Roomsch-Katholieken over Minister Verschoor. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. DINSDAG 8 AUGUSTUS 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No, 2B2 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening Ui55. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Kieine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 7 0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dr L. G. Kortenhorst, lid van de Twee de Kamer, heeft in „De R. K. Werkgever" een artikel geschreven, dat een felle be strijding inhoudt van de politiek van Mi nister Verschuur. Wij ontleenen aan zijn betoog: „Minister Verschuur moet zelf weten of hij het verantwoorden kan om ook nu nog, nu alle l'anden een autarkisch stelsel hebben ingevoerd, voor de Nederlandsche nijverheid het stelsel van den eenzijdigen vrijen invoer te verdedigen. Maar het ware onoprecht, dezen onge twijfeld werkzamen bewindsman in het onzekere te laten over het feit, dat zijn inzicht op een hoogst belangrijk punt door het katholieke volk niet wordt gedeeld. Integendeel, blijkens bet gepubliceerde economisch urgentie-program der vier ka tholieke organisaties, moet Minister Ver schuur beschouwd worden als de voor naamste tegenstander van de disederataj, die onder de katholieken leven. De ontevredenheid richt zich tegen de economische politiek der regeering, waar in een katholiek minister precies het om gekeerde doet van hetgeen de katholieke kiezers hadden mogen hopen. Het vertrouwen in het beleid op econo misch gebied is in de weinige maanden, dat bet kabinet-Colijn aan het bewind is, zienderoogen getaand. Wij schrijven deze harde waarheden werkelijk niet voor ons genoegen en nog veel minder is het ons erom te doen Mi nister Verschuur, dien wij als mensch hoogachten, onaangenaam te zijn. In het parlement hebben wij nu onge veer vier jaren lang de economische poli tiek van Minister Verschuur, voor zoover het de industrie en de bevordering van den export betrof, in alle toonaarden be streden. Dat beleid heeft de industrie tot den rand van den ondergang gebracht. De overgroote meerderheid der Katho lieken en zij niet alleen deelt ons standpunt en zijn vraagt zich ai: moet die politiek nog langer worden volgehouden? Er gaapt een kloof tusschen het katho lieke volk en minister Verschuur, die niet te overbruggen schijnt". „De Maasbode" kan Dr Kortenhorst met geen mogelijkheid hierin bijvallen. „Ook wij hebben zoo schrijft dit blad op grootere voortvarendheid en door tastendheid aangedrongen, maar wij heb ben mede de gegronde overtuiging, dat deze niet achterwege zal blijven. Wij hebben het vertrouwen, dat minis ter Verschuur zooveel mogelijk rekening zal houden met het urgentie program van de Katholieke organisaties, al moet men niet vergeten, dat maatregelen tegenover het buitenland zóóveel kanten hebben, dat het heel moeilijk is voor niet geheel inge wijden om ze te zien. Er moet geh andeld worden, dat zijn we met den 'heer Kortenhorst eens, maar wij verwachten met vertrouwen, dat de regeeringen vooral Minister Verschuur, diezelfde overtuiging hebben en daarnaar zullen handelen. De Minister eenvoudig bet vertrouwen opzeggen op den dag zelf, dat de Eerste Kamer hem >zijn hoogste troeven, de Land- bouwcrisiswet en de Retorsiewet, in han den geeft, zonder zelfs één oogenblik af te wachten, welk gebruik Z. Exc. daarvan zal maken, gaat ons te ver. De Minister vroeg zelf zijn buitengewo ne volm'achten aan. Is 'het dan vermetel om te verwachten, dat hij ze ook gebruiken zal? De „Limb. Koerier", welk blad ook het artikel van Dr Kortenhorst afdrukt, voegt daar nog de volgende aanteekening bij: „De R. K. Staatspartij en baar gekoze nen in de Staten-Generaal gaan een moei lijken tijd tegemoet. Het mag bekend verondersteld worden d'at geheel het katholieke Zuiden in dezen staat achter de sociale organisaties ook de landbouw en den minddenstand onder teekenden het urgentie-programl i, wier denkbeelden op het stuk der handelspoli tiek door Dr Kortenhorst op voortreffe lijke wijze worden vertolkt". In dit verband verdient zeker de aan dacht, d'at Vrijdag in de Eerste Kamer enkele R. K. leden, o.a. de heer Blomjous, zich nogal critisch hebben geuit ten aan zien van de economische politiek van Mi nister Verschuur. Uit dit alles Valt af te leiden, dat in het katholieke kamp de meeningen over de gestes1 van dezen R. K. bewindsman verdeeld zijn. Militaire opstand op Cuba uitgebroken. Op Cuba is een militaire opstand uitge broken. Minstens het halve leger is er bij betrokken. Alle garnizoenen zijn gealar meerd. De afkondiging van den staat van beleg is ieder oogenblik te verwachten. Tot nog toe zouden reeds 12 personen om het leven zijn gekomen en 150 zijn ge wond. Het bij Havanna gelegen fort Ca bana gaf een half uur lang vuur uit ka nonnen van 1V> c.M. Nadere bijzonderhe den ontbreken, daar alle verbindingen zijn verbroken. Een bericht van de New-York Times behelst, dat de staat van beleg op Cuba reeds afgekondigd is. Het spoorwegver keer staat binnen een omtrek van 300 mijl van Havana stil. Volgens de laatste berichten zouden de troepen van president Macbado den mili tairen opstand dn het kamp van Colombia met kracht hebben onderdrukt. De per soonlijke secretaris van Machado heeft verklaard, dat bet volkomen rustig is, daarentegen is bekend geworden, dat het Gubaansche Congres, dat in spoedzitting is bijeengeroepen, den president beeft ge machtigd den staat van beleg af te kondi gen. Volgens andere berichten zou de alge- meene staking in het land grooter omvang aannemen. Na een conferentie van de politieke lei ders werd aangekondigd, dat alle poli tieke partijen het eens zijn over de nood zakelijkheid van Machado's aftreden. Een reusachtig hakenkruis boven Innsbriick. Op den Noordelijken wand van de Al penketen bij Innsbrück werd Zaterdag nacht een reusachtig hakenkruis, dat ver in den omtrek zichtbaar is, door natio- naal-socialisten geschilderd. De politie stelde een onderzoek in onder haar beken de nationaal-socialisten en arresteerde 30 personen, van wie er vele blijkbaar bij het schilderen van het kruis betrokken zijn geweest en dwong hen onder politietoe zicht 70 M. boog langs den wand te klim men en het met olieverf aangebrachte ha kenkruis te verwijderen. Codos en Rossi geland. De Fransche vliegers Paul Codos en Maurice Rossi zijn gistermiddag om vijf minuten vóór half vijf, na een vlucht van 54 uren 45 minuten, te Rayak in Syrië (bij Beiroeth) vlot gedaald. Hiermede heb ben zij bet wereldrecord lange-afstand- vliegen op hun naam gebracht. Spanning in Ierland. Er heerscht te Dublin een gedrukte stemming. Zij, die den gang van zaken nauwkeurig volgen, voorzien, dat spoedig na de verdaging van,bet parlement op 9 Augustus een onweer zal losbarsten. Deze pessimistische verwachtingen schijnen ge rechtvaardigd door het feit, dat bet parle ment en de regeeringsgebouwen krachtig bewaakt worden. Voor de werkkamer van de Valera is een speciale wacht opgesteld. Alle bezoekers van bet parlement worden nauwkeurig ondervraagd en gefouilleerd. Men verwacht, dat de Valera de betoo ging van de „blauwhemden" op 13 Aug zal verbieden. Dit is de nationale garde, die eenige dagen geleden door generaal O'Duffy is gevormd. Deze heeft van zijn kant verklaard, dat de betooging in ieder geval zal doorgaan. Fransch-Engelsche stap te Berlijn. De Fransche ambassadeur en de Brit- sche zaakgelastigde hebben met een be- roeji op het viermogendhedenpact een stap gedaan te Berlijn inzake 't Duitsch- Oostenrijksche geschil. Hun werd geant woord dat de Duitsche regeering deze in menging ontoelaatbaar achtte. Staking van melkboeren in Albany. Een staking der melkboeren in Albany neemt van dag tot dag scherper vormen aan. In verband hiermede heeft de gou verneur van den staat New-York, Leh- mann, de leiders van alle politiedistricten opdracht gegeven, hulp-agenten aan te stellen ter handhaving van de orde. Door 15.000 stakende boeren zijn de landwegen afgezet, ten einde iederen toevoer van melk onmogelijk te maken. Hier en daar is bet tot handtastelijkheden gekomen. In regeeringskringen verwacht men, dat de staat van beleg zal worden afge kondigd en dat de nationale garde zal worden opgeroepen, indien de geweldda digheden zullen voortduren. Bankholiday in een hittegolf. De Britsche Bankholiday valt dit jaar in een hittegolf. Zondag werd een tempe ratuur van 3214 grand Celsius in de scha duw geconstateerd. Naar schatting verlieten 500.000 auto's en autobussen Londen, terwijl de spoor wegen meer dan een millioen reizigers Londen uitvoerden. In de zeebad-plaatsen brachten duizen den den nacht in badpak op het strand door en zwommen nog na middernacht. Zeventien personen verdronken, terwijl 19 bij verkeersongevallen om het leven kwa men. Korte Berichten. 1 Johnson heeft de voorloopige wetge ving tot regeling van salaris en werktij den in de Amerikaansche conserven- vleeschindustrie goedgekeurd. 140.000 werklieden worden hierdoor getroffen, terwijl 20.000 anderen hierdoor eveneens te werk kunnen worden gesteld. Bij Noakhali in Bengalen zijn op de rivier Meghna 100 menschen, allen In diërs, verdronken, doordat een veerboot bij de Ramgali-eilanden schipbreuk leed. Omtrent de reeds gemelde typhoon- catastrophe, waardoor de Koreaansche havenstad Foesan werd geteisterd, wor den thans nadere bijzonderheden be kend. Het aantal dooden bedraagt 27, dat der gewonden 200. Er worden nog 230 per sonen vermist, zoodat gevreesd wordt, dat het aantal dooden grooter zal blij ken te zijn. Er zijn 360 visschersschepen afgedreven naar zee en vernield, terwijl 1020 booten min of meer ernstig bescha digd geborgen konden worden. Voorts werden 2000 huizen beschadigd. 1 Mevrouw Gandhi en nog vijftien vrouwelijke leden van het congres werden uit de gevangenis van Sabarmati, waar zij sinds 2 Augustus waren opgesloten, ontslagen, maar daar zij weigerden te ge hoorzamen aan het bevel, om zich niet buiten een bepaald gebied te begeven, werden zij onmiddellijk weer gearres teerd. Het is gelukt een vervalsching in de balans van 1928 van bet Stinnes-ooncern te ontdekken, die door den vroegeren di recteur Friedrich Minoua en den koop man Joseph Ludwig zijn begaan. Een te gemoetkoming van de regeering bij het betalen van belasting wendden de be klaagden aan om in de saneeringsbalans, na afsluiting van het koopverdrag met de Batschari-cigaretten-fabrieken te Baden- Baden een som van meer dan 4,5 millioen als winst" te boeken, welke er in wer kelijkheid niet was. Volgens een telegram uit Berlijn beeft de geheime politie medegedeeld, dat in den nacht van Zondag op Maandag huiszoekingen zijn gedaan in de Laage- en Krautstrasse, en 31 communisten wer den gearresteerd, die naar bet concentra tiekamp in Oranienburg werden gevoerd. In den heuvel te Waterloo, waarop zich bet bekende monument met den leeuw bevindt, hebben zich verschillende scheuren voorgedaan. Het schijnt, dat de leeuw en het zware voetstuk waarop hij zich bevindt, hierdoor lichtelijk van plaats zijn veranderd. Zoo spoedig mogelijk zal met het consolideeren van den heuvel een aanvang worden gemaakt. Prinses Juliana op Het Loo. H. K. H. Prinses Juliana zal zich van daag van „Den Ruygenhoek" naar Hot Loo begeven en aldaar eendge dagen ver blijven. H. K. H. is voornemens den ba zar, die te Uddel (gemeente Apeldoorn) op 8 en 10 Augustus wordt gehouden, ten bate der vereeniging „Uddel's Belang" met een bezoek te vereeren. H. K. H. is eere-voorzitster der commissie voor dezen bazar. H. M. de Koningin toonde baar belang stelling voor dezen bazar door bet schen ken van fruit, bloemen en planten uit haar tuinen te Het Loo. De gebeurtenissen in Ned.-lndiü. Anetia meldt uit Solo: De politie heeft bij d© 'drukkerij Persatoean een 730 ge schriften in beslag genomen, getiteld: „Ki- ta poe'asa Sampei Indonesia". (Wij vasten totdat Indonesia vrij zal wezen). De schrijver van deze brochures is Sam- so© Sadiwioto. Uit Padang Sidempoean: De voorzitter van de Persatoean Moeslim Indonesia, de heer Hjas, is in preventieve hechtenis ge steld op grond van art. 153bis van bet Wetboek van Strafrecht. Uit Medan: Gisteren vond een openbare vergadering plaats van de Inlandsche zet- tersvereeniging Sakti. Deze vergadering werd bijgewoond door circa 500 personen. Nadat vanwege de po litie één der sprekers was gewaarschuwd, nam de vergadering een rumoerig karak ter aan, waarop de politie de bijeenkomst ontbond. Uit Menado: De heer Tumbel, die alhier werd gearresteerd, is voorzitter van de afdeeling Menado van de Partai Indonesia Deze afdeeling gaf strooibiljetten uit en verspreidde deze, in verband met de toe passing van de beperking van het verga- derrecht. In deze strooibiljetten werd opgewekt den moed niet te laten zakken onder aan haling van de beeldende uitspraak van Sarojini Naidn: „Wie kan een volk kete nen, resp. vernietigen, als zijn geest niet wil geketend, resp. vernietigd worden". Buitenlandsche arbeidskrachten. Naar gemeld wordt, verkeert het wets- ontwerp tot regeling van het dn dienst ne men van buitenlandsche arbeidskrachten, dat de minister-president in de Regee- ringsverklaring heeft toegezegd, in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Korting op de Indische pensioenen. Volgens een bericht in het „Handels blad" heeft de ministerraad de vorige week het voorstel inzake korting op de reeds verleende Indische pensioenen aan genomen, dat aan het parlement ter goed keuring zal worden aangeboden. Het voorstel behelst een algemeene korting van 17 pet. op alle pensioenen, met dien verstande, dat bij de Indische pensioenen, die in Nederland verteerd worden, een bedrag vein f 500 per jaar en bij de pen sioenen, die in Nederlandsch-Indië ver teerd worden, een bedrag van f200 per jaar van de korting zal zijn vrijgesteld. Het schijnt in de bedoeling te liggen de pensioenkorting vrij spoedig, wellicht reeds op 1 Januari a.s., in te voeren. Communistische plannen. De G.P.H., de R.V.O. en het L.W.S.G. hebben besloten, het intiatief te nemen tot doorvoering van een dag van massa-de monstraties, ondersteund door protestac ties in de bedrijven, bij de opening van ds Tweede Kamer der Staten-Generaal op 19 September. De handelsbetrekkingen met Rusland. De Russische gezant te Parijs, Dovga- lefski, heeft drie dagen doorgebracht in België en beeft bezoeken afgelegd te Brus sel en te Antwerpen. Met verscheidene personen zou hij gesproken hebben over het voornemen van de Russische regee ring om Hamburg op te geven als basis voor den Russischen uitvoer naar het buitenland en in de plaats daarvan Rot terdam of Antwerpen te kiezen. Aan de keus zouden zekere voorwaarden verbonden zijn, waaronder ook de erken ning de jure van de Sowjetregeering, waartoe ook België nog steeds niet is overgegaan. Te Rotterdam is, naar de „N. R. Gt." meldt, van het hier bedoelde voornemen niets bekend. Hetzelfde geldt voor een eventueel bezoek van den Russischen ge zant aan Nederland. Men zou verwach ten, dat de heer Dövgalefski, indien het in de bedoeling van de Russische regeering lag om een keus te maken tusschen Ant werpen en Rotterdam, ook een bezoek aan Rotterdam en Den Haag zou hebben ge bracht. Maar daaromtrent is niets be kend. Bij herhaling heeft de Nederlandsche Regeering doen weten, dat zij niet voor erkenning van de Sowjetregeering voelt, wat niet wegneemt, dat men in Den Haag wel de mogelijkheid schijnt te overwegen om te komen tot een handelsovereen komst, zonder dat de totstandkoming daarvan gepaard zou gaan met een erken ning de jure. Wellicht, dat de hanteering van het Vrijdag j.l. door de Eerste Kamer aangenomen retorsiewetje daarbij goede diensten zal kunnen bewijzen. Begrafenis Mevr. E. Blum-de Niet. Op de Algemeene begraafplaats te Den Haag heeft Zaterdagmiddag onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats gehad van mevrouw E. Blumde Niet. Op den doodenakker waren o.m. aan wezig Jhr. P. J. Roëll, geneesheer-direc teur van de inrichting „Zonnegloren" te Amersfoort, F. v. d. Velde, secretaris van het ziekenhuis Bethesda te Vlissingen, met de directrice van die inrichting, zus ter C. A. Muller, en Mr H. W. W. Tichel man uit Scbeveningen. Met den stoet kwamen nog mede, de waarnemend voorzitter van Bethesda, Ds H. A. Wiersinga, Gereformeerd predikant te Vlissingen, de beer G. van der Putte, lid van Ged. Staten van Zeeland, be stuurslid van Bethesda, Ds de Kluis, Ned. Herv. Pred. te Vlissingen, Ds Loeff, eme ritus predikant te 's Gravenhage, Ds D. J. Vossers uit Vlissingen, Ds J. W. Note- boom uit Aagtekerke, met den burgemees ter dier gemeente den beer Bosselaar, Ds Swaan, vroeger te Domburg en Ds M. van Empel, predikant te Middelburg, na mens de Ned. Herv. Diaconessen-inrich ting. Ten huize van een broer van de over ledene, Dr G. de Niet te Scheveningen, was te voren door Ds J. Hoogenraad uit Uithuizen, die mede aanwezig was, een rouwdienst gehouden. Aan de groeve heeft Ds Loeff allereerst eenige verzen uit Gez. 52 voorgelezen, naar aanleiding waarvan hij een stichte lijk woord sprak. De volgende spreker was Ds J. W. No- teboom, predikant te Aagtekerke, die her- Binnenland. Het wetje-Marchant afgekondigd. Groote hrand te Vlaardingen. Dö gebeurtenissen in Indië. Korting op de Indische pensioenen. Legaten van wijlen mevr. wed. Blumde Niet. Buitenland. Militaire opstand op Cuba. Spanning in Ierland. dacht hetgeen Mevrouw Blum voor da kerkelijke Gemeente aldaar ia geweest. Voorts sprak hij namens de Vereeniging Chr. Wijkverpleging te Middelburg, waarvan mevrouw Blum eerelid was en tenslotte namens allen, die haar gediend hebben. De volgende spreker was Ds B. A. Wiersinga, gereformeerd predikant te Vlissingen, van wiens rede wij reeds ver slag gaven. Ten slotte sprak Ds Vossers namens de vereeniging Kinderzorg te Middelburg, welke vereeniging in haar een trouwe hulp verliest. Nadat Ds Loeff het Onze Vader had uitgesproken heeft een broeder van de overledene, Dr G. de Niet, voor de betoon de belangstelling bedankt. Er waren veel bloemstukken, o.a. van het bestuur van Bethesda en een palmtak van de directrice en het verplegend per soneel. Openluchtmeefing op „Korenbloem" onder Serooskerke. Begunstigd door prachtig zomerweer kwamen Walcheren's C-sref. jongelingen en meisjes Zaterdag bijeen, om te luiste ren naar voorlichting en bemoediging voor bun jeugdwerk, hetwelk ook door ouderen gesteund wordt, getuige het meeleven op deze vergadering. Na gebruikelijke opening door den voor zitter, dhr Bosselaar, verkreeg Mej. Ver- sluys, 2de pres. van den Bond van Meis- je'svereen. op G. G. onder daverend ap plaus bet woord om te spreken over: „Gods werk en mensc'benwerk". In dezen tijd, aldus spr., waarin de con ferentie te Londen op 't doode punt geto- men is en in Duitsebland bet oog op Hit- Ier is geriebt, in dezen tijd van wankeling, waarin mensobenwerk op een fiacso uit loopt, moeten de oogen geriebt zijn op de eeuwige fundamenten, die niet wankelen. Menscbenwerk verdwijnt, maar Gods werk houdt stand. Bange tijden zijn er geweest reeds ten tijde van Israël. Daartoe wees Spr. op 2 Kon. 13, waar Joas aan bet sterfbed van Eliza bevolen wordt te schie ten, terwijl zijn handen door Eliza wor den bestuurd. Dit is symbool van Israëls overwinning op de Syriërs. Het slaan met de pijlen op de aarde, het driemaal slaan wijst 'aan waarom de overwinning niet volkomen is, dodh slechts gedeeltelijk. God heeft den mensch niet noodig om Zijn raad te volvoeren, maar toch kunnen we 'zeker zijn van de overwinning, omdat Hij gebruik zal maken van mensohen, ook van de J. V. en M. V. God wil Zich bedienen van den arbeid in de jeugdvereen. verricht. Do waarde van ons werk ligt daarin, dat God Zijn werk daardoor tot vervulling brengt. Waar het vooral in Zeeland moeilijk was om als M. V. bestaansrecht te krij gen, daar is 't van groot 'belang boe bet werk in de M. Y. verricht wordt. Er moet in alle jeugdvereen. gestreden worden Het werk vraagt ons geheel. Doch met God's Woord voor oogen is er geen reden tot zelfverheffing, doch een alles overge ven aan Christus, Die kracht geeft voor de volbrenging van Zijn werk. Het werk stelt groote eisclien, getrouw het werk doen en de vergaderingen bezoeken, opdat God ook de Vereen, kan gebruiken voor Zijn doel. Daarom do vraag gesteld: hoe sta ik tegenover Gods1 werk? Hij eischt het volle meeleven, 'het zich geven aan de Vereen., en in de Vereen. God vraagt getrouwheid. Na de pauze sprak Ds H. Knoop vau Rotterdam over: „Jeugdwerk waar om?" God heeft Zijn raad willen binden door bijzondere geestelijke banden, ook door middel van de kerk en jeugdvereen. Nu wordt er wel gesmaald over die gebonden heid van mensohen, die ter kerk gaan, en geroepen om vrijheid zonder God, doch die vrijheid is juist gebondenheid. Zooals b.v. een trein vrij is door gebondenheid aan de rails, zoo is bij ons de ware vrij- beid, ook in het jeugdwerk, als ze ge bonden is, door hetgeen Christus vraagt. Tegenwoordig is er slechts één vraag, waar vandaan het leven komt. Opgevoed worden met aan alle kanten „verboden toegang" moet leiden tot een leven, waar van men weinig weet. Doch er is zooveel, waar geen echt leven is, b.v, bioscopen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1