Kerknieuws. Uit de Provincie Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Reuzel In de mélange? Naar de „Telegraaf" verneemt ia het niet buitengesloten, dat binnenkort in de mélange reuzel zal worden verwerkt. De Crisis Zuivel Centrale, tot wie wij ons om nadere inlichtingen wendden, zegt het blad, verklaarde, dat deze mogelijkheid geenszins is uitgesloten. Zal dit het geval worden, dan zal deze toevoeging van reu zel in het geheel niet behoeven te betee- Lcnen, zoo werd van de Crisis Zuivel Cen trale meegedeeld, dat de mélange voortaan alleen als braad- of bakvet bruikbaar zal zijn, waardoor gebruikers zich voortaan voor de boterham de duurdere natuurbo ter zouden moeten aanschaffen. Men wees er op, dat ook vroeger in de margarine dierlijke vetten werden verwerkt, tot deze door goedkoopere plantenvetten zijn ver vangen. Haarlemsche (jemeenteloonen. Staatsblad 407 bevat een Kon. Besl. van 28 Juli waarbij wordt geschorst het be sluit van den raad der gemeente Haarlem van 29 Juni strekkende tot vaststelling, met ingang van 1 Juni 1933 van een nieuwe tijdelijke korting op de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel, zulks hangende het onderzoek naar de vraag of dat besluit in strijd is met de wel of met het algemeen belang. De schor sing geldt tot 1 Januari 1934. Middelburg. De Middelburg- sche vacantieschool. Gietereu heeft de laatste, de achtste uittocht der Middelburgsche vacantieschool in dit sei zoen plaats gehad en is nook nu weer door heerlijk weder begunstigd. Bij terugkomst alhier stond het muziek gezelschap „Excelsior" de kinderen en ge leiders op te wachten en trok de stoet langs Stationstraat, Londensche Kade, de Meuwstraat, Kortedelft, Dam, Molstraat, Spanjaardstraat, Balans, Wagenaarstraat, Hofplein en Noordstraat naar de Markt. Hierna nam de voorzitter van de com missie voor de M. V. S., dhr P. Ph. Paul ■het woord en bracht dank in de eerste plaats aan „Excelsior" en dan aan hen, die de commissie financieel steunen of ververschingen aanboden, aan de leiders en leidsters, die steeds op hun post waren, aan de leden van de transportcolonne van het Roode Kruis, wier hulp voor kleine verwondingen tallooze malen is ingeroepen en wier hulp men niet meer zou kunnen missen, al is het een geluk, dat groote on gelukken uitbleven. Verder niet minder aan de leden van de Middelburgsche Red dingsbrigade, die ook steeds mee gingen. Spr. wees er op, dat men 8 maal met zeer goed weer er op uit heeft kunnen trekken en stelde een driewerf hoera in op allen, die medewerkten, wat door de kin deren krachtig werd ondersteund. Commissie en allen, die hielpen, kunnen weer op een viertal weken van succes te- terug zien. Collecte uitgesteld. De speldjesverkoop, die Uit het Volk Voor het Volk heden zou hebben gehouden ten bate van de restauratie van de Kerk te Delft, is om verschillende redenen eenigen tijd uitgesteld en zal nu in den loon van September plaats hebben. Molenwater-concert. De belangstelling voor het gisteravond gege ven concert van het Middelburgsch mu ziekkorps was groot en men geeft blijk zich te wennen aan den nieuwen toestand, die op het Molenwater geschapen is. Het korps, dat ditmaal onder leiding van den onder-directeur, den heer A. Calatz stond, heeft een populair program ma op zeer verdienstelijke wijze uitge voerd en had daarvoor een dankbaar ap plaus in ontvangst te nemen. Vlfssingen. Een gecompliceer de aanrijding. 2 gewonden. Gistermiddag reden op het rijwielpad aan den Nieuwen Middelburgschen weg ter hoogte van het vliegveld twee dames per rijwiel; achter hen kwam een autobus uit Zuid-Beveland, die ook in de richting van Vlissingen reed. Deze bus is aangereden door een auto van een te Vlissingen tijde lijk vertoevenden dokter. De bus kreeg een duw en kwam tegen de beide wielrijdsters aan. Een van deze bleef liggen met ver moedelijk 'n lichte hersenschudding; de an dere kwam in de sloot terecht, maar was spoedig weer op het droge. Een medicus uit Middelbrg, die passeerde, verleende hulp en 'liet de beide gewonden per zie kenauto naar het gasthuis te Middelburg overbrengen. Spoedig was de politie uit Vlissingen en ook de auto-deskundige op de plaats der aanrijding en stelde een voorloopig onderzoek in, dat nog wordt voortgezet. Goes. Het Oranje-comité houdt op a.s. Maandag, des avonds te 8 uur in het Schuttershof een algemeene vergadering. Aan de orde komt o.m.: Mededeelingen betreffende het kinderfeest op 31 Augus tus a.s. en bespreking circulaire van het dagelijkseh bestuur der Oranje-Vereeni- ging van Juli 1.1. aan de buurtvereenigin- gen. Comité van actieinzake kolenprijzen. Dinsdag a.s. wordt oen bijeenkomst gehouden van de comité 's van actie inzake kolenprijzen op Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland, St Philips^ land en Tholen. Op die bijeenkomst komt in bespreking een meer georganiseerde actie te gaan voe ren tegen de kolenconventie en het stich ten van een meer blijvende organisatie vorm. Blezellnge. De alhier vanwege het plaat selijk comité „De Zeeuwsche Beker" ge houden inzameling van gelden heeft de som van f 95,79 opgebracht. Schore. Gisteravond kwam de vracht auto van den heer Adr. Blommerde uit Halsteren, doordat de chauffeur een bocht te groot nam, met een der voorwielen tegen den berm van den kanaaldijk nabij de Schorebrug. De chauffeur verloor hier door de macht over het stuur, tengevolge waarvande auto dwars over den weg reed en in botsing kwam met de steenen balu strade ter plaatse. De auto is zwaar be schadigd, terwijl het 12-jarig zoontje van den heer B., dat in de cabine bij den chauffeur zat, tegen de voorruit viel en daarbij bloedend aan het gelaat werd ver wond. Kruiningen. Het Zeeuwsche Bekercomi té, waarvan vorige week in ons blad mel ding is gemaakt, is thans definitief ge vormd. Het bestaat uit de heeren: B. C. de Mul, burgemeester; Ds J. Koolstra, Geref. pre dikant; C. Hollestelle, Hoofd Chr. school; J. v. Vliet, Hoofd Chr. school Oostdijk; D. Meyaard; A. Lokerse; D. Waverijn Hzn, secretaris-penningmeester. lerseke. Vrijdag ontving de secretaris der visscherijvereeniging lerseke alhier bericht van het Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, dat het verzoek der mosselkweekers om ook reductie op de pacht te ontvangen, is afgewezen. Dit Stelt zeer teleur, daar dit verzoek gesteund was door den Zeeuw- schen Bond van Mosselkweekers. Te meer daar de mosselkweekers te Bruinisse wèi 50 pet. reductie hebben gekregen en de oesterkweekers in geheel Zeeland 30 pet. Nu vraagt men zich af of er nog verschil bestaat; Nederlanders in Grauw of Philip pine of lerseke geen cent reductie en de zelfden in Bruinisse 50 pet. De toename Van de slipperlimped op de oesterperceelen in de Oosterschelde is onrustbarend. De broedval der oesters is heel gering en die weinige die nog blijven leven worden de eerste en noodzakelijkste levensvoorwaarden nog door de slippen levensvoorwaarden nog door de slippers is niets buitengewoon. Oosl- en West-Souburg. Bij de buurt- vereeniging Paspoortstraat alhier be staat het voornemen om met Koningin nedag weer een kinderfeest te houden en hieraan zoo mogelijk een rijtoer te verbin den. Verder tractatie der kinderen en des avonds een lampionoptocht met als besluit eeu concert te geven door de Chr. mondor gelclub „Excelsior" in de zaal „Reho- both". Tholen. Tegen Woensdag a.s. is door den burgemeester een openbare vergade ring van den Gemeenteraad uitgeschre ven. Op de agenda komen voor: voorloo- pige vaststelling gemeenterekening 1932, aanbieding begroeting, benoeming agent der arbei dsbemiddeling, verlaging gas ta rief en verleenen crediet voor werkver schaffing aan visschers. Door het bestuur der Oranjevereni ging wordt het verzoek gericht tot de bur gerij op 31 Aug. a.s. hun vlaggen uit te steken en oranje te dragen. Uitslag wedvlucht door de Postdui- venvereen. „De trouwe Duif" alhier van Aran, afstand 234 K.M. Ie pr. J. v. d. Zande; 2e Jac. Baay; 3e. A. Baay; 4e. C. Baay; 5e. L. Meerman; 6e. A. Baai; 7e en 8e Jac. Baay, 9e. G. Baay, 10e Jac. Baay. Eerste overduif Jac. Baay. Aankomst le duif 2-20-38; laatste 3-57-2. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Kampen, G. Enkelaar te Oud-Beijerland, G. Lans te Huizen en P. J. Steenbeek te Oudewater. Beroepen te Akkerwoude, J. P. Snoep te Nijehaske. Te De Wilp, D. Bender cand. te Hilversum. Bedankt voor Randwijk, W. Deur te Schoonhoven. Geref. Kerken. Tweetal te Rijnsburg, D. Scheele te Middelburg en G. Stam te Pernis. DE GENERALE SYNODE DER GEREFORMEERDE KERKEN. Derde zitting. De praeses, D r K. D ij k, deed in de zit ting van gisteren voorlezing van een in gekomen hartelijk schrijven van Prof. Dr. J. Sebes'tyen, waarin de schrijver wijst op de beteekenis van den arbeid der Geref. kerken in Nederland voor de Geref. be weging in Hongarije. De Synode besloot Prof. Sebestyen een schrijven van dankbetuiging te zenden. De praeses verwelkomde hierna D s A. M. D o n n e r, em.-predikant 'te Zeist, pen ningmeester van de Theol. School, die voor de zaken der Theol. School als ad viseur zitting neemt. De voorzitter her innerde er aan, dat Ds Donner een van de weinige nog in leven zijnde leden is van de Synode van Middelburg (1896). oGd heeft Ds Donner tot veel werk in staat ge steld en de Synode verheugt zich, hem weer in haar midden te zien. De assessor, D s J. L. Schouten, deed hierna eenige mededeelingen over de financiën van deze Synode, zul|s namens het moderamen. De kosten voor deze Sy node worden 'begroot op f 20.000 Ze kun nen thans lager zijn omdat de Synode wel gen vier weken duren zal en de rappor tenvloed is verminderd. Prof. Dr V. Hepp rapporteerde hierna namens commissie I inzake de samenspreking over het Leerboek. (Voor stel Da Schouten). De conclusies luiden nu: le. De Deputaten ad boe dank te zeg gen voor bun arbeid; 2e. haar groote waardeering te betui gen aan de inzenders van de verschillende proeven, inzonderheid aan die van „Eucharistie" voor zijn veelszins ver dienstelijk, werk; 3e. het voorstel van Deputaten om de uitgave van de proeve „Eucharistie" aan den auteur over te laten, en haar van een aanbeveling door de Synode te voorzien, vooral om bezwaren van paedagogisch- tecbnischen aard en van structuur, niet aan te nemen; 4e. opnieuw pogingen in het werk te stellen, om zulk een leerboek te verkrijgen; 5e. op dezelfde wijze als de vorige maal een oproep te doen uitgaan, waarbij tevens de wenschelijkheid worde uitge sproken, dat de concepten gefundeerd zul len zijn naar den gedachtengang van den Heidelbergschen Catechismus, waarbij dan aan de stukken der leer, welke met het oog op onzen tijd moeten worden behandeld en aan de bestrijding van hedendaagsche dwalingen een logi sche plaats worde gegeven; en met naime den auteur van bet ontwerp „Eucharis tie" uit te noodigen hieraan mede te doen; b. een drietal deputaten te benoemen, bij wie voor 1 Juli 1935 de proeven wor den ingeleverd; c. aan deze deputaten op te dragen, uit de ingezonden concepten, indien mogelijk, een keuze te doen, en dit concept gemoti veerd voor 1 Maart 1936 aan de kerken door te zenden en bij de volgende Gene rale Synode in te dienen. Deze conclusies werden na een korte bespreking met algemeene stemmen aan genomen. De praeses deelde mede, dat de officieele ontvangst ten stadhuize wordt verschoven naar de derde week. De leden der Synode zullen de aange boden rijtoer maken op 31 Augustus, 's middags. De Theol. School. Hierna kwamen aan de orde de zaken van de Theol. School te Kampen, n.l. het verslag van de Theol. School, dat werd uitgebracht door den secretaris van het curatorium, Dr K. Dijk. (Gedurende de 'behandeling van dit rapport werd de Sy node voorgezeten door den assessor, D s J. L. Schouten); en het verzoek van Prof. Dr. A. G. Honig te Kampen, om emeritaat te mogen ontvangen tegen 31 December a.s. in verhand met zijn leeftijd. Over dit verslag 'bracht D r H. K a a - jan van Utrecht namens commissie I ver slag nit. Het geschiedde deels in open bare, deels in besloten vergadering. Bij de woorden van herinnering jegens de ontslapen hoogleeraren, Prof. L. Lindeboom en Prof. Dr H. Bouwman, ver hieven de leden der Synode zich van hun zitplaatsen, als een stille hulde aan hunne nagedachtenis. De voorstellen van curatoren kwamen daarop in behandeling. Prof. Dr. S. Grey d a n us herhaal de nog eens zijn elders reeds met redenen omkleed geuit bezwaar tegen de voorge stelde opheffing van het lectoraat. Zijn bedenking vond 'bij de Synode geen weer klank. Het voorstel inzake schrapping van het woord Nederlandsch in het reglement werd zonder discussie aangenomen. Het voorstel inzake het zendingsprofes soraat, thans niet over te gaan tot de be noeming van een buitengewoon hoog leeraar in de zendingsvakken, werd ook zonder discus'sie aangenomen. De Synode ging hierna in comité-gene raal. Te kwart voor vier werd de zitting weer openbaar. De voorzitter deelde mede, dat Prof. Dr. A. G. Honig op zijn verzoek eervol emeritaat beeft ontvangen. De voorzitter richtte een woord van harte- lijken dank tot Prof. Honig, die zijn leer lingen degelijk onderwijs gaf en hun in zicht in de Geref. belijdenis verrijkte, ook in den strijd tegen de dwalingen van ethi- schen. Daarvoor danken wij ootmoedig den Vader der lichten. Moge nu zijn ge dachten zich vermenigvuldigen, Gods ver troostingen zijn ziel verkwikken. Als emeritus-hoogleeraar blijft Prof. Honig welkom ter Synode, en zijn ge schriften zullen steeds een welkome ver schijning zijn. Moge God, die ook in den ouderdom dezelfde is, bij den voortduur ook Prof. Honig verkwikken. De Synode zong daarop staande Prof. Honig de zegenbede toe uit Ps. 121. Prof. Honig dankte daarop voor dit woord en deze zegenbede. De praeses deelde mede, dat de Synode na ernstige beraadslaging de voordracht van het curatorium heeft gehandhaafd. De Synode heeft derhalve 'benoemd tot hoog leeraar in de vac. van wijlen Prof. Dr. H. Bouwman, Ds Mr G. M. den Hartogh te Hazerswoude en tot opvolger van Prof. Dr A. G. Honig: Dr K. Schilder te Delfs- haven. De praeses uitte den wensch, dat God de benoemde hoogleeraren in dagen van ■beraad, die nu zijn aangebroken, licht eD wijsheid geven moge. Hierna rapporteerde Ds J. L. Schou ten over een tusschen Ds T. J. Hagen te Delft en den Raad van Legerpredikan- ten gerezen conflict, hoofdzakelijk in ver band met uitlatingen in de pers en op de vorige Synode over en weer. De zaak is inmiddels 'bevredigend opgelost. D r K. D ij k rapporteerde namens de kerk van Den Haag-West over de gees telijke verzorging der Geref. op Curasao. De Synode keurde de conclusies goed, alsook de handelingen van het modera men van de vorige Synode en van den kerkeraad van Den Haag-West. Ds K. Minnema van Garijp rap Ingezondsn Mededeellng. porteerde hierna over het rapport van de deputaten inzake den geestelijken arbeid onder de Zuiderzee-arbeiders. Na eenige discussie werd het rapport onder dank zegging goedgekeurd. Ouderling M. D. H. A. Sc halekamp van Wassenaar rapporteerde over een voorstel van den kerkeraad van Heem stede, waarin de Synode verzocht wordt te overwegen, wat moet worden gedaan, ter bevordering van den invloed van de Pratestantsch Christelijke pers. De Syno de sprak uit, van oordeel te zijn, voor dit voorstel volle waardeering te hebben, maar dat de bevordering der Christelijke pers met zedelijke middelen moet geschie den. Ouderling W. J. Voorgoord van Nieuw Loosdrecht, rapporteerde hierna over de steunverleening aan de Hongaar- sche studenten. De synode besloot op nieuw deputaten te 'benoemen, met de op dracht, voor den cursus 3334 geen 2, maar zoo mogelijk 4 studenten steun te verleenen. Te 5 uur sloot de president, nadat Ds J. L. Schouten in dankgebed was voorge gaan, de eerste zittingsweek der Synode. De zittingen zullen a.s. Dinsdagmorgen te negen uur worden voortgezet. Ned. Herv. Kerk. Goes 9.30 u. ds. Hansen van Cats. 6 u. ds Steinz. Wilhelminadorp, 10 u. ds de Vries, n.m. geen dienst. Kattendijke, v.m. ds G. Mol van Heerlen. Hansweert, 9.30 en 2.30 ds v. Selms. Geref. Kerken. Domburg, 9.30 ds G. Lindeboom v. Am sterdam, 2 u. ds Visser. Voorbr. H. Av. Westkapelle, 9.30 ds J. E. Visser, 2 u. ds G. J. Pontier van Heerlen. DE NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT. De eerste dag van de Nederlandsche Rondvlucht1933 is geëindigd. Te ruim vijf uur gistermiddag is de wakkere Ne derlandsche luchtvloot op het vliegveld Twente gearriveerd. 541 K.M. van het 1013 K.M. lange traject zijn afgelegd. Eén van de mooiste gedeelten van dezen eersten vliegdag was het parcours, dat over de Waddeneilanden voerde. Boven Nes werd de koers verlegd, via Dokkum ging het regelrecht op Groningens vlieg veld Eelde aan. Op het vliegveld werd een kleine hart versterking genomen en per bus ging het gezelschap naar het Familiehotel in Pa- terswolde, waar een lunch wachtte. G. R. T. Baron Krayenhof, voorzitter der Commissie voor Luchttoerisme der K.N.V.L., bracht in eenige vriendelijke woorden aan het bestuur der V.V.V. te Paterswolde dank voor de medewerking aan dit vliegfeest, terwijl hij hartelijke woorden richtte tot de militaire vliegers, die zich bij' deze gelegenheid bij de bur gerlijke luchtsport aansloten. Omtrent het oponthoud te Eelde meldt men nog nader het volgende: Reeds voor het opgegeven tijdstip kon digde het geronk van de motoren de komst van de deelnemers aan. Hoewel het zonnetje ontbrak, was er toch een groote menschenmenigte aanwezig om getuige te zijn van de aankomst. Met korte tusschen- poozen landde het eene toestel na het an dere zonder eenig incident. Alles ging correct, want de leiding berustte in goede handen, en de gegeven aanwijzingen wer den stipt opgevolgd. Het laatste toestel, een militaire machine, landde pas om 14.51, als gevolg van het ontwijken van eenige buien. Tegen 4 uur 's middags kwamen de deelnemers van Paterswolde terug, om de reis naar Twente voort te zetten en om 4.10 startte het eerste vliegtuig, even later gevolgd door de andere. Om 4.35 was het laatste toestel los. Alles is zonder onge lukken afgeloopen en het vele publiek heeft genoten van een mooien middag. Onder zeer groote belangstelling, het aantal aanwezigen wordt geschat op onge veer 10.000, werd op het vliegveld Twente de komst van de vliegtuigen van de K.L. M.-rondvlucht afgewacht. De vliegtuigen werden tot 5.30 uur verwacht, doch om 5.02 landde reeds het eerste militaire vliegtuig, de 325, terwijl om 5.15 het sportvliegtuig van den heer Van Marken uit Amsterdam neerstreek. Deze twee machines hebben echter de aangewezen route niet gevolgd. Terzelfder tijd landde het vliegtuig der Lufthansa D. 1770 van de lijn BerlijnHannover Amsterdam voor het uitlaten van twee passagiers. Om 4.35 uur waren de toestellen van Eelde gestart en 't militaire vliegtuig 330 was het eerste officieel aankomende, ter wijl het eerste officieel aankomende sport vliegtuig dat van den heer H. J. P. van Heek te Enschedé was, die 5.26 aankwam, gevolgd om 5.31 door dat van den heer Tempelman. Het eerste K.L.M.-vliegtuig, de A.E.G., landde om 5.30 uur, om 5.34 gevolgd door de A.E.N., terwijl de A.E.Z. en de driemotorige A.E.L. spoedif daarna op den grond stonden. Intusschen waren de militaire vliegers en de sportvliegers aangekomen, zoodat om zes uur alle toe stellen binnen waren behalve één, dat den tocht had opgegeven. Om 6.25 streek nog een Zweedsch vlieg tuig de S.E.A.D.S. op het vliegveld neer. Hedenochtend 8.30 zou het tweede dag- parcours beginnen. Een privé-gevangenis in Zuid-Frankrijk. Een Fransch journalist heeft een eigenaardige ontdek king gedaan ten aanzien van de gevangenis van Chateau d' Adhémar in Zuid-Frank rijk. De onderhoudskosten van deze ge vangenis bedragen 40.000 francs per jaar, op zichzelf een niet overdreven bedrag voor een gevangenis, ware het niet dat deze kosten bijna zes maanden reeds wor den gemaakt voor één enkele gevangene, die geheel alleen een gevangenisstraf van een half jaar moet uitzitten en volgens dien Framschen journalist het Chateau d' Adhémar zoo'n beetje als zijn privé-ge vangenis is gaan beschouwen. Het geval dankt zijn ontstaan aan de bepalingen in de Fransche wet, dat personen, die meer dan drie maanden gevangenisstraf moeten uitzitten, overgebracht moeten worden naar de gevangenis in de hoofdplaats van het departement. Door bureaucratische toepassing van deze bepalingen, is de ge vangene niet, zooals logisch zou zijn, naar een drukker bezochte gevangenis overge bracht. De aandacht is op deze zaak ge vallen door een vrij hooge rekening van 10 ton kolen, die aan de gevangenis zouden worden geleverd, alsmede een nog my- sterieuser levering van zestig stoelen. Het gevaarlijke smok kel b e d r ij f. Te Eli in de buurt der Bel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2