BATCO COUPON CAMERA AANBOD BATCO FOTO CAMERA COUPONS WERELD BATCO Fabr. Kodak OPAT/S voor Uvr COUPONS CLYSMA No. 30 NORTH STATE MAVRIDES ROYAL GOLD DOLLAR CLIX PIRATE BRISTOL I FLAG (to stuks) „evert zeker als de Nederlandsche Bank Kerknieuws. Predikbeurten. ROLFILM CAMERA FA8R. KODAK Foto maat 6x9 c.M. voor moment en tijd opnamen op langen of korten afstand. GRATIS gedurende de maan den Juli en Augustus 1933 voor het zeer gereduceerde aantal van slechts 300 BATCO PUNTEN Woningwet, een herziening van het uit breidingsplan behooren vooraf te gaan, omdat dit terrein niet in het uitbreidings plan was opgenomen, terwijl daarbij te vens overeenkomstig het bepaalde in art. 39 der genoemde wet, de bebouwingsvoor schriften hadden moeten worden vastge steld. Dergelijke besluiten zullen alsnog ter vaststelling worden aangeboden. Ten aanzien van het terrein aan de Meidoornlaan is een herziening van het uitbreidingsplan niet noodzakelijk, omdat dit terrein in het uitbreidingsplan is op genomen, terwijl waar genoemd terrein vrijwel reeds geheel is bebouwd, vaststel ling van bebouwingsvoorschriften B. en W. niet noodzakelijk meer voorkomt. Zij stellen voor de betreffende raads besluiten in te trekken en nieuwe, waar bij de bepalingen, waartegen bezwaren be stonden, zijn weggelaten, te bekrachtigen. Waar de inspecteur der Volksgezond heid zich met een en ander kan vereeni gen, vertrouwen B. en W., dat ook Ged. Staten tegen goedkeuring geen beden kingen zullen hebben. De nieuwe bouwveror dening. Het zou ons te ver voeren alle opmerkingen der Commissie voor de strafverordeningen over het ontwerp- bouwverordening te vermelden. Daarom bepalen wij ons tot de voornaamste. Zoo vroeg de commissie of de bepaling wel houdbaar is, dat het verboden is een weg aan te leggen, indien de daarvoor be stemde grond, tenzij de aanvrage een voetpad betreft, niet kosteloos aan de ge meente wordt overgedragen. B. en W. meenen van wel. Een tweede vraag is of art. 18, luiden de, dat de bouw van meergezinshuizen, waaronder moeten worden verstaan al dan niet vrijstaande gebouwen, waarin twee of meer woningen naast of boven elkaar zijn gelegen, verboden is, ook slaat op z.g. bovenhuizen of vrije bovenhuizen. Natuurlijk blijft het gemis van een tuin of plaats onaangenaam, maar is een vol komen verbod niet erg draconisch? B. en W. wijzen er op, dat bij de alge meens woningtelling in 1919 bleek, dat het eengezinshuis het gebruikelijke wo ningtype is. In 5 provincies waren 90 pet., in 4 andere 85 pet. van het totaal aantal woningen eengezanshuizen. Alleen in de gemeenten waar de grond bijzonder duur is of de kosten van ophooging dan wel van kunstmatige fundeering hoog zijn, be staat er gereede aanleiding voor bouw van meergezinshuizen. Intusschen willen B. en W. er aan toevoegen, dat zij in bijzon dere gevallen vrijstelling van het verbod kunnen verleenen. Een der commissie-leden zegt het te be treuren, dat een bepaling ontbreekt, krachtens welke de gevel van een op te richten gebouw moet voldoen aan zekere welstandseischen waardoor het mogelijk zou zijn het stadsbeeld toch al te veel geschonden zoo mogelijk voor verder verval te bewaren, eventueel hier en daar te herstellen. B. en W. meenen, dat het betrokken lid art. 77 over het hoofd heeft gezien. De Commissie van Fabricage heeft ook verschillende opmerkingen gemaakt. Zoo wenscht zij, dat onder geen beding vrij stelling zal kunnen worden verleend van het verbod tot het maken van bedsteden en kasten in grootte en vorm van bed steden in nieuwe woningen. Verder wil de commissie de mogelijkheid van het hebben van een welput uitsluiten. The Norland Castle Band. Het Engelsche muziekgezelschap van het Leger des Heils kwam gisteren per mailtrein te Vlissingen aan. De leden van het korps begaven zich daarop met autobussen naar Middelburg, naar het lokaal van het Leger des Heils aan de Hoogstraat. Tegen kwart voor drie trokken de Brit- sche gasten al spelende door de Gort straat, over de Markt, langs Noordstraat, Hofplein, Wagenaarstraat en Balans naar de Abdij, waar honderden het korps opwachtten. Ook waren hier enkele leden van het Comité van ontvangst aanwezig. Nadat het korps het Wilhelmus en het Engelsch Volkslied ten gehoore had ge bracht, heeft de voorzitter van het co mité, mr P. Dieleman, het korps welkom geheeten, waarvoor de directeur dank bracht. Na nog een op keurige wijze uitgevoerd nummer, waren de muzikanten uitgenoo- digd om de Abdijgebouwen te bezich tigen, zulks onder leiding van mr. Diele man. Na afloop van de bezichtiging is het korps naar het Stadhuis getrokken, waar de heer dr W. S. Unger, de gemeente archivaris gids was. In St. Joris is den gasten een thé aan geboden. Des avonds hebben zeer velen in de Nieuwe Kerk genoten van de uitstekende muziek van deze mannen. Ook op het ge bied van gewijde muziek bleken zij goed thuis te zijn. De heer Dieleman sprak een inleidend woord. Wij maakten reeds melding van de Oranjehuldiging, die op 9 September te Amsterdam zal plaats hebben. Ons wordt medegedeeld, dat het bestuur van „Uit het Volk Voor het Volk" de organisa tie van deelname voor Middelburg op zich heeft genomen. De wnd. secretaris, de heer J. A. Tavenier, verstrekt inlichtingen. Vlissingen. Gemeenteraad. De ter voorloopige vaststelling aangeboden rekening óver 1932 wijst wat den gewo nen dienst aangaat aan in ontvangst f 1.895.412.54 en in uitgaaf f 1.838.421.52, alzoo een batig slot van f56.991.02, welk bedrag aan den dienst 1934 ten goede komt. Over 1931 was het batig slot een bedrag van f 125.109.74. De kapitaaldienst Ingezonden Mededeeling. ■<j>W w-ff WERELD St. Annaland. Toen een vacantieganger alhier de ijzeren band van een wagenwiel, hetwelk wan bevestigd in een schroefbout in de smederij van den heer L. wilde doorzagen, viel bet wiel om de een of an dere reden uit de schroefbout op zijn voel, waardoor twee van zijn teenen braken. St. Philipsland. Het Landbouwconflict alhier kan als geëindigd beschouwd wor den. Zooals bekend is, was, buiten hei bemiddelingsvoorstel van den rijksbemid delaar om, door de werkgevers 23 cent uurloon aangeboden, echter zonder dit bij contract vast te leggen. Door de ar beiders is thans dit voorstel aanvaard. Voetbal. Wedstrijduitslagen 8 Aug.: Afd. 1: KamperlandGoesche Boys 3 3. Afd. 2: 'sH. Arendskerke 2Wol- phaartsdijk 16; Goes 5Kapelle 2 4 0; NieuwdorpHansw. Boys 2 41. Afd. 3. WaardeIerseke 2 25; Ka pelle 1Rilland 2 171; Wemeldinge Wit-Zwart 21. Wedstrijdprogramma voor 12 Aug.: Afd 2: Hansw. Boys 2Goes 5; Wol- phaartsdijkKapelle 2. Afd. 3: Ierseke 2Wemeldinge; Ril land 2Wit Zwart; WaardeKapelle 1. Alle wedstrijden vangen aan te 7 uur. Zomertijd is fototijd. Hebt U nog geen toestel? Bateo helpt U met haar speciaal zomeraanbod. Een enorm aantal foto camera's, fabrikaat Kodak, worden gedu rende de maand Augustus 1933 gratis be- schikbaer gesteld voor het zeer gereduceer de aantal van slechts 300 Batco Coupons ofwel punten. En fotofilms zijn reeds ver krijgbaar vanaf 50 Batco punten. Maak ge bruik van deze bijzondere zomeraanbieding I Begint nog heden deze coupons te sparen. Batco-de Wereld-Coupons worden verpakt bij de volgende sigarettenmerken van hooge kwaliteit sluit in ontvangst met f 1.971.263.09 en in uitgaaf met f2.201.610.56, alzoo met een nadeelig slot van f230.347.47. Hieronder is begrepen een bedrag groot f 114.946.34 wegens uitgaven over 1931 en 1932 voor ondersteuning van werkloozen welk be drag over een periode van 5 jaar ten laste van den gewonen dienst wordt ge bracht. De Commissaris der Koningin heeft be zwaar gemaakt tegen verschillende be palingen van het herziene Politie-ambte- naren-reglement. Naar aanleiding van die opmerkingen, deelen B. en W. den raad mede, dat zij de voorkeur blijven geven aan een onge splitste regeling boven die vervat in twee verordeningen. Aan het bezwaar dat het aantal poli- tie-ambtenaren jaarlijks bij de gemeente- begrooting zal worden vastgesteld, en het dus afhankelijk zou worden van het bud get der begrooting, stellen B. en W. voor tegemoet te komen door het huidige aan tal politie-ambtenaren in het betrokken artikel op te nemen. Aan het bezwaar tegen een minimum leeftijd van 18 jaar kan worden tegemoetgekomen, door te lezen 21 jaar. B. en W. hebben bezwaar tegen een partiëele salariswijziging voor de wijk- brigadiers en agenten, waarvoor de Com missaris der Koningin de aanvangswed- den met f 100 verlaagd wenscht te zien. Tegen het geopperde bezwaar tegen de vrije geneeskundige behandeling en me dicamenten, welke het politie-personeel geniet voor zich en zijn gezin, merken B. en W. op, dat dit een sinds jaren verkre gen recht is, en dat in verschillende ste den een dergelijke regeling voor het ge meentelijk politie-personeel is vastgesteld. De Commissaris der Koningin heeft be zwaar tegen dwingend voorschrijven van overwerkvergoeding voor politie-perso neel, dat ten allen tijde ter beschikking van de overheid moet zijn. B. en W. wij zen er op, dat voor alle ambtenaren en werklieden overwerkregelingen bestaan. Zij kunnen niet inzien, waarvoor het ver goeden van overwerk een beperking zou brengen in de verplichting van den poli- tie-ambtenaar, om krachtens zijn beroep te allen tijde ter beschikking van de over heid te zijn. Tegen opname der wachtgeldregeling in het reglement hebben B. en W. geen bezwaar. Zij kunnen niet medegaan met het idee van den Commissaris der Ko ningin, dat op de bepaling van heen gaan op 65-jarigen leeftijd geen uitzon dering toelaatbaar is, omdat het kan voorkomen, dat een 65-jarige zich bij het bereiken van dien leeftijd midden in een belangrijk, ingewikkeld, justitiëel onder zoek bevindt. Daar thans te Vlissingen ook land- bouwverlof voor een leerling wordt ge vraagd, stellen B. en W. in overleg met den inspecteur van het L. O. voor, te be palen, dat het verlof aanvangt tusschen 1 Maart en 15 April en 16 September en 1 October. B. en W. vragen een crediet aan van f 2300, voor het bouwen van een eenvou dige kleedkamer, een springbak enz. op het nieuw aangelegde sportterrein aan den Kapoentjesweg. Daar de voormalige ambtswoning van het hoofd van school A aan de Coosje Buskenstraat 53, thans verhuurd aan het Burger Weeshuis, weer voor onderwijs doeleinden is aangewezen stellen B. en W. voor, de voormalige ambtswoning van den gemeentebouwmeester aan de Groote Markt aan het Weeshuis te verhuren, na dat er voor f2700 aan verbeterd is. Ovezand. De Raad vergaderde giste ren voltallig. De rekening over 1932 werd voorloopig vastgesteld op f35384.85 in ontvang en op f27870.03 in uitgaaf. De gemeentebe- grooting voor 1934 werd den Raad aan geboden met f 35417.90 in ontvang en tot een gelijk bedrag in uitgaaf. Ter bestrijding van de werkloosheid werd besloten, plannen te laten opmaken, voor bet verbreeden van bet Oud-Ove- zandsche wegje en bet verbeteren van den weg vanaf G. de Jonge tot aan den Doornboomdijk. Mede werd besloten te trachten bij anderen slooten te laten del ven met steun van bet Rijk en gemeente. Tot aanvulling der Commissie voor de steunregeling werden benoemd, de hee- ren A. de Jonge en J. v. d. Dries. Een bouwverordening werd, behoudens een paar wijzigingen, vastgesteld overeen komstig het door de vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen in Zuid-Be veland ontworpen model. Nisse. In de Donderdagavond gehou den Raadsvergadering werd de gemeen terekening over 1932 aangeboden. De le den Iz. Jansen en A. Slabbekoorn wer den aangewezen als commissie van on derzoek. De lokaalhuur voor de muziek- vereeniging „Ons Genoegen" werd nader vastgesteld op f10. De vaststelling der nieuwe bouwveror dening werd aangehouden tot een vol gende vergadering, waarbij dan rekening zal gehouden worden met enkele geop perde bezwaren. Ierseke. Vrijdagavond zijn onder veel belangstelling de medailles uitgereikt aan de prijswinnaars der zwemwedstrijden die 1.1. Zaterdag zijn gehouden door de zwem- vereeniging „De Oosterschelde". Burgemeester Gunning sprak ieder der winnaars nog toe en met medewerking van 'het fanfaregezelschap „Mozart", dat voor muziek zorgde, was het voor menig een een aangenamen avond. De zwemver- eeniging telt nu reeds na een jaar bestaan, 300 leden. Ierseke 2 Kapelle 1 Rilland 2 Wit Zwart Wemeldinge Waarde 0 15 27—10 1 9 26—7 6 8—30 6 14—12 5 12—16 1 9—21 Ned. Herv. Kerk. Viertal te Kruiningen, H. C. Valeton te Wichmond, J. A. de Klerk te Leilens, dr A. van Selms te Hansweert en P. N. Tonsbeek te Kamperland. Aangenomen naar Nieuwerkerk (Z.) M. G. Westerhof, cand. te Harendermolen. Geref. Gemeente. Bedankt voor Giessendam M. Hofman te Krabbendijke. Alg.Synode der Ned. Herv. Kerk. (Slotzitting.) Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aan genomen of in handen van de Synodale Commissies gesteld. Kennis wordt genomen van het ge wone verslag der kerk en van het ver slag betreffende den arbeid onder de Waldenzen. Na de rondvraag spreekt de president, dr Weyland den dank der Synode uit voor de adviezen der kerkelijke hoog- leeraren. Hij dankt niet alleen hen, maar ook den secretaris en den vicepresident, ds te Winkel, alsmede de overige leden. Prof. Brouwer herinnert in zijn af scheidswoord aan da nieuwe wegen waarop de kerk zal gaan en de hoogr leeraar Korff heeft een bijzonderen in druk ontvangen van de wijze waarop de Synode haar zoo veel omvattend, be- langrijk werk verricht. Ook de vice-president, ds te Winkel, richt .eenige hartelijke woorden tot den president, waarna de 118de vergadering der Algemeene Synode met dankzegging wordt gesloten. Het afscheid van Dsl. P. van der Waal te Grijpskerke zal plaats hebben op Zondag 10 Sept. a.s. n.m. 2 uur. De intrede te Hengelo op Zondag 17 Sept. Bevestiger zal zijn Ds van der Waal te Nieuw-Loosdrecht. Ned. Herv. Kerk in de Wieringermeer. De Ned. Herv. Kerk zal het dorp Middenmeer als cen trum kiezen voor het geestelijk leven in den Wieringermeerpolder. De middelen om er een kerkgebouw te stichten zijn voorhanden. Hulpprediker. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Krommenie, heeft met ingang van 1 Sept. a.s. tot hulppre diker benoemd de heer Drs. J. H. Bec ker, thel. cand. te Haarlem, voor de Evan gelisatie-arbeid te Assendelft en Uitgeest. Toelagen uitdefondsen der Alg. Synode. De Alg. Synode heeft uit haar fondsen o.a. de navolgende toelagen verstrekt. Uit het Fonds voor noodlijdende kerken en personen: Breskens voor nieuwe pastorie f 1500. Uit het Fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften; Terneuzen f 100; Uit het Fonds tot verbetering der schraalste predikantstraktementen: Kle- verskerke f425; Meliskerke f779; Sir- jansland f625; Guwerkerk f225; Drei- schor f 225; Kattendijke f 425; Hoofdplaat f475; Waterlandkerkje f725; Retranche- ment f 283; Sas van Gent f 135. Uit de generale kas: Wissekerke f 100, Hansweert f250, Terneuzen f200. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds van Selms te Nijmegen, av. ds Visbeek te Vlissingen. Wissekerke, vm. ds Hansen, n.m. leesd., Ierseke, vm. en n.m. ds Engelsma. Hansweert, 9.30 u. dr van Selms, av. geen dienst. 's Heer Arendskerke, vm. ds de Vries, nm. ds v. d. Waa. 's Heer Abtskerke, vm. ds v. d. Waa, n.m. geen dienst. Ritthem, vm. ds Spijkerboer, nm. ds Vos- sers. Koudekerks, vm. ds Dippel, nm. geen d. 'tZand, vm. dhr Calliber, av. ds Dippel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2