DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1933 Buitenland. Binnenland. Beiangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorokening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal^ weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medcdeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags .f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Kerk en kermis. Te Hoorn wordt nog altijd op ouder wets eh e wijze kennis gevierd. Een uur voor den aanvang der avond godsdienstoefeningen wordt daar op Zon dag de kennis op luidruchtige wijze inge luid, zonder ook maar eenigszins met het kerkgaand publiek rekening te houden. Vroeger, toen het liberalisme nog hoogtij vierde, hebben wij 't daar meermalen mee gemaakt, dat de avondgodsdienstoefenin gen door 't 'kermisgejoel op ruwe wijze wer den' gestoord. En nu schijnt 'het nog niet anders te zijn. Het vorig jaar was aan den houder van een draaimolen vergunning gegeven vlak bij de kapel van de Nederl. Herv. Evange lisatie zijn bedrijf uit te oefenen, waar door een rustig verloop der godsdienst oefening onmogelijk werd gemaakt en 'dit jaar werd, naar de „Vrije Westfries"' meldt, de godsdienstoefening in de Geref. Kerk onder groot rumoer van de straat musici aangevangen. 'Gelukkig waren deze heeren, hoe weinig belangstelling ze ook voor den godsdienst hebben, zoo fatsoenlijk, om op een gedaan verzoök ite vertrekken. Maar de Overheid handhaafde de rust niet. De plaatselijke Overheid, met aan het hoofd een liberalen burgemeester, een man van de vrijheid dus, verbood de straat- prediking, zij beschikte afwijzend op een verzoek om op het kermisterrein een stand te mogen hebben, waar door lectuur, mu ziek en zang op de eeuwige dingen werd gewezen, maar zij verhinderde niet dat door bet kermisgejengel de godsdienst oefeningen werden gestoord. Wij verwonderen ons, dat zooiets in ons goede land in het jaar 1933 mogelijk is. Maar tegelijkertijd verblijden we ons op nieuw, dat de actie van de Christelijke staatkundige partijen zooveel vruchten heeft gedragen, dat een plaats als Hoorn wat dit treurige kermisgedoe betreft, alls een droeve uitzondering kan worden aan gemerkt. De brand in den Duitschen Rijksdag. Uit Leipzig wordt door het Wolffbureau gemeld, dat de procureur-generaal zich in verband met den brand in den Rijksdag tot Romain Rolland en den Zweedschen advocaat Branting heeft gewend met ver zoek om hem bet bewijsmateriaal ter in zage te zenden, dat zij in hun bezit zouden hebben betreffende den rijksdagbrand. Romain Rolland heeft n.l. den 18en Juni 1.1. een brief aan den procureur-ge neraal geschreven, waarin hij dezen schrijft van de onschuld van de van mede daderschap beschuldigde Bulgaren over tuigd te zijn. „Daar ik wel van de overtuiging mag uitgaan, dat gij voor uw meening feitelijke bewijzen zult hebben, en het Duitsche 0. M. er het grootste belang bij heeft om alle bewijzen voor de onschuld der beschuldig den in handen te hebben, verzoek ik u mij het betrokken materiaal zoo spoedig mo gelijk ter band te stellen," aldus de brief van den procureur-generaal te Leipzig aan Rolland. Het verzoek aan advocaat Branting houdt verband met een interview van de zen in „Social-Demokraten" van 6 Juli. Daarin beeft hij verklaard, dat de com missie van internationale justitie, welke binnenkort in Den Haag zal bijeenkomen ten einde een rapport over den rijksdag brand uit te brengen, zich niet tevreden zal stellen met mededeelingen, welke uit de bladen reeds bekend zijn, maar dat haar feitelijke getuigenverklaringen en berichten uit de eerste hand ter beschik king stonden. Ook dit bewijs vraagt bet 0. M. ter in zage. De ontwapeningskwestie. Norman Davis verklaarde, naar uit Was hington wordt gemeld, dat hij thans meer hoop heeft, dat op de ontwapeningsconfe rentie, welke 16 Oct. hervat wordt, een op lossing van het ontwapeningsvraagstuk zal worden gevonden. Amerika, zeide hij', zal op de conferentie de kwestie van de vloottonnages niet ter sprake brengen, daar deze zal worden behandeld op de vlootconferentie van 1935. Norman Davis wees met nadruk erop, dat 'de nieuwe vlootbouwprograms van de Vereen. Staten en van Japan geenszins een bewapeningswedloop beteekenen daar zij de bij verdrag toegestane tonnages niet overschrijden. Davis voegde er aan toe, dat hij een uit- noodiging van de Europeescbe leiders verwachtte om begin September te Lon den preliminaire ontwapeningsbesprekin gen te houden. Storm boven Noord-Oost-ltalië. Dinsdag heeft boven Noord-Oost-Italië met Ferrara als centrum, een buitenge woon hevige storm gewoed, welke gepaard is gegaan met hagelslag en onweer. Boo- men werden ontworteld, muren en tele graafpalen zijn omgewaaid, terwijl groote schade is aangericht aan de daken der huizen. Het verkeer met de electrische treinen en de telefoonverbindingen was langen tijd gestagneerd. De materieele schade is zeer aanzienlijk. De temperatuur is ge daald. Dreigend conflict bij de Canadeesche spoorwegen. De organisaties van Canadeesch spoor wegpersoneel hebben de voorstellen der Canadeesche spoorwegondernemingen tot invoering van een loons- en salarisverla ging van 10 pet., die zal gelden zoowel voor het technisch als voor het admini stratief personeel, verworpen. Vertegen woordigers der verschillende groepen voeren thans te Ottawa besprekingen met de regeering, teneinde een spoorwegsta king te voorkomen. Bommen gevonden. Te Buenos Aires hebben werklieden in een rioolbuis 15 bommen gevonden, ge lijk aan die, welke 'indertijd ontdekt wer den bij het complot tegen president Iri- goyen in 192. Tegen Chicago's bandiefendom. D'e federale regeering der Vereenigde Staten heeft thans de aangekondigde ac tie tegen Chicago's onderwereld ingezet. Met een groote politiemacht is de strijd gisteren begonnen. Drie honderd politie mannen, voorzien van automatische repe- teer-revolvers en gasbommen en gesteund door van draadlooze installaties voor ziene legervliegtuigen, omsingelden een in het Westen der stad gelegen berucht com plex, waar o.a. ook de bandieten moesten schuilen, die onlangs den bekenden olie speculant John Factor en den olie-mag naat Charles Urshel hebben ontvoerd en tegen een losgeld van 270.000 dollars vrij gelaten. De gangsters waren echter op hun hoede en ontvingen de politie met geweer- en revolvervuur, zoodat er een vuurge vecht tusschen politie en bandieten ont stond. De gangsters zagen tenslotte kans, door het politiecordon heen te breken en wisten te ontkomen met een 16-cylinder- pantser-auto. Roosevelt's welvaartsplannen. De uitvoering van Roosevelt's plannen vooral voorzoover zij gebaseerd zijn op de samenwerking tusschen werkgevers en werknemers, stuiten herhaaldelijk op on voorziene moeilijkheden. Gisteren zouden vertegenwoordigers der staal-industrie confereeren met de staats- secretaresse van arbeid, Frances Perkins, over de loonen en arbeidstijden in de staalindustrie. Toen de vertegenwoordi gers der staal-industrieelen Eugene Grace, president van de Bethlehem Steel Cor poration en W. K. Irvin van de United States Steel Corporation in het gebouw van het departement van arbeid arriveer den, vonden zij daar o.a. den voorzitter van de American Federation of La bour, het Amerikaansche vakverbond, "William Green, die als lid van de advi- seerende arbeidscommissie voor de staal industrie, de bespreking zou bijwonen. De vertegenwoordigers der staalindus- trieelen wisselden daarop slechts enkele woorden met staatssecretaresse Perkins en verlieten het departement. Dreigende algemeene staking in Oost- Opper Silezië. Het Congres der socialistische en re- geeringsgezinde vakbeweging heeft Dins dag besloten voorloopig af te zien van een proteststaking tegen de loonsverla- gingen en ontslagen in Oost Opper-Sile- zië en evenals reeds geschiedt bij de mijn werkersorganisaties, met elkaar samen te werken en een arbeidsgemeenschap te vormen ter voorbereiding van een even- tueele algemeene staking. Er werd een resolutie aangenomen, waarin de eisch werd gesteld, dat de Duit sche vakbonden niet in deze arbeidsge meenschap zouden worden opgenomen aangezien zij nationaal-socialistisch wa ren, zoodat de besprekingen over de alge meene staking zonder de Duitsche vak bonden, waarin vele in Opper-Silezië wer kende Duitschers georganiseerd zijn, zul len worden gevoerd. Italië en Duitschland. Het „Journal des Débats" bericht uit goede bron, dat Italië opnieuw te Berlijn stappen zal doen in verband met de spanning tusschen Duitschland en Oos tenrijk. Men verklaart te Rome, aldus het blad, dat deze stap analoog zal zijn met den vorige. Zooals was aangekondigd; heeft via drie Duitsche zenders een nieuwe aanval op de Oostenrijksche regeering plaats ge had. De toespraken waren van hetzelfde gehalte als de vorige. Dë sprekers beva len hun volgelingen in Oostenrijk een ste- vigen illegalen arbeid aan. Staking van concessie-arbeiders te New-York. 60.000 georganiseerde concessie-arbei ders zijn ondanks 'den door president Roo sevelt afgekondigde arbeidsvrede in sta king gegaan. Doel der staking is de af schaffing van z.g. „sweatshops", d.z. hongerloonen voor buitengewoon zwaar werk. De officieele instanties zouden met de stakers sympathiseeren, 'daar de koop kracht der arbeiders, wanneer zij de sta king zullen winnen, zal toenemen, hetgeen ook het streven is van de regeering. Beslag op Joodsch geld. De Times-correspondent te München maakt melding van verschillende gevallen, waarin geld en andere bezittingen van Duitsche Joden door de regeering dn be slag zijn genomen. Zoo werden o.a. te, Stuttgart alle bezittingen van een Joodsch koopman, die op het oogenbli'k in Londen vertoeft, geconfiskeerd, omdat deize kapi taal uit het land zou hebben gevoerd. Een andere Joodsche inwoner in Stuttgart, die er van beschuldigd werd 100.000 M. naar een fictieve firma in het buitenland te heb ben overgebracht, werd tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, en tot 200 M. boete. Ten behoeve van het Rijk werden 10.000 M. geconfiskeerd. Groote verwoestingen op Jamaica. Het eiland Jamaica is door een ontzet tende natuurramp getroffen. Een gewel dige onweersbui, die gepaard ging met hevige stormen, ontlastte zich gistermor gen boven het eiland en met name in de omgeving van de stad Kingston. In enkele oogenblikken tijde viel er een enorme hoe veelheid regen; op sommige plaatsen had de regen het karakter van een wolkbreuk, waardoor groote gebieden onder waiter kwamen te staan. Geheele reeksen huizen bezweken onder den druk van de woedende stormen en watermassa's en werden weggeslagen. Telegraaf- en telefoonlijnen raakten defect, terwijl het verkeer op tal van plaatsen werd gestremd. Nauwelijks was het onweer bedaard en 'hield de regen op of men begon in allerijl met het reddingswerk. Het bleek, dat al leen al in de stad Kingston twintig men- schen om het leven waren gekomen, ter wijl in de plaatsen in de omgeving even eens vele mensohen het leven hebben ver loren. Het juiste aantal 'dooden is nog niet bekend, doch zal naar men vreest zeker tusschen de 50 en 100 bedragen. De mate rieele schade, 'die is aangericht door den bliksem, den storm en de overstroomingen, die het gevolg zijn van de stortregens, is enorm. Het eiland Jamaica heeft de laaitste jaren reeds verscheidene malen van de elementen te 'lijden gehad, doch het onweer van gisteren is het hevigste, dat men hier in 63 jaar heeft meegemaakt. De werkloosheid in Italië. In Juli is het aantal werkloozen in Italië van 883.621 tot 824.195 gedaald. Van de 59.426 menschen, die werk gevonden hebben, zijn er echter 54.802 vrouwen en slechts 4624 mannen, zoodat men hier klaarblijkelijk louter met een seizoenver betering (landwerk) te doen heeft. Nalatenschap van 30 millioen pond. Sir John Elleman, de scheepsmagnaat, die op 16 Juli j.l. te Dieppe is overleden, heeft een fortuin van ten minste 17.224.425 pond sterling nagelaten, hoewel verwacht wordt, dat met de aandeelen, welke de overledene in verschillende maatschap pijen heeft gehad, de geheele nalaten schap wel 30 millioen zal bedragen, waarvan alleen ongeveer 15 millioen aan successierechten zullen moeten betaald worden. Tal van officieren en bedienden der scheepvaartmaatschappijen, waarbij Elr lerman was geïnteresseerd, zijn in het testament, dat 26 pagina's beslaat en van een register is voorzien, bedacht. Korte Berichten. Te Keulen is in de voorstad Longe- rich een groot opgezette razzia gehou den, waarbij 34 woningen doorzocht wer den. Er werden vier personen aangehou den. Verder werden communistisch pro pagandamateriaal, pistolen, dolken enz. in beslag genomen. Een te Wanne-Eickel door commu nisten overvallen en gewonde S.A. man is aan zijn verwondingen overleden. Om herhaling van dergelijke aanvallen te voorkomen, zijn gister een groot aantal gewezen leden van de communistische partij als gijzelaars in hechtenis geno men. Uit Mexico (stad) wordt gemeld, dat daar eergisterochtend een aardschok is gevoeld die een paar seconden aanhield. De menschen schrokken erg en kwamen hun bed uit. In de Oost-Galicisöhe stad Zagborze bij Lemberg brak tijdens de filmvoorstel- iing brand uit in een bioscooptheater. Verscheidene personen werden gewond. Een klein meisje kwam in de vlammen om. Ter voortzetting van 'het stelsel om de traan als verkeersmiddel zooveel moge lijk. te doen verdwijnen, beeft naar Reuter meldt het Parijsohe gemeentebestuur 300 nieuwe autobussen besteld. DE HANDELSBETREKKINGEN MET RUSLAND. Men heeft „van zeer bevoegde zijde" aan het Nederlandsch Correspondentie bureau verzocht mede te deelen, dat de in de laatste dagen in de Nederlandsche en buitenlandsche pers verschenen berichten over voorbereidende besprekingen inzake de sluiting van een handelsverdrag tus schen Nederland en Rusland geheel uit de lucht gegrepen zijn Hetzelfde geldt voor de geruchten omtrent de uitzending van een regeeringsvertegenwoordiger voor dit doel. In aansluiting hieraan deelt genoemd persbureau nog mede, dat er wel bespre kingen plaats hebben tusschen verschil lende gToepen uit het bedrijfsleven, die belang bij den uitvoer naar Rusland heb ben over de wijze, waarop zaken met Rus land gedaan zouden kunnen worden. Het ligt voor de hand, dat de particuliere be langhebbenden hierover contact gehad hebben met competente Nederlandsche autoriteiten. Bezuinigingen te Heerenveen. De officieele raadsverslagen van Scho- terland en Engwirden, worden met 1 Ja nuari opgeheven, waardoor respectievelijk 1500 en 600 gld. per jaar bezuinigd zal worden. Ook het aanbieden van ververschin- gen aan de vergaderende heeren wordt nadat hier van hoogerhand op aange drongen is, afgeschaft Natriumlicht op den Afsluitdijk? De weg over den afsluitdijk Wieringen- Friesland is, naar bekend, nog niet ver licht. De dienst der Telegrafie heeft wel reeds een telefoonkabel op het traject gelegd, doch een electriciteitskabel is er nog niet. Naar gemeld wordt, zou het in de be doeling der Regeering liggen op dit 30 K.M. lange traject een natrium verlich ting te doen aanbrengen, wanneer al thans de daartoe nog uit te werken pro jecten bevredigend worden geacht. Een opdracht aan de Philipsfabrieken tot het uitwerken van een plan zou reeds door het Bureau van Wegenverbetering te 's-Gravenhage zijn verstrekt. Geen voetbal op Zondag te Alblasserdam. De gemeenteraad van Alblasserdam heeft met 76 stemmen (rechts tegen links) het door de heeren P. G. Jonker (a.r.), N. Stout (c.h.) en J. Vermeulen (s.g.) ingediend voorstel aangenomen, om het voetballen op Zondag bij gemeen teverordening te verbieden. Voor dit punt der agenda bestond op de publieke tribune zeer veel belang stelling. Na afloop der raadsvergadering werden die leden, die vóór het voorstel hadden gestemd op luidruchtige wijze, door ge joel en handgeklap door de buiten wach tenden ontvangen. Incidenten deden zich niet voor. De politie zorgde er voor, dat zij ongehinderd naar huis konden gaan. Graanconferentie te Londen. Naar het Corr. Bureau meldt heeft ook Nederland een uitnoodiging ontvangen om deel te nemen aan de Graanconferen tie, welke op uitnoodiging van den Vol kenbond a.s. Maandag te Londen zal aanvangen. Onze regeering is, naar het Corr. Bu reau verder ter oore komt, in beginsel bereid deze uitnoodiging aan te nemen. Wie als Nederlandsch gedelegeerde naar Londen zal gaan, is nog niet bekend. De uitkeeringen uit het Gemeentefonds. Naar wij uit betrouwbare bron verne men, ligt bet in bet voornemen van de Regeering te bevorderen, dat bij het in dienen van de ontwerpen van de Rijksbe- grooting voor bet dienstjaar 1934 een ont werp van wet wordt aanbangig gemaakt met de strekking een geleidelijken over gang te bewerkstelligen van de hooge uit keeringen, welke aan de gemeenten in de loopende vijfjarige periode uit bet ge meentefonds toekomen, naar de lagere uitkeeringen, waarop de gemeenten in de volgende vijfjarige periode, welke in 1936 aanvangt, aanspraak zullen hebben. De uitkeeringen over het jaar 1934-'35 zouden van dezen maatregel reeds den invloed ondervinden, terwijl de uitkeerin gen na 1935 dan minder scherp zullen vallen dan anders bet geval zou zijn ge weest. Werkverschaffing! Op enkele trottoirs te Bodegraven beeft men 's nachts met roode analine letters aangebracht: fascisme is moordl en der- Binnenland. De uitkeeringen uit bet gemeentefonds. Onze handelsbetrekkingen met Rusland. Opbrengst Rijksmiddelen over Juli 1933. Buitenland. De brand in bet Rijksdaggebouw. Storm boven Italië. gelijke exclamaties. Hoewel men geen be wijzen heeft, verdenkt men hiervan bet Bestuur der communistische partij ter plaatse. De gemeente beeft nu enkele werkloozen in werkverschaffing aange steld, om met een steen en wat scherp zand, onder toezicht van een der gemeen tewerklieden de genoemde woorden te ver wijderen, betgeen groote belangstelling van het publiek trekt, omdat bij de te werk gestelden ook zijn voorzitter, secre taris, penningmeester van de plaatselijke communistische partij. De Rijksmiddelen in Juli 1933. Hieronder volgt een overzicht van de opbrengst der middelen over de maand Juli 1933, in vergelijking met de op brengst over hetzelfde tijdvak van 1932. Juli 1933 Juli 1932 Grondbelasting 518.308 448.328 Pers. belasting 14.321 Ink. belasting 2.254.463 2.898.608 Verm. belasting 460.657 501.805 Div.- en Tant. bel. 3.167.886 1.764.717 Recht. o. d. inv. 6.437.948 5.531.589 Opc. o. d. recht. o. d. invoer 1.095.132 Statistiekrecht 157.070 156.350 Accijns op zout 170.185 60.690 ld. op geslacht 528.888 471.987 ld. op wijn 26.569 28.836 ld. op het gedistil. 2.396.956 2.511.844 ld. op bier 1.023.600 1.194.629 Opc. o. accijns op bier 170.694 Accijns op suiker 4.305.797 3.337.901 Opc. o. accijns op suiker 857.843 Accijns op tabak 1.633.355 2.027.462 Bel. goud en zilv. werken 50.616 43.152 Zegelrechten 1.364.787 1.292.578 Reg. rechten 1.022.810 783.099 Rech. v. succ. enz. 2.142.096 2.406.931 Domeinen enz. 216.815 198.337 Opbr. d. Staatslot. 10.311 9.055 Opbr. der loodsg. 296.250 256.429 Totalen 30.309.046 ƒ25.910.018 De opbrengst in Juli 1933 was dus ƒ4.399.028 hooger dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Over de eerste zeven maanden van 1933 is de opbrengst, welke het eindcijfer ƒ218.126.205 vertoont, echter ƒ15.970.167 minder dan over hetzelfde tijdvak van 1932. De inkomsten ten bate van het „Ge meentefonds" bleven over deze zeven maanden met 8.364.242 beneden het vorige jaar. De maandopbrengst ia ƒ3.094.014 (v. j. ƒ3.046.212). Met het „Leeningfonds-1914" ging het over hetzelfde tijdvak al niet veel beter. Het totaal is ƒ3.264.506 lager. Het maand cijfer is ƒ3.834.421 (v. j. ƒ3.476.304). Alleen het „Wegenfonds" wijst een kleine vooruitgang aan. Over de maan den Januari tot en met Juli is ƒ357.854 meer ontvangen. Het totaal over Juli j.l. bedraagt ƒ5.062.014 (v. j. ƒ4.889.641). HET NIEUWE ONTWERP- MARCHANT. Over het nieuwste bezuinigingsontwerp van Minister Marchant schrijft de „Ne derlander" o.m.: „Hoewel er nog slechts enkele 'dagen zijn verstreken sedert Minister Mar- cbant's eerste wet tot beperking van de uitgaven voor bet lager onderwijs in het Staatsblad verscheen, ligt er reeds weer een nieuw wetsontwerp van dezen ijveri- gen bewindsman bij de Tweede Kamer. In hoofdzaak is ook dit een bezuini gingsontwerp. Het strekt voornamelijk tot het ver korten van den overgangster- mijn van twee jaren, welke in de be- zuinigingswet van Minister Terpstra (wet van 30 Dec. 1932, Stbl. no. 689) was op genomen om de over bet jaar 1932 gesub sidieerde scholen voor gewoon en uitge breid lager onderwijs gelegenheid te ge ven zich aan de nieuwe leerlingenschalen aan te passen. In plaats van op 1 Januari 1935 zullen deze schalen wordt het ontwerp wet reeds in 1934 bij het begin van den nieu wen cursus in werking treden. D'e hier door te verkrijgen besparing wordt op f 2^ millioen geschat. Dit bedrag moei evenwel met de wachtgelden der ontsla gen onderwijzers verminderd worden. Wij betreuren bet, dat deze maatregel noodig blijkt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1