Wij hebben juist in tijds HET STQFFENHiilS - HOES EERSTE BLAD. ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND AANBOD ouwers. 47e JAARGANG - No. £00 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Mag een Christen-patroon neutraal georganiseerd zijn? Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Crêpe Georgette, Crêpe de Chine, Borkencrêpe en Crêpe Matt met Veldbouquetjes. Opril Markt Magdalenastraat. Uit de Provincie ag 13 Aug. R.V. 9.30- - 10.10—12.15 iez a. d. Lahn, an Prins Willem Orgelbespeling. uit de Ned. Ds Th. G. Ton- ling. genwijding. 2.15—2.35 3.00—3.45 Gra, 30 Solistencon- Irecital. 9.50 - 10.40-11 A.V.R.O., 12— 302.00 Gramo- Boekenhalfuur, eert. 8.16— 9.00—10.00 ERBERICHT. ad van 12 Aug.: nd, aanvankelijk ing, later moge- ijk bewolkt, mo regen of on- ïg in tempera- ddag 3 u.: Lag 3 u: 763'. ietsers: die uitsluitend :n VRIJDAGS st, worden op- advertentiën S regels h 0.75 litbetaling nummer 0.85 soorten Vogels ij Firma JOH. N VERVENNE, Soes. JWSE, Veersche Middelb. Dik vet zei 35, v. Gehakt 35, v. Lappen 45 40, Hamstukjes et Rijksm. 45, p. p. geldbelegging een onderhouden :entrum Vlissingen. Ved.C.VAN DER :r. 38, Vlissingen. Tweedehandsch MACHINE gevraagd. nder no 118, Bur. Goes. LADDERS vanaf srten, uit voorraad ENOU, Tel. 50, aal ingericht voor Schoonen Uwer Zaaitarwe en alle :anen. Peulvruchten e moderne Schoo- raagt onze billijke EN BOSCH Co. delWestwal9, Goes IOOP: i u d e n Huis, achtertuintje. 3, bij Tramsingel, lburg. N A. K. goedge- Wilhelmina met 9, 9. MAN, Biggekerke. platte Leur- of als nieuwe Leur- tassen, Melotte en :den. P. BOONE, Esmld, Abeele. koop: Het Fruit d. Biljetten in te aarden te bekomen ag. a. s. bij J. M. uwl. Wolfaartsdijk. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw E—iga—B—sin aiisi ULJ Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Wordt deze vraag gesteld, dan kan men dikwijls het antwoord hooren geven Zeker, als het beginsel niet in het ge drang komt. Zoolang dat niet het geval is, kan men lid zijn van een neutrale patroonsorganisatie. Als vanzelf rijst echter de vraagwan neer komt dit in het gedrang? Een neu trale organisatie moet geven en ne men. Immers wil ze voldoen aan den eisch des beginsels van het Chr. deel der leden, dan komt ze onmiddellijk daar door in conflict met het andere deel, dat leeft bij het liberale of individualistische beginsel. Dan houdt daarmede ook haar neutraal zijn op. Het geldt ook voor een neutrale orga nisatie niemand kan twee heeren die nen, of hij zal den eenen aanhangen en den anderen verlaten. Het gaat nu een maal niet om neutraal te zijn. Laten we toch eerlijk tegenover ons zelf en anderen zijn. Het kan eenvoudig niet anders, of iedere organisatie, die ar beidt aan het maatschappelijk welzijn, in het algemeen, of aan een der bedrijfstak ken in het bijzonder, zal in dat practi- sche werk gedreven worden door een b e- ginsel. En dus kan van neutraliteit geen sprake zijn. Daarom hebben we ook en hebben we inderdaad noodig een Christelijke Mid- denstandsvereeniging en Christelijke Pa troonsorganisaties. Het zit niet alleen in groote zaken, het zit ook en misschien nog wel meer in het kleine. Al wat gij doet, doe dat al ter eere Gods, dat moet ons bij al onzen arbeid leiden. Opkomen voor Christus op alle terrein des levens. Hoe zullen we nu met collega's in één organisatie kunnen leven, die dit niet aanvaarden? Al lijkt het voor iemand die er buiten staat, dat een Chr. organisatie precies het zelfde doet als een neutrale organisatie, daarom is dat nog niet hetzelfde. Door zich te geven in een neutrale or ganisatie, legt men zich een juk op, te zwaar om te dragen en is men verant woordelijk niet alleen voor wat er ge daan en besloten wordt, maar ook hoe dit gedaan wordt. Zeker, zoo schrijft „De Christelijke Bak kerspatroon", het geeft wel eens moei lijkheden om een plaatselijke patroons organisatie in het leven te roepen, maar laat men dan lid worden van den Chr. Bond in zijn bedrijf, en eens samenko men, al is het ook maar met twee of drie personen en de voorkomende zaken on derling bespreken. Wanneer ge dit hebt gedaan, en u bij de bespreking hebt laten leiden door het beginsel, gaat dan daarna uw standpunt mededeelen aan anderen, die niet met het Chr. beginsel rekenen. Mogelijk kunt ge ze dan tot uw zienswijze overhalen en dan hebt ge medegewerkt aan de doorwerking van uw beginsel voor het bedrijfsleven. Als we maar doordrongen zijn van den eisch der noodzakelijkheid, dan streven we wel naar doorwerking van onze be ginselen in het leven van bedrijf en ar beid. Ook een Chr. patroonsorganisatie zal moeten erkennen, dat er nog zooveel is, wat naar den mensch is, zooveel wat meer gaat om eigen behoud dan om de eere Gods, maar dat blij ft zoo, zoolang de zonde nog leeft in ons aller hart. Maar als we al beginnen ons beginsel opzij te zetten, bij het doel van ons werk, bij het plan, bij de teekening en het bestek, dan moet de bouw mislukken. Mogen de oogen van onze Chr. patroons opengaan voor het groote gevaar dat er is bij de neutrale organisatie. Klagen we niet op allerlei terrein over vervlak ken en afvloeien? Zou dat ook hierin niet zijn oorzaak hebben, dat we op het terrein van den arbeid te weinig met Gods gebod reke nen en den Godsdienst te veel beperken tot den Zondag? Typhus-epidemie in Chili. De medische dienst van het Chileen- sche leger is opgeroepen, om het offen sief te leiden tegen de typhus-epidemie, waardoor in een maand 4000 personen zijn aangetast. De sterfte onder de typhus-patiënten bedroeg ongeveer 30 procent. De autoriteiten hebben order gegeven, de bioscopen en andere openbare plaat sen van vermaak te sluiten, het onder wijs aan universiteiten en scholen voor lopig te staken, en de paardenrennen af te lasten. Roosevelt's program. President Roosevelt heeft gelast, dat alle regeeringscontracten in het kader van het program van het nationaal herstel gebracht moeten worden. Alle leveringen voor openbare werken moeten dus ge schieden door huizen, die den betreffen- den code aanvaard hebben. Johnson heeft een oproep tot de natie gericht, waarin hij het volk met aandrang uitnoodigt, thans in die winkels te koo- pen, welke den blauwen adelaar hebben uithangen. Niet naar de stratosfeer. Terwijl Cosijns bezig was met een nieuw onderzoek naar het weerstandsvermogen van den gondel van zijn ballon is de gon del geëxplodeerd. Een arbeider werd gedood, één ernstig gewond. De constructeur liep lichte kwetsuren op. Cosijns zelf bleef onge deerd. Dreigende toestand op Cuba. Naar het gerucht verluidt, heeft de am bassadeur der Vereenigde Staten, Welles, verklaard, dat de regeering van Was hington het onmiddellijk aftreden van Machado eischt. Een in de opslagplaatsen van kruide nierswaren te Havanna ingesteld onder zoek heeft uitgewezen, dat de eenige voe dingsmiddelen die nog beschikbaar zijn, rijst en witte boonen zijn. Brood, boter, melk, aardappelen en uien zijn in de winkels niet meer te krij gen. Dé spanning op Cuba wordt grooter Politie-auto's met machinegeweren gaan door de straten der steden, terwijl het op tal van plaatsen tot schietpartijen komt. President Machado zou bereid zijn het presidentschap af te staan aan den mi nister van oorlog Herrera. Volgens een niet bevestigde telefonische mededeeling, te Washington uit Havanna ontvangen, zou een deel van het garni zoen van Havanna aan het muiten zijn geslagen. President Machado zou gevlucht zijn naar het militaire kamp Columbia. Nadere berichten uit Havanna melden: Machado is met een escorte van vijf auto's met machinegeweren uit het pre- sidentieele paleis vertrokken met onbe kende bestemming. Volgens andere geruchten zou Machado vertrokken zijn in gezelschap van den mi nister van oorlog, generaal Herrera, om een conferentie te houden met den com mandant van de troepen. Het presidentieele paleis is omringd met barricades en ziet er uit als een be legerde stelling. Cavalerie trekt door de straten. Een nader bericht uit Havanna meldt, dat Machado zich teruggetrokken heeft in het kamp Colombia bij Havanna. Bij de besprekingen aldaar zou besloten zijn den minister van oorlog generaal Herrera aan te stellen als militair dictator. Hem zal de presidentieele eer bewezen worden. De toestand in Ierland. Het Iersche kabinet heeft gisternamid dag zitting gehouden, om te beslissen, of het al dan niet de parade der blauwhem- den op Zondag a.s. zal verbieden. De Valera vreest, dat alleen reeds het dragen van uniformen door een aantal fascisten aanleiding zou geven tot on lusten. Intusschen blijft generaal O'Duffy vast besloten, zijn mannen te doen defileeren ook al wordt het verbod afgekondigd. Hij heeft gisteren 't definitieve marsch- bevel uitgevaardigd, waaruit blijkt, dat hij het verbod van De Valera, om een ge- uniformeerende parade te doen houden, wil negeeren. Generaal O'Duffy heeft gisteren ver klaard, dat hij niet gelooft, dat De Vale ra de manifestatie zal verbieden. Hij zal den opmarsch der 15 deelnemende com pagnieën uit geheel Ierland zelf com- mandeeren. Naar een telegram uit Londen nog meldt, heeft generaal O'Duffy uitdrukke lijk verklaard, geen staatsgreep te zullen uitvoeren. De regeering heeft intusschen alle voor zorgsmaatregelen getroffen. Naar de „Star" meldt, zullen in de re- geeringsgebouwen mannen met revolvers machinegeweren en traangasbommen ge reed staan. Rumoer in Estland. Het Estlandsche telegraaf-agentschap meldt: Naar aanleiding van een onverant woordelijke agitatie en de verspreiding van allerhande paniekgeruchten, die de openbare meening verontrusten, heeft de regeering den staat van beleg afgekon digd. Alle bonden van voormalige front strijders, de vereeniging der socialistische jeugd en twee andere uniform-dragende vereenigingen zijn verboden. Er zijn maatregelen getroffen, om de pers en openbare vergaderingen te con troleeren. Korte berichten. De Freie Presse, het te Amsterdam gedrukte Duitsche (socialistische) week blad, schrijft, uit Duitsche regeeringskrin- gen te vernemen, dat dr Goebbels binnen afzienbaren tijd zijn portefeuille als rijks minister van propaganda zal neerleggen en de Duitsche cultuur-propaganda in het buitenland op zich zal nemen. Tegelijk met hem zal dr Ley uit de eerste rijen der nazi-leiders verdwijnen. Als zijn op volger in de leiding van het arbeiders front wordt Gregor Strasser genoemd. De Freie Presse voegt hieraan toe, dat Goering bij deze wisseling de hand in het spel heeft. Vier krachtige ontploffingen snel na elkaar deden de vensterruiten van Sofia trillen. De bevolking snelde uit de huizen en vroeg of de kathedraal in de lucht ge vlogen of een opstand uitgebroken was, doch de ontploffingen bleken veroorzaakt te zijn door het afsteken van groote vuur pijlen om hagelwolken, die de stad nader den, te verdrijven! Het Italiaansche eskader van gene raal Balbo zou vanmorgen te vijf uur uit Lissabon starten. Balbo wil zonder tusschenlanding naar Rome vliegen. De temperatuur is Vrijdag in Zuid- Slavië tropisch geweest. Tal van perso nen zijn onwel geworden tengevolge van deze ondragelijke hitte. Onder de nieuwe professoren aan de universiteit te Istamboel bevinden zich drie vrouwen. Dit is de eerste maal, dat vrouwen in Turkije een leerstoel krijgen. In een) kindervacantie-kolonie bij Gouville sur Mer, waar ongeveer 1700 kinderen verzameld waren, sloeg gister morgen bij een plotseling opkomend on- weder de bliksem in een weide, waarop 150 kinderen bezig waren gymnastiek oefeningen te verrichten. Een knaapje en een onderwijzer werden gedood, zeventien kinderen werden gewond. De gemeentebegrooting 1934 van Amsterdam. B. en W. van Amsterdam zijn er thans in geslaagd, de ontwerp-begrooting 1934 der gemeente sluitend te maken zonder verhooging der belastingen. Rust en orde bij de werkverschaffing. Er is een scherper optreden te verwach ten van de autoriteiten tegen onbehoorlijk gedrag, bij de werkverschaffingen, dat zich soms zelfs uit in mishandeling of be dreiging van het toezichthoudend perso neel. In een desbetreffende circulaire, na mens den Minister door de Rijksinspectie gezonden aan de gemeentebesturen, wordt in dit verband o.m. het volgende geschre ven: Voor een goeden gang van zaken in de werkverschaffing is het (echter) niet vol doende, dat de tewerkgesteldén zich ont houden van strafbare handelingen. Van de tewerkgestelden moet worden gevergd, dat zij den goeden wil bezitten zonder welken geen behoorlijke loop van zaken mogelijk is en voorts dat uit hun gedrag op de werkverschaffing deze goede wil voortdurend blijkt. In verband hiermede zullen voortaan, de door of vanwege den Minister van Sociale Zaken toegestane plaatsingen bij de werkverschaffing een voorloopig karakter hebben en slechts van kracht blijven zoolang de betrokkenen door goed gedrag en ijver toonen de aan hen bestede overheidszorg waardig te zijn. In het bijzonder zal de eerste maand van tewerkstelling als proeftijd worden beschouwd en zal voortzetting der tewerk stelling slechts mogelijk zijn voor die ar beiders, die ten volle aan de hier ge stelde eischen voldoen. Knoeierij met paspoorten. De Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland heeft een aanschrij ving gericht tot alle burgemeesters in die provincie, waarin hij erop wijst, dat sinds in Duitschland verscherpte deviezen- maatregelen worden genomen en van me degenomen marken aanteekening wordt gehouden in de paspoorten, het herhaal delijk voorkomt dat de betrokkenen, om de consequenties van die aanteekening te ontgaan, een of meer bladzijden uit hun passen scheuren, deze vervangen door andere enz. Het ligt voor de hand, dat het opzette lijk beschadigen event, vervalschen van een paspoort is te beschou ven als het misbruik maken daarvan. Dé Commissaris verzoekt den burge meesters derhalve, bij aanbieding ter ver lenging van paspoorten op bovenstaand misbruik te doen letten en, indien daar van iets blijkt, de gevraagde verlenging te weigeren en aanvragers voor een nieuw paspoort naar hem (Commissaris) te ver wijzen. De gebeurtenissen in Nederl.-lndië. Aneta meldt uit Buitenzorg: Djamaloedin Tamin, commissaris van de Pari, Mohamad Axif Siregar, alias Mohamad Ajoob Siregar, agent van die partij ter Sumatra's Westkust en Palem- bang en Daja bin Joesoef, agent te Bata via, zullen te Boven-Digoel worden ge ïnterneerd. De nationalist Djamaloedin Tamin is dezelfde die onlangs in Singapore werd gearresteerd. Verstandig besluit. Het vragenrecht der Kamerleden is een schoone zaak mits het niet misbruikt wordt. Dit misbruik kan op verschillende wijzen geschieden en iemand die het meer dan eens misbruikt heeft is de communist Wijnkoop. Deze afgevaardigde had einde Juli weer vragen, dezen keer over twee Surinamers, die naar een zenuwinrich ting zijn overgebracht. De voorzitter van de Kamer, jhr Ruys de Beerenbrouck, heeft echter geweigerd de vragen door te sturen, aangezien zijl „bizondere perso nen" betreffen en niet van algemeene strekking zijn. Mr Fock treedt af als voorzitter van Vrijheidsbond. Naar de „Tel." meldt heeft de Minister van Staat mr D. Fock het voornemen te kennen gegeven tegen 15 Oct. a.s. het voorzitterschap van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond" neer te leggen. Chr. Nationale Werkmansbond. In de gisteren voortgezette vergadering van den Chr. Nat. Werkmansbond hield het Tweede-Kamerlid de heer J. A. Bak ker, een referaat over „De Bondstaak vooral nu". Hij vatte zijn betoog samen in twee resoluties, welke hij de vergade ring voorlegde: In de eerste wordt uitge sproken, dat de productieve werken zoo veel mogelijk behooren te worden uitge voerd door het vrije bedrijf met verplicht stelling van een percentage werklooze ar beiders, dat geregistreerd is bij de Ar beidsbeurs en haar organen. Nieuwe pro ductieve werken, zooals kanaliseering, aanleg van wegen, ontwatering, enz., die nen ter hand genomen te worden. De ar beid van vrouwen, vooral van gehuwde vrouwen dient te worden beperkt. Voorts moet de werkloosheidsverzekering wette lijk worden geregeld, en wijziging van de invaliditeitswet ter opneming van alle ar beiders in sociale verzekering is dringend noodzakelijk. De Ouderdomswet zou in dier voege moeten worden gewijzigd, dat met geringe geldelijke opoffering de klei ne zelfstandigen tegen de gevolgen van ouderdom verzekerd kunnen worden. De tweede resolutie stelt o.m. voor, dat een commissie tot herziening van het so ciaal program van den Bond dient te wor den ingesteld. De sociale arbeid onder de jeugd behoort te worden bevorderd door een samenwerking met de Chr. jeugdor ganisaties in het algemeen. Verder heeft de heer E. S. v. Veen, lid van het hoofdbestuur, een referaat gehou den over Steunmaatregelen voor den landbouw en landarbeidersloonen. Aan het einde van dit referaat stelde spr. voor de volgende motie aan te nemen en te zenden aan den minister van econo mische zaken: De Christelijke Werkmansbond, in ver gadering bijeen, overtuigd van de noodza kelijkheid der steunmaatregelen voor de door de oeoonomische crisis zwaar getrof fen landbouwbedrijven, mede van oordeel, dat de arbeiders in de gesteunde bedrijven dienen te deelen in de voordeelen, die voortvloeien uit de van overheidswege ge troffen of te treffen maatregelen, waar van tot heden slechts weinig viel te be merken, terwijl de positie van den land arbeider van dien aard is, dat zijn sober bestaan geen vermindering wettigt, ver zoekt Uwe Exc. beleefd, doch met den meesten aandrang, bij de uitvoering der regelen tot steun van den landbouw, het maximum te willen doen wat in 't vermo gen van Uwe Exc. ligt, om te voorkomen, dat de loonen der landarbeiders in nog meerdere mate dalen, alsmede zoodanige maatregelen te willen treffen, dat de ar beiders in de gesteunde "bedrijven deelen in de voordeelen ten bate dier bedrijven verkregen. Na uitgebreide besprekingen zijn de resoluties, voorgesteld door den heer Bak ker en de motie, voorgesteld door den heer v. Veen met algemeene stemmen aangenomen. De uitslag der verkiezing van leden van het hoofdbestuur was, dat herkozen zijn de heeren A. Broen, P. Janse Azn. en J. Koning en dat gekozen is in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer v. Meggelen, de heer Th. Bloemberg uit Rotterdam. Binnenland. Verdere bezuiniging op onderwijs. Scherpe maatregelen bij de werkverschaf fing. Buitenland. Dé spanning in Ierland. Staat van beleg in Estland. De gebeurtenissen op Cuba. Ingezonden Mededeeling. de hand gelegd op een pracht partijtje Uitsluitend de beste kwaliteiten met mooie lichte bloemetjes kunnen wij U thans aan bieden voor 98 cent per el. Koop het nu voor het te laat is I Engelsch schip omhoog ge varen. Het Engelsche stoomschip Port Sydney, van Antwerpen naar Londen, is omhoog gevaren op de Zandplaat nabij Walsoorden. De sleepbooten Goliath en Max zijn res pectievelijk van Vlissingen en Rilland- Bath ter assistentie derwaarts vertrok ken. Wat kan gebeuren. Dezer dagen beleefde een dame een ongekende en zeer onaangename sensatie. De laat ste tram uit Holland leverde aan het sta tion Serooskerke (Sch.) een vermoeide en afgereisde juffrouw af. Eenzaam op het verlaten stationnetje, géheel vreemd in de duisternis der Schouwsehe binnenlanden, was het een uitkomst, toen een behulp zame voorbijganger zijn diensten aanbood. Na een lange wandeling onder den zo- merschen sterrenhemel, was de man blij, dat 'hij zijn gezellin aan het opgegeven adres kon brengen. Echter groote consternatie. Na vijf uur reizen uit Rotterdam kwam men tot de ontstellende wetenschap, dat de on fortuinlijke reizigster de bedoeling had ge had, iemand in Serooskerke (Walcheren) met haar komst te verrassen. De dorpe lingen stonden paf, vooral toen bleek, dat een Amsterdamsc'h reisbureau de reis „in orde" had gemaakt. Hulpvaardige lieden zorgden voor een onderkomen en den vol genden morgen vervoerde een K. L. M.- machine uit Haamstede de verdoolde naar Vlissingen. (Z. Nsb.) „De Zeeuwsche Beke r". In beginsel is te Kruiningen en te Ril- land-Bath besloten tot oprichting van een Comité tot steun van de vervolgde Chris tenen in Rusland. Eenige nog te vragen personen zijn met vacantie afwezig. Daar om wordt met publicatie van de namen der Comité-leden nog eenige dagen ge wacht. In elk geval kan in September de ar beid worden aangevangen. Middelburg. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende ad vertentie, betreffende de aangifte van leerlingen voor de Handelsavondschool alhier. Juist in deze tijden, nu het zoo moeilijk is een betrekking te krijgen, moe ten de ouders zorgen dat hun kinderen flink ontwikkeld zijn. Daartoe biedt de Handelsavondschool ruimschoots gele genheid. Jongelui, die de lagere school verlaten hebben, ontvangen daar alge meen ontwikkelend onderwijs gedurende drie jaren, en bovendien kan men opge leid worden voor het vakdiploma Steno grafie en Machineschrijven, en voor de praktijk-diploma's Boekhouden en elk der moderne talen. Grondverkoop. Zooals in de jongste raadsvergadering bleek konden de besluiten van 10 Mei tot verkoop van gemeentegrond bij de Griffioen en do Meidoornlaan, in tegenstelling met vorige geheel gelijkluidende, de goedkeuring van Ged. Staten niet erlangen. De reden was, dat bij Kon. besluit van 7 Juni 1932 is komen vast te staan, dat verkoopvoor waarden geen bepalingen mogen bevatten, welke een materie regelen, waarvoor de Woningwet een publiekrechtelijke rege ling vordert. Ten aanzien van het bouw terrein aan de Griffioen had dan ook krachtens het bepaalde in art. 36 van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1