geref. Kerken in samenspreking het verst. Spr. wil echter een publiek getuigenis liever niet. Dat doet men uitgaan als men geon adres weet. Laten de te benoemen depu taten recht op den man afgaan. Dat maakt ook psychologisch een veel bete ren indruk. Prof. Dr J. Ridderbos voelt veel voor de eenheid. Hij vertaalde daarom een Fransch spreekwoord aldus: Ik wilde dat we maar direct begonnen! (Vreugde.) Spr. wilde dan met de Ghr. Geref. beginnen en zulks naar aanleiding van de naderende herdenking van de Afscheiding. En dan: moeten de Geref. in Hersteld Verband er niet bij? Als het aankomt op de prinoi- pieele handhaving van het gezag der Schrift, kan men dan uit de geschriften van de leidende figuren uit de Confessio neele Vereeniging zeggen, dat dit door hen gehandhaafd wordt? Met het oog op de verschillende Geref. groepen in den lande is toch een publiek getuigenis wel gewenscht. Spr. wil zich met het oog op 18341934 wenden tot de Ghr. Geref. Kerk. Ds J. L. S c h o u t e n is ook verheugd over dit rapport. Spr. wilde zich bepalen tot de conclusies. Hij kan met de eerste conclusie niet meegaan. Bij een eenheidspoging moet op een schriftelijk antwoord worden aangedron gen. Dan wordt de zaak publiek behandeld en komen we verder dan met al die con ferenties binnenkamers. Spr. diende, in verband hiermede, een redactiewijziging in, in betrekking tot conclusie 4. Dr J. T h ij s, waardeering hebbend voor dit rapport, staat geheel op het standpunt van prof. Ridderbos. Deze sprak over de Conf. Vereeniging. Spr. denkt aan de Geref. Gemeenten. Er zijn groepen, die wel een zelfde belijdenis heb ben, maar toch leven uit een anderen Prof. dr G. Honig zag van het woord af. Dr H. K a a j a n sloot zich aan bij het woord van prof. Ridderbos. Echter, men neme niet te veel hooi op de vork! Ken nen we het oordeel der genoemde groepen over elkander voldoende? Laat ons begin nen met de officieele kerken en dan eersl ons wenden tot de Chr. Geref. Kerk. De bezwaren, die men daar heeft, zijn den Geref. Kerken bekend, want ze hebben ze in eigen kring na 1892 meermalen ge had. Mogelijk kunnen we, na met de Ghr. Geref. resultaat te hebben bereikt, komen tot de Geref. Gemeenten. Het moet ons geen theorie zijn maar practijk, Dr K. D y k heeft ook bezwaar tegen de eerste conclusie. Officieele vertegenwoor- diging by plechtigheden over en weer is ongeoorloofd en in stryd met de betuiging van ons standpunt, dat de gedeeldheid zonde is voor God. Het is onoprecht. We kunnen by plechtige gebeurtenissen toch moeilyk zeggen tegen iemand: Uw kerk heeft geen recht van bestaan? Dat laat de eisch der wellevendheid niet toe. Welnu, dan biyve men thuis! Conclusie 4 bevat voor Spr. iets twee slachtigs. In de Herv. Kerk zyn tal van Geref. belyders, die niet by Conf. Vereen, of Geref. Bond zyn aangesloten. Waarom wenden we ons dan ook niet tot de Ned. Herv. Kerk met een beroep op getrouwheid aan het Woord Gods, met be tuiging van eigen schuld? Hierna beantwoordde Ds den Hou- t i n g de gemaakte opmerkingen. De com missie liet de zaak, die Breukelen stelt, buiten beschouwing, maar oordeelde, dat een afkeuring niet noodzakelyk is. Men kan uit deze conclusie ook iets lezen wat er niet in staat. Spr. wil daarom de con clusie nog iets verduidelyken. De bezwaren van prof. Grosheide ver baasden spr. ietwat. Want er is geen wan- hoopstoon in het rapport. Het rapport stelt de dingen zooals ze zyn. Spr. zou het slot niet gaarne willen schrappen. Spr. gaf dhr Pouwer als zyn oordeel te kennen, dat officieel nog lang niet vast- humeur. Er waren al heel wat dagen voorbijgegaan, sedert Jenkins ziekte, dat Roland, behoudens om te middagmalen, aldoor op kantoor was. Hij moest vroeg komen, denk eens aan om negen xiur al, en eerst om zes uur 's middags trok hij de deur achter zich dicht. En wanneer hij tegen twaalven zijn pen neerlegde, om te gaan eten, klonk hem steeds des heeren Galloway's waarschuwing in de ooren„denk er om, Yorke, in een half uur ben je terug. Ik moet misschien de deur nog uit." Een paar maal was het ge beurd dat hü eerst te half drie naar huis kon, zoodat liy scheel zag van den honger. Geen wonder, dat de heer Yorke in een allerakeligst humeur geraakte! Dan was er nog iets, wat zijn rust ver stoorde. Hy was voortdurend in geldver legenheid. Hij had de lastige gewoonte, om nimmer aan zijn verplichtingen te voldoen, of men moest hem eerst het mes op de kébl zetten. Geld leenen en schul den maken ging hem o zoo gemakkelijk af, maar als het op betalen aankwam, was de heer Roland niet te spreken. Niet dat hij oneerlijk wilde zyn, stellig niet! Wanneer al zijn schuldeischers in een kring om hem heen hadden gestaan en hij was in het bezit geweest van een zak met geld, hij zou stellig met open hand betaald hebben. (Wordt vervolgd,)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5