:t! leven ING EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. EN WEST- JLDER. ilen, Duikers ken, 1 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PL NCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 283 Dit nummer bestaat uit 2 bladen nog reep! |n. Brieven ilad, Goes. jeugdig. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorolioning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclol. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs I 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per reg9l. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. >M! ijd een stukje ït knap je van ^end, kalmee- joed voor de nd werk moet ng bevorderd prs zijn loom- jlentie onver- Wrigley's be st niet geremd .(zuivere peper- Jarmint (pitti- C ak),p.pakje cent. JHR. DE GEER, MINISTER VAN STAAT. Hierover kan nauwelijks verschil van ineening bestaan, zegt de Maasbode: wie Jhr. de Geer kennen, zullen zich er in verblijden, dat H. M. de Koningin hem den eere-titel van Minister van Staat heeft verleend. De Geer is niet alleen jure suo leider van de christelgk-historische Unie, "hij is werkelijk een nationale figuur, zooals wijlen de Savornin Lohman er een is geweest. Hij is een karakteristieke Ne derlander: man van geloof, van gefun deerd staatkundig beginsel, van ijzeren werkkracht, groot plichtsbesef, eigen stijl. Een aristocraat, die in zijn hart een man der kleine luyden is; een demo craat in den gezonden zin, hechtend aan onze constitutioneels instellingen, maar wars van na-pratorij en volksvleierij; een onbaatzuchtig werker voor de openbare zaak, die om het nu maar eens doodeenvoudig te zeggen met zijn groote gaven voor zichzelf en zijn gezin meer had kunnen verdienen, indien hij geen bestuurder van stad, provincie en rijk ware geweest. De Geer beschouwt de staatkunde als een werken in den dienst van Christus. Wie hem van nabij kennen, weten dat hij een sterk religieuze natuur is, die meer van godgeleerde vraagstukken ken nis neemt, dan menigeen vermoedt. Maar hij kent zijn roeping en zoo is deze man, die ook een schitterend pro fessor had kunnen zijn, minister gewor den en wij weten, hoe hij in zeer moei lijke omstandigheden de zware taak om 's lands geldmiddelen te beheeren op uit nemende wijze heeft vervuld. Ook zij, die het daarbij niet in alle opzichten met hem eens waren, waardeeren den man met zijn oorspronkelijken stijl in de schriftelijke stukken, met zijn slagvaardig heid in het debat, dat dóór hem vooral' steeds hoog en hoofsch bleef, met zijn taaie wilskracht. De nieuwe Minister van Staat, die nu leider der c.h. fractie in de Kamer is en geboren werd in het oorlogsjaar 1870, dus de zestig passeerde, scheen den laat- sten tijd van zijn ministerieel ambt zeer vermoeid. Moge het hem gegeven zgn den werkelijk verdienden titel lang te dragen en moge de hooge, Koninklijke onderscheiding hem zou het kunnen en noodig zjjn helpen bij zijn arbeid voor de gezonde politieke vorming der landgenooten die vooral in hem en zijn staatkundige beginselen vertrouwen stel len, en daarmee ook bij zijn strevingen in dienst der geheele volksgemeenschap, die trotsch op hem is en wier dank hij heeft verdiend. Goering Generaal. Officieel wordt medegedeeld, dat de rijks president met den rijksweerminister von Blomberg heeft benoemd tot generaal- overste. Voorts heeft de Pruisische minister president Goering, ter erkenning van zijn verdiensten in oorlog en vrede, den rang toegekend gekregen van generaal der in fanterie met het recht de uniform der rijksweer in dezen rang te dragen. De brand in het Rijksdaggebouw. Naar aanleiding van de publicaties der enquête-commissie in zake den brand in het Rijksdaggebouw wordt van D'uitscho zijde medegedeeld: Beklaagde Van der Lubbe heeft een vel- ledig onderzochte bekentenis over de daad zelf en over zijn beweegredenen afgelegd. Het is ook bekend, uit welk milieu Van der Lubbe komt. Het is Duitsch recht op grond van dergelijke bewijzen een aan klacht in te dienen, in een hoofdbehande ling de daad volledig op te helderen en den dader te veroordeelen. Dat zal ge schieden met Van der Lubbe en zijn me debeschuldigden. Al bet andere, dat in zake de brandstichting in het Rijksdagge bouw in het buitenland wordt gezegd, kan slechts dan voor de behandeling in Duitschland in aanmerking komen, wan neer de beweerde feiten voor het gerecht zoo geloofwaardig worden gemaakt, dat het van die feiten gebruik kan maken als materiaal voor de verdere behandeling der zaak in juridiscben zin. Stakingsonlusten te Philadelphia. Uit Philadelphia: Vierduizend stakende arbeiders hebben bier werkwilligen over vallen, die zich in vrachtauto's naar het werk begaven. Een geheele bezette vracht auto en eenige andere auto's werden ver nield. De stakers wierpen met steenen naar de werkwilligen. Twee personen wer den gedood en een groot aantal, waaron der verscheidene politie-agenten, gewond. De orde kon eerst worden hersteld nadat politieversterkingen waren gearriveerd. Rusland en Japan. De Russische ambassadeur beeft een bezoek afgelegd bij den onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken, wien hij verzekerde, dat de sovjet-grenswacht niet over de Mandsjoerijsche grens is gedron gen en dat er geen bijzondere troepencon centraties langs de grens plaats vinden. Was de regeering Machado corrupt? De Gubaansche regeering geeft bet op zienbarende bericht, dat de regeering Ma chado een bedrag van 26 millioen dollar heeft verduisterd. Het zou hier middelen voor openbare bouwwerken betreffen, waarvan Machado en zijn ministers het grootste deel zich hadden toegeëigend. Groote droogte in Engeland. De aanhoudende droogte begint, vooral in de Midlands en het Noorden van Enge land, bedenkelijke afmetingen aan te ne men. De stad Macclesfield in Lancashire heeft nog slechts 10 dagen watervoorraad en de directeur verklaarde, dat al het wa ter niet eens meer geschikt was voor drinkwater, omdat men den bodem der reservoirs naderde. Te Folkingham in Lincolnshire heeft de burgemeester de dorpspomp laten verze gelen en iedere vrouw krijgt 2 emmers per dag: één 's morgens, éen 's avonds. Te Radwinter is het geheele reservoir leeg en de bevolking krijgt drinkwater te gen een stuiver per emmer van een par ticuliere installatie. Een brank, die uitbrak op Stokes Com mon, een der mooiste plekjes in Bucks, moest uit zich zelf uitbranden wegens ge brek aan 'blusschingsmateriaal. Honder den boonnen zijn verbrand. Polen en Joego-Slavië. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Poolsche regeering pogingen doet, de regeering van Joego-Slavië te bewegen tot het sluiten van een militair bondge nootschap met Warschau. De pogingen in die richting van den Poolschen gezant te Belgrado worden van Fransche en Tsjechische zijde krachtig ondersteund. In Belgrado schijnt men ech ter te aarzelen, aangezien men om ver schillende redenen twijfelt aan de voor- deelen van een dergelijk bondgenootschap met Polen voor Joegoslavië. Bergongelukken. In de Oostenrijksche Alpen zijn aan verschillende toeristen doodelijke ongeval len overkomen. Een Alpinist uit Weenen is omlaaggestort van den „Winklerturm" in de „Rosengartengruppe" en werd ge dood. Een bergbeklimmer uit Freiburg in B'reisgau viel, vermoedelijk tengevolge van uitputting van een terras af en werd op slag gedood. Nabij Martino di Castrozza in de Dolo mieten viel een Italiaansche geestelijke omlaag en werd gedood. Bij Pfunders in het Puster-dal zijn eeni ge kampeerende Düitscbe trekkers een berghelling afgegleden. Het ongeluk liep gelukkig goed voor ben af. In de Brenta-bergen is nog een Duit- seher omlaaggestort en later aan de ge volgen bezweken. Korte Berichten. De legerraad van het Iersche repu- blikeinsche leger beeft een oproep gepu bliceerd, waarin van de Valera wordt ge- eischt, dat bij het Engelsch-Iersche ver drag annuleert en zich aansluit bij 'den eiscb tot vorming van den Iersche repu bliek. Reuter meldt uit Santafé (Nieuw Mexico): De gouverneur heeft den staat van beleg afgekondigd in het district Mac Inlay wegens de onlusten die door de sta king der mijnwerkers zijn ontstaan. De stakers hebben o.a. den watertoevoer van de stad Gallup pogen af te snijden. Dê Spaansche minister van land bouw heeft veertien speciale gedelegeer den benoemd, belast met het in beslag ne men van de eigendommen van den ouden Spaanschen adel gedurende de volgende week in verscheidene Spaansche provin cies. In een Spaansche havenstad aan de golf van Biscaye zijn groote voorraden Chilisalpeter door brand verwoest. De aangerichte schade wordt op vier mil lioen peseta's geschat. 1 Naar een H.N.-telegram uit Praag meldt, heeft de politie den rooden jeugd- dag, die op 1 September gehouden zou worden, verboden. Voor de deur der woning van een socialistischen senator te Buenos Aires is een bom ontploft. Niemand werd getrof fen, en het huis werd slechts weinig be schadigd. i De commissie voor de openbare wer ken in Amerika heeft 70 millioen dollar ter beschikking gesteld van het departe ment van oorlog, voor het doen verrich ten van werken aan rivieren en havens De Grieksche premier Tsaldaris ver trekt 9 Sept. naar Turkije voor de onder- teekening van een nieuw verdrag van vriendschap en nauwe samenwerking. Geen vreemde taal in de rechtszaal. Aan een stuk van mr Branding in het „U. D." is het volgende ontleend: Voor den centralen raad van beroep werd de zaak van een Duitscher behan deld. De Duitscher had in een Nederland- sche onderneming een ongeval gehad en meende op meer aanspraak te hebben, dan de Rijksverzekeringsbank hem had toegekend. Ter zitting van den centralen raad van beroep was de getroffene verschenen, ver gezeld van een advocaat uit Duisburg. Nadat mr van den Burgh, namens de Rijksverzekerings Bank het woord had gevoerd, begon de advocaat van getrof fene in het Duitsch tot den centralen raad te spreken. De voorzitter van dit college mr baron van Wijnbergen, onderbrak hem en deelde in de Nederlandsche taal mede, dat wij op het oogenblik in Nederland waren, in een Nederlandsche Rechtszaal, waar Neder- landsch wordt gesproken en dat wanneer een Nederlandsche advocaat in Duitsch land is, hij Duitsch spreekt. De advocaat, die de Nederlandsche taal blijkbaar niet machtig was, docb in elk geval wel had begrepen dat bezwaar werd gemaakt tegen de Duitsche taal als ge dachten vervoermiddel in onze rechtsza len, vroeg of hij niet een enkel woordje mocht zeggen. De voorzitter antwoordde, dat bij dit niet zou verhinderen, doch er niet voor kon instaan, dat aan eene in eene vreemde taal uitgesproken rede door den raad aandacht zou worden geschon ken. De Duitsche advocaat gaf daarop in goed gekozen Duitsche woorden zijne toe lichting die met groote aandacht werd aangehoord. Het was een merkwaardig voorval, die nog nooit, voor zoover wij vernamen, was voorgekomen. Na de zitting vertelde de Duitsche ad vocaat, dat in Duitschland aan den ad vocaat steeds wordt toegestaan zich van zijn eigen taal te bedienen, natuurlijk voor zoover de rechter die taal verstaat. Mr dr J. H. van Royen. f Na een ongesteldheid van enkele dagen is op zijn villa aan de Camegielaan te 's Gravenhage overleden mr dr J. H. van Royen, gezant van Nederland te Washing ton. De heer van Royen, die den leeftijd heeft bereikt van 62 jaar vertoefde dezen zomer voor twee maanden met verlof in ons land en was voornemens begin October weer naar zijn post te Washington terug te keeren. Gedurende meer dan 30 jaar heeft de overledene deel uitgemaakt van het diplomatieke corps. Ontoelaatbare methoden. Men weet reeds, dat de Kon. Ned. Mid denstandsbond, den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden op de vin gers heeft getikt naar aanleiding van een van laatstgenoemd lichaam uitgegane aansporing aan de leden der afd. Amster dam, om mede te werken aan den boycot van Duitsche waren, door het bondsbe- stuur in te lichten omtrent het verkoopen van die artikelen door winkeliers. De Nederlandsche Werkgever drukt thans den brief van den bediendenbond af en voegt er bet volgende commentaar aan toe: „Wat daarin van de leden van de af- deeling Amsterdam van dezen Bond wordt gevraagd is niet anders dan mis bruik van vertrouwen, dat in bepaalde ge vallen zelfs strafbaar is. Het is intusschen goed, dat onze lezers weten, dat door bevoegde instanties van deze vakvereeniging dergelijke raadgevin gen aan haar leden worden gegeven, op dat zij daartegen de noodige maatregelen kunnen nemen Overigens meenen wij, dat deze brief een geheel onverdiende blaam werpt op de bandels en kantoorbedienden, als zou den zij genegen zijn aan dergelijke prac- tijken mede te werken." De weeldeverteringsbelasting. De Vereeniging van Fabrikanten op electro-technisch gebied in Nederland (Foegin) heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin zij met den mees ten aandrang verzoekt het amendement van de heeren Kortenhorst c.s. tot het lichten van de weeldeverteringsbelasting uit het ontwerp-omzetbelasting aan te ne men. Sigarenmakers In staking. Bij de Gebrs. Smits te Culemborg is een staking uitgebroken onder de sigarenma kers. Deze omvat in totaal zestig man. Morgen zal door de hoofdbesturen een conferentie worden gehouden. De oorzaak van het conflict is een loonkwestde. Uitvoer van aardappelen naar Engeland. De Engelscbe minister van landbouw heeft onderhandeld met vertegenwoordi gers der aardappelen-uitvoerende landen in verband met noodzakelijkheid van het tot stand komen van een regeling van den aardappelen-invoer. Thans is overeengekomen, dat geduren de de maanden September. October, No vember en December de invoer uit Ne derland niet meer dan 8000 ton zal be dragen, die uit België niet meer dan 250 ton. Andere landen, die gewoonlijk geen aardappelen in bet Vereenigd koninkrijk invoeren, is verzocht gedurende de rest van bet jaar niet in te voeren. Socialistische raadsleden voor de vierschaar. Dë afdeeling Zaandam der S.D.A.P. zal in baar eerstvolgende te houden vergade ring voorstellen dat den S.D. raadsleden wethouder K. Prins, wethouder L. Kel der en de heeren A. G. Verbeek en L. Vis ser verzocht wordt hun raadszetel testel len ter beschikking van de afdeeling. Dit voorstel is een gevolg van de houding der bovengenoemde leden, die bij de laatste begrotingsherziening bun stem gaven aan nieuwe verslechteringen n.l. aan de invoering eener straatbelasting, toepassing van pensioenpremieverhaal en onderwijs- bezuiniging. Vlissingen. Onder buitengewoon groot enthousiasme is hier gisteren de jaardag van H.M. de Koningin gevierd. Opmerke lijk meer dan andere jaren werd er ge vlagd en oranje gedragen. De Vliss. Oranjeband zorgde er voor, dat reeds om acht uur 's morgens door de harmonie „St. Gaecilia" en om 11 uur concerten werden gegeven, terwijl des middags op het strand kinderspelen wer den gehouden, waaraan door ongeveer 1000 kinderen werd deelgenomen, die bij gewoond werden door een groot aantal belangstellenden. Om 7 uur 's avonds vond een défilé plaats van verschillende vereenigingen en corporaties. De stoet, waaraan plm. 1500 personen deelnamen, werd opgesteld in de Paul Krugerstraat en marcheerde door een groot gedeelte der stad, onder gewel dige belangstelling der ingezetenen, die in dichte rijen langs den weg geschaard stonden. Vóór het Stadhuis werd halt gehouden; op het met palmen versierde balcon had den plaats genomen de waarn. burge meester, de heer P. G. Laernoes daar de burgemeester door plotselinge onge steldheid verhinderd was mevr. van WoelderenSprenger, de wethouder, dhr Edelman, en enkele bestuursleden van den Vliss. Oranjebond. Onder leiding van de Harmonie „Ons Genoegen" werd door allen twee couplet ten van het Wilhelmus gezongen, waar na de heer Laernoes vanaf het baloen de Binnenland. Generale Synode Geref. Reiken. De ge zangen. Uitvoer aardappelen naar Engeland. Opgewekte feestviering in verschillende plaatsen. Buitenland. De brand in het Rijksdaggebouw. Groote droogte in Engeland. menigte toesprak, en verzocht een drie werf hoera aan te heffen voor H. M. de Koningin, waaraan spontaan gevolg werd gegeven. Hierna vervolgde de door zijn vaandels vlaggen en banieren kleurige stoet zijn weg en werd daarna op het Bellamypark ontbonden. O. en W. Souburg. De Koninginnedag is gisteren met opgewektheid gevierd. De door de buurtvereen. „Braamstraat" en „Paspoortstraat" georganiseerde kinder feesten zijn uitnemend geslaagd. In de Braamstraat werden kinderspelen in den namiddag uitgevoerd, waarvoor door jong en oud groote belangstelling werd ge toond, en niet het minst door de „win ners" van de prijzen, welke werden be haald door hun behendigheid op de mooist bekroonde fiets. Vanwege de „Paspoortstraait" werd met een viertal rijtuigen een rijtoer gemaakt, wat zeer bijzonder in den smaak is geval len 'bij de enthousiaste deelnemerssters) Des avonds volgde een lampiontocht, waarbij het Chr. Muziekgezelschap „Vlijt en Volharding" medewerking verleende. Oin half tien werd in de zaal „Reho- both" een concert gegeven door het Chr. mondorgelgezelschap „Excelsior", terwijl eenige attracties voor de kinderen plaats hadden. Een woord van dank aan de organisa tors van dit feest is namens de oudera hier zeker op zijn plaats. Arnemuiden. Der traditie getrouw werd alhier gisterenmorgen de jaardag onzer Vorstin ite 8 uur met klokgelui aangekon digd, wat 's middags 12 uur en des avonds 5 uur werd herhaald. Des avonds hield „Arne's Genoegen" zich hooren, door het maken van een muzikale wandeling, eerst naar den 'burgemeester; terug ging het door het Tuindorp, waar enkele nummers ten beste werden gegeven, vandaar nog eens door het dorp, met als eindpunt 'het marktplein. Een talrijk, publiek volgde het muziekkorps, wat een vroolijke drukte te weeg bracht. Hansweert. Gistermiddag 'had alhier een ernstig ongeluk plaats. Het 13-jarig doch tertje van dhr de P. stak plotseling den weg over toen de motorrijder B. uit Krui- ningen kwam aangereden. Het was hem niet mogelijk het meisje te ontwijken. Ern stig gewond werd het opgenomen en spoe dig was geneeskundige 'hulp aanwezig. Volgens ooggetuigen treft den motor rijder geen schuld. Kruiningen. Door dhr J. W. van Dar telen, hoofdadministrateur van het Orgaan van den Ned. Dambond, worden verschil lende plaatsen in Zeeland 'bezocht waar aangesloten damclubs zijn en waar door hem rimultaanwedstrijden worden ge speeld. Een beker voor Zeeland is beschik baar gesteld voor de vereeniging, welke bet beste figuur hierin maakt. Vrijdag 8 Sepit., n.m. 8 uur (N. T.) zal genoemde heer alhier spelen. Waarde. Donderdag kwam de Gemeen teraad in vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Nadat de vergadering op gebruikelijke wijze was geopend, verrezen alle leden van hun zetels en werden door den burgem. woorden van waardeering gesproken aan gaande dhr W. v. d. Weele, in leven eerste wethouder der gemeente. Daarna deed de burgemeester een voor stel aan den Rand om aan H. M. de Ko ningin een telegram te zenden, daar wij op dezen dag herdenken hoe H. M. de Ko ningin thans 35 jaar geleden het hooge ambt aanvaardde. Aldus werd met alge- meene stemmen besloten. Verder deelt de burgemeester mede dat het werk aan den havendijk is gegund aan Arn. Klap voor de som van f235. Bericht is ingekomen van den Minister dat de steunregeling aldus is vastgesteld: georganiseerde arbeiders 7 gld. per week plus 50 ct. voor ieder kind. Georganiseer de kostgangers f 5 per week. Ongeorgani seerden f 6.50 en 50 cent per kind. Kost gangers f4:50. Daarna werd de rekening 1932, die door de commissie was nagezien en in orde bevonden goedgekeurd. Vervolgens werd de begrooting aangeboden van het burg. armbestuur voor 1934: f3607.34 plu's f 1700 bijdrage der gemeente, evenals de begrooting 1934 der gemeente, zijnde f31.625.53. De Personeele belasting zal gebracht worden van 100 op 17Q pet,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1