Gemengd Nieuws een zestal marechaussees en de veldwach ters van de gemeente Ubbergen, waaron der de grensgemeente Beek ressorteert. Gefingeerde inbraak. In den De heer v. d. V., die bewusteloos was, werd bij omwonenden binnengedragen. Een geneesheer constateerde hier, dat hij een ernstige bersensohudding had opge loopen, zoodat hij niet mocht worden ver voerd. Mn cttr lokalen ran Qasthuiikerk. U« Uencyale oynode sal Dinsdagmorgen om 9 uur door Ds D. Soheelo van Middel burg namens de roepende Kerk van Mid delburg worden geopend. Daarna heeft de verkiezing van een moderamen plaats. Het agendum is verdeeld in 10 hoofd stukken. Hoofdstuk één handelt over het Leerboek voor de Catechisatiën, waarvan rapp -vteur is Ds J. L. Schouten van Am sterdam. Hierbij komt tevens aan de orde een voorstel tot wijziging van de Classis Gouda. Hoofdstuk twee gaat over de Liturgie, waarbij aan de orde komt bet rapport in zake de uitbreiding van den bundel „Eeni- ge Gezangen" en gelijk den meelevenden lezer bekend kan zijn een groote reeks uitspraken van Kerken en Classes, als ook Part. Synoden. We noemen: de Part. Synode van Groningen; idem van Over- ijsel; de Classes: Apeldoorn, Arnhem, Har derwijk; de Kerken van: Doornspijk, Nunspeet, Putten; de Part. Synode van Utrecht, van Noord-Holland, van Zuid- Holland ten Noorden, van de Classes Gou da, Den Haag, de Kerken van Hillegers- gerg-Straatweg en een schrijven van den heer J. G. Bosman te Amsterdam terzake. Onder hoofdstuk twee zijn ook onderge bracht de voorstellen in betrekking tot de orde van den Eeredienst van de Part. Sy noden van Groningen, Friesland ten Noor den, de Classis Breukelen, de Kerk van Zwölle; de Part. Synode van Zeeland. Hoofdstuk drie handelt over de Theol. School. Het rapport van Curatoren zal worden uitgebracht door den secr. van het Curatorium Dr K. Dijk. Tevens komt 'hier bij aan de orde de ontslagaanvrage van Prof. Dt A. G. Honig om redenen van leeftijd. Hoofdstuk vier gaat over de Theol. Fa culteit der Vrije Universiteit. Als rappor teur zal hier optreden Ds W. H. Gispen van Scheveningen. Hoofdstuk vijf handelt over de radio kerkdienst-uitzending. Rapporteur is Ds J. A. Tazelaar van Rotterdam. Voor de deputaten voor de radio-kerkdiensten in Ned.-Indië treedt op als rapporteur de heer W. de Vries Gzn. te Weltevreden. Tevens komt hierbij aan de orde een ver zoek om steun van de Geref. Kerk van B'loemendaal voor haar wekelijksche uit zendingen op eigen zender. Hoofdstuk zes handelt over de Hulp predikers. Hier komen aan de orde voor stellen van de Part. Synoden van jN oord- Holland en Brabant-Limburg en een schrijven van den heer B. te Veendam. Hoofdstuk zeven stelt aan de orde de verzorging van de emeriti-predikanten, predikantsweduwen en -weezen. Hier is rapporteur Ds A. Schweitzer van Buik sloot. Voorstellen zijn er terzake van de Part. Synoden van Groningen (met door gezonden voorstellen van de Classes Ap- pingedam en Stadskanaal)Friesland ten Noorden; Utrechten de Classis Breukelen, benevens een schrijven van de Part. Sy node van Gelderland en de Classis Arn hem. Onder dit hoofdstuk behoort ook de zaak van de vermindering van de hono raria, waaromtrent een voorstel is van de Part. Synode van Zuid-Holland-Zuid en die van de verlaging van de emeritaats- gelden, waarover de Part. Synode van Zee land een voorstel deed. Hoofdstuk acht betreft de hulpbehoe vende Kerken en personen. Hier is een voorstel ingekomen van de Part. Synode van Zuid-Holland-Zuid met verzoek de zorg voor de Kerken van Antwerpen, Brussel en Gent aan de Gen. Deputaten te willen, overdragen. Ook Rijn-Pruisen ressorteert onder dit hoofdstuk. Hier is een voorstel van de Part. Synode van Gel derland. Hoofdstuk negen handelt over de Kerk- regeering en bezwaarschriften. Wat het z.g. Eenheidsverlangen betreft zijn er voor stellen terzake van de Classis Stadskanaal de Part. Synoden van Friesland-Zuid, Gelderland, Noord-Holland en Zuid-Hol land-Noord (die voorstellen doorzendt van de Classes Den Haag en Leiden) van de Classes Breukelen en Rotterdam en de Part. Synoden van Zeeland en Brabant- Limburg. Ook de Kranken-communie is onder dit hoofdstuk ondergebracht. Hier zijn voorstellen van de Part. Synoden van Friesland-Zuid en Gelderland. Ook de her denking van de Afscheiding wordt hier vermeld, waarover een voorstel inkwam van de Part. Synode van Utrecht en van die van Zuid-Holland-Zuid en Brabant- Limburg. Ook de zaak van de tucht over Doopleden is onder dit hoofdstuk opgeno men. De Part. Synode van Friesland- Noord nam terzake een voorstel over van de Classis Leeuwarden. Wat de zaak van doopattesten van doopleden betreft, zon den de Part. Synode van Zuid-Holland- Zuid en de Classis Den Haag voorstellen in. 'De kwestie van de candidaten, even eens hier ondergebracht, deed een voorstel ontstaan van de Kerk van Dordrecht. De zaak der collecten-voorstellen van de Part. Synoden van Overijssel en Gelderland. Dan is er bij dit hoofdstuk de zaak van het getuigenis over Oorlog en Vrede, waar over de Part. Synode van Zuid-Holland- Zuid voorstellen doorzond van de Clas sis Schiedam. Voorts de kwestie van leden die elders kerken, waarover laatstgenoem de Part. Synode eveneens een voorstel van de Classis Schiedam doorzond en deze Classis ook zelve een instructie heeft in betrekking tot de vereenigbaarheid van het lidmaatschap van de Geref. Kerken en van de Chr. Dem. Unie. Onder dit hoofdstuk behoort ook hel echtscheidingsrapport, waarover Dr H. Kaajan van Utrecht rapporteur is. Even eens het rapport van deputaten voor den geestelijken arbeid onder de Zuiderzeewer- kers. Dan nog voorstellen terzake bezui niging op de vergader-onkosten van de Pm*. F'+srx.'<r? <n #n 8t E?l- land-kw i fis v- -«u. Amm -u in zak- 5; to 2-c.L GooisJles*; vu de Part. Synode r Urabant en Limburg inzake de ond i\ Hulpverleening en van de Kerk van Heemstede inzake het weren der neutrale en versterken van den invloed van de Prot. Gbr. pers. Een serie be zwaarschriften, die op geen enkele Gene rale Synode pleegt te ontbreken, voltooit dit lijvige hoofdstuk van bet agendum. Daarvan noemen we allereerst die betrek king hebben op de zaak van Dr J. G. Ub- bink, ingezonden door de beeren M. G. J. v. Eek te Beverwijk; A. J. v. d. Burg te Velsen-Noord en de dames J. M. Riinckel te Ermelo en Y. v. Vliet te Zevenhoven, benevens van Dr J. G. Ubbink zelve. Voorts een bezwaarschrift van Ds J. S. Post van Axel tegen de door de Synode van Arnhem gedane uitspraak inzake het Vrouwenkiesrecht. De overige bezwaar schriften komen uit Uithuizen, Amster dam, Dokkum, Woerden, Aalsmeer, Ma- lang, Schiedam en Middelburg en betref fen allen ongenoemde zaken. Ook zijn er nog twee verzoeken om steun. Hoofdstuk tien betreft de Zending. De rapporteurs over het algemeen rapport der deputaten zijn de predikanten Ds W. Breukelaar van Santpoort en Ds D. Pol van Rijsoord. Voorts is er een rapport van Deputaten voor bet examen naar art. 4 der Zendingsorde. Voorstellen inzake de zending zijn er van de Part. Synoden van Groningen, Drente, Overijssel, de algemeene Classis van Oostfriesland en Bentheim; de Part. Synode van Overijssel en de Kerk van Appingedam. Inzake de Zendingsarbeid onder de Oosterlingen en Chineezen in ons land zijn er verzoeken om steun van de Kerken van Rotterdam-Zuid en Leiden, in samenwerking met de Classis Amster dam en Rotterdam en de Kerken van Delft, Den Haag-Oost, Den Haag-West, Schiedam; Vlaardingen en Wageningen en een verzoek om steun van de Kerk van Medan. Wat de Javaansche Psalmberijming be treft, is een voorstel van Ds K. van Dijk van Keboemen, het rapport van de Afzon derlijke vergadering van de Miss. predi kanten op Java; een „apologie" van Ds K. van Dijk terzake van de behandeling van zijn bezwaarschrift op de vorige Generale Synode; een brief van den Zendingsstudie raad om subsidie; een missive van de Geref. Kerk van Djokjakarta en een schrijven van den Ned. Zendingsraad. Hoofdstuk elf behandelt de Evangeli satie. Namens deputaten voor den Evan- gelisatiearbeid in België zal als rappor teur optreden Ds P. van Dijk van Zaan dam. Inzake de samenwerking op Evan- gelisatiearbeid zijn er voorstellen van de Part. Synode van Friesland-Noord; Fries land-Zuid; Overijssel en Zeeland en van de Kerk van Zierikzee. Hoofdstuk twaalf bevat het rapport van deputaten voor de correspondentie met de Hooge Overheid. Hoofdstuk dertien handelt over de Ker ken in Indië en in het Buitenland. Als rapporteur van deputaten voor de verzor ging van de verstrooide Geref. in Ned.- Indië treedt op Dr W. G. Harrenstein van Amsterdam en als deputaat van de Kerk van Brussel, aan wie de verzorging van Ie verstrooide Geref. in Noord-Frankrijk is opgedragen, Ds J. Maaskant van Brus sel. Het rapport van de deputaten voor de correspondentie met de buitenlandsche Kerken zal door Dr G. Keizer van Rhe- den-De Steeg worden uitgebracht. Ds H. A. Munnik van Zwolle zal als rapporteur optreden van de deputaten voor steunver lening aan Hongaarsche studenten en Dr K. Dijk namens de Geref. Kerk van Den Haag-West voor de geestelijke verzorging van de Geref. op Curacao. Ingekomen is een schrijven van de Altreformierten Kir- chen Deutschlands inzake haar naamsver andering en een schrijven van de Classis Batavia inzake een Economische Synode. Hoofdstuk veertien handelt over Grens regelingen, eveneens een zaak, die op geen Generale Synode pleegt te ontbreken. Ter zake zijn er voorstellen en verzoeken van de Kerken van Kantens; de Part. Synode van Friesland-Noord; Friesland-Zuid; Overijssel en Noord-Holland en de Kerk van Laar. Hoofdstuk vijftien handelt over het ar chief, waarover de Kerk van Amsterdam, als a.rchiefbewarende Kerk handelen moet en Hoofdstuk zestien is gebruikt om er wat Varia in onder te brengen. Het be treft het rapport van het moderamen van de vorige Generale Synode, uit te been den door Ds J. P. Klaarhamer van Dok kum; idem van de Classis Den Haag, als aangewezene tot het uitschrijven van na tionale bededagen en maakt melding van het inkomen van het Ned. Bijbelgenoot schap van een ex. van het Evangelie naar Mattheus en de brief van Paulus aan de Romeinen in nieuwe vertaling, uitsluitend als proeve van den verrichten arbeid. Nijmegen in rep en roer door nationaal-socialisten. In de Nijmeegsche binnenstad is Zater dagavond groote beroering verwekt door een vergadering van Nederlandsche na tionaal-socialisten, die in Duitschland woonachtig zijin. Omstreeks halfzeven, aldus de Telegr., arriveerden de nationaal-socialisten, on geveer tachtig in getale, hoofdzakelijk in woners van Kleef, Kranenburg en om geving, met de Klever Strassenbahn aan de grens bij de Beek. Met de muziek voor op, die 't Horst-Wessellied speelde, werd tot aan de Nederlandsche douane gemar cheerd. Ten einde op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn, waren hier aanwezig Bij de Nederlandsche douane werden de nationaal-socialisten één voor één ge- fouilleeerd. Eenige ijzeren slagwapens werden in beslag genomen. Nadat allen de douane gepasseerd waren, werd op Ne- derlandsoh gebied een marschcolonne geformeerd, waarbij de Duitsche comman do's klonken dat het een lust was. Na genoeg alle nationaal-socialisten waren gestoken in de bekende bruine uniform met bet hakenkruis op den arm. De Ub- bergsche politie verbood de muziek; het marebeeren in gesloten colonne werd toe gestaan. Voor „De Harmonie" waar de verga dering zou plaats vinden, was een groote menschenmenigte op de been. Ook waren talrijke communisten en so cialisten op de been, die niet nalieten te gen deze invasie van nationaal-socialisten met luider stemme te protesteeren Ongeveer een kwartier na aankomst in de zaal traden eenige nationaal-socialis ten in uniform naar buiten om op straat te gaan colporteeren met hun geschriften. Dit veroorzaakte een stemming, die wei nig goeds deed verwachten. De politie ver bood de colportage dan ook. Voor het gebouw bleef bet nog langen tijd rumoerig. De politie oordeelde het daarom noodzakelijk, dat de nationaal- socialisten, die te voet naar Nijmegen wa ren gekomen, per extra-tram naar de grens terugkeerden. Smokkelauto aangehou den. Aan de grens bij Bubel wisten Bel gische commiezen een smokkelauto aan te houden, die beladen was met 2000 k.g. Nederlandsche natuurboter. Auto en la ding werden in beslag genomen. Demonstreerende com munisten te Amsterdam. Een communistisch comité van vrouwen van werkloozen had tegen Zaterdag de werk- loozen op de Westermarkt te Amsterdam bijeengeroepen om te demonstreeren o.a. voor den eisch van f 75 kleedgeld bij den gewonen steun. Het aantal demonstranten bleek niet groot, ten hoogste waren er on geveer honderd. Het aantal nieuwsgieri gen, die zich om hen verzamelden, was des te grooter. Het communistisch raads lid Huizinga had de leiding van den op tocht, waarbij hij echter onmiddellijk in botsing kwam met de politie. Voor het houden was namelijk vergun ning verleend, maar op de bekende voor waarden: geen spreekkoren en geen fiet sen meevoeren. Aan geen van beide voor waarden werd voldaan. Maar bovendien wilde de communist Hui zin ga en wilden de deelnemers aan den optocht een an deren weg volgen dan waarvoor vergun ning was gevraagd en verkregen. Toen de menschen de Rozengracht op wilden, heeft de politie dit hen energiek belet en ben gedwongen de Prinsengracht in de richting van de Noordermarkt te kiezen. Dit ging gepaard met luid ge schreeuwde protesten waarbij de commu nist Huizinga den toon aangaf. Bij de Heerenstraat werden de betoo- gers en bet volk, dat zich bij' hen gevoegd had, zoo recalcitrant, dat de politie zich genoodzaakt zag hen uiteen te drijven, waarbij van sabel en gummistok gebruik werd gemaakt. Eenige verzetplegers heb ben rake klappen opgeloopen. Een van hen is opgebracht. Jongeman verdronken. In bet Wilbelminakanaal onder de ge meente Dongen is de 18-jarige van E. die niet zwemmen kon, verdronken. Hij was met een fietsband om te water gegaan. Plotseling liep de band leeg en v. E. verdween in de diepte. Pogingen hem te redden faalden, Toen hij was op gehaald bleken de levensgeesten reeds ge weken te zijn, Dronken met een auto bus er van door. Zaterdagochtend heeft de politie te Den Haag groote moei te gehad om een groote autobus, welke met snelle vaart door de straten van Den Haag reed en een reeks van on gelukken veroorzaakt heeft, tot staan te brengen. In de autobus was geen publiek, slechts een chauffeur en een monteur, die beiden onder drankinvloed verkeerden. Op den Parallelweg reed de bus een 14- jarigen wielrijder aan, die verschillende verwondingen bekwam. In de Van der Vennestraat, vlak voor het politiebureau botste de bus tegen een groentenwagen. Deze viel om en bekwam groote schade. De bestuurder kon zich nog tijdig in veiligheid brengen. Weer reed de autobus, zonder te stop pen door een reed eenige oogenblikken la ter een personenauto aan. De bestuurder zag bet ongeluk aankomen en trachtte nog uit te wijken. Dit mocht echter niet baten; de auto werd gegrepen en het trot toir opgedrongen. Gelukkig liep ook deze aanrijding zonder persoonlijke ongeluk ken suf. In de Paul Krugerlaan werd een groote vrachtauto het slachtoffer. Deze werd van achteren aangereden en ernstig bescha digd. Intusschen was de motorbrigade ge waarschuwd en achtervolgde de autobus. Enkele oogenblikken na de laatste aanrij ding in de Paul Krugerlaan kwamen eenige agenten op motoren ter plaatse en dwongen den bestuurder van de bus te stoppen. Na veel moeite gelukte dit. Ech ter bleek bet nog moeilijker te zijn de beide dronken mannen van hun plaatsen te halen. De chauffeur van de bus verzette zich zoo hevig, dat verschillende politie mannen er aan te pas moesten komen. Hij zag nog kans om een van dezen ernstig in den duim te bijten. De beide mannen werden naar het po litiebureau overgebracht. nacht van Maandag op Dinsdag werd, gelijk wij reeds vermeld hebben, inge broken ten huize van een koopman te Heerlen. De buit was niet gering en be droeg f920.aan contanten en ruim f1600 aan stoffen en goederen. Bij het politie-onderzoek rees al dade lijk het vermoeden, dat de inbraak ge fingeerd zou zijn. Thans vernemen wij, dat de koopman door de politie gearres teerd is. Hij zou de verzekeringsmaat schappij, waarbij hij voor het gestolene was verzekerd, hebben willen oplichten. Tragisch begin vaneen vacantiereisje. Komende van Ant werpen reden Zaterdagmorgen zekere G. en zijn 26-jarige zoon, inwoners van Ant werpen, per rijwiel op den Gastelschen weg, onder de gemeente Roosendaal, toen nabij den spoorwegoverweg de 54-jarige vader G. van bet rijwiel viel en dood werd opgenomen. Hartverlamming had een ein de gemankt aan dit leven. Vader en zoon waren juist op reis gegaan naar Amster dam om daar hun vacantia door te bren gen. Een laffe streek. In het zwembad „De Heelderpeel" aan den Na- poleonsweg onder de gemeente Heel, dat thans voor het eerst door den eigenaar, den heer R. Magnee te Horn, wordt ge ëxploiteerd, werd in een der laatste nach ten olie gegoten. De bedoeling moet ge weest zijn, het water hierdoor voor baden en zwemmen ongeschikt te maken. De hoeveelheid olie was voor dezen grooten plas echter niet groot genoeg, om den op zet te doen gelukken. Van den dader is tot beden nog geen spoor ontdekt. Tusscben een dorsch- machine bekneld. Te Posterholt geraakte de vrouw van den landbouwer S., tusscben de dorschmachine. Zij werd daarbij' ernstig inwendig gekneusd en liep bovendien een arm- en een beenbreuk op. Zij werd naar bet ziekenhuis te Roermond overgebracht. Steenen naar den trein geworpen. Tegen een ruit van een derde klassecoupé van een trein, is tus- schen Bennebroek en HeemstedeAar denhout een voorwerp gevlogen, waardoor de ruit vol barsten kwam. Een dame met een kindje van eenige maanden, die in den hoek onder het raampje zat, bleef gelukkig ongedeerd. Wat hier eigenlijk gebeurd is, daarover tast men in het duister. Eert ongekende muizen plaag. Men meldt uit Lexmond: Door de aanhoudende droogte komt op de uiterwaarden bij deze gemeente een onge kende muizenplaag voor. Ook in de pol ders begint men er last van te krijgen. Het gras vermindert hierdoor ziender- oogen. Hollandsche jongedame te Parijs opgelicht. Behendige opliohters hebben hun slag kunnen slaan door da verregaande onnoozelheid van een Hjollandsche jongedame, mej. E. de H., die de onvoorzichtigheid bad, te luis teren naar onbekenden, die haar aanspra ken. Zij bad baar intrek genomen in een hotel van de Avenue de 1'. Grande Armóe en wandelde de Champs Elysées af. Ter hoogte van het „Rond-Point" werd zij door iemand aangesproken, die Rus zeg de te zijn en haar vroeg, of ze ook En- gelsch sprak. Op haar bevestigend ant woord, vertelde hij haar, dat hij naar Parijs was gekomen om familie-juweelen te verkoopen en werkelijk een kooper had gevonden, doch dat deze geen Russisch verstond en geen Fransch ook. Men begaf zich naar een café in de nabijheid, waar de vreemdeling, die Ame rikaan beweerde te zijn, inderdaad veel lust aan den dag legde om de juweelen te koopen, doch eerst het advies wilde in winnen van een deskundig juwelier. Ook deze was spoedig gevonden en meende, dat de juweelen veel meer waard waren dan de gevraagde som, zoodat de Ame rikaan dadelijk accepteerde ze voor 15.000 francs te koopen. Hij had echter niet meer dan 8000 frs. bij zich, zou de rest in zijn hotel gaan halen, doch de Rus kon niet wachten. De Amerikaan stelde daarop aan mej. de H. voor hem even 7000 francs voor te schieten, daarvoor de helft der juweelen in pand te houden en deze zeer gedienstige jongedame haalde f700 aan Hollandsche briefjes uit baar tasch enwacht nog steeds met de waarde- looze juweeltjes, dat juweel van een „Ame rikaan", die bepaald den „Rus" is nage reisd. Auto met vier perso nen tegen boom verplet terd. Op den rijksstraatweg van Leeu warden naar Franeker, nabij' het dorpje Dronrijp, heeft Zaterdagmorgen een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De heer v. d. V. uit Leeuwarden zou met twee dames een bezoek brengen aan Holland en had daartoe bij den autover huurder A. Bouma te Leeuwarden, een wagen gehuurd. Op weg naar den afsluit dijk is echter nabij genoemd dorp de wa gen tengevolge van de gladheid van den weg, geslipt en in volle vaart tegen een boom gebotst. De auto was vrijwel geheel vernield. Van de inzittenden bleek de beer Boüma, die zelf had gechauffeerd, er het ergst aan toe. Hij had ernstige won den aan den hals en bovendien was zijn linkerarm versplinterd. Zoodra mogelijk is de man naar het ziekenhuis te Leeu warden gebracht. Het mocht echter niet baten. Bij aankomst in het gasthuis bleek hij reeds aan de gevolgen te zijn bezwe ken. De ongelukkige was 48 jaar oud en vader van een gezin. De andere passagiers, de beide dames, hebben slechts lichte kwetsuren gekregen. Vrachtauto door brug gezakt. Twee dooden. Zaterdag is een vrachtauto, toebehoorende aan den heer W. Sok te Nieuweroord toen deze be laden met koren over een brug te Nieu weroord reed, gedeeltelijk door de brug gezakt. De beer Sok, die in de cabine zat, bekwam geen letsel; twee landbou wers evenwel, K. Kreeft en E. Potse, die naast de vrachtauto liepen, kregen de ge- heele lading koren op het lichaam. Zij moeten onmiddellijk dood zijn geweest. DE VROUWENHANDEL IN HET OOSTEN. (Uit het rapport aan den Volkenbond.) Toen in Rusland de revolutie uitbrak, en het leven van de aristocraten en de „bur gerlijken" bedreigde, hebben duizenden ge tracht hun vaderland te verlaten, om er gens in het buitenland in veiligheid te komen, en daar een nieuw bestaan 'te vin den. Velen, vooral uit de oostelijke provin cies van Rusland, hebben de moeilijke tocht naar het verre Oosten ondernomen, om Mantsjoerije of China te bereiken. Deze Itocht was met ontzaglijke gevaren verbon den. Men kon slechts in den winter rei zen, omdat men dan over de bevroren rivieren 'kon trekken, en geen last 'had van de zwermen vliegen, die in den zomer in die streken mensch en dier het leven schier ondragelijk maken. De vluchtelingen waren meest (boeren, die, wat zij nog van hun bezit hadden kun nen redden, op handsteden, of als zij nog een paard hadden op een paardeslee met zich voerden. Zoo trokken zij al maar ver der, dagen aaneen tot dat zij1 zekere Chi neezen ontmoetten, die er een zaakje van maakten, Russische vluchtelingen over de grens te brengen naar steden, die volgens deze 'gidsen aan de uitgeputte en arme Vluchtelingen rust en veiligheid boden Zonder de hulp en het geleide van deze gidsen liepen zij 'groot gevaar, toch nog in het vuur van de roode troepen fte geraken en vlak bij het land der vrijheid in hun moordende handen te vallen. Waren zij edndelijik veilig de 'grens over, dan was echter 'bet einddoel van de reis nog allerminst bereikt. Dan moesten zij noig trachten die plaatsen in Mantsjoerije te bereiken, waar menschen woonden, die hun 'taal verstonden en waar zij1 werk hoopten te vinden. Dit 'beteekende nog een tocht van ongeveer 2000 kilometer naar hot Zuiden I Daar deze vluchtelingen vaak maar -wei nig of heelemaal geen geld hadden, waren zij genoodzaakt onderweg te werken, om zoo hun reis te bekostigen. Onbekend even wel met de plaatselijke toestanden en het vreemde geld, vaak ook uitgebuit 'door Ohineesche werkgevers, raakten zij bij hun kosthuizen in de schuld, en konden de rekening voor het logies niet voldoen. Zon der betaling liet men hen echter zoo maar niet gaan, en meestal werden de vrouwen 'dan in 'gijzeling achtergehouden. De man nen trokken alleen verder in de hoop ergens zooveel geld te verdienen, dat zij daarmee hun vrouwen weer konden los- koopen. Als echter na eenigen tijd de mannen niet terugkwamen, nam het hoofd van de plaats de achtergebleven vrouwen in zijn 'huis en liet ze ook verder door vrienden misbruiken. Hiermee brak voor hen de grootste ellende aan, want zij waren aan de schandelijkste behandeling blootge steld, en 'de weg naar het bordeel van da plaats was niet lang meer. Wat dat be- tee'kende, is moeilijk te beschrijven: vreem delingen in een land onder een geheel an der ras, waarvan zij de taal niet verston den, terwijl de mogelijkheid was uitgeslo ten om ook maar op de een of andere wijze te protesteeren tegen het geweld en on- reohlt dat hun werd aangedaan. Dit was dan het einde van een tocht vol lijden en ontberingen om don gewissen dood. in eigen land te ontloopen. Het was voor de Commissie niet moge lijk om 'hot juiste aantal 'Russische vrou wen vast te stellen, dat op deze wijze in huizen van ontucht terecht was 'gekomen, maar m'en vond ze bijna in elke plaats van N oord-Mantsj oerije. 'O'ok in alle 'groote steden van China zijn huizen van ontucht, waar honderden Rus sische vrouwen en meisjes vertoeven, die aan den internationalen handel ten prooi zijn gevallen. Menig jong meisje van 'de Russische uitgewekenen, dat in het vreem de land eenvoudig niet de kans heeft om als winkeljuffrouw, op een kantoor of als naaister in haar onderhoud te voorzien, gaat den verkeerden weg op, waar dit wel mogelijk is. Meer nog dan in publieke hui zen, vindt men ze in café's als danseres sen, of in restaurants als personeel. Onder hen zijn zelfs vrouwen uit de kringen van het vroegere Russische hof, die voor de bolsjewiki zijn gevlucht. Ongetwijfeld zijn er die met een sterk karakter de gevaren weerstand mogen bie den en zich rein kunnen houden, maar de verleiding is -groot en menigeen is bezwe ken. Is helt te verwonderen, dat, gezien de moeilijke positie waarin de Russische vluchtelingen verkeeren, slechte individuen er op uit zijn om deze voor hun gunstige kansen uit te -buiten? Zoo bestaat er dan ook een 'groote 'heimelijke handel in vrou wen en meisjes, die geen gelegenheid tot verzet en verdediging hebben.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6