WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PF iE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 2ST Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 4M55. Dij kan tour Middelburg, Lange Burg. Tel of. 200. Dircctcur-IIoofdrcdactcur; It. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcelingcn 00 cent per regel. Kioino Advcrtcntiön Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De Omzetbelastingi. Vandaag is door de Tweede Kamer een aanvang gemaakt met de openbare behan deling van het wetsontwerp tot het hef fen van een omzet-belasting. Alweer een crisis-product. De nood van de schatkist noopte Mi nister de Geer om te zien naar nieuwe bronnen van inkomsten. En het was in verband daarmede, dat door hem een ont werp werd ingediend, tot het heffen van een omzetbelasting. De minister zag in de heffing van zulk een belasting vijf voordeelen, n.l.: 1. hare opbrengst beloopt zelfs bij hef fing van een zeer matig percentage een aanzienlijk bedrag; 2. hare algemeene werking geldt gelij kelijk voor alle bedrijven; 3. haar druk wordt over een groot op pervlak uitgeoefend en is voor niemand uitermate bezwaarlijk; 4. de opbrengst heeft een zekere stabi liteit; 5. de perceptiekosten zijn in verhou ding tot de opbrengst zeer laag. De oorspronkelijke opzet was, dat voor iederen omzet 1 pCt. van den verkoop prijs der goederen verschuldigd zou zijn, te betalen door plakzegels op de factuur te plaatsen. Tegen dit ontwerp werden tal van be zwaren ingevoerd. Een van de voornaam ste bedenkingen gold de bepaling, dat een belasting van 1 pGt. verschuldigd was bij eiken omzet. Stel, een fabrikant verkoopt een kast aan een grossier, deze verkoopt haar aan een winkelier, en vandaar gaat de kast naar den gebruiker. Dan zou drie keer en dan nog wel een steeds stijgende belas ting worden betaald. De regeering is voor dit en andere be zwaren, w.o. de strekking die het ontwerp had om den tusschenhandel uit te schake len, gezwicht, en heeft de meermalige hef fing door de éénmalige heffing vervangen. Met dien verstande evenwel, dat nu de belasting verhoogd werd van 1 op 4 pet. Er zijn tegen deze heffing evenals tegen alle andere belastingen bezwaren van al lerlei aard aan te voeren. Als een der meest belangrijke bezwaren is aangevoerd, dat de groote en minst draagkrachtige gezinnen onevenredig zwaar worden getroffen. Hierbij wordt echter uit het oog verloren, dat de eerste levensbehoeften van deze belasting zijn vrijgesteld, en dat de meergegoede, die een duurder gebruiksvoorwerp of weelde artikel koopt vanzelf al veel meer betaalt dan wie zich tot gewone en eenvoudige artikelen beperkt. De opbrengst van deze belasting is ge raamd op f 85 millioen. Naar veler mee ning is deze raming zeer voorzichtig ge steld. Von Hindenburg machteloos? Vandervelde, de vToegere Belgische minister van buitenlandeche zaken, pu bliceert in een blad een artikel, waarin hij meent te kunnen aantoonen, dat president Von Hindenburg machteloos staat tegen over maatregelen, welke onder Hitler's leiding tot stand komen. Hij haalt het geval aan van den vroe- geren president van den Duitschen rijks dag en mevrouw Loebe. Mevrouw Loebe schreef aan Von Hindenburg en verzocht hem de invrijhei'dsstelling van haar man uit het concentratiekamp, werwaarts hij was gezonden, te willen bewerken. Zij ves tigde er de aandacht op, dat Loebe altijd groote gematigdheid had betoond en zelfs in de zitting van den rijksdag had be werkt, dat de sociaal-democratische afge vaardigden de redevoering van Hitier aan hoorden. President von Hindenburg, aldus Van dervelde, heeft in een schrijven de ir.hech- tenishouding van Loebe betreurd en mede gedeeld zich tot den rijkskanselier te zul len wenden om Loebe's onmiddellijke in vrijheidstelling te verkrijgen. Vandervelde merkt op, dat Loebe zich nog steeds in hechtenis bevindt. De gebeurtenissen op Cuba. Een nieuwe regeering gevormd. Een revolutionaire junta van negentien leden heeft vijf bestuurscommissarissen gekozen voor de voorloopige uitoefening van het bewind op Cuba. Deze commissa rissen begaven zich naar het paleis van den president en deelden De Cespedes mede, dat zij zich met het bestuur be lastten. 'Uit Washington wordt gemeld, dat de regeering der Vereenigde Staten een krui ser en drie destroyers naar Cuba zendt. Nader wordt gemeld, dat de regeering- de Cespedes is afgetreden na een confe rentie met de leiders der revolutionairen. Te Washington is officieel bekend ge maakt, dat twee Amerikaansche kruisers onder de kust van Cuba zijn aangekomen. De officieren zijn afgezet. In verschil lende garnizoens en kazernes werd den officieren door onderofficieren meegedeeld dat zij waren afgezet en dat het geen zin zou hebben tegenstand te bieden. De soldaten hebben zich in het 'bezit gesteld van wapens en munitie en hebben verklaard, dat zij zoo'noodig zouden vech ten indien men hun moeilijkheden berok kende. Later wordt gemeld, dat het in opstand gekomen leger de officieren heeft gevan gen gezet en uit de gevangenis de soldaten heeft bevrijd, die daarin onder het bewind van Machado werden opgesloten. De revo lutionairen zetten den gouverneur en den burgemeester af. De commissarissen van het nieuwe re gime verklaren, dat zij aan het bewind zullen blijven, totdat een Constitueerende Vergadering hun opvolgers zal hebben aangewezen. Te Washington wordt er op gewezen, dat het zenden van oorlogsschepen uitslui tend bedoeld is ter bescherming van leven en eigendom der buitenlanders en niet als inmenging in de binnenlandsche aange legenheden van Cuba. Mislukte kerkelijke samenwerking in Pruisen. De 'Generale Synode der Oud-Pruisische Unie is gisteren te Berlijn in vergadering bijeengekomen. In den loop van de zitting legde Ds Koch de verklaring af, dat de groep Evan gelie en Kerk de synode zou verlaten. Spr. zette uiteen, dat zijn groep aan vankelijk tot de generale synode was toe getreden in de hoop, dat nu eindelijk een eind zou komen aan gebeurtenissen van de laatste maanden, zoodat een broederlijke samenwerking gewaarborgd zou zijn. In deze hoop is zij teleurgesteld. Bij de belangrijke verkiezingen zijn de grondregelen der evenredige vertegen woordiging niet nagekomen. Na deze verklaring van Ds Koch ver lieten de aanhangers van Evangelie en Kerk de zittingszaal. Daarna werden de 'bisschoppenwet en de ambtenarenwet goedgekeurd met twee derde deel van het aantal stemmen. Watertekort in Engeland gevreesd. Hoewel de aanhoudende, schitterende zonneschijn het hart van alle vacantie- gangers ten zeerste verblijdt, maakt men zich in sommige steden van Engeland meer en meer bezorgd, dat er een tekort aan water zal ontstaan. Ook in tal van dorpen vermindert de watervoorraad on rustbarend. Tallooze boeren, die het weer ideaal vonden voor het oogsten, vreezen thans, dat, indien de droogte aanhoudt, de wortelenoogst geheel zal mislukken. Reeds nu is de stand van het gras zoo slecht, dat de melkproductie aanzienlijk is verminderd. In verschillende plattelandsgemeenten in Lincoln, Cheshire en Derbyshire is het droogtevraagstuk accuut geworden en alle dorpspompen zijn onder bewaking ge steld. Alleen drink- en waschwater wordt nog verstrekt, maar voor het schoonma ken van auto's, het sproeien van tuinen, enz. wordt geen water meer beschikbaar gesteld. Een taifoen in Japan. Maandagavond is het Westelijk deel van Japan geteisterd door een taifoen. Te Osaka werden 30.000 en te Tokio meer dan 1000 huizen onder water gezet. In Kyoesjoe werden talrijke kleine visschers- schepen vernield. In Korea, waar onge veer 50 huizen zijn ingestort of wegge spoeld, werd fiet spoorwegverkeer ont wricht De oogst heeft geen schade ge leden. Door den taifoen is tevens een einde gekomen aan de groote hitte die den laat- sten tijd in Japan heerschte. Oorlogsschepen tegen koffie. De Japansche vereeniging van Scheeps bouwers zal op 20 September bijeenkomen, om te beraadslagen over de door Brazilië geplaatste order voor den bouw van dertig oorlogsschepen. Het Braziliaansche scheepsbouwpro- gram, dat zich uitstrekt over twaalf jaren, voorziet in den bouw van drie kruisers, negen torpedobootjagers en achttien duik- booten. De kosten hiervoor worden ge raamd op meer dan 180 millioen yen. De daartoe benoemde commissie zal de moei lijkheden bestudeeren, waartegenover men zich geplaatst ziet wegens de Braziliaan sche voorwaarden, dre helft van den prijs in koffie en mangaanerts te voldoen. Week- in plaats van uurloon. Een der punten van het programma der H'itler-regeering is de verandering van het thans vaak nog gebruikelijke uurloon in weekloon. Het kadertarief, dat het Duitsche arbeidsfront wil opstellen, moet iederen Duitscher een minimum-inkomen verzekeren, waarvan hij 'kan leven. Er moet daarom een minimum-loon worden vastgesteld en dat kan slechts een week loon zijn. Er zijn natuurlijk overgangsbezwaren te overwinnen. De arbeider doet afstand van uitbetaling van overuren, de patroon kan geen uren van tijdelijke werkeloos heid meer aftrekken. Een groot voordeel is echter, dat het arbeidersgezin zijn budget naar een veel gelijkmatiger peil kan vast stellen en dat de arbeidsconflicten aan zienlijk zullen verminderen. Althans zoo meent men. Korte Berichten. Een Engelschman die op het strand van Mariakerke kwam in een badpak met een hakenkruis er op, is door de baders en de bevolking uitgejouwd. Zijn vrouw trachtte vergeefs de menigte aan het ver stand te brengen, dat hij in het geheel geen Hitleriaan was, doch om erger te voorkomen, moest het echtpaar tenslotte wegvluchten. Er is een regeeringsverordening ver schenen, waarbij alle gemeenten in Tur kije verplicht worden, maatregelen te treffen tegen aanvallen uit de lucht. Er zal te Stamboel een fabriek van gasmas kers worden geopend. Ieder burger zal verplicht worden zich een dergelijk mas ker aan te schaffen. Reuter meldt uit Moskou: Ten Zui den van Rodols'k in de nabijheid van Lo- hasnia is gisteren een vliegtuig neerge stort. De plaatsvervangende volkscommis saris voor de groote industrie, Baranow, zijn echtgenoote, vier hooge beambten der Sovjet-regeering, benevens de vliegtuigbe stuurder en mecano vonden den dood. In de buurt van St. Brieux (Frank rijk), waar slechts enkel spoor is, zijn Dinsdagochtend een z.g. railswagen en een personentrein in volle vaart op el kaar gebotst. 'De benzinetank van de rails auto ontplofte, waardoor de wagen in brand geraakte. Een reizigster werd ge dood, vijftien reizigers werden gewond. In geheel Chili heerscht een ernstige typhus-epidemie, die op het oogenblik reeds 400 dooden heeft geëischt. Meer dan 200 personen zijn nog ziek. 10.000 arbeiders uit de dassenindus- trie in Amerika hebben het werk gestaakt. Het oude arbeidscontract is afgeloopen en de arbeiders vragen nu de vijf en dertig- urige arbeidsweek en een belangrijke sala ris-verhooging. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Buitengewoon geestdriftige ontvangst. Met buitengewone geestdrift heeft Am sterdam gisteren de Koningin, Prins Hen drik en Prinses Juliana ingehaald. Het jaarlijksche bezoek der Koninklijke familie aan de hoofdstad des lands draagt ditmaal een wel bijzonder karakter, niet alleen omdat het samenvalt met het 35- jarig regeeringsjubileum der landsvrouwe, maar ook omdat het 'besloten zal worden met een grootsche huldiging, waartoe uit het heele land de Oranjegezinden samen zullen komen. Onder de vele duizenden, die gisteren in het late middaguur op het bevlagde Dam rak en op den historischen Dam het Ko ninklijk Echtpaar en de Prinses een ware ovatie hebben gebracht, en den intocht hebben gemaakt tot een zegetocht die 'bijna herinnerde aan dien van 1908, nu 25 jaar geleden, heerschte een geestdriftige stem ming, die zich openbaarde in het gejubel en bet gejuich, waarmede de booge be zoekers het welkom werd toegeroepen. Ruim 7000 kinderen van alle protestant- sche 'bijzondere scholen stonden voor het station, op den Dam en Damrak opgesteld, allen toegerust met oranje en rood-wit- blauwe vlaggen, zoodat de Koningin, de Prins en de Prinses doorreden tusschen twee dichte hagen van kinderen, die met hun oorverdoovende juichkreten en hoera geroep den heelen weg langs aan hun liefde voor het vorstelijk huis uiting gaven. Achter al die kinderen stonden aan weers kanten tienduizenden volwassen ingezete nen van de hoofdstad saamgedrongen, die hartelijk met het gejuich van de jeugd instemden. De geestdrift bereikte als gewoonlijk haar hoogtepunt op den Dam, die zwart van bet volk was en een woelige men- schenzee was geworden op het oogenblik dat de Koninklijke stoet arriveerde. Enkele oogenblikken later werden de balcondeu- ren geopend en trad de Koningin met Haar gemaal en dochter naar buiten. Op dit oogenblik was het enthousiasme zoo enorm, dat het cordon van politieagenten verbroken werd. Slechts met moeite kon het publiek er van weerhouden worden naar voren te stormen. Er steeg zulk een geweldig gejuich op, dat een der paarden van de Militaire Politie schichtig werd en bijna het geheele eere-escorte in de war bracht. De berijder deed alle pogingen, zijn paard in toom te houden, doch het dier was niet meer in het gelid te 'krijgen. De Koningin wuifde naar links en rechts en de menschen beneden wuifden terug met vlaggen, zakdoeken, hoeden en petten. De menschen beneden en ookboven. Want geen venster op den Dam was onbe zet en tot op de daken stonden de men schen dicht opeen om Hare Majesteit te zien. Toen de Koninklijke familie reeds weer naar binnen was, hield het gejuich nog aan en drie, viermaal verscheen de Konin gin nog voor een venster om voor de spon tane huldiging te danken. Tijdens den intocht heeft op bet IJ het geschut van Hr Ms oorlogsbodem de Heemskerck, die daar ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek- met een torpedo jager en drie duikboten ligt, de vijf-en- dertig gebruikelijke saluutschoten over de stad doen bulderen. Het denkbeeld van de Chr. Oranje- Vereeniging „Amsterdam-Oost", om bet Kon. Paleis in een bloementuin te her scheppen bad in ruimen kring weerklank gevonden; bijna negentien honderd ruikers en bloemstukken werden Maandag en gis teren aangedragen. Het paleis was in een ware 'bloementuin herschapen. Lagere uitkeeringen uit het Gemeente fonds. Naar aanleiding van het onlangs aan gekondigde ontwerp van wet tot toepas sing eener korting op de aan gemeenten toekomende uitkeeringen uit het gemeen tefonds, heeft het bestuur der Vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten zich met een adres tot de regeering gewend De door de regeering overwogen maat regel eener korting op de uitkeering per inwoner ingevolge de Financieele verhou dingswet 1929 heeft èn in wezen èn om de daaraan voor de gemeenten verbon den gevolgen een buitengewoon karakter. In wezen, omdat toch niet mag worden vergeten hoe deze wet, na langdurige voorbereiding en als vrucht van breed voerig overleg tot stand gekomen, de strekking bad te geven een oplossing in grooten stijl van het zoo veelomvattende en veelomstreden vraagstuk der finan cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en daarmede in te luiden een periode, waarin aan deze verhouding zou zijn beschoren de rust en zekerheid, waar op gemeenten in hun financieel beleid zouden kunnen bouwen. Een zoodanig ingrijpen in de structuur dezer wet, welke het worde gaarne erkend voor een groot aantal gemeen ten de basis is geweest, waarop de finan ciën onder den druk der crisislasten aan vankelijk drijvende zijn gehouden, moet onder omstandigheden, welke ook de ge meenten in ernstige mate den terugslag doen ondervinden van den tijd, noodlot tige gevolgen hebben. Wij moeten dan ook aannemen, dat een algemeene korting op de uitkeering per inwoner uit het gemeentefonds er toe zal leiden, dat weder een aantal gemeenten, ondanks een streven naar inperking van uitgaven den strijd voor zelfstandige fi nanciën zal moeten opgeven en mede in den toestand van noodlijdendheid zal ver zinken. In den ernst dezer feiten vindt het be stuur vrijheid met aandrang te verzoe ken in hernieuwde overweging te nemen de vraag, of het met de voorgenomen kor ting voor de Rijksbegrooting van 1934 te bereiken effect niet op andere, uit een oogpunt van algemeene- en gemeentelijke belangen minder bedenkelijke wijze zou kunnen worden verkregen. Militairen en Nationaal-Socialisme. In Leger-order 267, onderteekend door den minister-president H. Colijn, is het verbod van het lidmaatschap van de Na- tionaal-Socialistische Beweging in Neder land (leider ir. A. A. Mussert), voor hen, die tot de Militaire Weermacht behooren, ingetrokken, meldt de „Tijd". De nieuwe salariskorting voor het rijks personeel. Maandag heeft de commissie voor ge organiseerd overleg voor de zeemacht vergaderd ter bespreking van de door de regeering in uitzicht gestelde verhooging van de korting op de bezoldigingen met 5 procent en van de verhooging van den aftrek voor ongehuwden. De Algemeene Vereeniging van Marine officieren deelde mede, dat zij van mee ning is, dat de regeering in deze moeilijke tijden in alle opzichten behoort te worden gesteund en wenscht dus geen bezwaren te doen hooren ten aanzien van de ver hooging der reeds bestaande korting met 5 pet. De vertegenwoordigers van de overige aanwezige organisaties van het personeel brachten allen verschillende bezwaren tegen bedoelde grootere korting in het midden en verzochten de regeering van haar voornemen af te zien, dan wel een minder drukkenden vorm van de korting te aanvaarden. Ook ten aanzien van den aftrek voor ongehuwden werden eenige opmerkingen gemaakt. Binnenland. Schietpartij in de Raadzaal te Muiden. Vier slachtoffers. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Protest tegen een lagere uitkeering uit het gemeentefonds. Synodes der Geref. en Chr. Geref. Kerken. Boter- en margarine-tekort in Zeeuwsch- Vlaanderen. Buitenland. De gebeurtenissen op Cuba. De kerkelijke kwestie in Pruisen. Droogte in Engeland. Na de staking te IJmuiden. Zooals inderijd werd gemeld, heeft de voorzitter van den Gentralen bond van transportarbeiders, de heer J. Brautigam, na afloop van de staking in het vissche- rijbedrijf te IJmuiden eenigen tijd de lei ding der afdeeling aldaar op zich geno men. Thans heeft de heer J. A. Brand- steder, die de leider was van de IJmuider Federatie tijdens de staking, ontslag ge vraagd als bezoldigd bestuurder. TWEEDE KAMER. Zonder hoofdelijke stemming werd gis teren besloten vandaag in openbare ver gadering eenige wetsontwerpen te behan delen, onder meer dat betreffende de om zetbelasting. D'e beer Cramer (S.D.) vroeg een interpellatie aan over de politieke gebeur tenissen in Indië. Hierover zal heden worden beslist. De Voorzitter deelde mede, dat een wij ziging van de comptabiliteitswet zal wor den ingediend Ernstig margarine- en botergebrek in Z.- VI. Een onder wijzer aan een der grensdorpen schrijft aan het Dagbl. v. N.-Br.: „We zijn nu zoover, dat ik de roomboter van de fabriek in Kloosterzande, over de 'grens moet gaan balen en terug uit België moet smokkelen, om een gesmeerde boter ham te kunnen eten. Al een paar dagen achtereen is er geen boter, geen margarine en geen reuzel meer te krijgen in onze ge meente. Iedere smokkelaar vraagt maar consenten aan en draagt de boter de grens over." Overal waar we komen in Zeeuwsch- Vlaanderen, aldus genoemd blad, is 't nu al weken lang hetzelfde liedje. Geen mar garine en dikwijls ook geen boter te krij gen. Tot in Brabant gaat men de boter opkoopen, om ze te smokkelen. Wij vermoeden, dat bet met de mar garine-distributie niet al te vlot verloopt. Momenteel is de vraag naar margarine op het platteland grooter dan in den winter tijd, wanneer de spijsvetten der huisslach tingen geconsumeerd worden. Daar komt nog bij, dat de werkloozen op het platte land niet de voordeelen van goedkoope margarine genieten van vele werkloozen in de steden. De minister heeft n.l. be paald, dat zij die een half jaar ach tereen werkloos zijn geweest, op aan vraag goedkoope margarine kunnen krij gen. Maar op het platteland is men niet een half jaar achtereen werkloos, al zijn er duizenden landarbeiders, die per jaar meer dan een half jaar werkloos zijn. De gemeente Hulst heeft een onderzoek doen instellen bij een dertigtal winkeliers, waarbij bleek, dat zij al weken achtereen slechts de helft van hun normale kwan tum margarine konden verkrijgen. De ge meente zal zich nu met een adres tot den minister van Economische Zaken wenden. Offerblokken gelicht. Toen men Maandagavond de deuren van de R.K. kerk te Hansweert wilde sluiten, kwam men tot de onaangename ontdek king, dat de offerblokken in dat gebouw door onbevoegden waren gelicht. De dief stal is gepleegd door gebruik te maken van lijmhoutjes, van welke voorwerpen ge deelten zijn aangetroffen op 'den vloer nabij de blokken. Bij onderzoek is geble ken, dat de tot nu toe onbekende dader (s) het grootste deel van den inhoud der blok ken heeft (hebben) meegenomen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd voor het 'tijdvak van 1 Mei 1933 tot 1 Mei 1936 tot lid van de schattingscommissie voor de inkomsten belasting ter standplaats K a p e 11 e W. 'Bierens Jr. te Kapelle; M. Glas Jzn. te Kapelle; W. N. van Liere te Kloetinge; G. 'Zandee Az. te Kloetinge. Ter standplaats Krabbendijke: Jhr Mr G. A. Strick van Linschoten te Krabbendijke; G. J. van Doorn te Krab bendijke; J. C. van Burg te Waarde; M. H. J. Westsfcrate te Waarde. Ter standplaats Kruiningen:B. C. do Mul te Kruisingen; A. van der Straaten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1