VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 'm Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting, DE WERKLOOZE JEUGD. In de „Nederlander" wordt een plei dooi gehouden voor de werklooze jeugd. „Is het bij het zien van zooveel ge bruinde en getrainde jonge kerels niet te dwaas om te spreken van ondergang, waarmee zij door hun werkloosheid be dreigd worden? Laten wij ook in dit opzicht ons door den schijin niet laten verblinden. ïk heb in mijn werk voor werkloozen, tijdens het laatste anderhalf jaar, van die ge bruinde menschen gekend, die door ja renlange werkloosheid als sociaal wezen reeds te gronde gegaan waren, die, of schoon eenmaal goed vakman, hun ge reedschap reeds hadden verkocht en die niet meer in staat waren om eenige uren achtereen onder de tucht van een doelbe wuste leiding in hun eigen vak te werken. Het is uiterst moeilijk, deze menschen weer op te halen; onmogelijk mag het niet worden geacht. Ik heb echter ook geval len gekend van jonge menschen, die door een sprong uit een derde verdieping of op andere wijze, hun maatschappelijken en menschelijken ondergang definitief ge maakt hebben. Neen, er valt niet aan te twijfelen: werkloozen kunnen ondergaan. Jonge menschen vooral loopen dit gevaar, ook wanneer zij' gebruind en getraind en phy- siek gezonder dan ooit blijven rondloopen. En naarmate de malaise langer duurt, wordt dit gevaar reëeler en grooter. Het is dan ook goed niet in de de eer ste plaats en uitsluitend te letten op die gevallen van zoo evidenten ondergang. En ook niet uitsluitend op de gevallen van onvoldoende voeding, kleeding en woning, al komen die zonder den geringsten twij fel voor. Het belangrijkste is, dat de werklooze jeugd, zonder doelbewuste en krachtige leiding, volkomen vleugellam is en stuur loos voortbestaat. Het is hartverscheurend om te zien, hoe al deze vitaliteit, al deze bekwaamheden niet alleen braak liggen en ongebruikt verschrompelen, maar hoe zij ontwrichtend en destructief werken in het leven der werkloozen zelf, in hun naaste omgeving en in de heele maat schappij. Wat zij noodig hebben en wat de heele maatschappij met hen noodig heeft, is de zegen van den arbeid. En onze tijd heeft ons overtuigend aangetoond, dat de „ze gen van den arbeid" oneindig veel meer is, dan het genot van een veilig en goed betaald baantje. Daarom is voor de werk loozen de zegen van den arbeid overal daar waar zij bewust hun krachten kun nen bewaren, oefenen en gebruiken in den maatschappelijken opbouw, hetzij qp dit oogenblik, hetzij voor de toekomst. Daarom is het probleem van de zorg voor jeugdige werkloozen maar niet een vraag van knusse philantropie, maar een kwestie, die voor het diepste leven en de toekomst van individu en volk van het grootste belang is. Zij kunnen ondergaan. Zij! mogen niet ondergaan door onze schuld! Van ons wordt niet gevraagd met zoet medelijden ons te verdiepen in den on- metelijken materieelen en geestelijken nood, dan alleen voor zoover wij bereid zijn dezen nood met woord, maar vooral met de daad te lenigen. Aan deze leniging werkt zoowel mee de econoom, die oplossingen uitdenkt, als de werkloozenleider, die den jongen mensch de hand reikt en opheft, zoowel de poli ticus, die in vollen ernst is, als de jonge vrouw, die door haar aanwezigheid de sfeer bij een eenvoudige voedseluitdeeling doorlicht." Internationale trein bij Luik ontspoord. De internationale D-trein, die gister morgen te 7.43 uit Keulen vertrok en die te 12.01 in Brussel moest aankomen, is in de nabijheid van Landen tusschen Luik en Leuven ontspoord. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten zijn vier wagons uit de'rails geworpen. Een vrij groot a an tal personen is gewond, en naar het zie kenhuis te Leuven overgebracht. Naar het schijnt, zijn geen dooden te betreuren. Tot de gewonden behooren ook twee personen van Nederlandsche nationaliteit, een heer en een dame, die thans te Aken woonachtig zijn. Volgens later ontvangen berichten zijn bij het spoorwegongeluk te Landen 7 per sonen gewond, van wie drie ernstig. De materieels schade is zeer groot. Dijkdoorbraak aan den Colorado. In den nacht van Woensdag op Don derdag is op ongeveer 60 K.M. van Den ver de Gastlewood-dam aan den Colorado doorgebroken tengevolge van ontzettende wolkbreuken. Een waterzuil van 10 M. hoogte en anderhalven K.M. breed spoel de in eenige minuten tijds over talrijke plaatsen en vernielde spoorbruggen en wegen, terwijl alle telefoon- en telegraaf verbindingen werden verbroken. De plaat sen Denver, Franktown, Parker en Sulli van zijn zwaar geteisterd. Hoewel het na deren van den vloed werd aangekondigd door sirenengehuil, terwijl de telefoon kantoren waarschuwden, vreest men, dat talrijke personen, vooral farmers, zijn verdronken. De schade is nog niet te over zien. Belgische financieels hulp aan Oostenrijk. De Belgische Kamer heeft de finan cieels hulp van België aan Oostenrijk be sproken. De socialisten hebben zich ont houden; zij wilden niet tegen stemmen, omdat men Oostenrijk helpen moet, om zich te verzetten tegen Duitschland. Zij wilden niet voor stemmen, omdat de Oos- tenrijksche regeering door decreten re geert en geen rekening houdt met de wet ten, noch de constitutie en geen parlement meer kent of vrijheid van drukpers. In zijn antwoord zeide Hijmans: Het is een internationaal belang, dat Oostenrijk bestaat. Daarom VTaagt de regeering de Kamer het ontwerp aan te nemen. Het wetsvoorstel werd aangenomen met 85 stemmen tegen 15 en 54 onthoudin gen. Duifsche vliegtuigbezoeken aan Oostenrijk De „Times" verneemt, dat de Engel- sche, Fransche en Italiaansche regeerin gen overleg met elkaar plegen over de be zoeken van Duitsche vliegtuigen op Oos- tenrijksch gebied en het uitstrooien van vlugschriften tegen de Oostenrijksche re geering. Men acht deze handelingen in strijd met den geest van het viermogendheden- verdrag en acht het mogelijk, dat deze zienswijze van de overige drie ondertee kenaars van het verdrag aan de Duitsche regeering zal worden kenbaar gemaakt. Duitschland gewapend? De „Daily Herald" meldt, dat het Fran sche ministerie van buitenlandsche zaken in het bezit is van een nieuw, geheim, dossier, waarmede het voor den volken bond afdoende hoopt te bewijzen, dat de Duitsche rijksregeering het verdrag van Versailles heeft geschonden en in Duitsch land verboden wapens laat fabriceeren. De verschillende gegevens zijn in de laatste maanden verzameld en moeten als zeer betrouwbaar worden beschouwd. De Fransche regeering zou met de En- gelsche in verbinding zijn getreden om ge zamenlijk stappen bij den Volkenbond te doen, doch de Britsche regeering zou dit voorstel voorbarig hebben geacht. Het is echter waarschijnlijk, dat de Fransche regeering alleen zal handelen en het dossier bij den Volkenbond aan hangig maken, teneinde een onderzoek naar de feiten te eischen. Volgens de „Daily Heraïd" zou het dos sier aangeven, waar en hoe in Duitsch land tanks, gevechtsvliegtuigen, munitie, enz. worden gefabriceerd en onthullingen doen omtrent een bestaand plan, waar door de rijksweer in korten tijd verdrie voudigd zou kunnen worden. Korte Berichten. i Uit Moskou wordt gemeld, dat do Gepoe 47 boeren in Oekraïne en den Kau- kasus heeft gearresteerd, die beschuldigd worden van graanroof ten nadeele van de staatsboerenbedrijven. Aan de kusten van New Foundland woeden twee cyclonen, welke hevige stor men en rukwinden veroorzaken. Het wa ter in de haven van Shoal Harbour is zoo zeer in beroering, dat men vreest, dat de vliegtuigen van het eskader-Balbo daar niet meer veilig zijn. i Wolff meldt uit Weenen, dat in het district Grieskirchen twee mannen wer den gearresteerd, die belangrijke ge schriften over de grens wilden brengen. Dit materiaal bevat belangrijke inlichtin gen over de geheime nat.-socialistische beweging in Oostenrijk. Uit tal van Dnifsche plaatsen worden weer arrestaties van communisten ge meld. Drukwerk, wapenen, kasboeken, enz. werden in beslag genomen. Naar de bladen melden heeft het Bel gisch kabinet gistermorgen besloten de noodverordeningen, waarbij de salarissen loonen en pensioenen van het staatsper- soneel voor den duur van 't jaar 1933 met 5 pet. worden verlaagd, ook voor 1934 te handhaven. Hetzelfde geldt voor de ver hooging van de nationale crisisbelasting, die aanvankelijk ook alleen in 1933 zou worden geïnd. Voor de bijzondere rechtbank van Breslau hadden zich gisteren negen ver dachten uit Beuthen te verantwoorden voor het vervaardigen van bommen. Twee hunner kregen 10 jaar tuchthuisstraf, de anderen straffen van 5, 6 en 7 jaar tucht huis. Reuter meldt uit Straatsburg, dat de toestand, die door de staking geschapen is voortduurt. Men heeft den minister van arbeid verzocht als arbiter te willen op treden. De lantaarnopstekers hebben ook het werk neergelegd, maar zij werden door vrijwilligers vervangen. Op het nationaal congres van den on derwijzersbond te Parijs slaagde de secre taris van den bond erin een voorstel te doen aannemen tot het afbreken van de onderhandelingen met de regeering en een werkstaking, als waarschuwing aan de parlementsleden, die een verlaging van de salarissen voorstaan. Ingezonden Mededeeling. Loongeschil in den landbouw. De rijksbemiddelaar prof. Josephus Jitta heeft den heer mr H. van Haastert alhier aangewezen als arbiter voor het loongeschil in het landbouwbedrijf te Oude Tonge en Achthuizen (Overflakkee). Een dreigende radio-oorlog? Het lid der Tweede Kamer, de heer Boon, heeft aan den minister van Bin- nenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: I. Is het juist, dat de Vara door middel van gramofoonplaten programma's van strijdliederen van Duitsche origine uit zendt, welke ook in de Duitsche taal wor den aangekondigd? II. Zoo ja, is de Minister dan niet van oordeel, dat de verantwoordelijkheid der Regeering in deze zeer is vergroot nu deze uitzendingen plaats vinden via den Re- geeringszender Kootwijk? III. Is de Minister niet van Oordeel, dat de Regeeringsbedoeling met het beschik baarstellen van den Kootwijkschen zen der namelijk de Nederlandsche uitzen dingen tegenover de sterke buitenland sche krachtzenders ook weer over een groot deel der wereld te doen hooren hierdoor aan verkeerde uitlegging zal bloot staan, hetgeen Nederland bijl de nadere besprekingen omtrent de golf- lengteverdeeling in een zwakkere positie zal plaatsen? IV. Acht de Minister de mogelijkheid niet aanwezig, dat het tolereeren van der gelijke propaganda contra-uitzendingen uit Duitschland in de Nederlandsche taal kan uitlokken, waardoor een zeer onge- wenschte radio-oorlog zou ontstaan, zoo als thans reeds tusschen Duitschland en Oostenrijk het geval is? V. Is de Minister niet van oordeel, dat welke gevoelens het overgroote deel van het Nederlandsche volk ook jegens bepaalde toestanden in Duitschland mo gen bezielen een dergelijke handelwijze volstrekt ontoelaatbaar is en is hij be reid daaraan ten spoedigste een einde te maken? De Prinses maakt een roeitochtje. Sinds een jaar of zeven bevindt zich aan de Eem in de onmiddellijke nabijheid van Baarn, de theetuin „De Watermolen", waar o.m. gelegenheid bestaat tot het hu ren van motor-, zeil- en roeibooten. Eén dezer dagen werd de theetuin be zocht door twee dames en een heer, die een sloep wenschten te huren. Natuurlijk was de eigenaar-exploitant direct bereid aan dezen wensch te voldoen. Binnen eenige oogenblikken was de sloep van twee stel roeispanen voorzien en kon het gezelschap instappen. Wie schetst de verbazing van den eige naar, toen even daarna de auto van het gezelschap in den tuin geparkeerd werd en dit de hofauto van het paleis Soestdijk bleek te zijn. Een der dames was niemand minder dan Prinses Juliana geweest, die bij de Koningin-Moeder logeerde en die, verge zeld van een hofheer en een hofdame, een roeitochtje op de Eem wilde maken. Oud-minister Donner. De „Staatscourant" van gisteravond bevat de benoeming van oud-minister mr dr J. Donner tot raadsheer in den Hoo- gen Raad der Nederlanden. De heer Donner, die na zijn promoties hoofdcommies-redacteur ter gemeente secretarie te Rotterdam werd en daarna directeur van het Centraal Bureau van voorbereiding in Ambtenarenzaken al daar, is in 1922 benoemd tot raad-advi seur aan het departement van justitie. Van 1926 tot begin van dit jaar was de heer Donner minister van Justitie. POLDER WALCHEREN. Geldleening van f 100.000. Het Polderbestuur van Walcheren houdt Zaterdag 19 Augustus een algemeene ver gadering, ter behandeling van de volgende punten: a. Onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen Commissarissen A. L. J. Goet- bals en A. Jeronimus en van den gekozen Commissaris K. J. van Loo. b. Het Dag. bestuur stelt voor, te be sluiten tot het aangaan eener geldleening, groot f 100.000, ter dekking van de vol gende uitgaven: a. het aanbrengen van een pakweifk aan den voet van het duin te Zoutelande f 3275; b. het vervangen van Vilvoordsche glooiing door glooiing van Zuilenbasalt aan de Zuidwatering f 1683; c. werken ter verbetering van de afwaz- tering van het gedeelte van den Polder beoosten het kanaal door Walcheren, ge raamd op f 18.500, waarvan 25 pet. voor rekening van het Rijk f 13.875; d. werken tot verdediging van den on- derzeeschen oever aan de Zuidwatering, waarvoor door de vergadering op 29 April j.l. een crediet van f 114.000 werd verleend en welke werken voor f 80.719 zijn aan besteed, rond f 82.000, dus totaal 100.833 gld. Voor deze leening bereikte het Dag. be stuur een aanbieding van het Algemeen Mijnwerkersfonds van de Steenkolenmij nen in Limburg, te Heerlen, welke stich ting bereid is den Polder een bedrag van f 100.000 ter leen te verstrekken a pari tegen een rente van 4.5 pet. 'e jaars en aflossing in gelijke termijnen over 25 ja ren met bevoegdheid om, behalve gedu rende de eerste vijf jaren, met drie maan den opzegging de leening geheel af te lossen. Voor plaat sings-provïsie zal drie achtste pet. van het bedrag der leening zijn te betalen. Het Dag. bestuur acht deze aanbieding zeer aannemelijk en geeft in overweging, daarvan gebruik te maken. Het landbouwconfiict te St. Philipsland. Nog geen overeenstemming bereik t. Op 2 Augustus is onder leiding van den rijksbemiddelaar mr P. J. M. Aalberse, een bespreking gebonden tusschen verte genwoordigers van de werkgevers in bet landbouwbedrijf te St. Philipsland eu van den Christelijken Landarbeddersbond. Overeenstemming kon niet worden be reikt. Door den Rijksbemiddelaar is een voorstel aan partijen gedaan, waarover deze zich nader zullen beraden. Dit komt neer op een uurloon van 23 cent. In verband daarmede is het ultimatum ver lengd tot morgen. flieuw spoorwegviaduct bij Woensdrecht. In het begin van dezen winter zal een aanvang worden gemaakt met den bouw van een nieuw spoorwegviaduct bij Woensdrecht ojp de lijn BrabantZ e e- land. De bestaande overweg ter plaatse is een waar verkeersobstakel. Men zal dezen overweg voorloopig nog laten lig gen; het viaduct komt op ©enigen afstand daarvoor en zal voornamelijk dienen voor het groot e verkeer. De weg wordt dan tevens recht doorgetrokken op den zee dijk. Het zal noodig zijn daarvoor den spoorweg ter plaatse een 70 cm. hooger te leggen. Het werk wordt uitgevoerd door de spoorwegen voor rekening van Rijkswa terstaat, Binnenland. Een dreigende radio-oorlog. De toestand in den tuinbouw. Het wetje-Mar chant door de Eerste Ka mer aangenomen. Oud-Minister Donner Raadsheer in den Hoogen Raad. Buitenland. Overstrooming in Colorado. Treinontsporing bij Luik. Straatgevechten te Straatsburg. Nieuwe spoorbrug bij Vlake. In verband met de verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland zal de Rijks waterstaat voor rekening van de Neder landsche Spoorwegen een nieuwe spoor brug bouwen ter vervanging van da be staande draaibrug. Deze brug, welke zal fcomen in de buurt van Vlake, zal op een zoodanige hoogte worden gelegd, dat het scheep vaartverkeer er geen hinder van zal on dervinden. Globaal zal een millioen kubieke mctel zand noodig zijn om dit werk uit te voe ren. Het plan bestaat, om dit zand te be trekken uit de zanderij der spoorwegen onder de gemeente Wouw. De bosscheü ter plaatse zouden dan moeten worden gerooid. Daar het hier een werk van zeer groe ten omvang geldt, dringt zich de vraag op, of dit niet ware dienstbaar te maken aan de bestrijding der werkloosheid. Aan het Hbld werd evenwel medegedeeld, dat zulks niet gaat en wel omdat de zand- treinen slechts korten tijd op het „stort" kunnen blijven; het lossen moet snel gebeuren en zal daarom machinaal ge schieden. Op deze wijze kan een geheel© trein in een minuut tijds worden gelost, Het type wagens, dat men noodig heeft om machinaal te lossen, leent zich niet voor het doen verrichten van dit werk in handenarbeid ze zijn daartoe te hoog en daarom zal ook het laden machi naal moeten plaats hebben. Autobu sconce ssie aan gevraagd. Door den heer L. Leen- dertse te Hansweert is aan Ged. Staten van Zeeland gevraagd om vergunning voor een dagelijksohen autobusdienst van den aanlegsteiger van den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde te Hansweert naar het spoorwegstation VlaJke c.q. het spoorwegstation Kruinin- genlerseke en omgekeerd. Een leeningskwestie. De Raad van State behandelde gisteren het beroep van de gemeente Hulst tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan een raadsbesluit tot het aangaan van een leening van f70.000, voor onteige ning van gronden. Het gemeentebestuur heeft in verband hiermee gewezen op een tweeledig doel, dat beoogd wordt, werkverschaffing en uitbreiding van da woongelegenheid. Volgens Ged. Staten moet de gemeente Hulst in dezen tijd een soberheid betrachten, welke in het raadsbesluit niet is te ontdekken. Be halve een bedrag van f 70.000 zal er noo dig zijn f 105.000 voor aanleg van stra^ ten, plantsoenen en dergelijke. De rapporteur, mr Limburg, vroeg aan den burgemeester van Hulst, den heer Truffino, of, als het pessimisme van Ged. Staten wordt bewaarheid en de onteigen de gronden ryet verkocht worden, de gemeente verplicht is tot de tweede uit gave, die van f 105.000. De burgemeester antwoordde, dat, als de gronden niet verkocht zouden worden, men ze op eenvoudige manier bouwrijp zou kunnen maken. Er loopt al een weg door het Jand heen en eigenlijk zijn er nu al gegadigden. Er is een woningtekort in het plaatsje. Er is .eigenlijk nooit een huis vrij. Rapporteur Limburg merkte opy dat men voor de tweede uitgave misschien minder dan f 105.000 noodig heeft, maar dat men ir. elk geval meer noodig zal hebben dar, de eerste uitgave van 70 duizend gld De griffier van de Provinciale Staten van Zeeland, de heer Teilegen, zeide, dat Ged. Staten twijfelen aan de realiteit van het plan, al is de werkverschaffings gedachte, die eraan ten grondslag ligt, sympathiek. Spr. zette uiteen, dat het bij de f70.000 niet zal blijven. Staatsraad Kooien vroeg, wat voor grond het is. De burgemeester: Tuinderijtjes van ar beiders, die daar een eigen huisje hebben. Spr. wist nog niet, of men den gehee- len grond ineens zal moeten aanpakken, zoodat de tuintjes meteen moeten ver dwijnen of dat aanvankelijk een deel der tuintjes zal kunnen voortbestaan en rente geven. Spr. deelde voorts mee op vragen van staatsraad Kooien, dat er buiten de wal-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1