Kerknieuws te Kruiningen; H. D. Trimpe te Schore; G. de Vrieze te Schore. Verplaatst de telefoniste bij den In- terlocalen dienst A. D. Vreke van het post- en telegraafkantoor te Steenbergen naar het post- en telegraafkantoor te Mid delburg. Middelburg. Dinsdagavond vergaderde de afd. van Patrimonium alhier onder lei ding van den voorzitter, dhr W. A. den Hollander. Deze sprak na de woorden van wcikom een gelukwensch aan den heer J. Pelle, bestuurslid der afdeeling, die vorige week koninklijk werd onderschei den. Vervolgens wees de voorzitter op de nieuwe boekenkast, die in samenwerking met de Christelijke Besturenbond is tot stand gekomen. Tevens zullen de leden een nieuwe catalogus ontvangen. De boeken worden uitgegeven de eerste Dinsdag en derde Zaterdag der maand van half acht tot acht uur. Daarna werden mededeelingen gedaan over de te houden Oranje-avond op Vrij dag 8 September a.s. in de Bogardzaal, waar als sprekers optreden Mr. P. Diele- man en Ds van Empel en het zangkoor „Looft den Heer" van 't Zand zal zingen. Bovendien zullen de bezoekers nog eenige verrassingen wachten. Tevens zullen op die vergadering handteekeningen worden verzameld voor een eventueel op te rich ten Christelijke Oranjevereeniging. Overgegaan werd tot de vaststelling van een werkprogramma voor den a.s. winter, waarna de vergadering werd gesloten. Het 25-j arig regeering s- jubileum van de Koningin. Heden, de dag, waarop voor 35 jaar Ko ningin Wilhelmina de regeering van ons land, in eigen handen nam, wappert de driekleur van vele openbare en enkele par ticuliere gebouwen. Morgenavond zal de Chr. Muziekver- eeniging „Oefening na den Arbeid" ter eere van het regeeringsjubileum een muzi kale wandeling maken, welke te half ne- gen van den Buitentuin aanvangt en de volgende route neemt: Zandstraat, Langeviele, Lange Geere, Koestraat, Varkensmarkt (stopplaats); Gortstraat, Markt, Burg, Groenmarkt (stopplaats), Korte Burg, Balans, Span jaardstraat, Molstraat, Dam (stopplaats), Korte en Lange Delft, Markt (stopplaats), Langeviele, Domb. Schuitvlot, Buitentuin. Vlissingeti. Plannen voor bad inrichting. Reeds vele jaren bestaal er hier ter plaatse, aldus „Het Volk", een dringende behoefte aan een goede badge legenheid. In den raad is deze zaak reeds meermalen uitvoerig besproken, doch de middelen ontbraken steeds om tot oprich ting te geraken. Het bestuur van de Woningbouwver- eeniging „Goed Wonen" heeft nu het voornemen om binnen afzienbaren tijd tot den bouw van een badinrichting te ge raken. De plannen zijn reeds eenigen tijd in het bezit van B. en W. en schijnen thans eenige kans te krijgen van te wor den verwerkelijkt. De leden van „Goed Wonen" zijn n.l. tegen a.s. Vrijdag 8 Sept. in vergadering bijeen geroepen, waarin o.m. dit punt zal worden behandeld. Behoudens goedkeu ring van B. en W., stelt het bestuur voor gelden op te nemen en het sluiten van een hypotheek, groot f 9000, bij de N.V. Bank Van Nederlandsehe Gemeenten, voor he' stichten van een badinrichting. Goes. De Raadsvacature. Wij lezen in de „Midd. Crt.": Het bedanken van ir. J. van Poelgeest als lid van den Raad van Goes, heeft de aidcebng Goes van de Liberale Staats partij „de Vrijheidsbond" voor groote moc.lijkheden geplaatst. Opvolgende candidaten zijn: J. M. van Bommel van Vloten, wiens zitting nemen in den Raad, als lid van Ged. Staten, buitengesloten is. De lijst luidt dan ver der als volgt: H. Jonkers, P. A. E. Schrij ver, mr H. G. J. Zaayer, mevr. G. W. van Barneveld, M. Roose, J. M. v. d. Peyl. Voor verschillende der opvolgers, eigen lijk allen, brengt het vervu len der Raads vacature op het oogenblik gTOote moei lijkheden met zich. Een drietal heeft reeds definitief te kennen gegeven, niet in aanmerking *e kunnen komen. Intusschen heeft de heer H. Jonkers, in tegenstelling met de hardnekkige ge ruchten, nog niet definitief den Raads- zetel afgewezen, hoewel ook voor hem groote bezwaren aan het Raadslidmaat schap verbonden zijn. Naar wij verne men, vindt in deze overleg plaats tus- schen het bestuur van de afdeeling en de heeren H. Jonkers en mr Zaayer. Een en ander klemt te meer, omdat waarschijnlijk ook het fractielid de heer Adriaanse niet in den Raad zal terug- keeren. De heer Adriaanse, die langdurig ongesteld was, is wel herstellende, maar, naar wij vernemen, zal zijn gezondheid hem waarschijnlijk niet veroorloven, in den Raad actief aan de politiek deel te nemen. Op de speeltrommel van het to renuurwerk komt: heel uur: „Bald prangt den Morgen zu verkünden", half uur „Ein Madchen oder Weibchen wünscht Papageno sich", beiden uit: „Die Zauber- flöte" (Mozart). Heinkenszana. Op initiatief van de afd van het Groene Kruis werd besloten van af 13 September eiken Woensdagnamid dag consultatiebureau voor zuigelingen te houden. Het bureau staat onder leiding van Dr Griep, welke wordt geassisteerd door de wijkverpleegster zuster Kranen burg. Het consult is gratis. In het ge meentelijk vergaderlokaal is voor dit doel een afzonderlijk deel ingericht. De wed. de Winter, die Zaterdag in een kelder viel, is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen aan de gevolgen over leden. Kapelle. De „Zeeuwsche Beker'-collecte voor Rusland heeft in Kapelle opgebracht f 115.25. (Belangeloos bericht). Hansweert. De dochter van schipper v. C. van het schip „Angelina" had Maandag het ongeluk een portemonnaie te laten vallen, waarin f 104 zat. Hij viel over boord in diep water. Een mosselvaartuig van Ierseke werd ter hulp geroepen, welke na een half uur visschen met de kor het geluk had de portemonnaie op te visschen. Men kan zich de blijdschap van schipper en dochter voorstellen. Arnemuiden. Hedenmorgen werd al hier in 't Arnekanaal drijvende gevonden tusschen de Spoorbrug en het Veerhuis, het lijk van een naar schatting 70-jarigen man, die vermoedelijk daar kortgeleden is verdronken. Le politie alsmede de burge meester waren spoedig ter plaatse aanwe zig. Ook de dokter werd ontboden. Het lijk is naar het lijkenhuisje op de begraaf plaats alhier overgebracht. De identiteit is nog niet bekend. Koudekorke. Loop der bevolking van 16 tot en met 31 Aug. Ingekomen: A. A. Wieme en gezin, E 193, uit VLssingen; mej. A. M. de Reu, C 40; mej. M. Wisse, E 7 uit Middelburg. Vertrokken: L. J. van Rosmalen met gezin, van E 183 naar Middelburg; J. Schreijenberg, van A 172 naar Middel burg mej. P. van den Berge, van E 48, naar Middelburg; H. Dekker met gezin, van C 35 naar St. Laurens; J. van Tui nen mei gezin van E 173, naar Middel burg; mej. G. Meines, van E 173 naar Middelburg. Vrouwepolder. Zaterdagmiddag hield de afdeeling van den Bijz. Vrijw. Land storm haar jaarlijkschen huishoudelijken schietwedstrijd. Door de bijdragen van in gezetenen en badgasten was men in staat gesteld, mooie prijzen beschikbaar te stel len. De uitslag was als volgt Maximum aantal punten 100. le prijs S. de Roo 95 punten; 2e Jac. Vermeulen 93; 3e H. Polderman 87; 4eN. Mesu 85; 5e J. Geerse Jr 83; 6e Jac. Koster 82; 7e P. van Hekken 80; 8e A. Jobse 77; 9e M. de Vlieger 76; 10e A. Vendeville 76; lie M. v. d. Broeke; 12e J. Mesu; 13e P. Duvekot; 14e H. Louwerse; 15e J. Duvekot; 16e A. Osté; 17e G. Goedbloed; 18e J. in 't Anker; 19e A. Wattel; 20e Jac. Langebeeke; 21e I. Melse; 22e Joh. Louwerse; 23e P. Lou werse; 24e A. Langebeeke; 25e A. Willem- se; 26e Joh. Maas; 27e C. Mesu. Eerebaan le pr. S. de Roo 48 p.; 2e Jac. Vermeulen 47 p. Rozenprijs S. de Roo. Meest gelijke schoten: Jac. Vermeu len. Serooskerke. (W.) Dinsdagmiddag ver gaderde de Gemeenteraad. Verschillende ingekomen stukken, o.a. dat den burge meester een verlof is toegestaan van 8 tot 19 September en een schrijven van den Minister van Sociale Zaken, dat overwo gen wordt de Gezondheidscommissie op te heffen, enz., worden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat hij op 31 Augustus j.l. namens den Raad aan H. M. de Koningin een telegram van gelukwensch heeft gezonden, waarop een dankbetuiging is ingekomen. B. en W. stellen voor een verzoek van de afdeeling Middelburg en omstreken van den Ned. Bond van koffiehuis- en restau ranthouders en slijters, om de personeele belasting voor deze bedrijven te verminde ren, voor kennisgeving aan te nemen, aan gezien de begrooting voor 1934 reeds is opgemaakt. De heer Hoegen meent ook, dat voor 1934 de bestaande toestand moet worden bestendigd, doch wil het verzoek niet zon der meer voor kennisgeving aannemen. Hij acht billijker adressanten te berichten, dat bij een volgende begrooting hun adres in overweging zal worden genomen. Na eeni ge bespreking wordt alzoo besloten. De voorzitter biedt hierna den Raad de begrooting Vleeschkeuringsdienst kring Oostkapelle voor 1934 aan met een eind bedrag van f 6600.80. B. en W. stellen voor deze begrooting voor kennisgeving aan te nemen. De heer Hoegen wil op sommige posten in die begrooting bezui nigen en daarop de aandacht van den Raad van Oostkapelle vestigen. Getracht zal worden met de omliggende kringge meenten hierover overleg te plegen. Voorstel van B. en W. tot het openen van een rekening-courant-overeenkomst met de Coöp. Boerenleenbank alhier, tot een maximum bedrag van f 3000, dat de bank aan crediet zal verleenen. B. en W. stellen verder voor, te bepalen, dat het be drag, dat de gemeente op genoemde bank zal uitzetten, de som van f 2000 niet zal overschrijden, waardoor het geven van onderpand behoudens nadere goedkeuring van Ged. Staten van Zeeland komt te ver vallen. De voorzitter deelt hierna mede, dat even voor deze vergadering B. en W. een pas ingekomen aanbieding van Hendrikse en Co., bankiers te Middelburg, onder het oog hebben gezien, welke, naar het hun voorkomt, voordeeliger zal zijn, dan aan sluiting bij de Boerenleenbank. B. en W. stellen daarom den Raad voor hun voor stel, aansluiting bij de Boerenleenbank in te trekken en een Prolongatie-rekening- courant af te sluiten met genoemde bank. waarbij bepaald wordt, dat het crediet niet hooger zal gaan dan f 4500 en debet niet hooger dan f 500. Aldus besloten. De voorzitter biedt hierna de begrooting der gemeente voor 1934 aan, welke voor den gewonen dienst een eindcijfer aan geeft van f 33803.79 en voor den kapitaal- dienst op f 60. Deze begrooting werd slui tend gemaakt, waarbij B. en W. voorloo- pig, de 80 opcenten op de fondsbelasting hebben gebracht op 70 opcenten en de per soneele belasting van 125 op 110 opcenten. Na eenige discussie wordt besloten aan de Raadsleden wederom een afschrift der' begrooting toe te zenden. Hierna wordt in comité vergaderd, waar na sluiting volgt. Si An na! and. Als weesouders in hel Weeshuis alhier is benoemd het echtpaar Adr. Rijnberg Pz. Jr.van Schouwen. Ned. Ilerv. Kerk. Zestal te Dordrecht (vac. ds Torenbeek). B. ter Haar Dzn. te Diepenveen, A. H. Hellemans te Geldermalsen, H. C Touw te Kage, J. Th. Meijer 'e Velsen, R. ten Kate te Koudekerke, J Koopmans te 's Heer Hendrikskinderen. Beroepen te Stedum, J. Hengeveld te Oosthem. Bedankt voor Werkendam, P. v. d. Kraan te Hoogvliet. Door het Prov. Kerkbestuur van Zeeland is na afgelegd examen als can- didaat tot den Heiligen Dienst toegelaten de heer J. W. van der Meend, cand. te Utrecht, wonende te IJmuiden-Oost. Classis Goes der Geref. Ge meenten. De Classis Goes der Geref. Gemeenten heeft, waar sommige gemeen ten door verplegingskosten in ziekenhui zen een geduchte daling der kas moesten ondergaan, deze gemeenten aangeraden, met de armbesturen te confereeren opdat zoo een mededragen in de lasten verkre gen worde. De classis wees er de gemeenten op, dat zij bij de behandeling van tuchtzaken de bestaande aloude regeling moeten hand haven, bijzonder hierin dat openbare zon den openbaar moeten beleden worden. De vereenigingen van Vrijzinnig Her vormden te Middelburg en te Vlis singen hebben met ingang van 1 Sep tember benoemd tot godsd;enstonderwij- zeres mej. C. A. v. d. Hoven, uit Bolsward met woonplaats Middelburg. Emeritaat. Ds J. J. van der Grient, Ned. Herv. predikant te Brielle, heeft tegen 1 December a.s. eervol emeri taat aangevraagd, wegens gezondheidsre denen. Ds van der Grient diende de ge meenten te Giessen-Oudkerk, Maassluis, Kerkdriel en van 1929 te Brielle. D s A. F. L. van D ij k, predikant bij de doopsgezinde gemeente te Surhuis- terveen, heeft bedankt voor het predik ambt. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. De achtste zitting. In de gisteren gehouden achtste zitting heeft de praeses, Dr K. Dijk, welkom ge- heeten de heeren Dr J. H. Bavinck te Solo, afgevaardigde van de classis Bata via, en ouderling G. J. Vette, idem, van de classis Bentheim en Oost-Friesland. De praeses deed voorlezing van een in gekomen schrijven van den heer H. K o- ning te Amsterdam en anderen, verzoe kend aan de Synode „de bundel Evangeli sche gezangen niet in te voeren". De prae ses merkt op, dat dit verzoek zal worden ingewilligd. Het is metterdaad niet de bedoeling om dezen bundel in te voeren. De Synode ging hierna in comité-gene raal ter behandeling van het rapport in zake de zekerheidsstelling van de kerke lijke goederen. In verband met deze zaak was ter Sy node als praeadviseur aanwezig Mr G. H. A. Grosheide, advocaat te Amster dam. Na een kwartier werd de zitting in co mité opgeheven. De praeses dankte Mr Grosheide voor de gegeven adviezen. De Synode blijft Mr Grosheide dankbaar voor al den arbeid, die hij, met name sinds 1926, voor de Geref. Kerken in het geven van allerlei adviezen bij gevoerde proces sen, met zooveel toewijding heeft ver richt. De praeses stelde namens het mode- ramen voor, het volgende telegram te ver zenden aan de Synode der Chr. Geref. Kerk, die heden te Zwolle vergadert: „De Generale Synode der Geref. Ker ken, te Middelburg vergaderd, gevoelt zich gedrongen uiting te geven aan haar op rechte begeerte, dat de belijders der Ge reformeerde religie samenwonen in één kerkverband, en wenscht, onder leiding van Gods Genade, alles te doen, wat in haar vermogen is om deze eenheid te be vorderen. Dijk, praeses." De Synode besloot hiertoe zonder dis cussie. Prof. Dr F. W. Grosheide van Am sterdam, rapporteerde over voorstellen van de Part. Synode van Friesland- Noord, Friesland-Zuid, Overijssel en Zee land, de kerk van Zierikzee en over een schrijven van het verband van Evangeli satiecommissies der Geref. Kerken in be trekking tot de Evangelisatie en de sa menwerking daarin. Het rapport concludeerde, dat aan het voorstel-Zierikzee, om generale deputaten te benoemen, niet moet worden voldaan, wijl voor hen geen plaats is. De Synode vereenigde zich hiermede zonder bespre king. Inzake de samenwerking oordeelde de commissie dat, hoewel een Synode zich niet over allerlei detailzaken moet uit spreken, hier voor een sobere uitspraak plaats is, omdat in de practijk zich aller lei kwesties voordoen. Als uitgesproken wordt, dat de evange lisatie moet uitgaan van of minstens moet staan onder toezicht van een geïnstitueer de kerk, is daarmede meteen gezegd, dat van samenwerking met andere kerken geen sprake kan zijn. Daarmede wordt niet gezegd, dat overleg geen eisch zou zijn. Integendeel. Bij bijbelverspreiding, de z.g. plakkaatzending en tekstversprei ding is dat zeer wel mogelijk. Le commissie adviseert om, als bij de zending, het terrein of de tijden te ver- deelen. Bij tentzending kan dit zeer wel geschieden. De Gereformeerden moeten een avond nemen en dan op hun avond Geref. sprekers doen optreden. Een levendige discussie ontstond. Ds H. L. M i 1 o van Almelo is zeer verheugd met dit rapport, temeer waar de classis Deventer met deze zaak al viei jaar tobt. Ds H. H'. d e n H o u t i n g van Huizum zou gaarne over 't optreden van Gerefor meerden in interkerkelijke evangelisatie zonder bewilliging van den kerkeraad in het ressort, ja zelfs tegen diens wensch, in de conclusie iets zien opgenomen. Ds H. W. Meynen van Dordrecht wilde zich de vrijheid voorbehouden om met anderen in evangelisatiearbeid samen te werken. Spr. denkt aan de Dordtsche tentzending. Spr gelooft, dat er in De venter wel vreemde dingen zijn gebeurd en dat de zaak verkeerd is ontploft. Maar de eenheid die in een stad als Deventer door verschillende Christusbelijders werd geopenbaard, was het schoone van de zaak. Spr. vindt in de conclusie veel voetan gels en klemmen. Dr W. A. v. Es van Leeuwarden, heeft veel waardeering en, voor een deel, ook instemming met het rapport. Waarom kan men mét de Glir.-Geref. en de Herv. Geref. niet één prediking doen uitgaan? Dat is wat anders dan met Bap tisten en Heilsoldaten etc. Ouderling W. v. E n g e n van Steen- wijk stelde de vraag, of de Gereformeer den zich niet eens wat apart hou den. De tentzending in het Noorden en de week der gebeden heeft zulke schoone re sultaten opgeleverd, dat spr. hier niet gaarne een verbod zag. Ds H. Meyering van Katwijk a. d. Rijn kan zich aansluiten bij Ds Meynen Spr. denkt aan de samenwerking in een der badplaatsen, waar Geref. en Herv. or thodoxe predikanten optreden. Dr K. S i e t s m a van Eindhoven oor deelde, dat aan het rapport ontbreekt die scherpte van lijn die hem zou kunnen overtuigen. Waarom ontbreekt het ver schil tusschen occasioneele en geregelde samenwerking? Conclusie en rapport be vredigen spr. niet. Waarom we niet mogen samenwerken heeft spr. gemist. Ds J. G. F e r n h o u t van Bandoeng heeft ernstige bezwaren tegen de conclu sie, die bij aanneming veel mooi werk voor het Koninkrijk Gods verbiedt. De conclusie is spr. veel te generaliseerend en imperatief. Spr. wees op de toestanden in Indië. Een kleine Geref. Kerk, die alleen niets beteekent, maar in samenwerking wat kan bereiken, kan door deze conclusie nu niets meer doen. De conclusie spreekt wel over de kerk als instituut, maar wijdt geen woord aan de individueele personen. Mogeq twee verstrooide Christenen in Indië, die niet tot een zelfde kerk be- hooren, samen van Jezus getuigen? Er zijn in ons vaderland, aldus spr., streken, waar men zich de luxe kan veroor] ooven principieel te zijn. In Indië kan dat niet. Spr. drong aan op wijziging van de con clusies, mede met het oog op den grooten geestelijken nood van onzen tijd. Ds J. L. Schouten van Amsterdam kan in hoofdzaak meegaan met rapport en conclusies. Hierna diende Prof. Grosheide van repliek. In het rapport wordt gewezen op de verschillende omstandigheden in de on derscheiden deelen des lands. Daarom wilde de commissie geen regelen geven, maar een algemeene uitspraak. Dat men die halfslachtig noemt onder schrijft spr. voor de volle 109 pet. Wie bezwaren ontwikkelde, had die niet tegen het rapport moeten inbrengen, maar tegen het feit, dat de uitspraak van de Synode van Utrecht (1923) niet kon wor den nagekomen. De Geref. kunnen de evangelisatie niet principieel op pooten zetten. De overheid zou het niet toelaten. De week der gebeden en de week van ernst hebben met deze zaak niets te ma ken. Het gaat over de evangelisatie. Als we over samenwerking spreken, moeten we aangeven hoe we over de dingen den ken, opdat ook anderen dat kunnen we ten. Uitreiking van een tractaat zonder meer acht spr. niet ideaal. Maar op het strand kan het vaak niet anders. Pleegt men geen overleg, dan beloopt men de kans, dat de politie alles verbiedt. De conclusie is zoo algemeen gesteld, dat ze houvast biedt voor corporaties en personen. Dat acht spr. een voordeel. Spr. heeft over de tentzending een ander oordeel dan Ds Meynen. Hier is een zaak, waarover men in de Geref. Ker ken verschillend denkt. Met Dr v. Es kan Spr. niet meegaan. Bij de evangelisatie kan men de kerk er niet buiten laten. De conclusie wil voortbouwen op de conclusie van '23. Is men daaraan nog niet toe, dan kan men tegen dit rapport geen bezwaar hebben. Als de kerk iets niet doet, of niet kan doen, zou het toch zonde zijn als particulieren het niet deden. Hierna werd door Dr v. E s en Ds M e y- n e n gerepliceerd. Ze verklaarden beiden niet overtuigd te zijn. Ds Meynen betreur de het, dat er niet meer tijd voor deze zaak beschikbaar is en wilde wel een stu diecommissie om deze zaak op een volgen de Synode nog eens te bespreken. De week der gebeden kan spr. niet ge heel los maken van deze zaak. Spr. dien de een voorstel in, om de Synode zich te doen uitspreken in de door hem bespro ken richting. Dr D ij k betwistte dat de zaak over haast wordt afgehandeld. Spr. voelt niet voor een studiecommissie. Men ga niet te rug tot voor Utrecht '23. De middagzitting. In de middagvergadering verwelkomde de praeses de miss. predikanten voor de Jodenzending, de dienaren v. N e s van Den Haag en Kapteyn van Amster dam, die als praeadviseurs zitting namen. Ds W. H. Meynen deed daarop nog eens voorlezing van zijn voorstel uit de morgenvergadering, dat hij nader toe lichtte als een poging om eenige persoon lijke vrijheid voor te behouden om samen te spreken en samen te getuigen. De praeses meende, dat hier geen persoonlijke vrijheid aan banden wordt gelegd. Spr. wil hierop nog nader een in lichting ontvangen. Ds J. D o u m a, voorzitter der betrok ken commissie, beval rapport en conclu sies warm bij de Synode aan. Dr W. A. v. E s wilde niet uitgesproken zien dat deze stemming zou beteekenen al dan niet terug gaan achter '23. Enghartige, eenzijdige kerkelijke evan gelisatie kan spr. toch niet toejuichen. Dr J. T h ij s van Zwolle oordeelde dat het voorstel-Meynen de deur te wijd open zet. Het gevaar schuilt in de permanente samenwerking, gelijk in Deventer. Prof. Grosheide tripliceerend, wees er op, dat het voorstel-Meynen een heel ander rapport vragen zou. Het gaat met terdaad terug tot voor '23. Utrecht heeft uitgesproken dat alle opzettelijke evange lisatie moet uitgaan van de kerk. Dus zijn, dit antwoordde spr. Dr Dijk, de personen niet vrij. De praeses bracht nu de conclusies van het rapport in stemming. Ze werden aangenomen met 45 tegen 10 stem men, waarmede het voorstel-Meynen van de baan was. Een voorstel-Z e e 1 a n d om een spe ciale opwekking tot Evangelisatie tot de kerken te doen uitgaan, Waarbij een schrijven van het Verband van Evangeli satiecommissies zich aansluit, werd ver worpen, omdat de Synode metterdaad aan de evangelisatie haar aandacht wijdt. De praeses deed hierna voorlezing van een ingekomen schrijven van Ds Mr G. M. den Hartogh, houdende bevestiging van zijn telegrafische aanneming van zijn benoeming tot hoogleeraar te Kampen. Ds den Hartogh zou na Kerstmis zijn inau guratie willen houden. De praeses deelde mede, dat de be noeming van beide hoogleeraren 1 Oct. ingaat en zij dus alsdan voor rekening van de kerken zullen komen. Voor dezelfde zaak als in de morgenzit ting ging de Synode hier.-i weer in co mité-generaal. Weer openbaar geworden, stelde de praeses aan de orde het rapport over art. 13 K.O. en de daarmede verband hou dende voorstellen. Als rapporteur trad op Ds A. Schweitzer van Buiksloot. Voorlezing van dit rapport vorderde geruimen tijd. Als rapporteur over het rapport trad op Prof. Dr S. Greyda- n u s van Kampen. Het rapport concludeert om deputaten onder dankzegging te dechargeeren. Dr W. A. v. E s oordeelde, dat deputa ten zich niet strikt aan hun instructie hebben gehouden. Ds Schweitzer en prof G r e y d a- n u s beantwoordden deze opmerking en bestreden Dr v. Es' stelling. De Synode besloot ter coupeering van allerlei debatten de decharche aan het eind van de behandeling van deze zaak te verleenen. Een volgende conclusie om deputaten te machtigen om stukken te verkoopen ten einde opgenomen gelden terug te betalen, werd aangenomen. Een breede discussie ontstond over de kwestie der pensioenen en de regelen waarnaar dit moet geschieden. Daaraan namen deel Ds Schweitzer, Ds H. L. Milo van Almelo en Prof. Dr J. Ridderbos. Be sloten werd dat de commissie deze zaak met Overijssel nog even nader bespreken zal. De conclusie die uitsprak, dat de pensi oenen in dezen tijd met 20 a 25 pet. moe ten worden verlaagd, de gelden voor de predikantsweduwen eveneens moeten ver laagd worden, in overeenstemming hier mede en ten allen tijde met de betrok kenen overleg moet worden gepleegd, ont lokte een breede discussie, waaraan deel namen de ouderlingen A. Borkent van Heerenveen, A. v. d. Wal van Harlingen en Joh. Cnossen van Hommerts, de hoog leeraren Prof. Dr F. W. Grosheide en Prof. Dr J. Ridderbos en' de predikanten Ds J. J. Miedema, Ds W. H. den Houting, Ds H. Meijering, Ds J. L. Schouten, Dr K. Sietsma, Dr W. A. v. Es, Ds H. de Bruyn en Ds A. Scheele. Gevraagd werd of niet een minimum moet worden vastgelegd alsook of niet een progressieve korting moet worden toege past. Ook werd gewezen op het drastische van de voorgestelde bezuiniging. Is een korting van 20 pet. billijk op emeriti en weduwen als zulk een korting op dienst doende predikanten en professoren nog niet werd toegepast? De Staat, die ook bezuinigt, doet het net anders en heeft aan de pensioenen nog niet geraakt en waar hij het in Indië wel deed, was het toch nog niet aan de wee- zenpensioenen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2