Boekh. J. F. VAN RIET, Opril Markt 3, GOES Zoo onder Uw beteik Kerknieuws. Be bouwverordening werd na enkele op- en aanmerkingen nader vastgesteld. De benoeming van een tijdelijken wet houder werd van de agenda afgevoerd tot een volgende vergadering. Bij de rondvraag werd nog door een der raadsleden gesproken over de thans be staande aschbelt. De burgem. zegt toe daarop te letten en wil met het Polder bestuur daarover onderhandelen. Heinkenszand. Woensdagavond kwam de Raad dezer gemeente onder leiding van den burgemeester in openbare verga dering bijeen. Tegenwoordig alle leden. Wegens afwezigheid van den secretaris leest de voorzitter de notulen van twee vorige vergaderingen. De voorzitter deelt mede dat hij van meening was dat de secretaris zijn werkzaamheden had her vat, omdat na de rekening 1932 ook de be grooting voor de gemeente voor 1934 op afdoening wacht. Hij verwacht dat de secretaris op 31 Aug. zal terugkeeren. De legesverordening werd op voordracht van B. en W. aangevuld. De gemeentere kening en de rekening van het burg. arm bestuur worden voorloopig vastgesteld. De begrooting van dit bestuur wordt vastge steld overeenkomstig het ingediende ont werp op een bedrag van f2583.25, waar van aan subsidie door de gemeente wordt bijgedragen een bedrag van f 2025. De be grooting der gemeente voor 1933 wordt gewijzigd. Bij de bespreking van rekening en be grooting deelt de voorz. mede, dat het subsidie-percentage voor werkverschaf fing en steunregeling nog steeds niet is vastgesteld. Volgens de meening van den voorzitter en die van den raad in zijn ge heel, is Den Haag vlugger in het halen dan in het brengen. Dat de hoofden van scholen tevens lid van de commissie tot wering van school verzuim de vergaderingen dier commissie voortaan belangeloos wenschen bij te wo nen, wordt door den Raad met genoegen vernomen. Besloten wordt op voorstel van B. en W. om de vergoeding voor gebruik van motorrijtuig door den keuringsveearts vast te stellen op f 2M) voor 1934. De be grooting voor dezen dienst voor 1934 wordt vastgesteld in ontvang op f 204 en in uitgaaf op f 3014.20, in totaal f 3318.20. Door B. en W. zijn een drietal inschrij vingen ontvangen voor de vuilnisophaal dienst, waarvan de laagste is f 80 per jaar door A. Raas. Op voorstel van B. _en W. wordt met alg. stemmen besloten dezen dienst te gun nen aan dhr A. Raas, voorloopig voor drie maanden. De gebruikers van dezen dienst zullen kennisgeving ontvangen dat met ingang van 1 October een minimum van 25 cent per kwartaal zal moeten worden betaald voor dezen dienst. De instructie voor dengene die met den ophaaldienst wordt belast, wordt vastge steld, evenals de grondprijzen voor verbe tering van de Dorpsstraat. Een bespreking volgt over verbetering van den Oudenhamerschen weg als ter tiaire weg. Hierbij blijkt dat de raad een stemmig van oordeel is dat de weg moet worden verbreed, dat de verharding moet bestaan uit macadam en dat de weg niet met een stoomwals zal worden bewerkt of geteerd, wijl de raad van oordeel is dat de weg dan veel te duur zou komen in aanleg en vooral in onderhoud. Aan de hand van deze besprekingen zal door B. en W. een en ander nader worden uitgewerkt. Op een vraag van dhr Steketee of thans uitvoering wordt gegeven aan de heffing van schoolgeld, antwoordde de voorzitter bevestigend. Dhr Beaufort merkt op dat dit antwoord juist tegenovergesteld is aan de mededeeling van den gemeente-ontvan ger, waar deze hem nog pas een uur ge leden vertelde, dat het schoolgeld niet in termijnen moest worden betaald, omdat nog hedenmiddag bij de regeling van een aanslag door den burgemeester aan den ontvanger zou zijn meegedeeld, dat de aanslag in slechts één termijn betaalbaar was. Dhr de Beaufort wenschte thans te vernemen wie hier onwaarheid sprak, want een van beiden deed dit. De voorzitter (burgemeester) prees zich gelukkig, dat hij niet alleen was geweest toen de ontvanger nog hedenmiddag op dracht kreeg de schoolgeldheffing in ter mijnen betaalbaar te stellen. De ambtenaar ter secretarie (waarne- I mend secretaris) en wethouder Nijsse verklaren hetzelfde, waaruit blijkt dat de gemeenteontvanger ongevraagd onwaar heden debuteerde. Dhr de Beaufort zal gaarne zien dat van een en ander de gemeente-ontvanger schriftelijk verantwoording geeft. Dit wordt door den voorzitter toegezegd, om dat hij dit toch tegenover zichzelf reeds zou eischen. Ook overweegt hij' thans om alle aangeslagenen voor schoolgeld schrif telijk op de hoogte te doen stellen, dat het schoolgeld in termijnen kan worden be taald. CnMjnsplaat. Door de Chr. Oranjever- eeniging „Bijbel en Oranje" was gister avond een samenkomst belegd in verband met den verjaardag van H. M. de Konin gin. Deze samenkomst werd door Ds Bons met gebed geopend. De burgemeester, voorzitter van de Chr. Oranjevereeniging, sprak daarna een in leidend woord en heette in het bijzonder Ds den Boeft, Geref. predikant te Rotter dam, die uitgenoodigd was een herden kingsrede uit te spreken. Deze rede werd van begin tot einde met aandacht aange hoord. Na het zingen van Gezang 96 1 werd deze goed geslaagde bijeenkomst door Ds den Boeft met dankgebed geëindigd. Kortgene. Dezer dagen ™">rd in café De Regt een bestuursvergadering gehouden van de vereeniging „De Noord-Beveland- sche 'brug". Mede waren ter vergadering aanwezig de ingenieurs Dorst en Van Gelderen Stort, welke op uitnoodiging van den voorzitter, de mogelijkheden ontvouw den om den brugbouw tot stand te bren gen. De heeren verklaarden zich bereid om voorloopig een schets ontwerp te vervaar digen, en zoo noodig met verschillende bestuurscolleges besprekingen te voeren. De voorz. zeide hen na de uiteenzetting dank voor hun uitgebreide toelichtingen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den secretaris der vereeni ging, den heer Maris te Wissenkerke, die voor deze functie bedankte. De benoeming van een nieuwen functionaris wordt door het bestuur aangehouden. Adhaesiebetuigingen aan den brugbouw waren ingekomen van de gemeenten van Noord-Beveland, en van het gemeentebe stuur van Zierikzee, Vreemdelingenver keer te Zierikzee, den burgemeester van Wolp'haartsdijk, Vreemdelingenverkeer te Goes en de Hanze te Goes, terwijl de be sturen van den K.N.A.C. en A.N.W.B., de Kamer van Koophandel te Middelburg, 't door de Vereeniging aan de Prov. Staten gezonden adres voor verbetering van het veer Kortgene-Wolp'haartsdijk, blijkens de ingekomen brieven steunden. Na het behandelen van verschillende huishoudelijke zaken sloot de voorzitter de vergadering. Het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" alhier gaf Donderdagavond zijn vijfde concert in de tent. DE GENERALE SYNODE DER GEREFORMEERDE KERKEN. De zesde zitting. In de gisteren te Middelburg voort gezette zesde zitting van de Generale Synode der Geref. Kerken, waarvan we reeds gedeeltelijk verslag gaven, kwam vervolgens aan de orde de stukken, die allen betrekking hebben op de zaak der Gezangen ingezonden door onderscheiden Part. Synoden, classes, kerken en personen. Als rapporteur trad op Prof. Dr T. Hoekstra, die aan het slot van zijn rapport tot de volgende conclusies kwam: 1. Uwe Synode besluit ten opzichte van de beslissing der Generale Synode van Arnhem inzake de Uitbreiding der Ge zangen (zie Acta Generale Synode Arn hem, art. 284), dat de tegen deze beslis sing ingebrachte bezwaren niet van zoo- danigen aard zijn, dat niet tot uitbrei ding van den bestaanden bundel kan worden overgegaan. 2. In betrekking tot de door Deputaten ingediende Gezangen besluit de Synode, ten tweede, aan te nemen I, 1, 3, 4 en 2 te verwerpen („De dorre vlakte der woestijnen"). Van II 1 aan te nemen alleen met deze wijziging, dat regel 2 van vers 2 veran derd wordt in: „Ontluisterd was zijn hei lig aangezicht"; 2, 3, 4, 5 en 6 aan te nemen, alleen in 6 het eerste vers de re dactie van Gezang 83 van den Hervorm den bundel te herstellen. Ill, 1, 2, 3 aan te nemen. Evenzoo IV. Ook V 1, alleen het eerste vers te doen luiden: Kom, Schepper-Geest, bezoek uw Kerk Met al het heil van Christus' werk, Vervul uw schepping, onzen geest, Met Gods gena op 't Pinksterfeest. Voorts V 2, 3 aan te nemen, benevens VI, 1, 2, 3, 4, 5, 6. 3. Ten derde besluit de Synode op de in het Rapport der Deputaten (bl. 29) aangevoerde gronden de eerste berijming van de 12 artikelen niet meer op te ne men en voor de tweede berijming te kie zen de melodie, die aan de Synode van Utrecht is aanbevolen. 4. Ten vierde besluit de Synode art. 69 van de Kerkorde aldus te veranderen: In de Kerken zullen gezongen worden de 150 Psalmen Davids, alsmede de Eeni- ge Gezangen, zooals die zijn vastgesteld voor kerkelijk gebruik door de Synode van Middelburg in 1933. 5. Ten vijfde besluit de Synode drie Deputaten te benoemen met de opdracht den bundel Eenige Gezangen en de Orde van den Eeredienst te bezorgen. 6. Ten zesde besluit de Synode aan deze drie Deputaten op te dragen: a. de letterkundige verzorging van deze liederen op zich te nemen en de titels vast te stellen; b. de melodieën te kiezen; c. de uitgave van de liturgische for mulieren, gebeden, eenige gezangen enz. in één bundel te doen geschieden. 7. Ten zevende besluit de Synode dezen nieuwen bundel Eenige Gezangen aan de Kerken aan te bevelen, met dien ver stande, dat het niet aan de individueele predikanten, maar aan de Kerkeraden wordt overgelaten om te beslissen, of de nieuwe gezangen in de ^gemeente zullen gezongen worden, en hierin met groote wijsheid te werk te gaan. 8. Ten achtste besluit de Synode op de in het Rapport der Deputaten aange voerde gronden aan het verzoek van Am sterdam-West, om een nieuwe Psalmbe rijming, niet te voldoen. 9. Ten negende besluit de Synode De putaten, door de Synode van Arnhem benoemd, zeer hartelijk te danken voor hun arbeid, in dezen verricht. Het debat. De gedachtenwisseling over deze ma terie, die blijkens de groote belangstelling van het publiek in deze zitting in veler interesse zich verheugen mag, werd ge opend, wat de algemeene beschouwingen betreft, door Prof. Dr S. Greijdanus. Spr. oordeelde, dat eerst het rapport in algemeene bespreking moet komen. De praeses merkte op, dat hij dit juist in bespreking heeft gegeven voor zoover dit is vervat in de eerste conclu sie. Men beginne niet met allerlei details reeds nu aan te snijden. Prof. Greijdanus deelt mede, dat hij een principiëel tegenstander is van Ge zangen, naast de Psalmen. Kan men be rijmde Schriftgedeelten invoeren om die te zingen, dan zal spr. zich daartegen niet verzetten. De uitdrukking in de op dracht aan deputaten over liederen, die zich aan de H. Schrift ten nauwste aan sluiten, slaat toch op wat anders dan deputaten nu geboden hebben. In zoo verre voldeden deputaten niet aan hun opdracht. Het gebodene is van veel ge ringere waarde, dan de Psalmen en kan daarmede zelfs niet vergeleken worden. Dat deputaten met zulk gebrekkig werk gekomen zijn, heeft spr. ten zeerste ver baasd. Het maakt op spr. den indruk van: „nu of nooit". Met dezen bundel komt de deur op een kier. Men zegt wel den bundel in geen 50 jaar te zullen uit breiden, maar wie heeft daartoe het recht? Prof. Hoekstra: De Synode. Prof. Greijdanus merkt op, dat, als er straks nog eens uitnemender werk komt, niemand, ook geen Synode, het zedelijk recht heeft om dat af te wijzen. Nemen we dezen bundel wel aan, dan komen op een volgende Synode ook aller lei voorstellen van, naar het oordeel der inzenders, betere liederen. Men laat de beslissing aan de kerkeraden, maar ver geet, dat in de kerkeraden lang niet een stemmigheid gevonden wordt en nog minder tusschen kerkeraden en gemeen ten. Deze zaak wordt een bron van verdeeldheid en allerlei twistingen. Van de opmerking, dat we N. Testa- mentische liederen hebben moeten, heeft de commissie zich tot spr.'s blijdschap losgemaakt, maar de beweging, die om deze Gezangen roept, doet het daarom nog niet. De Psalmbundel is een bundel van 150 N. Testamentische liederen. Het orincipe, waaruit deze beweging voort komt, brengt logisch mede, dat de Psalmbundel naar achteren gedrongen en de liederenbundel al maar uitgebreid wordt. Practisch is het zoo, dat de meeste predikanten een groot deel van de Psal men reeds op zij heeft gezet, c.q. niet meer gebruikt. De historie in het buiten land spreekt hier duidelijke taal. We hebben al Gezangen, zeide de rap porteur en dat is altijd weer de hefboom der voorstanders. Neemt men dezen bun del aan, dan maakt men dien hefboom veel sterker. Spr. releveerde aan het slot nog even zijn bezwaren. Ouderling J. J. Beukenkamp, van Den Ham, wilde niet terugkomen op eens genomen besluiten, en daarom niet oponeeren tegen de beslissing van Arnhem. Als lid der commissie, die de ingekomen bezwaren één voor één moest onder de oogen zien, heeft spr. tegen de conclusie gestemd, opdat men kome tot opschorting van het genomen besluit. Deze zaak wordt een twistappel in de gemeenten, met name bij verkiezings- en beroepingswerk. Ds N. Duursema van Nieuw-Am sterdam, lid der commissie, die deze zaak behandelde, heeft als tegenstander mede de conclusie onderteekend. Spr.'s bezwaren zijn niet weggenomen, al is er tusschen vóór- en tegenstanders geen principiëele tegenstelling. Staan er in de Synode tegenstanders op, dan schaart spr. zich aan hun zijde. Maar de minderheid onderwerpe zich dan met volkomen overgave aan de meerder heid, want het gaat om practische be zwaren. Ds A. Scheele van Kapelle-Bieze- linge, herinnerde aan den strijd in Zee land over de nieuwe Psalmberijming. Spr. oordeelt, dat de Synode van Arnhem de zaak principiëel besliste, door haar opdracht aan deputaten. Spr. heeft geen behoefte aan eenige Gezangen, al zijn er in den bundel, die spr. er graag uit wilde hebben en an deren, die spr. wel zingen wil. Waar samenstelling van een bundel moeilijk is, vraagt spr. of het niet beter is deze zaak langs kerkelijken weg te behandelen, d.w.z. af te wachten, wat uit de kerken zelve opkomt. Prof. Dr G. Ch. Aalders beschouwt de zaak van de Gezangen, met de com missie als een kwestie van middelmatig heid. Dat beteekent verzet tegen hen, die principiëele tegenstanders zijn, maar ook tegen hen, die zeggen, dat de Ger. Kerken hier op Joodsch standpunt staan. Als we Oud-testamentische Psalmen zingen, doen we dat in Nieuw-testamentischen geest. Spr. kan voor een middelmatige zaak niet warm voelen. De conclusies, die de putaten aan de Synode van '30 aanboden, leken spr. niet logisch uit het rapport voort te vloeien. Eén van spr.'s voornaamste bezwaren is, dat hij hier kwesties ziet komen voor de plaatselijke kerken. De gezangen kunnen de Ger. Kerken den prijs dier moeiten niet waard zijn. Het kan spr. niet schelen, of men dit het stand p.unt der vrees noemt. Als God iets van ons eischt, moet alles hier aan onder geschikt gemaakt worden. Om middelmatige dingen mag men geen moeilijkheden riskeeren. Spr. heeft tegen dit verleggen van de beslissing naar de kerkeraden ernstig bezwaar. De Synode hebbe dan den moed om r-rt. 69 van de kerkenorde te wijzigen en daarmede uit. Als de kerkeraden de beslissing krijgen', komt een stroom van petities uit de gemeenten voor en tegen los. Ingezonden Mededeeling. Spaar slechts i j Sneeuwwit Voorzijden v. dubbele waarde en U kunt tegen inlevering bijt een fPOOÏ ttïfzlZClGtt ItfOfZ/G bekomen. Dit klokje Is ook verkrijgbaar voor 25 Klokzeep- gesebenkenbona (50 roode klokjes) of 25 enkele voorzijden van Sneeuwwit Zeeppoeder. Aan bovenstaand adres zijn geschenkenlijsten voorradig en worden inzendingen aangenomen. ADV.BUU.WIERIN4 Spr. is er zeker van, dat het grootste aantal kerken tegen is en noemt 500 vóór en 200 tegen. Spr. ziet moeilijkheden bij het beroe pingswerk en bij het optreden van eme ritus-predikanten in de gemeente. Prof. Hoekstra: Dat is klein. Prof. Aalders: Het leven bestaat uit kleinigheden. Spr. drong er tenslotte krachtig op aan, om de beslissing niet aan de kerkeraden te laten. Prof. D r V. H e p p oordeelde, dat, waar voorstanders in den regel zwijgen bij zulk een zaak, hij in navolging van Prof. Greijdanus, zich duidelijk uitspreken zal. Spr. is een krachtig voorstander, maar als hij in een gemeente stond, met 80 voorstanders en 20 tegenstanders, dan zou hij die 20 bewerken, maar de Ge zangen nog niet doen zingen. Prof. Aalders: Dat is een vrij slappe voorstander. Prof. He pp betwistte Prof. Greijdanus, dat deputaten zich aan hun opdracht niet zouden hebben gehouden. Het oor deel van Prof. Greijdanus over den aan geboden bundel, deelt spr. niet. Deze bun del moet vergeleken worden met de be rijmde Psalmen. Spr. noemt van de laat ste den bekenden regel: Ik werp op Edom mijne schoe. Vindt men zooiets in dezen bundel? Of het Arminiaansche in Psalm 14, waarin gesproken wordt van het betreden van het pad der deugd. Dan doet het gezangvers met den regel: ,,'k Roem in vrije gunst alleen", een wat anderen toon hooren. Het gaat niet om „nu of nooit". Hebben deputaten hun werk niet goed gedaan, de Synode zegge het, zij houde echter de historische lijn vast! Men moet dezen bundel niet van tafel kegelen met het: „nu of nooit". Als het geleverde niet in strijd is met de Heilige Schrift, dan vare men tot de volmaakt heid voort. De bundel moet niet uitge breider worden en als er betere komen, die Prof. Greydanus in het verschiet ziet, dan doen we er uit den bundel en neme die. Prof. Greijdanus kan wel van een hef boom gewagen, maar dan is die toch niet sterk gebruikt, want het heeft toch wel lang geduurd, eer men er aan toevoegde. Overigens hange men zich geen profeten mantel om. Ook schere men niet alle landen over één kam. Wij houden, aldus spreker, vast aan het principe der vade ren: Eenige Gezangen en voeren geen bundel in, nog dikker dan de Psalm bundel, zooals bijv. de Belgische Zen dingskerk. Prof. Aalders gewaagde van middel matige dingen. Spr. vraagt: Wat zijn middelmatige dingen? Zijn er eigenlijk middelmatige dingen? Prof. Aalders: Dat staat in het, mede door u onderteekend, rapport. Prof. H e p p Uit een oogpunt van ethiek zijn er geen middelmatige dingen, omdat we echter niet altijd den wil van God kennen, spreken we van middel matige dingen. Spr. had van de logica van Prof. Aal ders iets anders verwacht. We moeten elkander verdragen, dat beteekent middelmatigheid. Prof. Aalders: Niets geen bezwaar! Prof. H e p p Het voorzien van moei lijkheden in elke kerk, is ook het om hangen van een profetenmantel! Ook Voetius sprak van verdragen van elkander. De slotopmerking van ouder ling Beukenkamp is iets, wat spr. liever buiten debat laat. Godzalige mannen hebben geijverd voor de Gezangen. Al de vaders der scheiding waren er voor, minus de Cock; de oude en de jonge Brummelkamp ijverden er voor alsook Ds Gispen Sr. In den geest der zachtmoedigheid doet spr. een protest hooren- tegen de uitlating van Prof. Greijdanus, dat deze beweging voortkomt uit een miskenning van de Psalmen. Daarvan is gansch geen sprake. De aard der nieuwe bedeeling brengt mee, niet alleen in den geest maar ook in de taal der vervulling te zingen. In menig kind van God leeft de innige begeerte om in het midden van de ge meente Jezus groot te maken. Paulus wenschte niets te weten, dan Jezus Chris tus en dien gekruist. Moet het gemeen schappelijk gezongen gebed der gemeen te, daarop geen weerslag zijn? Openbaringen gewaagt van den Geest en de Bruid die zeggen: Kom! Wordt dat in onze kerken gehoord? Menig kind van God neemt op zijn sterfbed afscheid van dit leven met een door ons niet erkend evangelisch gezang. „Jezus, Uw verzoenend sterven, blijft het rustpunt van mijn hart!". Mogen we dat in het leven dan niet zingen? Metterdaad verdrage men elkander in de middelmatige dingen! D r W. A. v. Es van Leeuwarden stelde de vraag of men ter bereiking van het doel den juisten weg heeft ingesla gen. Spr. is overtuigd, dat eerst dan in het kerkelijk leven iets gelukt, als het uit het leven opkomt. Anders mislukt het. We willen eenheid, uitnemend, want we leven in kerkverband, maar dan moet iets opkomen uit de kerken. Principiëel is de zaak beslist. Als het waar is, dat men in Indië voor 99 voor de Gezan gen is, welnu, dan behoeft men toch niet te wachten tot het moederland ook rijp is? Laat men dan in Indië ze zingen. Laat ons de zaak maar begraven, waar immers voor een rustige invoering in de kerken de tijd nog niet rijp is. Spr's meening zou het meest weerklank vin den in de volgende motie: De Synode, overwegende, dat tot hiertoe niet geble ken is, dat er in de kerken ten aanzien van de uitbreiding van den bundel „Eenige Gezangen" zulk een overeen stemming is als voor een rustige in voering gewenscht wordt geacht, besluit het voorstel van deputaten niet aan te nemen en van de uitbreiding af te zien. Ouderling Mr A. D. H. S c h a 1 e- k a m p van Wassenaar, zich aansluitend bij het woord van Prof. Hepp, verklaar de een warm voorstander te zijn van de Gezangen. Spr. beluisterde wijze woor den van Prof. Greijdanus, maar zingt hij ook niet: Zingt, zingt een nieuw ge zang den Heere? Te kwart over 12 uur verdaagde de praeses de morgenzitting. Te half twee werd het debat over de invoering der Gezangen voortgezet. Ds J. L. Schouten van Amsterdam oordeelde, dat de aanhangige zaak groote voorzichtigheid vergt. De continuïteit van het kerkelijk leven vordert, dat we ons bij het standpunt door de vorige Synode ingenomen, die zich vóór uitsprak, neer leggen. Spr. moet daarbij eenige overwinning op zich zelf behalen. De commissie heeft de be zwaren onderschat, gelijk ze in de dis cussie wel werden overschat. Spr. zal zijn stem niet geven aan de conclusie, die deze zaak aan de vrijheid der ker ken laat. Het zal bij de kerkelijke ver kiezingen tot twist en verwarring aan leiding geven. De Synode moet zonder meer de Gezangen den kerken aanbieden want zij zegt immers ook niet, dat al de 150 Psalmen moeten gezongen. Spr. wil de uitspraak van Arnhem handhaven, maar nog niet in werking doen treden. Spr. zou een conclusie willen hebben, waarin wordt uitgesproken, dat de prin cipiëele en historische uiteenzetting in de kerken wordt ingedragen. Kan de Synode geen deputaten benoemen, die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2