Kerknieuws. Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw later de druiven In koelkelder» te bewaren. Op deze wijze heeft het Westland een heel jaar druiven. Ook worden proeven geno men met aardbeien om die op o.s. tijden te laten rijpen. Met genoegen mag op deze excursie worden teruggezien. Benoemd als controleur voor den aardappeldienst, district O.-Zuid-Beve- land, de heer J. Eversdijk-de Jager alhier. Schore. Vrijdagavond is hier in ver band met den jaardag van EL M. de Koningin een zanguitvoering gegeven op het kerkplein. Hieraan werd medewer king verleend door de kinderen uit de hoogste klasse van de openbare lagere school onder leiding van het hoofd J. v. Nieuwenhuize en door de zangvereeniging „Zang veredelt" onder leiding van naar directeur C. Bruijnzeel. Verschillende vaderlandsche liederen werden daarbij ten gehoore gebracht, welke aandachtig wer den gevolgd door het talrijke publiek. Den vorigen avond hadden de kinderen, voorzien van lampions, een optocht ge organiseerd. De kinderen werden door den burgemeester getracteerd. Loop der bevolking over Aug. 1933. Ingekomen: 8 Jakob v. Houte, koopman, uit Schiedam; 11 M. L. Bierens, dienst bode, uit Kloetinge; 18 J. Bruggeman en gezin, metselaar, uit Kruiningen (Hans- weert); 18 W. G. Bierens, schildersknecht uit Noordgouwe. Tengevolge van het vastlo op en van het stuur, botste de auto van den heer Van der Gauw uit Eindhoven bij de Schorebrug tegen de ballustrade, waarbij enkele steenen palen, waartegen de auto stuitte, werden ontzet. Na herstel en schadeloosstelling kon de reis worden voortgezet. Hoedekenskerke. Raadsvergadering op Vrijdagnamiddag, onder voorzitterschap van den Burgemeester. Allen aanwezig (dhr Beulens komt later). Na opening der vergadering herinnert de voorzitter er aan, dat H. M. de Ko ningin gisteren haar 53sten verjaardag vierde en spreekt den wensch uit, dat het Haar gegeven moge zijn nog lange jaren de Koningin van Nederland te zijn, als zijnde dit in het belang van Land en Volk. De notulen worden daarna gelezen en goedgekeurd en geschiedt mededeeling, dat blijkens bericht van het Burg. Arm bestuur boeken en kas van den Secreta ris-Penningmeester daarvan opgenomen en in orde bevonden zijn en dat de oeco- nomische toestanden oorzaak zijn, dat geen bijdrage aan de gemeente voor 1934 meer kan worden gegeven in de kosten van den geneeskundigen dienst. De heer Louisse brengt daarna als lid der commissie, belast geweest met het nazien der rekening rapport dienaan gaande uit, concludeerende tot goedkeu ring. Aldus besloten en wordt deze daar op voorloopig vastgesteld in ontvang op f 16609.47, in uitgaaf op f 15802.60, alzoo met een batig saldo van f806.87. In verband met een verzoek der her bergiers om verlaging van hun aanslag in de personeele belasting voor den grond slag biljarten, thans f20 per biljart zon der de opcenten, stelt de meerderheid van B. en W. voor dien grondslag te brengen op f10 en de verordening aldus te wijzigen. De minderheid van B. en W. wenscht f 5 grondslag. Na eenige dis cussie wordt het voorstel van de meer derheid met 4 tegen 3 stemmen verwor pen en daarmee het voorstel van de minderheid aangenomen. Van een paar personen wordt hun reclame schoolgeldaanslag toe- of afge wezen. Eenige bespreking heeft daarna plaats inzake standplaats van woonwagens en worden B. en W. gemachtigd dienaan gaande te onderhandelen, daar men een geschikte plaats daarvoor op het oog heeft. Op voorstel van B. en W. wordt thans besloten de werkverschaffing met 8 dezer voorloopig stop te zetten. De voorzitter deelt nog mede, dat de bouwverordening nog niet behandeld zijnde, van Ged. Staten bericht is ont vangen, dit nu vóór 1 October door B. en W. dient te geschieden. Bij de rondvraag antwoordt de voorzit ter op een vraag van den heer Louisse, dat in het vervolg volgens besluit van B. en W,, alvorens aan de werkverschaf fing te kunnen worden geplaatst, men Yz jaar ingezetene der gemeente moet zijn. Daarna sluiting. Arnemuiden. Zaterdagavond gaf „Arnas Genoegen" het laatste zomer-concert, on der dirigentie van dhr P. Meliefste, waar voor veel belangstelling was. Over 't ge heel genomen zijn deze concerten bijzonder goed geslaagd, wat ook met het laatste het geval was. Het corps verdient alle lof voor het geven van de flink ingestudeerde nummers, die ten gehoore zijn gebracht. Het eenige wat het genot voor muzikanten en luisteraars vergalt, is het rumoer het welk de jeugd veroorzaakt rondom de muziektent, waarin maar geen verande ring schijnit te komen. Het is te hopen, dat hierin in de toekomst verbetering komt. Domburg. Nu de voornaamste maand van het badseizoen, Augustus, voorbij is en de meeste gasten naar hunne woon plaats vertrokken zijn, kan men vaststel len, dat gezien de weinig hoopvolle voor uitzichten 1933 toch nog een vrij goed sei zoen is geweest. Want gedurende een week of zes hebben vooral veel landgenooten korter of langer te Domburg vertoefd en de hotels en pensions grootendeels gevuld, al moesten de prijzen wel lager gesteld worden dan vorige jaren. Er zijn zaken, wier resultaten eerder beter dan minder zijn dan in 1932. De drooge zomer heeft het groote nut van de waterleiding duide lijk aangetoond en ook tegenstanders van dit nieuwe hebben dit volmondig moeten toegeven. i Loop der bevolking over de maand Augustus 1933. Ingekomenmej. M. M. Allaart uit Middelburg; D. H Minderhoud uit Breda, fam. Jac. Jobse uit Aagtekerke. Vertrokken: A. Houweling naar Vlis- singen; fam. S. Verhage naar Aagtekerke, fam. G. Provoost naar Vlissingen. Aagtekerke. Loop der bevolking over de maand Augustus. Ingekomen uit Domburg, Samuel Ver hage en gezin. Vertrokken naar Middelburg Cornelia Jacobus Maljers en gezin. Naar Dom burg Jacobus Jobse en gezin. St. Laurens. Loop der bevolking over de maand Augustus 1933. IngekomenP. Dieleman en gezin, A 40, landbouwer uit Wissekerke; J. P. J. Wolse, A 40, landb. kn. uit Wissekerke; H. Roverts en gezin, A 86, korp. mach. Kon. Mar. uit Vlissingen; A. Koning, B 105, uit Bodegraven; H. Dekker, en ge zin, B 154a, uit Koudekerke. VertrokkenP. Rijkaard en gezin, van B 178 naar Middelburg; M. de Visser van B 195 naar Koudekerke; J. A. But, en gezin, kunstschilder, van A 54 naar Vrou wepolder; A. A. L. Heule, landb. kn. van B 96a naar Sluis (Heule). Biggekerke. Loop der bevolking over de maand Augustus 1933. Ingekomen: Maatje Christiaanse, B 111 van Meliskerke; Adriaan de Potter, A 4, van Koudekerke. Vertrokken: Matthijs van den Bergen van B 88a naar Amsterdam; Izaak Ver hage, en gezin, van B 46 naar Koude kerke. Kortgene. Gedurende de maand Augus tus stonden alhier 19 werkzoekenden op de arbeidsbeurs ingeschreven, waarvan 5 geheel werkloos waren. Kats. Het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" van Kortgene gaf Vrijdag avond een uitvoering in verband met den Koninginnedag, in samenwerking met het „Katsc'he Kinderkoor" en de Katsche zangvereeniging „Ons Genoegen". Na af loop werd een fakkeloptocht gehouden, waar het geheele dorp aan deelnam. Er was op het anders zoo stille dorp veel be langstelling voor de uitvoering der ver schillende vereenigingen. Het muziekgezel schap heeft op zijn rondgang stil gehou den bij een ziek meisje, dat lid was van het kinderkoor. Zierlkzee. Brandweer-demon stratie en lezing. In tegenwoordig heid van een groot aantal burgemeesters, brandmeesters enz. had alhier Zaterdag middag een demonstratie met snelblusch- apparaten plaats, waarna de heer H. Bier man, commandant van de Middelburgsche brandweer een lezing hield, waarvan de drie hoofdonderdeelen waren: 1. de onder linge hulpverleening der gemeenten, zooals die nu op Walcheren zoo goed als in orde is; 2. het betrekken van bluschwater uit de waterleiding door middel van auto spuiten; 3. het verbeteren van het wek en alarmeeringsysteem. De aanwezigen volgden de duidelijke uiteenzetting met groote belangstelling en velen zeiden toe gaarne te willen helpen trachten verbeteringen der plaatselijke brandweeren te verkrijgen. Tholen. Het Oranjefeest van Woens dag 6 September belooft iets moois te worden. Ofschoon het Oranje-Comité over een schrale beurs beschikt, bezit het des te meer energie, zoodat met kleine mid delen een keurig programma kan wor den afgewerkt. 's Morgens te negen uur wordt ingezet met koraalmuziek, te geven door „Con cordia". Daarna zingen de schoolkinde ren onder leiding van dhr Van Els- acker op het marktterrein nationale lie deren. Daarna tractatie der kinderen in de school. Van 10.30 tot 12.30 groote zwemwedstrijden voor dames en heeren op het terrein van „Bona Fides". Hierna prijsuitreiking. Des namiddags wedstrijd voor kinde ren op het speelterrein en gymnastische oefeningen door „Olympia", hierop prijs uitreiking. Een en ander wordt opgeluis terd door muziek. Vervolgens wordt door het Thoolsche Dames-, Mannen- en Kinderkoor en door „Sursum Corda" een concert gegeven in de kiosk op het marktterrein, terwijl in de pauze „Concordia" zal concerteeren. Tot besluit zal een openluchtfilm, aan geboden door den filmoperateur, den heer W. Comelisse, worden aangeboden op het speelterrein. Het publiek wordt verzocht Oranje te dragen en toch vooral de vlaggen uit te steken. Indien het Oranjezonnetje ons niet in den steek laat, belooft het een mooie dag te worden. Laten alle werk gevers het streven dezer vereeniging steunen, door hun personeel dien dag vrij te geven. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. Gezangen. Omtrent de behandeling van de liede ren van den voorgestelden bundel moet nog worden gemeld: Allereerst kwam aan de orde lied I „Advent en Kersttijd", n.a.v. Jes. 9:5, een gedicht van Da Gosta. Het woord werd gevoerd door d a J. L. Schouten, prof drG. Gh. A a 1 d e r s en D r J. T h ij s. Ds Schouten had een exegetisch bezwaar; prof. Aalders vond dit ge dicht te gezwollen; dr Thijs zag voor Jes. 9 liever een bekender lied als „Daar is uit 's werelds duis'tre wolken" gekozen; prof. Hepp wees er op, dat Da Costa kind van zijn tijd, aangegrepen door zijn bekeering, in hoogspanning leefde in zijn gedichten en de rapporteur prof Hoekstra zag geen bezwaren van exe- getischen aard en meende, in tegenstel ling met Dr Thijs, dat het lied bekender is, dan deze meent. In het eerste cou plet bracht prof. H. een redactiewijziging aan, waarna de Synode met 26 tegen 29 stemmen besloot dit lied in den bundel niet op te nemen. De commissie stelde voor lied II over Jes. 35 van G. Malan, te doen vervallen. Conform besloten. Opgenomen werden voorts „Hoe zal ik U ontvangen" van Paul Gerhard, en „De Engelenzang" naar Lukas 2 14. Hoofdstuk II over „Het lijden van Ghristus" opent met een lied over Jes. 53 van Jonkbloet. Prof. Aalders en ds Alkema ontwikkelden eenige bezwaren, door den rapporteur beantwoord, die voor stelde, het te doen vervallen. Conform be sloten. Bij het volgend lied „O hoofd bedekt met wonden", van Paul Gerhard, wees prof. Hoekstra er op, dat de bezwa- ren van ds J. Heida in de pers ongegrond zijn. De Synode nam het daarop aan. Bij het lied van J. Scharp „Zie de mensch" (Is dat, is dat mijn Koning!) vroeg d r Th ij s of dit lied wel noodig is, vlak na het voorgaande. De Synode nam ook dit lied aan. Het volgend lied „Het Kruis", van Da Gosta, kon niet de instemming van prof. Grosheide verwerven. Spr. vindt het verschrikkelijk gezwoEen en zou het wil len doen vervallen. De Synode nam het voorstel van dr T h ij s aan, om alleen het 5e couplet te zingen. Aangenomen werd ook „Jezus, uw ver zoenend sterven", van Rhijnvis Feith. In het volgende vers, „God enkel licht" van G. F. D. Sohubart, bracht de comr missie eenige redactiewijzigingen aan. Prof. Hepp ontwikkelde eenige dog matische bezwaren tegen dit gedicht. D s J. Douma wilde de laatste regel van het eerste couplet veranderen. Prof. Hoekstra, rapporteur, ant woordde, dat de commissie het bezwaar van prof. Hepp, waarover lang is gepraat niet deelen kan. De Synode nam daarop met groote meerderheid dit lied overeen komstig Gezang 83 van den Herv. bun del aan. Hoofdstuk lil handelt over Paschen. Het eerste lied „Lofzang", van Da Gosta, werd aangenomen. Eveneens de „Lof zang" van G. Malan „U heilig Godslam loven wij". Het derde lied van dit hoofd stuk „De Opstanding" van 'Da Costa („In den vroegen morgenstond") gaf prof. Grosheide aanleiding bezwaren te ontwikkelen van historischen aard en van rethorica, waarom hij het wilde zien ge schrapt. Prof. Hoekstra rapporteur, dit er kennend, stelde voor het dan te schrap pen. Deputaten hadden reeds enkele ver zen geschrapt. Prof. Hepp mede-deputaat, wilde zich daartegen verzetten en oordeelde, dat dit prachtige, schoone en juichende lied niet mag worden geschrapt. Met 30 st- vóór oordeelde de Synode evenzoo. Het Hemelvaartslied van Da Gosta („De dag der kroning is gekomen") werd even eens aangenomen. Een aloud Pinkster lied, door Da Gosta bewerkt, werd gewij zigd, zooals de commissie voorstelde, aan genomen. Evenizoo Pinksteren (Jalf d)B Trooster is gekomen) vein Da Gosta. Een derde Pinksterlied van Da Gosta „Den zeven geesten voor den troon" ondervond bezwaren bij prof. Aalders, en D r K. S i e t s m a en werd door de Synode geschrapt. Hoofdstuk VI, handelend over „Enkele klassieke liederen", opent met het „Te Deum" van J. J. L. ten Kate. Hierbij kwam een voorstel-Dr Dijk ter sprake, om de berijming naar Gez. 3 te kiezen. Prof. Aalders vindt ten Kate nog gezwollener dan Da Costa. Prof. Hepp oordeelde, dat dit gezang voor de jeugd veel beter is te leeren dan de redactie van gezang 3, die van Ahas- verus v. d. Berg is, en veel verder van het oorspronkelijke afwijkt. D r D ij k handhaafde zijn voorstel. Prof. Hoekstra, rapporteur, wilde niet zonder meer gezang 3 overnemen. De Synode besloot daarop het Te Deum van gezang 3 te nemen. De commissie zal dit gezang nog nader onder de oogen zien. Het Lutherlied werd z.h.s. aangeno men. Scharp's „Alle roem is uitgesloten" werd eveneens aangenomen. „De hoop der zaligheid", van v. Alphen en Rutgers; „De hoop der opstanding", van de Prin ses van Brandenburg en de slotzang van A. Rutgers „Hallelujah! eeuwig dank en eere", werden eveneens aangenomen. Voorgesteld werd vanuit de Synode, den bundel aan te vullen met Gezang 1801 en 5; eenige coupletten van „Daar is uit 's wereld duistere wolken"; Gez. 50; Gez. 39; Gez. 77; Gez. 273, 274 en Gez. 265. Nacïat de Synode zich had uit gespro ken voor eenige uitbreiding van den bundel, werden de genoemde Gezangen naar de commissie verwezen, om prae- advies. De Synode besloot hierna conclu sie 3, die we reeds afdrukten, aan te nemen. De conclusies 4, 5 en 6 werden aangehouden tot de volgende week. Over conclusie 7, die de zaak in de vrijheid der kerken wil laten, ontstond eenige discussie. Prof. Grosheide vroeg eenige na dere inlichtingen. Ouderling Joh. Cnossen van Hom- merts voorzag moeilijkheden in kleinere kerken, en wilde de beslissing laten niet in de vrijheid, maar in de wijsheid der kerken. Ds Schouten wilde conclusie 7 schrappen, dan worden alle moeilijk heden voorkomen. Prof. Hoekstra, rapporteur, wees er op, dat conclusie 7 een overgangsmaat regel, alsook een voorzichtigheidsmaat regel is. Conclusie 7 is ook geformuleerd om moeilijkheden tusschen predikanten en gemeenten of kerkeraden te voor komen. Ds Me ij erin g, voorzitter van com missie II, die deze zaak heeft behandeld, wees er op, dat de commissie conclusie 7 met voorbedachten rade heeft geformu leerd. Het voorstel-Schouten, om heel conclu sie 7 te schrappen, werd aangenomen, waarmede een amendement van D s A. C. H e ij meteen van de baan was. Conclusie 8 werd eveneens aangenomen. De praeses dankte deputaten, com missie en rapporteur voor hun arbeid en sloot om half één de morgenvergadering. De middagzitting was geheel in comité- generaal ter behandeling van onderschei den tuchtzaken. Dinsdagmorgen om 9 uur vergadert de Synode wederom in openbare zitting. De laatste zittingsweek. De Generale Synode der Geref. Kerken zal morgen te Middelburg de laatste week van haar zittingen aanvangen, aangezien de president er alles op gezet heeft, uiter lijk Vrijdag met de afhandeling van het agendum gereed te komen. Van de zaken die nog op afdoening wachten noemen wij: Art. 11 en 13 van de Kerkenordening: het Rapport inzake de zekerheidsstelling van de kerkelijke goederen; idem dat in zake de geestelijke verzorging van de ver strooide gereformeerden in Ned.-Indië, waarover Dr K. Dijk als rapporteur zal optreden; de verschiEende aangelegenhe den in betrekking tot de evangelisatie, waarbij niet in de laatste plaats moeten worden genoemd de onderscheiden inge komen schrijven rondom de bekende quaestie van het zgn. „Deventer Kwar tet"; het rapport inzake de Zending onder de Joden; de zaak-dr J. Ubbink, die als predikant van de Geref. Kerk vein Zeven hoven werd afgezet; de voorstellen met betrekking tot de eenheid met de gerefor meerde belijders in andere kerkformaties enz. Het Egt in het voornemen, dat de sy node deze week ook een avondzitting hou den zal, n.l. a.s. Woensdag, daaraan zal om 6 uur n.m. voorafgaan de officieels ontvangst door het college van B. en W. van Middelburg, ten stadhuize. Indien de werkzaamheden het eenigs- zins toelaten, zal de synode van de haar door de particuliere synode van Zeeland voor hare leden aangeboden rijtoer over Walcheren, die j.l. Donderdagmiddag in verband met de begrafenis van het sy node-lid ds J. P. Klaarhamer te Dokkum moest worden uitgesteld, Woensdagmid dag gebruik maken. Men schrijft ons uit Middelburg: De correspondentie van Uwen Synode verslaggever behoeft, tot recht verstand van zaken, eenige aanvulling. De Synode van Leeuwarden, 1920, heeft blijkens art. 21 sub b harer Acta, niet alleen besloten dat in de déstijds aanhan gige zaak-Netelenbos de afgevaardigden van Zeeland, welker Synode in deze zaak een beslissing had genomen en waartegen beroep aanhangig was, geene keur stem zouden hebben, doch heeft tevens in art. 21 sub a vastgesteld, dat vermeden zou worden in eenige commissie van ad vies of rapport iemand op te nemen, die zich reeds vroeger in deze zaak had ge mengd. Aan dit besluit is dan ook vol daan, terwijl integendeel door een onver klaarbaar verzuim, de Zeeuwsche afge vaardigden tóch een keurstem uitbrach ten. Op de Synode van Assen is echter 't besluit van Leeuwarden ten aanzien der Synode-leden wél uitgevoerd en het is te prijzen, als ook Middelburg dit voorbeeld zal volgen. Doch de benoeming van prof. Hepp als adviseerend lid in de Commissie-Ubbink is geschied in strijd met art. 21 a Sy node Leeuwarden en hij zelf heeft zich er ook tegen verzet en er een practisch en psychologisch bezwaar tegen ingebracht. Toch heeft de Synode bij zijne benoeming volhard. Thans is tweeërlei mogelijk. Of prof. Hepp volvoert de hem tegen zijn zin opgedragen taak en dan wordt tegen het besluit van Leeuwarden in gehandeld, óf prof. Hepp volhardt bij zijn weigering en dan ontvalt aan 't Commissierapport de waarde en de luister van een hoogleer- aarsadvies. Had de Synode gevolg gegeven aan den haar door een lid van de Geref. Kerk te Middelburg gegeven wenk om uit de twee hoogleeraren, die aan de zaak- Ubbink tot nog toe niet deelnamen, een tot adviseur te benoemen in de plaats van prof. Hepp, de zaak ware in de rechte ba nen gekomen. Door echter dezen wenk in den wind te slaan, heeft de Synode tot tweemaal toe een stap 'teruggezet in de verkeerde richting. Een zuigelingenmarkt. Te Tulsa in den staat Oklahama heeft de politie een geheime zuigelingenmarkt ontdekt, waar buitenechtelijke kinderen verhandeld werden. De vrouwelijke commissaris voor de kinderbescherming verklaart te hebben ontdekt, dat onlangs vier kinderen zijn verhandeld tegen prijzen van 50 tot 75 dollar. Er zullen thans wettelijke maatregelen getroffen worden om aan dezen „handel" een einde te maken en de schuldigen te straffen. Auto door trein gegrepen. Zondagnacht is op den onbewaakten over weg bij Nootdorp de laatste trein van Gouda naar Den Haag in botsing geko men met een auto, waarin gezeten was de heer Klapwijk, rijwielhandelaar te 's-Gravenzande. Deze kon, toen hij op het laatste oogenblik het gevaar inzag nog uit den wagen springen, zoodat hij met enkele schrammen vrijkwam. De auto, die gegrepen werd, is circa 200 M. door de locomotief meegesleept en totaal vernield; verschillende stukken en onderdeelen lagen over den weg ver spreid, terwijl een wiel boven op de loco motief terecht kwam en een ander in de sloot bij den overweg werd terugge vonden. Ook de locomotief werd beschadigd, zoodat er een nieuwe uit 's-Gravenhage moest ontboden worden. Een en ander veroorzaakte een uur vertraging. Door auto gegrepen en ge dood. Te Rijssen is het negenjarig zoontje van den heer N. bij het plotseling oversteken van de straat door een auto gegrepen. Hoewel de bestuurder onmid dellijk uit alle kracht remde, kon een ongeluk niet meer voorkomen worden. De jongen werd bijna onmiddellijk ge dood. Ernstig ongeluk bij een boerderij brand. Te Noord-Barge gemeente Emmen, is Zaterdagmorgen de boerderij, bewoond door de familie Nij- hof afgebrand. Tijdens den brand wilde de 20-jarige dochter des huizes, mej. M. H. Nijhof, uit de brandende schuur een aantal var kens bevrijden. Het meisje had zich daar toe juist in de schuur begeven, toen het brandende dak instortte. De kleeren van mej. Nijhof vatten vlam en hoewel zij kans zag uit het brandende gebouwtje te vluchten, en omstanders de vlammen de kleeren spoedig doofden, had zij zware brandwonden opgeloopen. Hoewel haar verwondingen ernstig zijn is er geen di rect levensgevaar aanwezig. De boerderij is geheel afgebrand. Een aantal varkens en een paar kalveren zijn mede in de vlammen omgekomen, terwijl de geheele oogst verloren is gegaan. De verzekeringssom was juist eenige dagen geledon door den eigenaar der boerderij, in verband met het terugloo- pen van de prijzen, verlaagd. Dientenge volge is het verbrande slechts laag ver zekerd. Tot dusver is de oorzaak van den brand onbekend. De familie v. d. Riet te Gennep werd dezer dagen verblijd met de geboorte van het twintigste kind. Te Grosthuizen bij Hoorn, is het 2- jarig dochtertje van N. de Lange in een tobbe met kokend water gevallen. Het kind is aan de gevolgen overleden. Door electriciteit getrof fen. Zaterdag is de electricien T. H. O. te Schindel, die werkzaamheden ver richtte in een paal der bovengrondsche leiding, in aanraking gekomen met den electrischen stroom. De man werd uit den paal geworpen en bleef bewusteloos lig gen. Een dokter slaagde er in de levens geesten weer op te wekken. Het slacht offer had verscheidene brandwonden op geloopen. De heer De Lange, uitvoerder van het werk, wilde na het ongeval, dat zijn knecht was overkomen, de werk zaamheden voortzetten. Hij werd echter eveneens door den electrischen stroom getroffen en liep ook brandwonden op. Steunmaatregelen voor den verbouw van aardappelen. In antwoord op het door de gemeente besturen uit de Friesche kleibouwstreek tot den Minister van Oeconomische Za ken gericht verzoek inzake steunmaat regelen voor den verbouw van aardappe len, is bericht ontvangen, dat de in uit zicht gestelde steun ten behoeve van de telers van consumptie-aardappelen (oogst 1932) voorzoover dezer per 27 Maart j.l. zijn geïnventariseerd zoo spoedig mogelijk zal worden uitgekeerd. Ten aanzien van de steunmaatregelen voor den oogst 1933 wordt medegedeeld, dat deze reeds in een vergevorderd sta dium van voorbereiding verkeeren. De voetziekte bij tarwe. Daar te voorzien is, dat ook dit najaar een groot oppelvlak met tarwe zal wor den bezaaid, raadt de plantenziekten- kundige dienst te Wageningen aan, bij het opmaken van het bouwplan met het mogelijk optreden van voetziekte reke ning te houden. De voetziekte wordt meestal veroor zaakt door enkele schimmelsoorten, die in den grond achterblijven en vandaar uit de planten aantasten. De aangetaste planten vertoonen aan de halmbasis een bruine verkleuring, ter wijl de korrelzetting onvoldoende is. De hierdoor veroorzaakte schade is meer malen zeer aanzienlijk. De voetziekte treedt op alle grondsoorten op. Een di rect bestrijdingsmiddel is niet aan te geven, zoodat de verbouwer tot indirecte middelen zijn toevlucht moet nemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6