WRK5LEY EERSTE BLAD. MAANDAG 28 AUGUSTUS 1933 DAGBLAD VOOR DE PR VINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 279 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Zeeuwsch Profetenbrood Ui tg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting.. DE SLAG BIJ TANNENBERG HERDACHT. Hindenburg gehuldigd. Onder zeer groote belangstelling van de bevolking en in aanwezigheid van Rijkspresident Von Hindenburg en zijn familie, vele Ministers van de Rijks- en van de landsregeeringen en vele andere autoriteiten is bij het Tannenbergmonu- ment de slag bij Tannenberg herdacht. De Pruisische Minister-president Goe ring hield een rede, waarin hij o.a. ver klaarde, dat Oost-Pruisen zich ten twee de male gered voelde door Rijkspresident Von Hindenburg, nu hij het Pruisische volk tot een eenheid had weten te maken. De Provinciale Landdag van Oost-Prui sen had daaraan uiting willen geven door den naam Von Hindenburg te ver binden aan het land in het belang van het geheele volk. Daarom verzoekt hij den Rijkspresident als schenking te willen aanvaarden de domeinen Langenau en Horst Preussenwall om met 't aangren zende oude bezit Neudeck een Hinden burg huisbezit te vormen Hindenburg- Neudeck met Preussenwall. Nadat Goering den Rijkspresident de schenkings-oorkonde had overhandigd, betrad Rijkskanselier Adolf Hitler, het spreekgestoelte. Hij herinnerde aan den toestand van voor 19 jaar toen de Rus sische legers ondanks den Duitschen tegenstand, diep het Duitsche land wa ren binnengedrongen. Bij Tannenberg vond de redding plaats en dit was tevens een keerpunt in de Duitsche geschiede nis, waarvoor het Duitsche volk Von Hindenburg voor altijd dank verschul digd is. De Duitsche Rijksregeering, aan welker hoofd Hitier thans, nadat hij als mus ketier in de legers had meegevochten, mocht staan, achtte het een voorrecht, uiting te geven aan de dankbaarheid van het geheele volk. Als vertegenwoor diger van de Duitsche eer, die den plicht had, uiting te geven aan de dankbaarheid van het volk, had zij een wet goedge keurd, waardoor het nieuwe bezit van de familie Von Hindenburg, dat eigen dom van het geslacht zal blijven, zoolang er een afstammeling in de mannelijke linie den naam Von Hindenburg draagt, is vrijgesteld van alle openbare lasten voor het Rijk zoowel als het land. De rede van den Rijkskanselier werd luide toegejuicht. Het gejuich nam nog toe toen de Rijkspresident zich van zijn zetel verhief en het spreekgestoelte be trad. Een groote krans van eikenblaren werd hem op het spreekgestoelte ge bracht. Von Hindenburg herdacht in de eerste plaats de kameraden, die hun leven voor het vaderland hadden ge geven. „Hun in de eerste plaats geldt onzen dank en als uiting daarvan leg ik deze krans neer." De krans werd aan den voet van het monument gelegd, de vaandels zonken, de handen strekten zich voor het bren gen van den Hitlergroet en de muziek speelde „Ich hatt' ein' Kamerade". Er volgde een minuut van stilte, waarna alle klokken begonnen te luiden. Na deze plechtigheid nam Von Hin denburg weer het woord. „Als ik mij den zooeven genoemden tijd herinner, herdenk ik in de volgende plaats met eerbied, trouw en dankbaarheid mijn Keizer, wies vertrouwen en wiens bevel mij eens hierheen riepen, en verder al mijn strijdgenooten, van de oudste gene raals tot de jongste musketiers, die be reid waren tot het offer voor het vader land." Von Hindenburg verklaarde verder, in dertijd slechts zijn plicht te hebben ge daan en na allen, die hem gehuldigd had den, dank te hebben gebracht, besloot hij zijn rede met den ouden soldatenroep, die eens over het slagveld klonk: „Duitschland hoera, hoera, hoera!" Het hoera! werd door de aanwezigen overgenomen. Met Hitier stapte de Rijks president langs het front der S.A.-troepen naar zijn auto, terwijl Hitier zich naar het vliegveld Deuthen bij Allenstein be gaf, om met de D 2500 naar het Saar- gebied te vliegen. DE JAPANSCHE VLOOTPLANNEN. Toch voor ontwapening? Het z.g. aanvullingsprogram voor de marine omvat, naar Reuter meldt, vol gens de Japansche bladen, 25 nieuwe oor logsschepen overeenkomstig de bij verdra gen aangegeven types, 11 vaartuigen vrij van verdragsbeperkingen en 8 luchteska ders, waarvoor in totaal zal worden uit getrokken een bedrag van 670 millioen jen, welke som over een periode van 4 jaar zal worden verdeeld. Onder de te bouwen vaartuigen zal ook zijn een vliegtuigmoederschip van 12.000 ton, ter vervanging van een oud model van 7500 ton. Bovendien wordt 75 mil lioen jen uitgetrokken voor de verbouwing en moderniseering van slagschepen en kruisers. Met het benoodigde bedrag voor het Departement van Oorlog, zullen de totaio kosten voor Japans nationale verdediging in het nieuwe dienstjaar, indien de voor stellen althans worden goedgekeurd, niet minder dan 1240 millioen jen bedragen. Indien de 8 luchteskaders worden aan gebouwd, bezit Japan in het voorjaar van 1938 39 marine-luchteskaders. 't Klinkt bijna als een bespotting wan neer aan dit bericht nog toegevoegd wordt: Het ministerie van buitenlandsche za ken is voornemens een inlichtingscomité inzake de ontwapening te benoemen, welks voornaamste taak zal zijn met de marine- en militaire autoriteiten samen te werken tot voorbereiding van de vlootconferentie van Washington in 1935 en ter herziening van de vlootovereenkomst van Londen. Tegen onsociale huiseigenaren. De rijksstadhouder van Dessau en An- halt heeft de volgende instructie aan de landelijke autoriteiten gegeven: Dagelijks komen klachten binnen, dat bepaalde onsociale elementen onder de huiseigenaren op beslist onrechtvaardige wijze hun woning- en winkelhuren ver- hoogen, vooral echter weigeren kinder rijke families in hun huizen op te nemen. Vooral het laatste is een vergrijp tegen de moraal van een nationaal-socialisti- schen staat. Het is in flagranten strijd met de bedoelingen van de regeering-Hit- ler. Daar alle tot dusver gegeven vermanin gen tot geen tastbaar resultaat geleid heb ben, stel ik de regeeringen van Bruns- wijk en Anhalt voor, eenvoudigweg een voorbeeld te stellen en onsociale huiseige naren in hechtenis te nemen, om hun iD een concentratiekamp de sociale begrip pen, welke zij missen, bij te brengen. Auto door trein gegrepen. Op een spoorwegovergang te Souston bij Bordeaux langs de lijn ParijsD'ijon is gisteren een luxe auto gegrepen door een sneltrein en eenige honderden meters meegesleurd. Een dame, die uit den wa gen viel, kwam er met eenige lichte ver wondingen af. Zes andere inzittenden werden gedood. D'e lijken waren onher kenbaar verminkt. Mandsjoekoeo protesteert. D'e regeering van Mandsjoekoeo heeft aan den Russischen consul-generaal een zeer scherpe protestnota overhandigd. In de nota wordt gesproken van „roofover vallen der G.P.Oe-cavalerie over de gren zen". Wanneer de „strooptochten" niet onmiddellijk zullen ophouden, zullen de gevolgen zeer ernstig zijn, aldus de nota. Naar verluidt, zijn in het protest 17 velschillende gevallen van grensover schrijdingen in het gebied ten Noord- Westen van Taheiho vermeld. Een rondvlucht over Europa. Het Fransche ministerie van luchtvaart organiseert een vliegtocht boven Europa waarvan de bedoeling is de jongste ont wikkeling van de Fransche burgerlijke luchtvaart te toonen. De route zal gaan van Parijs over AmsterdamMalmö StockholmLeningradMoskouKief BoedapestPraagParijs. Pierre Got, de minister van luchtvaart, zal den tocht leiden, waaraan drie van de nieuwste Fransche passagiersvlieg tuigen zullen deelnemen, n.l. een Dewoi- tine, een Marcel Bloch en een Wibault- Penhoët. Deze vliegtuigen kunnen elk van acht tot twaalf passagiers vervoeren. D'e tocht wordt tegen het eind van de volgende maand ondernomen. De reorganisatie van Centraal-Europa. De „Daily Mail publiceert een bericht van zijn Romeinschen correspondent, waarin bijzonderheden vervat zijn over een aan Mussolini toegeschreven plan tot consolidatie van den toestand in centraal- Europa. De overeenkomsten, waartoe de Duce in zijn gesprekken met den Hongaarschen minister-president Goemboes en ook met den Oostenrijkschen bondskanselier dr Dollfuss geraakt is, zijn hoofdzakelijk van economischen aard. Italië zou Oostenrijk een vrije zone ver- leenen in de haven van Triest en het zou den invoer van Oostenrijksche goederen door een voorkeursbehandeling laten toe nemen. Het zou een grootere hoeveelheid goederen in Oostenrijk koopen, welke voor alle door den staat gecontroleerde orga nisaties de hoofdverzorgingsbron voor in dustriewaren zouden worden. Eveneens zullen Hongaarsche granen een voorkeursbehandeling genieten en verder zou Italië aan Hongarije beloofd hebben het deel van den Hongaarschen mais-oogst waarover niet beschikt wordt, of te nemen. Mussolini zou dit alles beschouwen als een eersten stap tot een voorkeursbehan deling ook van de andere Donaulanden. De werkloosheid in Zuid-Afrika. De Zuid-Afrikaansche minister van ar beid, Fourie, heeft een beroep gedaan op particuliere ondernemers en plaatselijke autoriteiten om de regeering te steunen om den nood der werkloosheid te lenigen. De minister legt er den nadruk op, dat de grondoorzaak van Zuid-Afrika's werk loosheidsvraagstuk de concurrentie is van de inlanders op de ongeschoolde arbeids markt en den werkgevers wordt verweten, geen geschikte verdeeling van Europee- sche en inlandsche werkkrachten te heb ben aanvaard en gehandhaafd. De regeering waarschuwt derhalve de industrie, dat, wil zij1 de voordeelen van de protectionnistische politiek blijven genie ten, er verbetering moet komen in de ge bruikmaking van blanke arbeiders. De minister doet vervolgens verschil lende voorstellen aan de hand, om te trachten tot een oplossing van deze kwes tie te komen.. Hij betoogt, dat geen on rechtvaardige behandeling van den inlan der bedoeld is, die evenveel recht op werk heeft als de Europeaan, doch bij een goede verdeeling van Europeesche en inlandsche werkkrachten acht de minister het niet noodig 50.000 inlanders te importeeren voor de mijnen. Hiertegenover heeft de gemeenschappe lijke raad van Europeanen en inlanders te Johannesburg een verklaring gepubli ceerd, waarin te kennen wordt gegeven, dat de regeeringspolitiek, zooals door den minister van arbeid uiteengezet, vol van gevaren is voor de welvaart van het land. De raad dringt er derhale bij de werk gevers op aan, zich tweemaal te bedenken alvorens gevolg te geven aan den oproep van den minister om zich van inlandsche arbeidskrachten te ontdoen. Vlootrevue voor den Mikado. De keizer van Japan heeft, naar Reu ter meldt, een armada van 161 oorlogs schepen, die in zeven rijen opvoeren, in oogenschouw genomen als slot van de Ja pansche vlootmanoeuvres, die drie maan den geduurd hebben. De 161 schepen zijn nagenoeg geheel eerst na den oorlog ge bouwd en vertegenwoordigen een water verplaatsing van 848.000 ton. Onbemand jacht in het Kanaal gevonden. Uit Londen wordt aan de „Petit Pari- sien" gemeld, dat een jacht van een En- gelsch tandarts in het Kanaal door een stoomschip onbemand is gevonden. Het stoomschip trachtte het jacht op sleep touw te nemen, doch de kabel brak. Het jacht zou zijn verdwenen. Reddingsboo ten uit Dover zochten het Kanaal af, doch keerden naar haar havens terug zonder iets te hebben gevonden. Men vreest, dat alle opvarenden van het jacht zijn om gekomen. Geen graangebrek in Rusland? D'e sovjet-regeering heeft het corps di plomatique uitgenoodigd de graandistric- ten der sovjetrepubliek te bezoeken ten einde zelf te beoordeelen, in hoe verre de jongste geruchten over hongersnood waarheid bevatten. Naar echter verluidt, hebben de buiten landsche diplomaten de uitnoodiging af gewezen. Lindbergh als ontdekker. Kolonel Lindbergh en zijn Vrouw heb ben gerapporteerd, dat zij op Groenland een berg hebben waargenomen, die hoo- ger is dan de toppen die tot dusver be kend zijn. Deze berg staat op geen enkele kaart aangegeven en is gelegen ten N.W. van Scoresby Sont. Oorlog in Marokko? Reeds geruimen tijd duurt thans de veldtocht in Marokko, waarbij een 20.000 man Fransche troepen zijn betrokken, om de „dissidente stammen in het Groote- Atlasgebergte te onderwerpen. Sinds eenigen tijd is er sprake van, dat, wanneer het doel van deze campagne be reikt is, er een tweede campagne in het verschiet ligt, n.l. in zuidelijke richting, teneinde Mauretanië geheel te pacificee- ren, waarbij samenwerking gezocht zou worden met Spanje, omdat, naar hel heet, de rebellen van uit de Spaanscho kolonie Rio de Oro oorlogstuig zouden krijgen en daar tevens een toevluchtsoord zouden vinden. In de Spaansche pers komt een scherp verzet tot uiting tegen eventueele beslui ten tot zulk een samenwerking, waardoor Spanje in Marokko opnieuw in gevaar lijke avonturen zou kunnen worden ge wikkeld. Het bleef rustig In Ierland. Hoewel O'Duffy had aangekondigd te Bealna-Bofh een blauwhemdendemon- stratie te zullen houden tegen het verbod Ingezonden Mededeeling. WRIGLEY'S KAUWGOM IN DE MOND IS LEKKER EN GEZONDI VIER STUKS der regeering, kwamen de blauwhemden niet in deze plaats, doch in verschillende deelen van Ierland bijeen, en wel in de bergen. O'Duffy zelf inspecteerde te Ban don zijn troepen ten getale van 5000 man, zonder dat de politie er iets tegen kon ondernemen. De regeering had namelijk haar troepen te Beal-na-Boath geconcen treerd. Te Dublin was alles rustig, hoewel er een zekere spanning heerschte in verband met de gebeurtenissen in de rest van het land. Politie en troepen bewaakten de be langrijkste gebouwen. Korte Berichten. i Te Berlijn hadden gisteren op drie plaatsen massahuwelijkssluitingen plaats, waar resp. 68, 35 en 84 paren in den echt werden verbonden Op 1 Sept. treedt in Duitschland de verordening in werking, waarbij het ge ven van toegiftartikelen wordt verboden. i Te Schonau in Baden is een katho liek geestelijke in arrest gesteld, omdat hij bezwaar maakte tegen het vertoonen van Nazi-vlaggen tijdens den kerkdienst. i Uit NewYork wordt gemeld: Het we der aan de kust van den Atlantischen Oceaan is thans weder normaal. Men vreest, dat het aantal slachtoffers in de door den storm geteisterde plaatsen groo- ter zal zijn dan de aanvankelijke berich ten gemeld hebben. Tot nu toe zijn 36 slachtoffers gemeld. 1 Te Smyrna heeft de menigte een betooging tegen de vrijmetselaars gehou den. De ruiten van het gebouw der loge werden ingeworpen. De menigte riep daarbq: „Leve het leger, leve het natio nale Turkije!" i D'oor een taifoen, die in Korea heeft gewoed, zijn honderden visschersbooten naar zee afgedreven en vergaan. Dage lijks spoelen lijken aan. Volgens de vis- schers drijven talrijke booten leeg op zee rond, meldt V.D. uit Tokio. i Een werkgever te Essen, die arbei ders in zijn dienst had, welke ook steun trokken, is naar een concentratiekamp overgebracht. Eén der arbeiders werd tot 6 maanden gevangenisstaf veroordeeld. De Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen in vergadering op Dinsdag 5 Sept., te één uur. Aan de orde zal dan zijn regeling van werkzaamheden. De voorzitter zal mede deeling doen van het besluit der centrale sectie om onmiddellijk na afloop dezer openbare vergadering in de afdeelingen te doen onderzoeken verscheidene wets ontwerpen, onder welke aanvulling van het wetboek van strafrecht met het oog op kleedingstukken en onderscheidings teekenen, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven; wijziging en aanvulling van de artt. 125 en 126 der ambtenarenwet; wijziging der wet van 30 December 1932 tot wijziging der lager onderwijswet 1920 en regelingen van den invoer van roggebloem en roggemeel, van oniderkleeding en van metaaldraadgloei lampen. Ook zal de voorzitter mededeelen o.a. het besluit der centrale afdeelingen om aan de vaste commissie voor overleg met de regeering omtrent vraagstukken en maatregelen, betrekking hebbende op aan gelegenheden van handelspolitieken aard, te verzenden het wetsontwerp goedkeu ring van het Nederlandsch-Duitsche douane- en credietverdrag, beide op 27 April 1933 te Berlijn tusschen Neder land en Duitschland gesloten; alsmede het wetsontwerp wijziging der crisisinvoer- wet. Binnenland. Dë gasthuiskwestie te Goes. De Lutine-toren ernstig beschadigd. Landdag van den B. V. L. te Hulst. De tweede Nederlandsche rondvlucht. Monopoliseering van den fruit-invoer. Buitenland. De reorganisatie van Centraal-Europa. Herdenking van den slag bij Tannenberg. De Japansche vlootplannen. HET ECHTE van M. PETERSE Patissier, L, Delft - Middelburg. Voorts zal de voorzitter voorstellen om in een op Woensdag 6 Sept. te één uur te houden openbare vergadering een aan vang te maken met de behandeling van een aantal Indische wetsontwerpen, van het wetsontwerp heffing van een omzet belasting e.a. Afscheid Gouverneur Rutgers. De gouverneur van Suriname, dr A. A. L. Butgers is Vrijdag van Paramaribo naar Holland vertrokken. Aan het einde van zijn bestuursperiode werd hem van verschillende zijden waar deering en sympathie betuigd. De Kolo niale Staten boden hem een waardeerend adres van afscheid aan en namen met al- gemeene stemmen een motie aan, waarin adhaesie wordt betuigd met het plan-Rut- gers tot hervatting van de bacoven-cul tuur. De Nederlandsche handelspolitiek. Het bestuur van de Nederlandsche Pan- Europa Vereeniging heeft aan den raad van ministers het volgende adres gezon den, waarin het als zijn oordeel uit spreekt, dat, nu de oeconomische confe rentie te Londen is mislukt, met des te meer kracht gestreefd moet worden naar samenwerking met andere landen in den geest als belichaamd in het verdrag van Ouchy. De mislukking der Londensche confe rentie toont aan, dat de tijd nog niet rijp is voor een algemeen herstel van vrij han delsverkeer. Derhalve zullen de landen er verder toe gedwongen worden om in levensonderhoud en werkgelegenheid hun ner bevolkingen te voorzien op andere wijze dan geschiedde toen een vrije uitwis seling van goederen plaats vond. Bij deze ontwikkeling zal de noodzaak voor het vormen van groepen van landen dringen der worden. Uit de nauwere aaneenslui-i ■ting van twee en meer landen zal wellicht een ontwikkeling volgen, die groote groe pen in nauwer onderling verband brengt. Het bestuur is van oordeel, dat de ge dachte, belichaamd in het tractaat van Ouchy, voor het oogenblik de eenig mo gelijke weg is, die tot de noodzakelijke samenwerking der volkeren onderling kan leiden en heeft daarom met buitengewone instemming kennis genomen van hetgeen in dit verband ter Londensche conferentie zoo onomwonden en duidelijk door onze vertegenwoordigers, en in het bijzonder door onzen minister-president, dr H. Go- lijn, is gesproken. Mede op grond daarvan verzoekt het de verwezenlijking van deze gedachte zoo veel mogelijk te bevorderen. Geldleening van Haarlem. Het raadsbesluit van Haarlem van 7 Juni j.l. tot he't aangaan van een geldlee ning van f 1.000.000 bij de Rijkspost spaarbank, i's door Ged. Staten van N.- Holland! niet goedgekeurd, omdat zij be zwaar maken tegen de door den geldgever gewenschte bepaling, dat de belastingen, die van de rente of aflossing der leening geheven mochten worden ten laste van de schuldenares komen. Deze bepaling kan, meenen Ged. Staten, voor de gemeente fi- nanciëel ongunstige gevolgen veroorzaken. B. en W. stellen den Raad voor, bij de Kroon in beroep te gaan. Mr H. van der Vegte. Naar wij vernemen, is in den toestand van den oud-minister van waterstaat, mr H. van der Vegte, een geringe vooruit gang waar te nemen. Salarissen Indische ambtenaren. Evenals 'de heer De Hoog, zullen ook de heeren Kusters', vertegenwoordiger van het Verbond van Vereenigingen van Over heidsdienaren, Wiranata Koesoema, voor zitter van de vereeniging van ambtenaren bij het inlandsch bestuur en een vertegen woordiger van de inheemsche Vakcen trale binnenkort naar Nederland vertrok ken, ten einde een onderhoud te hebben met den minister van Koloniën, in ver band met de salarisregeling. Oplevend havenverkeer te Amsterdam. In het tweede kwartaal 1933 kwamen in de Amsterdamaehe haven 801 (837)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1