DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1933 DAGBLAD VOOR DE PR ÏVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 276 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorokoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. Z59. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs l 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regei. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Bevolkingscijfers. Het is een bekend verschijnsel, dat het volksdeel, dat tot geen kerkelijke gezindte wenscht gerekend te worden, voortdurend toeneemt. Dat blijkt ook weer uit de in 1930 ge houden volkstelling, waarvan de resulta ten thans zoo langzamerhand bekend wor den. Opmerkelijk is, dat, naarmate de gemeenten grooter worden, de onkerke lijkheid schijnt toe te nemen. Volgens de laatste cijfers bedroeg het deel der tot geen kerk behoorenden in gemeenten met minder dan 500 inwoners 3.0 pet. 501—1000 99 2.8 pot. 1001—2000 3.0 pet. 2001—5000 99 4.8 pet. 5001—10000 19 7.2 pet. 10001—20000 >9 11.8 pet. 20001—50000 99 16.3 pet. 50001—100000 99 12.9 pet. meer dan 100000 99 27.6 pet. Het geheele Rijk 14.4 pot. Behoudens een enkele onderbreking neemt dus het deel der bevolking, dat tot geen kerkelijke gezindte behoort toe met de grootte der gemeenten. De opmerking is gemaakt, dat deze cij fers voor de kleinere gemeenten waar schijnlijk geflatteerd zijn, omdat de men- schen daar de vraag omtrent de kerke lijke gezindte om allerlei redenen niet al tijd vrijuit durven beantwoorden. Wij weten niet of dit juist is. Indien ja, dan volgt daaruit, dat de onkerkelijk heid nog grooter is dan uit de opgaven der volkstelling blijkt en dat het percen tage voor het Rijk hooger gesteld zal moeten worden. Trouwens over het algemeen geven de officieels cijfers een veel te gunstig beeld. Hoevelen zijn er niet, die nog wel in naam tot een of andere kerk behooren, maar die toch practisch de kerken alleen vein den buitenkant kennen en die zich om het kerkelijk en godsdienstig leven heelemaal niet bekommeren? Als in zoovele opzichten spant ook hier de hoofdstad de kroon. Te Amsterdam is het aantal tot geen kerk behoorenden in 10 jaren tijd geste gen van 145.590 tot 263.991. Daarentegen liep het aantal Nederl. Hervormden te rug van 201.514 tot 160.913 en dat der Gereformeerden van 34.997 tot 30.266. Hiertegenover staat een stijging van het aantal R. Katholieken van 155.330 tot 166.525. Uit deze korte aanhalingen blijkt wel, dat de cijfers van de volkstelling een droeve taal spreken. Bezien we nu de cijfers van de pro vincies, dan maakt Zeeland geen slecht figuur, ook als we rekening houden met de bewering, dat de toestand op het plat teland minder gunstig is1 dan uit de offi- cieele cijfers blijkt. Het aantal van de tot geen kerkelijke gezindte behoorenden was in procenten in Limburg 1.03 procent Noord-Brabant 1.12 Gelderland 6.13 Zeeland 6.25 Drente 11.29 Utrecht 11.59 Overijssel 11.67 Zuid-Holland 16.45 Groningen 21.48 Friesland 23.17 N.-Holland 28.51 DE INVOER VAN BUITENLANDSCH FRUIT. Naar de „Maasb." vernam is zeer bin nenkort een besluit te wachten, waarbij de invoer van fruit wordt gemonopoli seerd en invoer slechts toegestaan is aan houders van bewijzen, welke verstrekt worden na betaling van een vastgesteld bedrag. De regeling zal gelijksoortig zijn aan die welke onlangs ten aanzien van bui- tenlandsche granen is getroffen Nieuwe bewapeningswedloop. Engelands plannen inzake vloot- uitbreiding. De maritieme medewerker van de „Daily Telegraph" verklaart in een ar tikel, dat de vlootprogramma's van Ame rika, Japan en Italië de Engelsche ma- ritieme autoriteiten dwingen maatrege len te nemen om een verdere verzwak king van de Engelsche zeestrijdkrachten te voorkomen. De regeering zou in verband hiermede nog voor de indiening van de nieuwe begrooting met een nieuwe vloot- en ver- dedigingswet komen. Men verwacht, dat de admiraliteit de volgende eischen zal stellen om aan de behoeften van de ma rine te voldoen: 25 nieuwe kruisers, die in grootte en uitrusting gelijkwaardig zijn aan de beste buitenlandsche kruisers. Een jaarlijksch contingent van 15 tot 18 torpedojagers om den achterstand van Engeland in deze klasse in te halen. Een uitgebreid program voor duikboo- ten. Belangrijke versterking van -het maxi tieme vliegercorps. Vermeerdering van het personeel der marine met minstens 10.000 man en uit breiding van de vlootmanoeuvres. In het artikel wordt verder verklaard, dat naar verhouding de Engelsche vloot thans niet sterker is dan 150 jaar geleden. Vooral het Amerikaansche vlootprogram heeft Engeland zeer verrast, daar men aangenomen had, dat de Amerikanen de grootste waarde zouden hechten aan een ontwapening ter zee. Roosevelt hoopvol gestemd ten aanzien van de ontwapening. Reuter meldt uit Parijs: Een Ameri kaansche medewerkster van de Petit Pa- risien heeft een interview gehad met Pre sident Roosevelt o.m. over de vooruitzich ten voor de Geneefsche Ontwapeningscon ferentie. Roosevelt verklaarde overtuigd te zijn, dat de conferentie het Amerikaansche voorstel in zake de definitie van den aan valler zal ratificeeren en dat zij zich te vens bereid zal verklaren, tegenover een aanvallend land afstand te doen van de neutraliteit, althans op economisch ge bied. Op de vraag, of de huidige economische en financieele politiek van Amerika niet zou leiden tot een isolement van de Ver- eenigde Staten en tot een complicatie der internationale situatie, antwoordde Roo sevelt, dat het lot der wereld meer dan ooit afhankelijk is van internationale sa menwerking. Het ideaal zou zijn een in evenwicht brengen van dé handelsbalan sen der afzonderlijke landen. Hierdoor immers zou een buitengewoon groote ver gemakkelijking kunnen intreden op het gebied van het goud- en geldverkeer en dus ook een verdere uitbreiding van den wereldhandel. Omtrent de besprekingen tusschen Roo sevelt en Norman Davis wordt nog uit Washington gemeld, dat de regeering der Vereenigde Staten op de aanstaande zit ting van de Ontwapeningsconferentie te Genève zal voorstellen, dat het Fransche voorstel inzake het toezicht op de ontwa pening principieel in het voorstel van Mac Donald zal worden opgenomen. Aan de Fransche eischen inzake veiligheid zou door concessies inzake de verdedigings wapenen, als vestingen, enz., tegemoet ge komen worden. Von Papen over het nieuwe Duitschland. De gemeente Halle in Westfalen heeft vice-kanselier von Papen benoemd tot eereburger. Bij het aanvaarden van de oorkonde heeft v. Papen een toespraak gehouden, waarin hij er op wees, hoe krachtig de innerlijke omwenteling is, waarin de heele natie verkeert, sinds de grijze veldmaarschalk den kanselier Adolf Hitler met de aanvoering heeft belast. Met een bewogen hart moet men den grooten krijgsman, die als een zwerf blok uitsteekt in den jongen tijd, danken, dat hij na langen strijd de frontgeneratie de leiding heeft gegeven, waarmee de voorwaarden voor de wedergeboorte der natie zijn geschapen, de terzijdestelling van het onheil van den klassestrijd, de eenheid tusschen volk en regeering, de eenheid in wil en doel, de innerlijke een heid, die de heele Duitsche natie omvat en haar pas in staat stelt haar groote geschiedkundige taak te vervullen. Een dergelijke innerlijke uiting, zoo'n zich losmaken van de vormen en denk beelden van een afgeloopen eeuw is ech ter te ingewikkeld om door eiken tijdge noot verstaan te worden. Do jonge generatie, die de voornaam ste drager is van den nieuwen tijd, moet zich steeds voor oogen houden, dat de genade, te leven in een groeten tijd en mee te mogen werken aan den opbouw des Rijks, een strenge plicht in zich sluit. Amundsen's vliegtuig? Het Noorsche blad Aftenposten meldt uit Tromsö: De treiler Kvitholm is hier van het Bereneiland aangekomen. De ka pitein en de bemanning bevestigden het bericht, dat men bij den laatsten tocht een groot voorwerp in het net had gekregen Voor men het echter boven den waterspie gel bad gehaald, was het weer gezonken. Het voorwerp was ongeveer 200 Kg. zwaar, 2 meter lang, fel gekleurd, gedeel telijk zacht en gedeeltelijk van metaal Pas op den terugweg was- men op den treiler tot het idee gekomen, dat het mis schien resten van Amundsen's vliegtuig Latham geweest zouden kunnen zijn. Gedenkteeken voor de „R. 101". Op ongeveer 134 K.M. van de plek waar het groote Engelsche luchtschip „R 101" destijds is neergestort, wordt aan den kant van den weg te Allenne, ten Zuiden van Beauvais, ter herinnering aan de 48 personen, die daarbij hun leven verloren hebben, een gedenkteeken opgericht, dat thans bijna voltooid is, meldt een Reuter- bericht. Verleden jaar werd de eerste steen voor het gedenkteeken gelegd; dat is opgericht door de Fransche regeering. Het is ge bouwd in den vorm van een obelisk op een breed voetstuk en draagt in reusach tige letters het opschrift: „R. 101". Japan en Frankrijk. In een protest-nota d.d. 19 dezer aan de Fransche regeering heeft Japan de souvereiniteitsrechten opgeëischt over zes eilanden in de Zuid-Ghineesche wateren. Zulks is te Tokio bekend gemaakt door den minister van buitenlandsche zaken. Diphteritis-epidemie op Fernando Poo. Naar het afgelegen stadje Santa Isabel op het Spaansche eiland Fernando Poo in de Golf van Guinea is per vliegtuig vaccin tegen diphteritis gezonden. Onder de twee duizend zielen tellende bevolking heeft deze ziekte een groot aantal slacht offers gemaakt. De naastbijzijnde dokter bevindt zich op 130 mijlen afstand van het plaatsje, dat niet per spoor te bereiken is. Noodweer In Noord-ltalië. In Noord-ltalië hebben Dinsdagmiddag hevige onweders gewoed. In 'bet gebied van bet Garda-meer vielen tijdens een onweersbui hagelkorrels als duiveneieren waardoor groote schade werd aangericht. De spoorweg van Rovereto naar Riva heeft dermate geleden, dat het verkeer moest worden gestaakt. In de nabijheid van Riva werd een brug weggeslagen, waardoor de verbin ding met het Ledxo-dal verbroken werd. De telefonische en electrische verbin ding en tusschen Riva en Bresica wer den gestoord. Te Triest is de temperatuur door het onweder gedaald van 30 op 15 graden. Te Genua aan de Riviera woedde een hevige storm. In de haven van Genua werden de sleepbooten van haar ankers gerukt. Epidemie van kinderverlamming. In eenige deelen van Jutland hebben zich in den laatsten tijd gevallen van kin derverlamming voorgedaan, waarvan eenige met doodelijken afloop. De ziekte is thans ook in Kopenhagen opgetreden en ook daar is een der patiënten over leden. Naar aanleiding hiervan is besloten de kinderen der gemeentescholen, die tijdens hun vacantie in een der getroffen gebie den van Jutland geweest zijn, van. school te zenden. In het geheel betreft het hier ongeveer 1000 kinderen. Geweldige boschbrand in Oregon. Uit Portland in den Amerikaanschen staat Oregon wordt gemeld, dat daar op de berghellingen een geweldige bosch brand woedt over een uitgestrektheid van ruim 350 mijlen. Reeds moet de aange richte schade in de millioenen dollars loo- pen. Meer dan 2000 man zijn uit alle macht aan 'twerk getogen, om het vuur te keeren, maar zij schijnen machteloos te staan tegenover de razende vuurzee.' Orkaan in Amerika. Een orkaan, die Virginia Beach teis terde, breidde zich langs de heele Oost kust uit. Hij deed zich zelfs te Washing ton gevoelen, waar boomen werden ont worteld in de buurt van het Witte Huis en straten onder water werden gezet. Hetzelfde deed zich voor in Virginia en Noord-Carolina. De schade in de betrokken gebieden wordt op verscheidene millioenen dollars geraamd. Driehonderd dorpen in Syrië verlaten Kort geleden zijn eenige naar het ten Oosten van Aleppo gelegen gebied uitge zonden belastinginners, die in de aldaar gelegen driehonderd Syrische dorpen ach terstallige belastingen zouden innen, on verrichter zake teruggekeerd, aldus meldt de „Times" Zij troffen de dorpen volledig uitgestor ven aan. Er woonde geen mensch meer en slechts wolven slopen rond door de verla ten dorpsstraten. Niets wees erop, waar de bevolking kan gebleven zijn. Chineesch dorp door roovers uitgeplunderd. Dë Ghineesche handelaars en burgers worden geterroriseerd door een nieuwe troep bandieten. Een bende van driehon derd desperado's zwaar bewrpend met machinegeweren en karabijnen en gekleed in lompen, is plotseling neergestreken op de kleine stad Er-Ho, twintig mijlen ten Oosten van Haining. Zen plunderde de stad totaal uit en ontvoerde de 53 rijkste Ghineesche handelaren. De bandieten verdwenen weer even snel als zij gekomen waren te midden van de wanhoopskreten van vrouwen en kin deren, die beroofd waren van alles, wat zij bezaten. Dë ontvoerde Ghineezen worden door de roovers in hun verblijfplaatsen in de bergen gevangen gehouden, tot zij een losgeld betaald hebben. Naar verluidt, zijn de bandieten deser teurs van een leger, wat men afleidt uit de moderne wapens, welke zij bezaten. Korte berichten. Allerwegen gaat de luchtvaart voër- uit. De Duitsche „Lufthansa" boekte over het eerste halfjaar van 1933 35 pCt. meer passagiers, dan over dezelfde periode van het jaar 1932. In een woud aan den voet van de Tatrabergen is een reusachtige padde stoel gevonden, met een gewicht van ruim twee pond. De plant bleek volkomen gaaf en eetbaar te zijn. Aan drie personen werd hij als onderdeel van het diner en souper opgediend. Volgens een bericht uit Moskou is in sommige streken van Sovjet-Rusland den vrijen handel in brood en meel weer toegelaten. Hoewel de prijzen zeer hoog zijn, is de handel zeer levendig. De slaapziekte-epidemie te St. Louis heeft thans reeds 18 dooden geëischt. Van regeeringswege wordt een onderzoek in gesteld naar het ontstaan en het verloop der ziekte. Duitschland heeft met Luxemburg en met Estland overeenkomsten gesloten, waarbij contingenten voor den invoer van kippeneieren uit deze landen worden be paald. In verband met meeningsverschillen over de nieuwe vakvereenigings-beweging zijn te Horton, in den staat Virginië, ruim 2000 mijnwerkers in staking gegaan. De Moskousche correspondent van de Temps meldt, dat de prijs van het brood dat op broodkaarten verkocht wordt, verdubbeld is. Tot dusver kostte een kilogram zwart brood 7 kopeken, voortaan 14; de prijs van wit brood is van 14 op 24 kopeken per kilogram gebracht. Een 67-jarige Joodsche vrouw te New York heeft zelfmoord verkozen boven terugkeer naar Duitschland. 14 maanden geleden was zij' met haar zoon uit Duitsch land in de Vereen. Staten gekomen. Nu haar visum was verloopen, moest zij' naar Duitschland terugkeeren. ONHOUDBARE TOESTAND IN DEN MARGARINEHANDEL. De juridische raadsman van het Comité van Actie van Margarinehandelaren mr dr H. F. A. Völlmar, heeft zich als woordvoerder van dit Comité tot den Mi nister van Economische Zaken en Arbeid gericht met het dringend verzoek om terstond maatregelen te willen nemen, op dat aan den ten eenenmale onhoudbaren toestand in den vrijen margarinehandel een eind kome. Bij de bespreking, welke op 10 Juli 1933 is gehouden tusschen de Commissie van Advies in zake margarine, te zamen met de Contact-Commissie voor de Mar garine-Industrie en de Commissie van Overleg uit de drie middenstandsbonden, is gelegenheid gegeven de grieven van groot- en kleinhandelaren naar voren te brengen. Tot eenigerlei daad van de Crisis-Zuivel-Centrale heeft deze bespre king echter niet geleid en naar adressants vaste overtuiging zal dit ook niet meer het geval zijn. Betoogd wordt, dat in deze aangelegen heid ten spoedigste door den minister zal moeten worden ingegrepen. De geheele margarinehandel wordt thans geregeerd door het kartel der fabrikanten; de vrijë concurrentie is ten eenenmale uitgescha keld. De Crisis-Zuivel-Centrale, in staat om ten deze in te grijpen, laat na te doen hetgeen haar plicht is, n.l. den financi- eelen ondergang van een bedrijf, waarin naar schatting ongeveer 6 a 7000 Neder landers een bestaan vinden, te stuiten. Bij de toepassing van de Grisis-Zuivel- wet is voor de bestaande margarinefabri kanten een feitelijk monopolie ontstaan. Angstwekkend had de Crisis-Zuivel-Cen trale er voor behooren te waken, dat het monopolie op geen enkele wijze kon wor den uitgebuit. Nu de Crisis-Zuivel-Cen trale zulks nalaat, mag een beroep worden gedaan op de Regeering, opdat niet langer de vrije hand wordt gelaten aan hen, die zich niet ontzien een monopolistische positie uit te buiten ten detrimente van duizenden middenstanders, die in hun moeizaam en jarenlang opgebouwd bedrijf een eerlijk en genoegzaam bestaan hebben gevonden, Binnenland. Beperking van buitenlandsch fruit. De begrooting van Amsterdam. Pensioenkorting Indische ambtenaren. Onhoudbare toestand in den margarine handel. Generale Synode Geref. Kerken. Buitenland. Een nieuwe bewapeningswedloop. President Roosevelt hoopvol gestemd. Noodweer in Noord-ltalië. Het Comité van Actie hoopt ten slotte van ganscher harte, dat de minister aan deze zaak de aandacht zal besteden die van de Crisis-Zuivel-Centrale verwacht had mogen worden. De toestand in den vrijen margarinehandel is in één woord onhoudbaar. Duizenden eerzame burgers in den lande roepen luide om hulp. Er mag niet langer gedraald worden bun de hulp te verschaffen. De pensioenkorting voor de Indische ambtenaren. De hoofdbesturen van dien Pensioen- bond van Indische Ambtenaren en Ben- dor hebben in 'n telegram aan den Volkst- raad te Batavia gezonden, met klem ge protesteerd tegen de aantasting van het pensioenrecht door korting. Daarmede wordt de rechtszekerheid geschonden door het gouvernement. Zij erkennen de ver plichting om bij te dragen tot verlichting van den pensioenlast door een rechtvaar dige regeling, bij voorbeeld 50 tot 300 progressieve opcenten op de pensioens- inkomstenbelasting voor het eerste half jaar, later zoo noodig meer. Een extra bijdrage der gepensionneerden moet ge paard gaan met rentevermindering van de leeningsschulden en krachtige bezuini ging bij het staatsbeheer in groote lijn. Een uniforme 'korting van 17 pet. is in verband met 'het indexcijfer hier te lan de voor de meeste huishoudens vernieti gend en accentueert de bestaande onrecht vaardigheden in de pensioensregelingen van verschillende data. Gouverneur Rutgers onderscheiden. Bij Kon. Besluit is benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje-Nassau Dr A. A. L. Rutgers, gouverneur te Su riname. Landarbeidersstaking geëindigd. Daar op enkele kleine werkgevers na alle betrokken landbouwers (ongeveer 25) te Woltersum de vastgestelde collectieve loonovereenbomst hebben aanvaard, heb ben de landarbeidersbonden met ingang van gisteren de staking, welke 1.1. Vrijdag begon, opgeheven. Beperking buitenlandsche studenten. Naar het „Bdbl." verneemt, heeft een wetsontwerp tot Iwijziging der Hoogter Onderwijswet, waardoor beperking van de inschrijving van buitenlandsche studen ten, die aan een der hoogescholen college zouden willen loopen, mogelijk gemaakt wordt, het departement verlaten. Het ligt in de bedoeling dit wetsontwerp nog vóór de sluiting van de buitengewone zitting der Staten-Generaal, dus tusschen 5 en 16 September, door de beide Kamers te doen behandelen. Vervallen verklaard. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben van hun raadslidmaatschap verval len verklaard de heeren J. P. RoocLzant en P. Klinkenberg te Wonnerveer, inge volge verboden levering en onvereënig- baarheid van functies. De heer J. P. Roodzant was: directeur van de melkfabriek te Wonnerveer en had leveringen gedaan aan het Gemeen telijk Ziekenhuis te Wonnerveer, terwijl de heer P. Klinkenberg, eveneens raads lid, tevens de functie van brandweercom mandant bekleedde. Vischexport naar Engeland. In Juli zijn uit ons land naar Enge land uitgevoerd 1199 cwts. zeevisch, ter waarde van 3291 p. st., tegen verleden jaar in dezelfde maand 955 cwts. ter waarde van 2357 p. st. In de eerste 7 maanden van dit jaar zijn naar Engeland uitgevoerd 27,391 cwts. ter waarde van 71,184 p. st., tegen verleden jaar 37,826 cwts. ter waarde van 94,596 p. st. Duitschland en de Nederlandsche Rijnvaart. Dë nationaal-socialistische „General Anzeiger" brengt een artikel, waarin be toogd wordt, dat bij den aanleg van de groote autowegen in Duitschland de ha ven van DuisburgRuhrort niet buiten deze wegen mag' vallen wegens belangen, die hiermee voor de scheepvaart betrok ken zijn. Het blad dringt er op aan, dat de strijd tegen het verkeer op den Neder Rijn zal ophouden, want anders zullen alle pogingen van de rijksregëering out

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1