Samenvoeging kleine gemeenten Ik moet ook mee EERSTE BLAD. DINSDAG 22 AUGUSTUS 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 274 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Zeeuwsch Profetenbrood Binnenland. Belangrijkste Nieuws. want op pleizier-lochljes komen wij "Akkertjes" altijd van pas, omdat wij zoo goed helpen bij onwel worden op 't water, door zeeziekte of de zon. Ook tegen wagenziekte helpen Ak- ker-Cachels perfect en dan bij hoofd pijn, kiespijn, zenuwpijn, "kater" enz. Vergeet vooral niet ze mee te nemenl Per 12 stuks 50 cL Alom verkrijgbaar I Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. In verband met de noodzakelijkheid van bezuiniging ook bij de gemeenten, trekt weer opnieuw de aandacht de mogelijk heid van samenvoeging van kleine ge meenten. Bijzonder actueel is daarom een bij drage van J. J. G. Boot in „Antirevolu tionaire Staatkunde" over dit onderwerp. Het aantal 'kleine gemeenten is inder daad niet gering. Van de 1087 gemeenten, die ons land telt, zijn er 27 met minder dan 500 zielen, 139 met 500—1000 zielen, 224 met 1000 —2000 zielen, 175 met 20003000 zielen en 204 met 30005000 zielen. Er is dus wel aanleiding om de moge lijkheid en wenschelijkheid van samen voeging aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Een der eerste bezwaren, die gewoon lijk tegen samenvoeging worden aange voerd is, dat met het historisch gewor- dene rekening moet worden gehouden. In een breedvoerig historisch overzicht toont de heer Boot echter aan, dat we met deze uitdrukking wat voorzichtig dienen te zijn. Er ligt aan de vorming der gemeenten heel wat willekeur ten grond slag. Van een historische groei kan in vele gevallen niet worden gesproken. Dit is niet zonder belang, al volgt er ook niet uit, dat een hernieuwde wille keurige regeling gewenscht zou zijn. Bij de vaststelling van de Gemeente wet van 1847 lag het, naar de schrijver betoogt, in de bedoeling, dat de kleine gemeenten zouden verdwijnen. Volgens Thorbecke, den schepper van de Gemeen tewet, was het gewenscht, dat naar een zielenaantal van minstens 23000 werd gestreefd. Het stelsel der Gemeente wet is naar hij meent te mogen aanne men, gebaseerd op gemeenten met min stens 3000 zielen en de vraag, of dit aantal niet belangrijk hooger zou zijn geweest, indien Thorbecke had kunnen voorzien de geweldige uitbouw van het gemeentelijk gebeuren, meent hij beves tigend te mogen beantwoorden. Op de vraag, waarom de kleine ge meenten nog in stand zijn gebleven, ter wijl b.v. de Staatscommissie van 1923 het een ongewenschte toestand achtte, dat er een groot aantal gemeenten is met nog geen 2000 inwoners, wordt door den heer Boot op de volgende bezwaren tegen samenvoeging gewezen: „Onder de tegenstanders van opheffing der kleine gemeenten zijn er, die zich op de historie beroepen. Het zijn historisch gegroeide plaatse lijke corporaties met historische grenzen met historische rechten, die zich, ondanks alle tegenwerking, ondanks alle centrali- eatiemaniakken, hebben weten te hand haven. De geschiedenis van zeer veel platte landsgemeenten, schrijft men, verliest zich in den nacht der eeuwen, al heeft haar bestuursvorm wisseling ondergaan. Men wijst op het afschrikwekkend voorbeeld van de staatsregeling van 1798. Men wijst ook op het gevaar van de zucht naar concentratie. Wanneer men daaraan toegeeft, dan gaat op die wijze een 'belangrijk stuk volkskracht verloren. Thans zijn er in tal van plaatsen raads leden en wethouders, die zich interessee ren voor de publieke zaak en die vaak met veel ambitie de gemeentebelangen dienen. Mannen worden daardoor ge kweekt, menschen die wat beteekenen. Vervolgens wijst men op het belang rijke instituut der samenwerking 'tus schen de gemeenten. Men wil toegeven, dat de procedure daarvan voorheen om slachtig was, doch de laatste wijziging van de Gemeentewet heeft in dit opzicht een practische regeling ingevoerd; zoodat een beroep op de onpractisöhe procedure thans geen grond meer heeft. Hieraan voegt men nog toe, dat, al worden de kleine gemeenten opgeheven, ook dan nog niet de mogelijkheid bestaat, voor de dan in de plaats getreden groo- tere gemeenten, aan alle verplichtingen te voldoen, en dat ook dan nog samenwer king voor verschillende onderwerpen met andere gemeenten moet worden gezocht (water, gas en electriciteit). Er wordt op gewezen, dat samenvoe- ging geen nieuwe plaatselijke gemeen schappen vormt, maar districten met een aantal dorpen, die hun vertegenwoordi ging in den Raad hebben en er naar stre ven om toch vooral dezelfde voordeelen voor hun dorpen te behalen, die ook de andere bezitten, hetgeen de bezuiniging niet ten goede komt. Men wijst voort» op de in embryo aan wezige streekplannen. Vervolgens wijzen de tegenstanders er op, dat een hopelooze verdeeldheid bestaat ten aanzien van de vraag, waar de grens is van het zielental, waarbeneden een be hoorlijk gemeentelijk leven niet mogelijk is. Het varieert van 1000 tot 18000 zielen. Ook is het aan ernstigen twijfel onder hevig of samenvoeging inerdaad tot bezui niging leidt. Men ziet wel, dat, naar mate de gemeenten grooter zielental heb ben, ook de kosten verhoudingsgewijze grooter zijn dan in de kleine gemeenten. Grootere gemeenten vragen hooger be zoldiging van personeel, ook van inrich tingen, die kleine gemeenten niet kunnen bekostigen. In de vroedschap van de klei ne gemeenten neemt de zuinigheid een beteekenende plaats in. Men wijst op de oppervlakkigheid, waarmede wordt aangedrongen op ophef fing, zonder rekening te houden met ge- ographische en economische factoren, af stamming, gezindheid der bevolking enz. Er wordt gewezen op het gevaar, dat samenvoeging tot doel heeft uitbreiding van de gemeentelijke bemoeiingen, waar door de mogelijke bezuiniging weer wordt teniet gedaan". Erkend moet worden, dat de voornaam ste bezwaren hier zijn gememoreerd. In een volgend nummer geven wij de bespreking van deze bezwaren. De tarwe-conferentie begonnen. In een officieel communiqué der giste ren te Londen begonnen Tarweconferentie wordt medegedeeld, dat thans de mid delen worden onderzocht, welke de im porteeren de landen in staat zullen stellen om op de meest doeltreffende wijze hun medewerking te verleenen, waarvan zoo als bekend de exportlanden het van kracht worden van het accoord, dat zij met elkaar hebben aangegaan, afhanke lijk hebben gesteld. Na afloop van de middagvergadering werd het ontwerp van den tekst van het accoord, dat als basis der discussies zal dienen, gepubliceerd. In het ontwerp geven de importlanden den wensch te kennen om met de export landen samen te werken om het even wicht tusschen de productie en het ver bruik van graan te herstellen. Twee subcommissies zijn ingesteld. De eerste is belast met het onderzoek van de technische kwesties, welke verband houden met een verlaging der invoerrech ten, terwijl de tweede zich bezighoudt met het onderzoek van het vraagstuk van de instelling van een internationaal advies comité. Beide subcommissies zullen aan de conferentie, welke 23 dezer weer ver gadert, verslag van haar bevindingen uit brengen. Men verwacht, dat alle gedele geerden dan volledige instructies van hunne regeeringen zullen hebben ontvan gen. Murphy, de leider van de Amerikaan- sehe delegatie heeft uitdrukkelijk ontkend, dat de Vereenigde Staten van plan zou den zijn om de overtollige graanvoorra den door dumping in andere landen op de markt te werpen. Stormen langs de kust van New-Jersey. Langs de kust van den Atlantischen Oceaan hebben hevige stormen gewoed, waardoor een aantal visschersschepen en een plezier-jacht zijn omgeslagen. De kustwachten hebben meer dan 100 per sonen gered, velen waren gewond. Een dertigtal visschers-gezelschappen zijn niet teruggekeerd. Kustwachten en vrijwilligers zoeken de kust naar hen af. Orkaan te Munchen. Munchen is Zondag door een orkaan bezocht, welke op verschillende plaatsen groote schade heeft aangericht. In een kamp van de Hitier jeugd werd een groot aantal tenten vernield. Groote balken vlogen door de lucht. Eenige Hitlerjon- gens, die in een tent waren gevlucht voor den regen, werden erdoor getroffen. Een hunner werd gedood, 7 anderen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht In de Infanteriestrasse werd een boom ontworteld, waarbij een S.A.-man werd gewond. In de Adalbertstrasse werd een vrouw, die zich niet staande kon houden, door een auto aangereden en gedood. Een agent van politie, die haar wilde te hulp komen, bekwam lichte verwondingen. De staking In de Fransche binnen scheepvaart. De staking in de Fransche binnen scheepvaart heeft zich van Noord-Frank rijk uitgebreid tot in de omgeving van Pa rijs. Over een lengte van ongeveer 500 K.M. wordt gestaakt. Vierduizend sche pen liggen stil. Het verkeer op de in het stakingsgebied gelegen wateren is zoo goed als geheel onmogelijk, aangezien op vele plaatsen tal van schepen dwars over het water zijn gelegd. In d» protestvergaderingen der staker» werden als de drie belangrijkste eischen gesteld de afschaffing van de bevoorrech ting der motorschepen bij de sluizen, toe passing van den 10-urigen arbeidsdag met verbod van de scheepvaart des nachts en een verbod dat vaartuigen door andere schepen, die over een sneller voortbewe gingsmiddel beschikken, worden inge haald. Dë bond van motorbootreederijen heeft den betrokken autoriteiten verzocht be middeling te willen verleenen. De onder staatssecretaris van het ministerie voor economische zaken heeft een oproep ge daan tot hervatting der werkzaamheden, waarin hij erop wijst, dat de staking ern stige economische gevolgen kan hebben juist in een periode dat eenige opleving van de binnenscheepvaart te bespeuren valt. Nieuwe ontdekkingen in het Noordpool gebied. De onder leiding van prof. Wiese staande pool-expeditie op den ijsbreker Sibirjakof heeft ten zuidwesten van de reeds het vorige jaar ontdekte eilanden groep Izwestija, ongeveer op den 81sten O. lengtegraad, (de breedte is in het tele gram verminkt overgekomen), een nieuwe groep eilanden ontdekt. Autobus in een afgrond gestort. Een autobus met 44 vacantiegangers uit Madrid stortte te Guadarrama van een steile helling naar beneden en sloeg eenige malen over den kop. Van de inzittenden werden wonder boven wonder slechts 15 personen gewond, terwijl een hunner werd gedood. Vermoedelijk was de chauf feur dronken. De arbeidsvoorwaarden in Amerika. Vanwege de voortdurende voorwaar den en bezwaren heeft Roosevelt er in toegestemd een commissie van vertegen woordigers uit de petroleumindustrie te benoemen, die wijzigingen van den code zal voorstellen en de petroleummannen hebben er in toegestemd de aanbevelingen van den president af te wachten. Johnson zeide, dat de meest karakteris tieke trek van den staal-code de achturen- dag, respectievelijk de 35-urige werk week is. De administratie overweegt een proef- kwartaal voor codes als voor de staal- en petroleumindustrie en schijnt definitief een politiek van prijsbepaling te hebben aanvaard. Vanwege de verhoogde productiekosten, welke de code en de belastingverhooging veroorzaakt hebben, is de textielindustrie genoodzaakt haar prijzen zoodanig te ver- hoogen, dat gevreesd wordt, dat deze het verbruik in gevaar brengt, en mitsdien zou kunnen leiden tot het sluiten van fa brieken en het ontslaan van een aantal arbeiders. Van droog naar nat. De staat Missouri heeft zich met een verpletterende meerderheid verklaard voor intrekking van het drankverbod. Dit is reeds de 22ste staat die „om" gaat van droog naar nat. De oogst in Rusland. Ten aanzien van de gunstige oogstbe- richten uit Rusland schrijft de correspon dent van de „Herald Tribune" te Moskou, dat deze niet geheel overeenkomstig de waarheid zijn. Hij vreest, dat velen in den komenden winter door honger en onder voeding om het leven zullen komen. Staking in PennsylvaniS. Vijftienduizend arbeiders in de anthra- ciet-mijnen, die in staking waren gegaan, hebben erin toegestemd het werk te her vatten, nadat zij de verzekering hadden ontvangen, dat hun grieven door de fede rale en staatsautoriteiten zullen worden onderzocht. „Er dreigt oorlog in Europa". „Er dreigt oorlog in Europa", aldus Henry Morgenthau, het hoofd der Ame- rikaansche delegatie op de internationale tarwe-conferentie in Londen, bij zijn te rugkeer te Washington. „De vrees voor een oorlog", zoo zegt hij, „hing boven de hoofden der delegaties van alle landen op den economische we reldconferentie en de situatie is gelijk aan die van 1913. Er is geen oprecht verlangen naar blij- venden vrede in Europa. Zij die op hbt oogenblik aan het bewind zijn, wenschen thans den vrede, doch slechts zoo dat zij zich kunnen voorberei den op den komenden oorlog." Morgenthau voegde er echter aan toe, dat de groote massa's in Europa geen oorlog wenschen. Boot met «ven personen omgeslagen. Op het Plauer-meer bij Brandenburg is een roeiboot, waarin zich een oorlogs invalide diens vrouw en broer en vier kinderen bevonden, omgeslagen. Alle inzittenden werden door te hulp gesnelde booten uit het water gered. De vrouw en een jongetje konden echter niet weer tot het leven worden teruggeroepen. 1 Ingezonden Mededeeling. HET ECHTE van M. PETERS E Patissier, L, Delft Middelburg. De oorzaak van het ongeval is gelegen in een overbelasting van de boot, welke hoogstens vier personen kon bevatten. Proeftijd voor burgemeesters. De regeering van Thüringen heeft een wet uitgevaardigd, waarbij personen, die tot burgemeester of tot een ander open baar ambt zijn benoemd, een proeftijd van een jaar moeten ondergaan, meldt Reuter. Blijkt, dat zij him taak in deze periode niet naar volle bevrediging vervuld heb ben, dan moeten zij plaats maken voor anderen. Hitier en zijn S.A. en S.S. In Bad Godesberg is Zaterdag een congres gehouden van S.A.- en S.S.-lei- ders, waarbij o.a. ook Rijkskanselier Hit- Ier een rede hield, die, naar het W.B. meldt, 2H uur duurde. Hitier herhaalde daarin echter veel reeds bekende dingen, zoo blijkt uit het verslag. Wij zullen er alleen de volgende merkwaardige passa ges uit lichten: Er moet systematisch een leiders-hiër archie op politiek gebied ontwikkeld wor den, die de geheele natie als in een klem houdt. Dat is onvoorwaardelijk noodzake lijk, omdat de natuurlijke basis voor die selectie ons ontbreekt. Wanneer zulks geschied is kunnen wij Bpreken van een natuurlijke evolutie. Het volk wil leiding, maar het wil dat zij die het leiden ook de gelegenheid krijgen te regeeren en dat zij daartoe geboren wor den. Het volk heeft het recht te eischen, dat zijn leiding precies zoo geregeld is als die leiding dat van het volk eischt. Wat betreft het leger en de S.A. zeide Hitier, dat alle organisaties haar functies scherp moeten afpalen. De verhouding van de S.A. tegenover het leger is gelijk aan die van de politieke leiding tot het leger. De S.A. is geen doel, maar een dienst tot behoud van het volk. Hitier verwierp ook de gedachte van germaniseering van menschen en volken die van het Duitsche volk vervreemd zijn, daar zulks nooit een versterking, maar slechts een verzwakking van de kern van het Duitsche volk kan beteekenen. Hitier verlangde van zijn leiders, dat zij steeds weer het verbindende element, niet het scheidende zouden zien. Korte berichten. De schoenmakers in Mecklenburg hebben in krachtige bewoordingen de landsregeering verzocht om het gebruik van rubberzolen te verbieden, daar de rubber in het buitenland gekocht moet worden. Zij wenschen uitsluitend het ge bruik van binnenlandsch leer. Reuter meldt uit New-York, dat daar bekend werd, dat Lindbergh en zijn echtgenoote van plan zijn van IJsland via de Faroër en de Orkney-eilanden naar Denemarken te vliegen. Zondagnacht zijn vijf gevangenen gevlucht uit de gevangenis van Innsbrück Door een sterke politiemacht zijn drie der vluchtelingen weer gevat, terwijl de beide anderen nog niet opgespoord zijü. Aan den ingang van het bekende na tuurbad aan de Wannsee buiten Berlijn, waar op warme Zondagen een menigte van 50.000 menschen geniet van water en zon, is een bord opgehangen, met het op schrift: „Verboden toegang voor Joden" Reuter meldt uit Madrid dat er, vol gens berichten in de bladen, malversaties ontdekt zijn aan het ministerie van finan ciën, die tot het jaar 1929 teruggaan. Uit Lissabon wordt gemeld, dat een spoortrein op een onbewaakten overweg bij Ceira een autobus met 25 menschen er in heeft omgeworpen. Er zijn 2 menschen om het leven gekomen; 23 zijn er gekwetst van wie 9 ernstig. Koning Boris van Bulgarije, die op het oogenblik incognito in Italië vertoeft, heeft een onderhoud gehad met Mussolini. In de nabijheid van Brno stortte een Tsjecho-Slowaaksch militair vliegtuig naar omlaag. De benzinetank explodeerde en het toestel vloog in brand. Uit de over blijfselen kon men nog slechts de verkool de lijken van den piloot en den waarne mer bergen. De Landbouw-crislswet. De Minister van Oeconomische Zaken heeft bepaald, dat met het opsporen van overtredingen van voorschriften, bij of krachtens de landbouw-crisiswet 1933 ge geven, belast zijn, behalve de aangewezen ambtenaren, de controleurs tasrwewet, Binnenland. Generale Synode der Geref. Kerken. Hevig onweer op Schouwen-DuivelandL Korting op de Indische pensioenen. Buitenland. Militaire bedrijvigheid in het Oosten. Communistische actie in Duitschland. crisis-varkenswet en crisis-zuivelwet, als mede de controleurs landbouw-crisiswet 1931, die als zoodanig door den met de zaken van den landbouw belasten minis ter zijn aangesteld. Ontslag op grond van leeftijd en dienstjaren. Naar de „Rotterdammer" verneemt, wordt in regeeringskringen een nieuwe en tamelijk ongewone bezuinigingsmaatr regel overwogen. Het zou n.1. de bedoeling zijn, ver vroegd ontslag, met recht op pensioen naar diensttijd, te verleenen aan per sonen in overheidsdienst, wier leeftijd, vermeerderd met het aantal dienstjaren, 90 bedraagt Iemand die 60 jaar oud is en 30 dienstjaren heeft, zou dus voor vervroegde pensionneering in aanmer king komen. Deze bezuiniging zou vooral daarom doeltreffend geacht worden, omdat ze bij niet-vervulling van de vacature onmid dellijk voordeel oplevert en bij hand having van de betrekking de werkloos heid zou verminderen. Arbeidsovereenkomst bij Van Gend en Loos. Naar „De Transportarbeider meldt, is ihans het contract tusschen de directie van Van Gend en Loos en de betrokken vakorganisaties geteekend. Liever dan een contractloosi tijdperk in te gaan, hebben de bonden de clausule aanvaard: arbeiders tot en met 20 jaar kunnen, indien geen vacature voor koet sier of besteller bestaat, werkzaam blij ven op het loon, dat zij dan genieten. Voor de leden van den katholieken en centralen bond van transportarbeiders geldt daarbij de bepaling van „ten hoog ste één jaar". Tijdelijke graancentrale. De Stct van gisteravond bevat de mi- nisterieele beschikking in verband met de stichting van de tijdelijke graancentrale en handelsreglement, de statuten en het huishoudelijk reglement dezer centrale. Loonsverlagingen bij de tramwegen. De steeds voortgaande daling der ont vangsten 'heeft de directie van de Maas buurtspoorwegen (de tram van Nijmegen naar Venlo) genoodzaakt, zich tot de re geering te wenden met het verzoek om ten derden male een loonsverlaging van 5 pot. te mogen toepassen. Ook de Zuid-Nederlandsche Tramweg- maatschappij, die pas haar bedrijf „gesa neerd" heeft door een massa-ontslag, ver zocht op dezelfde gronden de reeds inge treden loonsverlaging op 15 pet. te mogen brengen. Loopjongens bij de Spoorwegen. In antwoord op de schriftelijke vragen van het communistisch Tweede Kamerlid, den heer Wijnkoop, in zake het nemen van maatregelen tot verbetering van de financieel® positie van loopjongens, jonge arbeiders bij den dienst voor het vervoer en gewezen leerlingen-klerk bij de Neder-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1