Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Rechtszaken Telegrammen. ren zij nog als onderwijzeres in dienst, aanspraak zouden hebben op zwanger schapsverlof. Bedoelde termijn vangt aan ten hoogste 4 maanden en ten minste drie maanden vóór het tijdstip, waarop de bevalling kan worden verwacht en eindigt ten hoogste 2 maanden en ten minste 1 maand na de bevalling. —-"Smokkelauto met tabak achtervolgd. Een smokke laar neergeschoten, fristeren hebben de douane-beambten te Yenlo weer eens een wilde jacht gehouden op een personenauto, waarmede goederen over de grens gesmokkeld worden, zoo meldt het Handelsblad. Toen de beambten bij hun beschieting een der smokkelaars hadden gewond heb ben de anderen den wagen in brand ge stoken. Zij hebben daarna getracht geza menlijk te vluchten. Dit is hun niet ge lukt. Twee veldwachters merkten de overtre- ding op, waarop een hunner, de rijks veldwachter Kleefstra, een teeken gaf om te stoppen. De bestuurder deed aanvankelijk, alsof hij zou gehoorzamen, maar op korten af stand van den politieman reed hij met vol gas Op hem in. De veldwachter Bprong voor den auto weg en kwam er met een stoot tegen den schouder van af. De chauffeur had zijn achterlicht gedoofd en wist te ontkomen. Schoolopheffing. De ge meenteraad van Oostdongeradeel heeft besloten met 1 Januari drie o.l. scholen te Engwierum, Oosternijkerk en Oostrum op te heffen. Zij tellen samen 43 leerlingen. De reis van de Rotter- damscheGhineezen. Het is met de reis van de Rotterdamsche, eerst zoo vechtlustige, Ghineezen naar Berlijn niet bijzonder voorspoedig gegaan. Gisterochtend halfvijf is te Oldenzaal de extratrein aangekomen. Hoewel de Chineezen allen van paspoorten zijn voor zien, heeft de Duitsche crimineele politie hun eerst den toegang tot Duitschland geweigerd. Gisteravond om zeven uur zijn ze door de Duitsche grensautoriteiten doorgelaten. De reden van (het oponthoud moet ge weest zijn, dat onderzocht moest worden of zich onder hen geen communisten be vonden. De ziekteverschijnselen te Winsum. Naar van deskundige zij de werd meegedeeld hebben de onderzoe kingen naar de oorzaken van de ziekte verschijnselen te Winsum als resultaat opgeleverd, dat als vaststaand kan wor den aangenomen, dat een van de leden van het personeel van de ijsfabriek, de bacillendrager is geweest. Vermoed wordt, dat het de machinist is, die thans met vacantie elders vertoeft. Zeker is dit niet, omdat ook een ander lid van het per soneel de vorige week wegens een onge steldheid, die veel gelijkenis vertoonde, met de thans heerschende ziekte, van de fabriek is weggebleven. Doordat de patiënten thans voor het meerendeel niet meer ernstig zijn en bij verschillende zelfs flinke verbetering is ingetreden, is de rust in het dorpje lang zamerhand weergekeerd. Toch zijn er nog verschillende patiënten ernstig ongesteld en in meerdere gezinnen liggen 2, 3 en 4 personen te bed. Door kokend vet ver- fa r a n d. De vrouw van J. K. te Staphorst had een pan met vet op de kachel ge plaatst. Toen zij eenigen tijd later ging kijken, was het vertrekje vol rook en damp. Zij opende de buitendeur en on middellijk sloegen de vlammen omhoog. Haar zoon had de onvoorzichtigheid wa ter in het brandende vet te gooien, met het ongelukkige gevolg, dat zijn geheele gelaat met brandwonden overdekt werd, terwijl zijn moeder aan beide handen en armen ernstige brandwonden opliep. De toestand van den zoon is ernstig. Massavernietiging van bloembollen. In den laatsten tijd zijn er te Limmen 2500 manden met hyacin ten-bollen vernietigd. Deze vernietigingen, welke thans op groote schaal plaats vin den, zijn een uitvloeisel van de strenge maatregelen, welke als een poging tot zuivering van den bollenhandel indertijd zijn genomen. Zoo is dan iedere hollen- tuinder verplicht een vastgesteld kwan tum van zijn bollenoogst ter vernietiging af te dragen, onafhankelijk van het feit, of hij deze zou kunnen verkoopen of niet. Dat dit voor velen een zeer zwaar of fer is, blijkt wel het duidelijkst uit het voorbeeld van een bouwer, die vier jaar lang al zijn zorg had besteed aan het kweeken van een fraai product uit z.g. ge sneden bollen en die thans een groot deel daarvan ter vernietiging moest afdragen. Het is echter met deze 2500 manden nog lang niet afgeloopen, er zullen nog ongeveer 4000 manden hyacintenbollen vernietigd moeten worden. Als men weet, dat de gemiddelde waar de van zoo'n mand bollen in normale tij den ongeveer f 40 bedraagt, dan beseft men, wat een geweldige verliezen er in de laatste jaren worden geleden. Verder zullen er ook nog ongeveer 5000 H.L. narcissenbollen vernietigd wor den om dezelfde reden als bovenstaand. Deze cijfers gelden alleen voor de ge meente Limmen (waarbij dan nog de z.g. invoer uit Heiloo), zoodat er weinig fan tasie voor noodig is om te begrijpen, dat de toestand in die gemeente bedroevend Biecht is. Vloer in circus ingestort. Tegen het einde van een avondvoorstel ling in een groot circus te Parijs, dat even buiten de stad haar tenten heeft op geslagen, is plotseling de vloer ingestort van een der tribunes. Onder de toeschouwers brak een lichte paniek uit. Zeven en twintig toeschou wers stortten omlaag en werden ten deele ernstig gewond. 1 Om twee kinderen te sps- 1G .k®er D- Hink te Noord-Schar- woude, die per auto een lading uien en kool vervoerde, moest bij Akersloot plot seling uitwijken voor twee spelende kin deren. Hij zag zich daarbij voor de keuze gesteld of de kinderen te overrijden of in het Noordhollandsch kanaal te rijden. Hij koos het laatste, zoodat zijn wagen geheel onder water kwam te staan, en de heer H. zich met moeite uit de cabine kon redden. Voorwaar een moedige daad, die eigen teven m gevaar bracht om dat van de twee kinderen te redden. De auto had reeds opvallend vaak nabij Geldern de Nederlandsoh-Duitsche grens gepasseerd en zoodoende de aandacht van de douane-beambten op zich gevestigd. Toen de wagen gisteren weer in deze grensstreek werd opgemerkt, trachtten de grensbeambten den bestuurder tot stop pen te dwingen. Zij hadden bierbij echter geen resultaat. Ondanks het feit, dat de douanebeambten den wagen verscheidene kogels nazonden, wist deze in duizeling wekkende vaart in de richting Straelen te verdwijnen. De beambten hebben toen onmiddellijk het grenskantoor Straelen gewaarschuwd, waar de grenscom m issaris zich met een douanebeambte in een acbtervolgingsauto langs den weg opstelde. Toen zij de gesig naleerde smokkelauto in zicht kregen, openden zij onmiddellijk het vuur, echter eveneens zonder resultaat. Wegens de groote snelheid van de smokkelauto was het voor de douanebeambten niet moge lijk dien smokkelwagen op den voet te vol gen. Zij sloegen toen een zijweg in en wisten zoodoende weer vóór de smokkelaars op den hoofdweg te komen. Voor de derde maal werden daar eenige kogels gelost, maar weer bleef het verwachte resultaat uit. Enkele honderden meters verder op den weg bleef de smokkelwagen echter plotseling staan. De sluikers hadden pech. Zij trachtten den wagen nog snel te repa- reeren, doch zij slaagden hierin niet, daar de douane-beambten hen op de hielen zaten. De smokkelaars hebben toen den wagen in 'brand gestoken en zijn daarna op de vlucht geslagen. Zij konden echter niet ontkomen. De bestuurder werd door een schot in de heup getroffen. Hij is naar het ziekenhuis te Straelen gebracht. Zijn com pagnon kon gearresteerd worden. Uit het onderzoek bleek, dat de wagen een groote boeveelheid tabak bevatte. Een Tumoerige avond. Fas cisten zijn gisteravond aanleiding geweest tot rumoer in Den Haag, tot grooten schrik van de vreedzame burgers, die met vrouw en kinderen naar de illuminatie waren komen kijken. Het is dan ook onaangenaam om rus tig wandelend plotseling te ontdekken dat men omgeven is door vluchtende fascis ten, joelende straatjeugd en chargeerende agenten. De fascisten vertoonden zich in uni form op het Voorhout om hun lectuur aan den man te brengen. Dat was tegen de stemming der rebel- sche straatjeugd, die, op relletjes belust, ging jouwen en schelden. Ten slotte ont aardde dit in een handgemeen. Toen het relletje te erg werd, voerde de politie met gummistok en sabel een char ge uit van bet Voorhout, de Parkstraat door naar de zwarte centra. Onderweg had men de gelegenheid een jongen man te fouilleeren. Op hem wer den bevonden twee alarmpistolen, spre kend gelijkend op brownings. Den geheelen avond is het rumoerig ge bleven in de stad. De op relletjes beluste straatjeugd schreeuwde en blèrde. Gere geld patrouilleerde de motorpolitie. Voor het zwarte centrum in de Ama- liastraat concentreerden zich luidruch tige toeschouwers, die hun opgekropt ge moed luchtten in onwelvoegelijke scheld woorden en met straatvuil wierpen zoo dra een man in uniform zich voor een der ramen van het huis vertoonde. Ook sloegen zij op deuren en ramen en riepen: „Kom er eens uit als je durft." Achter de deur bleek een „paleiswacht" in uniform te staan. De rustverstoorders buiten kozen echter het hazenpad, toen de motorpolitie kwam aangereden. „V r ij h e i d". Het Rotterdamsche raadslid B. van Burink heeft in pand 20 aan de Eerste Weenastraat een adviesbureau voor den middenstand. Met zijn gezin woont hij boven dit kantoor. In den nacht van Dinsdag op Woensdag van de vorige week zijn van zijn woonhuis 2 ruiten ingegooid. Als verdacht van deze vernieling zijn toen twee mannen aange houden, die evenwel kort daarop wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten zijn gesteld. Dinsdagavond zijn, na afloop van een vergadering van de afdeeling Rotterdam van de C.P.BO. ongeveer 30 personen, grootendeels opgeschoten jongens, naar de le Weenastraat gegaan, waar zij. voor pand 20 een geweldig tumult hebben ver oorzaakt. Door een van de ruiten van het kantoor is een ijzerenstaaf van ongeveer 10 K.G. geworpen. Voorts is van het woonhuis een ruit met een steen inge gooid. Kort daarna is het wat rustiger in de straat geworden. Even na twaalven kwam het raadslid en zijn huisgenooten thuis. Er ging toen weer wat gejoel op onder de achtergeble ven demonstranten. De heer van Burink heeft daarop de politie telefonisch om as sistentie verzocht, hetgeen niet zoo vlug verleend kon worden, aangezien de politie juist de handen vol had met de actie van de Ghineezen bij het Maasstation. Wandaad van autobe stuurder. In den nacht van Maandag op Dinsdag reed onder Roordahuizum een auto, die slechts één licht voerde. Het onderzoek der politie werd echter vergemakkelijkt door het feit, dat dien zelfden nacht een autobestuurder wegens het rijden met één licht een bekeuring had opgeloopen te Sneek en zoo kon thans een zekere R. Hoeksma te Hommerts wor den aangehouden als verdacht van po ging tot doodslag op den rijksveldwach ter Kleefstra. Hij is in het huis van be waring opgesloten. Het wrak van de Lutine. He den zal de goudvloot opnieuw zee kiezen. Het weer is omgeslagen en de weersver wachtingen zijn gunstig. De toren van Beckers staat nog steeds op zijn eenza men post in de Noordzee en heeft 'dap per het hoofd geboden aan den feilen storm, die er de vorige dagen gewoed heeft. Heden zal met man en macht het werk worden hervat. Men hoopt het zoo ver te brengen, dat de bovenste koker op den toren kan worden geplaatst, zoodat het gevaarte eindelijk gereed komt en het goudzoeken kan beginnen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Het conflict te Zuidzande. Mijnheer de Redacteur, Ik heb met belangstelling de laatste brieven van Uw Cadzandscben Brief schrijver gelezen, waarin bij de Z.- Vlaamsche landarbeidersstaking behan delt. Het is ook langs anderen weg wel ge bleken, dat er nogal wat verkeerd begrip bestaat bij velen, omtrent de zaak van het collectieve contract, dat door ons in die streek wordt nagestreefd, en omtrent de bedoelingen die daarbij1 bij ons voorzitten. Laten wij tot goed begrip vaststellen, dat het bier gaat om twee dingen, n.l. om het contract op zichzelf, en om den in houd. Als ik goed heb begrepen is de brief schrijver niet principieel tegen een con tract, alleen is hij tegen het aangeboden contract om zijn inhoud. Wij zijn voorstanders van het collectie ve arbeidscontract, omdat daarin ligt de erkenning van den arbeider als mensch, en van zijn recht, om zelf mede zijn loon te bepalen, plus verdere arbeidsvoorwaar den. Er is nu eenmaal een zekere „ver houding" tusschen patroon en arbeider, van wederzijdsche rechten en plichten, het kan niet anders dan gemakkelijk en recht vaardig zijn, dat deze rechten en plichten worden omschreven en vastgesteld, welke omschrijving dan, geteekend door ge machtigde personen, rechtsgeldig wordt. Tegen dit recht wordt in het Land van Cadzand nogal gezondigd. Veelal was het de werkgever alleen die het loon bepaalde en dit heeft tot toestanden geleid, vooral in den laatsten tijd, die ook door de goede werkgevers onomwonden worden af gekeurd. Om dus orde te brengen op dit terrein, om te voorkomen dat door een van beide groepen misbruik wordt gemaakt van toe vallige omstandigheden, om te voorkomen dat minder vrijpostigen door de brutalen worden achteruit gezet, om de rechten van beide groepen te verzêkeren, is het contract noodig. Bovendien is het tegenwoordig met het oog op het vaststellen van steunnormen telkens noodig, dat men het plaatselijk geldend loon kent, omdat deze met dat loon verband houden. Is er geen collectief contract, dan blijkt telkens, dat daarover verschil van mee ning is, wat tot ongenoegen en onrecht leidt. Met een collectief contract is ook deze moeilijkheid van de baan. Maar dit zijn tenslotte bijzaken, hoewel belangrijke bijzaken. Hoofdzaak blijft het eerstgenoemde. Hierover zullen wij met den geachten briefschrijver wel niet van meening ver schillen. Feitelijk is in principe het collectief contract reeds door de werkgevers aan vaard. De strijd loopt dan ook Over den inhoud van het contract, met name over het loon. Door de werkgevers is aangeboden een loon van f 0.20 per uur voor het gewone werk, terwijl door de arbeiders een „dag loon" van f 2 wordt verlangd. En nu wil de briefschrijver het niet hebben over de vraag, of dit loon billijk is; hij geeft de boeren van Zuidzande, en ook die van Cadzand (die inmiddels wèl hebben geteekend) gelijk, dat zij deze overeenkomst niet willen teekenen, omdat door de arbeiders wordt verlangd, dat een loon van f2.per dag in het contract wordt vastgelegd, niet met de bedoeling dit loon ook werkelijk te ontvangen, doch om daarmede te verhinderen, dat arbei ders, die weigeren te werken tegen lager loon, van den steun worden uitgesloten. Hij noemt dat „een loon bepalen met nevenbedoelingen". In zijn laatsten brief zegt hij het al heel sterk, „dat de werkgevers een leugen zou den teekenen". Geachte briefschrijver, U is verkeerd ingelicht. Ook is de bewering dat een der leiders op een der vergaderingen gezegd zou hebben „dat het niet gaf of alle boe ren dit loon niet zouden betalen, als bet maar op papier stond" beslist on waar. U geeft ook van de Zuidzandsohe ge schiedenis een onjuist beeld. Ik ben met die geschiedenis wèl op de hoogte, omdat ik die van nabij heb mee gemaakt. Inderdaad waren er dit voorjaar te Zuidzande werkloozen, die weigerden te werken voor f 1.80 per dag. Volgens de schrijver had de burgemees ter moeten zorgen, dat dezen uitgesloten werden van de werkloozenkas en den steun. Met welk recht? De schrijver waagt zich alweer niet aan de beoordeeling of dit loon billijk is, maar wel waagt bij de opmerking; „dat dit loon, in deze streek, niet beneden bet nor male genoemd kan worden". Hleel voorzichtig dus. Maar uit deze voorzichtige redeneering blijkt, dat hij wel weet boe het moet. Er bestaat n.l. de bepaling, dat die werklooze van steun moet worden uitge sloten die „weigert passend werk te aan vaarden tegen het plaatselijk gel- dendeloo n". Er moest dus ook te Zuidzande worden onderzocht, wat dit plaatselijke loon was. Wie zal dat nu vaststellen? Zie boven. Echter het gemeentebestuur stelde daarnaar een onderzoek in. Nu was er iets, wat dit onderzoek zeer vergemakkelijkte. De werkgevers hadden n.l. vorig jaar in hun organisaties het loon vastgesteld. Daarvan bestonden zelfs gedrukte loonlijsten. Hierin was het loon bepaald op 23 cent per uur, er werd 9 uren gewerkt, dus was het loon volgens de eigen vaststelling f 2.07 per dag. Enkele vooraanstaande werkgevers ver klaarden ook in openbare Raadszitting, dat algemeen f 2.'werd betaald. Dit vaststaande, was het plicht van het Gemeentebestuur, om het recht der werkloozen, om werk te weigeren beneden f 2.loon, te erkennen. De burgemeester wordt dan ook zeer ten onrechte door U in gebreke gesteld. De bovengenoemde loonregeling werd ook door de werkgevers op de conferenties erkend, en vastgesteld tot 1 Mei. Zoo is die Zuidzandsche zaak volkomen in orde, geachte Briefschrijver. Ik ontken echter ten stelligste, dat het onze bedoeling is geweest om in het nieu we contract het loon vast te stellen op f 2 om de door U genoemde reden. Wanneer wij contracten afsluiten, doen wij dat met serieuze bedoelingen en alle middelen waarover wij beschikken zullen worden aangewend, om de bepa lingen van het contract nageleefd te krij gen. Laat men inderdaad zeer voorzichtig zijn, met contractbreuk van bovenaf te sanctioneeren. Uw dw. F. BAX, Bestuurder Ned. Landarb. Bond. Goes, 27 Juli 1933. Nasohrift. Laat ik voorop stellen, dat bet grootste deel van dit ingezonden stuk niet gaat tegen mijn brieven, maar een verdediging is van bet collectief con tract en het recht van den arbeider om zelf zijn loon te helpen bepalen. Ik zal mij naar dat terrein niet laten lokken, want daar gaat de kwestie niet om, daar ik nog nooit tegen het eerste iets heb gezegd en ook bet tweede niet heb bestreden. Maar de kwestie, waar het wel over gaat, is deze, of, betgeen ik medegedeeld heb over Zuidzande, waar is of niet. Is het niet waar, dan past mij een ne derige verontschuldiging, want dan ben ik mis, maar is het wel waar, dan mogen de Bonden mij wel dankbaar zijn, dat ik bet publiek heb gemaakt, want im mers de heer Bax schrijft zelf: Waaneer wij contracten afsluiten, doen wij dat met serieuse bedoelingen en alle middelen, waarover wij beschikken zullen worden aangewend om de bepalingen van het con tract nageleefd te krijgen. Laat men in derdaad zeer voorzichtig zijn met con tractbreuk van bovenaf te sanctioneeren". Waar deze zaak zoo ernsti" is, heb ik nög eens opnieuw inlichtingen ingewon nen. Wel was mijn zegsman volkomen be trouwbaar en op de hoogte, maar men kan nooit te stevig in zijn schoenen staan als het in de krant komt. Daardoor is ook de plaatsing van dit stuk enkele dagen vertraagd. Welnü, de nadere inlichtingen bevesti gen, wat ik reeds schreef in mijn Gad- zandsche brieven en ook aan het adres van dhr Vingerling. Toen op een vergade ring dit jaar gehouden te Zuidzande de man van den Ned. Landarbeidersbond aandrong, dat het contract zou worden geteekend, en daartegen o.a. werd aange voerd, dat teekenen niets gaf, dat de le den het gevraagde loon toch niet zouden uitbetalen, werd aan den voorzitter en secretaris van den werkgeversbond toege voegd: Het geeft niet, of de boeren het bedoelde loon niet uitbetalen, als het maar op papier staat.i) En dat noemde ik een leugen en dat noem ik nog zoo. En de beer Bax is van deze zaken heel goed op de hoogte. Misschien wil de redactie van de Bres- kensche Crt., die reeds dit ingezonden stuk van den heer Bax opnam, ook even melding maken van mijn antwoord. De schrijver van de Brieven uit het Land van Cadzand. Kan onze briefschrijver nog niet wat duidelijker zijn? Bij een zoo ernstige beschuldiging behoort zeker vermelding, van plaats en datum der vergadering en naam van den zondaar, Red. Kantongerecht te Middelburg Terechtzitting van 20 Juli 1993.. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Te VÜBsingen zonder vergunning van den Burgemeester op den openbaren weg een muziekuitvoering geven: A. H. D. te Rotterdam: f 10 of 10 d. h.; R. H., te Rot terdam f 10 of 10 d. h. In een tramrijtuig gaan, terwijl de trein in beweging is: L. T., te Middel burg f2 of 2 d. h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loo- pen over eens anders grond, P. P. te N. en St. Joosland f 5 of 5 d. h. Dronkenschap op den openbaren weg: J. P. te N. en St. Joosland, J. de N., te Vlissingen, L. V., zonder vaste woon- of verblijfplaats, gedomicilieerd te Oud-Beij- erland: ieder f 15 of 15 d. h. 's Avonds fietsen zonder licht of zondér een reflector welke rood licht terugkaatst; J. W. R. te Biggekerke f 2 of 2 d. h.; K. R. te Biggekerke: teruggave aan ouders zonder toepassing van eenige straf; A. B., te O. en W.-Souburg, A. J. te Biggekerke: ieder f 1 of 1 d. h. fietsen zonder voldoende remmen: W. W. te Aagtekerke f2 of 2 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder vol doende remmen: W. de B., te Veere: 11 of 1 d. h. Als bestuurder van een rijwiel buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden: H. N. te Vlissingen f 3 of 8 d. h. AUTO TE WATER. Zeven personen verdronken. PURMEREND. In het begin van den afgeloopen nacht, te ongeveer half twaalf, ontdekte een agent van politie nabij de sluizen sporen, die er op wezen, dat een auto te water was gereden, na eerst in botsing te zijn gekomen met een boom. Daar hij bekend was met de vermissing van een auto uit Amsterdam, trok dit zijn aandacht. Zijn stok stak hij in het water. Hij meende een autowiel te voelen. Direct werd een inspecteur van politie gewaar schuwd. Men vermoedde aanstonds, dat men hier te doen had met de auto met de ze ven Amsterdammers, die Maandagavond naar Andijk waren gereden om te vis- schen. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat een auto op haar kant in het water lag met de radiator naar den wal. Een kraanwagen werd gerequireerd. Te ruim 12 uur begon men met het lichtings- werk en te kwart voor drie was de wagen geheel boven water. Spoedig was nu de auto op het droge. Het vermoeden bleek juist. In de auto werden zes lijken gevonden, terwijl het lijk van den zevenden persoon, die waar schijnlijk uit de auto had weten te komen, hedenmorgen omstreeks 9 uur is opge haald. De aanblik was vreeselijk. De voorruit was ingeslagen. Het been van een der in zittenden stak er door naar buiten. De ruiten aan de rechterzijde waren ook stuk. De doodstrijd moet kort maar vree selijk geweest zijn. De lijken lagen door- eengeworpen in de auto. Ze zijn opge baard in het gemeente-ziekenhuis te Pur- merend. Het weer was Maandagnacht slecht. Het regende en stormde. Vermoedelijk is de chauffeur links in plaats van rechts omgeslagen en zoo in het water gere den. De slechte weersomstandigheden en de onbekendheid met den weg moeten de oorzaak van het vreeselijk gebeuren zijn. De namen der slachtoffers zijn: A. v. d. Kort (chauffeur en eigenaar van de auto), de drie gebroeders Wattangen, Koster, Hendriks en Arzbach. HEERLEN. Zaterdag zal op geen dér 12 Limburgsche mijnen gewerkt worden. Dit is een gevolg van den slechten afzet door de Duitsche contingenteeringsmaat- regelen. LAGE ZWALUWE. Hedenmorgen te 6 uur is op den weg Moerdijk-Z evenberg- schen hoek in een bocht een auto uit Raamsdonksveer over den kop geslagen en in een tuin terecht gekomen. De chauf feur van Zuylekom uit Raamsdonksveer werd dood onder de auto vandaan ge haald. De drie inzittende heeren werden min of meer ernstig gewond. De toestand van den 25-jarigen v. Z. is ernstig. 'Men vreest voor zijn leven. WASHINGTON. De Amerikaansche re geering iheeft besloten, dat onmiddellijk zal worden begonnen met den bouw van 21 nieuwe oorlogsschepen, als onderdeel van het program tot bestrijding der werkloos heid en in verband met de aangekondigde uitbreiding der Japansohe oorlogsvloot. NEW YORK. President Roosevelt 'heeft aan Moley opdracht gegeven gedurende een half jaar uitvoerig het misdaddgera- weaen te bestudeeren, teneinde richtlijnen aan te geven, die gevolgd kunnen worden bij de bestrijding van de ontvoeringen. Men legt er verband tusschen, dat Mo ley deze opdracht ontvangt, ongeveer ge lijk met den terugkeer van Huil. Het is bekend, dat er over economische vraag stukken verschil van meening bestaat tus schen Huil en Moley. Door de nieuwe op dracht, hem verstrekt, wordt Moley aan zijn tegenwoordigen arbeid onttrokken. Van officieele zijde wordt dit verband ont kend. NEW YORK. De hitte heeft gisteren alleen te New Yocrk en omgeving 27 slacht-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3