Samenvoeging kleine gemeenten Nu kunnen gaan DINSDAG 29 AUGUSTUS 1933 DAGBLAD VOOR DE PRC DIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 280 Zeeuwsch Profetenbrood Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. I Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postclièque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middolburg, Lango Burg, Telof. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden medcdeelingon 00 cent per regel. Kleine Advcrtontiön Dinsdags en Vrijdags fö.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. (Slot.) Een der voornaamste argumenten voor samenvoeging van kleine gemeenten is wel, dat daardoor een belangrijke bezuini ging kan worden verkregen, terwijl tege lijkertijd bestuurskrachtige corporaties worden gevormd. Door den heer Boot wordt dan ook in zijn meer aangehaald artikel in „Anti' revolutionaire Staatkunde" aan den fi- nancieelen kant van deze zaak behoorlijk aandacht geschonken. Komt men b.v. tot samenvoeging van 3 gemeenten tot één gemeente, dan bespaart men twee burgemeesters, twee secretaris sen, twee ontvangers, twee gemeentehui zen, pensioensbijdragen, gemeentegenees heer, vroedvrouw, presentiegelden raads leden, enz. Om dit nader aan te toonen, geeft hjj een overzicht van een aantal gemeenten die voor samenvoeging in aanmerking ko men, waarbij dan wordt aangegeven welk bedrag daardoor op de salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvan gers kan worden bezuinigd. Dit overzicht toont inderdaad wel eenige bezuiniging, maar het bedrag is toch niet zoo groot dan men wel zou vermoeden. Gemiddeld zal het ongeveer f 1 per jaar en per ingezetene bedragen. Nu is dit een niet te versmaden bedrag, temeer omdat er ook nog andere posten zijn waarop bezuinigd kan worden Hier staat echter tegenover dat thans in kleine gemeenten door wethouders en raadsleden gratis werkzaamheden worden verricht b.v. bij toezicht op publieke wer ken, waarvoor bij samenvoeging speciale functionnarissen noodzakelijk zijn. Erkend moet worden, dat de heer Boot zeker niet mistast, als hij opmerkt dat zeer kleine gemeenten door hun beperkte middelen vaak iets nalaten, wat geheel tot hun taak behoort of zich tot schade van de bevolking moeten behelpen. „Dat men gewoonlijk tevreden is met den gang van zaken en dat er geen critiek van de gemeentenaren komt ligt niet aan het aantrekkelijke van die heel kleine ge meenten, is niet een bewijs, dat de orga nisatie juist is-, maar is een gevolg van het feit, dat de plattelandsbevolking zich in heel veel opzichten schikken kan, ook al zouden de verbeteringen dringend noo- dig zijn. Ook voor de hoogere organen is 't van be- teekenis, dat men de zaken kan afhande len met goed georganiseerde gemeenten." De voor- en nadeelen van samenvoeging tegen elkaar opwegend komt de heer Boot tot de conclusie, dat samenvoeging van kleine gemeenten in veel sneller tempo moet geschieden dan tot hiertoe het geval was. „Dat wil niet zeggen, dat wij behooren tot die groep, die zoodra zij ergens het woord bezuinigen hooren, alles er voor willen opofferen om deze tot stand te brengen. We behooren ook niet tot diegenen, die, zonder op economische, geographisehe, po litieke factoren te letten, de kaart van Ne derland op tafel leggen om een aantal nieuwe gemeenten te knippen, totdat men een minimum aantal inwoners heeft, dat volgens hun, iedere gemeente moet tellen Niet alleen, omdat we in buitengewone tijden leven moet er met meer kracht wor den ingegrepen, maar wél is dit een reden om met nog meer aandrang op dit belang rijke vraagstuk te wijzen. Naarmate ingrijpende bezuiniging op publieke diensten steeds dringender eisch wordt, neemt ook het aantal toe derge nen, die van oordeel zijn, dat de kleine gemeenten een beletsel vormen voor een efficient beheer der publieke organisaties. Naarmate de noodzaak tot bezuiniging minder stringent wordt, neemt ook de be langstelling af voor het vraagstuk der kleine gemeenten En dat is te betreuren. Want om te ko men tot een doelmatige oplossing zijn niet voldoende periodiek terugkeerende opflik keringen doch moet het vuur steeds bran dende gehouden worden. D'at is noodza kelijk, omdat het hier betreft een histo risch, economisch en politiek vraagstuk, dat dan alleen is op te lossen, indien er intensief, stelselmatig stap voor stap aan gearbeid wordt. Daarvoor is het noodig, dat een vaste commissie door de regeering wordt inge steld, bestaande uit een beperkt aantal deskundige leden, die, zoo noodig, in overleg met de Vereen, voor Nederl. Ge meenten, stelselmatig en systematisch na gaat welke gemeenten beneden de 5000 zielen in aanmerking komen voor samen voeging, rekening houdende met de ge ographisehe, economische, demographi- sche, sociale en cultureele toestanden van de gansche omgeving en de vermoedelijke toekomstige ontwikkeling, opdat op die wijze, ieder geval op zichzelf beschouwd kan worden en niet ruw wordt ingegrepen in hetgeen in den loop der tijden ie ge wassen."- 1 Ingezonden Mededeeling. HET ECHTE van M. PETERS E Patissier, L. Delft Middelburg. BELANGRIJKE VERSTERKING VAN DE ENGELSCHE VLOOT. De wedloop gaat door. Ondanks de gehouden en nog te hou den ontwapeningsconferenties gaan de groote mogendheden rustig door met hunne strijdmachten te land, te wateren in de lucht te versterken en uit te brei den. Zaterdag hebben wij melding gemaaki van een brallende en weinig vredelie vende rede van Mussolini en gisteren van de Japansche vlootplannen. Thans wordt uit Londen gemeld, dat de Britsehe admiraliteit vèr-strekkende plannen voor de interne reorganisatie der Engelsche marine heeft voorbereid, welke tegelijkertijd met den aanbouw van nieuwe schepen zal worden voltrok ken. De admiraliteit zou de plannen voor de personeele en materiëele uitbreiding en versterking van de Engelsche vloot tot in alle détails gereed hebben. De plannen zullen worden uitgevoerd, indien de andere mogendheden de hui dige uitbreiding van haar vloot niet sta ken of verminderen. Voor een deel hebben deze plannen be trekking op de officiersopleiding en de vermeerdering van het personeel-effectief, gepaard gaande met een verkorting van den diensttijd, waardoor een grootere re serve gekweekt wordt. Ondanks alle bedenkingen, zal het Middellandsche Zee-eskader gehandhaafd blijven, omdat van de Middellandsche Zee uit snelle versterkingen naar den Stillen Oceaan gedirigeerd kunnen wor den. De admiraliteit zal terugkeeren tot het beginsel van vóór den oorlog, dat elk Engelsch schip van een bepaalde klasse minstens gelijkwaardig en zoo mogelijk sterker moet zijn dan elk schip van de zelfde klasse van een andere mogend heid. De plannen voor den bouw van de 22.000 en 25.000 tons linieschepen zijn gereed. Zoo noodig zal de Engelsche marine deze plannen wijzigen, indien de andere mogendheden vasthouden aan liniesche pen van 35.000 ton. Ook de plannen voor het invoeren van nieuw geschut en verbetering der torpe do's en andere munitie zijn thans gereed. Volgens berichten in de pers zal de admiraliteit binnenkort den bouw aanbe steden van vier kruisers, een torpedo- flottilje, bestaande uit een flottiljeleider, 8 torpedojagers en 3 onderzeebooten, een convooischip en een aantal kleinere schepen, in totaal 18. Legeruitbreiding in Oostenrijk. Ter gelegenheid van een vlaggeninwij- ding heeft de Oostenrijksche minister van defensie een nieuw legersysteem aan gekondigd. Nog deze week aldus Vau- goin zal de reorganisatie worden ge publiceerd. Naast het Bondsleger zal een korps soldaten met den korten diensttijd van een half jaar worden ingesteld. Ieder jaar zullen 8000 tot 10.000 soldaten voor dit korps worden opgeroepen. Naast het bondsleger zal weldra een tweede leger ontstaan onder leiding van officieren en onderofficieren van het Bondsleger. De minister legde er den nadruk op, dat het hem gelukt was, deze concessie voor Oos- tenrijk te verwerven. Daarmede is de eerste stap op den weg naar den alge- meenen dienstplicht gedaan. Sprekende over de verhouding tusschen Oostenrijk en Duitschland verklaarde Vaugoin: „Terwijl Oostenrijk in de ge- heele wereld steeds meer achting en aan zien geniet, moeten wij met leedwezen constateeren, dat door lieden uit het broederrijk steeds weer de meest onge looflijke intriges worden gesmeed. Tot dusver zijn wij beschaafd opgetreden en wij hopen, dat te kunnen blijven doen, want wij meenen, dat wij een beschaafd volk regeeren en dat wij de verblinden weder kunnen terugleiden. Wanneer het echter op deze wijze niet lukt, zullen wij streng optreden. Dat kunnen zij, wien het aangaat, zich voor gezegd houden." De Fransche begrooting. De minister voor de begrooting, Lamou- reux, heeft Zondag te Boussac het woord gevoerd over den algemeenen financiëelen toestand van Frankrijk en verklaard, dat 'het deficit op de volgende begrooting waarschijnlijk 6 milliard francs zal be dragen. Lutherdag Staafsfeestdag? De leider van de Rijkswerkcommiasie voor den Duitschen Lutherdag), Alfred Bierschwale, heeft verklaard, dat van het jaar 1934 af de 31ste October als dag der reformatie de groote protestantendag zal zijn. Aan de rij'ksregeering is reeds ver zocht, dit jaar 10 November en voor de volgende jaren den 31sten October tot staatsfeestdag te verklaren, omdat Luther niet alleen de stichter der Evangelische Kerk zou zijn, doch ook door de schepping der Duitsche taal de wegbereider der Duitsche eenheid zou zijn. De blauwhemden in Ierland. Generaal O'Duffy is gisteren, na zijn toespraak te Bandon, ongehinderd te Du blin teruggekeerd, waar men zijn arresta tie verwacht had. Minister dr Ryan zeide echter tot de journalisten, die inlichtingen nopens de plannen der regeering kwamen inwinnen, dat er vandaag niets gebeu ren zou, omdat de regeering besloten had de blauwhemden nog een paar dagen te geven om tot bezinning te komen. Dit was geen bewijs van zwakte! of angst, maar uitsluitend een laatste poging van het wettig gezag om hardere maatregelen te voorkomen. Slachtoffers van de Gele Rivier. Het aantal slachtoffers van de over strooming van de Gele Rivier is zeer aan zienlijk. In West-Shantoeng alleen zijn meer dan drie millioen vluchtelingen uit het overstroomde gebied aangekomen, die na genoeg van al hun bezittingen beroofd zijn. Bijna achthonderd dorpen staan onder water. Veel vee is verdronken. De gouverneur van Shantoeng heeft per vliegtuig een bezoek gebracht aan het ge teisterde gebied. Men is ongerust over de veiligheid van de buitenlanders, die buiten Kai Feng wonen. Als de dijken, die het water thans nog tegenhouden, zullen doorbreken, zullen verscheidene geweersalvo's worden gelost, om de buitenlanders en de dorpsbewoners te waarschuwen naar de stad te vluchten, waar men denkt veilig te zijn, omdat men meent, dat de stadsmuur het water wel zal tegenhouden. Fransche trawler vernield. De Fransche trawler „Raymond Annet te", die Donderdag uit Galais was ver trokken, is in het Kanaal door een ma chineontploffing geheel verwoest. De vis- schers konden zich in de reddingsbooten in veiligheid brengen. Een postboot uit Ostende heeft hen naar D'over gebracht. Thans herziening der oorlogsschulden? In welingelichte kringen te Washing ton is men van meening, dat het aftreden van prof. Moley als onderstaatssecretaris gunstige vooruitzichten opent zoowel voor een hervatting van de besprekingen inza ke de oorlogsschuldenkwestie als voor de economische en financieele politiek der Vereenigde Staten, daar staatssecretaris Huil een groot voorstander van het inter nationalisme is. Moley's ontslag wordt beschouwd als de eerste breuk in Roosevelt's „officieele fa milie". Korte Berichten. Op 15 Sept. zal een Poolsch eskader van 15 vliegtuigen onder bevel van Rajsky naar Boekarest vliegen. De politie te Armstadt heeft acht communistische functionarissen aange houden, die voor de communistische par tij bijdragen inzamelden en verboden drukwerken verspreidden, waarin de rijks- regeering en de rijkskanselier gesmaad werden. In het graafschap Monmouthshire in Wales zijn bij een spoorwegongeluk 29 menschen gewond. Een locomotief is inge reden op een personentrein, welke stil stond voor het station Pontllanfraith om te wachten op een veilig signaal. Een groot aantal gewonden moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Te Tokio is de thermometer gestegen tot een stand, die in de laatste veertig jaar niet is bereikt. De gemiddelde mid- dagtemperatuur van de laatste veertien dagen is 31 graden. In de nabijheid van Bilbao zijn ten gevolge van de hooge zee twee vischtraw- lers omgeslagen en vergaan. Daarbij zijn elf menschen verdronken. Prins Hendrik te Brugge. Gisteren heeft Prins Hendrik incognito een bezoek aan de stad Brugge gebracht. Z.K.H. bezocht de verschillende beziens waardigheden en maakte een boottocht in de omstreken. De rentebetaling op de Duitsche obligaties De Vereeniging Effectenbescherming deelt mee, dat zij eenigen tijd geleden audiëntie heeft aangevraagd bij den mi nister van oeconomische zaken, teneinde de belangen te bepleiten der Nederland- scbe bezitters van Duitsche obligaties. Daar de minister door drukke ambtsbe zigheden verhinderd was de afgevaardig den der vereeniging te ontvangen, had de voorzitter een onderhoud eerst met den secretaris-generaal en daarna met den af- deelingschef. Effectenbescherming drong er ten sterkste op aan, dat daar de han delsbalans zeer ten voordeele is van Duitschland, de nu mogelijk geworden ge dwongen clearing ook wordt toegepast zoowel op de vóór- als na-oorlogsschulden van onze Oostelijke buren. Onder geen omstandigheid toch kan worden goedge vonden aldus de voorzitter dat Duitschland als debiteur, buiten de Ne- derlandscbe beleggers-crediteuren om, be paalt hoe het zijn schulden betalen zal. De secretaris-generaal deed verschillen de vragen, bracht naar voren, dat deze zaak van dag tot dag aan het departe ment gevolgd wordt, en drukte de verzeke ring uit, dat het vraagstuk zijn volle aan dacht heeft. Crisisnood van den Middenstand. Het bestuur van den Kon. Ned. Mid denstandsbond heeft in de omstandigheid dat de regeering geen gehoor geeft aan de dringende verzoeken der middenstands organisaties om maatregelen ter verbete ring der positie van het zelfstandig mid- denstandsbedrijf en tot leniging van den crisisnood te treffen, aanleiding gevonden tot bet bijeenroepen van een groote de monstratieve vergadering. Deze landelijke bijeenkomst zal worden gehouden op Woensdag 20 Sept. a.s. te half twee in de groote zaal van den Die rentuin te 's Gravenhage. Verschillende sprekers zullen de nooden en wenschen van den middenstand uiteenzetten en o.m. pleiten voor: bijzondere credietverleening aan door de crisis getroffen midden- standsbedrijven en steun aan noodlijdende middenstanders; opheffing van knellende bedrijfsbelastingen en herziening van drukkende crisismaatregelen; herziening van de Winkelsluitingswet voor die be drijfsgroepen, welke zulks behoeven; wet telijke regeling van het cadeaustelsel; re geling van het uitverkoopwezen, en een voudige gerechtelijke incasseering van kleine vorderingen. Inmiddels is een uitgebreide propagan- da-actie ingezet om het welslagen van deze betooging, waarvoor deelnemers uit het gebeele land verwacht worden, te ver zekeren. Prijs en distributie van margarine. De R.K. Bond van Melkhandelaren in Nederland, de Gbr. Bond van handelaren in melk en melkproducten en de Vereeni ging van bandelaren in melk, boter, kaas en Gelderscbe waren, hebben een adres gericht aan den minister van oeconomi- sche zaken met betrekking tot de prijs vaststelling en distributie van margarine. Adressanten betoogen, dat de melan- geurs niet kunnen leveren voor den prijs door de Grisiszuivelcentrale vastgesteld, n.l. 98 a 100 cents per Kg., zoodat de kleinhandel reeds van 104 tot 110 ct. per Kg. moet betalen. Ook de grossiers vinden hierin aanleiding hun prijzen te verhoo- gen. Tengevolge van de contingenteering is het voor de detaillisten niet mogelijk van een anderen leverancier melange te betrekken, zoodat zij gedwongen zijn de zen hoogeren prijs te betalen. Zoo komen zij in den toestand, dat zij of zonder winst of met verlies bun margarine moeten ver- koopen. Doen zij dit niet, dan verliezen zij hun klanten aan die detaillisten, die bun margarine rechtstreeks van de groote fa brieken betrekken. Adressanten verzoeken met den meesten aandrang, dat maatre gelen getroffen zullen worden, waardoor ook de melangeurs en mengers aan den kleinhandel tegen den prijs van 98 a 100 cents per Kg. kunnen leveren. De eerste Hollandsche haring naar Rusland. De N.V. voorh. Frank Vrolijk te Sche- veningen, beeft een begin gemaakt met de aflevering van de door haar aan de N.V. Exportclub te Rotterdam verkochte 3500 tonnen Hollandsche haring, wintervangst 1932, bestemd voor de Sovjet-Unie. Ruim 1000 tonnen zijn geladen na door deskun digen te zijn gekeurd. Naar de N. R. Gt. verneemt, zijn de afnemers over de kwali teit zeer tevreden. De dienst der Neder- larudsche baringcontrole was bij de afle vering aanwezig. Volgende maand en be gin October worden de resteerende 2500 tonnen verscheept. Deze transactie ge schiedt door de N.V. voor eigen rekening en risico. Schoolopheffing. De gemeenteraad van Heer Hugowaard heeft met 8 tegen 3 St., die van de V.-D., besloten, tot opheffing van twee openbare lagere scholen met ingang van 1 Dec. a.s. Geen opheffing van kantongerechten. Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging van hoofdstuk IV (Justitie) der Rjjksbegrooting voor 1933. Bij dit wetsontwerp wordt een verhoer Binnenland. De middenstand en de crisisnood. Generale Synode Geref. Kerken. De landbouwbelangen en de margarine industrie. Buitenland. Versterking van de Engelsche vloot. De blauwhemden in Ierland. wanl nu wij "Akkertje" bij ons hebben zullen wij zeker géén last hebben van hoofdpijn, spierpijn, kiespijn, of der gelijke kwaaltjes die zoo dikwijls een prettig uitstapje kunnen bederven! Neem dus op tochtjes Akker-Cachets mede. Slechts 50 cent per 12 stuks I Gemakkelijk innemen.Geproeftniets. ging van het eindcijfer van het hoofdstuk voorgesteld met f282.825. Bij de raming der begrooting voor 1933 was rekening gehouden met de omstan digheid, dat verwacht kon worden, dat in den loop van 1933 een aantal rechtban ken en kantongerechten zou worden ont bonden. Nu ten aanzien van deze ver wachte ontbinding een toestand van on zekerheid is ingetreden, behooren de' be treffende begroo tingspo sten, artikel 8 (personeel rechtbanken) en artikel 10 (personeel kantongerechten), weder te worden verhoogd. Deze artikelen waren verminderd onderscheidenlijk met 165 duizend gld en f 155.000. Met het oog evenwel op de omstandig heid, dat de vervulling van verschillende bestaande en alsnog open te vallen vaca tures wordt aangehouden in verband met de aanhangige ontwerpen van wet tot ontbinding van rechtbanken en kantonge rechten, behoeft verhooging met laatstge noemde bedragen niet plaats te hebben, doch kan worden volstaan, voor wat arti kel 8 betreft, met een verhooging van f 125.000 en voor wat artikel 10 aangaat met een verhooging van f 132.000. DE LANDBOUWBELANGEN EN DE MARGARINE-INDUSTRIE. De beperking van den veestapel en die der margarineproductie. Op 25 April j.l. heeft de Alg. Ned. Zui- velbond (F.N.Z.) zich tot den minister van Economische Zaken gewend met een brief betreffende de wenschelijkbeid van het nemen van steunmaatregelen ten behoeve van het door de crisis getroffen veehou ders- en zuivelbedrijf. Op dien brief heeft thans de secretaris generaal uit naam van den minister van Economische Zaken geantwoord met een zeer uitvoerigen brief, waaraan wij het volgende ontleenen: Het stemt mij tot voldoening, dat blij kens uw schrijven ook u de meening zijt toegedaan, dat onze veestapel behoort te worden ingekrompen en de Regeering voor een gelegenheid behoort te zorgen, dat de boeren zonder al te groot verlies hun vee zullen kunnen afzetten. De Re geering is tot dit laatste bereid, evenwel onder het voorbehoud, dat zekerheid wordt geschapen, dat met de eene hand niet wordt teruggenomen, wat met de an dere hand gegeven wordt, m.a.w. waar borgen worden verstrekt, dat de inkrim ping, die behoort plaats te vinden, ook inderdaad tot stand komt en geen nieuwe uitbreiding van den veestapel over de toegestane limieten heen plaats vindt. Uit uw brief meen ik te mogen opma ken, dat ook Uwe medewerking is te ver krijgen voor een gedwongen inkrimping van den melkveestapel, mits daaraan een beperking van de margarineproductie voor binnenlandsch verbruik vooraf gaat. De inkrimping van de margarineproduc tie wenscht U aldus te doen plaats vinden, dat de margarine-industrie niet meer dan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1