Telegrammen. Laatste Berichten. Gemeenteraad van Goes een oproep doen uitgaan tot het bij hen t inleveren van klassieke liederen. Dan j komt er naar spr.'s meening een veel betere bundel. Ds W. W. Meynen van Dordrecht heeft veel waardeering voor het scherp- omlijnde en positieve rapport en bracht een eeresaluut aan Prof. Hepp voor de j schitterende wijze waarop hij het rap- j port verdedigde. Hebben we niet alle eeuwen door deze dingen gekend en spreekt Paulus niet van een nieuw lied en gewagen de Open baringen er niet van? Spr. kan de houding van een klaren geest als Prof. Greijdanus niet begrij pen. Welk principe is hier in geding? Spr. is het met Prof. Aalders volkomen oneens. Als we N. Testamentisch leven, dan moeten we ook in de vergadering der gemeente dat kunnen doen. Als we iets thuis mogen, het mindere, waarom dan niet in de kerk, het meerdere? Prof. Greijdanus bracht hier geen enkel argument aan. Pröf. Aalders werkte met de vrees, die ook in de kerkelijke zaken een slechte raadgeefster is. Spr. kent ook het kerkelijk leven en hij gelooft niets van oppositie. Misschien in een enkele gemeente in Zeeland. Welnu, mogelijk, dat in sommige kerken deze kwestie spuiend werken kan. Er zijn altijd men- schen, die naar oud-, vrij- of Dordtsch- Geref. neigen. We moeten niet spreken, noch van Gezangen noch van liederen, maar van een zingen van 1 Cor. zooveel of zooveel. Gezang 77 is een aaneenrijging van teksten. Waarom mag men dat niet zin gen? Is „Mijn schilt ende betrouwen" niet een Psalm? Spr.'s moeder ging met Gezang 12 den hemel in. Wat is er tegen om dat dan te zingen? Hoe kunnen mannen, in deze Synode met helder oor deel en inzicht, zoo tegen deze dingen spreken. Is het de vrees voor degenen, die op alles afvliegen, getuige wat de heeren Ds Kersten en Prof. Visscher heb ben geschreven over spr.'s simpele uit lating in zijn kerkbode, over knielbank- jes? Spr.'s protest gaat tegen een voor zulke dingen op zij gaan, door kerke- raadsleden en professoren. Ds J. Douma van Arnhem, zich aan sluitend bij Ds Meynen, onderlijnde de eerste conclusie. Wat hebben we in discussie en pers gehoord aan nieuwe argumenten? Niets, alles is reeds aan argumenten voor en tegen gegeven. Is er nu een beweging ontstaan sinds 1930? Men gewaagt van eenheidspogingen, die in 't gedrang komen. Spr. gelooft daar niets van. Men moet aan de overzijde de dingen eerlijk leeren zien en niet wil len visschen in troebel water. Noch voor Ds Kersten, noch voor de Chr. Geref. moeten we ons laten weerhouden voor dingen, waarover we met elkander 't eens zijn, dat ze niet in strijd zijn met Schrift en belijdenis. Spr. teekent tenslotte verzet aan tegen de uitlatingen van ouderling Beuken kamp en Prof. Greijdanus. Prof. Greijda nus had niet het recht te zeggen wat hij zeide over hen, die eenige Gezangen willen, omdat zij de Psalmen zouden miskennen. Ouderling W. v. d. Born van Zwarte- broek, noemt zich een volgeling van Mr Dr W. v. d. Bergh, die, als hij nog leef de, zeggen zou: Wat heeft deze za.ak van 's Heeren wege tot ons te zeggen. Spr. is voorstander van gezangen en het de bat heeft hem er in versterkt. Dr H. Kaajan van Utrecht was al tijd tegen het zingen van gezangen, maar hij is overtuigd geworden door de argu menten der voorstanders. En als Gro ninger is hij dan niet half maar heele- maal voor. Men heeft de doopceel gelicht van de vaders van sommige gezangen, maar kent men die van sommige auteurs van de Psalmberijming. Dat waren Remon stranten en Doopsgezinden uit den slechtsten tijd. Spr. herinnert aan den regel uit de Psalmen: „De vrome Jozef rijk in deugd", iets wat heelemaal niet staat in het oorspronkelijke. Daarom deugt de argumentatie van contra-schrij vers in brochure en blad hier niet. Laat ons niet altijd zooveel spoken zien. Ze slaan alle werk lam en zijn zoo in strijd met het bevel: „Zegt den kinderen Israëls, dat ze voorttrekken!" D s A. C. H e ij van Koudekerke, be toogde, dat Ds Meynen niet juist oor deelde. Als er in Zeeland één is, die zich afscheidt, zijn het er op de Zuid-Holl. eilanden tien! Dat er menschen zijn, die geen behoef te hebben aan gezangen, zegt spr. niets, want er zijn menschen, die aan zingen überhaupt geen behoefte hebben Men zij voorzichtig en sta jonge menschen niet tegen in begeerten, die niet in strijd zijn met Gods Woord. Velen in de Geref. Kerken hebben metterdaad behoefte aan het zingen van liederen als hier geboden worden. Op grond van de door Ds Schou ten geroemde continuïteit aanvaardt spr. niet diens redeneering over den twist appel in de kerkeraden. We moeten voortvaren en den bundel den kerken aanbieden. Dr Henry Beets van Grand Rapi 's. wees er op, dat de kerken in Amen. :i in '32 voor de Engelsche diensten e u aantal Engelsche liederen invoerden. Da kwam door de argumenten uit de acta van de Gen. Synode der Ger. Kerken in Nederland. De gezangen zijn ingevoerd, als eisch van logica voor den nuchteren Ameri- kaanschen geest. Spr. beschouwt de ge zangen als een aanvulling van dan heer lijken Psalmbundel. Dr K. Sietsma van Eindhoven, wil zich beperken tot het thans gebodene. Daarop is immers het rapport gefun deerd. Het gevaar voor verdere uitbreiding is naar spr.'s inzicht, niet groot. Door sterk verzet tegen de tegenstelling: Oud-Testa mentNieuw Testament, heeft de rap porteur de tegenstanders veel wind uit de zeilen genomen. Velen, die gewagen van tegenstanders rekenen zich daartoe zelf niet. Natuurlijk zijn er wel, maar ze zijn dun gezaaid, zelfs in de clas sis van het verzet, waar spr. dezer da gen vertoefde. Spr. onderstreepte de bezwaren, die ge opperd zijn tegen het laten van deze zaak in de vrijheid der kerken. Men wijzige dan de kerkenorde. Men overdrijve de bezwaren niet, maar brenge die terug tot de juiste proporties. D r J. T h ij s van Zwolle, wees er op, dat men het bezwaar van tegenstanders, die meenen, dat zij met het zingen van gezangen ingaan tegen Gods wil, niet moet onderschatten. De inhoud moet ge grond zijn op Gods Woord, maar God laat aan Zijn N. Testamentische kerk, die in de vrijheid des geestes staat, de wijze waarop zij Zijn Naam wil groot maken, vrij. Wanneer we de N. Testamentische liederen niet zingen, isoleeren we ons van de historie en van de andere ver takkingen van Christus' kerk. Ook in het zingen in den eeredienst moet de kerk haar katholiciteit belijden. Als de enge len in den hemel het driemaal heilig zingen, mogen wij dan op aarde het „Te Deum" niet zingen? Tenslotte ontwikkelde Dr Thijs bezwa ren tegen het voorstel van Ds Schouten. Ds B. Alkema van Soest, heeft in het debat tal van zijn bezwaren voelen wegvallen. Het woord gezang is erfelijk belast, waarom spr. van geestelijke lie deren gewagen wil. Spr. voorziet wel moeilijkheden in de kerken van Utrecht en zou daarom wel wat uitstel van invoering willen. Ouderling W. J. Voogsgeerd van Nieuw-Loosdrecht, acht het principe be slist en ziet daarom de zaak er nu als één van paedagogiek. Opvoedend moet er worden te werk gegaan. Voorzichtigheid en wijsheid zijn aan bevolen. En dan: men geve kleine por ties en niet alles ineens. Voorzichtig ge bruik van enkele van deze mooie liede ren zal de behoefte doen geboren worden. Spr. deed het tusschenvoorstel, om wel een begin te maken en stelde daarom voor om aan commissie II op te dragen, met voorstellen te komen, tot geringe wijziging van den bestaanden bundel „Eenige Gezangen", bestaande in de ver vanging van eenige zeer weinig gebruik te liederen door eenige andere liederen, welke inzonderheid geschikt zijn op de Chr. feestdagen gebruikt te worden. Ouderling P. W. W i e 1 i n g a van Apeldoorn, sloot zich aan bij de betoo- gen van de hoogleeraren Aalders en Greijdanus. Ouderling W. v. I n g e n van Steen- wijk, oordeelde, dat de tegenstanders geen bewijzen uit de Schrift kunnen aanvoeren, terwijl er onder de voorstan ders zijn, die om redenen van vrees uitstel willen. Het komt Christus' eere te na, dat we van Hem niet kunnen zin gen, door Wien we moeten zalig worden. Ds J. J. Miedema van Groningen, heeft den indruk, dat verschillende spre kers een getuigenis hebben afgelegd, als of er niet reeds een beslissing gevallen is. Voor het uitschrijven van een prijs vraag voelt spr. niets. Ds S. Idema van Winsum, lanceer de het idee van een compromis tusschen het rapport en het voorstel- Ds Schouten. De voorzitter onderstreepte de op merking, dat in Arnhem de principiëele beslissing viel. Hij heeft echter daarover vrij laten discussiëeren, om eiken schijn van partijdigheid te vermijden. Ieder weet hoe spr. over deze zaak denkt. Spr. wees er alléén op, dat onjuist is de ge dachte van invoering van gezangen. Daarvan is geen sprake. Het gaat om uitbreiding van den bundel „Eenige Gezangen". We hebben in onze kerken reeds jaren liederen gezongen, die geen Psalmen zijn, of er nu 10 of 20 liederen bijkomen, is secundair. Als er om deze zaak scheuring komt, waarom we uit breiding tegengaan, geven we toe aan een geest, die, naar spr.'s innige overtuiging in strijd is met Gods Woord en die zoo spoedig mogelijk moet uitgebannen worden. Men zij voorzichtig met het noemen van streken des lands, waar men de uit breiding niet wil, want het was Gelder land, dat in 1920 mede om uitbreiding vroeg en het voorstel van N.-Holland steunde. Spr. moet tenslotte het voorstel-Schou- ten ernstig ontraden. De zaak is princi- piëel beslist en uitstel brengt nieuw twistgeschrijf en daarvan moeten we af, want er zijn belangrijker dingen in Gods koninkrijk. Spr. heeft liever verwerping, dan een onbeslist laten van de zaak. De kerken moeten een keer van die deputaatschap- pen af en niet achter Arnhem terug gaan. Hierna beantwoordde Prof. Hoekstra de gemaakte opmerkingen. Hij dankte voor den geboden steun, die zijn repliek kan bekorten. Prof. Greijdanus heeft als principiëel tegenstander geen principiëele argumen ten aangevoerd. Natuurlijk kunnen er ernstige practische bezwaren zijn. Daar om kan de Synode van Middelburg uit spreken, dat zij die niet van dien aard acht, dat op de beslissing van Arnhem moet teruggekomen. Als Prof. Greijdanus argumenten had aangevoerd, had spr. hem kunnen bestrijden. Tusschen de Psalmen en onze berijming daarvan ligt de vertaling en de berijming en daardoor j is men soms een eind van huis gekomen. I Daarom ligt deze bundel niet zoo ver van de berijmde Psalmen. Uit tientallen liederen hebben deputaten, onder wie er waren, die alleszins bevoegd zijn, de beste gekozen. Spr. betwist Prof. Greijdanus, dat deze bundel de deur op een kier zet alsook dat deze zaak een bron van twist zal worden. Tegen de beslissing van Arn hem is geen enkel bezwaarschrift inge komen. Na 13 jaar moet deze zaak einde lijk eens uit zijn. Deze zaak komt, voor zoover spr. zien kan, voorshands niet meer op een Synode. Ouderling Beukenkamp bedenke, dat er in de Geref. Kerken zijn, die bij dezen bundel nog wel 20 liederen zouden willen. Na de Synode van '20 deed Dr de Moor in de kerken en in de pers een oproep uitgaan, om klassieke liederen in te zenden. De uitkomst was nihil. Slechts 2 personen zonden eigen gedichten in, ver beneden peil. Deze bundel is relatief de beste. Wie de zaak een begrafenis wil bereiden, stemme voor het voorstel- Schouten. Met Prof. Aalders oordeelt spr., dat deze zaak behoort tot de middelmatige dingen. Daarom zal er geen scheuring van komen. Spr. preekte vorig jaar eens in Nunspeet, en besprak daar met de broeders de bezwaren. Het resultaat was, dat ze zeiden: Laat de Synode ze maar invoeren, als wij ze maar niet behoeven te zingen. Welnu, dan late men de zaak in de vrijheid der kerken. Men ga zoo paeda- gogisch mogelijk te werk en voere die gezangen langzaam aan in. Enkel zingen van deze gezangen zou dwaasheid zijn, temeer waar in de Psal men immers het materiaal is. Als men met wijs beleid te werk gaat, zingt men ze over 10, 15 jaar overal, ook in Nun speet! Het thans gebodene is uit de ker ken opgekomen, d.w.z. echt Gerefor meerd. Spr. wil waarschuwen tegen uit stel. Er komt een tijd, dat de rijpe appel moet geplukt. Van een oproep tot het in zenden van klassieke liederen verwacht spr. niets. Neem den bundel van Loden- steijn maar. Hij is totaal onzingbaar. Spr. is met Prof. Hepp er mee bezig geweest. (Vroolijkheid). Wat ouderling Wielinga zeide, is his torisch totaal onjuist, naar spr. met een beroep op Voetius en Calvijn nader be toogde. Men kan toch niet zeggen, dat de Chr. Geref. Kerk in Noord-Amerika is afgeweken, nu zij de gezangen in voerde. De heer Wielinga was geheel on juist, ook al beroept hij zich op Jansen's Kerkenorde. Bij alle oneffenheden in de Psalmen zijn er mooie Psalmen en vaak schitte rende berijmingen. Het geheel is een schoone bundel. Aan Ds Idema antwoordde spr., dat de Synode er nu toch een eind aan make. Prof. Hoekstra besloot met een na drukkelijke aanbeveling van de eerste conclusie. Op voorstel van den p r a e s e s werd niet gerepliceerd. Hierna werd tot stemming overgegaan. De Synode nam met 50 tegen 6 stem men de eerste conclusie aan. Tegen stemden de leden Ds W. Duurse- ma van Nieuw-Amsterdam en Ds E. Kolthoff van Veldhausen en de ouder lingen J. J. Beukenkamp van den Ham, F. W. Wielinga van Apeldoorn, H. Schef- fer te Assen en L. Hoogeboom te Oud- Beijerland. Van de prae-adviseerende leden ver klaarden de hoogleeraren Dr G. Ch. Aal ders en Dr T. Greijdanus zich tegen en Dr F. W. Grosheide, Dr V. Hepp, Dr T. Hoekstra en Dr A. G. Honig zich vóór. Tegen 5 uur sloot de praeses de zitting, die door een zeer groot aantal belang stellenden van heinde en ver werd bij gewoond, de zitting, nadat de assassor in dankzegging was voorgegaan. Hedenmorgen om 9 uur werd met de behandeling van het rapport inzake de Gezangen voortgegaan. De volgende con clusies kwamen nu in behandeling. DsD. Bax ETzn f. Te Doornspijk is, 74 jaar oud, overleden ds D. Bax Hzn., emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. Hij stond van 19 Febr. 1888 af te Bunnik en vertrok in 1890 naar Haarlemmer meer. Sinds 1 Mei 1928 is hij emeritus. Drietal te Amsterdam. De N e d e r 1. deelt mede, dat het meege deelde drietal voor de vervulling van de vacature Dr P. Klap in de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam niet het officieele drietal is, maar een voordracht van de Commissie van Advies bij den Kerkeraad ingediend. Voor dat de Kerkeraad een drietal stelt, moet dit ooilege echter nog een beslissing nemen over de vraag, of de drie predi kantsvacatures alle vervuld zullen worden. Bevestiging en intrede. Gand. H. Veenstra te Smilde, beroepen predikant der Geref. Kerk te Golijns- plaat, die door de classis Zierikzee na peremptoir examen tot den dienst des Woords en der Sacramenten toegelaten werd, hoopt Zondag 17 September a.s. te Colijnsplaat zijn intrede te doen, na beves tiging door Ds D. van Enk van Smilde. De heer J. M. Mulder, theol. cand. te Goes, beroepen predikant te Eaamste- d e, werd Woensdag door de claassis Zie rikzee toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Op 22 SSpt. hoopt de heer Mulder rijn intrede te doen, na bevestiging door Ds Joh. Eooij1 te Hein- kenszand. Xnseeonfien WeóeiLeHn^. VLIEGONGELUK IN INDIE. Twee deaden. BATAVIA. Een legervliegtuig, terugkee- rende van de parade, was gisteren ge noodzaakt bij Padalarang een noodlan ding te maken. De kapitein Bogaerts en de luitenant J. G. Pols kwamen daarbij' om het leven. Drevig ongeval te Oude-Wetering. Twee personen verdronken. OUDE WETERING. In den afgeloopen nacht heeft hier een tragisch ongeluk plaats gehad. De heer D. T. kwam met twee dames van de Koninginnefeesten te Nieuw-Vennep. Te Oude Wetering tracht ten zij de ringvaart over te steken met een roeibootje waaraan de riemen ont braken. Midden op het water werd het bootje, dat in de duisternis niet werd op gemerkt, door een passeerende motorboot aangevaren. De inzittenden geraakten te water. Aan redding viel in het donker niet te denken. De drenkelingen waren op zichzelf aange wezen. De heer T. slaagde er in den wal te bereiken, maar de beide dames kwa men om het leven. Vanmorgen zijn beide lijken opgehaald. De Zeeuwsche luchtlijn. AMSTERDAM. De exploitatie van de binnenlandsche luchtlijnen zal ook ge durende den herfst worden voortgezet. Op de Zeeuwsche luchtlijn zullen met ingang van 4 September ingrijpende ver anderingen worden ingevoerd. De exploitatie van het traject Vlis- singenKnoc'ke, zal in verband met het einde van het badseizoen niet worden voortgezet. Voor het overige gedeelte zullen de diensten worden beperkt tot 's Maandags, Donderdags en Zaterdags, met dien ver stande dat op die dagen een ochtend- en middagdienst in iedere richting verze kerd is. Des Zaterdags wordt de ochtend dienst naar Zeeland tot na het middag uur verschoven. Deze regeling duurt tot 18 September. De directie van de K. L. M. overweegt echter den dienst ook gedurende den winter in stand te houden. LONDEN. In de dokken te Hull is brand uitgebroken in een groote houtop slagplaats. De brand was een der groot ste die men ooit te Huil gezien heeft. De raa'd dezer gemeente kwam heden middag twee uur in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den bur gemeester, dhr Hajenius. De beer Adri- aanse is afwezig. Ingekomen is, met goedgekeurde raads besluiten, o.a. een verzoek van den heer H. J. Molhoek om door vaststelling van een verordening te bevorderen, dat krach tens de wet op de personeele belastingen op de café's, enz. drukkende belastingen verminderd worden. Dit werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Een verzoek van den heer M. S. Schip pers wordt ter zijde gelegd, zijnde onge zegeld. Hoof d School A. De raad benoem de hierna definitief tot hoofd van school A den heer A. W. v. d. Hammen, te Rot terdam. Credieten boomkweekers. B. en W. stellen den raad voor, medewerking te verleenen bij de uitvoering der regeling tot het verleenen van credieten aan boom kweekers en handelaren in boomen. Deze medewerking bestaat 'hierin, dat de ge meente van de eventueele tekorten, der aan Goesche kweekers of handelaren te verstrekken credieten, 10 pot. voor haar rekening neemt. De heer van Poelgeest zou willen weten, wat dit kosten kan en eerst willen afwachten, of er werkelijk crediet noodig is. De voorzitter zegt, dat B. en W. niet weten of er hier in Goes gebruik van gemaakt zal worden. B. en W, be treuren zelf, dat hierdoor mogelijk weer lasten op ae gemeente gelegd worden. Intusschen wordt geen crediet verleend, als de raad tevoren niet beslist heeft zijn medewerking te verleenen. De heer Van Poelgeest meent, dat dan gewacht kan worden, tot blijkt, dat gegadigden zich aanmelden. De heer Crucq wil ook niet, zonder meer, tevoren een algeheel© toestemming geven. De voorzitter merkt op, dat de raad kan beslissen, in principe zjjn mede werking te verleenen, doch dat hij elk geval afzonderlijk wil beoordeelen. Aldus wordt besloten. Op voorstel van B. en W. wordt be. sloten de huur van de voormalige direc teurswoning van het gasbedrijf te Krab- bendijke, verhuurd aan den heer J. Vader Jr., alsnog te doen ingaan op 1 Aug. 1.1. Oorspronkelijk was als datum 1 Juli ge steld, doch de herstelwerkzaamheden vor deren meer tijd dan voorzien was. Voorts worden gewijzigd de begrootin gen van het B. A. voor 1933; de ge- meentebegrooting 1933 en vastgesteld het Ie suppletoir-kohier hondenbelasting voor 1933. Verfceersverbetering. B. en W. stellen den raad voor, ten behoeve van de vesfkeersverbetering Vlasmarkt-Beesten- markt, met den heer P. J. Cardon zijn pand te ruilen voor een gedeelte van den grond op den hoek Vlasmarkt-Water- straat, benevens een aangrenzend stukje te fcoopen van den beer A. Nonnekes voor f 100.—. De Fin. Comm. heeft opgemerkt, deze uitgave niet verantwoord te achten. De v o o r z. merkt op, dat zulk een ge legenheid als deze waarschijnlijk niet meer voorkomt. B. en W. willen er dus beslist toe over gaan. De heer v. Poelgeest gaat de voor geschiedenis na. Het pand hoek Vlaa- markt werd gekocht, omdat toen voor f 1000 die verbetering was te krijgen. Om dezelfde reden waren toen ook enkele le den tegen. De financiën eischen uiterste zuinigheid. Inderdaad is het een goede gelegenheid, maar er zijn hier tal van die punten. Instelling van óén-richting-ver- keer zou voor Goes meer wenschelijk rijn. De v o o r z. merkt op, dat dit laatste punt in bestudeering is. Dhr v. Poelgeest wijst er op, dat nu die verbetering VlasmarktBeesten markt in totaal een f5000.zal gaan kosten. Dhr Eckhardt vindt, dat, nu een maal a gezegd is, men ook b moet zeg gen. De heer Rothuizen, directeur van gemeentewerken, intusschen ter vergade ring gekomen, zegt, met Cardcm in lang durige onderhandeling te zijn geweest. Nu kan die hoek voor betrekkelijk voordee- ligen prijs verkregen worden. Wordt dat pand verbouwd, zooals het plan was, dan is die kans weer weg. Bovendien zal van het pand hoek Vlasmarkt niet veel geld gemaakt kunnen worden. Voorts weet ieder hoe moeilijk daar het verkeer is. De heer Visscher onderschrijft het idee van de Fin. Comm., gelijk door den heer v. Poelgeest naar voren is gebracht. De heer D e R o o vindt dat de bedoel de verbetering ons te veel kost. De heer van Poelgeest wijst nog op een leemte in het voorstel van B. en W. Zij dienen, voor eventueel het bedoel de plan uitgevoerd wordt, de rooilijn vast te stellen. Spr. wil dit aan het voorstel vastknoopen. Ds voorzitter zegt, dat dit nu niet kan, maar bedoeling is zoo geeft ook de heer Rothuizen toe de rooilijn, als door den heer Van Poelgeest bedoeld, vast te stellen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3