MAANDAG 7 AUGUSTUS 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. Buitenland Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Zeeuwsch Profetenbrood TIM I I I III I I I Mill I II I I I" Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef, 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs* f 2.50 per kwartaaï( weekabonnementen voor Middelburg, Goes ets Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 1 0.85. Bij contract belangrijke korting. De stratosfeer niet bereikt. Kapitein Settle is te Chicago <te 3 u. 5 (plaatselijke tijd), d. i. 9 u. 25 (Amsterd. zomertijd) met zijn ballon opgestegen voor zijn onderzoekingsvlucbt naar de stra tosfeer. De ballon bereikte echter slechts een hoogte van 250 M. Toen werd hij afgedreven en moest, na ruim 20 minuten een noodlanding maken op het spoorweg-emplacement van Bur- mington. Settle, die ongedeerd bleef, wijdt de mis lukking van den start aan een lek in het omhulsel van den ballon. Protesten tegen Duitschland. Volgens een Reuterbericht zijn naar de Engelsche ambassade te Berlijn instruc ties gezonden om samen met de regeerin gen van Italië en Frankrijk een monde ling vertoog tot de Duitsche regeering te richten betreffende het uitwerpen van na- tionaal-socialistische brochures door Duit sche vliegmachines boven Oostenrijk en het verspreiden door de Duitsche radio van redevoeringen, waarin geëischt werd, dat Oostenrijk zijn tegenwoordige regee ring onderstboven werpt. Volgens een bepicht uit Rome zal Italië zich niet bij de démarche te Berlijn aan sluiten. De regeering van Italië is reeds officieus te Berlijn in verzoenenden geest tusschenbeide gekomen. Deze afzonderlijke démarche der Itali- aansche regeering te Berlijn heeft te Pet- rijs onaangename verwondering gewekt. De regeeringen van Engeland en Frank rijk hebben nu besloten een gemeenschap- pelijken stap te ondernemen. De Economische Conferentie. Op bet zomerverblijf van president Roosevelt heeft de aangekondigde con ferentie tusschen Roosevelt en staatsse cretaris Huil plaats gehad. Men krijgt den indruk, dat de Ameri- kaansc'he regeering voortzetting van de Economische Conferentie hopeloos acht en dat zij bij een eventueel opnieuw bijeen roepen zou weigeren er aan deel te ne men. De pest in Sovjet-Rusland. De correspondent van de „Chicago Tri bune" te Riga seint aan zijn blad, dat de pest is uitgebroken te Swerdlowsk en dat deze vreeselijke ziekte reeds eenige weken heerscht in den Oeral en in Siberië. De wegen, die uit de besmette streken naar het Westen leiden, worden bewaakt door bijzondere detachementen, die nie mand en onder geen enkel motief laten passeeren. In Moskou heerscht de hongertyphus. Alle ziekenhuizen en barakken zijn reeds overvol met patiënten. De Russische pers bewaart een absoluut stilzwijgen over de epidemies, om de Amerikaansche reisge zelschappen, die verwacht worden, niet af te schrikken. In Duitschland verboden bladen. Onder de bladen, waarvan bij besluit van de regeering de invoer in Duitsch land verboden wordt, is ook „Die Ghrist- liche Gewerkschaftsinternationale", ver schijnend te Utrecht. Roosevelt's bemiddeling maakt aan de staking een einde. Door persoonlijke interventie van pre sident Roosevelt is een einde gekomen aan de staking der mijnwerkers in Penn- sylvanië. President Roosevelt heeft n.l. aange kondigd, dat het geschil zal worden gere geld door een nieuwe code voor de mij nen en dat er scheidsrechters zullen wor den benoemd om intusschen elk geschil dat ontstaat te regelen. Als gevolg hiervan zullen 70.000 arbei ders het werk hervatten, terwijl de be staande arbeidstijd en loonen zullen wor den gehandhaafd. Roosevelt kondigt een industrieelen wapenstilstand af. In verband met de vele plaatselijke sta kingen, vooral in het bruinkolengebied van Pennsylvanië, heeft Roosevelt een in dustrieelen wapenstilstand afgekondigd tusschen werkgevers en werknemers. Ge durende dit bestand moeten alle geschil len, stakingen en uitsluitingen, blijven rusten totdat de code voor nationaal her stel in werking is getreden. De leiders der werkgevers en der werk nemers steunen het plan van Roosevelt. Korte Berichten. De Oostenrijksche bondskanselier heeft het Duitsche dagblad „Der Angriff" in Oostenrijk voor drie maanden verbo den. De Fransche vliegers Godos en Ros si, die een poging ondernemen om het record voor de langste vlucht op hun naam te brengen, zijn uit New York ver trokken. Zij willen over Parijs naar het Oosten vliegen en zullen niet landen voor dat hun laatste benzine is uitgeput. Ze zijn gisteravond Le Bourget (Fr.) gepas seerd. i In de laatste dagen is het te War schau herhaaldelijk tot anti-semietische uitspattingen gekomen, waarbij het tot he vige vechtpartijen is gekomen. De politie heeft een streng onderzoek ingesteld en 134 personen gearresteerd, die zich te ver antwoorden zullen hebben wegens anti- semietische agitatie. Gedurende het laatste halve jaar zijn opnieuw 268 kerken in Rusland overge nomen door de „anti-God"-vereeniging. De (kerken zijn verbouwd tot clubs, bios copen en musea. De 'hittegolf die reeds twee weken in Spanje heerscht, duurt nog steeds1 voort. Te Cordoba en Gorceres steeg de tempe ratuur tot 108 gr. F. Verscheidene perso nen zijn tengevolge van de hitte onwel geworden. i Uit Weenen wordt gemeld, dat aan twee der Vrijdag gearresteerde journalis ten ter kennis is gebracht, dat zij voor altijd uit Oostenrijk zijn uitgewezen. Als het weder gunstig is, zal gene raal Balbo met zijn eskader a.s. Woens dag opstijgen, om naar de Azoren te vlie gen. Daar de weersgesteldheid over de Noordelijke route nog steeds ongunstig is, heeft generaal Balbo n.l. thans definitief besloten, de Zuidelijke route te nemen. Van de Azoren zal het eskader naar Lissabon vliegen, waar reeds toebereidselen worden getroffen om het te ontvangen. Een Russisch ingenieur heeft een groot plan ontworpen, om door het af- ta'kken van een warmen Oceaanstroom, de onbewoonde, kale wildernissen van het door ijs ingesloten Siberië te herscheppen in een vruchtbaar land. Volgens berichten uit Rusland zouden de Sovjet-autoriteiten het plan ernstig overwegen. De Staking te Straatsburg heeft ook gisteren onverminderd voortgeduurd. Het trampersoneel heeft geweigerd den arbeid te hervatten. Soldaten hebben Vrijdag nacht voor de reiniging der straten moe ten zorgen. De Duitsche minister voor Voedsel- vooziening en Landbouw heeft thans de aangekondigde regeling van den tarwe- maaldwang getroffen. De molens moeten in dien tijd van 16 Aug. tot 30 Sept. 1933 in alle maanden van October 1933 tot Juli 1934 en in den tijd van 1 tot 15 Aug. 1934 minstens 97 pet. Inlandsche tarwe malen. Do fruiiinvoer belast. D'e „Telegr." vraagt welke de beteekenis is van het door minister Verschuur aan gekondigde importmonopolie voor fruit. Het woord monopolie kan de gedachte wekken aan een diep ingrijpen van het staatsapparaat in het bestaande particu liere bedrijf, zelfs aan een geheel aan zich trekken door den Staat van den verkoop. Men kan wat dat betreft gerust zijn, zegt het blad, zulks zal geenszins het ge val zijn. Het monopolie, dat hier bedoeld wordt, zal zonder twijfel groote overeen komst vertoonen met de Duitsche mono polies, d. w.z. dat aan de importeurs zoo veel mogelijk vrijheid gelaten zal worden. Men zou een dergelijk monopolie als een „papieren monopolie" kunnen kenschet sen: de bestaande importhandel blijft ge heel ingeschakeld en behoeft slechts en kele formaliteiten te vervullen, waardoor hij op papier de goederen aan de regee ring consigneert. Daarbij zal men een bepaald bedrag moeten betalen, een heffing, die in het al gemeen crisisfonds zal worden gestort. Die heffing zal natuurlijk op den consu ment worden verhaald en dus een kleine prijsverhooging van ingevoerde vruchten, bananen en sinaasappelen b.v., teweeg brengen. De geheele figuur lijkt dus, wat haar practische gevolgen betreft, wat op de hef fing van een invoerrecht. Zij biedt echter boven een invoerrecht belangrijke voor- deelen. Een invoerrecht legt de zaak vast en is star, terwijl bij deze methode men bij wijze van spreken van dag tot dag kan ingrijpen en veranderingen aanbrengen. De vraag ligt voor de hand, hoe hoog de heffing zal zijn en hoeveel zij' in totaal zal kunnen opbrengen. Deze cijfers staan nog niet vast. De veronderstelling lijkt niet te ge waagd, dat door dezen maatregel enkele millioenen ten goede van het crisisfonds zullen komen. Tegen de speelwoede. Nu 'tz.g. behendigheidsspel, dat in di verse badplaatsen beoefend wordt niet be perkt is gebleven tot deze seizoen-ressor ten en in diverse plaatsen in den lande clubs gesticht worden, met het doel een of ander behendigheidsspel te ezploiteeren, treft, naar „De Avondpost" verneemt, de regeering thans maatregelen om paal en perk te stellen aan de speelwoede. De regeering is thans doende met zich te laten voorlichten over de verschillende spelmethoden, die worden beoefend. Naar verluidt ligt het in de bedoeling, hetzij door wetswijziging, dan wel door het in het leven roepen van nieuwe bepa lingen, ook het z.g. behendigheidsspel hier te lande te verbieden. Verwacht wordt, dat nog vóór October aan deze speelwoede een einde zal worden gemaakt Likeuren uit wijn. De regeering heeft een wetsontwerp in gediend waarbij, ter bescherming van den gedistilleerd-accijns, verbodsbepalingen omtrent bereiding van alcoholhoudende likeuren uit wijn worden vastgesteld. Gezant te Brussel neemt afscheid. Zaterdagnamiddag heeft de Nederland- sche kolonie te Brussel afscheid genomen van jhr mr O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, den aftredenden gezant der Ne derlanden. Hij en zijn echtgenoote zullen dezer dagen Brussel definitief verlaten. Strenge maatregelen jegens tewerk- gestelden. Naar men verneemt is met stelligheid te verwachten, dat in verband met moles tatie en ongeregeldheden, welke zich in den laatsten tijd op verschillende werk verschaffingen hebben voorgedaan, met de meeste gestrengheid zal worden opge^ treden. Elementen, die ongeschikt blijken te zijn en den geest bederven, zullen onver wijld worden verwijderd. Het spreekt van zelf, dat werkloozen, die om een derge lijke reden uit de werkverschaffing moe ten worden verwijderd, ook geen aan spraak kunnen maken op uitkeeringen in gevolge de steunregeling. Nat. Christen Geheel-Onthoudersvereen. Verschenen is de agenda van de 54e al- gemeene vergadering van de Nat. Ghr. Geheel-Onthoudersvereeniging te houden op 28 en 29 dezer te Zeist. De vergadering zal werden gepresi deerd door Ds P. Veen, Ned. Herv. pre dikant te Utrecht. Aan de jaarvergadering gaat Maandag 28 Aug. een begroetingssamenkomst voor af. Aan den avond van den eerste zit tingsdag wordt in de Nieuwe Kerk te Zeist een wijdingssamenkomst gehouden. D'aarin zal Prof. Slotemaker de Bruine .een toespraak houden. Geen enkele werklooze meer. Mede tengevolge van het feit, dat de Twentsche Damast-, Linnen- Katoenfa- briek aldaar weer van voldoende orders is voorzien, heeft de gemeente Ootmarsum thans geen enkele werklooze meer onder haar ingezetenen Sint Bureaucratius. Men meldt uit Strijen: Zoogenaamd ter vereenvoudiging, is een paar jaar geleden het officieele gemeen teverslag afgeschaft. Tegelijkertijd werd de directeur-generaal voer de Statistiek gemachtigd, enkele formulieren naar ana logie van bet gemeenteverslag ter invul ling aan de gemeentebesturen te zenden, omdat, naar het heette, verscheidene ge gevens niet konden worden gemist. Do be wuste formulieren zijn er inderdaad geko men en hebben meteen de illusie „ter ver eenvoudiging" weggenomen, want de in vulling er van leverde een werk op, waar over de gemeente-ambtenaar in zijn be- nauwdste nachtmerrie nimmer had ge droomd. Het gemeentebestuur van Strijen heeft er voorgoed genoeg van gekregen, zooals blijkt uit een „hartigen" brief, dien het onder dagteekening 26 Juli jl. aan den di recteur-generaal van de Statistiek heeft gericht en waarvan het een afschrift heeft gezonden aan de besturen van alle ge meenten in Nederland, met verzoek, in stemming aan het epistel te betuigen. Dr Schacht naar Amsterdam. De Duitsche Rijksbankpresident, Dr Sabacht, is Zaterdag naar Amsterdam vertrokken ten einde zijn aangekondigd bezoek bij dien president der Nederiand- sohe Bank, Mr Trip, te brengen. Steeds meer geld noodigi voor steun- uitkeeringen. Gedurende het eerste halfjaar van 1933 werd te Rotterdam in totaal uitgekeerd f 11.558.100 tegen f 9.814.849 in het eer ste 'halfjaar van 1932. Aan brandstoffentoeslag werd in het eerste halfjaar van 1933 uitgekeerd f 419.460 tegen f 283.203 in hetzelfde tijd vak van 1932. Het budgetair evenwicht verzekerd? Zooals wij reeds meldden, heeft de ont- werp-Rijksbegrooting voor 1934 het De partement van Financiën verlaten. In verband hiermede wordt van be voegde zijde medegedeeld, dat het herstel van het budgetair evenwicht is verzekerd Ingezonden Mededeeling. wanneer verschillende door de Regeering gelijktijdig met de begrooting in te dienen maatregelen door de Staten-Generaal zul len zijn aangenomen. Salariskorting. Gedep. Staten van Gelderland hebben een schrijven gezonden aan de besturen van de polderdistricten, polders en water schappen in Gelderland, waarin wordt meegedeeld, dat het in het voornemen van Ged. Staten ligt om te (bevorderen, dat op de door de Provinciale Staten ge regelde bezoldiging van bestuursleden en ambtenaren, in dienst van polderdistrict enz. en op andere belooningen en vergoe dingen een korting van 10 pet. zal worden toegepast. Ged. Staten zullen zelf overgaan tot 'het toepassen van zulk een korting met betrekking tot de door hen vastgestelde wedden, belooningen enz. In navolging van de van rijkswege ge troffen maatregelen willen Ged. Staten deze korting bepalen voor den duur van drie jaren, met ingang van 1 Juli 1933. Handel met Rusland. In het weekblad „Visscherij Nieuws" van 5 dezer lezen wij: „Naar wij vernemen maakt een hooge Sovjet-autoriteit, die te Scheveningen ver toeft, van deze gelegenheid gebruik, om onderhandelingen met particuliere hande laars en ook met onze regeering aan te knoopen over de levering van verschil lende waren. „De regeering stelt zic'h op het stand punt, dat van credietverleening, om deze aankoopen te financieren geen sprake kan zijn, doch dat een wederzijdsche levering van waren en verrekening met gesloten beurzen wellicht mogelijk zou zijn. De Russen zouden dan vooral hout en rogge kunnen leveren, terwijl onzerzijds vooral vleesch en pekelharing voor leve ring in aanmerking zouden komen. Reeds zouden stappen zijn gedaan om tot den verkoop van een belangrijke partij haring van deze teelt aan Sovjet-Rusland te geraken". Een zaak met Rusland, die inderdaad tot stand is gekomen en wel tegen gereed geld, doch waarover reeds sedert gerui- men tijd met de „Exportohlep" te Rotter dam onderhandeld was, is aan de „N. R. Crt" ter oore gekomen. Het betreft den verkoop door de Varkenscentrale van 300.000 K.G. varkens en 350.000 K.G. spek waarbij de firma W. de Kroes te Over- sc'hie haar bemiddeling 'heeft verleend. Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond. Voor de jaarvergadering van den Zeeuwschen- Polder- en Waterschaps bond, die telken jare in een ander deel van onze provincie wordt belegd, bestond ditmaal wederom een goede belangstel ling. Uit alle deelen van Zeeland was men naar Terneuzen gekomen, al jeverde ditmaal Zeeuwsch-Vlaanderen een be langrijk grooter aantal bezoekers, dan anders het geval is. Toen de voorzitter van den Bond, mr P. Dieleman, lid van Ged. Staten, te on geveer half elf de vergadering opende, was de geheele zaal vrijwel bezet. De voorziiter wijdde allereerst een woord van welkom aan enkele aanwezi gen, die door hun tegenwoordigheid blijk geven in het werk van den Bond belang te stellen. Spr. heette welkom dhr J. A. van Rom- pu, die hier namens het college van Ged. Staten tegenwoordig is; mr D. H. Teile gen, griffier der Staten, burgemeester Huizinga van Terneuzen e.a. Vervolgens, den kring der aanwezigen rondziende, zegt de voorzitter een ledige plaats te ontdekken door het heengaan van een, die aan den Polderbond zulk een goed hart toedroeg: de heer A. v. cL Weijde. Langen tijd heeft hij deel uitge maakt van het bestuur van den bond, van welke hij ook een der oprichters is geweest. Spr. wijdt een woord van groote waardeering aan de nagedachtenis van den overledene. Vervolgens brengt de secretaris, jhr mr A. F. C. Casembroot, verslag uit over de werkzaamheden van den Bond in het af- geloopen jaar, waarop het financiëel ver slag over '32 aansluit. De commissie tot nazien der stukken rapporteert, dat het onderzoek der boeken bevredigend is ge weest; er is een batig slot van f6.50. Binnenland. Plannen der regeering tegen de speel woede. Maatregelen tegen ongeschikte werkloo zen. Een sluitende staatsbegrooting,. De fruitinvoer belast? Buitenland. Dé actie van president Roosevelt. Pest in Rusland? Vertoogen van Engeland en Frankrijk te Berlijn. Ingezonden Mededeeling. HET ECHTE van M. PETERS E Patissier, L, Delft Middelburg. De voorzitter doet vérvolgens mededee ling van de benoeming van jhr Casem broot, voorheen adjunct-secretaris, tot se cretaris van den Bond. Tevens, dat door verlaging van uitgaven voor het secre tariaat, de contributie voor polders en waterschappen die meer dan f5 betalen, iets verlaagd kan worden; voor 1934 zal een crisis-korting van 15 pet. worden toe gestaan. Spr. hoopt, dat deze verlaging vooral de niet-aangesloten polders en wa terschappen in deze provincie zal bewe gen, zich bij den Bond aan te sluiten. Vervolgens verleent de voorzitter het woord aan den vertegenwoordiger van de N. V. „Limfalt", die enkele mededeelin gen doet in verband met het door deze N. V. in den handel gebrachte fabrikaat voor verharding van wegen. Spr. geeft een overzicht van de practische waarde van zijn fabrikaat onder alle weersgesteld heden, terwijl de ervaring leert, dat de aldus behandelde wegen verscheidene ja ren kunnen liggen zonder dat zij onder houdskosten met zich brengen. Belang stellenden wordt verwezen naar den weg 's GravenpolderHoedekenskerke, die voor de provincie Zeeland als een voor beeld van de doeltreffendheid van deze wegsverharding mag genoemd worden. In de bestuursvacatures, ontstaan door vertrek en overlijden, alsmede door per. aftreden, worden bij acclamatie herko zen de aftredenden, de heeren I. J. Ris- seeuw te Oostburg, en C. H. M. Plas- schaert te St. Jansteen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van dhr A. van der Weijde, wordt met 55 stemmen gekozen dhr S. J. Gast te Duivendijke; in de vacature ontstaan door vertrek van dhr P. Dumon Tak, dhr L. Simonse te Biggekerke, met 48 stemmen. Alle ge- en herkozenen verklaren hun benoeming te aanvaarden. Vervolgens komt aan de orde: Bespre king over de oprichting van een controle bureau voor polderkassen. De voorzitter doet aangaande de wenschelijkheid van een goede controle door een vertrouwd accountantskantoor enkele mededeelingen Al blijft de verantwoordelijkheid natuur lijk in de eerste plaats bij de betrokken besturen, er is toch alles voor te zeggen, dat men door middel van een controle bureau eenige meerdere aandacht be steedt aan het richtige beheer der pol derkassen; vooral in Zeeland heeft men ervaren dat hieraan veel ontbroken heeft en weet men van beteekenende malver saties door ontvangers van polders. Ook in het college van Ged. Staten is dit punt ter sprake gebracht. Dit college voelde in principe veel voor een werk wijze in de hierbedoelde richting. De ver gadering hechtte haar goedkeuring aan de motie, om werkzaam te zijn tot het bereiken van het gestelde doel en op richting van een controlebureau, waar bij dan de leden van den Bond zich voor de controle op het geldelijk beheer tegen speciaal tarief kunnen aansluiten. Hierna houdt de heer C. D. Grijns, adj. secretaris der vereeniging Grondbezit, een lezing over het onderwerp: Urgentie van verlaging der waterschapslasten. Na een korte inleiding, waarin spr. o.a. de aandacht vestigt op de zeer groote pluriformiteit in het waterschapsbeheer en de zeer uiteenloopende plaatselijke omstandigheden, waardoor een algemeen oordeel schier onmogelijk wordt, betoogt hij, dat de verlaging der waterschaps lasten over de geheele linie ver bij de enorme daling van de opbrengst der gronden is achter gebleven. Sommige waterschappen verkeeren reeds in een zeer slechten financieelen toestand, vaak tengevolge van verbeteringen en andere werken in de achter ons liggende jaren van hoogconjunctuur uitgevoerd. Dan volgt een overzicht van de voor naamste denkbeelden omtrent middelen tot lastenverlaging gerezen. O.a, die, door Dr Ir W. van Konijnenburg op het laat ste Ned. Landhuishoudkundig Congres te Tiel geuit, O.a, bestaande in verbetering

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1