Onderwijs Leestafel. Gemengd Nieuws. Ksi eb3%'a ■-iO/.Ht Si. 3 iti Ik J' oviiv «jJe besturen zich- zelvo krachtens hun autonome bevoegd heid moenen t' moeten stellen. De pro vinciale Joonrogelingen geven volgers 't bestuur geen verschillen te zien, welke den toets der redelijkheid kunnen door staan. Verzocht wordt, dat de Regeering de provinciale besturen niet meer binde, dan j nu reeds door de wet gebonden zijn. De fabricatie van margarine. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop betreffende het niet meer verstrekken van vergunningen voor het fabriceeren van margarine, den ver koopsprijs van margarine en de door de fabrikanten van dit verbruiksartikel ge maakte winst, heeft de minister van oeco- nomische zaken geantwoord: 1. Het niet erkennen van andere mar garinefabrikanten als producenten in den zin der Crisiszuivelwet 1932 dan degenen, die op het tijdstip der inwerkingtreding dezer wet margarine vervaardigden, is ge heel in overeenstemming met hetgeen on- dergeteekende bij de behandeling in de beide Kamers der Staten-Generaal dien aangaande in uitzicht heeft gesteld. Handhaving van dezen stelregel is te meer noodig, nu de productie der marga rine op 1050 ton is gecontingenteerd; de verdeeling dezer 1050 ton heeft plaats ge vonden in verhouding tot de productie van de onderscheidene bedrijven vóór de invoering van de Crisiszuivelwet. Onjuist is de in de tweede vraag geuite meening, dat het aandeel der Margarine-Unie 80 pet. bedraagt. 2. Het welslagen der Crisiszuivelwet maakt het voorts noodzakelijk, dat een be paalde verhouding tusschen de prijzen van boter en margarine bewaard blijft. Bij de behandeling der Crisiszuivelwet is het voornemen te kennen gegeven die ver houding te stellen als 3 2. Ten einde te bereiken, dat deze prijsver houding bewaard blijft, wordt o.a. een „heffing" op de margarine gelegd. Deze heffing is dan ook verhoogd, toen kort na de inwerkingtreding der wet bleek, dat de prijsverhouding 3 2 niet bereikt werd, en zal zoo noodig verhoogd worden om de bedoelde prijsverhouding te blijven hand haven. 3. De meening, dat bij sluiting van een fabriek het door haar gefabriceerde quan tum automatisch vervalt, en zoodoende de productie wederom wordt verminderd, is niet juist; automatisch toch wordt de pro ductie der overige fabrieken daardoor verhoogd, zoodat uit dezen hoofde geen nadeelen voor de verbruikers kunnen ont staan. 4. De meening, dat er bij een verkoop prijs van f 1 voor de fabrieken een winst bedrag van f 0.20 zou overschieten, wordt door ondergeteekende niet gedeeld. Die verkoopprijs is bij kleine hoeveelheden f 0.98; bij leveringen van eenigszins groote hoeveelheden worden allerlei prijsreduc ties toegepast, zoodat de gemiddelde op brengst niet hooger gesteld kan worden dan circa f 0.95. Uit dit bedrag moeten in de eerste plaats bestreden worden de heffing van f0.24 per K.G., benevens de kosten van 25 pet. natuurboter, waarvan de prijs schommelt om f 1.60 per K.G., zoodat ten slotte voor 75 pet. margarine grondstof, benevens kosten van verwer king, verpakking, transport, distributie, incasso, e.d. overblijft een bedrag van even 30 cents. Hiet is duidelijk, dat bij een aldus berekende opbrengst van 30 cents een winst van 20 cents is buitengesloten. 5. Bij de behandeling der Landbouw- crisiswet 1933 heeft de ondergeteekende medegedeeld, dat het in zijn voornemen lag, aan den Crisis-accountantsdienst op te dragen een onderzoek in te stellen naar de winsten van de margarinefabrikanten. Zouden deze winsten onredelijk blijken, dan zal door verhooging van de heffing de winst verlaagd worden; de prijsverhou- ging van boter en margarine als van 3 2 blijft evenwel gehandhaafd, wat in zich sluit, dat de verlaging van de winst niet aan de verbruikers van margarine, doch aan de melkveehouders ten goede zou ko men. Slechts ten aanzien van de marga rine, voor de werkloozen bestemd, zou een verlaging der winst tot uitdrukking kun nen komen in den prijs voor den verbrui ker. Een korting op Indische pensioenen. Bij den Indischen Volksraad is inge diend een wetsontwerp inzake korting op de Indische pensioenen. In Ned.-Indië blijven de eerste f200 van de pensioenen tot en met f2100 kor tingsvrij (buiten Ned.-Indië is dit het geval met de eerste f500), doch op alle hoogere pensioenen wordt integraal 17 pet. gekort. De pensioenen van f300 tot f2100 wor den gekort met 18 pet. van het belastbare deel (buiten Ned.-Indië met 22 pet.) Een verlichting is aangebracht door middel van kindertoeslag. De korting treedt in werking met in gang van 1 Januari 1934 en blijft van kracht tot 1 Januari 1936, met bepaling, dat van 1 Januari 1934 tot 1 April 1934 de korting slechts voor 3/5 deel zal wor den toegepast. Het onderzoek in de afdeelingen inzake dit ontwerp vindt plaats op 24 Augustus. Aan den Volksraad is verzocht vóór 12 September a.s. advies uit te brengen. In de Memorie van Toelichting wordt verklaard, dat na de stopzetting van de uitkeering aan de pensioenfondsen de di recte pensioenverplichtingen in 1934 nog rond f57.000.000 vergen op een middelen budget, dat na opvoering met niet minder dan f31.000.000 door nieuwe hef fingen en verzwaring van bestaande be lastingen slechts een bedrag van f285.000.000 bereikt. Het belang, dat ook f V -v - b.j het ve« hoeden van de ramp eener financiëele ineenstorting vc.. den Staat, moet hier zwaarder wegen dan de bezwaren, welke tegen de korting op eens toegekende pen sioenen en gagementen kunnen worden aangevoerd. De opbrengst van de korting wordt glo baal geraamd op f7.000.000 per jaar. Nieuwe beperking van den invoer van bacon in Engeland? Het Ned. Corr. Bureau voor Dagbladen meldt: Naar ons ter oorde komt, zijn er in den laatsten tijd onderhandelingen gevoerd met Engeland over de contingenteering van den invoer van bacon daar te lande, aangezien, naar men weet, de overeen komst, welke wij te dezer zake met de Engelsche regeering hadden, medio Sep tember a.s. afloopt. Voorts vernamen wij, dat gebleken is, dat de Engelsche regeering het voor nemen heeft den import van bacon aan zienlijk te beperken, zoodat ook ons con tingent een niet onbelangrijke reductie zal ondergaan. BENZINE EN PETROLEUM. Een belastingmedewerker schrijft aan het H b 1 d.: Den 12en Aug. j.l. is een wet in wer king getreden, die in hoofdzaak de vol gende bepalingen inhoud. Het is verboden: a. benzine te vermengen met petroleum en met door den minister van Financiën aan te wijzen andere stoffen, die geacht kunnen worden aan benzine te worden toegevoegd om de heffing van het bijzon der invoerrecht op benzine gedeeltelijk te ontgaan; b. met ingang van door den minister te bepalen data petroleum (en volgens letter a aangewezen andere stoffen), welke niet een door den minister bepaald percentage van één of meer door hem voorgeschreven herkenningsmiddelen be vatten, en benzine, waarin zich deze her kenningsmiddelen, of bestanddeelen wel ke daarvan afkomstig kunnen zijn, bevin den, in het vrije verkeer te brengen, ten vervoer aan te bieden, te vervoeren of in voorraad te hebben. Het is de bedoeling de benzine vrij te houden van bijmenging met petroleum en daarmede gelijkgestelde stoffen. Om dit te bereiken, zal in het vervolg petroleum slechts in verbruik mogen worden ge bracht, nadat daaraan een herkennings middel is toegevoegd. Wordt petroleum aangetroffen zonder dit herkenningsmid del, of wordt benzine aangetroffen, waar in zich sporen van dit herkenningsmiddel bevinden, hetgeen dus zal wijden op een bijmenging met petroleum), dan is de straf maximum f 500 voor elke hoeveel heid van 20 hl. Wat sub a betreft, heeft de minister als „andere stoffen" aangewezen: alle niet als benzine belaste, doch aan hetzelfde in voerrecht als petroleum onderworpen aardolie- en bruinkoolteerdistillaten en hiermede in samenstelling overeenkomen de stoffen. Wat sub b betreft, heeft de minister bepaald, als data van ingang der ver bodsbepaling: 10 Sept. 1933 voor het in het vrije verkeer brengen en 1 Oct. 1933 voor het ten vervoer aanbieden, vervoeren en in voorraad hebben. Als percentage voor het aan petroleum en daarmede gelijkgestelde stoffen toe te voegen herkenningsmiddel heeft de mi nister bepaald: 10 milligram „Blau B für Zaponlack" en tevens 20 milligram fur- furol per kilogram. Voor kleinere importeurs en handela ren worden de herkenningsmiddelen van rijkswege verkrijgbaar gesteld. Hetgeen zij benoodigd hebben, kunnen zij aanvra gen bij den ontvanger der accijnzen. Aflevering geschiedt in een minimum- hoeveelheid van 1 gram Blauw B en 2 gram furfurol, en een maximum-hoeveel- heid van respectievelijk 200 gram en 400 gram. De inporteurs en .de bezitters van bij de inwerkingtreding der bepaling reeds in het vrije verkeer aanwezige voorraden zullen zelf moeten zorgen dat zij tijdig in het bezit zijn van de benoodigde herken ningsmiddelen, om de vermenging te be werkstelligen. Zij' zullen dus tijdig voor de aanschaffing van die herkenningsmidde len moeten zorgen, waarmede, daar beide soorten slechts in het buitenland vervaar digd worden, eenig'en tijd gemoeid zal zijn. Voor eigen gebruik bestemde hoeveel heden van niet meer dan 100 liter petro leum kunnen vrijgesteld worden van de verplichting tot vermenging met een her kenningsmiddel (overgangsbepaling). Tholen. Vorige week slaagde in Den Haag voor de akte N 5 Nijverheidsonder wijs dhr H. J. Bal Lz. van hier. Hoofdakte-examens. Deze examens te Rotterdam (Commissie H) zijn geëindigd. Het volledige examen is afgelegd door 189 mannelijke en 32 vrouwelijke candidaten. 89 mannelijke en 11 vrouwelijke candidaten slaagden. 100 mannelijke en 21 vrouwelijke candidaten werden afgewezen. Openbare dwergschooltjes. De Minister van Onderwijs is volkomen terecht actief in het doen opheffen van de zeer vele dwergschooltjes, die er bij het Openbaar Onderwijs zijn. De laatste officiëele Regeerings-ge- gevens vermelden, dat er in ons land 102 Openbare eenmansscholen zijn, d.w.z.102 Openbare Schooltjes, die door heelemaal êéu man „gedreven" worden en die min der dan 20 leerlingen hebben. Het valt te verstaan, zegt de R o 11 e r d. dat verschillende van deze onderwijs inrichtingen" voor opheffing in aan merking komen. Dezelfde officiëele statistiek vermeldt, dat er slechts 5 (zegge vijf) van zulke eenmansschooltjes bij het Bijzonder Onderwijs zijn, namelijk 3 Christelijke Scholen en 2 Roomsch-Kath. Scholen met minder dan 20 leerlingen. Gelet op den voortgaanden groei van het Bijzonder Onderwijs, zijn deze scholen mogelijk reeds in leerlingental gestegen. En behalve die 102 Openbare eenmans schooltjes zijn er nog een onnoemelijk aantal Openbare Scholen, die geen reden van bestaan hebben en dus overbodig zijn. Volgens een mededeeling in „Het Volk" hebben de Inspecteurs den Minister op diens verzoek bijna zeshonderd scholen als overbodig aangewezen. Een getal, dat te denken geeft! En te doen! Maar gedaan is het voorloopig nog niet. De valsche leuze der „frontmakers" voor de Openbare School luidt, dat zij is: „de School waaraan de natie gehecht is". Dat is onzin. De historie en de feiten bewijzen, dat de Openbare School allang het kleinste getal leerlingen heeft. En dit proces blijft zich voortzetten. Maar de frontmakers willen ons laten zien, dat die Openbare School dan toch in elk geval is: „de School waaraan de natie vast gehecht is". Dus de Regeering kan bij haar actie tot opheffing van de Openbare dwerg schooltjes, zich nog op heel wat verzet voorbereiden, hoe ongemotiveerd dat ver zet dikwijls ook zijn zal. Stemmen des Tijds, maand blad voor Christendom en Cultuur. Uit gave G. J. A. Ruys' Uitg.-Mij., Zutfen. Het Augustus-nummer van dit steeds belang wekkende tijdschrift heeft den volgenden inhoud: Uit de brieven van Marianne Ca therine van Hoogendorp, door A. G. Die penhorstde Gaay Fortman; Beschriji- vingskunst in Gustav Meyrink's werken door Dr Bella Jansen; Drieërlei weg tot beter recht, door Mr J. B. du Buy; Van vakvereenigingsmuur tot vakvereenigings- fort, door P. G. Juch; Economische Kro niek, door Dr P. A. Diepenhorst. Ook aan beheerders van leesportefeuil les aanbevolen! AntirevolutionaireStaat- kunde. Wij1 ontvingen het JuliAugus tus-nummer van bovengenoemd maand blad, orgaan van de Dr Kuyperstichting. Zeer interessant is wat J. J. G. Boot schrijft over: De kleine gemeenten, waar bij de al of niet wenschelijkheid van samenvoeging onder het oog wordt gezien. Dr W. A. van Es geeft een: Schets eener geschiedenis van het Bijz. Hooger Onderwijs. Ir B. ten Brugge schrijft over De wereldbeschouwing der moderne ar beiders. Dr C. Beekenkamp bespreekt het bezuinigingsontwerp van Mr Marchant, waarbij hij, in hoofdzaak tot dezelfde con clusie komt als Mr V. H. Rutgers in de Standaard. Intusschen is het ontwerp reeds door de Staten-Generaal aanvaard. Voorts de altijd interessante vragenru- briek. Uitgave J. H. Kok te Kampen. De Hoofdakte. Maandblad voor hoofdakte-studie. Uitgave van J. Muus- ses, Purmerend. De toekomst schijnt voor de pas ge slaagden voor het onderwijzersexamen niet gunstig. Er is bij een overvloed van candidaten een buitengewoon klein aantal vacatures. De kans om een plaats te krij gen is niet groot. Daarom is het nu meer dan ooit noodig, dat ernst wordt gemaakt met de hoofdakte-studie. Zonder deze akte is het niet mogelijk bij het onderwijs voor uit te komen. Als een belangrijk hulpmid del bij deze studie moet zeker worden aan gemerkt het tijdschrift hierboven ge noemd. De inhoud wordt verzorgd door een staf van deskundige mannen die te vens met de practijk van het onderwijs en de examens uitstekend op de hoogte zijn. Tot de medewerkers behooren o.a. Dr K. Huizenga, directeur Ghr. Kweek school te Middelburg, en Dr Jos. J. Gie- len, leeraar hoofdaktecursus te Hulst. Een van de eerste daden van de pas voor het onderwijzers-examen geslaagden behoort te zijn zich op dit maandblad te abonneeren. Het is bij de uitgebreide hoofdakte-studie een uitnemende gids. Feiten enCijfers. Op deze maan- delijksche periodiek vestigen wij gaarne nogeens de aandacht van allen die belang stellen in het politieke en sociale leven. Hier worden feiten en cijfers geboden, waarmee een ieder zijn winst kan doen. Uitgeefster: N.V. De Graafschap, Aalten. ONWAARACHTIG. Dezer dagen kwam in het Soc.-Dem. blad „De Vooruit" een foto voor van een aantal Engelsche tanks. Onder deze foto stond het volgende on derschrift: „Een klein gedeelte van het tank corps van het Engelsche leger tijdens de zomermanoeuvres te Aldershot. En dan te denken, dat onze roemruchte Nederlandsche weermacht slechts één vechtwagen en dan nog wel een kleintje! bezit. Men heeft hier, merkt de „Neder 1." op, een typisch bewijs van de wijze, waarop de socialistische pers in Neder land over onze defensie kan spreken. Zinsneden als deze hebben alleen maar ten doel het Nederlandsche leger belache lijk te maken. De socialisten verhinderen eerst een zoo goed mogelijke wijziging van het defensie-apparaat. En wanneer dit doel is bereikt zeggen ze: „laten wij onzo defensie maar afschaffen; wij kunnen im mers toch niets". Het is gelukkig dat,de oogen van de massa voor het onwaarachtige van een dergelijke tactiek meer en meer open gaan. Het is een der redenen waarom het socialisme zijn vat op de massa begint te verliezen De „onderaardsche vul kaan te Rijsel gedoofd. De „onderaardsche vulkaan", zooals de brand in het munitiedepot bij Rijsel door een Parijsch blad wordt genoemd, schijnt gedoofd te zijn, na de ontploffing van eenige handgranaten. Aangezien geen rook meer te zien was, is men begonnen ter plaatse te graven en men heeft reeds een hoeveelheid handgranaten te voor schijn gehaald, waarvan een gedeelte nog geheel onaangetast was gebleven. Boven dien heeft men olietanks en lonten ge vonden. Het is nog niet vastgesteld, hoe veel munitie in het veld is begraven, ter wijl men nog niet weet, hoe de brand is ontstaan. De eigenaar van het veld heeft medegedeeld, den brand te hebben be merkt op een haverveld, waar de bodem onder den druk van onderaardsche gassen was omhooggekomen. Door een vrachtauto overreden. Gisteravond omstreeks 6 uur heeft op den Woenselschen overweg een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 33-jarige gehuwde vrouw C. Pen- ningsvan de Goorberg, wonende aan den Hazenkampweg te Eindhoven, pas seerde per fiets genoemden overweg, waarop, doordat de boomen pas waren opengegaan, een groote drukte heerschte. Zij week naar links voor een achterop rijdende vrachtauto, doch blijkbaar ze nuwachtig door de haar tegemoetrijdende auto's, wankelde zij het haar fiets en viel met het noodlottig gevolg, dat zij1 onder het linkerachterwiel van de vrachtauto terecht kwam. In ernstigen toestand is ziji naar het R.K. Binnengasthuis te Eind hoven overgebracht, waar zij onmiddel lijk van de laatste H.H. Sacramenten is voorzien. Kort daarna is zij aan de bekomen ver wondingen overleden. Het mag een wonder heeten, dat het kind, dat achter op de fiets zat, er zon der letsel is afgekomen. Krankzinnige zwempartij. De zwemster Ruth Litzig uit Heme, die Zaterdagavond na bijna 79 uur in het water te hebben vertoefd, volkomen uit geput uit het Baldenay-meer werd ge trokken, ligt thans in bedenkelijken toe stand in een ziekenhuis te Essen. De zwemster, die zich in de laatste uren reeds nauwelijks kon bewegen en die slechts door muziek, geroep en lawaai, steeds weer werd opgewekt, moest, in watten en doeken gepakt, naar het zie kenhuis worden overgebracht. Gevaar lijke verschijnselen, o.a. ademnood en hartbeklemming, doen zich voor. Hoe weinig men zich aanvankelijk bewust was van den ernst van haar toestand, blijkt uit het trotsche gezegde van de moeder, toen zij haar dochter in het zie kenhuis bracht: „Hier breng ik u de beste zwemster ter wereld". Door den bliksem gedood. Tijdens een kort maar hevig onweer, dat boven stad en provincie Groningen woed de, is de 7-jarige Renkema te Zeven huizen (gem. Leek), die op een boeren wagen zat, door den bliksem getroffen en gedood. Drie broers, die naast den wagen liepen bleven ongedeerd. Ziekte van Weil. In Ridder kerk is een tweede geval van de ziekte van Weil geconstateerd, thans bij een 20-jarigen jongen, wonende te Bolnes. Deze jongen heeft gezwommen in een sloot, uitloopende in de buitenhaven van het kasteel Huis ten Donk, welke haven in open verbinding staat met de rivier de Nieuwe Maas. Een liefdesdrama in Bos nië. In het district Banja in Bosnië is een 17-jarig rijk en knap meisje de onschuldige oorzaak van veel bloedver gieten geweest. Zeer velen maakten haar het hof en ofschoon haar vader wenschte, dat zij zou trouwen met Dragomir, een rijk landbouwer, bleef zij trouw aan haar uitverkorene, Vasa, een jeugdig weduw naar met geringe middelen. Toen zij een huwelijk met Dragomir weigerde verzamelde deze 50 zijner vrien den, gewapend met bijlen, messen en landbouwwerktuigen en trok op zijn ri vaal af, die zich inmiddels ook van een gewapende vriendenmacht had voorzien. Voor het huis van het meisje ontstond de botsing, nadat zij nogmaals haar trouw aan Vasa had verklaard. Het bloe dige gevecht duurde een half uur, toen werden de vechtenden door de gendarmes gescheiden. Vasa en drie zijner vrienden werden doodelijk gewond en 15 jonge mannen werden met zware verwondin gen in het ziekenhuis opgenomen, terwijl nog tientallen anderen gewond zijn, doch het verborgen houden, uit vrees voor arrestatie. Het meisje, dat zich eveneens onder de vechtenden had begeven, was ongedeerd gebleven. Hoorende, dat Vasa gedood was, tracht te zij een einde aan haar leven te maken, doch dit werd haar belet. Zij blijft bij haar woord, Dragomir, die zelf ernstig gewond is, niet te zullen huwen en zegt hem en zichzelf te zullen dooden, indien haar ouders op dit huwelijk blijven aan dringen. Het drama te Nieuw koop. Zooals bekend heeft de gepen sioneerde majoor der Rijksveldwacht te Nieuwkoop na het optreden der Niëuw- koopsche bevolking tegen hem, zijn intrek genomen te Leiden. Zondagavond omstreeks elf uur heeft een vijftigtal personen uit Nieuwkoop zich naar Leiden begeven en daar onder het trekken aan de huisbel van T.'s woning aan den Hoogewoerd, gedemonstreerd, waarbij luide bedreigingen aan het adres van den rijksveldwachter werden gericht, o.a. deze: „Al woon je nu in Leiden, we laten je toch niet met rust!" De politie was spoedig ter plaatse en heeft de Nieuwkoopers tot heengaan ge noopt. Maatregelen zijn genomen om her haling te voorkomen. De toestand van v. d. W., het slachtof fer van het noodlottige hagelschot, is nog steeds vooruitgaande. Het levensgevaar is geheel geweken. Kind leven begraven. Gis termorgen is onder afschuivend zand bij de zandafgraving van de Klip te Wasse naar een doodelijk ongeval geschied. De 13-jarige C., uit Oegstgeest, die meegere den was met de auto van van der L., stond bij die auto en werd door een neerkomende hoeveelheid zand van ongeveer 5 600 kub. M. bedolven en tegen de auto ge drukt. Politie en het aanwezige personeel trachtten hem uit te graven, wat zeer moei lijk ging. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het lijk is naar het politiebureau overgebracht. Communisten contra fas cisten. Te Zaandam zijn Zaterdag avond twee fascisten, de gebroeders S., toen zij naar huis keerden, op de Noor- derbrug door een groep van 15 commu nisten aangevallen. In plaats van voor de overmacht te wijken, hebben zij hun aanvallers krachtig te woord gestaan, zoo danig zelfs, dat een der communisten een ongewild bad in de Zaan had moeten nemen, als niet juist op tijd de politie ter plaatse was verschenen. De communist, die reeds aan de andere zijde van de brugleuning hing, heeft het aan de politie te danken, dat hij op het droge is geble ven. Zijn kameraden waren allen bij de komst van de politie op de vlucht gesla gen. Een der fascisten heeft een klacht bij de politie ingediend, omdat de communist de K. zijn costuum had beschadigd, door daarop een hoeveelheid inkt te werpen. DE DREIGING DER SOVJETS. Militaire bedrijvigheid in het Oosten. In het Wit-Russische blad „Rupor" geeft iemand, die een reis gemaakt heeft van Mandsjoekoeo naar de Oostelijke zee- provincie der Sovjet-Unie, vanwaar 'hij zijn moeder en zijn zusters heeft terug gebracht, een beeld van de militaire be drijvigheid der Sovjets. Deze persoon verhaalt, dat hij het ge bied der Sovjet-Unie betrad op een punt tusschen Smakoffka en Sviagino, 200 KM. ten Zuiden van Lman. In dit district, zoo schrijft hij, staan militaire posten van 40 roode soldaten met machinegeweren, alsmede verschei dene leden van de Ogpoe-organisatie, op afstanden van ongeveer 3 K.M. gestation- neerd. Het gebied tusschen de militaire posten wordt bovendien geregeld door in fanterie en cavalarie gecontroleerd. Achter deze linie van mobiele grens posten zijn in alle groote dorpen garni zoenen ingekwartierd van elk 500 man, elk garnizoen bestaande uit infanterie, cavalerie en artillerie. In de nabijheid van Spassk, de groot ste luchtbasis der Sovjets in het verro Oosten heeft hij 212 vliegtuigen waarge nomen, die manoeuvres verrichtten. Zeven daarvan waren één, de andere tweedek kers. De schrijver heeft zich ruim een maand met een zijner zusters in een klein dorpje verborgen moeten houden en hij verklaart met nadruk, dat de boeren der zeepro vincie allen aan den rand van den hon gerdood staan. Hij zegt, dat zijn moeder en zuster zoo zwak waren van de onder voeding, dat geen van hen sterk genoeg was, om het risico van de terugreis te aanvaarden. De anti-Mandsjoerijsche strijdkrachten aan de Oostelijke grens, aldus de schrij ver, krijgen 5 ton zout als „hoofdgeld" voor eiken vluchteling, dien zij aan de Sovjet-Russische grenswachten uitleveren In de Mandsjoerijsche stad Toeng Fang tegenover Sviagino, is de voornaamste man, die zich met dit bedrijf bezighoudt, een rijke, invloedrijke boer, die veelvul dig bezoek ontvangt van de agenten der Ogpoe. De terugreis deed de schrijver langs de grensrivier Soe-Au Tsja, die uit het meer Hing-Kai-Hoe stroomt. Hij zegt op dezen tocht van 40 K.M. 20 geheel naakte lijken van Europeanen te hebben zien liggen. In Japansche kringen te Charbin heeft men ook vernomen, dat de Koreanen in het district Posiet van de zee-provincie aan de grens van Mandsjoekoe en Korea bevel hebben gekregen van de Sovjet-re geering, hun woningen te verlaten en uit te wijken naar plaatsen ten Westen van Chabarowsk. De ontruimde boerderijen worden bezet met militaire reservisten uit centraal Rusland. In sommige kringen beschouwt men dezen maatregel als een deel van het plan der sovjet-regeering, om Oostelijk-Sibe- rië, inclusief het Amoer-district en de zeeprovinciën, met militairen te bezetten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6