WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1933 DAGBLAD VOOR DE PR MC1E ZEELAND 47e JAARGANG - No. 2Si Oranje en Nederland. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Ingezonden Mededeeling. De Antirevolutionaire partij beschouwt het koningschap zooals dat in ons land bestaat, niet als den eenig juisten re- geeringsvorm. Ook een andere regeeringsvorm kan in overeenstemming zijn met de Antirevolu tionaire beginselen. Hieruit volgt echter niet, dat wij: zou den meezingen in 'het koor van hen, die roepen om een republikeinschen staats vorm en die niets liever zouden zien, dan dat ons Koninklijk Huis het voorbeeld van zooveel andere Europeesöhe dynastiën zou volgen. Het tegendeel is het geval. Als anderen roepen: weg met Oranje, dan plaatsen wij daartegen een geestdrif tig: Oranje boven! Leve de Koningin! En dan blijft het niet bijl woorden alleen. Dat is gebleken in 1918, toen de revo lutiemakers meenden, dat ook onze Vor stin de kroon van het hoofd behoorde te worden gerukt. Toen hebben we gezien, hoe de kloeke Zeeuwen, de stoere Friezen, de gemoede lijke Limburgers met de meer geestdrif tige Hollanders zich vereenigden om ten koste van alles, de geliefde Vorstin en haar Huis te beschermen. Dat is gebleken in 1923 toen daar op den Dam de vertegenwoordigers van heel ons volk, van Zeeuwsohen stroom tot de Friesche gouw, van Limburgs veld tot Holland's stranden plechtig betuigden: Wilhelmina van Nassau we, Vorstin van Nederland, U zweer ik eeuw'ge trouwe U en het Vaderland! Dat was geen zang zonder meer, maar het was een uiting van innige, diep gevoel de overtuiging. "Wij' hebben onze Vorstin, die morgen, zoo God wil, verjaart, lief, met de volle liefde van ons hart, omdat zij' leeft voor haar volk, omdat zij in zich vereenigt al de deugden van het Oranjehuis. Maar dat is niet de eenige reden waar om wij: onze Koningin vereeren en voor de republikeinsche propaganda absoluut immuun zijn. De souverein'iteit van Oranje is onder de leiding Gods in onze historie gewor teld. Oranje en Nederland zijn met de meest sterke banden saamverbonden, saamgegroeid In de Oranje's heeft ons volk gehad een volgreeks van helden zonder wederga. Eén gedachte bezielde ben: het zinkend Vaderland voor ondergang te behoeden. Aan tegenstand tegen Oranje heeft het in den loop der eeuwen niet ontbroken, maar altijd weer brak bet „Oranje boven" zich baan. Er is een innige, een mystieke band, die Vorstin en volk verbindt. „Hier is schreef eens Dr Kuyper een mysterie van hoogere leiding dan in de leiding der menschen aanwijsbaar is; en van een verborgen macht, die bij het gestadig wisselen van personen en gebeur tenissen, met ons volk steeds één grootsch doel voor oogen had en hield en niet op hield van ons de bereiking van het doel ook met de eminentie dezer prinsen te verrijken. Een mysterie, waarin het ge heim van het „Oranje boven" ligt, en dat ook voor de toekomst, wat ook wegvalle, nog hope geeft op nationaal geluk". Verandering van staatsvorm blijft mo gelijk. Nadat Israël eeuwen lang had geleefd onder de Richteren, die de Heere over hen bestelde, kwam er in het staatsleven een geweldige omkeering. Het volk ging roepen om een Koning. Een koning vroegen ze en daarin school de fout gelijk alledevolke- ren hadden. Niet een koning, die het volk zou voor gaan op den goeden weg, opdat ze des te beter in de wegen des Heeren zouden wandelen, neen, de bedoeling was een andere. 'Met de 'leiding Gods in de historie wil den zij niet meer zien gerekend. Een ko ning moest er zijn om met de andere vol ken mee te kunnen doen. Gelijk alle de volkeren, dat was de fout. En dat is ook de fout van hen, die Oranje en Nederland meenen te mogen scheiden. Hier is een pogen om zoo mogelijk het werk Gods te verstoren, om de door God gelegde banden te verbreken. Daarom wekt de republikeinsche propa ganda onze antipathie. Daarom willen wij den band tusschen Oranje en Nederland sterken. En daarom is het onze bede, dat het God moge behagen onze straks jarige Vorstin en haar Huis nog vele jaren te sparen, haar te zegenen met de volheid van Zijne zegeningen en zeggen we uit de volheid van ons hort: In goede en kwade stonden Geleid door 's Heeren hand, Blijv' vast en trouw verbonden Oranje en Nederland! Fantastische vestingwerken aan de Fransche Oostgrens. Naar aanleiding van de inspectiereis van den Franschen premier Daladier naar de vestingwerken aan de Fransche Oostgrens publiceert de „Fetit Parisien" een artikel over de versterkte grenszone. Men moet zich, aldus het blad, een front voorstellen van ruim 100 K.M., dat op 12 K.M. van de grens verwijderd loopt en be staat uit een onafgebroken rij van afzon derlijke vestingen, welks slechts door gol ving van het terrein opvalt. Men kan van een fantastische onder- aardsche stad spreken, van een vesting onder den grond, welke tegen de krach tigste strijdmiddelen weerstand kan bie den. Een enorm stalen pantser is in de aarde gezet, met een gewicht van min stens 30.000 kilogram. Deze moderne „oorlogsstad" ligt 100 meter onder de oppervlakte. Zij beschikt over een spoorweg, welke met groote snel heid door de onderaardsche stad kruist. Alle maatregelen zijn onder de aarde ge troffen, opdat geheele legers daar maan den lang kunnen verblijven. Tijdens zijn oponthoud in Metz ver klaarde Daladier: „Wij zijn Franschen en zijn vastbesloten het te blijven. Frankrijk provoceert niemand, maar wil een vrij Frankrijk blijven, wat ear ook moge ge beuren. Ik heb kunnen waardeeren het geen er tot stand is gebracht om onze grenzen te beschermen tegen een onver- hoedschen aanval. Ik dank van ganscher harte, ook namens Frankrijk, allen, die hebben bijgedragen tot den bouw der bol werken. Het Oostenrijksche leger. Aangaande de a.s. uitbreiding van het Oostenrijksche leger meldt de Britsche draadlooze dienst het volgende: Waarschijnlijk zal binnen enkele dagen een overeenkomst worden gesloten, welke de voorwaarden zal bevatten, waaronder de Britsche, Fransche en Italiaansche re geeringen het verzoek zullen inwilligen, hetwelk onlangs door de Oostenrijksche regeering is gedaan, n.l. om toestemming tot het op de been brengen, voor een pe riode van één jaar, van een speciaal hulp leger van 8000 man. De regeeringen van de mogendheden der Kleine Entente zijn, naar verluidt, geraadpleegd en hebben hun toestemming gegeven. Het Oostenrijksche verzoek spruit voort uit de gespannen sfeer, die aan de Oos- tenrijksch-Duitsche gTens bestaat. Volgens de bepalingen van het Verdrag van Saint- Germain is aan Oostenrijk een leger van 30.000 man toegestaan, doch dit is tot dusver nooit op volle sterkte geweest. De afwijking van het verdrag bestaat in het aanwerven van recruten voor de nieuwe strijdmacht voor een korten diensttijd in plaats van voor de normale periode van twaalf jaar. Japans vlootprogram. Een vertegenwoordiger van het Japan- sche ministerie van marine heeft een uit voerige verklaring gegeven van de over wegingen, die de Japansche regeering er toe geleid hebben, de vloot <te versterken. Hij wees in de eerste plaats de buiten- landsche berichten over een bewapenings wedstrijd tusschen Amerika en Japan af, evenals zeer in het bijzonder de geruch ten over z.g. oorlogsgevaar. Japan, dat met eenig voorbehoud tot het Londensche vlootverdrag is toegetreden, acht zich ech ter niet in staat de bewapening ter zee van andere volken, die tot nog toe van geen enkele zijde bedreigd worden, onop gemerkt te laten. Wanneer Japan nieuwe schepen bouwt, dan is het daartoe ge dwongen door de vlootbouwprograms van andere mogendheden. Treinramp in Nieuw-Mexico. Naar uit Amarillo in Texas wordt ge meld, is op de tien meter hooge brug iu de nabijheid van Tucumcari (Nieuw Me xico) een expressetrein ontspoord en in een rivier gestort. De locomotief en een personenwagen verdwenen in de diepte, terwijl zes wa gons in ondiep water bleven staan. De machinist werd op slag gedood, de stoker wordt vermist. Tot dusver zijn 12 lijken onder de puinhoopen vandaan ge haald. Er zijn 45 personen gewond. De reddingswerkzaamheden werden belemmerd door de duisternis. De overstroomingen in China. Uit Shanghai wordt gemeld, dat volgens een officieele mededeeling in de provincie Shantoeng 5000 dorpen en in de provincie Hoepei 600 dorpen overstroomd zijn. Ook in de provincies Honan, Shansi en Shensi hebben de overstroomingen een gro-oten omvang aangenomen. Honderdduizenden I vluchten voor het water. De oogst is groo- tendeels verwoest. De overheid treft maat regelen om de vluchtelingen hulp te ver- leenen. Warmte en droogte in Engeland. Evenals hier te lande geniet men in En geland van mooi, warm weer Al twaalf dagen lang, zegt de „N. R. Ct.", is de temperatuur er tusschen de 80 en 90 graden Fahrenheit. Tot dusver is er deze maand te Kew nog slechts 12.2 m.M. regenval opgeteekend, tegen een gemid delde van 57 m.M. in andere maanden en het ziet er niet naar uit of de eerstko mende dagen die schade aan regen nog zullen inhalen. Iutusschen begint de droogte zich hier en daar al pijnlijk te laten gevoelen. De groote landbouwbedrijven hebben over het algemeen profijt van de droogte getrok ken, maar in den tuinbouw begint men thans angstig naar regen uit te zien. In Wales zijn de schapen van de Hardy Hills reeds naar de dalen gehaald moeten wor den, omdat er op de hellingen geen voer meer staat. Het record van den postduif. Een duivenhouder te Moskou maakt ge wag van een interessant geval met een postduif, die het vliegrecord voor duiven in de Sowjet-Unie, dat 480 K.M. bedroeg', verbeterd heeft tot 2352 K.M., waarmede van een wereldrecord gesproken mag wor den. Deze duivenhouder had te Odessa een postduif gekocht, welke hij mee naar Mos kou nam en weer verkocht aan iemand uit Saratof. D© duif ontsnapte echter bij haar nieu wen meester, vloog terug naar Moskou en verder naar haar eersten eigenaar te Odessa. De geheele afstand van Saratof naar Moskou en vandaar naar Odessa bedraagt 2352 K.M. Sneltrein in een kudde schapen. Op het traject LeinefeldeGotha reed Maandag de sneltrein no. 65 tusschen de stations Seebach en Grossengottem bij een overweg in een kudde schapen van ongeveer driehonderd stuks. De herder Franz Staat, uit Miltenberg in Beieren, werd gedood, evenals ongeveer 75 scha pen. De overweg kon gesloten worden met afsluitboomen, die op grooten afstand be diend worden. Het is nog niet duidelijk, hoe het ongeluk gebeurd kan zijn. De trein had door het gebeurde een vertraging van twintig minuten. Korte Berichten. Bij schietoefeningen aan boord van den kruiser „Tordenskjold" ter hoogte van het eiland Jomfruland ten zuiden van de Noorsche kust zijn gisteren twee perso nen gedood en zes ernstig gewond. Te Sprange in den Canadeeschen staat Ontario is een gTOOte zagerij door brand vernield; 4000 palen ter waarde van 750.000 dollar werden een prooi der vlammen. i Tengevolge van een bergstorting in het bergdal nabij Stanislau, die veroor zaakt is door zwaren regenval, is een op pervlakte land van elf morgen, waarop zich twee boerenhofsteden bevonden, be dolven. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. Men vreest voor verdere stortin gen van den door het water ondermijnden bergkam. Ruim 10.000 boeren uit Gastillië zijn te Madrid bijeen. Zij eischen het aftreden van den minister van Landbouw en Ar beid, wiens politiek den Spaanschen ak kerbouw volgens hen te gronde zou rich ten. De sneltrein ParijsRoyan is gister bij Meigne le Vicomte ontspoord; er was i doode en 25 gewonden. De Graf Zeppelin is gistermiddag van zijn tocht naar Zuid-Amerika te Frie- drichshafen teruggekeerd. Prinses Juliana. H.K.H. Prinses Juliana heeft gister middag de vergadering van den Raad van State bijgewoond. Mr H. van der Vegte f. Te 's Gravenhage is na een reeds lang durige ongesteldheid op 65-jarigen leeftijd overleden oud-minister mr. H. van der Vegte. Mr Hendrik van der Vegte werd1 op 15 Augustus 1868 te Zwolle geboren. Hij stu deerde te Leiden in de rechten, en promo veerde aldaar in 1893. In 1895 lid geworden van dien Zwol- schen gemeenteraad, was hij van 1897 1904 en ook later wethouder van onder wijs. Aan zijn tweede wethoudersperiode die in 1905 was ingegaan, kwam in 1907 een einde, toon de Staten van Overijssel hem tot lid van Ged. Staten verkozen. In 1926 nam mr van der Vegte zitting in het Kabinet-De Geer, waarbij 'hem het departement van Waterstaat werd toe vertrouwd. Zijn ministeriëele loopbaan nam in 1929 een einde. Later werd hij nog benoemd tot voorzitter der Algemeene Ex ploratie-Mij, was 'hij commissaris van de glasfabriek „Leerdam" en van de Neder- landsohe Spoorwegen, en voorzitter der Noord-Ooster Locaalspoorweg-Mij. Na zijn aftreden als Minister van Wa terstaat vestigde hij zich als advocaat en procureur te Den Haag. Ervaringen van de Arbeidsinspectie. In het Centraal Verslag van de Arb&ids- Binnenland. Verleende Koninklijke onderscheidingen. Generale Synode Geref. Kerken, lachte vermindering der werkloosheid. Buitenland. Warmte en droogte in Engeland. Groote treinramp in Mexico. Fransche vestingwerken aan de Oostgrens. inspectie, uitgegeven door het 'Departe ment van Algemeene Zaken ter Lands drukkerij, is een afzonderlijk hoofdstuk gewijd aan de bedrijfsongevallen. Dat bij deze ongevallen ook eigen on voorzichtigheid een woordje meespreekt, blijkt uit het volgende Het districtshoofd te Breda meldt vijf tien ongevallen, veroorzaakt door loshan gende kleeren, loshangend haar en een ring. Zoo' werd een man gegrepen door een krukas van een dorschmachine. Hij werd! tegen den grond geslingerd en overleed daags1 na het ongeval. In enkele gevallen werd een jongen of een meisje een bosje haar uitgetrokken. Soms gebeurde dit, niettegenstaande een muts gedragen werd. Dan bleek het mutsje flatteus' te zijn opge zet, net als de moderne hoedjes, achter op het hoofd of op zij. Daarom is te Rotter dam een nieuw model muts ingevoerd. Een arbeider, die in een broodfabriek! van een werkbank afsprong, waarop hij een transportband had nagezien, bleef met een ring, dien hij aan zijn linkerpink droeg, achter een boutje haken. De pink werd bij het tweede lid afgerukt. Geheimhouding door rijkspersoneel. De voorzitter van den ministerraad heeft aan de hoofden van dienst een brief doen toekomen van den volgenden in houd: In verband met het feit, dat in den laat- sten tijd zich opnieuw gevallen hebben voorgedaan, waarin van de zijde van het rijkspersoneel, met verzaking van de ge heimhoudingsverplichting mededeelingen of gegevens zijn verstrekt omtrent voor genomen of in voorbereiding zijnde plan nen of maatregelen der regeering, aan personen of instanties', die tot kennisne ming daarvan niet of vooralsnog niet be voegd waren, acht ik het gewenscht, dat het rijkspersoneel nogmaals opmerkzaam worde gemaakt op zijn verplichting tot geheimhouding van hetgeen den ambte naar of arbeider in zijn ambt of betrek king is ter kennis gekomen, zulks onder mededeeling, dat genoemd personeel, bij niet nakoming dezer verplichting zich schuldig maakt aan ernstig plichtsver zuim en dientengevolge zich blootstelt aan een bestraffing met de disciplinaire straf van onvoorwaardelijk ontslag. Tegen te hooge renten. Ged. Staten van Friesland hebben goed keuring onthouden aan een besluit van den raad der gemeente Kollumerland e.a. tot nadere vaststelling van het rentemaxi mum voor kasgeldleeningen op 5 Va pet., omdat de toestand der geldmarkt thans zoodanig is, dat genoemd percentage het normaal vereischte percentage ver te bo ven gaat. Lichte vermindering der werkloosheid. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloos heid onder de 605000 leden van ingevolge het Werkloosheisbesluit 1917 gesubsi dieerde vereenigingen in de week van 7 t.m. 12 Augustus 1933 heeft bedragen 23.7 pet., terwijl zij in de week van 2429 Juli 1933 bedroeg 24.3 pet. In de overeenkom stige week van het jaar 1932 was het werkloosheidspercentage 26.2. Bij 1064 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 12 Aug. 1933 in totaal 300387 werkzoekenden ingeschre ven, waaronder 28370 mannen. In totaal waren werkloos 274142 personen, waar onder 265085 mannen. Op 29 Juli 1933 bedroeg het totale aan tal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen der openbare arbeidsbe middeling 302993, hiervan waren werk loos 276740 personen, waaronder 267881 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoeken den is derhalve sedert 29 Juli j.l. vermin derd met 2606, het aantal werkloozen met 2598. Het aantal uit de havens van Amster dam en Rotterdam vertrokken Nederland- sche landverhuizers bedroeg volgens de opgaven van de Commissies van Toezicht in 'die havens, 70 in het eerste halfjaar 1933; in 1930 bedroeg dit aantal 2740 (over het geheele jaar); 361 in 1931; 155 in 1932. Jhr de Geer, Minister van Staat Bij Kon. besluit is benoemd tot Minis ter van Staat Jhr Mr D. J. de Geer, lid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1