Uit de Provincie van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, oud-Minister van Financiën. Binnenlandsch luchtverkeer. Gedurende de tweede helft van den zo merdienst heeft het vervoer op de binnen landsche luchtlijn AmsterdamTwente en AmsterdamGroningen, hetwelk bij dat op Zeeland ten achter bleef, een be langrijke stijging vertoond. Zaterdag j.l. boekte de K.L.M. met het vervoer van totaal 171 passagiers een record op haar binnenlandsche luchtnet. Ontoelaatbare actie tegen Duitsche waren De hoofdbesturen van de drie Neder- landsche middenstandsbonden hebben zich dezer dagen tot het bestuur van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoor bedienden gewend met een brief naar aanleiding van het feit, dat de afdeelingen van dezen bond, vermoedelijk op instigatie van het bestuur, aan de leden circulaires hebben gezonden, waarin wordt opgewekt om gegevens welke zij uit hoofde van hun werkkring tot hun beschikking hebben, aan de besturen mede te deelen, teneinde daardoor op meer doeltreffende wijze een boycot van Duitsche waren te kunnen voeren. Voorts wordt daarin opgewekt om te ageeren tegen winkeliers, die openlijk of verkapt Duitsche waren in den handel brengen. De genoemde besturen achten dergelijke strijdmethoden zeer afkeurenswaardig en ontoelaatbaar. Het aansporen tot bedrijfsspionnage beteekent het ondermijnen van het goed vertrouwen, dat tussehen patroon en be dienden behoort te bestaan. Daarbij wijzen zij erop, dat sprake zou kunnen zijn van uitlokking tot een straf baar feit (zie art. 47, 272 en 273 Wetb. van Str.). De middenstandsbonden zullen hun le den aanbevelen maatregelen tegen deze bedrijfsspionnage te nemen. Steunregeling in Friesland. Ten gemeentehuize van Schoterland is een vergadering gehouden van afgevaar digden der gemeenten Schoterland, Op- sterland, Ooststellingerwerf en Smallin- gerland, waarin besproken werd de nieu we werkloozensteunregeling met een mi- nimumsteun van f 9.per week, welke regeling tot vele klachten bij de gemeente besturen aanleiding heeft gegeven. Beslo ten werd den minister van Economische Zaken te verzoeken, deze steunregeling in te trekken, en alle werkloozen tot de werk verschaffing toe te laten met toepassing van het rouleersysteem. Met verlof naar Europa via Amerika* Verscheidene personen in IncLië, die met verlof naar Europa gaan, en vrijen over tocht van den Lande genieten, plegen ver gunning te vragen de reis naar Europa via Amerika te maken. In den regel wer den die verzoeken toegestaan, ook omdat ze voor het Gouvernement geen extra uit gaven ten gevolge hadden. De „Javabode" verneemt nu, dat ver zoeken om via Amerika naar Europa te reizen in den vervolge alleen zullen wor den toegestaan indien de betrokkene in Amerika familieleden van den eersten graad heeft, dus ouders of kinderen. Blijkbaar geschiedt deze beperking met het oog op de belangen der scheepvaart- schappijen, die contracten hebben met de regeering voor het vervoer van gouverne- ments-passagiers. DE GASTHUISKWESTIE TE GOES. Het bestuur van het gasthuis heeft aan den Gemeenteraad het volgende schrijven gezonden:' Het schrijven van Burgemeester en Wethouders van Goes aan den Raad dier gemeente van den 26en Augustus 1933 ter begeleiding van de voorstellen inzake de Gasthuis-kwestie, noopt het Gasthuisbe- stuur tot opmerkingen, ten aanzien van eenige punten in de toelichting, welke een verkeerden indruk zouden kunnen geven. Door B. en W. wordt zonder eenige voorkennis van het Gasthuisbestuur be weerd, dat geen bevrediging van het rechtsgevoel van dat bestuur zal plaats hebben, zoolang de zaak niet in handen van den Raad van State gegeven is. Het Gasthuisbestuur verklaart hierbij uitdrukkelijk, dat nu Z.E. de Minister van Binnenlandsche Zaken en het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland hun meening omtrent het Raadsbesluit van 12 December 1932 te kennen gegeven hebben, het rechtsgevoel van het Gasthuisbestuur door de uitspraak dezer hooge autoritei ten volkomen bevredigd is en dat B. en W. dus ten believe van dat bestuur hun voor stel sub 1 niet behoeven te doen. B. en W. beweren, dat het imperatieve voorschrift, dat er in het Bestuur drie da mes zitting zullen hebben „dateert uit den tijd, toen de instelling uitsluitend de ver-' pleging van ouden van dagen ten doel had". De meening van B. en W. dat het Gast huis vroeger uitsluitend de verpleging van ouden van dagen ten doel had, is absoluut onjuist, zooals door het Gast huisbestuur reeds meermalen aange toond is. Reeds van 20 April 1636 dateert „een resolutie van de Heeren van de Regee- ringe dezer stad", waarbij! „op verzoek der Chirurgijns van het Gasthuis, om augmentatie van gagie, deselve zijn ver hoogd van 12 VI, op 24 VI." Uit een ander voorschrift uit de 17e eeuw blijkt, dat men bij opname de pa tiënten zal „doen visiteeren bij: de chi rurgijns het Gasthuis dienende". Uit dien tijd dateert ook reeds de bepa ling: „De kranken in het Gasthuis worden door twee stadsdoktoren en twee stads heelmeesters bediend". In tegenstelling dus met de meening van B. en W. wijst het vorenstaande er op, dat reeds sedert ouden datum het Gasthuis wel degelijk strekte voor verple ging van zieken. Ten overvloede wordt nog verwezen naar de woorden gesproken bij de opening van het nieuwe ziekenhuis op 8 Juli 1878 en naar de woorden van Burgemeester Hajenius bij de opening van het verbouwde Ziekenhuis in 1927. Volgens B. en W. zou gebleken zijn dat de exploitatierekeningen, opgezet voor de verbouwing van het Ziekenhuis, van geen waarde waren. Het Bestuur van het Gasthuis meent daartegen te mogen opmerken, dat die exploitatierekening door tal van autori teiten gedurende meer dan een jaar is on derzocht, vóór de vereischte machtigingen werden verleend. Dat de becijfering niet onjuist was, blijkt uit het feit, dat het cijfer der verpleeggelden in de ziekenaf- deeling, in de exploitatierekening geraamd op f 60841.25, in 1931 heeft bedragen f 60.086.85. Dat het Gasthuis de laatste jaren tekorten oplevert, is niet het ge volg van onjuiste ramingen, maar wèl van omstandigheden en feiten, welke zich hebben voorgedaan, zonder dat zijl te voorzien waren en waarvan genoemd wordt de mindere ontvangst van ver pleeggelden in de AFDEELING VAN OUDEN VAN DAGEN. Bedroegen deze toch in 1927 f 14.352.in 1931 daalden deze tot f 7526.als gevolg van de tijds omstandigheden, waardoor de oudjes meer bij familie gaan inwonen, opdat de ouderdomsrente als bate in het gezin komt. Met hoeveel zijn de pachten niet verminderd? Met hoeveel zijn de uitgaven niet vermeerderd door de hoogere bijdra gen aan het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds en door den verplichten kar teren arbeidsduur van verplegenden en huishoudelijk personeel? Ziedaar enkele omstandigheden genoemd, welke vroeger niet te voorzien waren. Dat het Gasthuisbestuur door het Cen traal Bureau voor Verificatie en Finan- cieele Adviezen der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten heeft doen na gaan of de tekorten door afschrijvingen op het kapitaal zouden kunnen worden gedekt, is toch zeker wel zeer onjuist, 't Bestuur heeft een dergelijk verzoek nim mer gedaan, daar de daarbij! aangegeven oplossing geheel in strijd is met zijn op vatting, dat de bezittingen der instelling intact moeten blijven. Het Bureau heeft uit zich zelf aan het Accountants-rapport omtrent de rekening 1931 de bedoelde be cijfering omtrent de tekorten toegevoegd. Het Gasthuisbestuur gaat met dien opzet natuurlijk niet accoord. Dat B. en W. de houding van het Gast huisbestuur, omtrent de wijze van dek king der tekorten niet consequent vinden, bewijst dat zij geen juist inzicht hebben omtrent de juridische verhouding tus sehen de gemeentelijke overheid en de gemeente-instelling van weldadigheid be doeld in art. 2 Ia der Armenwet. De gemeene-instelling van weldadig heid, bedoeld in art. 2 Ia der Armenwet is een rechtspersoon (zie art. 5 der Ar menwet) alzoo met een zelfstandig be staan en een eigen vermogen, die door de gemeente of van harentwege wordt ge steund en door wie de gemeente een z&-. kere taak uitoefent, waarbij1 de fondsen der instelling intact moeten blijven en slechts de inkomsten daaruit besteed mo gen worden voor het doel der instelling. Zijn deze inkomsten niet toereikend, dan zal uit den aard der zaak de gemeente die haar werkzaamheid van weldadigheid door deze rechtspersoon doet uitoefenen, het meerder benoodigde moeten bijdragen. De volgens B. en W. voor de hand lig gende conclusie, dat wanneer de gemeente aansprakelijk is voor de jaarlijksche te korten, de goederen der instelling gemeen tegoederen zijn en door de gemeente ter dekking der gemaakte schulden zouden aangewend kunnen worden, laat het Gast huisbestuur geheel voor rekening van B. en W., als zijnde absoluut in strijd met het karakter der gemeente-instelling van weldadigheid van art. 2 Ia der Armen wet. Als een verwijt tegenover het Gasthuis bestuur klinkt de vermelding dat het in dertijd ten behoeve van den bouw van het ziekenhuis de goederen der instelling hy pothecair verbonden heeft, wel is waar onder de bij de wet vereischte goedkeuring van Gedeputeerde Staten, doch zonder kennis van den Gemeenteraad. Volgens art. 24 I der Armenwet heeft het Gasthuis voor het opnemen van gel den en het bezwaren van onroerende goe deren de machtiging van Gedep. Staten noodig. Een verzoek van het Gasthuisbe stuur tot het bekomen dier machtiging wordt door Gedep. Staten in handen van het College van B. en W. gesteld om ad vies. Indien B. en W. het indertijd noodig hadden gevonden om den Raad met de aanvraag van het Gasthuisbestuur in ken nis te stellen, dan hadden zij dat kunnen doen. Het Gasthuisbestuur heeft in deze vol komen den wettelijken weg gevolgd en kan zich geen verwijt laten aanleunen. Het bestuur van het Gasthuis te Goes, JOH. PILAAR, Voorzitter. A. D. F. VAN DER WART, Secr. Koninklijke onderscheidingen. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, zijn o.m. de vol gende onderscheidingen verleend: In Zeeland. Benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: Mr M. P. Sipkes, kantonrechter te Middelburg; G. van de Putte, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, te Vlissingen. Tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau: L. W. G. Hoefnagels, burgemeester van Sas van Gent; P. G. L a e r n o e s, wethouder der gemeente Vlissingen; F. P. Polderdijk, wethouder der ge meente Nieuw- en St.-Joosland; F. G. C. Rolt huizen, directeur der gemeente werken te Goes; W. de Graaf, voor zitter van de Vereeniging „Uit het Volk voor het Volk" te Middelburg; A. van A11 e n a te Goes, bureelchef van den Rijkswaterstaat; ir H. Streefkerk, te Middelburg, dir. der N.V. Prov. Zeeuw- sche Electriciteits-Mij (noord- en zuid- groep); J. Slooves te Vlissingen, directeur der N.V. Provinciale Zeeuw- sche Electriciteits Maatschappij (midden groep); A. I. Leenhouts, lid van het dagelij ksch bestuur van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, burgemeester van Retrenchement; J. F. de Cooker, oud-directeur der gemeentelijke en dis trictsarbeidsbeurs, te Terneuzen; J. P. Vermaas, arts, te Vlissingen. Is toegekend de eere-medaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau in goud, aan: J. P. P i e t e r s e, voorzitter van de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Middelburg. In zilver aan: H. den Engelsman, directeur der vereeniging „Zonnewende", te Middel burg; A. Verboom, kantoorhouder bij den post-, telegraaf- en telefoondienst te Poortvliet. In brons aan: Th. Ferwerda, besteller bij den post-, telegraaf- en telefoondienst, te Yerseke. In zilver, aan: B. Verdoorn, amanuensis aan de Rijkshoogereburgerschool te Zierikzee; A. J. Geysen, directeur van het muziek gezelschap St. Caecilia, te Vlissingen; In brons, aan: den werkman bij het betonningsmaga- zijn te Vlissingen C. Bosschaart. In zilver, aan: W. P. T o u b u r g, te Vlissingen, hoofd conducteur bij de Nederlandsche Spoor wegen. In brons, aan: J. Peters, te Terneuzen, gep. sluis- knecht bij den Rijkswaterstaat; C. van de gemeente Borssele; M. Clement te Wissenkerke, polderwerker bij den pol der Thoorn; J. van de Velde te Hoek, arbeider bij de waterkee- ring van den calamiteuzen polder te Nieuw-Neuzen; G. Goedhart, te Wil- helminadorp (gemeente Kattendijke), ar beider bij den Wilhelminapolder. In goud, aan: A. de Heere, bedrijfsleider bij de Coöperatieve Roomboterfabriek „Het Hart", te Wemeldinge. In brons, aan: M. van D ij k e, landbouwersknecht bij de familie van de Zande te Nieuwer- kerk (Z.); J. D o n z e, landbouwersknecht bij de familie Jansen, te Hoek; J. Pelle, voorheen magazijnchef bij de N.V. Ma- nufacturenhandel v/h S. Wiener en Co., te Middelburg; C. Beyens, wonende te Westdorpe, magazijnmeester bij de N.V. Walzenmolen, v/h J. Verschaffel en H. Mechelynck, te Sas van Gent. Verder werden o.m. nog benoemd: Tot ridder in de Orde van den Neder landschen Leeuw: Mr P. J. R e ij m e r, oud-Minister van Waterstaat; Mr J. Terpstra, oud-Mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen; G. W. Kampschöer te Monster; Mr H. J. Knottenbelt te 's-Gravenhage; Mr L. G. Kor ten- horst, te 's-Gravenhage; Dr H. W. E. Mo 11 er te Tilburg; P. Zandt te Delft, allen leden van de Tweede Kamer. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: J. Lens, hoofd eener bijzondere lagehe school te Leiden; Ds M. J. Punselie, voorzitter van de Vereeniging voor Chris telijk Onderwijs te Leiden; Ds D. Pol, voorzitter van de deputaten voor de zen ding van de Generale Synode der Gere formeerde Kerken te Rijsoord; P. L. van der Voorde, penningmeester van den Ne derlandschen Christelijken Bond van per soneel in publieken dienst, te Rotterdam. Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: H. D i e m e r, directeur-hoofdredacteur van het dagblad „De Rotterdammer" te Rotterdam; Dr H. Schokking, secretaris der Commissie tot de zaken der Prote- stantsche Kerken in Nederlandsch-Oost- en West-Indië te 's-Gravenhage. Openstelling van het Postkantoor Goes op 31 Augustus* Op den verjaardag van H.M. de Konin gin worden de kantoren voor zooveel den postdienst betreft, voor bet publiek niet later opengesteld dan tot 14 uur. Na dit uur blijft tot het op andere werkdagen geldende sluitingsuur voor de busrecht- houders de gelegenheid bestaan, om zon der betaling van verhoogd recht stukken af te halen. Voorts zullen de kantoren op dien dag gesloten zijn voor de behande ling van postwissels1 (met uitzondering van telegrafische), postbewijzen en qui- tanilën en voor de aanneming van belas- tingenbetalingen, alsmede voor de distri butie van pasmunt. Voor den postcheque- en girodienst zullen zij op dien dag ge sloten zijn, behalve voor het aannemen van stortingen, waarvan spoedbehande- ling of spoedbericht wordt gevraagd en voor het uitbetalen van cheques, waarvan de ontvangen adviezen zijn voorzien van de aanteekening „spoedbehandeling". Poging tot doodslag. Ter wijl de caféhouder de R., te St. Jan steen, zich Zaterdagavond ter ruste had begeven, werd hij plotseling door een per soon die zich vermoedelijk in de woning had schuil gehouden, op bed aangevallen en in de keel geknepen, terwijl de aan valler daarbij uitriep: „nu maak ik je kapot". Op het hulpgeroep van de R. nam de aanvaller de vlucht, en kwam de vrouw van de R., die zich op den zolder bij de kinderen had ter ruste begeven, naar be neden, doch inmiddels was de dader ner gens te vinden. De R., die bovendien met een hard voorwerp bewerkt was, bekwam bloedende verwondingen. De politie stelde een onderzoek in en heeft als verdacht van poging tot doodslag Dinsdag 1.1. aan gehouden en ter beschikking van de ju stitie te Middelburg gesteld, zekere J. de K., 34 j., arbeider te Kijkuit. Middelburg. Prins Hendrik in Zeeland. Prins Hendrik vertoefde gis teren op zijn zeiltocht te Vlissingen en bracht van daaruit een bezoek aan den Commissaris der Koningin te Middelburg. Het ernstig ongeluk op den Seisweg. Hét voortgezet onder zoek inzake het droevig ongeluk op den Seisweg, waarbij de 20-jarige mej. V. het leven verloor, heeft nader aangetoond, dat het slachtoffer gevallen moet zijn toen zij met haar rijwiel in het zand kwam en niet tegen de auto is aangereden. Zij is naar het midden van den weg gevallen en daardoor is haar hoofd met het achterwiel van de auto in aanraking gekomen. Het onderzoek van de Middelburgsche politie heeft verder uitgewezen, dat aan schuld van den autobestuurder niet moet worden gedacht en in overleg met de ju stitie zijn dan ook gisterenmiddag nog het lijk en de auto vrij gegeven. De Koninginnedag. Aan den fakkeloptocht, die Uit het VolkVoor het Volk morgenavond ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin organi seert, zal behalve het Middelb. Muziek korps, dat vanaf 8 uur op het Molenwater speelt, ook medewerken de padvinders band. Vreemdelingenverkeer zal vanof 10 uur de Stadhuisbeliohting doen ontsteken. Goes. Onder groote belangstelling werd hedenmiddag het stoffelijk overschot van den heer J. Jonker, in leven onderwijzer aan de Chr. School (Westwal) ter aarde besteld. Behalve de familie waren ook het bestuur der school, het onderwijzend per soneel en de leerlingen van de hoogste klassen, die zich bij den begrafenisstoet hadden aangesloten, op het kerkhof aan wezig. Het woord werd gevoerd door De van Heijningen, die bij onstentenis van Ds v. d. Vegt de begrafenis leidde, den heer L. Smit als voorzitter van het schoolbestuur en den heer Nederhand, hoofd der school. Een familielid dankte voor de eer den overledene bewezen. Arnemuiden. Dinsdagmiddag vergader de de Raad dezer gemeente, onder lei ding van den w.n. voorzitter dhr L. Puipe. Alle leden aanwezig. Door dhr van Eenenaam, lid van de commissie tot het nazien van de rekenin gen 1932 wordt rapport uitgebracht, waar uit blijkt, dat alle bescheiden in orde zijn bevonden en over 1932 voor den gewonen dienst is ontvangen f 101140.59 en uitgegeven f86015.58; kapitaaldienst ontvangst f6232.36y2, uitgaaf f5739.79. Hierna komt ter tafel een voorstel van B. en W. tot verhooging van de opcenten op de personeele- en vermogensbelasting, een en ander in de vorige vergadering naar voren gebracht. Dhr Cornelisse vindt dit een geweldige tegenvaller, die grootendeels zijn oorzaak vindt in de onbillijke steunverleening aan de werkloozen, die door de meerder heid van den raad is aangenomen; die genen, die nog wat verdienen door ar beid moeten verhooging gaan betalen voor degenen, die steun trekken. Dhr Van Eenenaam merkt op, dat deze verhooging niet alleen een gevolg is van de steunverleening, maar ook van de hooge uitgaven aan de Heide-Mij; en in de personeelbelasting moet iedereen een verhooging ondergaan, die iets be talen in deze belasting. Dhr Franse is er van overtuigd, dat de verhooging een noodzakelijk iets is om de begrooting sluitend te maken of ze nog wel voldoende zal zijn, zal in de toekomst moeten blijken; hij stelt voor om pogingen in het werk te stellen bij de Vereeniging der Ned. Gemeenten om bij eventueele werkverschaffing door de gemeenten de kosten der Heide-Mij door het Rijk te laten betalen. Dhr Baaijens is er tegen; het blijft hem gelijk, wie zulks uitvoerd. Hij wil de posten onvoorzien en steunverleening bij elkaar brengen en uit één pot alles betalen, tot het op is, dan kunnen we weer zien. Dhr Schuit vraagt waarom deze ver gadering noodig is geweest, dit punt maakt deel uit van de begrooting. De voorzitter antwoordt hierop, dat dhr Schuit dit heeft kunnen lezen in zijn toegezonden toelichting, dat de verhoo ging van de Personeele belasting vóór 1 September a.s. ingezonden moet zijn, om op 1 Januari 1934 in werking te kunnen treden; en daarom was deze ver gadering noodig. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Baaijens, Schuit en Cornelisse. Z.h.s. wordt aangenomen de vergoeding volgens art. 101 der L.O.-wet voor de school op Geref. grondslag te bepalen op f7.66 per leerling; dit wordt in totaal f 1469.72. Een schrijven van Ged. Staten om trent bet houden van een auto- en motor- fietsenmarkt te Middelburg, wordt voor kennisgeving aangenomen. Hierna sluiting. Donderdagavond zal het Muziek korps „Arnes Genoegen" een muzikalen rondgang door de gemeente maken en tevens dan een serenade bij den burge meester brengen, in verband met den ver jaardag van H. M. Koningin Wilhelmina. Het getal concerten zal a.s. Zaterdag avond met een laatste concert op het Marktplein worden besloten. Zoutelande. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeenteraad alhier voltallig. Op voorstel van den heer Stroo werd besloten een verzoek aan de Kroon te richten, om het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij het voetpad van de heeren Wouters en van Rooijen aan het openbaar verkeer wordt onttrokken, niet goed te keuren. De heeren Verhage en Koppejan stemden tegen. De rekening over 1932, met een voor- deelig saldo van f308.60, en de begroo ting over 1934, van de Gezondheidscom missie te Veere, werden goedgekeurd. De begrooting over 1934 van het Bur gerlijk Armbestuur dezer gemeente werd goedgekeurd. De post onvoorziene uit gaven bedraagt f 458.80% en het inge brachte goede slot van vorige dienstjaren f 2058.00%. Besloten werd aan dhr P. Simonse, alhier, te verkoopen een strookje grond ten Westen van het slachthuis met de helft van den muur aan die zijde, voof f2.50 per vierk. M. en f20 voor den hal ven muur. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten f25 te geven aan de commissie voor werkloozenzorg door de kerken, voor ver warming van een lokaal. De subsidie wordt gegeven onder beding, dat slechts f 12.50 zal worden gegeven, indien het gemeentebestuur van oordeel is, gezien de ervaring van 3 maanden, dat de cur sus niet voldoet. De heer Verhage zag liever, dat dit geld besteed werd aan de gezinnen, ter voorziening in de stoffelijke behoeften. De heer Adriaanse verwacht te geen nut van dit werk. Beide heeren stemden tegen. De heer Adriaanse rapporteerde, dat de gemeenterekening over 1932 in orde was bevonden, waarna zij voorloopig werd vastgesteld. De gemeentebegrooting voor 1934 werd aangeboden, waarbij de voorzitter mee deelde, dat de belastingen niet verhoogd behoeven te worden, Vervolgens werd de gemeentebegroo ting voor 1933 gewijzigd. Nadat bij de rondvraag door enkele leden naar het een en ander was geïn formeerd, werd de vergadering gesloten. Koudekerks. Dinsdagmiddag vergader de de gemeenteraad. Alle leden aanwezig. Voorzitter burgem. A. Bakker. De vergadering wordt met gebed ge opend, waarna op verzoek van d'hr De Kroo eenige wijziging wordt aange bracht in de notulen. De voorzitter deelt mede, dat ingekomen zijnGoedkeuring van Ged. Staten tot aankoop van grond van de familie van Doorn en van D. Roel- se Wz.; id. garantiestelling van de ge meente van f2400 voor het rijwielpad naar de duinen; goedkeuring wijziging be grooting 1933 en de vaststelling van de presentiegelden van de raadsleden op 160 gld; verslag Chr. Bewaarschool over 1932; met verzoek om subsidie voor 1934 van 700 gld. Op advies der commissie tot nazien der gemeenterekening over 1932 wordt deze vastgesteld met een batig saldo voor den gewonen dienst van f 3649.64 (ontvangsten f 109.553.51, uitgaven f 105.903.87), en een batig saldo van den kapitaaldienst van f 159.28. Door den raad wordt goedgekeurd de aankoop van grond van dhr P. van Mal- degem en A. Janse. Prae-advies van B. en W. tot aankoop van grond van den heer F. Geldof. Dhr de Rijke is er can verschil lende reden tegen. Dhr Lorier vreest, dat door het verkoopen van dien grond Gel dof in moeilijkheden zal komen. D'hr San- derse sluit zich bij B. en W. aan. De voorzitter betoogt, dat de koop zeer goed mogelijk is en bewijst met het lezen van de door Lorier genoemde politie-ver- dening, dat diens vrees ongegrond is. Dhr de Rijke houdt zijn meening vol; hij wil verbetering, maar zonder kosten. De heer De Kroo wil een middenweg zoeken en verbeteren met weinig kosten. De voorz. zegt, dat het een koopje is. Dhr Contant merkt op, dat er aan deze zaak een voor geschiedenis voorafgegaan is, en als de leden die voorgeschiedenis weten, (ze zul len die straks in de geheime zitting hoo- ren), dan zullen zij dit voorstel aanne men. Na stemming blijkt, het voorstel te zijn aangenomen met 7 tegen 4 (a.-r.) st. Op verzoek van den heer De Kroo gaat de vergadering in comité voor de bespre king der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur. Na heropening stelt dhr de Kroo voor, de gevraagde subsidie van f4500 met f500 te verlagen. De voorz. ontraadt dit, en de begrooting wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Voorgesteld wordt, de opcenten op de personeele belasting met 50 pet. te ver- hoogen. De voorz. zegt, dat de belasting verhoogd moet worden, zal de begrooting sluitend kunnen zijn. Door de personeele belasting te verhoogen, kan ruim f 12000 gevonden worden. Het voorstel wordt aan genomen. (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2