DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1933 DAGBLAD VOOR DE Pf MCIE ZEELAND 47e AARGANG - No. 282 Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lnngo Burg. Telcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden medodeelingcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. H. M. de Koningin viert vandaag haar 53sten verjaardag. Tevens is het 35 jaar geleden dat onze Vorstin de regeering over ons land aanvaardde. Van oorlog en vrede. Degenen die van de gehouden en nog te houden Ontwapeningsconferenties groote verwachtingen koesterden en die hoopten dat het, zooal niet tot internationale ont wapening, dan toch tot een vrij sterke be perking der bewapening zou komen, moe ten zich wel zeer teleurgesteld gevoelen. De te Londen gehouden Economische conferentie is evenals die van Genève in 1927 uiteengegaan zonder iets van be- teekenis te hebben bereikt en te vreezen staat, dat het met de Ontwapeningsconfe rentie die straks te Genève zal worden ge houden, niet anders zal gaan. Een vertegenwoordiger van het Japan- sche ministerie van Marine heeft in ver band met de Japansche militaire plannen verklaard, dat er van een bewapenings wedstrijd geen sprake is, maar als men de berichten uit de verschillende landen na gaat, dan zal men moeten toestemmen dat het er toch wel bedenkelijk veel op gaat lijken. Toen onlangs het Italiaansche luchtes kader een tocht maakte naar Amerika, kwam onmiddellijk daarop de mededee- ling dat Engeland het wenschelijk achtte zijn luchtmacht aanzienlijk te versterken en dat Frankrijk eveneens aan het mili taire luchtverkeer zeer bijzondere aan dacht begon te schenken. Toen kort daarop in Italië groote leger- manoeuvres gehouden werden heeft Mus solini een daverende rede gehouden, waar in ook wel over de voordeelen van den vrede gesproken werd, maar die toch ver dacht veel herinnerde aan de verwaten taal van Lamech, die bouwend op eigen kracht, de geheele wereld scheen uit te De door Duitschland te Tannenberg ge houden herdenkingsplechtigheid droeg ook niet bepaald een vredelievend karak ter en dat geldt eveneens van de rede waarmede Hitier de a.s. volksstemming in het Saargebied heeft ingezet. En dit optreden werd als het ware on derstreept door den Franschen premier Daladier, die tegelijkertijd de Oostelijke verdedigingswerken inspecteerde, wat niet ten onrechte als een bedreiging van Duitschland werd aangemerkt. En daarbij blijft het niet. De Britsche admiraliteit, zoo werd ge meld, heeft verstrekkende plannen voor de reorganisatie en de versterking van de Engelsche marine voorbereid en zij' volgt daarbij de groote concurrenten in den Stillen Oceaan, Amerika en Japan, die met koortsachtige haast de strijdkrachten ter zee en in de lucht versterken. Wij zijn er van overtuigd, schreef on langs een buitenlandsch correspondent, dat de groote mogendheden geen oorlog willen. Het kan zijn. Aan mooie woorden en vredelievende uitspraken ontbrak het in elk geval niet. Maar ondanks die mooie, en laten we aannemen, goed bedoelde woorden, blijft dan toch wag,r, dat er met vuur gespeeld wordt niet alleen, maar ook dat in de onmiddellijke nabijheid van het speelter rein de ontploffingsstoffen bergenhoog lig gen opgestapeld. De Britsche luchtvloot. De marinemedewerker van de „Daily Te legraph" schrijft, dat de Engelsche vloot slechts 200 vliegtuigen bezit. Daarvan zijn er slechts 162 werkelijk op de schepen in dienst, terwijl de Amerikaansche vloot over 357 en de Japansche over 180 vlieg tuigen beschikt. Daarbij komt, dat Engeland nauwelijks eenige reserve aan vliegtuigen heeft, ter wijl bij de andere zeemogendheden de re serve 100 a 300 procent bedraagt. Gevaarlijke vliegtocht van Goering. Naar thans eerst bekend wordt, heeft minister-president Goering op 23 Aug. j.i. per vliegtuig een reis van München naar Berlijn gemaakt, waarbij de Pruisische premier het slechts aan de koelbloedig heid en plichtsbetrachting van zijn piloot te danken heeft, dat alles zonder ongeluk ken is verloopen. In verband met de groote haast, welke Goering had, werd besloten de vlucht in het donker uit te voeren. Het vliegtuig „Manfred von Richthofen", waarmee de tocht werd ondernomen, startte dienten gevolge om 20.20 uur uit München. Kort na het vertrek raakte het toestel boven het Thüringer Woud op een hoogte van 2500 meter in een sneeuwstorm, wel ke gepaard ging met een, door de plotse ling ingevallen koude opkomend onweer, waardoor het radio-toestel aan boord van het vliegtuig tengevolge van het inslaan der bliksem werd vernield. Desondanks had de tocht een vlot ver loop. Na een vlucht van slechts drie uur en vijf minuten landde de „Manfred von Richthofen" op Tempelhof, het centrale vliegveld van Berlijn. Goering heeft later aan den kapitein vlieger Hucke van de Duitsehe Lufthansa, die het toestel bestuurde, een brief gezon den waarin hij hem dank en hulde brengt voor zijn buitengewone prestatie. Amerikaansche vliegtuigen neergestort. Boven Albuquerque in den staat Nieuw Mexico is een groot vliegtuig neergestort. Zes inzittenden zijn daarbij om het le ven gekomen. Ook boven San Antonio is een vliegtuig neergestort, waarbij 3 inzittenden om het leven kwamen. Partijdag der N.S.D.A.P. te Neurenberg. Te Neurenberg wordt door de Nat. So cialistische partijl een ongeëvenaard groote bijeenkomst gehouden. Er worden vele tienduizenden bezoekers verwacht. Gisteravond om half negen kondigden fanfare-muziek en oorverdoovend Heilge- roep de aankomst van Adolf Hitler in het raadhuis aan. In de rijkelijk met groen en bloemen versierde zaal, welke in het glanstijdperk van het oude rijk zoo dikwijls de keizers met hun paladijnen vergaderd zag, be groetten de kopstukken der nationaal- solialistische partij en de overige autori teiten den stichter van het Derde Rijk. Onder eindeloos gejuich van de menigte trad de rijkskanselier door den hoofdin gang het raadhuis binnen. In de zaal bracht daarop een kinderkoor de hymne „Wach auf, Du Deutsches Land" ten ge- hoore. Opperburgemeester Liebel hield vervol gens een rede, waarin hij Hitler, den be werker van de nationale wedergeboorte dankte voor het overweldigend bewijs van vertrouwen, dat hij het oude Neurenberg door zijn komst gegeven heeft. Wij danken, zeide hij, den Fuehrer dat wij niet meer in een rijk van schande, maar in een nieuw Duitschland mogen le ven. Daarna nam Hitier het woord, om nog maals de ontwikkeling der nationaal-so- cialistische beweging te schetsen en de beteekenis van den eersten partijdag der N. S. D. A. P. uiteen te zetten. Van het te Berlijn geaccrediteerde corps diplomatique zullen twintig gezanten en elf zaakgelastigden aan de uitnoodiging van den rijkskanselier om aan den natio- naal-socialistischen partijdag als zijn eere- gasten deel te nemen, gevolg geven. Brand in een petroleumraffinaderij. In de petroleum-raffinaderij Nafta te Drohobycz is een ketel uit elkaar gespron gen. Een benzine-houder met benzine ge raakte in brand en staat in lichterlaaie. Eenige andere houders loopen gevaar eveneens in brand te geraken. De geheele brandweer van het petroleum-district neemt aan het blusschingswerk deel. Engelsche vliegboot op de Noordzee gedaald. Gistermorgen zijn vier Engelsche vlieg- booten in twee groepen van twee van Fe- lixtown vertrokken met bestemming naar de Oostzee. De eerste twee vliegtuigou hebben in den loop van den middag Ko penhagen bereikt. Van de beide andere echter moest er een door tot nog toe niet opgehelderde oorzaak een nooddaling ma ken en wel op ongeveer zestien mijl uit de kustl Daar de zee tamelijk ruw stond, was het niet meer mogelijk om weer op te stij gen, zoodat de vliegboot hulpeloos rond dreef. Het andere vliegtuig is, nadat het eenige malen boven het op zee drijvende vliegtuig had rondgecirkeld, zonder hulp te kunnen verleenen, naar het vliegveld de Mok op Texel doorgevlogen. Intusschen was bij de directie der Ma rine te Den Helder bericht binnengeko men van de noodlanding, waarna de com mandant der Marine opdracht gaf aau den commandant van de torpedoboot Z C, die op zee aan het oefenen was, den sta ven naar de verongelukte vliegboot te wenden, ten einde assistentie te verlee nen. Kort daarop kwam bij de directie bericht binnen, dat de vliegboot opgepikt was door het Letlandsche stoomschip „Everhope", dat het toestel op sleeptouw had genomen. De Z 5 heeft vervolgens op zee de vlieg boot van het Letlandsche stoomschip overgenomen en naar het vliegveld de Mok op Texel gebracht. De vliegboot heeft geringe beschadiging opgeloopen aan het zijstuur. Geen politiek in den trein. Door de Directie van de Nederlandsche Spoorwegen is aan 't personeel een schrij ven gericht met den volgenden inhoud: Volgens mededeeling van de Deutsche Reiohsbahn-Gesellschaft is het voorgeko men, dat ons personeel, dienstdoende op treinen naar Duitschland, aldaar Neder landsche couranten, die politieke propa ganda tegen het in Duitschland heer- schende regime bevatten, heeft ingevoerd. Het particulier met zich meevoeren van goederen, met de bestemming, die elders aan te brengen of achter te laten, is uit den aard der zaak aan het op de treinen dienstdoend personeel verboden; het lo comotief- en treinpersoneel zal dus ook inzonderheid hebben na te laten, tijdens zijn dienstuitoefening couranten, tijd schriften en andere drukwerken, die aan stoot kunnen verwekken, in Duitschland binnen te voeren of daar achter te laten. Ook is aan dat personeel verboden, aan derden daartoe medewerking te verleenen. Voorts dient het personeel, dat bij de uitvoering van den dienst in aanraking komt met Duitsch spoorwegpersoneel zich met hen niet in politieke discussies te be geven, omdat zulks tot ongewenschte ge volgen kan leiden, en een behoorlijke sa menwerking tusschen de betrokken spoor wegadministraties daardoor in gevaar gebracht zou worden. Subsidie aan werkloozenkassen. Onlangs maakten wij melding van een bericht in „Het Volk", dat de regeering het voornemen koesterde, een verhooging te vorderen van de bijdragen der arbei ders aan de werkloozenkassen. Uit zeer goede bron verneemt het Handelsblad echter, dat de bedragen van werkloosheidssteun en die voor werk- loosheidsuitkeeringen op de begrooting van Sociale Zaken voor het jaar 1934 niet zijn verminderd bij die van 1933. Zulks is trouwens geheel in over eenstemming met de verklaring van mi nister Slotemaker de Bruine, dat hij voor sociale voorzieningen dezelfde bedragen heeft uitgetrokken als vroeger, zooals het Ned. Corr. Bur. heeft bericht. De salarisverlaging voor het Rijks personeel. In een dezer dagen gehouden vergade ring van het bestuur der Centrale van Hoogere Rijksambtenaren is besloten, te gen Zaterdag 9 September een buitenge wone vergadering van dien Vereenigings- raad bijeen te roepen, ter bespreking van de plannen der Regeering tot verdere ver laging der salarissen. Hellendoorn zwicht voor de regeering. De gemeenteraad van Hellendoorn heeft het hoofd gebogen voor de verlangens der regeering en in overeenstemming daar mede beslissingen genomen. Ged. Staten hadden geweigerd de be grooting van het loopende jaar goed te keuren en het daartegen door de gemeente ingestelde beroep was door de Kroon on gegrond verklaard. De buitengewoon moeilijke financiëele omstandigheden, waaronder deze eertijds bloeiende ge meente van ruim veertienduizend zielen verkeert, noodzaakten het gemeentebe stuur, rijkssteun te vragen. Deze steun zal echter verleend worden onder voor waarde, dat tal van bezuinigingen, door de regeering aangewezen, worden toege past. Voorts wordt verlangd, beffing van 200 opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasting, plaatsing van de gemeente in de derde klasse der gemeentefondsbe lasting en heffing van honderd opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelas ting. Noodgedwongen heeft de Raad zich heden bij deze eischen neergelegd, met 7 tegen 3 st en vier blanco, nadat de bur gemeester betoogd bad, dat er niets an ders opzat, dan zich te onderwerpen, daar de gemeente buiten den steun der regeering niet bestaan kon. Nadrukkelijk werd uit den raad verklaard, dat de re geering het onmogelijke verlangde een dat het niet mogelijk zal blijken, gezien den noodtoestand der gemeente, deze hoogere belastingen te innen. De Indische Landsmiddelen^ De Indische landsmiddelen brachten in de maand Juni f32.600.000 op tegen f 35.200.000 in Juni 1932. Over het eerste halfjaar 1933 bedroeg de opbrengst f 181 millioen f 900.000, tegen f 199.500.000 over het eerste halfjaar in 1932. Alle rubrieken bleven beneden het ni veau van bet vorige jaar, met uitzonde ring echter van de productengroep, waar van de opbrengst op Juni f4.000.000 be droeg tegen f 2.200.000 in Juni 1932, het geen hoofdzakelijk te danken is aan de hoogere opbrengst van het Bankatin. De tabaksaccijns bracht in Juni jongstl. f2.000.000 op. De landsontvangsten ble ven in het eerste semester van dit jaar f47.100.000 achter bij de raming. Deze achteruitgang werd hoofdzakelijk veroor zaakt doordat de 'belastingen f 33.100.000 minder opbrachten dan geraamd was. Voorzitter Rekenkamer in IndiS. Bij Kon. Besluit is benoemd tot voor zitter van de Algemeene Rekenkamer in Ned.-Indië de heer F. de Bakker, thans lid van dat college. Provinciale Groninger Courant Aan het personeel van de Provinciale Groninger Courant, een der oudste bladen van ons land is met ingang van 1 October a.s. ontslag aangezegd, daar bet bedrijf in andere handen overgaat. De „Koningin Emma". Dten 12en Juni is van de werf der Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen de motor boot „Koningin Emma" voor de lijn Ter- neuzenHoedekenskerke van den Prov. Stoombootdienst te water gelaten. Destijds is van het schip een volledige beschrijving gegeven. Woensdag is een technische proeftocht met de „Koningin Emma" gehouden. Nadat de daarbij betrokken personen om 8 uur aan boord waren gekomen, zijn in de buitenhaven eerst de compassen ge steld, waarna op den gemeten tijd geva ren is. De voorgeschreven snelheid was 12 Engelsche zeemijlen per uur. Deze snel heid is ruimschoots overschreden, er is 12.25 mijl bereikt. Na deze snelheidsproef zijn nog verschillende andere proeven ge nomen met het draaien van het schip, die eveneens uitstekend voldeden. Het schip zette daarop koers naar Hoe dekenskerke, en meerde aan de nieuwe ponton aldaar. Op de terugreis naar Vlissingen is de electrische ankerspil be proefd, en zijn de reddingsbooten van de patent davids gevoerd, terwijl een achter uitproef ook de gewenschte resultaten op leverde. Tegen half ze® keerde de Koningin Em ma weer in de buitenhaven te Vlissingen terug. Te Breda is in den ouderdom van 73 jaar overleden de heer H. F. Gross. De thans overledene was geruimen tijd als directeur verbonden aan de Coöp. Suiker fabriek te Sas van Gent. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot lid der Gezondheidscommis sie, gezeteld te Vlissingen, den heer Dr J. Spuijman, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool aldaar. Middelburg. Stad hu tfs belich ting en beiaardconcert. „Wat is dat mooi"! „Wat komt die toren ook mooi uit"! Deze en dergelijke uitroepen vangt men op, als men 's Woendagsavonds tij dens de belichting van het Stadhuis tus schen de vreemdelingen, die dit nog nim mer zagen, slentert of vanaf eenigen af stand hun gesprekken over hetgeen gebo den wordt, volgt. Het tegen den avond weer helder ge worden weer, maakte een verblijf op straat aangenaam en zij, die dit begrepen, geno ten tevens weer van de bespeling van den beiaard in den Abdijtoren door den beer Ferwerda. Het een zoowel als het ander blijft een attractie voor vreemdeling en stadgenoot. De Koninginnedag. Veel vlaggen en oranje. Niet alleen van alle openbare gebouwen, maar ook van zeer vele particuliere wappert heden driekleur en oranjewimpel en duizenden, jong en oud hebben zich met oranje of de nationale kleuren getooid om te getuigen van hun liefde en waardeering voor bet Vorstenhuis en in de eerste plaats voor Haar, die heden gedurende 35 jaar het bewind in handen heeft. De receptie. In tegenstelling met andere jaren willen wij reeds heden enkele woorden wijden aan de receptie, die de Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles van Uf- ford hedenmiddag hielden. De aanleiding daartoe is, dat deze re ceptie niet in de salons van de ambts woning heeft plaats gehad, doch in zoo'n geheel andere omgeving. Binnenland. De Indische landsmiddelen. Geen politiek in den trein. Vergiftigingsgevallen te Oversloot. Subsidie aan de werkloozenkassen. Buitenland. Gevaarlijke tocht van Goering. De Nationaal-Socialisten te Neurenberg. De ringrijderij mankte het moeilijk de receptie in de Abdij te doen plaats hebben en zoo kwam men op bet idee daarvoor de Munt te kiezen. Rappe handen onder goede leiding hebben gezorgd, dat hier een keurige receptiegelegenheid is geschapen, waaraan de historische omgeving een ty pisch cachet geeft. Op het Muntplein was het tapijt uit een der grootste vertrekken van de ambswoning neergelegd en hier in de openlucht had men gelegenheid den Commissaris der Koningin en zijn familie geluk te wenschen met dezen dag. Hier stonden ook een deel der buffetten, terwijl de overige in de bekende lager ge legen kapittelzaal waren geplaatst en de bezoekers in dit vertrek onder de oude ge welven nog wat konden napraten onder het gebruik van ververschingen. De Ringrijderij. Zeker wij' weten wel, dat de Ringrijderij niet direct als een onderdeel van de vie ring van den verjaardag van de Koninin moet worden beschouwd, maar zij valt daarmede samen en verhoogt toch onte genzeggelijk de feestelijke stemming. Daarom zij bier gemeld, dat hedenmor gen alle 46 deelnemers present waren en dat er bijzonder veel werk is gemaakt van de aankleeding der dieren. Eerst heeft de commissie de dieren geïnspecteerd en punten toegekend. Het resultaat vermel den wij morgen, omdat het eerst bij de algemeene prijsuitdeeling zal bekend wor den gemaakt. Op twee banen is töen met rijden begon nen; zoo is er voor de bezoekers meer ruimte dan bij drie banen, terwijl men beide banen kan overzien. In de pauze maakten de rijders, mede voerende de wisselbekers, weer den ge- bruikelijken rondrit door de stad. Wij komen natuurlijk op een en ander morgen uitvoeriger terug. De parade. Voor Middelburg de laatste jaren on gekend, is de jaardag beden ook door het garnizoen met een parade op bet Mo lenwater gevierd. Precies te elf uur was de troep op het Molenwater opgesteld* kader en man schappen waren gekleed in klein tenue en gewapend met revolver en klewang en droegen den stalen helm. De parade, die veel belangstelling trok, werd o.a. bijgewoond door den Commissa ris der Koningin en den burgemeester. Voor zoover het kader niet bij den troep was ingedeeld nam dit plaats ach ter den commandant der school voot dienstplichtige onderoff.-administrateurs, majoor G. Berghuijs, die met genoemde beeren den troep inspecteerde voor deze onder commando van den eersten luite nant J. D. Hattink, défileerde. Na afloop keerde de troep ddor een deel der stad, n.l. door Molenstraat, Dam, Korte- en Lange Delft, Markt en Noord straat naar de kazerne terug. Carillonbespeling. Van 12 tot 1 uur bespeelde de heer Fer werda, evenals iederen Donderdag, het carillon en plaatste zijn programma ge heel in het teeken van den dag. Hij bracht bijna uitsluitend volks- en andere natio nale liederen ten geboore. Hedenmiddag 2 uur zag een jeugdig arrestant, die van bet gerechtsgebouw naar het huis van bewaring werd overge bracht, kans de straat op te vluchten. Op het Balansplein werd bij: echter weer ge grepen en geboeid naar bet gerechtsge bouw teruggevoerd. Een en ander trok op dit drukke uur veel belangstelling. Vlissingen. De Koninginnedag. Hedenmorgen zijn de feesten ingezet met een reveille, terwijl op het marineterrein een parade plaats had van de marine en de kustartillerie en de troepen na afloop een marscb door de stad maakten. Goes. Gemeenteraad,. Aan do agenda van de a.s. Vrijdag te houden Raadsvergadering is nog toegevoegd: Verzoek van het bestuur der vereeni- ging „De Ambachtsschool" om medewer king te verleenen tot invoering van bet leervak „electrotechniek" aan de am bachtsschool. In hun prae-advies zeggen B. en W. dat de gevraagde medewerking krachtens het bepaalde in art. 25 der Nijverheids- onderwijswet hierin bestaat, dat de Raad de verklaring aflegt, dat bedoelde uitbrei ding noodzakelijk wordt geacht. Zooals uit het adres blijkt, zijn aan deze jxitbreiding geen e*tra-kosten verbonden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1