VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - Ne. km Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)eZeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medcdeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto t 0.85. Bij contract belangrijke korting. DE ACTIE TEGEN MINISTER VERSCHUUR. Wij hebben onlangs melding gemaakt van den feilen aanval, door dr L. G. Kor tenhorst gericht op de economische poli tiek van minister Verschuur; en van de critiek, door den R.-K. senator den heer Blomjous in de laatste vergadering der Eerste Kamer geuit, terwijl we ook mede- deeling deden van de bewering van de „Limburger Koerier", dat bet geheele ka tholieke Zuiden stond achter de sociale organisaties, wier denkbeelden, aldus dit blad, door dr Kortenhorst voortreffelijk werden vertolkt. Waarom het zoo plotseling tot deze heftige uitbarstingen tegen den R.-K. be windsman komen kon, is een vraag die thans opgeworpen is door de redactie van het „Alg. Handelsblad", die er in een uitvoerige beschouwing het volgende ant woord op geeft: „De reden is niet ver te zoeken. De principieels protectionisten en „handels activisten" in Nederland zien hun kans schoon om eindelijk hun economische be ginselen te doen zegevieren. De crisis noopt Nederland om uit nood zijn tradi- tioneele vrijhandelspolitiek op te schorten, waarmede het sterk en wel varend geworden is. Dit oogenblik willen de heeren Korten horst, Blomjous c.s. nu blijkbaar gebrui ken om nu ook principieel en permanent overstag te gaan. Het tempo van den heer Verschuur be valt den heeren niet. En evenmin kunnen zij het verkroppen, dat minister Ver schuur minder overtuigd is van de prin cipieels voortreffelijkheid van zijn on vermijdelijke crisismaatregelen, dan de heer Kortenhorst en zijn handelsactivis ten, die, zooals bijv. de R.-K. Utrechtsche Courant dezer dagen schreef, het gelukkig achten dat Nederland nu eindelijk over gaat tot de actieve handelspolitiek „waar voor velen in den lande zoo lang en zoo energiek gestreden hebben en daarvoor slechts ondank hebben geoogst." Hier ligt inderdaad de klove. De heeren Kortenhorst c.s. beschouwen als het normale apparaat voor een han delsnatie, datgene, wat minister Verschuur terecht als een betreurenswaardig nood- zakelijkkwaad wenscht te zien. Wat de „autarkie" betreft, waarmede dr Kor tenhorst en de zijnen zoo gaarne flirten, herinnert het blad aan hetgeen de minis ter daarover in de Eerste Kamer heeft gezegd: Inzake de autarkie is er groot gevaar, dat wij elkaar niet verstaan. Het gaat niet aan opeens rechtsomkeert te ma ken met miskenning van den histori- schen groei van ons productie-appa raat, ingesteld voor een belangrijk deel op export. Men kan niet verwachten, dat de oude, gunstige verhouding tus- schen binnenlandsche consumptie en buitenlandschen afzet geheel zal her stellen, maar Wij blijven vasthouden aan het vertrouwen, dat in de toekomst een belangrijke export zal zijn wegge legd voor landbouw en industrie. Die moeten zich echter aan gewijzigde om standigheden aanpassen. Wij gedragen ons niet, alsof wij ons huis moeten ver laten om er nooit in terug te keeren. Dr Colijn zal zeker niet willen beamen, dat alle consideratie voor de vrijhandels gedachte overboord moet worden gezet. „Het is trouwens de vraag, of de room- sche frondeurs het onderling geheel eens zijn over hetgeen zij willen op so ciaal-economisch gebied. De fascistisch gezinde stroomingen, die den laatsten tijd in Limburg loskomen, hebben in 't room- sche kamp zelf groote beroering gewekt, en het is zeker de vraag of het import nationaal-socialisme zich in alle opzich ten zou kunnen verzoenen met de inzich ten van den secretaris van den r.-katko- lieken werkgeversbond. Elders, in het r.-k. Dagblad van N. Brabant vonden wij de verwonderde ox>- merking, dat het roomsche urgentiepro gram maar liever geheel zwijgt over het probleem van de al of niet handhaving van den gouden standaard; met een dui delijke hint dat er onder de roomsche werkgevers velen zijn die het met die handhaving niet eens zijn. Er schijnt dus in de roomsche gelederen op economisch gebied allerminst die eenheid van zin te bestaan, waarin de heeren Kortenhorst c.s. ons willen doen gelooven. Trouwens, de r.k. Maasbode heeft al geschreven dat er geen enkele reden is om aan minister Versohuur het vertrouwen op te zeggen Hpt komt ons voor dat de onrust in de r.-k. Staatspartij den heeren Kortenhorst c.s. parten speelt. Maar dat mag o.i. geen reden zijn om de verhoudingen in en om de tegenwoordige regeering uit het oog te verhezen. De extra-parlementaire crisis- regeering, waarin het grootste deel der nationale krachten is geconvergeerd, heeft met tot taak een roomsch program van handelspolitiek uit te voeren. Het moot de levensbelangen der geheele natie beschermen en bevorderen, met zoo breed mogelijke nationale medewerking. In dien zin opgevat, is de volksvertegen woordiging het is reeds gebleken be reid om de regeering groote volmachten te geven. De actie van den heer Kortenhorst en zijn vrienden zou slechts tot heilloos gevolg kunnen hebben, dat die bereidwil ligheid biji velen in de kiem werd ge smoord. Lindbergh omgekomen? Reuter seint uit Kopenhagen het schok kende bericht, dat daar het gerucht loopt, dat kolonel Lindbergh op Groenland is gevallen en om het leven gekomen. Men doet op het oogenbik nog moeite, om nauwkeuriger berichten te krijgen. Lindbergh moest gisteren vliegen van Julianahaab naar Angmagsalik, één van de gevaarlijkste etappes van zijn vlucht. Kort nadat hij had moeten vertrekken, werd draadloos in Denemarken een be richt ontvangen, waarin gezegd werd, dat zijn toestel bij een val was vernield en hij zelf gedood was. Uit New-York wordt nog gemeld: De Pan American Airways berichten dat Lindbergh gewoon was, deze maat schappij te verwittigen, wanneer hij voor eenige vlucht vertrok. Hij heeft dit Don derdag niet gedaan, zoodat de maatschap pij vermoedt, dat hij zich nog in Juliana haab bevindt. Nader wordt nog uit Kopenhagen ge meld: In de berichten die Donderdagavond op het departement voor Groenland te Kopenhagen ontvangen zijn, was van een ongeluk geen sprake. Daarin werd gezegd dat Lindbergh nog niet was opgestegen, Omdat hij gunstiger weersomstandigheden wilde afwachten. Een toespraak van Balbo. Generaal Balbo heeft te Lissabon de be manning der vliegtuigen van zijn eskader toegesproken. De officieren en mecano's stonden in carré opgesteld. Balbo bracht in zijn toespraak een groet aan zijn va derland en aan den Duce en zeide, dat de tocht van het eskader de Italiaansche kleuren zeer hoog geheven had. Hij ein digde met den uitroep: Voor het vader land, voor den Koning, voor den Ducel De leden der bemanning beantwoordden dezen uitroep met geestdrift. Generaal Balbo heeft allen leden der equipage bevordering tot een hoogeren rang toegezegd. Gistermiddag is Balbo door president Carmona ontvangen en des avonds heeft ter eere van de Italiaansche vliegers een stierengevecht plaats gehad. Balbo is voornemens pas Zaterdag naar Italië te vertrekken, omdat het stoffelijk overschat van den zoo rampspoedig om het leven gekomen luitenant Squaglia, dat per boot naar Rome zal worden overge bracht, niet eerder te Lissabon zal kunnen worden verwacht. Generaal Balbo verklaarde verheugd te zijn over het resultaat, doch zeide, dat er geen excuus is, dat hij1 met 24 toestellen uit Amsterdam is vertrokken en slechts met 23 te Ostia zal terugkeeren. Uit Rome wordt gemeld, dat aldaar alles in gereedheid wordt gebracht voor een feestelijke ontvangst van de leden van het eskader van Balbo. De toestand in Ierland. De Valera in de Dail overschreeuwd. Er is gisteren, in de laatste vergade ring van de Dail Eireann een stormachtig debat ontstaan, waarbij De Valera voor het eerst, sinds hij1 zitting heeft in de Dail, het spreken belet is. Aan het eind van een debat over den huidigen economischen toestand in Ierland, dat vier uren ge duurd heeft, wilde De Valera spreken. Hij werd voortdurend in de rede ge vallen en uitgescholden. Dat duurde tot kwart over twee. Toen stond de Speaker op en verklaarde, boven het lawaai uit schreeuwende, de zitting verdaagd tot 27 September. Het was De Valera niet mogelijk ge weest het standpunt der regeering inzake het verbieden van de betooging der na tionale garde, die Zondag gehouden zal worden, uiteen te zetten. Donderdag waren te Düblin zeer wilde geruchten in omloop betreffende een te verwachten fascistischen staatsgreep en de onvermijdelijke botsingen tusschen de fascisten en het Iersehe republikeinsche leger. De Valera heeft tot nu toe de tegen Zondag vastgestelde parade der 30.000 blauwhemden voor het oorlogsmonument te Dublin nog niet definitief verboden. Reeds Donderdag kwamen honderden blauwhemden uit verschillende gedeelten van Ierland naar Dublin. Voor het week end zijn vele extra-treinen ingelegd. Mo gelijk zal de regeering verbieden deze extra-treinen te laten rijden. De huidige sterkte der fascisten is voorloopig nog een geheim. Hun leider, generaal O'Duffy, heeft verklaard, dat 30.000 leden aan den opmarsch zullen deelnemen. In regeeringskringen acht men dit aantal overdreven. De sterkte van het republikeinsche leger wordt op 150.000 man geschat. De onlusten op Cuba. Ondanks de terroristische methoden, door den president toegepast, duurt de algemeene staking voort. Te Santiago heeft de militaire bevelhebber alle win kels gelast binnen vijf dagen hun winkels te heropenen, onder bedreiging, dat win keliers, die daaraan geen gevolg geven, zullen worden beschouwd als opstande lingen. Het bestuur van de liberale partij, die op de hand is van president Machado, heeft gisteren vergaderd om het bemid delingsvoorstel van de Ver. Staten te overwegen, dat Machado zich zou terug trekken ten bate van een tijdelijken presi dent, die de goedkeuring wegdraagt van alle partijen. In politieke kringen wordt aangeno men, dat Machado's uren, door het toe nemen van den Amerikaanschen druk ge teld zijn. Afweer der Nazi-propaganda In Oostenrijk. De Oostenrijksche regeering heeft kort geleden tot de Fransche, Engelsche en Italiaansche regeeringen het verzoek ge richt een bijzondere legermacht van 8000 man op de been te mogen houden ter be strijding van de huidige daden van ter reur in Oostenrijk. Naar de diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, zouden de drie genoemde regeeringen bereid zijn, onder zekere voorwaarden haar toestem ming aan dit verzoek te geven. Deze voorwaarden houden in: De gevraagde legermacht mag slechts gedurende een bepaalden termijn onder houden worden en moet, in weerwil van haar politioneel karakter, onder de be voegdheid staan van den minister van oorlog, en dus onderworpen zijn aan de militaire discipline. Verder mag de sterkte van deze leger macht, tezamen met het geregelde leger, het in het vredesverdrag voor de Oosten rijksche troepen vastgestelde aantal van 30.000 man niet overschrijden. Daar het Oostenrijksche leger op het oogenblik slechts ongeveer 22.000 man telt, zou aan deze voorwaarde voldaan zijn. Polen en de staten der kleine entente zouden in hun kwaliteit van mede- onderteekenaars van het vredesverdrag om hun meening gevraagd worden. De tot dusver binnengekomen antwoor den zouden gunstig luiden. Hitler's interview over de Joden. Anderhalf uur nadat het bericht over het interview van Hitler met een verte genwoordiger van het te New-York ver schijnende Duitsche „Sonntagsblatt Staatszeitung und Herold" verspreid was, werd verzocht dit bericht voorloopig ach ter te houden, welk verzoek spoedig ge volgd werd door de mededeeling, dat het interview voorloopig niet mocht worden gepubliceerd. Van officieele zijde is het volgende medegedeeld: „Het door den Pruisischen persdienst der N.S.D.A.P. verspreide interview van den rijkskanselier met een Amerikaansch blad mag niet worden afgedrukt In de laatste weken is een dergelijk interview niet gegeven. De omstandigheden moeten eerst worden onderzocht." Faillissementen der Joden in Duitschland D'e economische tragedie van het Duit sche Jodendom wordt misschien door niets zoo duidelijk gedemonstreerd als door de cijfers der faillissementen. Overeenkomstig de publicatie van dit vooraanstaande Duitsche textielblad be vinden zich thans 44 firma's in betalings moeilijkheden Van deze zijn 23, dus meer dan 50 pet., Joodsch. Zeven pas uitge sproken faillissementen betreffen uitslui tend Joodsche firma's. Van de 8 firma's, die in de rubriek „pas uitgesproken ac- coorden" zijn opgenomen, zijn er 6 Joodsch; van de 11 firma's, die onder de rubriek „vroeger uitgesproken accoor- den" zijn gerangschikt, staan 8 firma's onder Joodsche leiding. Brutale Nazi's. De geheele Zwitsersche pers houdt zich druk bezig met een grensincident, dat heeft plaats gehad in een electriciteits- fabriek bij Bazel. Zeven Hitlerianen zijn, hoewel men hen gewaarschuwd had, dat zij het Duitsche grondgebied verlieten, Zwitserland ban nen gedrongen en hebben de woning van den Zwitserschen bewaker der fabriek doorzocht naar drukwerk. De Zwitsersche pers eisebt, dat een protest bij de Duitsche regeering zal wor den ingediend, dat de schuldigen zullen worden gestraft en dat maatregelen zul len worden getroffen, ten einde dergelijke incidenten in de toekomst te voorkomen Veertigurige werkweek in de Duitsche staalindustrie? Het bestuur van de Werkgeversvereeni- ging voor het district der Noord-Weste lijke groep van de vereeniging van Duit sche ijzer- en staal-industriëelen, heeft op zijn laatste bijeenkomst een resolutie aan genomen, waarin het o.a. luidt: „In den strijd tot vermindering der werkloosheid mo'eten alle mogelijkheden tot het aan stellen van nieuwe arbeidskrachten wor den benut. Wij bevelen daarom onzen le den dringend aan, ervoor zorg te dragen dat de gemiddelde werktijd van het ge heele bedrijf of een gesloten werkeenheid de veertig uren per week niet te boven gaat, in zooverre dit geen belangrijken bedrijfsbelangen in den weg staat." Naar fusie van Natten en Sappen in Zuid-Afrika? De complete uitwissching van den ras- senstrijd en de verwezenlijking van het republicanisme zijn een stap naderbij ge komen, nu het congres van de Natten in Transvaal met 5919 st. een motie heeft aangenomen, ten gunste van een fusie tusschen de Natten en Sappen. Het congres luisterde aandachtig naar een rede van Hertzog, die hoewel niet de finitief opkomende voor een fusie, er toch niet tegen was, en de meening uitsprak, dat het volk dient te beslissen. Hij achtté den tijd rijp voor een fusie van de par tijen in Transvaal Transvaal heeft nu verzocht een con gres der partij en uit de heele unie bij een te roepen, teneinde de kwestie van een fusie te bespreken- Een nieuwe Duitsche uitdaging van Oostenrijk. Reuter verneemt uit Londen, dat de rede, die de uit Oostenrijk gezette Duit sche nazi-inspecteur voor Oostenrijk, Ha- bicht, Woensdagavond te Munchen voor de radio heeft gehouden, en waarbij hij ondanks de geruststellende verklaring van de Duitsche regeering aan Italië, op nieuw op de grofste wijze op het bewind van Dollfuss in Oostenrijk en de inter ventie van de mogendheden te Berlijn heeft gescholden, beschouwd wordt als een hoogst ernstige ontwikkeling van het Duitsch-Oostenrijksche vraagstuk. De toestand, die geschapen is door de anti-Oostenrijksche propaganda werd be schouwd als een gelegenheid om de op rechtheid van Hitler's bedoelingen te be wijzen. Korte berichten. Onder de boeken, welker uitvoer uit Duitschland naar het buitenland ver boden is, bevindt zich ook het boekwerk, dat de namen van 10623 Duitsche Joden bevat, die in actieven dienst gedurende den wereldoorlog voor hun vaderland stierven. Dit boek werd het vorig jaar uitgegeven; op den omslag is een fasci- mile afgedrukt van een brief van presi dent Hindenburg, waarin hij de ontvangst bevestigt van het boek, dat hij accepteert „in eerbiedige herinnering aan de kame raden, die stierven voor het vaderland". In de buurt van Rijssel is een ka- toenfabriek afgebrand, waardoor een schade van ongeveer 1 millioen francs werd veroorzaakt Naar Reuter uit Straatsburg meldde, was het geheele personeel van da tram, dat sinds verleden week Woensdag ge staakt had, gistermiddag om twee uur weer op zijn post om het werk te her vatten, doch moest men toen nog wachten op toestemming van de overheid om het bedrijf te hervatten, daar deze ver boden had de trams te laten rijden. De leden der Italiaansche fascis tische jeugdorganisaties, die een bezoek aan Duitschland hebben gebracht, zijn naar Italië teruggekeerd. Het gemeentebe stuur van Leipzig heeft hun feen jong leeuwtje meegegeven, dat bedoeld is als geschenk voor den ItaJiaanschen minister president Mussolini. De Koningin als artiste. Dinsdagmiddag heeft H. M. de Ko ningin op onopvallende wijze geruimen tijd doorgebracht in Stompwijk. Slechts heel enkelen van de vele voorbijgaanden, welke van hun werk kwamen, herkenden het Staatshoofd in de schilderes, die met een dame had plaats genomen bij de heg van den tuin van den heer v. d. Kraay. De Koningin bracht de ophaalbrug en het geboomte van hoeve Scheria met het daarnaast gelegen arbeidershuisje op doek. Dé hofauto parkeerde op eenigen afstand. Siraperlo. In verband met de vele beschouwingen, die de laatste dagen in de pers gehouden zijn over de vraag, of het Straperlo tot Binnenland. De nationale huldebetooging op 9 Sep tember. Het cadeaustelsel. De dekking van het spoorwegtekort. Buitenland. De spanning in Ierland. De onlusten op Cuba. Fusie der partijen in Zuid-AMka? Krijgt Oostenrijk een speciaal leger? Lindbergh omgekomen? de hazardspelen moet worden gerekend, en over het standpunt van de Regeering tegenover deze vraag, wordt medege deeld, dat de Regeering thans overweegt te bevorderen, dat proces-verbaal zal wor den opgemaakt, ten einde die vraag door de Justitie te doen beantwoorden. Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. In het laatste nummer van het Week blad voor den. Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren, worden eenige woorden gewijd aan de tegenwoordige sa menstelling van het bestuur van de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten, zulks naar aanleiding van het feit, dat op de in Juni j.l. gehouden algemeene ver gadering de heer C. F. Klaar, secretaris van Enschedé, en sedert verscheidene ja ren de eenige gemeente-secretaris in het bestuur der vereeniging, door een burge meester is vervangen. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de heer Klaar lid van het dagelijksch bestuur was en dat het bestuur thans bestaat uit 14 burge meesters en 2 wethouders. De redactie van genoemd weekblad acht het namelijk zeer verkeerd, als men voortgaat met het bestuurslidmaatschap der vereeniging steeds meer tot een mo nopolie voor burgemeesters te maken, aangezien de vereeniging naar de mee ning van die redactie op den duur haar nuttig werk slechts zoo goed mogelijk kan verrichten, als ook in haar bestuur de speciale kennis en ervaring van den ge meente-secretaris niet ontbreekt In het betreffende artikeltje lezen we dan verderMet van de bestuursverga deringen een burgemeesterskransje te maken, dient men geen enkel belang. Jaarvergadering Chr. Nat. Werkmans Bond. Nadat de jaarverslagen m de begroe ting waren vastgesteld, spraken achter eenvolgens ds Barbas als vertegenwoor diger van de synode der Ned. Herv. Kerk, de heer H. Amelink als vertegenwoordi ger van het Chr. Nationaal Vakverbond en de heer R. Hagoort als vertegenwoor diger van Patrimonium, de vergadering toe. In de middagvergadering hield het lid der Tweede Kamer, de heer J. Bakker, een referaat over bet onderwerp: De bondstaafc vooral nu. Na afloop der middagvergadering heeft het gemeentebestuur van Amsterdam, het bondsbestuur en de vertegenwoordigers der afdeelingen officieel ontvangen. Heden wordt de vergadering voortgezet. Het cadeaustelsel. Dezer dagen heeft het „Nationaal Co mité tot beteugeling van het cadeau-stel sel" de veelzijdige gegevens die het, als resultaat van het voor eenigen tijd terug ingestelde nationaal onderzoek naar het cadeau-stelsel, heeft bijeen gebracht, ge publiceerd. Het onderzoek omvatte o.a. een 9000-tal organisaties, instellingen en firma's, ter wijl de gegevens werden ontleend aan de 1870 ingekomen ingevulde vragenlijsten, waaruit o.a. bleek, dat 95 pet. van de be langhebbenden, die hun antwoord inzon den, tegen het cadeau-stelsel is en van deze categorie zich bovendien 90 pet. vóór wettelijke regeling van dit verkoopsys teem verklaart. Dit rapport en het schema van Wet, aanbevolen door den Middenstandsraad worden thans door de betrokken instan ties nader bestudeerd, waarna de minis ter van Economische Zaken t.z.t zijn standpunt in deze aangelegenheid zal be palen. Dekking van hef spoorwegfekort. Naar „De Telegraaf" weet mee te dee- len zal getracht worden de spoorweg-situ atie te saneeren door de invoering van een extra-belasting op het automobiel- verkeer langs den weg meer in het bij zonder het vrachtvervoer en het auto- busverkeer uit welke heffing een op brengst wordt becijferd van f6 tot f7 millioen per jaar. De bedoeling van deze heffing is niet alleen het scheppen van nieuwe inkomsten ter dekking van het tekort, maar tevens om een principiëel meer gelijke verdeeling van lasten tus schen de verschillende middelen van ver voer te land in het leven te roepen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1