geeessis Uit de Provincie Eert zonnige zomerdag» een lange wegvan vroeg 'n den morgen tot *5 avonds Iaat (T) achter •t stuur en misschien ook nog een paar biertjes DAM DREIGT DE SLAAP A en die heeft al menig> o n g e t u k op zijn geweten Kerknieuws. Inperking van cultures brengt mede, 1 bestemming geven aan vrijkomende gron den, b.v. voor graanbouw. Zonder een beperkte verhooging van in voerrechten op graan zal dit niet gaan. De regeering kan het vertrouwen en de medewerking der organisaties niet mis sen. Het is samenwerking met de orga nisaties ai wat de klok slaat. De regeling voor de Consumptie-aard appelen zal worden gemaakt met de ge westelijke organisaties samen. De desbetreffende klachten, hoe schro melijk overdreven, "worden wel degelijk ter harte genomen. Zoo zal de rundvee centrale op een andere leest worden gei- schoeid; in de zuivelcentrale wordt een andere werkwijze overwogen. Het is gevaarlijk, te beweren, dat dit wetsontwerp een stap is naar de autarkie. Spr. blijft vasthouden aan het ver trouwen, dat in de toekomst voor on'. zen landbouw en onze industrie een be langrijke export weggelegd zal blijven. We willen het tijdelijk te verlaten huis niet inrichten met de bedoeling, het nooit meer te bewonen. Autarkie beteekent ar moede, groote armoede; spr. kan en wil er nog iliet aan gelooven. Zouden we autarkisch handelen, dan zouden we niet twee 'honderd duizend van de twaalf maal honderdduizend stuks rundvee moe» ten opruimen, doch zeker de helft. Het wetsontwerp wordt zonder hoofd, stemming aangenomen. Aan de orde is voorts het wetsontwerp tot verleening van enkele retorsie bevoegdheden. Ook dit werd na eenige discussie zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna ging de Kamer met. vacantie. Mevr. Blumde Niet. t Op de begrafenis van Mevr. E. Blum— de Niet te 's-Gravenhage, hedenmiddag, sprak de waarn. voorz. van „Bethesda", Ds Wiersinga van Vlissingen, als volgt: De geschiedenis der Christelijke lief dadigheid in Nederland is een zeer schoone geschiedenis. In de lange rij van namen van hen, die zichzelf en van het hunne gegeven hebben, gedrongen door de liefde tot Christus en tot ellendigen en lijdenden, staan ook die van den Heer en Mevrouw Blum, en deze zullen nog vele jaren in de herinnering van het thans in Zeeland levende geslacht blijven staan. Hun geven waar dó. drom zoo heerlijk, omdat het altoos was geven zonder ge rucht en zonder ophef. Omdat zij niet allereerst gaven van het hunne, hun geld, maar hun hart. En als ze hun hart gegeven hadden, dón schonken ze ook hun gaven. Maar daarbij bleven ze geven, aldoor maar hun hart geven. Zij gingen gevende, zichzelf gevende, hun rustigen weg. Als een bijzonder teeken van hun Christelijken barmhartigheidszin staat daar te Vlissingen het Ziekenhuis „Be thesda". Zonder de familie Blum was er in Zeeland geen Protest. Christel. Zie- kenhuisverpleging gekomen. Na het verscheiden van den heer Blum heeft zijn vrouw met heel haar hart voortgezet het werk, door hen samen als een hunner levensidealen gezien: Chris telijke Ziekenhuisverpleging in Zeeland. Dat er voor haar in het alleen afbou wen van dat ideaal veel weemoed gele gen heeft, bleek wel uit haar woord bij de opening van „Bethesda": „wat het voor mij beteekent, dat ik hier alleen moet staan, nu mijn lieve man van mijn zijde is weggerukt, valt niet onder woor den te zeggen". Zij heeft (het is het Be stuur van „Bethesda" een behoefte dit hier te getuigen) in het alleen voortzet ten van het werk, door het echtpaar Blum begonnen, alles gedaan, meegeleefd en meegebeden, mee de moeiten ge dragen. Al sprak ze daar niet veel over, ze heeft dat werken voor „Bethesda" altijd gezien als een werken in Gods Konink rijk. Bijzonder kwam dit wel uit in haar woord bij de opening van ons ziekenhuis, toen velen haar dank brachten: „mijn dank gaat allereerst uit tot God, Die dit ziekenhuis tot stand deed komen". Zoo ook willen we, nu we hier staan bij haar geopende groeve, God danken, Die haar gebruikte als een middel, als een door Christus bezield instrument om Vlissingen een Christelijk Ziekenhuis te schenken. Haar laatste woord bij de opening van „Bethesda" was: „ik hoop, dat Christus het middelpunt van dit huis zal zijn". Wij kunnen haar niet beter danken voor wat zij voor „Bethesda" gedaan heeft, dan hier plechtig te verzekeren, dat wij als Bestuur van „Bethesda" alles zullen doen om den Geest van Jezus Christus den Barmhartige, te doen heerschen in ons ziekenhuis. De eerste steen met haar naam zal in Vlissingen de herinnering aan de sticht ster van „Bethesda" levendig houden, maar als in verre tijden men in Vlissin gen niet veel meer zal weten van haar bestaan, zal men zóó blijven weten, dat dit Huis tot stand gebracht werd door een echtpaar, dat bedoelde niet zichzelf, maar Jezus Christus te verheerlijken, en dus de lijdende menschheid te dienen. De op de Schelde vastgeloo- pen Grieksche stoomboot vlot gebracht. Gistermiddag is het gelukt het Grieksche stoomschip Maria, dat bij Zeeuwsch-Vlaanmsche kust ter hoogte van Walsoorden vast zat, vlot te trekken. Vijf sleepbooten hebben daarbij assisten tie verleend. Gebleken is, dat het Duit- •che stoomschip Westsee het Grieksche schip niet heeft aangevaren, zooals men aanvankelijk had verondersteld. Beide schepen zijn, nadat de Westsee reeds eer der aan den grond had gezeten doch nog vlot gekomen op het tijdstip, dat zij el kaar bij gasboei 26 ter hoogte van Wals oorden passeerden gelijktijdig vastgeloo- pen, zoodat men eerst aan een aanvaring dacht. De Maria heeft in den loop van den middag de reis kunnen voortzetten. Goes. Als bijzonderheid zij vermeld, dat gedurende de maand Juli niet één inge zetene van Goes overleed. Bouwverordening. B. en W. bieden den Raad aan een concept-bouw verordening. Deze moet voor 19 Aug. 1933 worden vastgesteld, daar op dien datum alle bestaande verordeningen van rechtswege vervallen. De concept-bouwverordening, die den Raad wordt aangeboden is ontworpen aan de hand van het model eener bouw verordening, opgesteld door den hoofd inspecteur der volksgezondheid. Er zjjn bij de firma Samsom te Alphen aan den Rijn een tweetal modellen verschenen; één ten behoeve van kleine plattelands gemeenten en één ten behoeve van de wat grootere gemeenten, waaronder ook Goes is te rangschikken. Hoofdstuk II, artikel 718, geeft uit voerige voorschriften voor wegenaanleg en rooilijnen en open erven of -ruimten achter de woningen. Het nieuwe in deze artikelen is wel, dat er thans ook voorschriften zijn ge geven omtrent de achtergevelrooilijnen; de bedoeling dezer voorschriften is, dat gezorgd zal worden, dat in elk woning complex een regelmatige open ruimte van voldoende grootte achter te stichten gebouwen zal blijven, ten einde toetre ding van licht en lucht zoo goed moge lijk te doen zijn. In artikel 55 is voorgeschreven, dat onder alle houten vloeren een zandlaag van minstens 20 c.M. dikte aangebracht moet worden, ter voorkoming van voch tigheid en van groei onder de vloeren; In art. 64 en 65 is zeer uitvoerig de zwaarte van muurwerken omschreven en tevens geregeld, dat afscheidingen van woon- of slaapvertrekken nimmer uit brandbaar materiaal mogen samengesteld zijn. In art. 7586 z(jn voorschriften opgenomen voor verwijdering van water en vuil. Voor alle nieuwbouw is het watercloset met septictank als regel voorgeschreven. Als regel zal gelden, dat elk gebouw en elke woning een eigen afvoerleiding zal hebben naar het gemeenteriool, onafhan kelijk van den afvoer van andere per- ceelen en dat niet meer dan twee wo ningen op één septic-tank aangesloten mogen worden. Op grond van de jarenlange ervaring te dezer plaatse meent de directeur van ge meentewerken, dit concept te mogen aan bevelen als een zeer goed opgezette ver ordening, al zal straks in de praktijk blijken, dat ook dit werk al weer niet volmaakt is. Wel meent hij er nog op te moeten wijzen, "dat zorgvuldige naleving dezer verordening slechts plaats kan hebben bij een consciëntieus bouwtoezicht en de werkzaamheden van dat bouwtoezicht dan ook vrij belangrijk worden verzwaard Gisteravond vergaderde de afdeeling Goes van den Chr. Nat. Werkmansbond, onder leiding van dhr C. K. Maartense. Ingekomen was de beschrijvingsbrief voor de Algem. Vergadering van den Bond pp 10 en 11 Aug. a.s. te Amster dam. Tot afgevaardigde werd gekozen dhr C. de Graaff, secundus dhr C. de Beste. Hierna werd de agenda dezer Algem. Vergadering behandeld, waarna de voor zitter een korte uiteenzetting gaf van de omstandigheden, waarin een lid der af deeling komt te verkeeren, die invalide is of wordt verklaard volgens de Ziek tewet. De heer J. de Graaff eindigde deze matig bezochte vergadering met dank gebed. De collecte voor het crisis-comité bedroeg deze week f55.09. Wolphaartsdijk. In de vergadering van aandeelhouders van de weegbrug „De Hoop", die belegd werd op verzoek van N. de Kater en 24 andere aandeelhouders werd besloten het besluit dat genomen was in de vorige vergadering, betreffende reductie op het weegloon, in te trekken, als zijnde in strijd met de statuten. 's Heer Arendskerke. Het tamboer- en pijperkorps „Excelsior" uit Goes, en „Angstkreet" te 'sHeer Arendskerke ge ven Dinsdagavond a.s. 8 uur een concert op de muziektent onder leiding van J. v. d. Kreeke. Programma: 1. Dordrecht. 2. Limburg. 3. De Vlag. 4. Den Briel. 5. Sarie Ma- reys. 6. Als 't Zomert. 7. Banier-Marsch. Muziek uit Jubal, Dordt. Heinkenszand. In een daarvoor spe ciaal belegde raadsvergadering werd de gemeenterekening door B. en W. den raad aangeboden. Ontvangen over 1932 f 65.388.48, uitgaven f 53.356.24, Goed slot f 12.032.24. Kapitaaldienst: uitgaven f 28.657.65, ontvangen f 25.000.90. Nadee- lig slot f3656.75. Biezelinge. In haar vergadering van Donderdagavond 3 Aug. j.l. besloot de Ghr. Meisjesvereen „Dorcas" alhier haar vereeniging tegen 1 Sept. a.s. op te heffen. Deze vereeniging bestaat ruim 40 jaar. Sinds de leiding van wijlen mej. Meerburg vergaderden de leden iederen Donderdag avond in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk gedurende 17 jaar. Thans is haar dit recht door de kerkvoogdij, bij een besluit met algemeens stemmen genomen, ontzegd. Genoemde Meisjesvereeniging hield zich bezig met het naaien van kleeding- stukken voor de armen der gemeente, Kinderzorg te Middelburg en een Evange lisatie in Drente. Door het besluit der kerkvoogdij zijn dus niet alleen de leden der vereeniging, maar ook vele behoeftigen gedupeerd. Kap el Ie. De Rand dezer gemeente kwam voltallg in openbare vergadering bijeen. Door het Ned. Verbond van vakvereeni- gingen wordt gewezen op verschillende werkobjecten, welke uitgevoerd konden worden ter bestrijding van de werkloos heid. De vereen. Centrale werkloozenzorg uit gaande van de Ned. Kerken, vraagt mo- reele steun voor werkloozen, waarop toe zegging volgt. De gemeenterekening 1932 werd den Raad aangeboden. Bereids wordt medege deeld, dat het goed slot van 1932 aanzien lijk zal dalen. Benoemd werden in de com missie van onderzoek de heeren: J. Zuid- weg, A. J. van Liere en J. Wisse. De post verpleging krankzinnigen werd overschreden met f 1700, die van de werk loozenzorg met f 2000. Daarom werd de begrooting 1933 gewijzigd. De gemiddelde kosten per leerling open baar lager onderwijs over 1931 werden vastgesteld op f 8,73 per leerling. Vastgesteld werd de vergoeding volgens art. 101 van de bijzondere scholen over 1931. De school te Kapelle-Biezelinge ont vangt alsnog f 132,76, die te Biezelinge f 68,23. Een drukke bespreking volgde over de nieuwe bouwverordening. Vaststelling volgde. De nieuwbouw wordt nu soepeler en goedkooper. Aan art. 69 zal toegevoegd worden, dat stankverspreidend veevoeder moet geweerd worden. Opgemerkt werd, dat deze zure lucht een gansche gemeente besmet en een on- dragelijken stand verspreidt. Besloten werd tot verbetering van de zijstraat in de Biezelingsche straat, in de omgeving van 'het Groene woud. Ook die nen enkele vangbakken geplaatst te wor den. Besloten werd dit te laten verrichten door den gemeentewerkman. Dhr De Jonge geeft in overweging tot teeren van den grintweg naar Wemeldin- ge. De voorzitter zegt toe, hiermee met de begrooting rekening te willen houden. Dhr Fraanje spoort aan om toch elke poging ter bestrijding van de werkloosheid ter hand te nemen. Spr. noemt enkele voorbeelden. Een drukke bespreking volgt. De voorzitter zegt toe, al het mogelijke te beproeven. Ook wijst de heer Fraanje op de klein- landbouwers met enkele H.A. bouwland, welke hard te tobben hebben en geen steun of werk ontvangen. De voorzitter zegt toe een regeling te willen treffen en in overleg te treden met gemeenten waar dit ook ter sprake kwam. Vanaf April 1933 is door enkelen de melkprijs op 6 cent per L. gesteld geweest, omdat beginnenden klanten moesten win nen. Thans is eenstemmig besloten om deze prijs vanaf 7 Aug. a.s. te bepalen op 8 cent per L. Algemeen is men van oordeel ook van hoogerhand, dat bet onmogelijk is, om voor den prijs van 6 cent melk te leveren en te bezorgen. Kortgene. Installatie burge meester Mr J. D. Koster. Vrijdag middag waren de heeren Schuit en De Looff op het Kortgeensche Veer aanwe- zig om den nieuwen burgemeester met zijn echtgenoote en familie af te halen. Aan mevrouw werden bloemen aangebo den. Daarna vergaderde de Raad vol tallig. De voorzitter, dhr Boot, opende de vergadering en heette allen welkom. Spr. herdacht de moeitevolle dagen die de gemeente heeft moeten doormaken. De heer Dorst, die zeer ernstig ziek is geweest, wordt door spr. verwelkomd. Onze vroegere burgemeester, wijlende heer Schuilwerve, is ons in de kracht van bet leven door den dood ontnomen. Na lang wachten zijn we weer in het be zit van een éigen burgemeester gekomen. Wij mogen ons nu verblijden, thans onzen burgemeester een harteljjk welkom toe te roepen. Spr. feliciteerde hem na mens den raad en secretaris met de be noeming en vervolgde: Daar u nog jong zijt, mijnheer Koster, vertrouw ik toch, dat u den ernst van uw ambt beseft en de belangen der gemeente zooveel in uw vermogen is, zult behartigen en alle za ken zonder aanzien de3 persoons zult behandelen. Dan ben ik overtuigd, dat u de volle medewerking van het dagelijksch bestuur van Raad en secretaris zult on dervinden. Daar deze tijden moeilijk en veelbewogen zijn, hoop ik, dat er spoe dig een verandering ten goede moge ko men. God roept ons als overheid en on derdaan om ons naar Gods Woord en Wetten te gedragen. Dat Hij uw regeering voorspoedig en vreedzaam make. Met den wensch, dat de heer Koster een goed burgervader moge zijn, verklaarde Spr. hem geinstalleerd als burgemeester van Kortgene en hing hij hem den ambts keten om. De heer Boot verwelkomde daarna de echtgenoote en verdere familie van den burgemeester en feliciteerde hen met dezen dag. Daarna neemt de heer Salomé het woord. Spr. roept als oudste raadslid aan den burgemeester en aan mevrouw en de familie een hartelijk welkom toe. De vorige burgemeester was een unicum, en het zal niet gemakkelijk zijn, zijn voetsporen te drukken. Spr. gaf de ver zekering, dat de Raad, den burgemeester met raad en daad wil ter zijde staan. Kortgene is een plaats van vooruitgang. Aan dezen vooruitgang zal alle kracht gegeven moeten worden. Spr. hoopt op een prettige samenwerking. Gaarne had den wij aldus spr. u een flink ge- bouw als uw woning aangeboden, doch het is nu eenmaal een tjjd van malaise, waarbij ieder zich moet aanpassen. De secretaris, dhr A. A. Schuit, ver welkomde eveneens den burgemeester. Spr. 'feliciteerde hem van harte en sprak den wensch uit, dat er van nauwe samenwerking sprake mag zijn. Geve Hjj, uit Wien, en door Wien, en tot Wien alle dingen zjjn, ons daartoe de 'kracht en wjjsheid". De burgemeester antwoordde hierop i Het is een goed oud gebruik, dat een nieuwbenoemde burgemeester b(j den aan vang van zijn loopbaan in den gemeente raad op eenigszins plechtige wijze wordt geinstalleerd. Indien een burgemeester de vereiischte eeden in handen van den Commissaris der Koningin heeft afgelegd, begint de waardigheid met den datum zyner be noeming, maar toch zou ik het als een gemis hebben aangevoeld, als niet uit handen van den weth. mij den ambts- keten werd omhangen en indien ik niet uit zjjn mond had mogen vernemen, dat de Raad mjj als zijn hoofd, en de gemeente mij als haar burgemeester wil zien. Het is mij een behoefte allereerst mijn eerbie digen dank uit te spreken aan H.M. de Koningin, dat zj mjj tot dit ambt heeft willen benoemen. Ik wil u hier in 't openbaar de verze kering geven, dat ik zal doen wat in mijn vermogen is om het ambt naar behooren te vervullen. Deze benoeming is voor mij de vervul ling van een sinds jaren gekoesterde wensch. Het burgemeestersambt heeft mij reeds lang aangelokt. We maken ons eigen leven niet, maar we worden op een plaats gesteld, en dan is het onzen plicht op die plaats het beste te geven wat in ons is. Ik kan zeggen, dat mijn verwachtingen niet zijn teleurgesteld. De dag, waarop ik het ambt van bur gemeester van Kortgene mag aannemen, is een dag van groote vreugde en dank baarheid, doch het zal aan den anderen kant een zeer moeilijke zijn. Mijn voor ganger, de heer Schuilwerve, overleed nog slechts eenige maanden geleden. Moge aan zijh weduwe en zijn kinderen de kracht worden gegeven hun verlies te dragen en mogen zij in staat zijn Hem te prijzen die genomen heeft. Spr. wendt zich tot B. en W. en de raadsleden. Niet ik, maar gij, staat aan het hoofd der gemeente; gij zijt het hoofd college van wetgeving en bestuur. Ik ben slechts voorzitter. Gij hebt als college een groote verantwoordelijkheid en een moei lijke taak. Wat deze verantwoordelijkheid betreft zij het mij vergund u eenige regels te citeeren uit het bekende boek van De Savornin Lohman: „Onze Constitutie": „Niet macht is recht, maar de macht is er om bet recht". Daarom is bet ontstaan van macht een ordening Gods. Het geeft tevens de juiste verhouding aan tusschen overheid en volk. Een overheid, die waarlijk gelooft, dat de wereld alzoo van Godswege is, ge voelt ook onmiddellijk baar eigen ver antwoordelijkheid aan God. In beginsel is daarmee aan willekeur en zelfzucht den kop ingedrukt. De overheidsmacht is dus een schepping Gods, uitsluitend die nende tot het welzijn der menschen. Meen niet dat ik mijn ambt niet belangrijk ge noeg beschouw. Ik ben volkomen over tuigd van het gewichtige van het ambt dat ik mag bekleeden. Spr. dankt vriende lijk voor de woorden hem toegespreken en voor de goede wenschen. (Wordt vervolgd.) Tholen. Naar wij vernemen is in de deze week gehouden bestuursvergadering van de afd. Groene Kruis alhier, beslo ten over te gaan tot afbouw van het wijk- gebouw. De bedoeling is, boven het be staande gebouw een woning in te richten voor de wijkzuster. In verband met dit besluit, is tegen Woensdagavond een algemeene ledenver gadering uitgeschreven, teneinde het be stuur volmacht te verleenen tot aanbe steding. Oostkapelle. Vrijdag vergaderde de Ge meenteraad. Afwezig dhr Brand. Ingekomen is een dankbetuiging van dhr J. van 't Kasteel voor zijn definitieve benoeming als kweekeling met akte aan de openbare school en voor zijn verhoogde jaarwedde. Ingekomen is de begrooting 1934 van 'den Vleeschkeuringsdienst aanwijzende in ontvangst en uitgaaf f 6600,80. D'e ge meenterekening 1932 wordt overgelegd. Ontvangsten f32095,65, uitg. f29642,64, goed slot f2453,01. Als leden der commissie worden be noemd dhrn Poppe, Maijaars en Zwemer. Ingekomen is de rekening 1932 en de begrooting 1934 van de Gezondheidscom missie. Ingekomen is een mededeeling van den Ihspecteur van de Volksgezondheid, dat voor een te bouwen barak voor besmette lijke ziekten aan Bethesda moet worden Vergoed een bedrag van 3 ct. per inwoner gedurende 25 jaar. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit punt aan te hou den. Bij de rondvraag vraagt dhr De Kam naar het schoolgeld, dat degenen moeten betalen die geen inkomstenbelasting be talen. 'De voorzitter antwoordt, dat die aangeslagen worden door B. en W. Be» roep op den Raad slaat dan nog open. Op het strand onder deze gemeente is aangespoeld een reddingsgordel, ge merkt „Tjaldur Aalborg", geschilderd wit rood. i St. Annaland. In de vergadering der Land- en Tuinbouwvereen. „Veiling St. Annaland e.o." van Donderdag 3 Aug. is besloten, dat geen der leden voor crage- veer half September late aardappelen buiten de veiling om, mag verkoopen. Bruinisee. Van de veerboot der R. T. M., die gedurende de zomermaanden den dienst onderhoudt tusschen Zijpe—Anna Jacobapolder en Stavenisse, het s,s. Hol- landsch Diep, is Woensdagavond tijdens den laatsten dienst, komende van Stave nisse, de krukas gebroken. Het s.s. „Mi nister Lely" moest daarop ter assistentie uitvaren en heeft het schip de tramha ren binnengebracht, vanwaar het Don derdagmorgen ter reparatie is vertrok ken. De veerdienst wordt thans onder houden door het s.s. „Zijpe", dat ook de winterdiensten op dit traject onderhoudt. Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te Steenwijk, cand. L. Kraan te Apeldoorn. Algem. Synode der Ned Herv. Kerk. De president deelt mede, dat hem nadere inlichtingen zijn verstrekt over de aanwezigheid en over het aantal der protestan'tsehe Nederlanders (land arbeiders) in N. Frankrijk. Op zijn voor stel wordt een predikant aangewezen, om onder deze landgenooten, voor zoover mo gelijk, tijdelijk te arbeiden en daarna ver slag te doen van zijn reis. De heer Bolt rapporteert over een voor stel van d'e Synodale Commissie tot wij- zaging van art. 17 van helt' Reglement op 't fonds voor noodl. kerken en personen. Het voorstel der commissie wordt eenigs- rins gewijzigd aan de eind-redactie toever trouwd. Dezelfde rapporteur behandelt een voor stel van prof. Brouwer tolt wijziging van art. 55 Regl. kerkelijk opricht en tucht. Het voorstel wil aan het artikel toevoegen de woorden: „Onopzettelijke gebreken dn tijdig ingezonden aanvragen kunnen ech ter alsnog worden 'hersteld." Volgens den voorsteller 'komt het meermalen voor, dat een tijdig ingezonden aanvrage niet ont vankelijk wordt verklaard, omdat de ver- eisohte Stukken niet aanwezig zijn. De voorsteller acht het ongeoorloofd forma lisme, het verzoek van den bezwaarde op dien grond af te wijzen. De commissie wijst er in haar rapport op, dat de bezwaarde zelf er voor moet zorgen, dat zijne stukken volledig en tijdag worden ingezonden. Men kan niet de verantwoordelijkheid 'leggen op de schouders van den Scriba of den secretaris van het betrokken bestuur. Zij stelt echter voor art. 55 iéts te verduide lijken zoadat word't gelezen: „onder over legging van het officieele afschrift en de daarbij gevoegde begeleidende kennisge ving, welke hem ingevolge art. 28 werden toegezonden." Deze conclusie wordt aan genomen. De heer Boonstra rapporteert over twee voorstellen van den heer J. de Vlieger, pred. te Wadenoyen, tot wijziging van art. 6 en van art. 9 'Regl. op de predikants traktementen. De commissie is van oor deel, dat de toevoeging 'aan art. 6, welke de voorsteller wenscht, ten gevolge zou hebben, dat nooit weer eene toelage krach tens art. 6 al. 2 zou worden toegekend. Het tweede voorstel stelt de berekening van die aanslagen der betrokken gemeen ten veel te simplistisch en dringt zich bo vendien in eens anders aangelegenheid; immers, de vaststelling van de bijdragen der gemeenten is krachtens art. 12 opge dragen aan den Raad van beheer. Volgens de conclusie worden de 'beide voorstellen verworpen. De heer Bokma behandelt eene motie van het 'Classicaal bestuur van Wijk in zake combinatie van kleine gemeenten. Verschillende classikale vergaderingen hebben hare instemming betuigd met deze motie, welke aandringt op maatregelen tot combinatie van kleine gemeenten, vooral ook wegens het betrekkelijk groote bedrag dat voor het predikantstraktement noodig is. De commissie wijst er op, dat de uit voering van het verzoek, dat reeds meer malen tot de Synode is gericht, afstuit op allerlei bezwaren. De motie van het Class, bestuur van Wijk wordt voor kennisgeving aangeno men. De president geeft nu een overzicht van het verslag der 'legerpredikanten. Naar aanleiding van hét verslag spreekt de heer Mulder den wensch uit, dat de Synode in eene motie rich zal uitspreken tegen het militante antd-mili'tairisme, dat in zijn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2