DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VOGR DE Pf (E ZEELAND Staten-Generaal Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie 47e JAARGANG - No. 203 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolcfoonnummor 11. Postchécjuo cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Tclcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: It. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advortontlön 30 cent por regel. Ingezonden mcdcdcolingcn 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiën Dinsdags cn Vrijdags f0 75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. TWEEDE KAMER. Interpellatie-Cramer. Aan den heer Cramer (S.D.A.P.) werd in de zitting van gisteren verlof ver leend tot het richten van vragen aan den minister van Koloniën met betrekking tot de politieke gebeurtenissen in Indië. Aan de orde waren daarna eenige wijzi- gings-ontwerpen der Indische begrooting voor 1933. Indische begroeting. De heer Cramer (S.D.A.P.) motiveer de zijn stem tegen het eerste der ont werpen. Er wordt op militair gebied te weinig versoberd. De bezuinigingscommis sie wilde trouwens nog verder gaan. Er moet van de defensie-kosten meer ten laste van bet moederland worden ge bracht. De beer W ij n k o o p (G.P.) zeide, dat de weermacht in Indië niet anders is dan een middel om de indonesiscbe bevolking er onder te houden. Geen cent wil spr. daarvoor besteden. Zijn fractie zal tegen stemmen. De beer J o e k e s (V.D.) verwonderde zich er over dat de beide vorige sprekers zijn tegen een bezuiniging op de defensie van 6 millioen. Spr. wijst op een, ofschoon niet ernstige staatsrechterlijke fout in deze ontwerpen. Spr. is verbaasd dat de beer Cramer tegen deze 6 millioen bezui niging is. De Minister vanKoloniën, de heer C o 1 ij n, zou niet trachten de hee- ren Cramer, die al verklaarde tegen te zullen stemmen voor Spr. aan het woord was geweest, en Wijnkoop tot andere ge dachten te brengen. Ook spr. vond hun houding ietwat zonderling. Overigens wordt met de versobering zoover gegaan als met de doelstelling der weermacht ver- eenigbaar is, ook met de verdere versobe ring op de begrooting 1934. De regeering blijft diligent. Een commissie zal worden ingesteld tot onderzoek van de verdeeling van de maritieme kosten tusschen Indië en het moederland. De beer Cramer (S.D.A.P.) erkende dat er een scheve figuur zou ontstaan als zijn advies werd gevolgd, waarom hij voor zou stemmen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 773 st. (communisten). Bij een der andere ontwerpen deelde Minister Col ij n mede, dat het overleg inzake de bijdrage in de we r k - loozenzorg is geëindigd. De gouver neur-generaal heeft het aanbod aanvaard van de suikermaatschappijen om 3 jaar lang jaarlijks f 500.000 bij te dragen. Volgens den beer Cramer wordt niet ge noeg gedaan voor werkloozenzorg. Maar als men geen cent uitgeeft voor onderwijs, voor wegen en bruggen, voor irrigatie en volksgezondheid, is er nog een tekort van 50 millioen. Men neme dit in aanmerking. Spr. kent overigens maatschappijen, die haar ontslagen employé's 2 jaar wacht geld geven. Niet alle opmerkingen, in het buiten land gemaakt over de omstandigheden in Indië, zoo waarschuwde Spr., zijn belan geloos. (Vroolijkheid.) Men hoede zich er in de Kamer voor, voorstellingen te wek ken, die met de werkelijkheid niet in overeenstemming zijn. Werkelijke kenners van het koloniale vraagstuk in binnen- en buitenland plaatsen het zij in beschei denheid gezegd Nederland aan de spits der koloniale mogendheden. Het wetsontwerp werd z.h.st. aangeno men. De Omzetbelasting. Vervolgens kwam aan de orde het ont werp inzake de heffing van een Omzet belasting. De heeren Fleskens, Kortenhorst, Bie- rema, J. ter Laan, Schilthuis, Wester man, Vervoorn en Zandt hielden alge- meene beschouwingen. Over het algemeen bleek men tegenover e* ont'werp niet onsympathiek te staan, s Rijks inkomsten moeten nu eenmaal worden versterkt. Wel zal getracht wor den hier en daar verzachtingen aan te brengen. Belangrijke politieke besprekingen te Parijs. De bezoeken van verschillende staats^- Leden aan Parijs, op hun doorreis naar Geneve, zal de hoofdstad van Frankrijk weer tot middelpunt maken van een aan tal belangrijke politieke besprekingen. De eerste bespreking wordt aangekondigd te gen 18 September. Men verwacht dan te Parijs den Brit- schen minister van buitenlandsche zaken, air John Simon, en den permanenten ver tegenwoordiger van Engeland in de ont wapeningscommissie, Anthony Eden, Er zal een reeks besprekingen worden gevoerd tusschen de Britsche staatslieden en den Franschen minister van Buiten landsche Zaken. Te bevoegder plaatse te Londen wordt bevestigd, dat omstreeks 18 September t een Fransch-Engelsche bespreking zal plaatsvinden te Parijs. Of minister Simon zich naar Parijs zal begeven, is nog niet vastgesteld. De besprekingen hebben slechts be trekking op de ontwapeningskwesties, doch niet op het Oostenrijksche vraag stuk. De Amerikaan Norman Davis heeft verklaard, dat hij het voornemen heeft, gedurende zijn verblijf in Europa ook een bezoek aan Berlijn te brengen om daar met de leidende instanties een onderhoud te hebben over de ontwapeningskwestie. Waarschijnlijk zal zijn bezoek aan Berlijn plaats vinden in aansluiting op de be sprekingen te Parijs, waarheen Davis zich de volgende week zal begeven. Bosch- en heidebranden in Engeland. Tengevolge van de aanhoudende droog te zijn op vele plaatsen in Engeland bosch- en heidebranden ontstaan. Honderden morgen heideland en dui zenden hoornen zijn aan de vlammen ten offer gevallen. Duizenden fazanten, kippen en andere dieren zijn in het vuur omgekomen. Vele telegraaf- en telefoonleidingen tus schen Londen en Zuid-Engeland zijn ver nield. Een groote brand woedt op de grens van Surrey en Hampshire, waar een ter rein over een breedte van verscheidene kilometers in brand staat en waar het vuur zich uitbreidt. Alle troepen, die be schikbaar waren, werden gerequireerd om aan het blusschingswerk deel te ne men. 1300 soldaten en de boerenbevolking bestrijden het vuur met alle beschikbare middelen en graven greppels om het vuur te stuiten. Door de geweldige hitte en den ver- stikkenden rook geraakten talrijke perso nen bewusteloos, zoodat zij naar een zie kenhuis moesten worden gebracht. De melkvoorziening van Engeland. Meer dan 90 pet. van de Engelsche en Wclsche boeren hebben zich uitgesproken ten gunste van het regeeringsontwerp tot regeling door een raad van productie en verkoop van melk. Practisch de geheele melkproductie zal nu onder controle komen van een lichaam, dat zoowel de groothandels- als detailprij zen voor de melk zal bepalen en de voor waarden der leveringscontracten. De board zal zich ook bemoeien met de bestemming van het productie-overschot voor kaasbereiding en productie van ge condenseerde melk. Daarbij zal in nauw verband met de invoerbeperkingen ge handeld worden. De melk-pool zal pas 1 Januari in wer king treden, maar in de periode van 1 October tot 31 December zullen tijdelijke overeenkomsten gesloten worden. De ramp in Amerika. De wervelstorm in Amerika heeft toch meer menschenlevens geëischt dan oor spronkelijk werd aangenomen. Uit Santa Clara op Cuba wordt gemeld, dat in de buurt van Tristobal tot nu toe ongeveer 300 lijken geborgen zijn. In Texas zijn, voor zoover op het oogen- blik bekend, 56 personen om het leven ge komen. Te Brownville bedraagt het aantal dooden 22, dat der gewonden 1500. De wervelstorm in Texas heeft vooral de plaatsen aan den mond van de Rio Grande zwaar geteisterd. Het aantal slachtoffers is thans tot 32 gestegen, dat der gewonden tot 1500: men vreest echter, dat het aantal dooden en gekwetsten be langrijk hooger zal blijken te zijn, aange zien vele kleine plaatsen geheel verwoest zijn. D'e verbindingen zijn verbroken, zoodat men omtrent het aantal slachtoffers in die plaatsen nog in het onzekere verkeert De oogstschade wordt op 12.000.000 dol lars, de overige schade op ruim 10.000.000 dollars geschat. De stemming onder de bevolking is na tuurlijk zeer gedrukt. De regeering treft maatregelen, om het uitbreken van epide mieën te voorkomen. De staatsgreep op Cuba. Het Amerikaansche slagschip „Missis sippi" heeft onverwacht order gekregen, onmiddelijk koers te zetten naar de Cu- baansche wateren. De „Mississippi" is gewapend met 32 c.M. kanonnen en heeft een bemanning van 900 koppen aan boord, benevens een afdeeling fuseliers. De kruiser „Indianapolis", die zes hon derd man aan boord heeft, bevindt zich thans te Annapolis. Mogelijk wordt ook dit schip naar Cuba gedirigeerd. Roosevelt heeft order gegeven dat te Quantico, in Maryland twaalf honderd fuseliers zullen worden geconcentreerd, met instructie, onmiddellijk naar Cuba te vertrekken, indien de ontwikkeling van de gebeurtenissen aldaar zulks noodig maakt. Het is thans rustig op Cuba. De aanwe zigheid van twee Amerikaansche oorlogs schepen boezemt de bevolking vertrou wen in. Amerika zal intusschen slechts dan tot gewapende interventie overgaan, indien geen andere mogelijkheid open staat om Cuba tot rust te brengen. Roosevelt had een onderhoud met Swan son, staatssecretaris van marine. Na afloop dezer conferentie werd me degedeeld, dat Swanson instructie heeft ontvangen, zich aan boord van de „In dianapolis" naar Havanna te begeven. Swanson deelde nog mede, dat hij geen bijzondere opdrachten had. Zijn bezoek aan Cuba zou dan ook kort zijn, tenzij de toestand daar erger wordt. Zes a acht oorlogsschepen zullen zich morgenmiddag in de Cubaansche wateren bevinden. Overstroomingsramp in China. Naar het agentschap Indo-Pacific uit Shanghai meldt, verluidt uit Nanking, dat in het Honangebied veertienhonderd dorpen door overstroomingen werden ge teisterd. Meer dan een millioen menschen moe ten dakloos zijn geworden. Korte Berichten, Tengevolge van het hooge water heerschen in het geheele gebied van de Moldau (Roem.) malaria-koortsen. In Jassy zouden meer dan 3000 personen door deze ziekte zijn aangetast. Volgens de „Daily News" is in ver band met pogingen van radicalen om bommen te werpen naar de Fordfabrie ken te Edgewater in New Jersey, een spe ciaal cordon van troepen rond deze fa brieken geplaatst. De landelijke organisatie der Zweed- sche vakvereenigingen heeft naar het dagblad „Sociaal-Democraten meldt, den boycot van Duitsche goederen afgekon digd. In een proclamatie worden de Zweed- sche arbeiders opgewekt geen Duitsche producten te koopen. Het telegraafagentschap Tass meldt, dat de oogst in de geheele Sowjet-Unie met succes verloopt. Op 1 September was 84 pet. van al het uitstaande koren ge maaid. De oppervlakte van wintertarwe is 5 millioen hectare grooter dam vorig jaar. 1 Vijftien communisten uit Gerresheim hebben op 20 Juni 1932 met drie com munisten uit Erkrath den S.S.-man Kurt Hilmer uit Erkrath gedood en de S.S.- man Gross ernstig gewond. Begin van dit jaar zijn 12 vermoedelijke daders gear resteerd. Het O.M. heeft tegen alle be schuldigden de doodstraf geëischt. Ter vergelding van een aanval Zon dagnacht door communisten gepleegd op een S.S.-man te Hamburg, zijn tachtig communisten in het concentratiekamp van Wittmoor gestraft met inhouding van hun middagmaal. Het ochtendblad van het Berliner Tageblatt is gister in beslag genomen we gens een artikel over de Generale Sy node. In een oproep dringt de Duitsche minister voor Volksvoorlichting en propa ganda er op aan, dat de Duitsche ver- eenigingen, bonden en organisaties de contributies voor leden van kinderrijke gezinnen zullen verlagen. i De onderhandelingen tusschen de Japansche ministeriën van Oorlog en Ma rine over de versterking der vloot zijn beëindigd. De beide ministeriën zijn tot de slotsom gekomen, dat de vloot moet worden uitgebreid buiten het kader van de overeenkomst van Londen. DE KONINGIN ZEER GETROFFEN DOOR DE BLOEMENHULDE. De hulde in het Stadion. Na aankomst ten Paleize Dinsdag heef' H. M. de Koningin dadelijk de grootsche bloemenhulde der Amsterdamsche bur gerij in de groote Burgerzaal met smaak gearrangeerd, ondanks de groote ver scheidenheid in kleur der bloemen, be zichtigd. H. M. was door deze hulde ge troffen. Bij een nadere bezichtiging der bloemen is gebleken, dat velen kleine verrassingen daarbij gevoegd hebben, of persoonlijke briefjes met enkele hartelijke woorden, waaruit de liefde voor het Oranjehuis blijkt. Er was b.v. als een herinnering uit vroeger jaren een oranje-zakdoekje bij met wapens in de hoeken en de jaartallen 18131863 er op, dus vervaardigd ter gelegenheid van de vijftigjarige herden king van onze onafhankelijkheid. Zoo wa ren er meer typische geschenken ea blij ken van medeleven met het vorstelijk buis. Zeer getroffen is de Koningin ook ge weest door het feit, dat er naast de enor me bloemenmanden eenvoudige bou- quetjes bloemen waren, uit stadstuintjes geplukt. Alle bloemen staan in vazen me: water. Omtrent de hulde Zaterdagmiddag in het Stadion wordt noc gemeld, dat de Ko ninklijke stoet door den Marathonpoort het Stadion zal binnenrijden, om stil ie houden vóór de eeretribune. Met het oog op het werkelijk groote gevaar voor het schichtig worden der paarden na het bin nenrijden door deze poort, worden alle aanwezigen in het Stadion dringend ver zocht, om zich te onthouden van bijvals betuigingen tot H. M. haar plaats in de Koninklijke loge heeft ingenomen. Bij het vertrek van de Koningin wordt eveneens verzocht, het bovenstaande in acht te nemen. Nadat het oude Kroningslied ten ge- hoore is gebracht, zal de voorzitter van het Comité, ds A. G. H. van Hoogen- huyze, een toespraak houden, welke de Koningin voor de microfoon zal beant woorden. De bezuinigingen ie Zaandam en de S. D. A. P. Bij de behandeling van de bezuinigings voorstellen van B. en W. in den gemeen teraad hebben met de burgerlijke raads leden ook vier soc.-dem. leden, o.w. de beide wethouders Prins en Kelder, voor deze voorstellen gestemd, niettegenstaan de de partijvergadering van de plaatse lijke afdeeling van de S. D. A. P. met groote meerderheid van stemmen zich te gen deze voorstellen had verklaard, en had uitgesproken, dat deze niet behoor den te worden aangenomen. Als gevolg hiervan heeft gisteravond in het gebouw Ons Huis wederom een vergadering plaats gehad van de leden van de afdeeling Zaandam van de S. DL A. P., waarin het onorganisatorisch op treden van de vier raadsleden het onder werp van bespreking was. Het bestuur van de afdeeling had het voorstel gedaan aan bedoelde vier raadsleden te verzoe ken hun mandaat ter beschikking van de partij te stellen De vergadering, die zeer druk bezocht was, en o.m. werd bijgewoond door dr F. M. Wibaut uit Amsterdam, heeft hei bestuursvoorstel met 201 tegen 123 stem men aangenomen. Van de vier soc.-dem. raadsleden, wien de zaak betrof, waren alleen de heeren Verbeek en Visser aanwezig. Een Ned. Herv. Radiovereeniging? Te Apeldoorn heeft dezer dagen een vergadering plaats gehad van Ned. Her vormde leden van de Ned. Chr. Radio- Vereeniging (N.G.R.V.), met het doel te komen tot de oprichting van een kring van Ned. Hervormde luisteraars. De hier .bedoelde groep luisteraars is van mee ning, dat de N.C.R.V. te sterk Gerefor meerd georiënteerd is, wat met name op den Landdag tot uiting gekomen zou zijn. Althans is men van meening, dat niet voldoende rekening gehouden wordt met het Ned. Hervormde deel van de luiste raars. In de aldaar gehouden vergadering is in principe besloten tot vorming van een kring, welke, als de definitieve oprich ting heeft plaats gehad, haar actie lan delijk zal uitbreiden, ten einde te bevor deren, dat in de N.C.R.V. aan de belangen van de Ned. Herv. landelijke luisteraars meer aandacht zal worden geschonken. Voorloopig is het niet de bedoeling de N.C.R.V. te verlaten en een eigen zend- vereeniging in het leven te roepen, al is de mogelijkheid daarvan niet uitgesloten. Voor een groot deel zal dit afhangen van den loop, welke de ontwikkeling vein deze aangelegenheid zal nemen. Ned. bloembollen naar Rusland. Het „Hbld." ontleent etan de „Wetsjern- jaja Moskwa", dat de Ned. Firma Lefeber met een trust te Moskou een overeen komst heeft gesloten over de levering van twee millioen bloembollen (hyacinthen, tulpen en narcissen). De bollen worden geleverd in ruil voor Russische goederen, 500.000 bollen zullen in de Moskousche parken geplant worden, 500.000 bollen gaan naar de Moskousche kassen, terwijl een millioen bollen aan Leningrad afgestaan worden. In de bloemenwinkels van Moskou en Leningrad, die aan de trust toebehooren zullen de inwoners in Januari 1934 ver- sche narcissen en tulpen kunnen koopen, hetgeen in Rusland in de laatste 16 a 17 jaar onmogelijk was. De omzetbelasting. De Algemeene Nederlandsche Zuivel- bond (F.N.Z.) heeft aan de Tweede Ka mer verzocht, aan de lijst der goederen, welke volgens het ontwerp Omzetbelasting van belasting zijn vrijgesteld, te willen toevoegen: boter, kaas, melkpoeder, go- condenseerde melk en caseïne. Binnenland. De Tweede Kamer behandelt de Omzet belasting. De Tweede Kamer over het uniform verbod. Vier roode Raadsleden te Zaandam moe ten aftreden. Ds A. M. Berkhoff verlaat de Chr. Geref. Kerk. De luchtdienst op Zeeland wordt ook in den winter uitgevoerd. Buitenland. Belangrijke politieke besprekingen te Parijs. De staatsgreep op Cuba. De storm in Amerika. Tweede Kamer en uniformverbod. De resultaten van het vooronderzoek der Tweede Kamer naar het wesontwerp tot invoering van een uniform- en in signe-verbod zijn neergelegd in een uit voerig voorloopig verslag. De eindindruk daarvan is, dat het ontwerp vrij alge meen instemming vindt. Aan de regeering wordt gevraagd hoever het verbod strekt. Men wenschte klaarheid ten aanzien van de vraag of ook de A.J.G. en de Graal er door getroffen zullen worden. De heer Snoeck H enkemans ongesteld. De heer Snoeck Henckemans heeft be richt gezonden, wegens ongesteldheid do vergadering der Tweede Kamer niet te kunnen bijwonen. Regeering en middenstand. Op 25 September a.s. is de Federatie van Kapperspatroonsvereenigingen, ge vestigd te 's-Gravenhage, uitgenoodigd tot het bijwonen van een conferentie aan hot departement van oeconomische zaken. Het ligt in de bedoeling van de regee ring een regelmatig contact te scheppen met belanghebbenden uit de verschillende middenstandsbedrijven en daaronder ook met de vertegenwoordigers uit het kap- pershedrijf. Genoemde conferentie zal daartoe de eerste stap zijn. Nederland en het tariefbestand. Onder den titel „de afgodsbeeldvernie ler" schrijft het Engelsche Financial News in een hoofdartikel: „Het besluit der Nederlandsche regee- ring om haar toetreding tot het tariefbe stand op te zeggen, veroordeelt deze op lossing, welke steeds halfbakken is ge weest, tot de vlammen. De Nederlandsche premier, dr Colijn, is een te goede diplomaat om dit niet in te zien. Doch hij is een realist evenals een goede internationalist en zonder twijfel ziet hij liever de wereld bevrijd van een nuttelooze formule, dan haar aanhangers te dwingen tot kronkelige en gevaarlijke listen. Het tariefbestand zon der een gelijktijdig valutabestand was zonder beteekenis. Indien, zegt het blad, niet ieder land er thans op uit zou zijn, zijn beschermingsbe wapening te vermeerderen, zou men nog eenige hoop kunnen koesteren, dat het bestand te eeniger tijd in een vredesver drag zou worden omgezet. Zooals de za ken echter thans staan, heeft dr Colijn een werkelijken dienst bewezen door den te wachten tarieven- en contingenteeringen- oorlog terug te dringen naar open ter rein." Op het eerste gezicht lijkt het vreemd, schrijft de „Manchester Guardian", dat Nederland, het traditioneele land van den vrijhandel, het eerst zich terugtrekt. Als redenen noemt het blad het dreigend be- grootingstekort, dat vriji zeker hoogere tarieven noodig zal maken, het vasthou den aan den gouden standaard, dat den export belemmert en de hoogere rechten, welke Duitschland op vetten en margarine is gaan heffen. De uitdrukking van teleur stelling, welke de gezant waarnam, toen hij de beslissing aan MacDonald mede deelde, is slechts een zwakke echo van de rede, welke dr Colijn bij de sluiting van de economische conferentie heeft uitge sproken. De Synode der Geref. Kerken te Middel burg ten stadhuize ontvangen. Nadat de leden van de Synode gister middag een autotocht hadden gemaakt over het schoone Walcheren, werd hel ge zelschap officieel ten stadhuize ontvan gen. Nadat allen zich in de groote zaal had den vereenigd hield de burgemeester, de heer M. Fernhout Kzn., een toe spraak waaraan we het volgende ont- leenen: Als ik u met ingenomenheid begroet, dan weet ik daarbij niet alleen de instem ming te hebben van dat deel van Ge meentebestuur en bevolking, dat tot de Gereformeerde Kerken behoort, maar ook die van die breede kringen in Middelburg, die kerkelijk op geringeren of grooteren afstand vaa u levend, met u in de hoofd-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1