EERSTE BLAD. MAANDAG 14 AUGUSTUS 1933 DAGBLAD VOOR DE PRCVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Zeeuwsch Profetenbrood Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclel. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)eZeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal weekabonnementen voor Middelburg, Goes eil Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting, MONOPOLISEERING VAN DEN IN VOER VAN GRANEN. Het crisisbesluit heden in werking. Met ingang van 14 Augustus treedt in werking het crisisgraanbesluit 1933. Dit besluit, hetwelk steunt op de landbouw- crisiswet 1933, monopoliseert den invoer van granen en de derivaten daarvan. Ter bespoediging van de uitvoering van dezen graansteun, is onder goedkeu ring van den minister van oeconomische zaken opgericht de Stichting Tijdelijke Graancentrale, kantoor houdende Riouw- straat 176/178, Den Haag, directeur de heer H. M. Abraham. Deze steunregeling werkt in hoofdtrek ken als volgt: De invoer van tarwe, gerst, mais, rijst, rogge, bakkerij-afvallen, molen-afvallen, haver, gort, havermout is slechts onder bemiddeling van genoemde stichting toe gestaan en zal slechts plaats hebben over de douanekantoren gevestigd te: Delf zijl, Nieuwe Schans-Station, Oldenzaal, Zevenaar, Lobith, Venlo-Station, Olden zaal, Zevenaar, Lobith, Venlo-Station, Kerkrade, Eysden-Station, Valkenswaard, Roosendaal, Sas van Gent, Hansweert, Rotterdam, Amsterdam. Aan de genoemde douanekantoren zijn controleurs tarwewet 1931 aanwezig om toezicht op den in- en doorvoer te hou den en bewijzen met kwitantie af te geven aan den eigenaar of vervoerder der ten invoer aangeboden goederen, Deze bewijzen worden door de met het toezicht belaste controleurs slechts ver strekt na betaling van de door den mi nister van oeconomische zaken ten be hoeve van het Landbouw-Crisisfonds vastgestelde bedragen, welke zijn: Tarwe, gerst, mais, rijst en daaruit be reide bloem, meel of glucose (met uit zondering van tarwemeel of tarwebloem voor menschelijke consumptie: fl per 100 K.G.; rogge (gedenatureerd) fl per 100 K.G.; rogge (niet gedenatureerd) zoo mede roggebloem en roggemeel f4 per 100 K.G.; molen-afvallen, bakkerij-afval len fl per 100 K.G.; haver f3 per 100 K.G.; gort f3 per 100 K.G.; havermout f8 per 100 K.G. Deze bedragen komen niet in de plaats van den bestaanden bijslag op tarwe bloem B en semolina, welke is geba seerd op de Tarwewet 1931. Evenzoo blijft de voor de verschillende artikelen bestaande contingenteering van kracht. De controleurs Tarwewet 1931 zullen op verzoek de ten invoer aangeboden rogge denatureeren. Voor die gedenatureerde rogge wordt een bedrag van fl per 100 K.G. berekend, terwijl voor ongedenatu- reerde rogge, zooals uit bovenstaande op gave blijkt, f4 per 100 K.G. wordt be rekend. Zachte tarwe, ten invoer aangeboden (bedrag fl per 100 K.G.) wordt gedena tureerd. Voor industriëele doeleinden kan hiervan ontheffing worden verleend. Voor denatureeringskosten moet f 10 per 100 K.G. worden betaald. Het zal noodzakelijk zijn, dat de gra nen, welke per auto, vrachtwagen of spoorwagen over de grens komen, in zak ken zijn geladen, daar het denatureeren van ongezakt goed, per spoor of wagen aangebracht, zeer bezwaarlijk is. Molen- en bakkerij-afvallen worden slechts toe gelaten, indien door de controleurs de partijen kunnen worden gedenatureerd, waarvoor f0.15 per 100 K.G. in rekening wordt gebracht. Van bevoegde zijde wordt nog aan de „N.R.Crt." gemeld: Bij de wijziging van de Landbouw-Cri- siswet 1933 is gewezen op de noodzake lijkheid, den inlandschen graanbouw te steunen. Tegelijkertijd is daarbij meege deeld, dat dit niet zou gaan zonder dat de buitenlandsche granen op eenigerlei wijze werden belast. Het ligt in de be doeling deze voornemens tot uitvoering te brengen door het treffen van maat regelen, als gevolg waarvan voedergra- nen niet zullen kunnen worden ingevoerd zonder dat daarvoor wordt betaald een bedrag van f2 per 100 K.G., met uitzon dering van haver, waarvoor een bedrag van f 3 per 100 K.G. is vastgesteld. Ten aanzien van de granen, welke voor menschelijke consumptie zijn bestemd, is gedacht aan het brengen van de prij zen op vooroorlogspeil. Met deze gelden zullen de in Nederland verbouwde voedergranen worden ge steund. De invoering van dergelijke belangrijke maatregelen vordert geruimen tijd en het gevaar is niet denkbeeldig, dat in dien tusschentijd groote voorraden graan worden ingevoerd, die moeilijk, zoo niet onmogelijk te achterhalen zouden zijn. Dit is te meer waarschijnlijk gezien de zeer lage prijzen, waarvoor op het oogen- blik buitenlandsche tarwe, rogge, gerst en haver van den nieuwen oogst worden aangeboden. Ter voorkoming van dezen onbeperk- ten kosteloozen invoer is daarom bepaald, dat met ingang van 14 Augustus, tarwe gerst, rogge, haver en ook de daarmede in concurrentie tredende producten mais en rijst niet zullen kunnen worden in gevoerd dan door de stichting Tijdelijke Graancentrale. De voornoemde monopoliehoudster zal tarwe, gerst, rogge, mais en rijst niet in voeren dan tegen een monopoliewinst van fl per 100 K.G. Op haver wordt een be drag gelegd van f3 per 100 K.G. Over eenkomstige tarieven zullen gelden voor verschillende uit deze granen bereide producten, waarvoor de tijdelijke graan centrale eveneens als monopoliehoudster zal optreden. Met het oog op de steun maatregelen voor rogge, zal tegelijkertijd de rogge, welke op deze wijze zal worden ingevoerd, moeten worden gedenatureerd, terwijl om dezelfde reden zij, die onge- denatureerde buitenlandsche rogge wen- schen te koopen, hiervoor een monopo lie winst van f 4 per 100 K.G. zullen heb ben te betalen. Landbouwers, niet vallende onder den roggesteun 1933, en verbouwers van gerst wordt in hun eigen belang geraden, met den verkoop te wachten tot de definitieve regeling ge reed zal zijn. Vermoedelijk zal hier mede 1 1% maand gemoeid zijn. Zij, die reeds niet gesteunde rogge of gerst van den oogst 1933 verkochten sedert 1 Augustus en vóór 16 Augustus, moeten vóór 20 Augustus hiervan, onder over legging van de bewijzen, opgave verstrek ken aan de Gewestelijke Tarwe-organisa- tie, waaronder zij ressorteeren. Deze be paling geldt niet voor het op stam ver kochte. Niet gesteunde rogge of gerst van den oogst 1933, welke nè, 16 Augustus wordt verkocht, komt niet voor verdere behan deling voor steun in aanmerking. Balbo te Rome aangekomen. Het eskader van generaal Balbo is Za terdagmorgen omstreeks 7 uur uit Lissa bon gestart voor de laatste etappe naar Ostia. Reuter meldt uit Valencia dat op onge veer 5 kilometer in zee van het strand van het naburige plaatsje Nazareth een Ita~ liaansche watervliegboot is neergestort, die voor het eskader van Balbo uit vloog. De zeven inzittenden werden ge wond. In het vliegtuig bevond zich de Italiaansche opperbevelhebber van de luchtstrijdkrachten, de chef van den gene- ralen staf, Julio Valle, wiens toestand ernstig is. Onder oorverdoovend gejuich der me nigte begonnen Zaterdagavond tegen half zeven de vliegtuigen van het Balbo-eska- der op het Lido di Roma te landen. Het eerste vliegtuig, dat neerstreek, was dat van generaal Balbo. Zoodra Balbo het toestel verlaten had, trad Mussolini op hem toe, om hem te omarmen onder de tonen van het fascis tenlied en het daveren van de talrijke motoren. Om kwart over zeven waren de 23 vliegtuigen van het Balbo-eskader vlot op het water neergestreken. Hiermede is de tweede Italiaansche trans-Atlantische vlucht, waarbij in 13 etappen en 42 dagen in totaal een afstand van 20.000 kilometer is afgelegd, beëin digd. Generaal Balbo en zijn dappere vliegers reden gevolgd door duizenden auto's met geestdriftige Italianen, naar Rome. Mus solini onderhield zich geruimen tijd met generaal Balbo en drukte iederen vlieger de hand De autotocht der bemanning naar Rome was een ware triomftocht. Duitsche verontschuldiging. Van bevoegde Duitsche zijde wordt ver klaard, dat de overval van een zestal Hit- lerianen op Zwitsersch grondgebied, die, zooals gemeld, de woning van den bewa ker van de electrische krachtinstallatie, August Wyhlen bij Bazel doorzochten naar communistisch drukwerk, geheel te wijten is aan het eigenmachtig optreden van den nationaal-socialistisehen leider. Dit optreden wordt dan ook ten zeerste gelaakt. Er zal ten deze een streng onder zoek worden ingesteld en de schuldigen zullen worden gestraft. De Duitsche gezant heeft den bondsraad het leedwezen der Rijksregeering overge bracht. Rustige Zondag in Ierland. De dag van gisteren, die in verband met den aangekondigden, naderhand ech ter verboden en afgelasten opmarsch deï fascistische Blauwhemden met spanning 1 werd tegemoet gezien, is in Ierland zeer ^ïstig verloopen. Reeds vroeg in den morgen patrouil leerden pantserauto's door de straten van Dublin. De regeering had honderden politiemannen in de hoofdstad geconcen treerd en in alle kazernes waren de mili tairen gemobiliseerd. Buiten de stad ston den groote troepenafdeelingen van 'tler- sche Republikeinsche leger gereed. Behoudens één enkel incident in een plattelandsplaatsje, was het in het ge- heele land zeer rustig. De wedloop om de Russische klandizie. De intrekking van het Britsche embar go op den invoer van Russische goede ren is thans gevolgd door een strijd tus- schen Engeland, Amerika en Frankrijk om den verkoop van goederen aan Sov jet-Rusland ten bedrage van ca. 200 mil- lioen pond. Rusland wenscht den onmiddellijken aankoop van ongeveer 20 millioen pond aan katoen, suiker en metalen. De sovjets willen echter crediet hebben en indien zij dit in voldoende mate kunnen verkrijgen gelooft men, dat hun aankoopen tot 200 millioen pond zullen oploopen. De eerste verscheping van 13.000 balen katoen is onlangs uit New-Orleans naai' Leningrad geschied. Communistische centrale te Essen ontdekt. In de Dorotheeënstrasse te Essen Ruettenscheid is een communistische be richten- en koerierscentrale ontdekt. Een groote hoeveelheid drukwerken werd in beslag genomen, waaronder plannen en aanwijzingen voor den wederopbouw der communistische partij in Rijn- en Roer gebied, landkaarten met aanteekeningen, sleutels voor geheimschriften e.d. Ook bleek contact met het buitenland te be staan. In totaal zijn in verband hiermede in de laatste 10 dagen ruim 200 personen gearresteerd. Aardbeving in Zwitserland. In het kanton Waadt heeft een aard beving plaats gehad. In de stad Moudon is eenige schade aangericht. Persoonlijke ongelukken von den niet plaats. De toestand op Cuba. President afgetreden Generaal Machado is afgetreden als president van Cuba. Met instemming van alle partijen en van het leger is tot voorloopig staatspre sident gekozen Gespedes, die tot dusver minister van Onderwijs en Schoone Kun sten was. Onmiddellijk nadat bekend was gewor den, dat Machado het presidentschap had neergelegd, werd door den generalen staf bevel gegeven, dat een sterke troepen macht Havanna zou bezetten en dat in de hoofdstad een uitgebreide patrouilledienst zou worden georganiseerd, teneinde de orde te herstellen Deze maatregel kon echter niet belet ten, dat de door honger en onrust reeds sedert dagen verbitterde menschenmenig- te het presidentieele paleis binnendrong en leegplunderde. Meubelen, kleeren, le vensmiddelen, alles werd geroofd. De chef der geheime politie is ver moord. Ook is het in verschillende deelen der hoofdstad tot ongeregeldheden gekomen. De Amerikaansche gezant heeft den Cubaanschen generalen staf er met klem op gewezen, dat de autoriteiten er voor dienen te zorgen, dat zij de situatie be- heerschen. Machado, de afgetreden president van Cuba is op de Rahama-eilanden aange komen en heeft daar zijn intrek genomen in een hotel, dat door de politie wordt bewaakt. Op het oogenblik is de toestand op Cuba rustig. Naar thans bekend wordt, zijn bij de gevechten welke te Havanna hebben plaats gehad, naar schatting 40 personen gedood en ruim 200 gewond. Te Santiago de Cuba betreurt men drie doo- den en 25 gewonden. De gevreesde ge heime politie telt ongeveer 20 slachtof fers. Volgens berichten uit Havanna is gis teren van uit een snel voorbijrijdende auto, waarin vermoedelijk leden van Ma- chado's geheime politie zaten, met een machinegeweer geschoten op het paleis, waarin de zoo juist geïnstalleerde voor- loopige president Gespedes zich bevond. Twee op wacht staande soldaten werden gewond; de aanslagplegers ontkwamen echter. Korte Berichten. Te Berlijn is een 64-jarig schoen maker tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij 's nachts na een drinkgelag op weg naar huis de „Inter nationale" gezongen had. i De sedert eenige dagen te Weenen heerschende warmte heeft Vrijdag een hoogtepunt bereikt. Volgens mededeelingen werd in de middaguren een temperatuur genoteerd van omstreeks 40 graden Cel sius. De hitte heeft een tiental slachtof fers gemaakt. In het Noorden van Berlijn zijn eer- gisterennacht verscheidene woningen van vroegere leden der K.P.D. door S.A.- mannen doorzocht Talrijke communisti sche geschriften werden in beslaggeno men. i De Nationale Vereeniging van Oor logsverminkten zal morgen in Brussel een massabetooging houden, uit protest tegen het voornemen der regeering om de pen sioenen der oorlogsslachtoffers te verla gen, aldus Reuter. i In de ziekenhuizen te Madrid heeft men het thans zeer druk met het verzor gen van de 150 personen, die door het drinken van bedorven melk vergiftigd zijn. De melk was afkomstig van een win kel waarvan de eigenaar die zelf ook van zijn melk gedronken had, eveneens in het ziekenhuis is opgenomen. De melk was slecht geworden als gevolg van de groote hitte, die op het oogenblik in Madrid heerscht. i Bij de Tsjecho-Slowaaksche spoor wegen zullen de eerste en tweede klas rij tuigen worden afgeschaft, daar hiervan door het publiek te weinig gebruik ge maakt wordt. Slechts in D-treinen zullen de eerste en tweede klasse wagens wor den gehandhaafd. 1 Eén werkstaking dreigt uit te bre ken in de anthracietmijnen in Zuid-Wa- les. Tengevolge van een loonconflict heb ben 17.000 mijnwerkers reeds besloten vandaag het werk te staken en tenzij er binnen 14 dagen een overeenkomst be reikt wordt, zullen alle arbeiders in de anthraciet-mijnen, in totaal ongeveer 23.000, den arbeid op 27 Aug. neerleggen. Onweders, welke gepaard gingen met 'hevige slagregens, hebben in geheel Oos tenrijk ernstige schade aangericht. In het land Salzburg zijn twee personen door den bliksem gedood. In Weenen heerschte in de avonduren een drukkende hitte, terwijl een wervelstorm zware stofwolken door de straten joeg, welke zoo snel mogelijk door de mensehen werden verlaten. De windhoos hield een half uur aan en hij richtte groote schade aan. Naar verluidt, kan de behandeling van het proces^van der Lubbe niet vóór eind September plaats vinden. DE STAND DER WERKLOOSHEID. De directeur van den Rijksdienst der Werk'looshed'dsverzekering en Arbeddsbe- aniddeling deelt mede, daJt de werkloosheid onder de 606.000 leden mn ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 24 tot 29 Juli heeft bedragen 24.3 pet., terwijl zij in de week van 3 tot 8 Juli j.l. 24.2 pot. bedroeg. Het werkloosheidspercentage was op 30 Januari 1932 29.2 pc't., op 28 Jan. 1933 39.7 pet., op 30 Juli 1932 27.1 pet., op 29 Juli 1933 24.3 pet. Over het eerste halfjaar 1933 is 'bij een gemiddeld ledental van 606.000 uitgekeerd een bedrag van pl.tn. 14.950.000. Over het eerste halfjaar 1932 was dit bij een gemiddeld ledental van 554.000 pl.m. 15.390.000. Het aantal verzekerden, dat in de week van 3 tot 8 Mei j.l. bijna 608.500 bedroeg, was in de week van 24 tot 29 Juli j.l. 606.000, zoodat er een ge ringe daling in het aantal verzekerden merkbaar is. Bij 1060 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 29 Ju'l j.l. in totaal 302.993 werkzoekenden ingeschre ven. Hiervan waren er 276.750 werkloos. Op 8 Juli waren deze getallen resp. 302.407 en 275.925, zoodak het aantal in geschrevenen gestegen -is met 586 en het aantal werkloozeD daarvan met 815. Geen officieel raadsverslag in de nood lijdende gemeenten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft mede uit naam van zijn ambtego- noot van Financiën ter kennis van de col leges van Ged. Staten in de onderschei dene provinciën gebracht, dat de Regee ring niet meer kan toestaan, dat de nood lijdende gemeenten kosten maken voor een officieel raadsverslag, aangezien thans slechts strikt onvermijdelijke uit gaven kunnen worden toegelaten. In verband hiermede hebben genoemde Ministers vermelde colleges uitgenoodigd den gemeentebesturen te verzoeken om, indien een aanvraag om steun voor hunne gemeente bij bet Rijk is ingediend of in dien indiening van een dergelijke aan vraag vrij zeker moet worden verwacht, te willen bevorderen, dat de gemeenten geen uitgaven voor een officieel raadsverslag meer doen, en, zoo de gemeente hierom trent contractueele verplichtingen heeft aangegaan, de eventueele contracten zoo spoedig mogelijk worden beëindigd. Binnenland. Monopoliseering van den invoer van granen Autobusbotsing te Overschie. Dertig ge wonden. De aardappelsteunregeling. Voorloopig geen crisis-inkomstenbelas ting. Buitenland. Balbo's eskader in Italië teruggekeerd. Dreigende mijnstaking in Wales. De president van Cuba afgetreden en ge vlucht,. Rustige Zondag in Ierland HET ECHTE van M. PETERSE Patissier, L, Delft Middelburg. Mr Wendelaar in de politiek? Een onderhoud dat de „Telegr." had met mr W. G. Wendelaar, wettigt de con clusie, dat Alkmaar wellicht binnen af- zienbaren tijd zijn burgemeester zal moe ten verliezen. Zooals men weet is mr Wendelaar een der beide vice-voorzitters van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond. Nu de voorzitter der partij, mr D. Fock, defini tief heeft te kennen gegeven, dat hij zijn functie tegen 15 October a.s. zal neerleg gen, wordt de heer Wendelaar door velen als de nieuwe partijleider van de libera len genoemd. De burgemeester verklaarde van oor deel te zijn, dat het moeilijk is in de po litiek een rol te vervullen en tegelijkertijd burgemeester van een belangrijke ge meente te zijn. Het ligt dan ook in zijn voornemen, om, mocht hij tot het Ka merlidmaatschap worden geroepen, te be danken als burgemeester van Alkmaar. De openbare school. Mej. Groeneweg beeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de circulaire betreffende opheffing van openbare scholen, op 20 Juli 1.1. vanwege het Departement verzonden aan verschil lende burgemeesters groote onrust beeft gewekt en twijfel beeft doen rijzen aan de juistheid van 's ministers opvatting om trent bet karakter van de openbare school, die niet alleen is het onderwijsinstituut voor baar principieele voorstanders, maar ook de school is voor hen, die geen gele genheid ter plaatse vinden voor bijzonder onderwijs naar eigen beginselen? 2. Is de minister bereid, b.v. door wij ziging in de redactie van genoemde cir culaire, maatregelen te treffen om te voorkomen, dat al te haastig voorstellen tot opheffing worden voorbereid en aan genomen, waarbij de burgerij geen tijd wordt gelaten om zich een bezonken oor deel te vormen en het opheffingsbesluit achteraf zal gevoeld worden als een overrompeling? 3. Is de minister bereid oin met verdere bezuinigingsmaatregelen, waarvan de ge volgen voor onderwijs en/of personeel niet meer te achterhalen zijn, te wachten tot Z.E. de gelegenheid gevonden heeft zijn program van bezuiniging voor de naaste toekomst kenbaar te maken aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor zoover mogelijk daarover met de Volksvertegenwoordiging overleg te ple gen? De eerste Nederlandsehe eereburger. In een spoedeischende vergadering heeft de gemeenteraad van Elburg dr H. J. Olthuis, hervormd predikant te Rotter dam, benoemd tot eereburger van Elburg. Dit is in Nederland de eerste keer, dat deze onderscheiding wordt toegekend. De Utrechtsche gemeentebegrooting. Uit betrouwbare bron verneemt het „Utrechtsch Dagblad", dat, behoudens de raadpleging in bet Georganiseerd Over leg, de begrooting dezer gemeente, die in bet aanvankelijk project een tekort aan wees van pl.m. f 1.460.000, sluitend is ge kregen. Dit resultaat is niet bereikt zon der dat er op ieder gebied ernstig is in gegrepen, en er schijnt gTond te zijn voor bet vermoeden, dat zoowel een aantasting van de loonen als een aantasting van do reserve en belastingverhooging noodig zal zijn om bet vereischte resultaat: een slui tende begrooting te verkrijgen Schorsing Zaandamsche werkloozen. In antwoord op een telegram, dat de burgemeester van Zaandam Vrijdag aan den Minister van Sociale Zaken zond, en waarin hij aandrong op opheffing van de schorsing tot 28 Aug. a.s. van Zaandam sche arbeiders in de werkverschaffing te Almelo is telegrafisch bericht binnenge komen van bet ministerie voor Sociale Zaken, dat de minister goedgevonden heeft, de uitgesproken schorsing te be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1