Onderwijs Gemengd Nieuws. Telegrammen. Financieële Berichten. Burgerlijke Stand Marktberichten. Sn op 14.000 en ie adviseert ^voorwaardelijk verhouding van in anders wen- irderheid wordt [aangenomen, ■eenkomstig het inraad, gehoord .er Meene, beslo- hrengen in art. bedoeld is als [kanten, die hun ;e van pensioen- ig van het rijks- trv uilen. Geref. Kerken. It e 11 i n g. >r Geref. Kerken >urg haar drie- aanvangen, zal Prof. Dr F. G. Ch. Aalders, hoogleeraar aan le Theol. Facul- tr Geref. Kerken |k, buitengewoon lteit der Godge- l predikant der hoogleeraar der H. H. Kuyper, >g niet aanwezig 'rof. Dr J. Rid- Istra en Prof. Dr Igleeraar aan de lKerken te Kam- Geref. Kerken, ieraren te Kam- door 't over- iouwman. 5art. Synode der lingen, als primi iMiedema te Gro- Winsum en de te Groningen en en als secundi: lerghuis te Win- itoor te Zuidhorn J. Hakkenes te tietema te Hou- 3art. Synode der Jsl'and-Noord als W. A. v. Es te Klaarhamer te en: Y. Baumfalk Wal te Harlin- bedikanten: Ds J. W. H. den Hou- ïderlingen: D. S. S. T. Greydanus 3art. Synode der lesland-Zuid, als 1 D. P. Koopmans K. Minnema te A. Borkent te sen Jzn te Hom- predikanten: Da en Ds G. M. van I ouderlingen: W. de Vries te Gor- IPart. Synode der Ithe, als primi de ■rsema te Nieuw- lKroes te Ruiner- H. Scheffer te feppel en als se is J. Schaafsma )s P. Hekman te l: J. v. d. Meu'len lelveld Jr teRui- IPart. Synode der |jssel als primi de - te Zwolle en Ds de ouderlingen: Ham en W. vein Is secundi de pre- |n te Wierden en te Vroomshoop uperus te Almelo £rim. [Part. Synode der ferland als primi ouma te Arnhem |m kant. Zoo wa- Hamish binnen- lis het, Hamish?" |aan wat hij doen roordde Hamish. t |itkamer, waar ze En Arthur zit kiek te copieeren. Ite in het vertrek, phten voor den raren verdiept in luchtte de laatste onderdrukt on- I hoofd naar rfem Vewekte, jonge ge- Vermoeid uitzag. iarley, oude jon- Hlamish. Daar niet mee klaar en tijd om me te hier." moeilijkheden br maar niet mee hij. ordt vervolgd.) r? en Dr G. Keizer te Rheden-iDe Steeg en de ouderlingen: W. v. d. Born te Zwarte- broek en F. W. Wielenga te Apeldoorn en als secundi de predikanten: Ds P. G. de Bruyn te Apeldoorn en Ds G. Renting te Winterswijk en de ouderlingen: G. Riet berg te Winterswijk en A. Veerman te Er- melo. Afgevaardigd door de Part. Synode der Geref. Kerken van Utrecht als primi de predikanten: Ds B. Alkema te Soest en Dr H. Kaajan te Utrecht en de ouderlingen: J. J. v. Gommenee te Utrecht en W. J. Voogsgeerd te Nieuw-Loosdrecht en als secundi de predikanten: Ds P. de Jong te Spakenburg en Ds J. G. Meynen te Baarn en de ouderlingen: N. Verrip te Vinke- veen en E. H. v. Leeuwen te Veenendaal. Afgevaardigd door de Part. Synode der Geref. Kerken van Noord-Holland als pri mi de predikanten: Ds J. L. Schouten te Amsterdam en Ds A. Schweitzer te Buik sloot en de ouderlingen: G. v. Zeggelaar te Ransdorp en G. v. d. Steen te Amster dam-West en als secundi de predikanten: Ds D. Hoek te Enkhuizen en Dr D. J. van Katwijk te Velsen en de ouderlingen: J. H. v. Linschofen te Amsterdam en S. van Wijk te Vijfhuizen. Afgevaardigd door de Part. Synode der Geref. Kerken van Zuid-Holland-Noord als primi de predikanten: Dr K. Dijk te 's-Gravenhage-West en Ds H. Meijering te Katwijk a. d. Rijn en de ouderlingen: W. Hummel-en te Alphen a. d. Rijn en M. A. D. H. Sc'halekamp te Wassenaar en als secundi de predikanten: Ds E. H. Broek stra te Rijnsburg en Ds A. H. v. Minnen te 's-Gravenzande en de ouderlingen: S. Janssens te 's-Gravenhage-Oost en G. v. Muiswinkel Mzn te Zwammerdam. Afgevaardigd door de Part. Synode der Geref. Kerken van Zuid-Holland-Zuid als primi de predikanten: Ds W. W. Meynen te Dordrecht en Ds D. Po1! te Rijsoord en de ouderlingen: G. Monster te Westmaas en G. Zwaan te Meerkerk en als secundi de predikanten: Dr E. D. Kraan te Vlaar- dingen en Ds F. G. Meyster te Rotterdam en de ouderlingen: L. H oogeboom te Oud- Beyerland en H. J. v. Wijlen te Rotterdam. Afgevaardigd door de Part. Synode der Geref. Kerken van Zeeland als primi de predikanten: Ds A. G. Hey te Koudekerke en Ds A. Scheele te Kapelle-Biezelinge en de ouderlingen G. P. Pouwer te Middel burg en E. Tange te Rillaud-Bath en als secundi de predikanten: Dr J. van Lonk- huyzen te Zierikzee en Ds W. H. v. d. Vegt 'te Goes en de ouderlingen: B. H. Lavo-oy te Middelburg en K. Poldefman te Meliskerke. Afgevaardigd door de Part. Synode der Geref. Kerken van Noord-Brabant en Lim burg als primi de predikanten: Ds H. de Bruyn te Nieuwendijk en Dr K. Sietsma te Eindhoven en de ouderlingen: H. Knook te Klundert en W. Nienhuis te Geldrop en als secundi de predikanten: Ds J. H. Jonker te Werkendam en Ds D. de Wit te 's-Hertogenbosch en de ouderlingen: A. Bax te Zevenbergen en G. de Jong te Alm- kerk. Afgevaardigd door de Part. Synode der Oud-Geref. Kerken van de Graafschap Bentheim en Oost-Friesland als primi de predikanten: Ds E. Kolthoff te Veld'hau- sen >en Ds L. Mensink te Noordhorn en de ouderlingen: G. J. Vette te Veldhausen en H. Jutting te Bunde en als secundi de predikanten: Ds J. E. Goudappel te Em- lichheim, 'Ds G. Huksman te Bunde en de ouderlingen: J. H. Kip te Emlichheim en J. Mertens te Bunde. Afgevaardigd door de Part. Synode der Geref. Kerken van de Classis Batavia, die de rechten heeft van een Part. Synode, evenals de Oud-Geref. Kerken in Pruisen, als primi de predikanten: Ds J. G. Fern- hout te Bandoeng en Ds Th. Kuipers te Djocja en de ouderlingen: J. Postma te Batavia en J. Vegter te Soerabaja en als secundi de predikanten: Dr J. H. Bavinck te Solo en Ds G. Mak te Medan en de ouderling M. Lenters te Djocja, allen met verlof in het vaderland. Als afgevaardigde uit Noord-Amerika zal de Generale Synode bezoeken: Dr H. Beets uit Grand-Rapids. Tevens is het gebruik, dat de predi kant (en) van de roepende Kerk worden uitgenoodigd 'als adviseur te willen zitting nemen. Als zoodanig zal dus ook Ds D. Scheele van Middelburg deel uitmaken van de Generale Synode. Centrale Diaconale Con ferentie. De 44ste Centrale Diaconale Conferentie in de Geref. Kerken wordt Woensdag 20 September a.s. gehouden te Amersfoort in het kerkgebouw aan de Lieve Vrouwestraat. Na de openingstoespraak van den voor zitter, dhr J. H. Donner van Rotterdam, komt in bespreking en worden mededee- lingen gedaan over het rapport in zake da^ wijze van samenwerking der Kerken ten opzichte van hare diaconale armen verzorging. De diaconie van Nieuw-Amsterdam zond de vraag in: Is er aanleiding bij de overheid aan te dringen op een afzonder lijke steunregeling voor werkloozen hoven 65 jaar, die wegens hun leeftijd van cri- sissteun en werkverschaffing zijn uitge sloten? Van de diaconieën van Hoofddorp, Haarlemmermeer-Oostzijlde, Vijfhuizen, Halfweg en Nieuw-Vennep kwam een vraag in: Acht de Centrale Diaconale Conferentie het mogelijk en gewenscht aan de regeering te verzoeken, in afwij king van de thans geldende steunregelin gen, te bepalen, dat aanvullende steun door diaconieën verleend aan ongeorga niseerde of z.g. „uitgetrokken" werkloo zen, niet in mindering wordt gebracht van den uit de overheidskassen te verleenen steun? Door de diaconie van Groningen is de volgende vraag gedaan: Verschillende or ganen van steunverleening stellen voor behoeftige gezinnen goedkoope levensmid delen en kleeding beschikbaar op bons of op andere wijze. Moeten de diaconieën trachten voor hun ondersteunden deze voordeelen te verkrijgen en kan dit ge schieden zonder het vertrouwelijk karak ter onzer steunverleening te schenden? Door de diaconie van Deventer is ge vraagd: Hoe moet de diaconie optreden jegens gezinnen, die door haar worden gesteund, en waar men zich verschillende luxe, o.a. radio, veroorlooft? Geref. Kerk te Dordrecht. Te Dordrecht zal vanwege de Geref. Kerk een derde dienst des Woords worden in gesteld, en zullen pogingen gedaan wor den tot oprichting van een derde predi kantsplaats. Geslaagd voor examen Engelsch L.O. dhr N. J. Schuurmans te Hulst; voor Fransch L.O. de heer A. R. van Mossevel- de te Koewacht; voor Duitsch L.O. mej. G. Siebenga te Middelburg, en voor handen arbeid L.O. dhrn F. Koster te Breskens, J. Philipse te Othene en H. J. Wijn te Zaamslag. Geslaagd voor de hoofdakte de heer J. v. d. Spek te Middelburg. Onderwij s-statistiek. Ver schenen is de statistiek van de kosten van het ondewijs. Het blijkt wel, dat het niet alleen het lager onderwijs is, waarbij de bizondere scholen verreweg het goedkoopst zijn. Het Centraal bureau probeert dit ver schil van ongeveer f30 per leerling te verklaren, maar het bureau heeft dat maar niet geprobeerd voor het bewaar- schoolonderwijs. Hier is de ongelijkheid schreeuwend onrechtvaardig: de open bare kas betaalt f117 per leerling voor de openbare bewaarschool, maar f20.70 per leerling van de bizondere be waarscholen. Niet zoo erg is de toestand bij het buitengewoon lager onderwijs, maar het verschil is toch nog opvallend: het openbaar zwakzinnigen-onderwijs kost per leerling f330, het bizonder f296. Bij het vervolgonderwijs blijkt het open baar weer f 35 per leerling të kosten tegen het bizonder f20 per leerling. Aanstelling kweekeling met akte. Waarborgsommen in gevaar? De Schoolraad voor de Scho len met den Bijbel heeft een uitvoerig re quest gezonden aan den minister van Ónderwijs, o.a. betreffende de kweeke- lingen met akte en de waarborgsommen Wij ontleenen er het volgende aan a. Kweekelingen met akte. Tengevolge van de invoering der nieuwe, tijdelijke leerlingenschaal met ingang van 1 Janu ari 1933 is (of wordt binnen afzienbaren tijd) het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer, wiens salaris door het Rijk wordt vergoed, aan vele scholen belang rijk verhoogd. Nog afgedacht van de be zwaren, welke in het algemeen uit on derwijskundig oogpunt zijn verbonden aan de noodzakelijke concentratie van de aanwezige leerlingen in een kleiner aantal leslokalen, is of wordt aan onder scheidene scholen de verhouding tusschen het aantal leerlingen en de plaatsruimte in het aantal lokalen, waarvoor een on derwijzer beschikbaar is, zoodanig, dat de plaatsing der leerlingen óf slechts ten koste van algeheele ontreddering der klassen mogelijk, óf zelfs volstrekt onmo gelijk is. In die gevallen zou de aanstelling van een kweekeling met akte uitkomst kun nen brengen, indien niet ingevolge art. 191, lid 1, der Lager Onderwijswet zelf standig lesgeven in een eigen leslokaal aan kweekelingen was verboden. Het weg nemen van deze laatste beperking, zoo noodig voor tijdelijk en eventueel onder nader te regelen voorwaarden, zou op eenvoudige wijze buiten bezwaar van de publieke kassen en zonder aantasting van de huidige rechtspositie der onder wijzers de bovenvermelde moeilijkheden kunnen ondervangen. Daardoor zouden vele op wachtgeld ge stelde onderwijzers en onderwijzeressen zonder beperking van de voor hen als wachtgelders geldende regelen, in de ge legenheid zijn practisch werkzaam te blij ven en nuttigen arbeid te verrichten, ter wijl wellicht ook daardoor voor de jonge onderwijzers kans op het verwerven van een positie eenigermate zou worden ver groot. Op grond van een en ander dringt het moderamen van den Schoolraad bij den minister aan op bevordering van een wetswijziging in bovenvermelden zin. b. Waarborgsommen. Het gevolg van de verhooging van den toelatingsleeftijd voor de leerlingen der gewone lagere scholen is geweest, dat de bevolking van onderschéidene scholen over 1932 terug liep, terwijl dit over 1933 in nog sterkere mate het geval zal zijn. Hieruit dreigt voor menige school een zeer ernstig ge vaar met 't oog op een mogelijk verval len van de gestorte waarborgsommen aan de gemeente wegens een te gering leer lingental. Er doen zich gevallen voor, waarin uitsluitend ten gevolge van de verhooging van den toelatingsleeftijd de schoolbevolking zoodanig wordt gedrukt, dat de toepassing van de betreffende wetsbepalingen niet zal zijn te vermijden en met grooten aandrang verzoekt de Schoolraad dan ook om afwending van dit gevaar voor de betreffende schoolbe sturen. Jacht op een smokkel auto. Maandagavond werd op de Nieuw- straat te Kerkrade een verdachte auto ge- signaleerd. In de buurt bevonden zich de adjunct-inspecteur der belastingen, de heer Moorman en enkele rijksambtenaren, eveneens in een auto. Toen de verdachte auto op Kerkraadsche gebied reed, be merkte de chauffeur al spoedig, dat hij gevolgd werd en daarom vermeerderde bij de snelheid. In de omgeving van den tun nel bij de Wijngracht reed de fiscale auto vóór de smokkelauto. De ambtenaren stapten uit, riepen „halt, rijksambtena ren" en haalden het stopvlaggetje voor den dag. De smokkelauto reed echter full speed door, opnieuw achtervolgde door den fiscus, die waarschuwingsschoten loste. Toen sloeg de smokkelauto den Hammolenweg in en schoten de beambten op den smokkelwagen. In de omgeving van het slachthuis stopte de auto. Een persoon sprong er uit en verdween in het korenveld. De bestuurder werd gearres teerd. De militaire politie legde een nood verband en op last van den ontboden ge neesheer werd de man, H. geheeten en wonende in Schaesberg, naar het zieken huis te Kerkrade gebracht. Hij had twee schoten in den rug. Zijn toestand is le vensgevaarlijk. De auto bevatte 200 k.g. Duitsche gesmokkelde margarine. Alles is in beslag genomen. Een onmensch. Gistermiddag is een 3-jarig meisje bij bet oversteken van den weg te Vroomshoop door een mo torrijwiel aangereden en aan de bekomen verwondingen overleden. De motorrijder, die uit Vriezenveen kwam, is zonder zich met het ongeval bemoeid te hebben, door gereden. Een raadselachtig ge val. Men meldt uit Eygelshoven aan Vooruit: De Nederlandsche sociaal-democraat Vermaes, die door nazi's te Keulen ge vangen gezet is in de militaire gevangenis te Bonnerwall, om het leven gekomen. Officieel wordt zelfmoord als oorzaak genoemd, doch algemeen wordt aangeno- jnen, dat Vermaes vermoord werd. Het lijk is Zaterdag verbrand en naar een begraafplaats vervoerd. i Brood uitverkocht. Zater dagavond was in Katwijk goed te zien, dat 't aantal badgasten weer met enkele honderden was toegenomen, hun aantal zal niet ver van de 8000 af zijn (acht dui zend). De verschillende zaken, vooral de banketbakkers en verder slagers, bakkers, kortom allen die de leverantie van voe- ddngs- en genotmiddelen hadden maakten goede zaken. Dit blijkt wel uit het feit, dat, hoewel op een groote vermeerdering van gasten was gerekend, 's avonds om 10 uur geen enkel broodje meer was te ver krijgen. i Brandend te water ge sprongen. Gistermorgen waren de ar beiders L. Bos en A. Hoendervanger werk zaam bij het electrisch watergemaal van het waterschap Bronsveen te Oude Peke- la, meldt het „N. v. h. N." Aangezien het vrij donker was om de werkzaamheden uit te voeren stak Bos een lucifer aan. Gassen van afvalwater van de stroocartonfabriek Union hadden zich in het gebouwtje verzameld en als gevolg hiervan had een ontploffing plaats. De kleeren van Bos geraakten in brand en deze wist niet beter te doen dan ge kleed in het Hoofddiep te springen. Zijn brandwonden over het geheele lichaam waren zoo ernstig, dat dr Bos wijk oogenblikkelijk geneeskundige hulp moest verleenen. Ook Hoendervanger had nog eenige brandwonden opgeloopen. i Het gevaarlijke knipoogje Een controleur van de Bijenkorf te Rot terdam betrapte Zaterdag op heeterdaad een jong meisje, toen dit uit een der vak ken iets stal. Bij onderzoek bleek het kind drie polohemdjes, een paar skisokjes en een sigarettenaansteker in haar bezit te hebben, welke voorwerpen alle gestolen waren uit het warenhuis. Het meisje gaf op te zijn de 15-jarige P. S., uit Schiedam, doch bij informatie bleek op het opgegeven adres geen S. te wonen. In gezelschap van een rechercheur zou het kind naar Schiedam worden ge bracht om daar maar eens te vertellen waar ze wel woonde. Juist had men de Bijenkorf verlaten, toen de rechercheur opmerkte, dat een ander meisje aan de arrestante een knip oog gaf. Hij vond dit zoo verdacht, dat hij het knipoogende meisje ook maar arres teerde. Deze gaf op te zijn de 17-jarige D. de B., uit Schiedam, en een zusje van de ar restante. De eerst aangehoudene viel nu direct in de rede met de mededeeling, dat zij een pleegvader had en dat daarom de namen niet gelijk waren. Bij onderzoek bleek echter, dat dit gelo gen was en dat zij ook De B. heette. Het jongere kind vertelde nu snikkend, dat haar oudere zuster de eigenlijke dievegge was. Tegen beide meisjes is nu proces-verbaal opgemaakt. Vliegongeluk te Soester- b e r g Gisterenmiddag kwam een vlieg machine van de Luchtvaartafdeeling ver moedelijk te laag binnen, ten gevolge waarvan zij „doorzakte" en met de wie len terecht kwam op een toestel, dat voor een der hangars stond. De dalende machine sloeg over den kop en werd zwaar beschadigd. De bestuur der, de sergeant-vlieger Maagdeland, be kwam geen letsel. De adspirant-reserve- officier waarnemer Van den Hoek kwam er minder goed af. Hij brak een knie. Een dokter van het vliegveld verleende hem de eerste hulp. De onbewaakte overweg. Maandagavond 8 uur werd de auto van den heer J. Steenbergen uit De Wijk op den onbewaakten overweg te Tweeloo, een gehucht behoorende tot de gemeente Ruinerwold, en liggende in de buurt van Meppel, door een tram geramd. De caros- serie werd ingedrukt. Gelukkig bevonden zich, behalve de bestuurder, geen perso nen in de auto. Dhr St. kwam er met den schrik af. De vorige week had op de zen overweg eenzelfde ongeval plaats. Een heele familie in de hoogspanningsdraden. Een jon geman wilde te Galatz in Roemenië op het dak van zijn ouderlijk huis een ra dio-antenne plaatsen. Hij kwam daarbij in aanraking met draden van een hoog spanningsleiding. De stroom hield hem vast, en hulpeloos hing hij tusschen de draden. Op zijn hulpgeroep kwamen zijn vader en moeder toegesneld, wien echter toen zij hun zoon aanraakten, hetzelfde lot te beurt viel. Alle drie werden later zwaar gewond naar een ziekenhuis ge bracht. De brood prijs. In overleg met de Centrale Bakkerij-commissie heeft de plaatselijke saneeringscommissie in het bakkersbedrijf te Den Haag besloten de minimum verkoopprijzen te stellen voor melkbrood op 18 cent per 800 gram, wa terbrood en kropbrood op 15 cent en Zeeuwsch tarwebrood op 14 cent per 800 gram. In hoeverre alle bakkers zich aan dit .besluit houden, dient te worden afge wacht. In ieder geval heeft de coöpera tieve bakkerij „De Volharding" dit besluit naast zich neergelegd. Typhus. Te Waarder in Noord- Holland doen zich verscheidene gevallen van typhus voor. De betrokken personen hebben melk gebruikt van een boer, die zijn melkgerij met slootwater reinigt. -Roodvdnk onder mili tairen. In de barakken voor besmette lijke ziekten van het militair hospitaal te Den Haag zijn acht dienstplichtigen, af komstig uit het kamp Waalsdorp, de Fre- derikskazerne en de Alexanderkazerne, opgenomen wegens roodvonk. Na Zater dag j.l. zijn geen nieuwe gevallen meer ge constateerd. Uiteraard zijn de noodige ontsmettings maatregelen getroffen. De geconstateerde gevallen zijn niet van ernstigen aard en de patiënten maken het dan ook naar omstandigheden goed. Een Friesche zwever ver ongelukt. Gistermiddag omstreeks 4 uur is een toestel van de zweefclub Soes- terberg op het z.g.n. noodlandingsterrein van het vliegkamp op den Stompert ver ongelukt. Het toestel is vernield. D'e pi loot, de 31-jarige heer R. Huizinga uit Murmerwoude (Fr.), lid van de Leeu warder Zweefclub en hoewel hij nog geen brevet had tevens als instructeur dier club opgetreden, is op slag dood ge weest. Het slachtoffer had juist gisteren exa men willen afleggen voor zijn zweefbrevet. i Auto met geestelijken te water gereden. Op den Haarlem merweg tusschen het kruithuis en Am sterdam, is gisteravond tegen half elf, een auto-ongeluk gebeurd, dat nog betrekke lijk goed is afgeloopen. Een auto, waarin zich drie geestelijken uit Beverwijk bevonden, reed in de rich ting Haarlem. Van den tegenovergestel- den kant naderde een vrachtauto, kort waarachter een personenauto reed. Ongeveer op het oogenblik dat de beide eerstgenoemde auto's elkaar passeerden, wilde de personenauto de vrachtauto voor bijrijden. Door dit „snijden" kwam het linkervoorwiel van de auto, waarin de geestelijken zaten, in aanraking met het linkerachterwiel van de „snijdende" auto. Het gevolg was, dat de bestuurder van de auto met de geestelijken zijn stuur kwijt iiaakte en via het rijwielpad in het water reed. Gelukkig is het daar ter plaatse niet diep, zoodat de geestelijken zich zelf in veiligheid konden brengen en met den schrik vrij kwamen. t Minder goed verging het een politie agent die juist op dat punt op het rijwiel pad reed en die werd aangereden. Met beenwonden moest de man naar het Tes- selschadeziekenhuis worden gebracht. Weer ziekte van Weil te Zwolle. Alhier heeft zich een tweede geval van ziekte van Weil voorgedaan, Het slachtoffer, R. T. Rietberg, heeft vermoedelijk de ziekte opgeloopen bij het zwemmen in de badinrichting Vechter- strand. Nog meer ongelukken van vliegers. Gistermorgen is in de buurt van Praag een jachtvliegtuig neergestort. De vlieger sprong op een hoogte van on geveer 80 meter uit het vliegtuig, doch viel te pletter, daar de parachute wei gerde. Op het vliegveld Milovic is van 500 M. hoogte een toestel neergevallen bij het nemen van een bocht. Piloot en mecani cien werden gedood. DEN BOSCH. Gisteravond is te Berkel Enschot een driejarig meisje door een Duitsche auto gegrepen en op slag ge dood. De chauffeur reed snel door. ALPHEN AAN DEN RIJN. Een 18-ja rige jongen is bij het overstappen van de eene in de andere kano op den rand van een kano gevallen, te water geraakt en verdronken. MAARSSEN. In het Merwedekanaal is een schippersknecht overboord gevallen en verdronken. HEERLEN. Gisternacht is ingebroken in het huis van een koopman alhier. Een bedrag van f 020, benevens voor een waar de van f1600 aan pullovers, kousen, sok ken, enz. is meegenomen. AALSMEER. Hedenmorgen is een 00- arige vrouw uit Sloten door een vracht auto overreden en gedood. DUBLIN. Gisteravond braken te Du blin ernstige onlusten uit die tot vanmor gen voortduurden. In een danslokaal kwamen leden van de Oppositie in botsing met leden van de fascistische organisatie der blauwhemden. De politie greep in, maakte gebruik van den gummistok, maar kon niets jfitrichten. Het geheele politiecorps van Dublin was ter plaatse. Vijftien personen werden gewond en ve len gearresteerd. Toen Cosgrave, de leider der oppositie, met zijn auto arriveerde, werd deze gebombardeerd met een hagel van steenen. Op aandringen van de politie is Cos grave tot vroeg in den morgen in het lokaal gebleven, gezien de dreigende hou ding der menigte. Tweemaal is getracht het gebouw te bestormen, doch zonder re sultaat. Getracht is de tramrails te vernielen. Tegen den morgen is de menigte ver spreid. LISSABON. Het vliegeskader van ge neraal Balbo is hedenmorgen vroeg van de Azoren naar Lissabon vertrokken. Eén der vliegtuigen is in zee gevallen, waar bij drie personen werden gewond en één gedood. BAGDAD. Aan de grens tusschen Irak en Syrië wordt gevochten tusschen regee- ringstroepen uit Irak en 1500 Assyriërs. Er zijn aan weerszijden vele dooden en gewonden. LONDEN. De Zwitsersche vlieger, die Zaterdag uit Kaapstad naar Engeland vertrok, is sedert eenige dagen verdwe nen. HAVANNA. In de straten van Havanna is na een bewogen etmaal de rust her steld. Met spanning wacht men de verdere stappen van den president af. Een bemid delingsvoorstel is gedaan, dat inhoudt een gedeeltelijke verandering van het par lement en een tijdelijk met verlof zenden van den president. Cubaansche troepen hebben het Ame- rikaansche radio-station bezet. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go, N.V. te Goes. Ned. Handel Mij. Philips Gloeilampen G.B. Unilever Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel Corp. Koninkl. Petroleum Shell Union Amsterdammer Rubber Ned. Scheepvaart Unie Deli Maatschappij Handelsverg. Amsterdam 5 pet. Nederland 1932 4 pet. Ned.-Indië 1926 4 pet. Nederland 1933 vorige koers 62% 173 >4 93 11% 287/« 37 170 5% 100% 59% 139 220 101*4 89 987/s heden 63 177 93% 12Va 29% 38% 171 6*/m 10214 60 139 223 101% 8914 987% D'oor de hoogere slotkoersen uit New- York was er een iets meer opgewekte stemming. In Youngleening en Philips- lampen, welke laatsten in beurstijd eenige procenten konden oploopen ging wat meer om. De beleggingsmarkt, speciaal de Hol- landsche afdeeling, was gevraagd; dit met het oog op den beteren weekstaat van de Nederlandsche Bank. Wisselkoersen. Amsterdam, 9 Aug., 2.30 u. Londen 8.178.27. Berlijn 59.0059.08. Parijs 9.699.73. Brussel 34.5734.62. New-York 1.8iy4—1.84. De Goudvoorraad der Nederlandsche Bank weer met f 11 millioen Bestegen. Blijkens dien laatst verschenen week staat van de Nederlandsche Bank is de goudvoorraad onzer centrale credietinstel- ling met rond f 11 millioen vermeerderd, waardoor de edelmetaal voorraad weer tot boven f 800 millioen is geklommen. De bankbiljetten zijn op het oogenblik voor 85.8 pet. door goud gedekt tegen 82.5 pet. vorige week. GOES. Geboren; Elizabeth d.v. Jan Geensen en Jannetje Blomaard. GOES. Veilingsvereeniging Zuid-Beve land. Groote veiling van 8 Aug. 1933. Zure Kroetappels 1.10, Dubbele Princes- seboonen 23.20 per 100 Kg. Kleine veiling. Peren: Precose de Tre- voux extra 2226, idem A 1722, id. B 1319, id. G 616, Clapp's Favorite ex tra 18—21, id. A 1925, id. B 14—21, id. C 716, Beurré Giffard A 14, id. B 12, id. C 9, Beurré d'Aremberg 3—6, Petite Marguerithe 78, André d'Esportes 6 9, Bruine Heerenpeer 7—10, N.-H. Sui kerpeer 48, Roode Suikerij 1—3, Witte broodspeer 24, Juttepeer 8, Oomskinde ren 918, Sambree 69, Scharlakenpeer 3Goudballen 2, Dirkjespeer 15, Spekperen 48, afval- en uitschot peren 0.504, alles per 100 Kg. Appels: Perzik Roode Zomerappels ex tra 18, id. A 15—17, id. B 12—15, id. C 8'10, Manks Codlin extra 1018, id. A 8—17, id. B 12—15, id. C 4—8, Earley Victoria extra 14, id, A 10—14, id. B 9—

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3