ONDER VALSCHE VERDENKING üftien geeateaovereenstemming of althans sterke geestverwantschap gevoelen. Ja, ilk meen me daarbij, zij het in ande ren zin, de tolk te mogen achten van het geheele Gemeentebestuur en van de Mid- delburgsche burgerij in het algemeen. Men pleegt hier n.l. goede burgerzin te toonen, ook in het bieden van gulle gast vrijheid jegens wie zich, zij het ook maar tijdelijk, in onze plaatselijke samenleving laat opnemen, gelijk uwe vergadering hier nu reeds welhaast drie weken achtereen heeft vertoefd. Maar bovendien, Middelburg waardeert het, in deze Synodale vergadering een be langrijke en krachtige Kerkengroep, om vattende een niet onbeduidend deel van 't Ncderlandsche volk, binnen zijne muren vereenigd te zien. Mij is het een voorrecht u welkom te mogen heeten binnen dit historische ge bouw in deze historische stad, die na 37 jaren opnieuw de zetel is van uwe Gene rale Synode. Een stad van rijke historie is Middel burg, behalve in velerlei ander opzicht, ook in het belangrijke aandeel dat het leverde ■in de Kerkgeschiedenis, zoo vóór als na de reformatie van de 16e eeuw. Eene geschiedenis, die doorkruist is ge- worde*, vooral vóór de scheiding van Kerk en Staat in 1795, door talrijke be moeiingen der Stedelijke Overhead, met kerkelijke aangelegenheden van zeer uit eenloopenden aard. Zoo hing, om maar iets daarvan te noe men, de komst van Franciscus Gomarus in 1611, van Leiden, waar hij Professor was, naar Middelburg, samen met het streven der Middelburgsche magistraat, ter ver dediging der contra-remonstrantsche op vattingen, eene Theologische School te stichten. In 1615 werd zijn vertrek oorzaak van heit wegkwijnen van de Illustre-school, die in 1650 in andere organisatie herleefde, wederopgericht terwïlle van den Cocce- jaan Wilhelmus Momma, door de Staten van Zeeland, onder invloed van Prins Willem III, die de Voetianen steunde, af gezet. Denkbaar zult Gij allen zijn, dat het be staan en de inrichting van de Theologische School der Gereformeerde Kerken niet af hankelijk is van, ook niet beïnvloed wordt door, de zeggenschap van eenigerlei magis- straat, zelfs niet, gelijk ik uit zéér be trouwbare bron weet, door die van Kam pen! Spr. herinnerde ook aan het besluit van 11 Februari 1679 dn betrekking tot den aanspraaktitel voor de Overheid van de zijde van den kerkeraad in welk verband hij een aardige anecdote over Smytegelt, die van 16941735 predikant te Middel burg was, van Nagtglas releveerde. „Op zekeren tijd, dat de stad door poli tieke kwestiën in onrust verkeerde, noo- digde de regeering hem uit, van den preek stoel het volk tot gehoorzaam heid te vermanen. Hij nam dat op zich, doch op den bepaalden Zondag sprak hij w e i n i ig tot het volk, maar maakte de a a n z i e n 1 ij k e n, die in de regee- ringsbanken zaten, zooveel te meer op hunne plichten opmerkzaam. Men waande hem reeds ontrouw aan zijne beloften, toen hij vóór het uitspreken van den zegen, te kennen gaf dien zegen niet te kunnen afbidden over burgers, die hunne Overheid ongehoorzaam waren en den predikstoel afklom. De gemeente, ontsteld, bleef op hare plaats, waarop Smytegelt weder opklom en betuigde, dat men naar het scheen niet ongezegend wilde vertrekken, waarom hij den zegen uitsprak over degenen die be rouw betoonden en tot gehoorzaamheid wilden terugkeeren. De invloed van het gebeurde was groot genoeg om de orde te herstellen." „Deze anecdote, waarvan de herinnering bij het volk na anderhalve eeuw nog leven dig is, teekent den man en zijn tijd", zegt Nagtglas. Ontzaglijk veel is er sedert dien veran derd ook ten aanzien van het vraagstuk der verhouding tusschen Kerk en Over heid, een vraagstuk waarover veel mee- ningsverschil heeft geheerscht en dat veel strijd heeft veroorzaakt. Spr. herinnerde voorts, dat Middelburg tal van Synodale vergaderingen binnen zijne wallen heeft bijeengezien. Van uwe kerken het laatste de Synode die op 11 Augustus 1896 geopend en op 4 FEUILLETON. Vrij naar het Engelsch. 133.) o— Tom was in den grond niet moeilijk te regeeren, en ofschoon mopperend, voegde hij zich naar Hamish's wensch. Het was een zwijgend maal en men at niet veel ieder vervuld van zijn eigen moeilijkhe den. Hamish stond dadelijk na het dank gebed op en maakte zich gereed om uit te gaan. Hij wilde een bezoek brengen bij de Huntley's. Den laatsten tijd was hij er niet veel geweest. Het was hem opgeval len, dat zijn komst den heer des huizes al een poos niet welkom was. En het lag niet in zijn aard, zich op te dringen zelfs de aantrekkingskracht, die Ellen op hem uitoefende, kon dat niet bewerkstel ligen. Doch waarschijnlijk was hij wel blij, dat hij, in den brief van zijn vader thans oen excuus had om te gaan. Hij trof alleen de zuster van den heer Huntley. „Je bezoeken zijn tegenwoordig zoo zeld zaam, dat het is, of je hier vreemd bent", was haar eerste opmerking. „Dat heeft er inderdaad wel wat van", September d.a.v. gesloten werd. Braakensiek vond er aanleiding in, een plaat te teekenen, weergevende drie tijd perken uit de Middelburgsche Kerkge schiedenis, gesymboliseerd in de indruk wekkende Abdij met de Praemonstraten- sers; dn de monumentale Oostkerk, door de Hervormden gebouwd en in de Noordw- kerk der Gereformeerden, waarvoor Dr A. Kuyper Sr. en Ds A. Littooy, mannen van verschillende kerkelijke herkomst, in ge sprek staan afgebeeld. Hij heeft er een sterk dalende lijn in gezien. En architectonisch kan hier inderdaad moeilijk van een climax sprake zijn. Desondanks heeft Dr A. Kuyper ge meend, die Synode te mogen openen met eene rede getiteld: „De zegen des Heeren over onze Kerken". Moge, aldus spr., de Middelburgsche Synode van 1933 in het bewustzijn van dien zegen in niet mindere mate deelen, ■dan hare voorgangster van 1896, die in de reeks der drie-jaarlijksche Generale Sy nodes van uwe Kerkgemeenschap nog al tijd eene zéér belangrijke plaats inneemt. We hopen als Bestuur van deze ietwat uit het centrum van het land gelegen stad, dat Middelburg 1933 in waarde voor de geschiedenis uwer kerken, niet onder doen zal voor Middelburg 1896 en dat de be sluiten in Zeelands hoofdstad, genomen voor U en voor de volgende Synodes van centrale en blijvende beteekenis mogen zijn. We hopen daarnaast, dat de leden en adviseerende leden dezer Synode en de afgevaardigden uit buitenlandsche en de Indische kerken, aan deze stad en het schoon dat haar en Walcheren siert, zóó sympathieke herinneringen zullen mee nemen, dat ze haar een goed hart blijven toedragen. En hunne schreden in vacantde- weken menigmaal naar hier zullen rich ten, tot het zoeken van de hier en op Wal cheren gemakkelijk te vinden aangename rust. Deze rede werd namens de Synode door haren voorzitter, Dr K. Dijk, beantwoord Terwijl ververschingen werden geser veerd bleef men hierna nog eenigen tijd bijeen en vond tevens gelegenheid hel fraaie eeuwenoude stadhuis te bezichtigen Met het volledige college van B. en W waren bij de ontvangst aanwezig de raads leden Mevr. Weyl en de heeren v. Andel, de Bruijn, Heemskerk, den Hollander, Harthoorn en Jeronimus. De motorboot Koningin Emma. Zooals bekend zijn bij de Kon. Mij-. De Schelde te Vlissingen voor de pro vincie nog in aanbouw twee motorbooten, geheel gelijk aan de reeds afgeleverde Ko ningin Emma. Een dier booten zal be stemd zijn voor den dienst op de Ooster- Schelde en daarom heeft men gisteren een proeftocht daarheen met de Koningin Emma gemaakt. Aanvankelijk bleek, dat men nog niet geheel met de boot ver trouwd was en werd een verkeerde ma noeuvre gemaakt, maar toen men die ver gissing had begrepen, bleek het havenka naal in Zierikzee voor deze boot geen be letsel en is er ook keurig mede achteruit de haven uitgevaren. Het gezelschap keerde buiten om naar Vlissingen terug, zoodat de opvarenden konden genieten van het mooie gezicht op Walcherens dui nen en dijk. Landbouwschuren door brand vernield. Omstreeks zes uur gisteravond heeft op het boerenerf van den landbouwer A. M. M. Hanse te Schutje (Kerkwerve) brand gewoed. Het eerst vatten twee groote strooklampen vlam, vermoedelijk door het overwaaien van vonken, afkomstig van een hoop kaf, welke op geringen afstand door den heer H. werd verbrand. Het vuur sloeg over naar een groote schuur en vervolgens naar de landbouwschuur, welke geheel met tarwe was gevuld. Deze schuren zijn ge heel verwoest. Het woonhuis zelf, „De Hooge Meet" genaamd, kon worden be houden. De Commissaris der Koningin be zoekt Dinsdag 12 September a.s. de ge meenten Noordgouwe, Duivendijke, Eiker zee, Ellemeet, Renesse, Noord welle en Serooskerke (Sch.). Het traject Vlissin genHaamstede en terug zal door Z.H. E.G. per vliegtuig van de K. L. M. wor den afgelegd. De lucht dienst op Zee- antwoordde hij verstrooid. „Is meneer Huntley nog in de eetkamer?" „Zoo is 'het", klonk het licht ontstemd, ofschoon Hamish de reden niet kon be vroeden. „En mijn nicht schijnt voornemens te zijn, er hem gezelschap te blijven houden. Tien minuten na het dessert stond ik van tafel op dat doe ik altijd, want het hoort zoo en Ellen, ondanks mijn wenk dat het niet netjes is, blijft kalm zitten. „Ik ben nog niet klaar met mijn druiven, tante" zegt ze, en ze blijft daar nu zit ten om met haar vader te babbelen! En 'hij moedigt haar aan, dat is het ergste! Wat er uit zoo'n meisje groeien moet, is me een raadsel. Maar het wordt nooit een welopgevoede vrouw!" „Ja, 't is wel droevig!" mompelde Ha- mtoh, zich dwingend om zijn gelaat in strakke plooi te houden. „Droevig!" antwoordde (de dame, en zoo mogelijk ging ze nog rechter zitten. „Grievend noem ik het, mijnheer Hamish. Zij wat dacht je wel, dat ze nu gisteren heeft uitgehaald? Een van de dienstboden zou gaan trouwen, en nu was er op het laatste oogenblik wrijving ontstaan tus schen bruid en bruidegom. En weet u, wat Ellen deed? Ze schreef een brief voor het schepsel het arme ding kan niet eens lezen, laat staan schrijven, ofschoon ze een uitstekende kracht is aan dien land. De K.L.M. deelt thans definitief mede, dat zij, behoudens goedkeuring van den minister van waterstaat, de Zeeland- lijn zomer en winter zonder onderbreking gaat exploiteeren. Behalve de bijzonder gunstige uitkomsten van de exploitatie van dezen zomer, heeft ook het streven naar Stelselmatigen opbouw van het binnen- landsche luchtverkeer door geleidelijke uitbreiding van de exploitatie-periode tot het geheele jaar tot dit besluit meegewerkt. Het tarief is voor het traject Haam stedeRotterdam andermaal verlaagd. Ook HaamstedeAmsterdam is verlaagd; de overige tarieven bleven gelijk. Middelburg. De stadhuisbelich ting. Niettegenstaande het ver gevor derd seizoen was er gisteravond nog veel belangstelling voor de stadhuisbelichting. Het mooie Septemberweer werkte daar toe zeker mede. Vermoedelijk zal de be lichting volgenden Woensdag voor het laatst in dit seizoen ontstoken worden. Het is dan ook de laatste Woensdag, dat de winkels tot 10 uur open mogen zijn. Voor de werkloozen. De commissie voor de vakopleiding, ontwik keling en ontspanning van werkloozen heeft in haar jongste vergadering besloten in den a.s. winter wederom cursussen voor vakopleiding en algemeene ontwikke ling te doen geven. Op het programma staan: vakteekenen voor smeden, bank werkers, loodgieters enz.; bouwkundig en meubelteekenen, timmeren en meubelma ken, autotechniek en motorenkennis, elec- triciteitsleer; Nederl. taal, rekenen, Duitsch, Engelsch, machinesehrijven en stenografie. Aan deze cursussen kunnen allen deel nemen, die te Middelburg of in de buiten gemeenten bij de arbeidsbemiddeling als werkloos staan ingeschreven. Gevonden voorwerpen. Huissleutel, Gem. Veldwachter, St. Laurens; Dames handschoen, Kerkhove, Bastion N 71; Ko nijntjes (speelgoed), Jansen, Penn.singel L 10; Riem, Sloover, Heerengracht M 30; zwempak met handdoek, J. F. Langeveld, Nieuwstraat G 224; Rijwielsleutel, Chr. Brouwer, Oude Kerkstraat B 95; Notitie boekje, G. Bonnet, Brakstraat O 259; Be- lastingmerk, J. Leijnse, Oude Vliss.weg E 245; p. Dameshandschoenen, J. Will, Rei gerstraat A 116; z.g. Roepduif, M. Snaauw Noordweg R 139; Heerenrijwiel, Minder- houd, Nieuwstraat H 31; pakje m. inh., A. J. Adriaanse, K. Gortstraat I 341; port. m. inh., L. v. Heijl, Vliss.straat I 171; Pet, v. Nieuwenhuizen, L. Giststr. F 99; Riem, wed. v. d. Vate, Bastion N 63; Kinder- taschje, Bur. v. Pol.; Zwemkaart, v. d. Berge, Giststr. F 179; Zakmes, J. Leijnse, Oude Vliss.weg E 245Herdershond, Peute, Nieuwstraat G 218; Belastingmerk, Le Due, Achtersingel Q 129; Kinderport. m. inh., P. Minderhoud, Julianastraat W 22; Zuidwester, Goedbloed, Biggekerke A 85; Damestaschje met inh., J. Hendrikse, K. Giststraat A 130; Huissleutel, M. Min naar, Bogardstraat B 38; Heerenrijwiel, Lavooij, L. Gortstraat K 20; Medaillon met foto, Reijnhoudt, Jasmijnstraat W 86; Gouden broche, J. J. v. Eenennaam, Schuttershofstr. K 117 Port. m. inh., Pieters, Lambrechtstraat L 91. Goes. De collecte voor het Crisds-Gomité bedraagt deze week 64.73/4. De Goesche Wijkverpleging ontving in de maanden Juni, Juli en Augustus de volgende giften: 2 van f 10; 4 van f 5; 5 van f 3; 5 van f 2.50; 5 van f 2; 1 van f 1.50; 4 van f 1 en 1 van f 0.50. Bevolking. Ingekomen: J. J. van Overbeeke en echtg., onderwijzer van Hil versum, Kamperfoeliestr. 9; 1). H. A. Ger- retsen, zonder beroep, van Leiden, Vos- maerstr. 3; B. J. Alink, stoker N.S., van Boxtel, Rommerswalestr. 10; J. J. Raams- donk, leerl.-verpleegster, van Soest, Oost- wal 31; A. M. H. Lamers, onderwijzeres, van Tilburg, Stalstraat 3; G. Rijnberg, huishoudster, van Utrecht, W. Zelleweg 1; J. J. Pik geb. van Belois, zonder beroep, van Kattendijke, St. Jacobstr. 5; G. P. Wink en gezin, opz. mach. N.S., van Aals meer, Vogelzangsweg 14; M. Verkooijen, religieuse, van Etten en Leur, Stalstraat 3; A. van Diemen, liefdezuster, van Maas tricht, Kloet.weg 5a; J. H. Krauwel en echtg., zonder beroep, van Zuidzande, Kamperfoeliestraat 10; T. van Wallen burg, huishoudster, van Koudekerke, Westsingel 155; Wed. Kempen, zonder beroep, van Rotterdam, Blanckstr. 3; G. aanstaande en verzocht hem om de zaak bij te leggen! Het is ongehoord! Mijn nicht Ellen Huntley, die zich zoo zeer verlaagt om een ordinairen minnebrief te schrij ven, mijnheer Hamish en dan nog wel voor een ander!" Op dat oogenblik 'trad de huisknecht binnen en verloste Hamish uit zijn isole ment, door hem te verzoeken bij den heer des huizes te komen. De heer Huntley was alleen, toen hij binnentrad. Hamish keek haastig he't ver trek rond, doch Ellen was er niet. Zijn gastheer toonde zich niet over-ver'heugd, toen hij den bezoeker begroette. „Wa't kan ik voor je deen?" waren zijn eerste woor den, hetgeen zooveel wilde zeggen als: „je bent met een bepaald doel hier gekomen, anders zou je wel wegblijven". Doch Hamish liet zich, dank zij zijn opgewekt karakter, niet zoo spoedig uit het veld slaan. „Ik heb groot nieuws, mijn heer Huntley. Nieuws uit Borcette. Vader is al zoover op den weg van herstel, dat alle twijfel omtrent volledige genezing kan worden afgezworen". „Ik zeide al, dat het zoo gaan zou", merkte de ander tevreden op. Zo praatten daarna over koetjes en kalfjes en eindelijk zinspeelde Hamish op een postcriptum aan den brief van zijn ouders, of het inderdaad zoo was, dat de heer Huntley hem aan een goede betrek- T. Dijkstra, verpleegster, van Ovezand, Oost wal 31; A. J. Schults, verpleegster, van Foortugaal, Oostwal 31; A. M. Olivier, dienstbode, van Vlissingen, Groote Markt 40; G. Brouwer, leerares, van Nijmegen, Klokstraat 1; J. H. G. Schellings en ge zin, gasfitter, van Kruiningen, Piccardt- str. 47. Vertrokken: M. G. Simonse, dienstbode, naar Rotterdam, Julianalaan 18; D. A. Vleugel, onderwijzer, naar Nijmegen, Ub- bergscheveldweg 119; A. M. Bruel geb. Hemminga, zonder beroep, naar Gorin- chem, Hendr. Hamelstr. 11; L. Nieuwen- uuis geb. Traas, zonder beroep naar Wierden; N. J. v. d. Vorm, koopman, naar Den Haag, Vaillantlaan 398; P. F. van Maanen, dienstbode, naar 's Gravenpol der; E. J. Merison, zonder beroep, naar Breda, Ginnekenstr. 117a; L. H. van Berk en gezin, zonder beroep, naar Velzen, v. d. Vondellaan 27; E. P. de Jonge, zonder beroep naar Middelburg, N 134; G. Brou wer, zonder beroep, naar Haarlem, Kle velaan 261; H. G. v. Langevelde, verpleeg ster, naar Baarn, ziekenhuis; H. A. van Zunderen, religieuse, naar Etten en Leur; C. G. Hoogesteger, dienstbode, naar Den Haag, v. Oldenbarneveldlaan 79; J. Rooze, geb. Kaaijsteker, naar den Helder, Dah- liastr. 148; M. Pover, dienstbode, naar Ovezand A 46; H. de Graaff, leerl.-ver pleegster, naar Almelo; M. Thoolnaar, dienstbode, naar Baarn, Torenlaan 41; J. J. van Baaien, huishoudster, naar Ier- seke, Emmastr. 214; M. S. A. van de Ree- pe, zonder beroep, naar Breda, Catha- rinastr. 26; M. Kole, kantoorbediende, naar Den Eflaag, Celebesstr. 39; Ch. L. Koevoets en gezin, gasfitter, naar Krui ningen, Achterweg 277; G. de Kievit, vee handelaar, naar Rotterdam, Lange We- randa 570. lerseke. Gisterenmiddag had een een groote tractor met aanhangwagen (voor mosselvervoer naar Parijs) uit Antwerpen het ongeluk door verkeerd manoeuvreeren in de sloot onder aan den Molenpolderdijk te geraken. Eenige uren was men bezig het vehikel te lichten, waarna het ernstig beschadigd naar een garage te dezer plaatse werd gesleept. Heinkenszand. Woensdagavond gaven ter gelegenheid van het 35-jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin de mu- ziekvereeniging „Euterpe" en de zangver- een. „Ons Genoegen" een concert in de muziektent. Het concert duurde tot elf uur. Er was zeer veel publiek. Nieuwdorp. Gisteravond werd alhier in de consistorie der Geref. Kerk een ver gadering gehouden om te komen tot op richting van een damclub. De belangstel ling hiervoor was bevredigend. Na ver schillende besprekingen werd besloten tot oprichting, zoodat wij weer een vereeni- ging meer hebben, n.l. de Damclub „Ont wikkeling en Ontspanning". Er werd een bestuur gekozen van drie leden, uit de elf leden die zich hadden opgegeven. Besloten werd om elke week te vergaderen. Amemuiden. Het alhier in het Kanaal gevonden lijk is thans herkend. Het bleek te zijn de 77-jarige J. J. Risseeuw uit Veere, die den vorigen avond 6 uur zijn kosthuis te Veere had verlaten en aldaar des avonds niet was teruggekeerd. De werkman B., die behulpzaam was bij het lossen van een wagon kolen en medehielp de kolen af te dragen, stapte onder het rijden van den wagen af. Onge lukkigerwijs kwam hij met zijn rug te gen den wagen terecht en liep dientenge volge ernstige inwendige kneuzingen op, zoodat medische hulp noodzakelijk bleek. B. heeft één of twee ribben gebroken. Ritthem. Wegens zijn hoogen leeftijd heeft de heer J. de Buck tegen 1 October aanstaande 'bij het gemeentebestuur ont slag aangevraagd als klokkenist. Hij heeft deze betrekking 33 jaar vervuld. Vrouwepolder. Bevolking over Augus tus. Ingekomen: M. M. Wagenaar, dienst bode, A 114, uit Koudekerke. Vertrokken: M. Besuijen, dienstbode, Gapinge, B 106, naar Amemuiden (Kle- verskerke). Zoute lande. Ingekomen: Jacobus Jan Simonse, van Utrecht. Kats. Woensdagavond werd alhier een bloemententoonstelling gehouden in de oude school. De inzendingen hebben verre de verwachting overtroffen. Ingezonden king kon helpen, wanneer de heer Chan- ning zijn plaats op het kantoor in de Guildstraat weder ging innemen. „Het is juist, dat ik je vader iets der gelijks gezegd heb", antwoordde de heer Huntley. „Althans, toen meende ik, dat zulks het, geval was." „Is het baantje dan al vergeven?" vroeg Hamish, zijn gevolgtrekking ma kend. „Neen, het is niet vergeven. De post komt eerst het begin van het volgend jaar vacant. Heb je gehoord van de ver andering, die er bij de Vereenigde Ef- fectenbank zal plaats hebben?" „Neen", antwoordde Hamish geïnteres seerd. „Mr Bartlett gaat heen. Hij wordt een dagje ouder, en zijn gezondheid is niet meer zoo best. Als een van de grootste aandeelhouders heb ik uiteraard een voorname stem bij de verkiezing van zijn opvolger, en ik had aan jou gedacht. Ik heb er zelfs geen bezwaar tegen, je te zeggen, dat de geheele zaak reeds in krui ken en kannen was. Anders had ik je vader er niet over gesproken." Het was inderdaad een prachtige be trekking. Mr Bartlett, de directeur der bank, had, met een ruim salaris, een uit stekende positie, veel mooier dan van den heer Channing. „Wat een schitterende kans", riep Ha door de schoolkinderen: gekweekte bego nia's. De prijzen werden behaald als volgt: le pr. Pietje Korteknie; 2e pr. Jannetje Priester; 3e pr. Adriaan Korteknie. Van de particuliere inzendingen ver wierf de heer P. de Regt een le prijs voot zijn mooiste verzameling Cactussen en vet- planten. Mej. T. de BooTazelaar een 2e prijs. Dhr Jacob de Boo een 3e prijs voor een Begonia-Rex. Dhr J. Leijnse een 4e prijs voor een Clivia, terwijl de heer M. W. van Arenthals een 5e prijs verwierf voor de mooiste snijbloemen. De jury be stond uit de heeren J. A. van Oeveren en J. Eversdijk van Kortgene. Tholen. Het Oranjefeest gevierd onder de koesterende stralen van het Oranje zonnetje, terwijl de straten rijk versierd waren met de nationale kleuren en velen het Oranje op de borst droegen, begon als inzet met schoone koraalmuziek door Tho- lens „Concordia". Het Oranje-Comité, dat op de balustrade van het stadhuis stond opgesteld, dankte bij monde van den voor zitter, dr Veltenaar, voor de medewerking betoond door de burgerij. Spr. bracht hulde aan de getrouwen in het muziek corps (eenige muzikanten hadden hun medewerking geweigerd) voor hun schoo ne muziek en wekte de burgerij op, pal te staan achter het Huis van Oranje, want wij willen en kunnen dit niet missen. Onder de vroolijke klanken der muziek, werd afgemarcheerd naar het marktter rein, waar onder groote belangstelling on der leiding van den heer Van Elsacker, door de schoolkinderen verschillende na tionale liederen werden ten gehoore ge bracht. Hierna volgden in de oesterputten van den heer De Jong zwemwedstrijden voor dames, heeren en kinderen. Prijzen werden behaald voor dames 100 M. zwemmen: le de 13-jarige Leentje Cor- nelisse Md., 2e R. Gornelisse Md., 3e en 4e door de dames Tazelaar. Heeren 200 M.: le J. Zoetemeyer, 2e W. Cornelisse, 3e J. Bal Hz. Duiken: le Joh. Zachariasse 744 pun ten, 2e D. Burgers 667 p., 3e J. Bal Hz. 642 p. Jongens 50 M.: le K. Hulleman, 2e C. Wagtho, 3e M. van Dullemen, 4e L. So- mers, 5e J. Deurloo. Onder toepasselijke woorden werden de prijzen door den burgemeester aan de winnaars uitgereikt. Te 2 uur vingen op het speelterrein, op geluisterd door een radio-installatie, wel willend opgesteld door de firma Steenbak te Bergen op Zoom, verschilende volks spelen voor kinderen en gymnastische oefeningen door „Olympia" aan. De eerste prijs hardloopen voor kleine jongens viel ten deel aan J Joppe. Idem groote jongens Th. Tichem. Driebeen hardloopen voor meisjes le pr. A. Vink en J. Gebraad. Kleine meisjes idem: M. v. d. Stel en J. v. d. Boom. Turfrapen meisjes le pr. J. Roukema. Idem groote meisjes: M. Overbeeke. Zakloopen groote jongens le pr. G. v. Oeffelen, idem kleine L. v. d. Rest. Hierna volgde een schitterend mooilin- tenspel, uitgevoerd door de Chr. Meisjes- vereeniging. Waarna de burgemeester door de microfoon de prijswinnaars be kend maakte. Vervolgens sprak dr Veltenaar een woord van dank aan de deelnemers en wekte allen op tot liefde voor het huis van Oranje en tot aansluiting bij de Oranjevereeniging. Door den burgemeester werd hierna de heer Coomans, de promotor der zwem wedstrijden, gehuldigd en hem als blijk van waardeering een zilveren vulpotlood geschonken. Onder zeer groote belangstelling gaf daarna „De Thoolsche mannen en dames- zangvereeniging" en het „Kinderkoor" onder leiding van hun directeur dhr Schutte eenige met veel aandacht aange hoorde zangnummers op de kiosk op het marktterrein. Om 8 uur vergastte „Sursum Corda" on der leiding van den heer Hollebrandts de hoorders op eenige goed gezongen liede ren, waarna „Concordia" een concert gaf. Te 10 uur in den avond werd als slot door den heer Gornelisse een keurig uitgevoer de openluchtfilm vertoond, die bij het pu bliek zeer in den smaak viel. Uitslag wedvlucht postduivenver- eeniging „De Luchtpost" van Lier: A. Rijnberg le, 2e, 3e 4e, 5e, 6e, 7e, 9e prijs, M. van Noort 8e, 10e, lie pr., J. Jansen mish enthousiast. „Er zijn er wel meer, die er zoo over denken", antwoordde de heer Huntley droogjes. „En ik had jou er altijd uitstekend ge schikt voor geacht", voegde hij er pein zend aan toe. „Nu niet meer dan?" vroeg Hamish aarzelend. „Neen." Dat antwoord had de jonge Channing niet verwacht. Hij keek zijn gastheer al vragend aan. „Waarom niet?" „Omdat het me niet meer mogelijk is, je aan te bevelen", luidde het antwoord. „Maar waarom dan toch niet?" „Toen ik ervan sprak, jou als opvolger van Mr Bartlett te kiezen, achtte ik je in staat, zijn plichten op waardige wijze te vervullen". „Maar ik kan ze vervullen", antwoord de Hamish met nadruk. „Mogelijk. Doch den laatsten tijd is er zooveel twijfel bij mij opgekomen, dat ik je er niet langer om kan aanbevelen. In feite, ik kan je onmogelijk meer steunen" „Maar wat heb ik daii gedaan?" vroeg Hamish. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2