Wat heeft Londen gebracht EERSTE BLAD. L L E N ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. m Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. J. G E E N S E Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Staten-Beneraal. crtels' Oliefabrieken N.V, Amsterdam. Kwaliteits producten: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes ea Vlissingen 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Als zijn indruk van de Londensche conferentie constateert „De Standaard" eenerzijds, dat de overtuiging van het schadelijke der handelsbelemmeringen die per geworteld was dan bij eenige vorige conferentie; maar aan den anderen kant, dat men aan "de moeilijkheden der op ruiming heelemaal niet toegekomen is. Intusschen is de toestand eir niet beter op geworden. ♦Het Amerikaansche experiment brengt het gevaar van nieuwe ineenstorting, na een korte periode van schijnbloei, in het land van Uncle Sam met zich. En de terugslag daarvan zal zich ongetwijfeld ook elders doen gevoelen. Maar nog af gezien daarvan Is er thans meer dan één land aan te wijzen, dat zich nu voor de vraag gesteld ziet: Wat nu? Als de wereld-economie steeds meer in een schrompelt, dan wordt de toestand van landen, wier nationale economie daarop ingesteld was gelijk b.v. bjj Ned'erland het geval is steeds be nauwender en moet men kiezen tusschen: verder afwachten, of de keer ten goede toch nog komen zal èn nationaliseering van het economisch leven. D i e keuze is niet gemakkelijk. Doet men het eerste, dan loopt men gevaar, ten doode uitgemergeld te worden. En doet men het tweede, dan wordt het in een halve eeuw zorgvuldig opgetrokken economisch bouwwerk gesloopt met de zekerheid, dat de nieuwe woning heel wat eenvoudiger ingericht zal :zijn dan de oude. Toch zal die keuze niet lang meer uitgesteld kunnen worden. Er is pericu. lum in mora. Misschien, maar het is een flauw mis schien, mag men nog hopen op toenade ring van eenige Staten wier belangen thans in één opzicht saamvallen. Hierin n.l. dat zij een stabiel geldwezen bezit ten en.willen houden. Daarvoor is echter een vrijere goederencirculatie noodzakelijk. Naar verluidt zijn dan oök de eerste voelhorens in die richting reeds uitge stoken. En indien het mogelijk zou blij ken, om landen als Duitschland, Polen, Frankrijk, Zwitserland, België, Italië en Nederland tot nauwer samengaan op eco nomisch gebied te bewegen, dan zou wellicht ook Engeland wel wat water in den wijn willen doen. Het is naar de wet der tegenstellingen, dat het land, hetwelk meer dan eenig ander aan de mislukking der besprekin gen schuldig staat, in de laatste zitting der Economische Commissie onverhoeds met een voorstel kwam, dat in deze richting wijst. Amerika kwam daar voor den dag met de gedachte, dat het beginsel van Ouchy toelaatbaar was, mits toegepast op een gebied van aanmerkelijken omvang. Dat wil dus zeggen, dat landen welke onder elkaar tot tariefsverlaging en opruiming van andere handelsbelemmeringen over gingen, niet verplicht zouden zijn die onderlinge "begunstiging automatisch te doen overgaan op andere landen, waar mee gjj een meestbegunstigingsverdrag hebben. Tenzij die landen, op hun beurt, tot de overeenkomst toetraden. En mits, dat zulk een overeenkomst een niet te gering gebied bestrijken zou. Dit is nieuw. En wel is hiervoor geen beslissing, maar het feit, dat Amerika thans dit beginsel aanvaardt, is niet zon der beteekenis. Klaarblijkelijk doelde Dr Colijn, in zijn slotrede ter conferentie, hierop, toen hij gewaagde van een schemering van hoop. Maar dat is dan ook het eenige, dat iets beteekenen kan voor de economie van Nederland. Het eenige positieve voordeel, dat wij mit Londen mee thuis brachten, is de saamwerking tusschen de centrale banken van zes landen (met Danzig mee zeven) ter bescherming van ieders geldwezen. In vereeniging met een sluitend bud get voor 1934, brengt dit op althans één punt de noodige rust. Zonder 'Londen zou men elkaar op dit punt niet in 24 uur hebben gevonden. Deze troost is mager. Maar een troost is het. f Appelen uit Australië. De export van appelen van uit Austra lië heeft dit jaar een recordhoogte bereikt In totaal zijn niet minder dan 5.657.710 kisten appelen verscheept hetgeen ruim een millioen kisten meer is dan het vorige jaar. Ook de export van peren is verdubbeld. Balbo geeft den noordelijken koers op. Met het oog op de blijvende slechte weersgesteldheid tusschen New Found- land en de Iersche kust, heeft generaal Balbo besloten, voor den terugtocht naar Italië den weg te kiezen over de Azoren en den noordelijken koers, in weerwil van de te Valentia getroffen toebereidselen, op te geven. De schepen, die zich langs de noorde lijke route hadden gestationneerd, hebben reeds bevel gekregen, hun standplaats te verlaten en zich langs den zuidelijken koers op te stellen. Een nazi-centrale te Weenen. De Weensche politie deelt mede, dat zij in een huis, op grond van geheime aan wijzingen, een onderzoek heeft ingesteld. In het huis was een vereeniging „voor cutureele belangen van Oostenrijk" geves tigd, met een „centraal Europeesch pers bureau". Dit bleek een nationaal-socialis- tische centrale te zijn. Vijf en twintig per sonen werden gearresteerd en veel bezwa rend materiaal is in beslag genomen, dat onderzocht zal worden. De Oostenrijksche regeering verklaart in het pas verschenen bruinboek, dat on loochenbaar is komen vast te staan, dat de Oostenrijksche nationaal-socialisten deze actie met geldelijken steun van hun Duitsche partijgenooten gevoerd hebben. Gandhi veroordeeld. Gandhi werd gistermorgen in vrijheid gesteld. Even later werd hij opnieuw ge arresteerd, omdat hij weigerde te beloven in Poona te blijven en zich van de poli tieke actie te onthouden. Gandhi is gistermiddag tot 12 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Na een langdurige pauze hebben de „posters" te Bombay hun actie hervat. Voor tal van Britsche winkels werd ge post en er werden blaadjes uitgedeeld, waarin tot boycot van Britsche waren werd aangezet. De politie arresteerde ne gen personen. De onrust te Straatsburg. Thans heeft ook het spoorwegpersoneel besloten zich bij de staking te Straatsburg aan te sluiten. Het personeel van het ge meentelijke abattoir is eveneens in staking gegaan. De voorraad vleesch is nog slechts voldoende tot Zondag, terwijl het kalfsvleesch reeds uitverkocht is. De tramdirectie heeft het personeel aange zegd, dat ieder, die niet onmiddellijk het werk hervat, ontslagen zal worden. Alle onderhandelingen bleven zonder resul taat. De politie is versterkt. Op de belangrijkste punten staan 15 vrachtauto's met politie gereed. Gasaanval op de beurs te New York. De effectenbeurs te New York moest gistermiddag kort na de opening plotse ling gesloten worden, omdat zich een prik kelend gas door de ruimte verspreidde. Volgens een eerste telegram was een huis van de ainmoniakleiding gebroken, wel ke 'dient voor afkoeling van het gebouw. Volgens een ander telegram heeft Lind- by, de vice-president van de beurs later verklaard, dat een onderzoek aan het licht had gebracht, dat onbekenden een cylin der met traangas bij de uitmonding van één der ventilatoren hadden geplaatst. Er ontstond groote verwarring toen de „gasaanval" plaats had; de beursbezoe kers haastten zich de straat op. Een hulpbrigade, voorzien van gasmas- kers, snelde naar de plaats waar het gas vandaan kwam. Niemand is gedeerd, maar alle verdiepingen onder de vijfde etage moesten ontruimd worden. De stakingen in Pennsylvania. Naar Reuter uit Washington meldt, stelt Roosevelt persoonlijk pogingen in het werk om een eind te maken aan de staking in de steenkolenmijnen van Pennsylvanië, welke op het oogenblik 35000 mijnwerkers omvat. Daar de mijnindustrie nog niet door een code geregeld is, 'heeft Roosevelt op het oogenblik nog geen mac'ht om zijn wil door te zetten tegenover de mijneigenaars. Indien deze echter niet zelf voor 1 Sep tember een bevredigende code voorstellen, zal Roosevelt hun zijn eigen code kun nen opleggen. Op 'het oogenblik staken in Pennsyl vanië ongeveer 100.000 arbeiders in ver schillende industrieën. In de maand Juli zijn 163 stakingen uitgebroken. Stakingsonlusten op Cuba Te Havanna is als protest tegen de aan gekondigde nieuwe belasting op autobus sen een staking van autobus-chauffeurs uitgebroken, waardoor een gedeelte van het verkeer in Havanna en in verschillen de streken van het eiland Cuba geheel is stopgezet. Gisteren is de bemanning van de veerbooten, dij het havenver'keer on derhouden, in sympathiestaking gegaan, zoodat thans ook het havenverkeer geheel stil ligt. Te Havanna kwam het reeds herhaal delijk tot incidenten en vechtpartijen tusschen stakers en eigenaars van parti culiere auto'si, die van de staking gebruik willen maken om passagiers te vervoeren. Nader wordt gemeld: De staking der taxi-chauffeurs te Havanna heeft zich ontwikkeld tot een algemeene sta king, met demonstraties tegen de regee- ring. Alle industrie-arbeiders, 'het perso neel van traan en spoorweg en dat van de drukkerijen der bladen hebben zich bij' de staking aangesloten. Daar de levensmid delentoevoer volkomen verhinderd is, zijn alle winkels gesloten. In een buitengewone kabinetszitting is besloten tot mobilisatie van politie en militairen. De groote brand te Korinthe. De brand veroorzaakte een schade van ruw geschat 150.000 pond. De minister president en een zijner collega's zijn uit Athene naar Korinthe vertrokken. De brand is thans geblusCht. Meer dan 300, voor het meerendeel niet-verzekerde huizen en barakken zijn vernield. De schade bedraagt vele millioenen. Van de algemeene opwinding hebben vele dieven en plunderaars gebruik gemaakt om hun slag te slaan. De oorlog tusschen Bolivia en Paraguay hervat. In een oorlogccommuniqué, dat door het Paraguaansche ministerie van oorlog is gepubliceerd, wordt medegedeeld, dat de Bolivianen met behulp van vliegtui gen en artillerie een nieuw offensief zijn begonnen. De vijand werd na een langdurig ge vecht onder zware verliezen teruggewor pen en nam tenslotte de vlucht met ach terlating van munitie en geweren. Verbanning van Oostenrijkers. Nu in Oostenrijk opnieuw een vervol ging van Duitschers is begonnen, heeft de geheime Duitsche staatspolitie een aantal Oostenrijkers, die zich als onge- wenschte buitenlanders hebben laten kennen, gearresteerd en uit het rijk gezet. Met deze verbanning zijn de van Duit- schen kant te treffen maatregelen ver moedelijk nog niet geëindigd. Mocht in Oostenrijk de vervolging van Duitschers voortduren, dan zullen ver dere maatregelen tegen ongewenschte buitenlanders worden getroffen. Dr Paul Goldmann, die, vermoedelijk als represaillemaatregel tegen de arresta tie van Schepky, den correspondent van het Scherlconcern (Lokalanzeiger, enz.) te Weenen, is gevangen genomen, is se dert meer dan een kwart eeuw Berlijnsch correspondent van de Neue Freie Presse. Terwijl het Duitsche gezantschap te Weenen voor den aldaar gearresteerden Duitschen journalist in de bres kon springen kan het Oostenrijksche gezant schap te Berlijn voor Goldmann niets doen, want hij is van Duitsche nationa liteit. Een paar dozijn Oostenrijkers zijn over de grens gezet. Razzia te Luebeck. Een communistische koerier werd Woensdag in de woning van een arbei der te Lubeck gearresteerd. Bij de huis zoeking vond de politie een hoeveelheid illegale communistische vlugschriften. Behalve de koerier werden nog vijf personen gearresteerd. Vrijdag werd in de stadswijk Schlutup een groote razia gehouden, waarbij even eens een hoeveelheid illegaal propagan- da-materiaal alsmede dolken, geweren, boksbeugels, gummistokken, pistolen en munitie gevonden werden. De politie heeft een verordening uit gevaardigd, volgens welke in de toekomst voor alle daden van communisten, of an dere linksche elementen in het staatsge- bied van Luebeck, waarbij de daders niet terstond worden ontdekt, de communis tische, resp. Marxistische leiders ter ver antwoording zullen worden geroepen. Voor daden, waarvan de plegers be kend zijn, maar niet gearresteerd kun nen worden, zullen alle volwassen fami lieleden der daders in hechtenis worden génomen. Zelfs GROOTMOEDER bocht reeds het ZEEUWSCH PROFETENBROOD bi] M. PETERSE, Fa GRAVESTEIN, Patissier, Middelburg. (Adv.) Korte Berichten. Gistermorgen is de gewezen Rijks dagpresident Loebe overgebracht naar het concentratiekamp bij Breslau, wegens de verspreiding van onware berichten over het kamp. De directie van de Bank van Enge land heeft besloten met ingang van 1 Maart 1934 de salarissen der ambtenaren en bankbeambten te verlagen. De vol gende jaren zullen nieuwe verlagingen volgen. Deze salariskortingen hebben ten doel, den zeven jaar geleden verleenden duurtebijslag in een tijdsverloop van vier jaar op te heffen. Ingezonden Mededeeling. naar Dokters Recept Prima Kwaliteiten LAGE PR IJ ZEN Grootste sorteering dan naar Opticien, Lange Vorststr. 49, GOES Zie Etalage Zie Etalage Werkverruiming in West-Brabant. Te Roosendaal is onder voorzitterschap van burgemeester van Aken te Zevenber gen, een vergadering gehouden van de commissie tot voorbereiding van Werk verruiming in West-Brabant. Een bespre king werd gehouden naar aanleiding van de audiëntie, welke een deputatie uit de commissie heeft gehad met den minister van sociale zaken, prof. dr J. R. Slotema- ker de Bruine. Ingevolge de afspraak met den minister werd besloten dezen een op gave te doen toekomen van het kostenver schil tusschen 't machinaal dorschen van graan en het dorschen door handenar beid, met daarbij het verzoek, om door be schikbaarstelling van rijkssubsidie te wil len bevorderen, dat reeds dezen winter het graan met de hand zal worden ge- dorscht. Op advies van minister Slotemaker werd tevens besloten een onderhoud aan te vragen bij den directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ter bespreking van het kanaal-project Terheijden''s Heerenhuis en de verzwaring der zeedijken in West- Brabant. Tekort aan derde klasse rijtuigen bij de spoorwegen. Door de vele extra treinen en het toe nemend vervoer 3e klasse, is er bij! de Ned. Spoorwegen een groot 'gebrek aan 3e klasse rijtuigen ontstaan. Aangezien door verminderd ie en 2e klasse reizen een groot aantal rijtuigen over zijn, zullen deze voor 3e klasse rei zigers ingericht worden. Staking onder de landarbeiders te Zuidland. Te Zuidland is een staking onder de landarbeiders uitgebroken. Het loopt over een loonverschil van feitelijk 1 cent per uur. Voor het lichte werk, dat nul is al- geloop en en bestaat uit wieden, enz., werd 24 cent per uur geëischt en 22 cent geboden. Voor het zwaardere werk (voor den oogsttijd enz.) dat nu is ingetreden, werd 28 cent geëischt en 27 cent geboden. Ter handhaving van de orde zijn vijf veldwachters gearriveerd. De marinezaken In Nederlandsch-lndië. Aneta meldt uit Batavia: Het Hoog Militair Gerechtshof is de be handeling in hooger beroep begonnen van de zaken der Europeesche dienstweige raars, korporaal-machinist Teune en ma trozen der eerste klasse Byleveld en Wy- sake, allen beschuldigd van opruiing. Tijdens zijn pleidooi gewaagde de ver dediger, de officier van administratie Van 't Hof van de lichte straffen in Nederland aan burgers-opruiers opgelegd, die nooit worden ontslagen, doch daarentegen nog in de Tweede Kamer komen. De advocaat-fiscaal requdreerde beves tiging van de vonnissen van den Zee- krijgsraad te Soerabaja resp. een jaar, een jaar en zes maanden, en 8 maanden gevangenisstraf, allen met aftrek van den tijd, doorgebracht in voorloopige hechte nis, met ontslag uit den dienst. De uitspraak werd bepaald op 11 Aug Nazi's in de mijnstreek. Wolff seint uit Berlijn: Van welingelichte zijde wordt het vol gende medegedeeld: Dé nieuwe uitwijzing van Duitschers in de Nederlandsche mijnstreek, alsook het door de commissarissen van politie te Heerlen en Kerkrade uitgevaardigde ver bod voor in Nederland wonende Duit schers om aan de overzijde van de grens deel te nemen aan weerbaarheids-sport- oefeningen berusten klaarblijkelijk op on juiste persberichten. Daarin werd gemeld, dat de in de Ne derlandsche mijnstreek wonende Duitsche nationaal-socialisten, nu de Nederland sche regeering hun elke politieke werk zaamheid heeft verboden, zich thans over de gTens zouden begeven om daar hun vergaderingen en oefeningen te houden. Hiertegenover moet worden geconsta teerd, dat deze voorstelling van zaken vol ledig in strijd is met de feiten. Immers wegens het bij de Nederlandsche autori- Binnenland. De Eerste Kamer nam de landbouwcrisis- en retorsiewet aan. De Nazi's in Limburg. Buitenland. De onrust in Straatsburg. Gasaanval op de New-Yorksche beurs. Onlusten op Cuba. Oostenrijkers uit Duitschland gezet. teiten ontstane misverstand en bezorgd heid is de kring Limburg der N.S.D.A.P, met zijn onderafdeelingen reeds onlangs van Duitsche zijde opgeheven. Er vinden geenerlei oefeningen en officieels verga deringen meer plaats en aan de vroegere leden van den kring Limburg der N. S. D. A. P. is zelfs verboden de grens te overschrijden om deel te nemen aan eeni- gerlei oefeningen en bijeenkomsten op Duitsch gebied. Staatsbegrooting 1934. Naar de „Telegr." verneemt, is do Staatsbegrooting 1934 gisteren aan den Raad van State toegezonden. EERSTE KAMER. Aangenomen wordjt helt wetsontweijp tot aanvulling en wijziging der hooger onderwijswet. Minister Marchant zegt nog, dat de klachten over het volgen van 'het hoo ger onderwijs door eigenlijk onbevoegden menigvuldig zijn. De toevloed moet wor den tegen gegaan. Aan de orde is daarna het wetsontwerp totwijziging van de Land- bouwcrisiswet 1933. De heer R u i t e r (R. K.) heeft ben zwaren. De landbouworganisaties moeten ten volle worden gekend. In tegenstelling met wat de minister in de Tweede Kamer zeide, is spr. van oordeel, dat dit niet in voldoende mate geschiedt. Met name is dit het geval met de Crisis-zuiveloentrale, welker werkwijze spr. bovendien critiseert. Bij de vermindering van den veestapel zal indirecte dwang niet zijn te vermijden. Doch ook hier wordt te zeer gestreefd om de macht alleen te leggen in de han den van de ambtenaren. De heer B1 o m i o u s (R. K.) wijst op de vruchtelooze pogingen van onzen mi nister-president om in Londen en elders anderen tot heizinning te brengen. Dit ontwerp is een stap naar de autar chie. Doch we kunnen niet anders, nu het water over de lippen dreigt te stijgen. Er moet meer naar worden gestreefd de toestanden in de industrie te verbete ren, naast die in den landbouw. Het is een hopelooze strijd onzer nij verheid tegen de buitenlandsche dum ping. De Memorie van Antwoord is voor spr, zeer teleurstellend. De heer J. W. J. baron De Vos v. S t e e n w ij1 k (G. H.) acht beperiking der melkprodhctie noodzakelijk. Een ge heel vrijwillige inkrimping zal niet tot het 'begeerde resultaat leiden; ze moet gereglementeerd worden, doch niet met het domme potlood. Dé heer S m e e n g e (Lib.) vraagt de aandacht der regeering voor de moeilijk heden der turfproductie. De "Minister van Economische Zaken, de heer Verschuur, constateert, dat geen bezwaren tegen het ontwerp in het algemeen zijn gemaakt. Spr. dankt de Kamer voor de spoedige behandeling ervan. De belangen van de Nederlandsche fruitteelt hebben de aandacht van de regeering die zal streven naar een be- boorlijfcen marktprijs, b.v. door invoer- manopoliseering. In de tuinderij treffen we toestanden aan, waarvan de ver schrikking wel het allergrootst is; oofe daarmede houdt de regeering rekening. Het is niet het voornemen, de resultaten in de veenderijen buiten beschouwing te laten. Ingezonden Mededeeling. Murwe en halfz. Lijnzaadkoekjes Lijnzaadschilfers Lijmneel Soyaschilfers Soyakoekjes 7-872 vocht, dat is 5% vocht minder dan gewoonlijk in de koeken. Ratiokoekjesv.rationeele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vitaminenmeel beter dan vlschmeel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1