Gemengd Nieuws Leestafel Ingezonden Stukken Politie. Dammen stellen der commissie tot uiting kunnen komen. Weth. v a n M e 11 e meent, dat de com missie toch niet gezegd heeft, zóó moei 't precies^ maar zóó kan het. Dhr van Poelgeest vindt hoofd zaak, dat er eerst een bedrijfsleider komt en wil niet al de voorstellen bij voorbaat aan het Gasthuisbestuur opleggen. De rest kan desnoods binnenskamers besproken worden. Dhr D e R o o meent, dat er geen be zwaar kan zijn, het Gasthuisbestuur te verzoeken, de richtlijnen, door de com missie genoemd, dadelijk tot uiting te willen brengen in de begrooting. Spr. stelt voor, dat de raad verklaart, in alge- meenen zin, met de voorstellen der com missie accoord te gaan en het Gasthuis- bestuur te verzoeken, de aangegeven richt lijnen in de begrooting 1934 reeds tot uiting te doen komen. Dhr van Poelgeest wil dit aanvul len met de verplichting voorop, dat er één bedrijfsleider aangesteld moet wor den i De voorzitter wil het voorstel zoo in stemming brengen. Na nog eenige discussie wordt beslo ten, als door de heeren De Roo en Van Poelgeest is voorgesteld. Wat punt 3 betreft, meent dhr v. d. Wart, dat de raad, als hij nu, zonder verplichting, besluit, de tekorten te dek ken, er andere instellingen kunnen komen met de vraag, dat ook te doen. Na nog een opmerking van den heer De Roo, wordt besloten punt 3 aan te houden. Volgend punt is ontbinding der com missie ad hoe. De heer V i s s c h e r zou willen, dal deze commissie onderzoekt of de moge lijkheid er niet is van het Gasthuis een gemeentelijk ziekenhuis te maken. Spr. bepleit dit laatste. De heer D e R o o meent, dat dit onder zoek meer op den weg ligt van B. en W. De heer Vermaire vraagt of dit voorstel niet beter aangehouden kan worden tot er een beslissing van do Kroon is. De heer v. d. W a r t merkt op, dat een gemeentelijk bedrijf altijd duurder is. De heer C r u c q: nog duurder? Dhr v. d. Wart wijst op de loonen. De heer Visscher wijst er op, dal het slechts een voorstel tot een „onder zoek" is. De heer Van Poelgeest vindt alles nog te vaag, om daar nu over te beslissen. De heer De Roo is voor onderzoek, omdat hij voor de gemeente de beste weg wil zoeken. Da raad besluit daarna met 8 tegen b stommen een onderzoek in te stellen. Te gen de beide wethouders en de heeren v. d. Wart, Van Poelgeest en Eckhardt. De commissie ad hoe wordt daarna ontbonden. Sportpark. De voorzitter deelt mede, dat het bestuur van het sport terrein verzoekt een crediet van f 1500 voor het bouwen van een lokaaltje. Dan kan verlof A verleend worden en brengt de verpachting f 325 meer op. Voorts zal het tekort geen f 15C0, doch f 1000 be dragen. Dit valt dus mede. Het voorstel van B. en W. voorstellen de dit crediet te verleenen, wordt met 3 tegen aangenomen. Tegen de heeren Si mons, Eckhardt en v. Poelgeest. De heer D e R o o betreurde, dat Ge meentewerken een dergelijk lokaaltje niet dadelijk bijgebouwd heeft. Dit zou misschien voordeeliger geweest zijn. Daarna werd de vergadering gesloten. VIJF GULDEN PER MELK- KALFKOE. OF De „zuivelpot" van acht mlllioen wordt verdeeld. Op de vergadering van den Noord-Bra- bantschen Chr. Boerenbond heeft de Re- geeringszuivelcommissaris, de heer L. Bückmann, medegedeeld, dat voor iedere melk- of kalfkoe, nat of droog, die op het oogenblik bij de Rundveecentrale is ingeschreven, uit de „zuivelpot" van acht millioen vijf gulden zal worden uitge keerd. Het Hdbld. teekent bij deze voor de melkveehouders verheugende mededee- ling aan, dat er in zuivelkringen reeds veel misbaar is gemaakt tegen den Re- geeringscommissaris op dit punt. Men „eischte" het geld als „ops geld" op en verloor zich soms in een unfairen ge- dachtengang. In ieder geval blijkt thans, dat de „zui velpot" niet zal worden gebruikt ter ge deeltelijke financiering van de aanstaan de veestapel-inkrimping. De insiders kon den sedert eenige dagen deze uitkeering eenigszins vermoeden, omdat zeer on langs een waarschuwing van de Rund veecentrale verscheen aan de boeren, wier veestapel om de een of andere reden niet geteld was, b.v. door weigering om de tellingskaarten te onderteekenen. Hun werd aanbevolen, om nog vóór 31 Aug. eventueele fouten te herstellen, omdat „later zou blijken, dat degenen, die in verzuim waren gebleven, tegen hun eigen belang in hebben gehandeld." Die datum is nu verstreken en men kan zeggen, dat de boeren, die op advies van verkeerde raadgevers aan de telling niet hebben willen medewerken, of die zoo „snugger" zijn geweest, om met het aantal melk- en kalfkoeien wat te „smok kelen" met het oog op de aanstaande in krimping, die vrijmoedigheid thans moe ten betalen met twee rijksdaalders per niet-opgegeven melk- of kalfkoe. Feitelijk dus een boete, die pas na een dringende „laatste waarschuwing" wordt opgelegd I DE NATIONALE HULDE TE AMSTERDAM. Reeds 25.000 deelnemenden. Het uitvoerend comité van het natio naal huldigingsdéfilé in het Stadion te Amsterdam op 9 Sept. a.s. verzoekt mede te deelen, dat reeds 25.000 personen uit geheel Nederland zich voor het défilé hebben opgegeven. 350 burgemeesters hebben plaats be steld op de burgemeesterstribune. Voorts zullen aanwezig zijn de ministers, de commissarissen der Koningin, de buiten- tenlandsche gezanten te Den Haag en en kele Nederlandsche gezanten uit het bui tenland; vertegenwoordigers van Eerste en Tweede Kamer, van den Raad van State, verschillende kerkgenootschappen, land- en zeemacht, enz. De Koningin zal in het Stadion ont vangen worden door een eerewacht van hen, die 35 jaren geleden als cadet en adelborst de eerewacht van het Paleis naar de Nieuwe Kerk hebben gevormd, nu actieve en gepensionneerde generaals, admiraals en oversten. Tot de gemeente Amsterdam en de ker ken is een verzoek gericht van 2 tot 2.30 uur, ais H.M. zich van het Paleis naar het Stadion begeeft, alle klokken te Am sterdam te laten luiden. De eeretribune is geheel, enkele an dere tribunes zijn bijna uitverkocht. Valsche varkens-merken. Op verzoek der marechaussee te Winters wijk is te Doetinchem zekere H. aange houden, die zich onder Groenlo zou heb ben schuldig gemaakt aan het valschelijk merken van varkens. Er kan in verband 5 met deze zaak nog een tweede arrestatie worden verwacht. Door stroom getroffen. Woensdagmorgen is de 52-jarige E. te Gouda bij zijn werkzaamheden in de elec- triciteits-centrale aldaar in aanraking gekomen met de 10.000 volt hoogspan ning. De man kreeg een hevigen schok en liep zware brandwonden op. Zeker zou hij door den stroom gedood zijn, had hij niet het geluk gehad, dat hij juist op een rubbermat stond. De man is naar het St.-Joseph-paviljoen te Gouda ver voerd. Ernstig vliegongeluk op Java. Een van de Koninginneparade op het Waterlooplein, te Batavia terug- keerend vliegtuig is, zooals wij reeds meldden, bij een noodlanding in het meer Tjiboeroej, nabij het vliegveld Padala- rang terecht gekomen. De kapitein der infanterie a la s. dr ir C. P. M. M. Bo- gaerts en de luitenant der infanterie J. C. Pols werden gedood. Van het toestel werd de romp afgerukt. Nader wordt gemeld, dat van de an dere Fokkervliegtuigen uit waargenomen werd, dat het toestel van kapitein Bo- gaerts plotseling in het meer van Tjiboe roej dook, waaruit een vleugel bleef op steken. Toen later een hulpbrigade ter plaatse was aangekomen, werden beide officieren niet in het toestel aangetroffen weshalve onmiddellijk een aanvang ge maakt werd met dreggen. Dit had tot dus ver geen resultaat. De oorzaak van het ongeval is onbe grijpelijk. De lijken van de bij het vliegongeluk om het leven gekomen kapitein Bogaerts en luitenant Pols zijn na elf uur dregen geborgen, nadat het wrak van het vlieg tuig naar den kant was getrokken. Beide officieren zijn blijkbaar op het moment, dat het vliegtuig op het water terecht kwam, onmiddellijk gedood. Vergiftiging op een brui loft. In het plaatsje Venwegen in de nabijheid van Aken zijn na een bruiloft ongeveer 30 gasten ziek geworden. Zij toonden teekenen van vergiftiging. Bij geen hunner bestaat echter levensgevaar. RAMEN OF RADEN? De gemeentebesturen verkeeren thans tengevolge van de houding van het Rijk in groote onzekerheid. Wij leven nu, zegt de „Rotterdammer", in de periode, dat de begrooting voor het volgend jaar opgemaakt en de verschil lende posten geraamd moeten worden; maar men kan niet veel meer doen dan raden. Dit is reeds een gevolg van do onzekerheid der tijden; men denke slechts aan de uitgaven voor maatschappelijk hulpbetoon en de dalende inkomstenbelas tingvoor deze factoren kan men nie mand aansprakelijk stellen. Anders staat het echter met de uitkee- ringen, welke door het Rijk geschieden en waarvan de beslissing ook feitelijk bij de Regeering berust. Daar is in de eerste plaats de werkloo- zensteun. De Regeering vergoedt voor crisiswerk- loozen en menigmaal ook voor werkver schaffing van 25 tot 75 pet. der uitgaven Maar op welk percentage de gemeenten werkelijk kunnen rekenen: die vraag blijft onbeantwoord. In vele gevallen heeft men wel een zwaar vermoeden op een zeker percen tage; maar hoeveel het werkelijk zal zijn, dat weet men niet. Het wordt thans nog erger. Naar met zekerheid verluidt, had het vorige kabinet een nieuwe regeling in portefeuille. Het nieuwe ministerie acht de oude regeling eveneens onjuist; maar 't neemt blijkbaar de nieuwe basis niet over, want er heerscht nog voortdurend onzekerheid op dit terrein. Nog ernstiger staat de kwestie met de uitkeering uit het Gemeentefonds. Deze uitkeering was, met inachtneming van ongelooflijk ingewikkelde formules vastgesteld voor vijf jaar. Eerst werd daarop inbreuk gemaakt door de drie procentsheffing, welke ont gaan kón worden als men allerlei maatre gelen nam. De gemeenten hebben zich daaraan van lieverlede aangepast. Thans echter dreigt er een nieuw ge vaar: te dreigender, omdat men niet weet, wat uit dit onweer komen kan. Vrij-officieel heeft de Regeering laten publicteren, dat zij reeds nu beginnen zal de uitkeeringen, welke gedurende vijf jaar vast lagen, te verminderen, opdat de ge meenten vast kunnen wennen aan de ver laging, welke in 1935 zeker komt. Echter, iets meer is daarvan nog niet bekend geworden. Over deze voorgenomen korting zelf hebben we nog niets gezegd, omdat het ware er nog niet van bekend is en wij geen behoefte hebben stemming te maken tegen de Regéering. Maar het feit, dat de gemeenten het niet verder kunnen brengen dan raden in plaats van ramen, is wel bedenkelijk. Voor 't oogenblik kunnen zij niet anders doen dan rekenen op de ongewijzigde en onverkorte uitkeering; maar wanneer de bedragen straks beknot worden, liggen de gemeentebegrootingen opnieuw in 't hon derd. De gemeentebesturen mogen toch voor 't minst verwachten, dat ze zoo goed mo gelijk over deze aangelegenheid defini tieve inlichtingen ontvangen. Paedagogisch tijdschrift voor het GhristelijkOnder- w ij s. Het laatste nummer van dit orgaan van de Vereen, voor Chr. Paedagogiek telt voor twee. Niet alleen wat den omvang be treft het is de Aug.-Sept. aflevering, maar ook met het oog op den rijken en belangrijken inhoud. Het bevat de volgende bijdragen: Het positieve in de dieptepsychologie, door S. O. Los; Op verjaarbezoek, door M. Drenth- Bokhout; Erflijkheid en milieu als socio logisch vraagstuk, door Joh. v. d. Spek; Kinderen, hun onderwijzers en hun leera ren, door G. W. Dekking; De plaats van de didaktiek in de theoretische paedago giek, door v. d. Z.; Het minderwaardig heidsgevoel, door G. W. Dekking; Naar een nieuw-georiënteerd rekenonderwijs, door G. Meyer; Critische revue, door D. Wouters; Uit de paedagogische litteratuur door T. v. d. Kooy. Uitgeefster N.V. Dag blad en Drukkerij „De Standaard" Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, U zoudt mij zeer verplichten wanneer U zoo vriendelijk wilt zijn, onderstaande in uw blad op te nemen. Het blijkt, dat Zuid-Beveland (en is straks Walcheren aan de beurt? of is dat al „afgewerkt"?) weer bezocht wordt door enkele colporteurs van het Internationale Zendingsgenootschap. Het is 't Zendings werk van de Zevende Dag Adventisten. Doch er is een zekere schroom, zich als zoodanig voor te stellen. Men schermt lie ver met 'het groote woord „Zending", en speculeert op christenplicht en naasten liefde enz. Het spreekt vanzelf, dat een ieder in het geven, aan wie of wat ook, volkomen vrij is. Ik laat het in 't midden of de ingeza melde gelden ook werkelijk nuttig besteed worden, doch men bedenke, dat de gave „voor het goede doel" niet ten goede komt aam b.v. het werk van de Samenwerkende Zendingscorporaties (Zendingsbureau te Oegstgeest) of van den Gereformeerden Zendingsbond, om slechts een paar cor poraties te nomen, waar men met een ge rust hart zijn Zendingsgave aan afdra gen kan. U, mijnheer de Redacteur, hartelijk dankend voor de verleende plaatsruimte, B. de J. Kapelle, 29 Aug. 1983. Gevonden voorwerpen. In de maand Augustus 1933 zijn aan het politiebureau te Goes onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven en zijn aldaar verdere inlichtingen te beko men betreffende deze voorwerpen. Een konijn, een stoplicht van een auto, een nijptang, een doosje met kippenringen en schelpen, een keulsehe pot, een rozen krans in étui, een kindermutsje, drie por- temonnaies met inhoud, een melkbussleu tel, een zakje raffia, een paar gummi schoenen, twee hondjes, een kinderschoen tje, een riem, twee sleutels ieder aan een blokje, een zilveren sierspeld, een kam- mitje in étui, drie parapluie's, ©en zilveren collier, twee rijwielhelastingmerken 1933- 1934, een paar sokophouders, een pakje koperen duimpjes, een rijwielpomp, twee broches, een dameshandschoen, een arm band, een bril, een bos andijvieplanten, een kussen, een vulpenhouder, een ring met twee sleutels, een regenjas, twee huissleutels, twee vulpootlooden, een gou- den polshorloge, een autobuitenband, ©en armbandhorloge, twee taschjes met in houd, een mes en paknaald in étui, een zwempak met baddoek, een handschoen en zakkam, een rugzak met inhoud, en een jj gulden. De Commissaris van Politie, E. C. WIERTS VAN COEHOORN Goes, 1 Augustus 1933. Geef de kinderen een tuintje. Dit verzoek aan ouders kan zoo onein dig veel goeds tot gevolg hebben. De kinderen, die buiten wonen of in een provincieplaats zijn er in dit opzicht beter aan toe dan stadskinderen. Want hier heeft men de mogelijkheid de kinde ren een hoekje tuin of een perk te kun nen geven. En die mogelijkheid moet men benutten. Wie ooit de vreugde en de trots heeft gadegeslagen, waarmee de eerste groene slablaadjes of frisch-roode radijs jes geplukt werden, zal de kinderen graag een stukje aarde geven. Een kind, dat zelf de zaadjes in den grond gestopt heeft, dat zelf de teere worteltjes in de aarde gegraven heeft, dat giet, wiedt en verzorgt, zal gauwer de geheimen van de natuur begrijpen. Een kind, dat niets weet van het ont staan van sla, van vruchten en groenten, zal gedachteloos deze plantaardige voe ding tot zich nemen. Hoe anders wordt het wanneer moeder den kleinen tuin- oogst klaar maakt. Geen lekkernijen ter wereld zijn te vergelijken met het genot van zelf geplante worteltjes, radijsjes of aardbeien. De schooltuintjes hebben resultaten van het grootste paedagogische belang getoond. Door een klein hoekje tuin, een perk, hebben zij de kinderen in verbin ding met de natuur gebracht. Hoe teer kunnen de anders zoo ruwe jongens met de kleine plantjes omgaan. Enkele recepten. Onrijpe appelen. In dezen tijd van het jaar, waarin veel onrijpe appels van de boomen vallen, kan een recept om hiervan gelei te maken, misschien enkelen lezeressen van nut zijn. Het is niet veel werk en de gelei is heerlijk. De ongeschilde appels worden van de steeltjes ontdaan en de aangestoken plek er uitgesneden. Daarna heel goed gewas- schen en gaar gekookt (ze mogen maar even onder staan). Als ze gaar zijn, doet men alles in een doek, dien men boven een groote kom of soepterrine hangt. De gemakkelijkste manier is, een stoel om gekeerd op een tafel te plaatsen en den doek aan de vier pooten vast te binden. Nu laat men rustig het* sap eruit loopen, gedurende den nacht b.v. Het sap mengt men en neemt op 1 liter vocht een pond suiker. Dit kookt men tot de gelei de ver- eischte dikte heeft. Telkens afschuimen natuurlijk en op een schoteltje een drup pel laten vallen om te zien, of ze niet te vloeibaar meer is. Maar dit weet ieder, die jam of gelei zelf maakt. Men sluit de potjes, als ze bekoeld zijn, met een blaadje wit papier en giet daarop ge smolten paraffine, wat veel gemakke lijker is en beter afsluit dan perkament papier. De appelen kunnen, na door een haren zeef gewreven te zijn, nog heel goed als appelmoes gegeten worden. Compote van meloen. Snijd van den meloen het harde niet rijpe ge deelte onder de schil weg en verwijder het zaad; snijd de rest in blokjes. Breng per d.L. water (genoeg voor een niet grooten meloen) 125 gram suiker aan de kook en kook hierin de blokjes tot ze zacht zijn (enkele minuten), leg ze dan in de compoteschaal, giet het sap van 1 citroen er over, maak het vocht een beetje gebonden en giet het eveneens over den meloen. Drie-in-de-pan. Benoodigd: 100 gram boekweitmeel, 100 gram bloem, 2 eieren, 100 gram rozijnen, 25 gram gist, een weinig zout, 1 lepel suiker, 3 d.L. melk, 50 gram reuzel. Bereiding: bloem en meel in een kom doen, een kuil erin maken, hierin de twee eieren en het zout. De melk even warm maken, de gist met de suiker ver mengen. Melk en gist bij de eieren voe gen. Langzaam het meel vermengen met alle ingrediënten, flink kloppen met een houten lepel, de gewasschen rozijnen er bij doen, het beslag een kwartier laten rijzen op een hoek der kachel. Een koeke- pan goed verwarmen, uitvegen met wat zout en een grauw papier. Een klein gedeelte der reuzel in de pan warm laten worden, van het beslag drie koek jes in de pan doen en deze keeren als zij aan één zijde bruin zijn. Men dient er suiker bij. Enkele wenken. Mahonie:meubelen. Gepoli toerd mahoniehouten meubelen kan men prachtig glanzend houden (eigenlijk „als nieuw") door ze een enkelen keer te wrijven met een mengsel van één eetlepel olijfolie en één theelepel azijn. Deze beide vloeistoffen in een fleschje flink dooreen schudden en met een zuch ten flanellen doek het mengsel dunnetjes over het hout uitwrijven. Van te voren zorge men, dat de meubelen stofschoon zijn. Men wrijft ten slotte stevig na met een schoonen flanellen doek. Vetvlekken in leer. Een mid del, dat dikwijls goede resultaten geeft in dergelijke gevallen, is salmiakspiritus. Een prop watten bevochtigt men\ met deze vloeistof en drukt haar daarna stevig op de vlek, zonder te wrijven. Als de salmiak een poosje heeft ingewerkt op het vet, wascht men de plek voor zichtig af met schoon koud water. Men moet er voor zorgen, alléén de vlek in het leer te behandelen. Men eindigt de bewerking door flink af te wrijven met een zachten wollen doek. Is de vetvlek reeds oud, dan moet de bewerking eenige keeren herhaald worden. (Hbld.) Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Probleem 318. Auteur: J. Daane, Zoutelande. 1 2 3 4 5 47 48 49 60 Zwart 11 sch. op: 2, 6, 7, 10, 13, 18, 19, 23, 30, 34, en 40. Wit 10 sch. op: 16, 17, 27, 28, 29, 31, 32, 37, 38 en 48. Wit speelt en wint. Sept.-problemen voor 10 Oct. in te zen den aan bovenstaand adres. Om het wereldkampioenschap. B. Springer (wit) S. Bizot (zwart) 1. 32—28 18—23 2. 33—29 23X32 3. 37X28 17—22 Vroeger werd hier ook voor zwart wel 1621 gespeeld.'Uit dezen zet komen een groot aantal varianten voort, te veel om ze alle te kunnen behandelen. Wij zullen volstaan met twee belangwekkende spel- gangen, die doen zien, dat in deze va riant het laatste woord nog niet is ge sproken. Zwart 1621, wit 3126, 1924; 39 33, 2117; 2823, (een gewaagde, maar kansrijke zet), 1318; 4439, 17 —22; 50—44, 11—17; 41—37, 6—11; 46 —41, 9—13; 37—31, 13—19. Wit wint nu een schijf door 4137, 2923 (28X19) 33—29, 39X28, 31X24 en 34X23. Nn n^g eens zwart 1621. Ook wit kan in deze opening een fout maken en wel als volgt: Wit 31—26, 19—24; 39—33, 21—27; 28—23, 13—18 44—39, 17—22; 41—37, 9—13; 46—41, 3—9; 37—32? Wit's laatste zet is fout en zwart maakt dam door 2025, wit 29X20, 15X24; 32 X21, 18X29; 34X23, 22—27; 24—30, 13—19 en 8X46. Ofschoon wit meermalen slagkeuze heeft, kan hij den damslag niet ontkomen. Het is een nuttige oefening na te gaan, hoe de andere manieren van slaan verloopen. 4. 28X17 11X22 5. 41—37 13—18 6. 34—30 20—24 7. 29X20 14X34 8. 39X30 15—20 9. 30—25 19—23 10. 25X14 10X9 11. 37—32 6—11 12. 44—39 9—13 13. 4034 5—10 14. 39—33 22—27 Na de opening, die weinig van het ge wone flankspel afwijkt, komt nu een zet, die van dit spelgenre afwijkt. Meermalen hebben wij er op gewezen, dat het stuk, dat zwart nu op 27 plaatst, een goede po sitie inneemt. In de eerste plaats belet het de witte schijf 36 op te komen en daar naast bestaat er de kans met een tweede stuk op 28 een sterke eindspelpositie in te nemen. Men zie hiervoor de partij De JonghSpringer, eveneens uit dezen wedstrijd. 15. 31X22 18X27 16. 32X21 16X27 17. 50—44 10—14 18. 4439 12—18 19. 34—30 7—12 20. 45—40 12—17 En niet 1822, want dan wint wit een stuk door 3328, 4339 en 38X20 of sterker nog naar 16, om daarna schijf 27 aan te vallen. 21. 40—34 17—22 (Wordt vervolgd.) Spelopening. 1. 32—28 2. 33—29 3. 37X28 4. 39—33 5. 28X17 6. 41—37 7. 37—32 18—23 23X32 19—24 17—22 11X22 12—18 1419 Om op wit 3228 te winnen door 20 25 en 2430. 8. 34—30 1 7—12 6 16 26 36 46 47 48 49 50 15 25 35 45 9. 30—25? 16—21111 10. 25X23 21—26 11. 29X20 26X19 En zwart wint schijf 20.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6