DE ZEEDW ONDER YRLSCHE VERDENKING MERCURIUS HAVERMOUT •AGNON TWEEDE BLAD. HET ADRES A. WILKING en Peren, WEILAND Wat er deze week voorviel I/eJJJuj! Uit de Provincie inschrijving PPELS inschrijving j inschrijving j inschrijving ontant iten te Kapelle: bij inschrijving bij inschrijving, :n bouwland, :n bouwland, feuilleton. Brieven uit Middelburg. CEMT PER PONDSPAK ROOK NIET IN BOSCH OF HEI wendploegen met dploegen met draai- wendploegen met en af te ploegen. heinkenszand. ving te koop: Wed. J. SINKE— tore, contant: 5 EN PEREN, d bij het woonhuis hoek. e- en 1 appelboom X) K.G. appels en erkiezing verkoop leveren vóór of op ten kantore van iAM te Kapelle. >ntant RIE SINKE, „Olme- omgaard ten westen leveren ten kantore C. VAN DISSEL Augustus a.s. 1 uur :vens nadere inllch- comen. ontant LE Cd. te Kloetinge boomgaard achter e 40 K.G. naar ver vingen in te leveren 53 tot 2 uur N.T. Notaris VAN KARELSE te Krui- nt: Peren te Kruinin- hofstedereserve verkiezing. Peren te Schore naast Jacob Rottier. Reine Victoria) aan miden a/d Kruining- leveren ten kantore lN DISSEL tot 15 ot 2 uur (N. T.) DE GROENE, was- Ouden Boomgaard, en dé Kom (allen drecht). IAC. VAN WEELE, en „Langen Hals". l.L. naar verkiezing. in te leveren tot 16 ot 2 uur (N. T.) ten aris VAN DISSEL 3 jaar: O A. 40 c.A. in massa, in de tekerke, ingaande ia het rooven van en het weiland 24 thans in pacht bij te leveren bij S. ekerke, vóór of op 1933, bij wien na- n te bekomen zijn. 7 jaar, ingaande )33, van het bur- 3estuur te Goes: Waarde, in den r, samen groot pacht bij H. C. ,e Krabbendijke, in samen groot 3.78.28 bij P. Engelse en tingen te bekomen n in te leveren ten itaris H. JONKERS >f op 22 Augustus r. ligraanhandelaar vraagt deelname, om voor den handel in Brieven onder Bureau BETCKE, otterdam. ening Den VAN ZATERDAG 12 AUG. 1933, Nr 266. De staatsbegrooting voor 1934 zoo luidde het bericht in de bladen 1 is door de regeering sluitend gemaakt. Zeker deed ze goed met deze belangrijke mede- deeling niet te wachten tot de aanbieding der z.g.n. miljoenennota. Er is echter een „mits" bij: mits de Kamers der Staten- Generaal ook hun sanctie geven aan de verschillende, door de regeering voorge stelde maatregelen. En daar zal juist de kneep zitten, want die maatregelen zul len zeer waarschijnlijk niet mis zijn. Zoo verluidde reeds, dat ter dekking van het spoorwegtekort een extra-belas ting zal gevraagd worden van de groote concurrenten van de spoor, de vracht auto en de autobus We durven wel te voorspellen, dat daarover een stormpje zal opsteken D'at Minister Verschuur, die voor een buitengewoon moeilijke taak staat, het niet allen naar den zin zal maken, is ook wel zeker. Hij moet nu wat ons alles behalve billijk voorkomt ai heel wat hooren van een deel zijner partijgenooten. Ook Minister Marchant, wiens bezuini gingswetje reeds in werking trad, zal wel wat minder aangenaams te hooren krij gen. Men neemt het hem nu al hoogst kwalijk, dat hij een eind wil maken aan de dure, kleine openbare schooltjes. Toch is het te hopen, dat regeering en Kamers elkaar weten te vinden, want het gaat om groote belangen We hebben noo- dig een kabinet, dat den moed heeft om waarlijk te regeeren, niet alleen hier, maar ook in Indië. Het kabinet-Colijn blijkt dien moed te bezitten (het lib. Han delsblad wees er deze week nog op), wel nu, dan verdient het ook den steun van alle weldenkende partijen. Anders ge beurt er een van tweeën: we verliezen dit ministerie, óf het parlementaire stelsel wordt op zij gezet, zooais practisch in verschillende landen is gebeurd. Waartoe dat laatste leidt, kunnen we in onze dagen wel waarnemen. Men zie maar naar Duitschland, waar het ijzeren en meedoogenlooze Hitler-systeem regeert, dat alles omverwerpt, wat het in den weg staat. Het is echter de vraag, hoe lang dit zal voortduren. Soms lijkt het nu reeds, of het er rommelt en kraakt en of Hitier en zijn trawanten al ongerust beginnen te worden. Dit is wel zeker: komt eenmaal de reactie, dan zai het een vreeselijke explosie zijn, want de Nazi's doen wel alles, wat ze kunnen, om hun tegenstanders te verbitteren en te kren ken. Hitler is dezer dagen door Italië, Frankrijk en Engeland onderhouden over zijn optreden tegenover Oostenrijk. Hij be loofde zich hierin te zullen matigen, maar na zijn belofte heeft Oostenrijk door de radio toch weer allerlei leelijks van Duitschland moeten hooren. In Ierland en op Cuba spant het. In Ierland schijnt het de fascistische bewe ging te zijn, die de Valera veel zorg be rokkent en het ergste doet vreezen voor a.s. Zondag. In Cuba moet de oorzaak van de woelingen gelegen zijn in den per soon van den president. Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST boerenwagens met a met 3500 kg draag' llende schotten voor gulden, heinkenszand. Vrij naar het Engelsch. 113) _o— Het meisje, dat zelf nu ook nieuwsgie rig werd, nam haar kandelaar op. „De baas is van avond niet zoo goed," merkte ze op. „Hij is al naar bed, en de juffrouw legt hem een pleister aan." De woorden troffen Ketch als een doods klok. „Een mosterdpleister?" brulde hij. „Wat dacht u dan?" antwoordde ze. „Soms een hechtpleister? De kachel is aangemaakt in zijn kamer en nu maakt de juffrouw hem daar klaar." Dat zag er gek uit. Arme Jenkins, die de laatste twee dagen erger had gehoest dan gewoonlijk en wiens borst bijgevolg erg pijnlijk was, was dien avond na de boterham naar bed gestuurd. Zelf was zijn echtgenoote, na het sluiten van den winkel naar hem toegegaan om hem een mosterdpleister ite geven. Ketch verkeerde in pijnlijke onzekerheid. Van iemand, die met een mosterdpleister te bed lag, was niet te verwachten, dat hij menschen ten CLXXIII. Amice, Behalve de weekmarkt, de jaarmarkt, de boter- en eiermarkt, de fruitmarkt, de paardenmarkt, de varkensmarkt en de postzegelmarkt, zoo deze nog bestaat, zal Middelburg binnenkort ook nog zijn auto markt hebben. Plaats en tijd dier markt zijn echter nog niet definitief vastgesteld en er zal voorloopig een proef met zooda nige markt worden genomen voor den tijd van één jaar. Voorgesteld werd die proef te nemen op het tegenover het stadhuis gelegen deel van het verhoogde gedeelte van de markt op den dag der eerste week markt van vijf tot tien uur des namid dags, als de gewone markt zal zijn afge- loopen. Door een paar raadsleden werd in overweging gegeven de markt bij daglicht te houden met het oog op de mogelijkheid om bü de te koop aangeboden auto's even- tueele gebreken te kunnen ontdekken. Vooral waar het hier geldt tweede-, derde- of nog verdere hands-auto's was deze opmerking wel op haar plaats. Voor de derde maal werd van den Raad gevraagd om Middelburg tot een seizoen plaats te verklaren en Zondags niet alleen de door de wet voor zekere uren toege stane, doch ook de andere winkels te ope nen. Nog zeer onlangs bleek op een ver gadering van „Handelsbelang" dat de begeerte daarnaar bij! de leden dier ver- eeniging alles behalve algemeen was, zoo zelfs dat de winkelier, die alles op haren en snaren zet om zijn zaak, evenals vroe ger, open te krijgen, het bestuur wel licht ten onrechte van „draaierij" be- beschuldigde. De heer den Hollander merkte zeer juist op dat, evenals er kin deren zijn, die bij Vader hun zin niet kun nen krijgen en nu bij. Moeder, Tante en wie al niet gaan dreinen, er ook volwas senen gevonden worden, die allerlei per sonen, couranten en vereenigingen voor hun karretje spannen om hun zin er door te krijgen. 'tWas dan ook beter geweest om de zaak, gelijk sommige raadsleden wilden, in ééns af te handelen. Nu blijft zooiets weer een poosje hangen en krijgen de winkeliers, of liever krijgt de betrok ken winkelier toch geen gelegenheid om zijn waren tegen het geld der komende Teutonen in te wisselen. Het zal wel het vereenigd belang zijn van algemeene Zon dagsrust en van het winkelpersoneel, dat, evenals ieder ander, aan de wekelijksche rust behoefte heeft, dat den Raad weder om zal doen besluiten zich te houden aan wat hij reeds twee maal te dezen aanzien besloot, zulks ondanks allerlei gedrein en gezeur, waarin in het bizonder de Midd. Crt. uitblinkt. Zelfs de Duitsche vacantiemarken, zelfs de Belgische nik- kels, ja zelfs de Engelsche gedeprimeerde sixpencestukken zullen, zoo denken wij, niet bij machte zijn het aloude Zondags aspect der Zeeuwsche hoofdstad grondig te wijzigen. Wie Middelburg niet zien wil, zooals het er Zondags altijd uitgezien heeft, die ga dien dag den boer maar op, tippele her- en derwaarts door 't Zeeuw sche land of daarbuiten en ga nauwkeu rig na welke cafétjes er al of niet open zijn. De rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Finantieele Adviezen der Vereen, van Nederlandsche Gemeen ten zijn op 17 Juni 1.1. gereed gekomen en sinds een paar weken voor de raadsleden ter visie gelegd. Biet zal wel September worden, eer B. en W. hun oordeel over dit rapport aan den Raad mededeelen. Dit oordeel zal dan meteen verwerkt zijn in de alsdan door B. en W. in te dienen begrooting voor 1934. Doch er zijn nog andere onderwerpen, die in gemeld rapport niet zijn of konden worden behandeld en die, om de begroo ting sluitend te krijgen, ook door B. en W. zullen moeten worden aangesneden. Sommige dier zaken zijn reeds meermalen door ons genoemd, n.l. de salarisregeling, het vervolgonderwijs, de zorg der ge meente voor ziektebehandeling, gasthuis en Burg. Armbestuur, en andere. Ook behalve ten aanzien van het ver volgonderwijs, zal het lager onderwijs in zijn geheel nader onder de loupe moeten worden genomen. Het duurste onderwijs voor de ge meente wordt gegeven aan de burger school voor meisjes, die in menig op zicht als een verkapte meisjes-hoogere- burgerschool kan worden beschouwd. Oorspronkelijk was deze school een stan denschool, een jongejuffrouwenschool eten zou vragen. Voor hij nog van zijn verbazing be komen was, terwijl het meisje hem nog met groote oogen stond aan 'te staren, 'kwam juffrouw Jenkins naar beneden, door het praten nieuwsgierig geworden. Ze had in haar functie van verpleegster een oude gele ochtendjapon over haar kleeren aangetrokken en zag er tamelijk verfomfaaid uit; zeer zeker niet als een dame, 'die gasten verwacht. „Hij. zegt, dat hij komt eten, pens met uien," zei het meisje. Juffrouw Jenkins, die gewoonlijk al even weinig schroom toonde als Ketch zelf om rond voor haar meening uit te komen, staarde den portier met verbaasde oogen aan. „Waar kom je voor?" vroeg ze. „Ik kom eten, waar zou ik anders voor komen?" riep Ketch trillend uit. „Jenkins heeft me gevraagd; pens met uien en ik zou wel eens willen weten, wat dat alle maal te beteekenen heeft en waar het eten nu blijft." „Je moet naar het oudemannenhuis," zei juffrouw Jenkins, met zooveel min achting in haar stem, dat Ketch zich daar eigenlijk nog meer door beleedigd voelde dan door de woorden zelf. „En dan zal het wel niet lang meer duren, of je komt r voor de hoogere kringer. der bevolking. Dit karakter vertoont deze school niet meer, sinds naast de vaak een zeer hoog schoolgeld betalende kinderen, ook leer lingen tegen een laag misschien wel zon der schoolgeld zijn toegelaten. Het weten schappelijk gehalte van het onderwijzend personeel staat op een hoogen trap. Vele leeraressen bezitten de acte M.O. En alle waar is naar zijn geld. De salarissen, voor zoover ze hooger zijn dan bij de L.O.- wet is vastgesteld, worden door de ge meente M'burg betaald, 't Getal leerlingen is steeds stijgende, naarmate er gelegen heid bestaat om slechts een laag, of zeer laag schoolgeld te betalen. Naast deze U.L.O. meisjesschool, be staat ook nog een afzonderlijke jongens school voor U.L.O., die een kwijnend be staan leidt en welks leerlingenaantal steeds gering blijft en de 30 gewoonlijk niet veel overschrijdt. Is er niet alle reden die beide scholen te vereenigen en de coe- ducatie in te voeren, gelijk op bijna alle andere Middelburgsche instellingen van onderwijs? Het zou een enorme besparing voor de financiën van Middelburg ople veren. Ook heeft de Minister van Onderwijs aan de burgemeesters, in wier gemeenten kleine openbare scholen gelegen zijn, ver zocht spoedig een voorstel tot opheffing van deze scholen aan den Raad in te die nen. Dan komt nog het instituut der boven tallige onderwijzers, die voornamelijk aan de bizondere scholen voorkomen. Wan neer zij van al de scholen verdreven wer den binnen de 2 jaar, waarvoor de biz. scholen nog het recht hebben ze te behou den, ware een bezuiniging van ongeveer 10 mille per jaar mogelijk. Al weder geen kleinigheid. Wellicht waren de bizondere schoolbesturen voor een dergelijke bezui niging wel te vinden door zelf de salaris sen dier onderwijzers, althans ten deele, voor hun rekening te nemen, doch dan zou het openbaar onderwij's met deze be zuiniging voorop moeten gaan, ook door een reorganisatie van het U.L.O. als boven met een enkel woord aangegeven. Wie weet wat ons te dezen aanzien nog te wachten staat? In allen gevalle liever mo gelijke en niet al te schadelijke bezuinigin gen, ook op het onderwijs, ingevoerd, dan dat de belastingschroef, ook ten aan zien van allerlei verhoogde opcenten, nog verder wordt aangedraaid. Vriendschappelijk groetend t.t. METELLUS. Ingezonden Mededeeling. WEDERLANDSCH FABRIKAAT EEN „UNIFORMVERBOD" OMSTREEKS 1400. Het gezegde, dat er eigenlijk niets nieuws onder de zon is, wordt eiken dag opnieuw bewaarheid. Zoo nu weer met het uniformverbod, dat de regeering, na goedkeuring van het daartoe reeds ingediende wetsontwerp door de Staten-Generaal, in staat zal stel len aan bet paradespelletje met unifori- men, door verschillende politieke groo- peeringen naar buitenlands voorbeeld op gezet, een einde te maken. Reeds omstreeks 1400 werd het gilde der wevers te Leiden, dat naar 't schijnt, de openbare orde dreigde te verstoren, door de stedelijke overheid met een soort gelijk verbod gestraft. Hierover schrijft P. J. Blok in zijn Geschiedenis eener Hollandsehe Stad het volgende: „Hetzelfde doel had het verbod voor „de woelige wevers en vollers an enich gheselschap elc mit anderen te maken als tzamen te draghen caproene, rocken of ander cleedinghe, hoe dat ghenoemt mach wesen." in het gekkenhuis terecht. Pens en uien! Als Jenkins er ook maar een oogenbli'k over dacht pens in mijn huis te halen, dan zou ik hem eens penzen. Er is niets, waar ik zoo het land aan heb als aan pens en dat weet hij heel goed." „Is dat een manier om een man te be handelen," schuimbekte Ketch, terwijl te leurstelling en honger hem bijna in den toestand brachten, waar juffrouw Jenkins op gezinspeeld had. „Joe Jenkins heeft me een uur geleden een briefje gestuurd, of ik hier met zijn oude vader wilde ko men eten; er zou pens met uien zijn." „Lydia, zet de deur open en laat hem uit," riep juffrouw Jenkins, gebiedend me't de hand wenkend. „Wat heb je nu weer met je gezicht uitgevoerd?" voegde ze er aan toe, toen het meisje in het volle licht kwam, doordat ze de kaars oppakte. Je kunt het gewoon niet meer zien van alle poeder, die er op zit." „Is 'die deur nog niet open, Lydia? Vooruit, er uit. Lieve help, het me met zoo'n dwaasheid lastig te maken, of ik het nog niet druk genoeg heb zonder dit!" En den ouden Ketch bij do schouders nemend, die niet al te vast op zijn beenen stond van rheumatiek en ouderdom, zette juffrouw Jenkins hem netjes op straat en 'Alleen de vier gezworenen sn vier bloedverwanten mochten in bet oog vallend gelijke kleeding dragen.'2 Be „woelige wevers" van thans wonen echter niet alleen in Leiden, doch door het geheele land. En het aangekondigde verbod van 1933 steunt mede op gelijken grond als dat van vijfhonderd jaren geleden; de pakjes wer ken uitdagend en lokken relletjes uit. Daar ligt hij goed uw sigaret; daar doen pijp of si gaar geen kwaad. Maarinhetbosch, opdedroge heide» De waterleiding en de warmte. Meer waterverbruik. Heeft de warmte ook veel invloed op het waterverbruik? Met deze vraag wend den wij ons gisteren tot den directeur van de N.V. Waterleiding Mij. Zuid-Be veland en deze was zoo welwillend ons hierop niet alleen een bevestigend ant woord te geven, maar ook eenige cijfers te noemen, waaruit dit wel heel duidelijk bleek. Niet alleen, dat in de laatste droge weken een aantal aanvragen om aan sluiting, wat regelmatig plaats heeft, binnenkwamen, maar ook bleek, dat de aangeslotenen aan de waterleiding in een periode van warmte het bezit van de wa terleiding weten te wardeeren en aan merkelijk meer wter tappen dan anders. Zoo is in het gebied der Zuid-Beve- landsche waterleiding het gemiddeld verbruik per week 13.600 M3., maar in de warme week van 20 Aug. bedroeg dit 16.600 M3. Een belangrijke toename dus. Gemiddeld is in deze periode per aangesloten woning en per dag 50 L. meer water dan anders getapt. Het is zeker verheugend, dat het Zuid- Bevelandsche waterleidingbedrijf in staat is aan die plotselinge meerdere afname zonder eenig bezwaar te voldoen. Er blijkt weer eens uit deze cijfers, hoeveel zij, die aangesloten zijn, hebben en hoeveel zij, die niet-aangesloten zijn, missen. Uitgaven van beteekenis zijn met deze toename van verbruik voor de abonné's niet gemoeid, want, gesteld al, dat al bet meer dan in normalen tijd afgenomen water, extra betaald moest werden, dan beteekende dat in de bedoelde week per woning 10 centl Er is dus naar hartelust gedronken, gesproeid, verfrischt, enz. vrijwel zonder eenige kosten. O.- en W.-Souburg. Donderdag werd de politie alhier er mede in kennis ge steld, dat iemand die met verlof buiten deze gemeente vertoeft zijn dieren, ko nijnen, kippen, een geit enz. onverzorgd heeft achtergelaten. Bij onderzoek bleken reeds eenige konijnen te zijn bezweken en andere reeds zoover verzwakt, dat ze het aangeboden voedsel niet meer tot zich konden nemen. Tegen den eigenaar is proces-verbaal wegens dierenmishande ling opgemaakt. (Midd. Crt.) Si. Kruis. In het St. Janshospitaal te Brugge is de 37-jarige loodgieter A. N. uit deze gemeente binnengebracht die van den toren van Balgerhoecke bij Eec- loo gevallen was, waar de man herstel- lingswerkzaamheden verrichtte. De ongelukkige kwam van 16 meter hoogte op de straatsteenen terecht en had verscheidene ledematen gebroken. Hij is nog denzelfden avond overleden. Het slachtoffer laat een weduwe met twee kinderen achter. sloot de deur achter hem. „Die onhebbelijke oude vent", zei ze tegen haar man, naar wien ze onmiddel lijk toe was gegaan om hem van het ge beurde op de hoogte te stellen. „Ik ben benieuwd, wat hij den volgenden keer zal verzinnen! Een briefje van jou met een uitnoodiging om te komen eten!" „Lieve", zei Jenkins, toen bij het nieuws vernomen had, „bet moet een poets zijn, die de jonge heeren van de school hem gespeeld 'hebben. We moeten niet te hard zijn tegen den ouden man. Hij is niet erg vriendelijk of goed gehumeurd, dat moet ik toegeven; maar ik zou hem toch niet zonder hem wat eten te hebben gege ven, hebben weggestuurd". Ketch was zoo langzamerhand tot de zelfde conclusie gekomen als Jenkins; die uitnoodiging moest 'het werk zijn van de schooljongens. In een niet bepaald beminnenswaardig humeur richtte hij zijn schreden huis waarts, dengeen, die hem dat geleverd had bittere wraak zwerend. Het voorval deed hem terug denken aan die andere poets die ze hem gebakken hadden, toen ze hem hadden opgesloten in de kruisgan gen, waarbij Jenkins en den bisschop zijn lot hadden moeten deelen en hij balde zijn Ongewoon voorval. Een niet alledaagsch voorval heeft Donderdag het Haagsch gerechtshof in opschudding gebracht, toen een werkman, die wegens inbraak in een bioscoop tot drie jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, het ha zenpad wilde kiezen. Nadat het Hof uitspraak had gedaan met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming, werd de werkman door twee veld wachters uit de zaal geleid. Tijdens zijn overbrenging naar de cel gaf hij luid zijn misnoegen over de uitspraak te kennen. Plotseling rukte verdachte zich los en wil de vluchten, doch een rechercheur hield hem tegen. Onder hevig verzet werd de arrestant daarop door vier veldwachters naar de cel gebracht, waarbij hij een brigadier in de hand beet. Het incident veroorzaakte in het Pa leis van Justitie nogal sensatie. Brand in een krank zinnigengesticht. Donderdag avond tegen negen uur is brand ontstaan in het krankzinnigengesticht „Ellen", te Bremen, welke brand was aangestoken door een patiënt, die aan vallende ziekte leed. Reeds sedert de middaguren ver miste men in de inrichting een epilepti cus, dien men na veel zoeken eindelijk ontdekte op het dak van een schuur. Men trachtte hem met water te dwingen naar beneden te komen en alarmeerde te dien einde de brandweer van de inrichting. Hierop begon de patiënt echter het dak af te breken en met dakpannen te gooi en, waarna hij het dak in brand stak. Spoedig stond de schuur, die met graan gevuld was, in lichtelaaie. De brandweer bluschte het vuur met 15 stralen. Met veel moeite is men er nog in geslaagd den pa tiënt weer veilig te pakken. Gonducte&r onder den trein. Donderdag is op het station te Dioetinchem de conducteur Kenperman, toen hij uit den trein wilde springen, ge vallen en onder den trein geraakt. De man was onmiddellijk dood. K., die 59 jaar was, was gehuwd en vader van 9 kinderen. Ziekte van Weil jen kin derverlamming. Te Vlaardingen zijh een geval van de ziekte van Weil en een geval van kinderverlamming gecon stateerd. De Onverkoopbare auto. Een uit de koloniën met verlof in Enge land gekomen officier had een tweede hands auto voor 30 gekocht niet te veel dus. Toen zijn verlof ten einde liep, trachtte hij zijn auto kwijt te raken; al leen al om de hooge transportkosten wil de hij haar niet meenemen. Maar hoe hij ook zocht, hij vond geen kooper. Toen laadde hij er den laatsten dag van zijn verblijf in Engeland zijn bagage in en reed naar de haven, waar het schip al lag, dat hem naar zijn garnizoen in de koloniën zou brengen. Hij reed tot op den steiger, liet de auto, waarvan hij echter vergat de kenteekenen af te nemen, een voudig staan en stoomde weg. Eenige weken later kreeg de officier uit Engeland een strafmandaat der politie wegens „het zonder toezicht laten staan van een auto". De officier gaf geen kik. Een tweede mandaat in wat scherper vorm, kwam; weer gaf de officier geen antwoord. Nu kwam een derde brief van de politie uit de havenplaats, waarin hem werd medegedeeld, dat hij wegens niet verschijning en het niet opvolgen van een politievoorschrift, was veroordeeld tot een boete van 5. Bij het verder lezen be gon de officier hard te lachen. Er werd namelijk medegedeeld, dat ter dekking voor de straf van 5 men genoodzaakt was geweest, de auto uit de hand te ver- koopen. Als overschot ging een chèque van 45 hierbij, dat hij voortaan zijn auto niet onbeheerd moest laten staan. Maar dat onbeheerd laten staan leverde hem toch maar een winst van 15 op. Telefoongesprekken voor treinreizigers. Met in gang van 21 Aug. zal voor de treinreizi gers op het baanvak AmsterdamOlden- zaal op proef de gelegenheid worden opengesteld tot het voeren van z.g. reis- gesprekken in het bin.nenlandsch verkeer. Deze gesprekken kunnen worden aange vraagd in een der telefooncellen op het vuisten in onmachtige woede. „Dat komt er van, dat ze niet een goed pak rammel hebben gehad I" bromde hij. In bittere overpeinzingen verdiept, be reikte Ketch zijn woning, ontsloot de deur en trad binnen. Geen wonder, dat hij zijn oogen het eerst richtte naar de sleutels van de kruisgangen, daar de vorige ge schiedenis weer zoo versch in het geheu gen was gekomen. Maar te zeggen, dat hij de oogen naar de sleutels van de kruisgangen richtte, is slechts bij wijze van spreken. Er waren geen sleutels. Ketch stond als versteend en staarde voor zoover het flikkerend licht van zijn uitdoovend vuur het hem wilde toelaten naar de ledige plek. Een lucifers doosje grijpend, streek hij een lucifer aan en hield dien voor den spijker. De sleu tels waren er niet. Ketch behoorde niet tot de slimsten en het kwam geen oogenblik in hem op, dat de sleutels misschien al weggenomen war ren, voor hij zijn woning verliet. „Hoe zijn die schelmen binnen gekomen?" riep hij. „Hebben ze het raam geforceerd, of hebben ze misschien een valsche sleutel van de deur, of zijn ze door den schoor steen gekomen?'2 (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5