WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - Ne. 209 Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tolef. 250. De Zeeuw Abonnementsprijs l 2.50 per kwartaal) weekabonnementen voor Middelburg, Goes eu Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags jf 0.75, bij vooruitbetaling, Onder ietter of motto 1 0.85. Bij contract belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET RUSLAND. Een Regeeringsafgevaardigde naar Rusland? „Het is, zoo wordt aan het Hdbl. ge meld, reeds geruimen tijd geleden, dat de Ned. Reedersvereeniging in een adres aan de regeering o.m. wijziging vroeg van Nederland's betrekkingen met Rus land, opdat een eind zou komen aan den toestand, dat Nederlandsche schepen in Russische havens zesmaal zooveel aan havenrechten betaalden dan schepen van landen, waarmede Rusland een handels verdrag heeft. Tengevolge van de moeilijkheden met Engeland is dit bezwaar practisch en voorloopig althans uit den weg geruimd. Echter niet in dien zin, dat Nederland sche schepen door de Russische regee ring gelijk gesteld werden met die van andere landen, maar doordat Russische uitvoertrusts, die voor de bevrachting van Nederlandsche schepen gebruik maakten, het verschil voor hun rekening namen. In scheepvaartkringen, ook elders, waar men belang heeft bij handelsverkeer met Rusland, is men zich met deze zaken blijven bezig houden. Er is contact ge zocht met de regeering, die ook harerzijds belangstelling voor deze aangelegenheid heeft getoond, en personen uit verschil lende bedrijfstakken, onder wie een voor aanstaande persoonlijkheid in onze scheepvaart, heeft aangezocht een comité te vormen, dat de mogelijkheid van een handelsverdrag met Rusland zou moeten overwegen en voorstellen in verband daarmede zou moeten doen. Den laatsten tijd zijn allerlei moeilijk te controleeren geruchten opgedoken in verband met handelsbetrekkingen met Rusland. Wij hebben vroeger meermalen de aan dacht gevestigd op de eenzijdigheid in het Nederlandsch-Russische handelsver keer, waardoor Rusland o.a. met zijn aan- koopen van fokvee ons land voorbij ging, hoewel Nederland een der weinige lan den was, waar het groote hoeveelheden tarwe en voergranen en hout kon plaat sen. De neiging om zich naar Nederland te oriënteeren, blijkt aan Russische zijde niet afwezig te zijn, hoewel men naar buiten gaarne den indruk wekt, dat men zich om ons niet bekommert. Als ieder land zocht Rusland thans export-mogelijkheden en onder de afne mers van Russische producten is Neder land geenszins de minste en daarbij een klant, die contant betaalt. Bij informatie te bevoegder plaatse bleek ons, dat het bovengenoemde comi té (men gaf ons geen vrijheid de namen der leden te noemen), waarin landbouw, scheepvaart, industrie, bankwezen en ko loniale producten zijn vertegenwoordigd, wel onder de oogen gezien heeft op welke wijze de handelsbetrekkingen met Rus land te regelen zouden vallen, maar er toch van uit gaat, dat door onderhande ling tusschen de twee betrokken partijen een verdrag zal moeten tot stand komen. Rusland heeft een staatshandelsappa- raat, dat vaak bepaalde oogmerken heeft waarom het in het eene land dit artikel koopt en in het andere weer dat. Op dat punt is men daar geheel anders ingesteld dan elders. Er wordt gedacht aan de mogelijkheid om eenig verband te leggen tusschen in- en uitvoer, zoo mogelijk in dien zin, dat mede in verband met de credietverlee- ning bij leveranties aan Rusland de Rus sische invoer in ons land als onderpand zal dienen voor den uitvoer naar Rus land, waarvoor crediet verleend wordt. Concrete plannen zijn dat echter niet. De werkzaamheden der commissie zijn ook nog niet afgeloopen. Bovendien moet een verdrag tusschen twee partijen uiter aard door onderhandeling tot stand komen. Het ligt, zoo vernamen wij, in de be doeling, dat iemand als onderhandelaar zal worden uitgezonden om besprekingen met Rusland te voeren. Die uitzending zal in overleg met de regeering geschie den. Zijn wij wel ingelicht dan wordt eer der aan de uitzending van een persoon uit het bedrijfsleven dan aan een regee- ringsambtenaar gedacht, al zal de uit te zenden onderhandelaar op bepaalde punten van regeeringswege gemachtigd moeten worden. Waar de besprekingen gevoerd zullen worden staat nog niet vast. Zij behoe ven noch in Rusland, noch in Neder land te worden gevoerd. Wellicht zal er neutraal terrein voor worden uitgezocht. Van Nederlandsche zijde ligt het in de bedoeling, dat het element van de han delsbetrekkingen deze besprekingen ge heel zal beheerschen. Omtrent het ver loop ervan valt natuurlijk niets te voor spellen. In vele gevallen zijn besprekingen met Rusland van langen duur, omdat in den regel van Russische zijde vele instanties en vele personen aan dergelijke onder handelingen deelnemen. Blijven de be sprekingen zich zuiver op handelsgebied bewegen, dan kunnen zij reeds lang van duur zijn, omdat de Russische onderhan delaars op bepaalde punten soms zeer taai en vasthoudend kunnen zijn voor zij plotseling een concessie doen." Van andere zijde heeft men nog de aandacht gevestigd op de min of meer vreemde wijze van handeldrijven door Rusland, n.l. wat betreft de betaling van in het buitenland betrokken goederen. Moeten de Nederlandsche industriëelen voor van Rusland gekochte waren cash, of vrijwel contant, betalen, Rusland schort de betaling op door afgifte van wissels met abnormaal langen looptijd van 6, 12, 18, 24 en 32 maanden. Dit zou nog niet zoo erg zijn, als we een ander garantiestelsel hadden, zooals in Duitschland, Engeland en Italië het ge val is. De Italiaansche regeering garan deert de Russische wissels zelfs tot ca. 30 pet. Doch aan deze bezwaren van lang loopende credieten, zoo zeide men ons, zou tegemoet te komen zijn door middel van de eigenlijk nog nooit, in welke richting dan ook, toegepaste clea- ringwet. Doch... daarvan wil Rusland natuurlijk niet hooren. Hoe het zij, gebleken is in ieder geval, dat het vraagstuk van een Nederlandsch- Russisch handelsverdrag de volle aan dacht èn van de Nederlandsche, doch ook van de Russische regeering heeft. Binnenkort zullen we hieromtrent meer weten. De Zeppelin naar Chicago? De Duitsche vereenigingen en organi saties te Chicago hebben een telegram gezonden aan dr Eckener, waarin zij hem uitnoodigen met de „Graf Zeppelin" een bezoek te brengen aan de wereldtentoon stelling als symbool van de Duitsch-Ame- rikaansche vriendschap en als bewijs van Duitschlands leidende positie op het ge bied van de luchtschepenbouw. De directie van het Morrison-hotel deelt mede, dat zij, indien de uitnoodiging door dr Eckener wordt aangenomen, een landingsmast voor het luchtschip op het dak van het hotel zal laten maken. Muiterij in een gevangenis. In de gevangenis op het Deer-eiland, in Massachusetts, is Maandag een mui terij uitgebroken. Er was een complot gemaakt om uit te breken. De poging tot ontsnapping geschiedde op een sein, dat werd gegeven, toen de gevangenen in de eetzaal bijeen waren. De bewakers waren echter spoedig ter plaatse en door gebruik te maken van de vuurwapenen slaagden zij er in de orde te herstellen. Slechts twee gevangenen slaagden er in buiten het gebouw te komen en ook deze twee zijn spoedig gepakt. De strijd tegen de werkloosheid in Oost-Pruisen. De persdienst van het opperpresidium in Oost-Pruisen deelt mede: Een week ge leden is volgens bepaalde richtsnoeren de actie begonnen om Koningsbergen vrij van werkloozen te maken. Door vrijwil lige medewerking van ieder volgens de grondbeginselen van een bepaald plan is het gelukt veel meer dan 20.000 manne lijke en vrouwelijke werkwilligen werk te verschaffen Het grootste deel is aan den arbeid. De overigen zijn reeds ingedeeld De laatste troepen vroegere werkloozen verlaten Koningsbergen dezer dagen. Een kwestie, die de laatste dagen pas aangepakt kon worden, het te werk stel len van oudere vrouwen, is eveneens op gelost. Voor hen is er arbeid, die met de bijzondere omstandigheden overeenkomt en de mogelijkheid tot definitieve onder brenging in huishoudingen verschaft. Oost-Pruisen heeft bovendien nog vrije arbeidskrachten. Het denkt nu ook aan niet-erkende steuntrekkenden, die zich tot nu toe niet bij de arbeidsbeurzen hebben aangemeld. Ook voor hen is er werkge legenheid. Het opperpresidium publiceert in aan sluiting op het bovenstaande den vol genden oproep: Overeenkomstig het bevel van den Leider heeft Oost-Pruisen voor alle ingeschreven werkloozen werkgele genheid gevonden. Er zijn nog vrije plaat sen over. Ieder Oost-Pruisisch werkwil lige kan zich bij de arbeidsbeurs aanmel den en werk krijgen. Roosevelt kent veel talen. De president der Vereenigde Staten be schikt over een talenkennis, waarop slechts weinige menschen zich kunnen beroemen. Bij de besprekingen met Her- riot bleek, dat hij zeer vloeiend Fransch sprak. Toen dr Luther als Duitsch gezant zijn geloofsbrieven overhandigde, onder hield Roosevelt zich met hem in correct Duitsch. En toen hij enkele dagen geleden generaal Balbo in audiëntie ontving, was deze zeer verrast, toen de president hem in vloeiend Italiaansch welkom heette. Het Amerikaansche blad, hetwelk deze bijzonderheden meedeelt, vertelt ver der, dat Roosevelt slechts eenmaal groote moeite heeft gehad om zich met zijn be zoeker te onderhouden, en wel bij gele genheid van het bezoek van den Engel- schen minister-president Mac Donald. Deze Engelschman spreekt zijn taai met een Schotsch accent, waardoor het voor een Amerikaan vrijwel onverstaanbaar wordt. Maar ook het Amerikaansch En- gelsch is gewoonlijk geen juweeltje van zuiverheid van taal en uitspraak. Maar de voornaamste reden, waarom Roosevelt en Mac Donald elkander niet konden ver staan, was waarschijnlijk meer van zake- lijken dan van taalkundigen aard. Oproer in Spaansche gevangenissen. In dien afgeloopen nacht ontstonden in de gevangenis van Valencia en Puerto de Santa Maria ten noorden van Cadiz ern stige onlusten, die pas na langdurige ge vechten onderdrukt konden worden. Te Valencia sloegen de gevangenen alle celdeuren stuk en waren geruimen tijd meester van de gevangenis. Slechts met groote moeite slaagden politie en mili tairen erin de rust te 'herstellen, nadat de aanstokers van het verzet overmees terd waren. De kwestie der aorlogsschulden. De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft aangekondigd, dat de besprekingen over de oorlogsschulden waarschijnlijk be gin October zullen beginnen, wanneer Frederik Leith Ross, de voornaamste eco nomische adviseur der Britsche regeering zich naar Washington zal begeven om preliminaire besprekingen over de schul denkwestie te houden. Hoeveel radioluisteraars telt Frankrijk? Naar aanleiding van 'het heffen van een radiobelasting in Frankrijk en de in ver band daarmee noodige aanmelding van het bezit van een radio-ontvanginstallatie, werd bepaald, dat de radio-bezitters vóór 30 Juli j.l. hun opgave ingediend zouden moeten hebben. De toevloed bleek echter zoo groot, dat de termijn voor aanmelding tot nader aankondiging moet worden ver lengd. In de departementen Seine en Seine et Oise, waarbij dus ook de stad Parijs behoort, zijn reeds meer dan 600.000 toe stellen ingeschreven. Uit de reeds verkre gen cijfers wordt het aantal toestelbezit- ters in Frankrijk op ongeveer 2.200.000 geschat. Het nationaal herstel in de Ver. Staten. De campagne van de raad voor natio naal herstel is in haar tweede faze ge treden, aldus meldde Reuter gisteravond uit New York. De regeering bevindt zich tegenover toe nemende moeilijkheden in verband met geschillen tusschen generaal Johnson, den leider van 'de- regeeringscampagne en de grondstof-industrieën, zooals petroleum, staal, steenkool, over de toepassing van de arbeidscodes. Roosevelt probeert de verschillende te genstrijdige krachten tot elkaar te bren gen door bemiddeling van den oppersten raad voor bet herstel. Onder de besproken maatregelen be- hooren o.a. het denkbeeld van fusie van de werkloosbeidssteunverleening met de campagne voor nationaal herstel, voorts middelen om een half millioen jongens en meisjes, die onlangs de school verlaten hebben, weer naar school te doen terug- keeren. Versterking van de luchtvloot Volgens de „Daily Herald" is de En- gelsche regeering voornemens ten spoe digste honderd nieuwe gevechtsvliegtuigen te bouwen voor het geval, dat door de ont wapeningsconferentie geen overeenstem ming over de beperking der luchtstrijd krachten zal worden bereikt. De honderd nieuwe vliegtuigen, welke meer dan 500.000 pd. st. zullen kosten, zullen bestemd zijn voor de verdediging van Londen. Bovendien zou men voorne mens zijn een nieuw eskader vliegtuigen te bouwen, dat zal samenwerken met de Engelsöhe vloot. Japan verlangt een sterkere vloot. Volgens een bericht uit Tokio' verluidt aldaar, dat het Jap'ansohe ministerie van buitenlandscbe zaken de grondlijnen heeft vastgelegd voor de vlootpolitiek, welke Jas pan na afloop van de overeenkomsten van Londen en Washington in 1936 zal vol gen. Japan zal volkomen gelijkstelling met Engeland en de Vereeen. Staten verlangen Het kan zich niet meer tevreden stellen met een relatieve verhouding tusschen de sterkten van de verschillende vloten, doch wensoht absolute gelijkheid. Amerika's scheepvaart verontrust De United States Lines en de Baltimore Mail Line, die beide op Duitsche havens varen, hebben het ministerie van Buiten landscbe Zaken te Washington verzocht te protesteeren tegen den Duitschen maatre gel, waarbij Duitsche onderdanen prac tisch gedwongen worden passage uitslui tend te boeken op Duitsche schepen. De beide Amerikaansche scheepvaart maatschappijen hebben het ministerie ven- zocht den Amerikaanschen ambassadeur te Berlijn opdracht te geven opheldering te vragen omtrent de uitwerking van de Duitsche verordening op de Amerikaan sche schepen. De Amerikaansche consul-generaal te Berlijn, Messersmith, heeft uit Washing ton opdracht gekregen bij den Duitschen minister van Economische Zaken te in- formeeren, of deze maatregel bedoeld is tegen de Amerikaansche scheepvaart. De scheepvaart-ondernemingen te New* York zien de situatie ernstig in en zijn voorne mens aan te dringen op soortgelijke maat regelen tegen Duitsche schepen. Een der gelijke représaille zou voor de Duitsche scheepvaart noodlottig zijn, aangezien er naar schatting 75 pet. van de passagiers, die zich te New York op Duitsche schepen, inschepen, Amerikanen zijn. Moeilijkheden voor Duitsche houtkoopere in Rusland. Verschillende berichten in de Finsohe bladen behelzen, dat men in Rusland, en voornamelijk te Leningrad, de houtver schepingen naar Duitschland zoo veel mo gelijk tracht te beperken. Het bout, dat reeds geruimen tijd geleden gekocht was, wordt wel geleverd, maar nieuwe contrac ten voor mijnhout en hout voor de papier industrie schijnt men in Rusland niet met de Duitschers af te willen sluiten. De laatste weken blijken verscheidene Duit sche houtschepen slechts gedeeltelijk ge laden uit Leningrad naar de Finsche ha vens gekomen te zijn om daar hun last aan te vullen, maar ook in Finland on dervinden de Duitschers moeilijkheden, daar do voorraden uitgeput raken. De lage waterstand^ in vele rivieren heeft de zen zomer het vlotten van ruw hout in hooge mate bemoeilijkt en daar men in verband met de slapte reeds tevoren een afwachtende houding had aangenomen, kunnen voor bepaalde soorten bout geen contracten voor levering in den loop van dit jaar meer afgesloten worden. Volgens een telegram aan Hufvudstads- bladet zouden de Russische autoriteiten besloten hebben Duitschers geen toestem ming meer te verleenen voor het koopen van Russische waren te Leningrad en zouden ook de Duitsche schepen in blok kade verklaard zijn, zoodat zij daar niet meer kunnen lossen of laden. Tegelijker tijd zou men in Rusland doende zijn vele Duitsche technici en andere deskundigen die in Russischen staatsdienst waren, te ontslaan en uit te wijzen. Volgens hetzelfde telegram heeft een groep Duitsche houtimporteurs de vorige week te Leningrad gepoogd alsnog toe stemming voor het koopen van hout te krijgen. Zij zijn onverrichterzake naar Helsingfors vertrokken om te trachten daar contracten af te sluiten. Vermoedelijk zullen die contracten hoofdzakelijk gelden voor levering in 1934 en men verwacht, dat een en ander tot stijging der hout- prijzen zal leiden. Wapenrazzia in Ierland. Men meent te weten, d'at het kabinet besloten heeft een militaire rechtbank in te stellen om politieke misdadigers te vonnissen. De militaire rechtbank zal eventueel de doodstraf kunnen opleggen. Het besluit om een dergelijke recht bank in te stellen, bewijst, dat De Va- lera niet van plan is nog langer het dra gen van verboden wapenen te dulden. Het 'besluit is in de eerste plaats ge richt tegen de blauwhemden-organisatie, waarvan tal van leden revolvers en gewe ren bezitten. Nader wordt uit Dublin gemeld: In den geheelen vrijstaat is een razzia naar wapens begonnen. Ieder vuurwapen, waarvoor vroeger een certificaat was ver leend, werd opgevorderd om opnieuw ge registreerd te worden. Hierna werd een sommatie gericht aan hen, die hun wapens niet hadden ingeleverd. Het is reeds zeker, dat massa-arrest ac ties zullen plaats hebben. De nieuwe militaire rechtbank zal on beperkte bevoegdheden hébben. De gebeurtenissen volgen elkaar snel op en het is niet ondenkbaar, dat O'Duffy en zijn voornaamste aanhangers nog voor deze week ten einde zal zijn, zullen zijn gearresteerd. In het kaïnp van de partij van den vroe- geren president Cosigrave vinden bespre kingen plaats over de vorming van een eenheidsfront met de blauwhemden met het oog op de mogelijkheid van nieuwe verkiezingen. Korte Berichten. Het luchtschip Graf Zeppelin is uit Zuid-Amerika te Friedrichshafen terug gekeerd. Aan boord bevonden zich 10 pas sagiers. Binnenland. Onze handelsbetrekkingen met Rusland, De ontploffing te Medemblik. De toestand onder de melkveehouders. Uitvoering Landbouwcrisiswet. Buitenland. De werkloosheid in Oost-Pruisen. Het nationaal herstel in Amerika. In den nacht van Maandag op Dins dag heeft boven den Rbön een noodweer gewoed, dat ongeveer 20 minuten aan hield en groote schade heeft aangericht. De geheele oogst welke nog op de velden lag, werd door hagelslag vernield. De boeren zijn wanhopig. In de Zwarte Zee is het passagier schip „Potemkin", dat tijdens de bezetting van de Oekraine in 1920 gezonken is, ge licht. Na eenige herstelwerkzaamheden zal het schip weer in dienst gesteld worden. Ook verschillende andore schepen, die in 1918 gezonken zijin, zal men trachten te lichten. Bij het oversteken van de rivier Una nabij Köstajnitza is een pont omgeslagen. Zes personen verdronken. Een politie-be- ambte, die zich op de boot bevond, sprong gekleed te water en wist de andere 13 pas sagiers te redden. Te Gelsenkirchen zijn weer negen leidende communisten gearresteerd. Van officieele Russische zijde wor den berichten betreffende een opstand in de Oekraine een verzinsel genoemd. In de Oekraine is bet rustig. In de confectie-industrie in New York, New Jersey en Connecticut, waar 60.000 arbeiders werkzaam zijn, dreigt een staking wegens de loonen en arbeids uren. Uit Montpellier wordt gemeld, dat brand is uitgebroken in de bosscben in het Graissac gebergte, welk vuur zich snel uitbreidt. De hulp van de militairen is in geroepen ter bestrijding van den brand. Omstreeks kwart voor twaalf gister nacht is te Ponta Delgado (Azoren) een hevige aardschok waargenomen. DE LANDBOUWCRISISWET. Hei K.B. dat de wijziging regelt, thans in het Staatsblad verschenen. Dezer dagen is reeds een en ander ge meld van het invoenn'onopoiie voor graan. Thans is verschenen een K.B., waarin een en ander ds geregeld. Dit K. B. bepaalt onder meer, dat de invoer van itsarwe, rogge, rnais, gerst, haver en rijst slechte is toegestaan aan een door den minister aan te wijzen crisisorgani- saitae. Het verwerken van tarwe tot tarwe meel of tarwebloem is slechts toegestaan aan hem, die als georganiseerde is aan gesloten hij de vereeniging voor inheem- sche tarwe-afnemers. Onverminderd deze 'bepaling is het verwerken van tarwe tot tarwemeel of tarwebloem B. slechte toege staan aan hem, die als georganiseerde is aangesloten bij de Vereeniging Nederland sche meelcentrale. Ook het verwerken van de tarwemeel of tarwebloem zelf is beperkt en slechts toe gestaan aan hem, die aangesloten is bij de vereeniging Nederlandsche meelcentrale. De invoer van meel, bloem, stijfsel, 'glucose, 'havermout, gort, molenafvallen en bak kerij-afvallen, 'geheel of gedeeltelijk af komstig van tarwe, rogge, mais, haver, gerst en rijst is eveneens slechts toege staan aan een door den minister aan te wijzen crisisorganisatie. Dit besluit treedt in werking op een nader te bepalen dag. Het invoerverbod en het invoermonopoüe treden echter reeds in werking op den tweeden dag na de afkondiging van dit besluit dat gedateerd is 11 Augustus. Een ander K. B. 'geeft nog eenige be palingen omtrent monopolies in het alge meen. Dit besluit legt de terminologie vast en geeft vervolgens voorschriften voor de monopoliehouders. Monopoliehouders wor den door de Kroon of vanwege de Kroon door den minister als zoodanig aangewe zen. Het 'zijn de rechtspersoonlijkheid be zittende lichamen als bedoeld in de Land bouwcrisiswet en zij moeten voldoen aan de eischen door het crïsisorganisatiebe- sluït den crisisorganisaJties gesteld. Mono poliehouders mogen mönopolieproducten niet in- of uitvoeren dan na deze te hebben gekocht of in commissie te hebben ge nomen. Hef prijsverschil daarónder wordt verstaan het verschil tusschen den prijis,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1