DINSDAG 5 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PF IE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 295 Buitenland. Binnenland. Indringers dood gevonden Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goos. Tolofoonnummor 11, Postchöquo en Glrorckonlng 44155, DijUantoor Middelburg, Lange Durg. ïclcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: It. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertontlön 30 cent per regel, Ingezonden modcdcolingcn 00 cont per regel. Kleine Advertentiön Dinsdags cn Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. VERBETERING VAN DEN ECONOMI- SCHEN TOESTAND? De 29ste jaarbeurs vertoont hoopvolle perspectieven. Maandag, vóór den aanvang van de 29ste Jaarbeurs te Utrecht had een bij eenkomst plaats van het Dagelijksch Be stuur der Jaarbeurs met de Pers. De secretaris-generaal, de heer Graadt van Roggen, hield een rede, welke ditmaal in optimistischen toon was gesteld. Wij antieenen hieraan het volgende: Deze najaarsbeurs is die van het vorige jaar voorbijgestreefd. Het aantal deelne mers bedraagt 1109 tegen 1053 ter na jaarsbeurs 1932; het aantal vierkante me ters verhuurde uitstalruimte steeg van 12.309 M2 tot 12.886 M2. Dat het peil der vorige najaarsbeurs, hetwelk reeds aan merkelijk hooger was dan dat der na jaarsbeurzen van vóór het begin der hui dige economische inzinking, gehandhaafd en zelfs overschreden is, beteekent op zichzelf een verrassend resultaat: niette genstaande geweldige economische beroe ringen tijdens de voorbereiding zijn alle groepen, die aan de najaarsbeurzen van ouds plachten deel te nemen, quantitatief onverminderd en qualitatief onverzwakt behouden gebleven. De voorbereiding van deze najaarsbeurs heeft aangetoond, dat er over het alge meen een betere en hoopvollere stemming heerscht in zakenkringen en dat deze be tere stemming zijn oorzaak vindt in za kelijke verschijnselen, die op verbetering van den economischen toestand wijzen en in hoofdzaak'tot twee factoren te herlei den zijn: een iets grootere activiteit en een iets grootere stabiliteit. In verschillende bedrijfstakken hebben zich een toeneming van bedrijvigheid en betere exploitatie-uitkomsten geopen baard. De consumptievraag is vermeer derd en tevens regelmatiger geworden, de markten worden stabieler, de omzetten waren meer bevredigend, prijsdalingen kwamen tot staan en maakten plaats voor een vastere tendenz, ruimer gebruik wordt gemaakt van de beschikbare bedrijfscapa- citeit, waardoor loonender uitkomsten worden verkregen. De wijziging in de verhoudingen met sommige deelen van het buitenland heeft, gesteund door verschillende acties ten gunste van het Nederlandsche fabrikaat, den omzet in eigen land bevorderd en voor zoover de industrieën, waarvan bij deze najaarsbeurs sprake is, ook bij den export betrokken waren, is men er in geslaagd, veelal in die landen, die niet tot onze naaste buren gerekend worden, niejuwe buitenlandsche afzetgebieden te vinden en nieuwe afzetmogelijkheden te scheppen. Sommige van de posten die rechtstreeks verband houden met den gang van zaken in het bedrijfsleven maken in het laatste halfjaar geen slecht figuur. Wat vooral de stemming in zakenkrin gen verbeterd heeft, is het feit, door sta tistisch bewijs ondersteund, dat de betere resultaten in het eerste half jaar van 1933 niet alleen uitgingen boven de gewone seizoensopleving, maar en daarin lag een grond voor veler bemoediging dat de opleving zich tot op dit oogenblik heeft weten door te zetten zonder een algemeene neiging te vertoonen om weer terug te val len. Deze direct waarneembare verschijn selen hebben in zakenkringen den indruk gevestigd, dat het bedrijfsleven niet meer zoo verontrustend als een jaar geleden, gebaseerd is op angst en onzekerheid, maar dat de bemoedigende overtuiging veld wint, dat al is de tijd, dien de in dustrieel en de koopman thans beleven, een moeilijke tijd, het daarom nog geen verloren stuk van hun leven zal behoeven te zijn. Tot de betere stemming heeft ook nog medegewerkt de mislukking van de Lon- densche wereldconferentie; deze is voor een breeden kring van zakenmenschen een ware opluchting geweest. Het negatief re sultaat heeft voor velen den positieven klank van het advies, dat Gijsbert Karei van Hogendorp in 1816 aan het econo misch ontredderde Nederland gaf: „de handel zal alles redden, indien men den eelven laat begaan". Meer dan in de voorafgaande jaren is speciaal in het laatste half jaar het Ne derlandsche bedrijfsleven, ook onder van buiten inwerkende invloeden, zich gaan instellen op eigen kracht en kunnen, zon der daarbij de internationale verhoudin gen uit het oog te verliezen Men kan zeggen, dat thans het bedrijfs leven gestabiliseerd is op zijn minimum, maar uit tal van verschijnselen blijkt, dat men thans ook de stellingen betrokken heeft, die tegen den druk van nieuwe aan vallen bestand bleken. Ondanks het lage peil van ons economisch leven, geeft wat wij thans om ons heen zien gebeuren geen beeld van zwakte, geen beeld van een uitgeputte maatschappij, maar het toont ons een bedrijfsleven, dat beeig it tich te herstellen. Wat den uitbouw van de Nederlandeeh# Jaarbeurs als internationaal jaarbeurs instituut betreft, heeft het jaarbeursbe- stuur niet stilgezeten. Het jaarbeursbestuur zet de pogingen om de Nederlandsche industrie aan bui tenlandsche jaarbeurzen collectief te doen deelnemen, voort. De secretaris-generaal besloot zijn rede: Zoo varen wij dan uit, met het onmis kenbare gevoel, dat wij, meer dan een half jaar geleden, weer wat wind in de zeilen hebben. Mogen deelnemers en bezoekers, mogen de zakenmenschen, die van 't inter mediair der kamende jaarbeurs gebruik zullen maken, beseffen, dat ook zij, voor hoe bescheiden deel dan ook, mede de verantwoordelijkheid dragen voor den geest der toekomende tijden en door dit besef geleid en in deze overtuiging sterk, het hunne doen in eigen kring, opdat handel en industrie weder deelachtig wor de de kracht, die ons economisch leven zal kunnen opwekken uit den chaos, waarin wij haar hebben zien zinken, maar niet willen zien ondergaan. Want het oogenblik is daar om door daden waar te maken het devies, dat ons Hollanders, die de zee liefhebben om haar gevaren en om haar gewin, uit het hart is gegrepen: luctor et emergo: ik worstel maar ik kom boven. Belgische verdedigingsplannen. Volgens berichten uit de leidende mili taire kringen heeft de minister van lands verdediging, mr Devèze, de vorige week verscheidene bijeenkomsten gehad met de officieren van zijn kabinet en den gene- ralen staf, in welke bijeenkomsten van ge dachten werd gewisseld over de verdere practische uitwerking van het plan tot versterking van de Belgisch-Duitsche grens. Voor het weder in staat van verdedi ging brengen van de forten der vestin gen Luik en Namen en het bouwen van een groot fort te Eben-Emoel, bij den mond van het Albert-kanaal, juist ten Zuiden van de Maastrichtsche bocht, is reeds een bedrag van ongeveer 200 milli oen francs uitgegeven. Het blijkt, dat de verdere versterking van de hoogvlakte van Herve, in de provincie Luik en van de Luxemburgsche Ardennen nog 300 millioen francs zal vergen, terwijl „voor de rest" waarmede wel bedoeld zal zijn het bouwen van versterkingen achter en benoorden het Albertkanaal, tusschen Eben-Emoel en Antwerpen en het bewa penen met vuurmonden en andere defen siemiddelen van al deze versterkingen eveneens ten minste 300 millioen francs moet worden voorzien. Actie tegen oppotten van goud. In de Vereenigde Staten zijn nog altijd 280 personen, die hoeveelheden goud van minstens 850 dollar in hun bezit hebben, die zij bij de crisis in Maart bij de banken hebben opgenomen. Ambtenaren van het departement van Financiën zullen thans, naar gemeld wordt, maatregelen tegen deze goud-oppot- ters nemen. Als gevolg van de waarschu wing, dat het hamsteren van goud een strafbaar feit is, waarop tien jaar gevan genisstraf of een boete van 10.000 dollar staat, is reeds een hoeveelheid goud, ter waarde van 27 millioen dollar, vrijwillig naar de banken teruggebracht. Frankrijk en Rusland. De sovjet-pers levert uitvoerige com mentaren op het bezoek van Harriot aan Rusland. Karl Radek, het enfant terrible onder de Russische journalisten, schreef in de „Ivesta", dat Herriot overtuigd is van de mogelijkheid, dat de kapitalisti sche tegenstellingen door een pacifisti sche politiek kunnen worden overbrugd. Het gevaar van een nieuwen oorlog, al dus Karl Radek, is nimmer zoo groot ge weest als heden ten dage. In den strijd om het behoud van den vrede, reikt de sovjet-unie de hand aan ieder mensch van goeden wil en aan iede- ren staatsman, die een poging wil doen om de menschheid te behoeden voor den nieuwen bloedigen oorlog, die door het imperialisme en fascisme wordt voorbe reid. De cycloon op Cuba. Het aantal dooden bij den storm op Cuba is gestegen tot 10O, het aantal ge wonden tot ongeveer 800. Daarmee is de lijst van slachtoffers nog altijd niet volle dig, daar uit een aantal districten nog geen nauwkeurige bijzonderheden zijn binnengekomen, doordat de verbindingen verbroken zijn. Naar schatting echter zijn 100.000 gezinnen dakloos. Dreigende mijnstaking In Spanje. Naar uit Madrid aan het „Journal" ge meld wordt, vreest men, dat vandaag de algemeene werkstaking onder de mijn werkers in Asturië uitbreekt. De staking, die haar oorzaak vindt in een loonkwe»- tie, zal 30.000 arbeiders omvatten. Vijf mijnwerkers gered. In de mijn „Lauwerg" bij Kohlscheid zijn ten gevolge van een instorting vijf mijnwerkers op 350 M. diepte bedolven De onmiddellijk aan het werk getogen reddingsbrigade heeft zich met behulp van klopsignalen met de mannen in ver binding kunnen stellen, en is er in ge slaagd alle vijf mannen ongedeerd in vei ligheid te brengen. Korte Berichten. i De koning en de koningin van Bul garije brengen incognito een bezoek aan Londen. i De Italiaansche staalproducenten hebben voor den duur van vijf jaar een kartel gevormd voor de regeling van de productie, de verkoopen en de prijzen. i Te Duisburg is de zes verdiepingen hooge opslagplaats der Rheinisch-West- fal. Speditions-Ges. totaal door brand verwoest. De schade beloopt millioenen. Te Bremen zijn 64 personen gearres teerd naar aanleiding van het verspreiden van een in Engeland gedrukt communis tisch propagandageschrift. Ten gevolge eener ontploffing in een steengroeve bij Merlebach (Würtemberg) werden drie arbeiders en een ingenieur gedood en negen arbeiders gewond. De kusten van Florida zijn door een tornado geteisterd. Daar alle verbindin gen zijn verbroken, is de schade voorloo- pig nog niet te schatten. i Uit Newcastle wordt gemeld, dal aan de Tyne de afgeloopen veertien dagen meer dan 100.000 ton steenkool meer ver scheept is dan in de overeenkomstige pe riode van verleden jaar. Op 21 Augustus bedroeg het aantal werkloozen in Engeland 2.411.137, wat 31.038 minder was dan op 24 Juli. De Koningin in de hoofdstad. Omtrent de huldiging van H. M. de Koningin in het Stadion, wordt nog het volgende gemeld: Het Stadion is geheel uitverkocht. De voorzitter van de commissie van advies, Ds A. G. H. van Hoogenhuyze, zal na mens de jongeren de Koningin na aan komst in het Stadion toespreken. Het in het Stadion gesprokene zal door luid sprekers worden hoorbaar gemaakt. De huldigingsmiddag zal door de KRO in Nederland en via de PHOHI in Neder- landsch Oost- en West-Indië worden uit gezonden. Langs den terugweg, dien de Koningin aflegt van het Stadion naar het Paleis, stellen alle deelnemers aan het défilé zich op aan beide zijden van den rijweg, zoo dat Hare Majesteit door een haag van Oranje-Nederland naar het Paleis terug rijdt. Naar gemeld wordt zullen bij den in tocht van de Koninklijke familie zes dui zend schoolkinderen langs het Damrak opgesteld worden. Hun plaats is aange wezen binnen de politieafzetting. Uit het Drenthsche landbouwbedrijf. De arbeiders werkzaam in het Land bouwbedrijf te Erica en te Nieuw Am sterdam hebben de voorloopige overeen komst tusschen de besturen van werkge vers en arbeiders een loonsverlaging van 5 pet. inhoudende, goedgekeurd. De werk gevers weigerden hieraan hun goedkeu ring te hechten. De werkgeversbesturen zullen nogmaals trachten een ledenvergadering te beleggen en daar pogingen aanwenden om dusda nige mandaten te krijgen dat een staking nog wordt voorkomen. De arbeiders heb ben tegen Woensdagavond opnieuw leden vergaderingen belegd. De Amsterdamsche wethouders. Naar gemeld wordt, zullen de Soc.- Dem. wethouders in de hoofdstad in een officiéél schrijven de samenwerking met de Roomsch-Katholieke en Vrijzinnig-de mocratische fracties verbreken, zulks op grond van de houding door de vertegen woordigers dezer twee partijen bij de jongste loonsverlagingsdebatten aangeno men. Het opzeggen van de samenwerking zal worden gevolgd door het indienen van het ontslag van de wethouders, van ,de heeren S. R. de Miranda, E. Boekman en E. Polak, zooals dit door de partijafdee- ling was gelast. Verwacht wordt, dat de overige, op het program gekozen leden van het college van B. en W., eveneens hun zetels ter beschikking zullen stellen, alsmede de heer Douwes, al is deze wethouder ook benoemd zonder aan het „regeeringscom- promis" te zijn gebonden. Da Herhalingsoefeningen. In verband met de deze maand te hou den herhalingsoefeningen van het leger, zullen de navolgende reserve-veldpredi ker* dienst doends A. C. G. den Hertog Ingezonden Mededeetlng. In de fouragepakhulzen van den Heer Jel- lesma te SI Nicolaasga vonden de ratten zooveel voedsel als ze wilden en brachten den eigenaar groote schade toe. Op aanraden van een drogist werd een proef genomen met Rodent en het resultaat was verrassend. „Ik ben nu zoo goed als geheel van ratten bevrijd" schrijft genoemde Heer ons daarna, „en had het geluk met één doosje 120 ratten te dooden." Zulke successen zijn niet zeld zaam, eiken dag doodt Rodent duizenden ratten en muizen. Indien dit ongedierte Uw eigendommen vernielt, koop dan nog heden een doosje Rodent, gebruik het op de voorgeschreven manier en morgen zult U van rat en muls bevrijd zijn. Enkele doos 50 cl, dubbele doos 90 cent Imp.: Firma B. Meindersma - Den Haag. A 44 Ned. Herv. predikant te Rotterdam, in het garnizoen Amersfoort; ds W. J. van Lokhorst, idem te Hilversum, in het gar nizoen Legerplaats bij Laren; ds H. Steen huis, Geref. predikant te Sneek, in het garnizoen Assen; ds W. J. Smidt, idem te Waddinxveen, in de garnizoenen Bre da en Bergen op Zoom en ds G. H. Kers ten, predikant bij de Geref. Gemeente te Rotterdam, in het garnizoen Ede. Daarenboven zullen op uitnoodiging van deputaten voor de geestelijke verzorging van de militairen vanwege de Generale Synode der Geref. Kerken, de predikanten ds W. E. Gerritsma te Aalten en ds T. J. Hagen te Delft, resp. dienst doen in de garnizoenen Venlo en Ede. Dit laatste in gevolge het overleg van deputaten met den Raad van Leger- en Vlootpredikan- ten. Minister Colijn over de toestanden In Nederl.-Indië. De minister van Koloniën heeft thans beantwoord de vragen van den heer W. H. Vliegen, lid van de Tweede Kamer, over het toepassen in Nederl.-Indië van aan de z.g. exorbitante rechten ontleende bevoegdheden tegenover leiders van de nationale volksbeweging in Nederl.-Indië. „Van stelselmatige toepassing der z.g. exorbitante rechten tegenover leiders van de nationale volksbeweging in Nederl.-In dië is geen sprake. De regeering past deze buitengewone maatregelen slechts toe ten aanzien van personen, wier actie gevaar lijk wordt geacht voor de openbare orde rust en veiligheid, in verband waarmede niet gezegd kan worden dat bedoelde maat regelen een belemmering vormen voor een normale politieke ontwikkeling. De minister houdt zich overtuigd, dat de door de Indische regeering genomen maatregelen tot beperking van het recht van vereeniging en vergadering, naast be scherming van de openbare rust en orde, juist ten doel hebben te voorkomen, dat de volksbeweging in verkeerde richting wordt geleid. De minister is bereid aan de Staten- Generaal de verlangde inlichtingen over de ten aanzien van ir Soekarno getroffen maatregelen te verstrekken, zoodra hij van de Indische regeering de daartoe benoo- digde gegevens zal hebben ontvangen." Steun voor kippen- en eendenhouderlj. De uitkeering volgens de garantie-rege ling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij is voor de week van 4 t.m. 9 September vastgesteld op 30 ets. per 100 stuks uit te voeren versche kippen eieren, tot een gewicht van maximum 50 K.G. per 1000 stuks en op 30 ets per 100 stuks uit te voeren versche eenden-eieren. De Aardappelprijzen. De minister van Econom. Zaken heeft bepaald, dat het verschil tusschen den prijs, waarvoor de stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale aardappelen zal mogen inkoopen en dien waarvoor zij ze zal mogen verkoopen f 1 per 100 K.G. bedraagt. De salarissen van Rijkspersoneel en Onderwijzers. Zaterdag j.l. kwam de Centrale van Nederlandsch Overheidspersoneel (C.N.O. P.) te Amsterdam bijeen met de vertegen woordigers der aangesloten organisaties ter bespreking van de verschillende regee- ringsmaatregelen met betrekking tot het overheispersoneel en in het bijzonder om trent de aangekondigde nieuwe kortingen op de salarissen van het Rijkspersoneel en de onderwijzers. Bij de uitvoerige gedachtenwisseling, die hierop volgde, kwam de groote ont stemming tegenover deze nieuwe korting tot uiting. Betoogd werd, dat door de verschillende kortingen, waaronder dit personeel reeds gebukt gaat, velen op de grens van het bestaansminimum zijn aan gekomen, zoodat een nieuwe korting hen in groote moeilijkheden zal brengen. De extra-korting voor de ongehuwden werd daarbij aan scherpe critiek onderworpen. De vergadering sprak voort* haar ern- Binnenland. Minister Colijn over de toestanden in Indië. De Jaarbeurs te Utrecht. Moordaanslag te Woerden. Buitenland. De Belgische verdedigingsplannen. De ramp op Cuba. In Cuba dreigt een revolutie. stige teleurstelling er over uit, dat, waar het vorige jaar de Centrale Commissie voor Georganiseerd overleg in Ambtena renzaken haar medewerking had verleend voor een salariskorting, die tot 1 Maart 1935 zou gelden, de regeering vóór dien datum weer met een nieuwe korting komt. Opzegging van het tariefbesfand. De Nederlandsche Regeering heeft het tariefbestand, gesloten in verband met de economische en monetaire conferentie, op gezegd bij een schrijven van 4 Septem ber aan den voorzitter der conferentie van den navolgenden inhoud „In haar nota van 8 Juni 1933 heeft de Nederlandsche regeering haar toetreding bericht tot het tariefbestand, voorgesteld door het comité van den Volkenbondsraad belast met de voorbereiding van de econo mische en monetaire conferentie. Dit be stand vormde naar het oordeel der Re geering een middel ten einde te voorko men, dat de pogingen van de conferentie tot het verkrijgen van een stabilisatie der monetaire verhoudingen en een vermin dering van de belemmeringen van den in ternationalen handel, niet bij voorbaat tot een mislukking zouden zijn gedoemd ten gevolge van nieuwe beperkingen. De Nederlandsche Regeering betreurt het te moeten vaststellen, dat tot dusver de pogingen van de conferentie geenszins hebben geleid tot een stabilisatie van de monetaire verhoudingen noch tot een ver mindering van de belemmeringen van den internationalen handel. Onder deze omstandigheden acht de Nederlandsche Regeering zich gerechtigd haar volledige vrijheid van handelen te hernemen en zij ziet zich genoodzaakt het bestand op te zeggen met een termijn van een maand vanaf den datum van dezen brief." Installatie Mr Donner. De oud-minister van Justitie, mr J. Donner, is in de Maandag gehouden zit ting der strafkamer van den Hoogen Raad geinstalleerd als Raadsheer. De president, jhr mr Feith, herinnerde eraan, dat bij den Hoogen Raad de plech tige installatie is afgeschaft. Spr. volstond daarom met mr Donner namens het col lege hartelijk geluk te wenschen met zijn benoeming en daarbij den wensch uit te spreken, dat de voldoening, welke 'hij mocht ondervonden in zijn vorige functie, ook zijn deel zou zijn bij de werkzaamhe den in den Hoogen Raad, welke van zoo geheel anderen aard zijn. De procureur-generaal mr Tak, sprak namens het parket gelukwenschen uit, waarna de nieuwe geinstalleerde raads heer dankte voor het in hem gestelde ver trouwen. Prov. Zeeuwsche Brand weerbon d. Gisteren vergaderde te Goes bovengenoemde Bond onder voor zitterschap van den heer G. A. Hajenius, die o.a. mededeelde, dat de cursus voor brandmeesters in Noord- en Zuid-Beve land zal plaats hebben .In de nog steeds bestaande vacature als bestuurslid voor Noord- en Zuid-Beveland koos de ver gadering den heer O. van Bleiswijk Tie- rens Verhagen, burgemeester van Wol- phaartsdijk. Tot bestuurslid, herkoos de vergadering jhr H. A. van Doorn, burge meester van Oost- en West-Souburg. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat op de agenda voor de te Deventer te houden algemeene vergadering van den Kon. Nederl. Brandweerbond voorkomt een voorstel tot het verleenen van een bij drage van f250 aan den Zeeuwschen Bond. Tot afgevaardigden naar die vergade ring zijn benoemd de heeren dr L. J. A. van der Harst en H. Bierman, beide te Middelburg. Bij de rondvraag werden inlichtingen gegeven over de wijze van contributie-hef fing en -betaling. Onderzocht zal worden, of het mogelijk is een brandweercursus te geven in Zeeuwsch-Vlaanderen. Na de pauze werden films vertoond over Excelsior-brandslangen, over Oxigenium- gasmaskers en over een brandweer-de monstratie te Schiedam. Opzichters Waterstaat. De Minister van Waterstaat heeft thans be kend gemaakt de benoemingseischen voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1