Kerknieuws. Onderwijs Rechtszaken Gemengd Nieuws. 0 0 S Een zonr een lange vroeg 'i avond! •t stuur ook nog DAM DPE en die ongetuk rijn gew korten tot 14 Augustus. Vandaag kunnen alle geschorste arbeiders dus weer aan den arbeid gaan. Zooals men weet, werd de schorsing uitgesproken omdat de arbeiders wegens hevigen regenval te laat op het werk ver schenen waren, terwijl op het werk schuilplaatsen zijn aangebracht. Voor de gedupeerden, die tijdens den duur van de schorsing slechts in natura gesteund mochten worden, beteekent de bekorting met twee weken een verheugen de tijding Onderhoud en verbetering van vaarten en wegen. In de provincie Drenthe, doch ook in andere provinciën, zouden noodzakelijko werken tot onderhoud of verbetering van vaarten en wegen niet uitgevoerd kunnen worden, omdat de waterschapsbesturen de uit deze werken voortvloeiende kosten, niet op de ingelanden kunnen verhalen. Naar aanleiding daarvan vraagt de heer van den Heuvel aan den minister van So ciale Zaken of deze bereid is, eventueel in overleg met zijn collega's van Waterstaat en Economische Zaken, bedoelde werken in aanmerking te doen komen als objecten voor werkverschaffing. De malaise in onze mijnindustrie. De toestand van onze Nederlandsche mijnindustrie is er in den laatsten tijd niet op verbeterd. Integendeel. Ofschoon men hierbij rekening dient te houden met de seizoenslapte is het toch nog niet voor gekomen, dat twee Zaterdagen achtereen vrijwel alle Nederlandsche mijnen stil lagen. De beschermende maatregelen van het buitenland, waarbij nog komt de over al heerschende crisis, welke ook den af zet van industriekolen zeer verslechterd heeft hebben ertoe meegewerkt onze mijn industrie voor nog niet gekende moeilijk heden te plaatsen. Thans vernemen we, dat met ingang van 1 Sept. a.s. aan een 200-tal buiten landers werkzaam op de Staatsmijnen ontslag is aangezegd en dat op dien zelf den dag 150 arbeiders van de Staatsmijn Wilhelmina naar de drie overige mijnen van den Staat zullen worden overge bracht. Voorloopig geen crisis-inkomstenbelasting In de Memorie van Antwoord op het ontwerp-Omzetbelasting, deelde minister Oud mede, dat hij het heffen van een crisis-inkomstenbelasting overwoog. Zijn wij welingelicht, zegt de „Telegr.", dan is de Regeering er in geslaagd do begrooting in evenwicht te brengen, zon der gebruik te maken van de baten, die uit deze crisis-inkomstenbelasting zouden moeten voortvloeien. In ieder geval komt de nieuwe belasting op het thans bij den Raad van State in onderzoek zijnde be- grootingsontwerp niet voor. Of deze be lasting later door een afzonderlijke wet zal worden ingevoerd, zal geheel afhan gen van de ontwikkeling, die de Rijks financiën zullen nemen. De Amsterdamsche gemeenterekening over 1932. B. en W. van Amsterdam stellen den gemeenteraad voot het bedrag der ont vangsten en uitgaven van de rekening der gemeente over 1932 vast te stellen als ■volgt: de ontvangsten van den gewonen ddensit op f 121.799.873, de uitgaven van den gewonen dienst op f 119.301.753 en alzoo het voordeelig slot van den gewonen dienst op f 2.498.120. Het voordeelig slot vormt het verschil tusschen de werkelijke ontvangsten en uit gaven. Rekening houdende met de nog ite ontvangen en nog uit te geven bedragen sluit de gewone dienst met een nadeelig saldo van f 1.257.744. In de toelichting op 't voorstel tot goed keuring van deze rekening schrijven' B. en W. dat deze uitkomst op zichzelf reke ning houdende met de ongunsft der tijden en met de omstandigheid, dat uit de ge wone middelen een bedrag van f 2.300.000 in het Crisisfonds is gestort gunstiger is dan verwacht had mogen worden. Daar naast staait echter dat de rekening van •het Crisisfonds een ongedekt tekort laat van f 8.818.178.03. Van het Hof. Zaterdagmiddag 5 uur is H. M. de Koningin in gezelschap van Prinses Juliana per auto van Soestdijk naar den Ruigenhoek vertrokken. UIT DE CHRIST.-HIST. UNIE. Nieuwe oriënteering? Naar uit „Land en Volk", het orgaan der Friesche Ohristelijk-Historischen, on der redactie van het Tweede Kamerlid J. A. Bakker en het Eerste Kamerlid Mr. R. Follama, blijkt, is ook in de Ghr. Hist. Unie een streven merkbaar naar herzie ning en vernieuwing. Voor programma- herziening voelt „Land en Volk" echter niet; wel voor „het bepalen van een vast standpunt ten aanzien van de hangende politieke en economische problemen van nu". „Op zeer korten termijn moet er een uitspraak komen ten aanzien van tal van urgente vraagstukken. Kleine commissies zouden daartoe iq, het leven kunnen wor den geroepen. Allereerst noemen wij het vraagstuk der ouderdomsvoorziening. Daar omtrent moet helderheid komen. Een feit is het, dat de kleinezelfstand i- g e n, ook noeste werkers, bij de arbeiders inzake ouderdomsvoorzening achtergesteld worden. De Unie mag dat onrecht niet meer dulden. Een duidelijke uitspraak in dezen is gewenscht. Tevens dient zoo spoedig mogelijk in scherpe, forsche lijnen ons gezicht op de verhouding tusschen Kerken Staat uiteengezet te worden. Wat in Duiteoh- land met de Kerken is gebeurd, noopt daartoe zeer dringend. Ook het landbouwvraagstuk dient opnieuw onder de loupe te worden genomen en de Unie moet alle vrees weg- bezemen om ook ten aanzien van dit vraagstuk de lijnen uit te stippelen voor de toekomst". Voorts worden de volgende vraagstuk ken ter behandeling aanbevolen: werkloos heidsvoorziening en werkverschaffing, autarkie, corporatieve staat, middenstand, handelspolitiek, roeping der overheid en gemeentelijke autonomie. Verder reorga nisatie van de Unie, zoodat ook door Ge delegeerden uit de verschillende Kamer kringen een beslissing kan worden geno men. Het orgaan stelt zich voor, nog en kele lijnen van practische politiek uit te stippelen, die zoowel het hoofdbestuur als de G. H. Tweede Kamerfractie heeft te volgen. Ook in de verhouding tusschen de Frie sche redactie en het hoofdorgaan der Unie „De Nederlander", waarvan met 1 September Jhr de Geer de hoofdredactie voeren gaat, een verhouding welke even min als tusschen „De Nederlander" en de Eerste Kamerfractie ideaal was, hoopt men op verbetering. Wie zich herinnert hoe „De Nederlan der" tot voor kort omtrent ons nieuwe streven naar eenheid en waardeering on der krachtige leiding niets wist te zeggen, dan dat het Friesche orgaan onprincipi eel was, zonder ook maar in een enkel opzicht haar lezers in kennis te stellen met den inhoud onzer artikelen, voelt nu, dat wij reeds vooruitgaan. Ingezien wordt blijkbaar, dat achter de tegenwoordige re dactie staat een krachtige beweging, die eens en vooral een einde gemaakt wil 'heb ben aan alle onderling gekrakeel en ge twist. Daarom moet het ons van het hart, dat „De Nederlander" thans een schoone ge legenheid voorbij heeft laten gaan, te wij zen op den trait d'union, vertegenwoordigd in onze redactie tusschen Tweede- en Eer ste Kamerfractie. De vertegenwoordigers van beide fracties hebben gelijkelijk be hoefte aan gezonde kritiek en billijke waar deering. Zij zijn beide één in onderling streven naar praotische verwezenlijking onzer beginselen. Wederkeerig kunnen zij vein elkander leeren en bij voorbaat moet de sympathie van het hoofdbestuur naar beide fracties gelijkelijk uitgaan. Daaraan behoort ons hoofdorgaan niet alleen in haar Kamer overzicht, dat steeds onze volle waardee ring had, maar ook in haar redactioneele artikelen mede te werken". Brand in een motorschip. Zondagmorgen is het Hollandsohe mo torschip „Walwi" in de haven te Hans- weert in brand geraakt. Het schip, met als schipper Koster, had stukgoederen aan boord. Gistermor gen zou het schip van Hansweert vertrek ken. Bij het aanzetten van den motor bad een explosie plaats van de verwaxaning®- lamp met 'het gevolg, dat de machine kamer in brand vloog. De sleepboot „Rie" pompte water in de machinekamer. Na drie uur is men er in geslaagd den brand te blusschen. De ma- dhinekameT en de roef zijn geheel uitge brand. De lading bekwam aanzienlijke wa terschade. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Middelburg. Zaterdagmiddag had in de Korte Delft een aanrijding plaats tus schen twee wielrijders, waarbij een der mate hevig met zijn achterhoofd op de straatsteenen terecht kwam, dat hij op medisch advies per brancard huiswaarts moest worden gebracht. Zaterdag en ook gisteren was er weer brand in de Puinplaats aan den Nieuwlandschen weg. De brandweer moest handelend optreden. Gevonden voorwerpen. Gou den Manchetknoop, M. Vader, Oud-Arn. pad T 113; Vulpenhouder, G. van Doorn, Koepoortstr. 31; Ring, A. Willeboordse, Noordweg A 106; R.-K. kerkboekje, v. d. Bosch, Blindenhoek C 45; Grijze pet Grool, Schuitvlotstraat O 80; p. Schoenen Dane, Jodengang R 236; Huissleutel, Zilv. beursje, Sleutelring met 11 sleutels, Pad vinders mes en Knipmes, Gem. Veldwach ter, Oostkapelle; Rijwielmerk, J. Geldof, Oostkapelle A 217; Zilv. Heerenhorloge Joh. Corré, Oostkapelle B 152; Nummer plaat en achterlicht, C. Willeboordse, Oostkapelle B 58; Damestasch met inh. C. Ludikhuizen, Oostkapelle A 215; Bad muts, J. Jobse, Oostkapelle A 58; Tabak- zak, A. Bosman, Oostkapelle B 14; Foto toestel, Lagaai, Sociëteit Markt; Gummi kinderschoen, v. Sluijs, L. Giststraat F 192; Portemonnaie, J. Houmes, Vlasmarkt L 9; Fokshond, Wed. J. Vader, Seisweg R 128; Strandparasol, Brugwachter, Sta tionstraat; Zilv. Broche, Buijs, Goesche Korenmarkt; Gouden Speld, Wolf, Ba- gij nhofstr. E 171; Zilv. Hangertje, Hen- ning, Markt C 14; Belastingmerk, v. Alm- kerk, Bur. v. Pol.; Belastingmerk, de Jonge, Bur. v. Pol.; Twee bankbiljetten, Gabriëlse, Markt Café Eendracht; Foks hond, De Bruine, Seisweg R 156; Drin- kensbus, Van der Weij, Bellinkstr. G 178; Mantelband, A. de Vos, Spanjaardstr. E 74; Huissleutel, A. Steele, Verwerijstraat N 149; Rijwielsleutel, C. Poerstamper, Gravenstraat I 316; Leerboekje, v. Sluijs, Bur. v. Pol.; Huissleutel, Bur. v. Pol. Viissingen. Gemeenteraad. Het opslagterrein aan de Arsenaalstr. (Marine- sluis O.Z.), dat bij gemeentewerken in t gebruik is, is eigendom geworden van de N.V. Kon. Mij „De Schelde". B. en W. stellen voor bedoeld terrein te huren van die Maatschappij onder voorwaarde, dat zij het recht van optie krijgt op den aankoop van grond gelegen aan de Lampsinsstraat, tusschen de eigendom men van „De Schelde" en die van de „American Petroleum Company, alles ge acht te zijn ingegaan 1 Juli 1932 en zulks voor den tijd van 5 jaar en tegen f250 per jaar. Goes. Door de Handboogsoc. „Jacobs van Beieren" zal a.s. Zaterdag (kermis) een groot concours worden gehouden op het terrein aan den Polderschen weg. Behalve den wisselbeker worden vele extra prijzen uitgeloofd. Kloetinge. Zaterdagavond had hier, ter gelegenheid van het 25-jari'g 'bestaan van „Gloetings Gemengd Koor", een zang avond op het mooie marktveld plaats, waarvoor veel belangstelling bleek te be staan'. De zangvereenigingen „Excelsior" te Ierseke, „Gemengd Koor" te 's-Heer A'btskerke en „Gloetings Gemengd Koor" zongen achtereenvolgens enkele liederen. Nadat was gepauseerd vormden deze ver- eenigingen samen één 'koor en zongen ze een achttal liederen. Het was een mooie avond en er werd goed en rustig geluisterd. 's-Heerenhoek. De Raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen op Donderdag j.l. Afwezig de heeren P. Raas en J. v. d. Ende. Ingekomen is een brief van het Departement vein Sociale Zaken, waarin aan deze gemeente ten behoeve van de werkverschaffing een voorschot ver leend wordt van f 1000. Een circulaire van Gedep. Staten be treffende de instelling van een automarkt te Middelburg. Met algem. stemmen wordt de nieuwe bouwverordening vastgesteld, met enkele uitzonderingen overeenkomend© met de concept-verordening opgemaakt door een Commissie uit de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen op Zuid- en Noord-Beveland. ■Op voorstel van B. en W. wordt ten be hoeve van het R.-K. bewaarschoolonder- wijs over 1933 een subsidie verleend van f 100. Ten behoeve van den nieuwen weg 's-HeerenhoekBorssele wordt besloten gedurende 50 jaren een bijdrage van f 130 te geven. Met alg. stemmen wordt besloten niet accoord Ite gaan met het bemiddelings voorstel ter zake tramwegen op Zuid- Beveland. Aangeboden wordt de gemeen terekening over 1932. Hierna sluiting. Voetbal. SchOre. Zaterdagavond speelde de voet- balvereeniging „Inter Scaldes" van hier tegen „0. V. C." van St Maartensdijk. Uitslag 32 in het voordeel van O. V. G. Ruststand 21 in het voordeel van Inter Scaldes. Oostkapelle. Zaterdag speelde 0. V. V. I tegen A. S. G. II van Arnemuiden. Rust stand 33, eindstand 76. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw-Weerdinge, 0. Hui stra te Sloten (Fr.) Aangenomen naar Hoevelaken, W. L. Mulder te Huizen (N.-H.). Geref. Kerken. Bedankt voor VenloRoermond, E. G. van Teylingen te Oostwold. Voor Zuid- land, J. G. Hagen te Sprang. Oud Geref. Gemeenten. Bedankt voor Utrecht, W. H. Blaak te Anna-Jacobapolder. Ds J. W. Brass. Ds J. W. Brass, predikant der Evang. Luthersche Ge meente, te Rotterdam, heeft, naar wij ver nemen, om gezondheidsredenen emeritaat aangevraagd. Geslaagd voor examen fraaie hand werken mej. R. C. v. d. Woestijne, Mid delburg. Geslaagd voor het examen Engelsch L.O.: J. Laansma te Zeist. Examen Fransch L. O. Deze examens zijn afgeloopen. Ingeschreven waren 308 vr. en 517 mnl. cand., samen 825. Vóór het schrift, ex. trokken zich terug 21 vr. en 68 mnl. cand., samen 89. Namen deel aan het schrift, ex. 287 vr. en 454 mnl. cand., samen 741. Hiervan slaagden 122 vr. en 160 mnl. cand., samen 282. Zoodat van de vr. cand. slaagden 43 pet., van de mnl. cand. 35 pet., gemiddeld 38 pet. NEDERLANDERS VOOR De „Haagsche Crt." maakt mét inge nomenheid gewag van het feit, dat de re geering thans ernst blijkt te maken met helt nemen van maatregelen ter bescher ming van Nederlandsche arbeidskrachten tegen de mededinging van buitenlanders. „Naar verluidt, verkeert het toegezegde wetsontwerp tot regeling van het in dienst nemen van buitenlandsohe arbeidskrach ten in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Voort® zouden maatregelen in overwe ging zijn om paal en perk te stellen aan den toeloop van vreemdelingen bij Neder landsche universiteiten. Niet ailleen ver dringen te veel vreemdelingen jeugdige Nederlanders uit de beperkte sHudiege- legen'heden, maar bovendien is de kans zeer 'groot, dat deze vreemdelingen, als ze afgestudeerd zijn, den Nederlanders de baantjes afsnoepen en hun het brood uit den mond nemen. In ons eigen land. Hierbij sluit aan 'het streven om buiten landers zooveel mogelijk te weren als assis tent van onze Rijksuniversiteiten, óók al om te voorkomen, dat zij den Nederlan ders den pas afsnijden op wetenschappe lijk en maatschappelijk 'gebied. Wij ontkennen niet, dat zulke maatrege len den schijn van iets bekrompens hebben. Vreemdelingen zijn óók mensohen en moe ten óók levenLaat de besten den voor rang hebben, ongeacht 'hun nationaliteit Dat klinkt heel mooi in normalen tijd. Maar wij leven in een tijd van nood en dan zijn noodmaatregelen onmisbaar. Bij herhaling hebben wij er op gewezen, dat door de Nederlandsche grootmoedigheid tal van buitenlanders in ons land hun brood verdienen, terwijl onze landgenooten bij massa's zonder werk zijn. Vonden de Nederlanders in het buitenland dezelfde breede opvatting als de vreemdelingen hier, dan zou er weinig reden zijn om in te grijpen. Maar dat is niet het geval. Nog onlangs hebben wij een klacht gepubliceerd over het weren van Nederlandscfhe ar beidskrachten in DuitsoMand. Terwijl het vooral Duitschers zijn, die bij' ons werk hebben gevonden. Dat kan zoo niet voortgaan. Als men overal om ons heen hoe langer hoe meer uitsluitend voor zijn eigen menschen zorgt, kunnen wij niet voor de buitenlanders blij ven zorgen. Anders worden de Nederlan ders het kind van de rekening. Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok. Of anders 'gezegd: eigen gaat vóór vreemd. En zeker in geval van bitteren nood, als thans. Ook al is men heelemaal ■geen vriend van bekrompen nationalisme. Daarom meenen wij, dat alle rechtge aarde Nederlanders het streven van de regeering om ons te beschermen tegen verdringing door buitenlanders moeten toejuichen. Moge dit streven mét wijs be leid, zonder overdrijving, maar vooral krachtig, voortvarend en consequent wor den doorgezet." Politierechter. Zitting van Zaterdag 12 Aug. 1933. De volgende vonnissen werden uitge sproken: Mishandeling: I. M. de H., 32 jaar, huisvrouw van E. J., zonder beroep te St.-Jansteen f 15 of 10 d. h.; E. J., 27 j., arbeider te St.-Jansteen, 1 m. gev. straf en betaling van f65.10 schadevergoeding. AUTO-BOTSING TE OVERSCHIE. Deriig gewonden. Beide bussen opengereten. Gistermorgen is onder de gemeente Overschie, tusschen De Tempel en De Zweth, een zeer ernstig ongeluk gebeurd, dat, ondanks 't groote aantal gewonden, dat hierbij is gevallen, toch nog betrek kelijk goed is afgeloopen. Twee tjokvolle autobussen zijn in volle snelheid tegen el kaar gereden. Van een van de bussen is de linker flank a la sardine open gereten; van de andere is de voorzijde vrijwel in elkaar gedrukt. Van de passagiers zijn er vijf met arm- of beenbreuken in het zie kenhuis aan den Zuidwal te 's Graven- hage opgenomen, negen minder ernstig gewonden zijn er behandeld en een veel grooter aantal is ter plaatse eerste hulp verleend. Hoeveel dit er precies zijn ge weest, kon niet worden vastgesteld, maar het totaal aantal gewonden wordt op meer dan 30 geschat. Het is een groot wonder, dat er bij dit ongeluk geen dooden zijn te betreuren. Een gezelschap Hagenaars had met een autobus uit den Haag een 5-daagsch uit stapje naar de Belgische Ardennen en naar Luxemburg gemaakt. In totaal zul len het 34 personen zijn geweest. Gister morgen, omstreeks 6 uur bevond men zich bijna aan het einde van de thuisreis, even voorbij De Tempel, toen men een reeks autobussen tegenkwam, welke een gezel schap Hagenaars van Den Haag naar Rotterdam zouden brengen. Een van de bussen van dit gezelschap en de uit Luxemburg komende bus zijn tegen elkaar gereden. Van den uit Den Haag komende auto bus waarin vermoedelijk 36 personen za ten, werd de linkerzijde vrijwel geheel opengereten. De andere bus, welke een groote snel heid had, is nog 60 M. doorgereden en op het fietspad langs den weg terecht geko men. In beide bussen zijn de passagiers door elkaar gesmeten. Sommigen raakten be kneld tusschen de banken en velen kregen snijwonden, tengevolge van het breken van de ruiten. Uiteraard is in beide bussen een ge weldige consternatie ontstaan. Men schreeuwde en worstelde om uit de wa gens te komen. Op den slag van de bot sing kwamen spoedig omwonenden toe snellen. Met vereende krachten werden zij, die in den uit Den Haag komende bus bekneld zaten, bevrijd. De beste op lossing bleek te zijn, om hen eenvoudig door het gat in den zijwand naar buiten te trekken. De gewonden werden langs den kant van den weg in het gras ge legd. Spoedig waren doktoren en de ambu lance-auto's ter plaatse. De gewonden, die het ergst er aan toe waren, werden in de ziekenauto's gelegd en naar het zie kenhuis in Den Haag vervoerd. Inmid dels werden de minder ernstig getroffe nen ter plaatse behandeld. Voorts zijn drie gewonden ln een woonhuis in ds buurt ondergebraoht. In het ziekenhuis aan den Zuidwal te 's Gravenhage zijn ter behandeling en ter verpleging opgenomen vijf patiënten al len met arm- en beenbreuken. Voorts zijn in genoemd ziekenhuis be handeld negen personen. Een groot aantal gewonden is ter plaat se verbonden. Men schat hun aantal op tenminste 16. De meeste van hen zijn met langskomende particuliere auto's naar Den Haag te ruggekeerd. De oorzaak der botsing is nog niet ten volle vastgesteld kunnen worden. Juist op het oogenblik, waarop de wa gens elkaar ontmoetten is een dichte mist bank dwars over den weg getrokken, waardoor hel uitzicht werd belemmerd. Deze mistbank is stellig een van de fac toren geweest. Maar voorts is gebleken dat de chauffeur van den uit Den Haag komenden wagen heeft zitten praten met twee personen, die naast hem zaten, waardoor zijn aandacht werd afgeleid. H'ij heeft ook niet uitge weken. Daardoor was de overgebleven vrije ruimte te smal voor den tegenligger. De passagiers van deze bus waren dan ook zóó verontwaardigd, dat zij den chauffeur te lijf wilden gaanl Ook moet het bevreemding wekken, dat een uitstapje naar de Ardennen, dat 5 dagen duurt, zoodanig georganiseerd is, dat men op Zondagmorgen omstreeks 6 uur thuis zal komen. Men schijnt vertra ging gehad te hebben. Men haastte zich nu naar huis en de chauffeur was daartoe ongeveer 24 uur in touw geweest! Vast staat, dat hij met groote snelheid heeft gereden. Deze chauffeur is een jongeman van 18 jaar. Groote brand. In het vluchte- lingendorp Anastasions bij Piraeus, de haven van Athene, dat is ingericht voor Armenische vluchtelingen, brak brand uit in een der houten woningen. Aangezien er een storm heerschte, die de sterkte van een orkaan naderde, breidde 't vuur zich met razende snelheid naar de omliggende huizen uit. De brandweer stond machte loos tegenover de voortgejaagde vlam men en in korten tijd waren 360 huizen een prooi der vlammen geworden. Meerdere personen werden gewond. Het ongeluk is te tragischer, wijl geen der getroffen gezinnen verzekerd was. Metaalsplinters in cho colade. Blijkens het verslag over het jaar 1932 van den Keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem en Om streken heeft deze dienst in 1932 te Haar lem 130 monsters cacao en chocolade ge nomen. 20 partijen met een gezamenlijk gewicht van 96.7 K.G. werden afgekeurd. Omtrent de oorzaak van deze zeer groote hoeveelheid afgekeurde chocolade deelt het verslag het volgende mede: Van chocolade werd een groot aantal monsters genomen in verband met 't feit, dat in eenige partijen van een bepaalde fabriek metaalsplinters werden aange troffen. Toevallig bleek, dat ongeveer tege lijkertijd in chocolade van een andere fa briek, eveneens in het gebied Haarlem ge legen, ook metaalsplinters, zij het wat van anderen vorm, voorkwamen. Het me taal bleek bijna uitsluitend, en steeds wanneer grootere hoeveelheden aanwezig waren, uit ijzer te bestaan. Behalve in de chocolade der twee fabrieken, werd slechts bij uitzondering meer dan geringe sporen metaal gevonden. Getracht werd de oorzaak van de aanwezigheid van ma- taal op te sporen, waarbij verschillende mogelijke fouten naar voren kwemen, maar niet met zekerheid alle foutbron- nen kunnen worden aangewezen. Deze kunnen o.a. gelegen hebben in het ver werken van teruggezonden chocolade (van St. Nicolaas b.v.), waaraan nog bladtin en aluminium vast zaten waartusschen zich spijkertjes bevonden. Verder leek niet onmogelijk, dat door slijtage aan machi nes of bijslijpen van machinedeelen me taalsplinters in de chocolade waren geko men. Het samenvallen van de vroeger nooit geconstateerde fout aan twee fabrie ken, die niets met elkaar te maken heb ben, deed echter het vermoeden rijzen, dat verwerkte grondstoffen, b.v. cacao- boonen, al door de metaaldeeltjes veront reinigd waren vóór zij in de fabrieken kwamen. Het onderzoek wordt voortgezet. Om maar een vroolij- ken avond tehebben. Eenigen tijd geleden stierf er een oude man in het St. Joseph Gesticht te Tilburg. Twee gehuw de dochters van den overledene kwamen enkele dagen na de begrafenis de eigen dommen van den vader afhalen. Thuis gekomen vonden zij in een der kleedingstukken een schuldbekentenis tot een bedrag van 300 gulden. Na eenig overleg werd besloten met z'n vieren, de mannen ook, naar den betrokken schulde naar te gaan om het geld te incasseeren. Deze kon dit bedrag niet betalen zei hij, want hij was een tijdje terug failliet ge gaan en.alle vorderingen waren, na on derling overleg met de schuldeischers, voldaan, en het faillissement wederom opgeheven. De schuldbekentenis was destijds echter niet ingediend zoodat er van betaling niets meer terecht kon komen. Een der mannen, zekere P. M., zou probeeren de schuldbekentenis hier of daar te verkoo- pen en dan zou het verkregen geld geza menlijk gedeeld worden. Hij is toen naar een café gegaan waar hij na loven en bieden een kooper vond voor 60 gulden. Het geld werd in hetzelf de café in een paar uur tijd opgemaakt en is zijn vroolijke stemming heeft M. een en ander ove tenis losgelate aanvankelijk de voordeelig» ging en het maakte proce Verki dagavond ree veertigjarige Gooische tran kwam zij te wagen van overreden wei rechterbeen reden en haa Nadat de ee het slachtoffe toestand naar voerd. Zaterda op de Kruish jarige motor remde, over d hij een sche toestand werd huis, waar hi Op het OssNestelroc heer A. uit E niet te snelle auto bevonder G. uit Zevena Bij het kruis tijd een auto stuur door d< twee passagie; Daar de aui zagen, reed de in de flank volgde. Omwc evenals dokto: vonden alle ir hevig bloeden Weldra war binnengedrage kneuzingen ei handen en bee mag een wond ernstig gewon- den allen naa Zondagav file van auton in de richting mobilist ging wilde passeer botsing met ee richting kom ernstige gevol; Twee motori aanreden, kwa met elkaar. De van v. d. H. u: te vallen, dat drukt, met oogenblikken Haar echtgei geloopen had, Ziekenhuis gei rijder, zekere C breuken had ziekenhuis te Invoe sche cacac— schrijft uit Boe Voor een pa Hongarije niog buitenland, in h Zwitserland in, fermoratorium moeilijkheden dart de Hongaa paddestoelen ui cacaofabrieken, Közgasdasag, s invoer van caca ophoudt, in ver de regeering be d'at de Boedap voor de door u sdhencacao nog de Nederlandse trekt. Zij verlai deze voor dit beschikking a. Bij de onder trale Milch'halle aangelegenheid wezen, dalt de fl een patent wore de firma Van waarmede 'zij cacaopoeder Voorts heeft viezen noodig, op compensatie Naar het hel de ■zal lc< [bi zij 'halle" consent blac

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2