DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 25® Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telel. 250. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden jnededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. GEEN ONBILLIJKE SALARIS KORTINGEN. „Excessen dienen worden tegengegaan". De Kroon iheeft dezer dagen, zooals wij reedis meldden, ongegrond verklaard het beroep van den gemeenteraad van Kerk- rade tegen het besluit van Ged. Staten van Limburg, waarbij' de goedkeuring is ont houden aan de gemeentebegrooting voor 1932. Uit het desbetreffende Kon. Besluit blijkt, dat Ged. Staten bun goedkeuring aan de gemeentebegrooting bebben ont houden, uit overweging, dat bij de raming van de verschillende uitgaafposten wegens jaarwedden der gemeente-ambtenaren en -werklieden rekening is gehouden met het besluit van den raad dier gemeente, strek kende tot toepassing met ingang van 1 Januari 1932 van een definitieve korting, op de grondjaarwedden der gemeente ambtenaren en werklieden van 5 pet. der eerste f 1500 van het grondsalaris en van 10 pot. van hetgeen de grondjaarwedde f1500 te 'boven gaat; dat noch met de grootte der toegepaste jaarweddenvermin- dering, noch met de invoering daarvan met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1932 genoegen 'kan worden genomen; dat, wat het eerste punt betreft, de jaarwed den van de ambtenaren der gemeente Kerkrade naar het oordeel van dit col lege aan den lagen kant zijn, zoodat een verlaging, die beduidend verder gaat dan de op het oogenblik door bet Rijk toe gepaste salarisvermindering, ongemoti veerd moet worden geacht en wat het tweede punt betreft, dat daardoor ernstig inbreuk wordt gemaakt op de rechtszeker heid, waarop de gemeente-ambtenaren moeten kunnen aanspraak maken, zulks temeer nu voormeld besluit werd geno men, zonder dat de belanghebbenden voor af in de gelegenheid zijn gesteld hun 'ge voelen ter zake kenbaar te maken, al is dan ook tot dusverre geen ambtenaren reglement voor de ambtenaren in dienst der -gemeente Kerkrade vastgesteld. Op grond hiervan is de goedkeuring aan de begroeting niet verleend. Van dit besluit was de raad van Kerk rade biji de Kroon in beroep gekomen, aanvoerende dalt hij zich met de zienswijze van Ged. Staten niet kan vereenigen en van oordeel, dat de jaarwedden van het P'ersoneel zoozeer uitgaan boven 'het sala rispeil der particuliere bedrijven, dat het gemeentepersoneel een geheel uitzonder lijke positie is gaan innemen, zoodat het dn deze crisistijden alleszins gewenscht do, dat niet alleen de particulieren, doch ook de ambtenaren een deel van de daaruit voortspruitende 'gevolgen dragen. Het geschil, a'ldus 'het Kon. besluit, loopt over de vraag, of op de 'grondjaarwedden van het gemeentepersoneel te rekenen van 1 Jan. 1932, een korting zal worden toe gepast van 5 pet. der eerste f 1500 van het grondsalaris en van 10 pet. van hétgeen de grondjaarwedde f 1500 te boven gaat. In de huidige tijdsomstan- dig'heden in het algemeen en ook in casu moeit alles zins verklaarbaar en w e n - echelijk worden geacht, dat de gemeentebesturen met het oog op den ongunstigen toestand der gemeentefinanciën, over gaan tot toepassing van een korting op de bezoldiging van het gemeente-personeel. Echter moet een blijvende korting tot een percentage, als door den raad der gemeen te Kerkrade vastgesteld, al thans ten aanzien van de ad ministratieve ambtenaren 'dier gemeente, gelet op het voor die categorie ambtena ren geldende salarispeil, ge acht worden, van te ver gaan de strekking te zijn. De terugwerkende kracht, welke de raad aan de verlaging heeft gemeend te moeten geven, ontmoet voorts zeer ernstige 'bedenking, aangezien daardoor, zooals Ged. Staten terecht hebben overwogen, op de rechtszekerheid, waarop de gemeente ambtenaren aanspraak hebben, in booge mate inbreuk wordt gemaakt, terwijl van deze ambtenaren niet kan worden geëischit, een deel van bet hun rechtmatig uitbe taalde salaris, op 'grond van latere beslui ten van d'en gemeenteraad, weder in de ge meentekas terug te storten. Mitsdien is het beroep ongegrond ver klaard. De minister van Binnenlandsohe Zaken, Mr J. A. de Wilde, zet in zijn advi- seerenden 'brief aan de Koningin de motó- veering van dezen gang van zaken uitvoe rig uiteen. Hij schrijft o.m., dat hij zich 'heeft gewend tot het centraal bureau van voorbereiding voor ambtenarenzaken, met de vraag of, gelet op hét peil der salaris sen van de gemeente-ambtenaren en werk lieden te Kerkrade, getoetst aan dat in daarmede te vergelijken gemeenten, een blijvende korting van 5 pot. der eerste f 1500 van het 'grondsalaris en van 10 pet. van hetgeen de grondjaarwedde f 1500 te boven gaat, toelaatbaar kan worden ge acht. „In dit rapport wordlt uitgesproken, dat de door den raad van Kerkrade toegepaste korting niet toelaatbaar is te achten, on der opmerking, dat, hoewel de korting desnoods op de loonen der gemeentewerk lieden kan worden toegepast, het onbillijk zou zijn het overige gemeentepersoneel dn die korting te betrekken, in verband met het voor laatstgenoemde categorie gel dende lagere salarispeil. „De in het rapport geopperde bezwaren kwamen mij van voldoende gewicht voor, om deze onder de aandacht te brengen van de afdeeldng voor de geschillen van bestuur in 'den Raad van State, noch tans onder mede deeling dat ik, met de afdeeling, niet izou willen bevorderen, dat door de Kroon een uitspraak zou worden gedaan, waarin een ar gument zou kunnen zijn gele gen voor hen, 'die zich in 'het algemeen verzetten tegen ver laging van, of korting op de salarissen van gemeenteper soneel. „In verband 'hiermede verzocht ik de afdeeling, mij' te willen mededeelen of, en zoo ja, in hoeverre zij in vorenstaande beschouwingen aanleiding kon vinden de hier bedoelde overweging te herzien, dan wel aan te vullen. „Uit het advies van de afdeeling blijkt, dat zij geen termen beeft kunnen vinden, het door haar aangeboden onltwerp-be- sluit te wijzigen of aan te vullen. „Het wil mij voorkomen, dat, hoezeer onder de huidige omstandigheden aanpas- sang van de bezoldiging van overheids personeel aan de gedaalde kosten van levensonderhoud wenschelijk moet worden geacht, dient te worden voorko men, dalt excessen dn deze richting worden begaan, niet in de laatste plaats in dit opzicht, dat de bezoldiging van verschillende categorieën en het onder één orgaan werkend perso neel te zeer uiteenloopt. In het onder havige geval 'ben ik mede op 'grond van dat rapport, van oordeel, dat ten opzichte van de administratieve ambtenaren der gemeente Kerkrade, in vergelijking met de werklieden, een onbillijkheid zou ontstaan, indien de voorgestelde hooge en Mijven- de korting zou worden toegepast. „Nochtans kan ik de conclusie van het rapport niet onderschrijven, dat nu ook de 'korting ten aanzien van het g e h e e i e personeel (ook derhalve de werklieden) ontoelaatbaar zou zijn. Immers in dat rapport wordt erkend, dat de bezoldiging der werklieden deze korting wèi toelaat. „Wat voorts de terugwerkende kracht betreft, ook bij mij ontmoet deze over wegend bezwaar. Nieuwe nota van Roosevelt te wachten? Naar de bladen melden, verwacht men, dat Roosevelt een nieuwe nota tot de schuldenaarstaten zal richten, waarin de volgende punten worden vastgesteld. Voordat van een herziening van de schuldovereenkomsten sprake kan zijn, moet nog een nieuwen termijn in Decem ber worden voldaan. De stortingen voor dezen termijn moeten belangrijk hooger zijn dan in Juni, toen slechts een gering percentage voldaan werd. Zij moeten ook in goud en niet in zilver geschieden. Zooals reeds- werd te kennen gegeven, is Roosevelt ook na de voldoening van dien Decembertermijn, niet voornemens een herziening in overweging te nemen, voor dat het binnenlandsche programma voor den wederopbouw met succes uitgevoerd is en de Amerikaansche goederenprijzen met succes gestabiliseerd zijn. Bloedige botsingen op Cuba. Op 1 Augustus is bet te Santiago de Cuba bij de communistische betoogingen ter gelegenheid van den antioorlogsd'ag tot bloedige botsingen gekomen, waarbij een meisje levensgevaarlijk gewond werd. De menigte gTeep ook een hooggeplaatst ambtenaar van politie aan, 'dien zij voor bet bloedvergieten verantwoordelijk stel de. Ook deze werd zwaar gewond. Ten slotte gelukte het de politie, die door de troepen werd bijgestaan, de orde te herstellen. Ook in andere steden van Cuba is het tot communistische onlusten gekomen. „Koop nu!" Reuter meldt uit Washington: Teneinde te komen tot een verhooging van het verbruik, welke onmisbaar is, willen de pogingen van Roosevelt om de welvaart te herstellen, met succes be kroond worden, heeft Johnson planneD gemaakt voor een nationale campagne, om het publiek te bewegen „nu te koo- pen". Een bemoedigend verschijnsel is, dat het aantal handelsfaillissementen in de week, eindigende op 27 Juli, slechts 335 heeft bedragen, het laagste cijfer in 1933, tegen 609 in de overeenkomende week in 1932. Generaal Johnson heeft uiting gegeven aan zijn misnoegen over het feit, dat de ondernemingen van openbaar nut (trams, spoorwegen, gas- en electricteitsbedrijven, enz.) nog geen speciaal arbeidscharter hebben voorgesteld. Johnson voegde hier aan toe, dat hij op oppositie van dien kant bad gerekend, doch dat t.z.t. pressie op deze takken van industrie zal worden uitgeoefend. De minister van Landbouw heeft tot 24 Aug. zijn beslissing over de vermindering van de oppervlakte, die met graan be bouwd zal worden, uitgesteld. In totaal hebben 7400 banken den code voor de banken aanvaard, welke heden in werking treedt en minimum salarissen van 1215 dollars en een 40-urige werk week vaststelt. De reis van Balbo. Naar uit Shoal Harbour werd gemeld, heeft Balbo zijn vertrek opnieuw op het laatste oogenblik uitgesteld in verband met de mist aankondigende weerberichten. Indien vóór 10 Augustus op den Atlantd- sohen Oceaan geen gunstig weer heerecht, zal Balbo door het korten der d'agen ge dwongen zijn, den weg over de Azoren te nemen. Hij wil in ieder geval een daling te Valentia in donker vermijden. Honderd slachtoffers van de hitte. Bij de hittegolf, welke de laatste vier dagen de Oostelijke Amerikaansche staten heeft 'geteisterd, zijn honderd personen om het leven gekomen. In het district New- York alleen bedraagt bet aantal dooden meer dan veertig. De hittegolf duurt nog steedis voort en volgéns de jongste weer voorspellingen is er voorloopig nog geen verandering in zicht. Von Schleicher uit de politiek. In een interview met een persvertegen woordiger heeft generaal Von Schleicher verklaard voorgoed de politiek te hebben opgegeven, zoo meldt Reuter uit Berlijn. Von Schleicher is niet voornemens naar het buitenland te gaan. Hij woont nog steeds in zijn villa te Neubabelsberg nabij Potsdam en is opgewekt als altijd. Het be richt, dat Von Schleicher als een gevan gene wordt behandeld en dat hij door personen in burger wordt bewaakt is niet juist. Nieuwe belastingverhooging In België. In den gisteren gehouden Belgischen Kabinetsraad heeft Jaspar, de minister van financiën, een overzicht gegeven van den fdnancieelen toestand des lands, in verband met de begroeting voor 1934. Volgens de „Soir" verklaarde de minister, dat er nog méér bezuinigd 'dient te wor den en dat verschillende belastingen nog verder verhoogd zullen moeten worden, teneinde het nieuwe lek te stoppen, dat door het staken van de Duitsche betalin gen, voortvloeiende uit de Duitsch-Belgi- isc'he Marken-overeenkomst, is ontstaan. Korte Berichten. Dinsdag is het uniformverböd in Zweden voor den tijd van twee jaar van kracht geworden. In verband hiermede bebben de Zweedsche nationaal socialis ten Maandagavond een bijeenkomst ge houden, waarop zij voor het laatst hun uniform droegen. De communistische anti-oorlogsdag is te Warschau evenals in andere steden van Polen, rustig verloopen. De politie had tijdig maatregelen genomen en een honderd communistische propagandisten gearresteerd. Drie bandieten hebben den New- Yorksoben manager Baskowitz ontvoerd. Ziji hébben den broer van den ontvoerde een brief doen toekomen, waarin zij een losgeld van 25.000 dollar edschen. In geval van niet-betaling dreigen zij den ontvoerde te zullen vermoorden. Bij een huiszoeking te Gladbec'k heeft de politie een aantal vlugschriften in be slag genomen, welke in Nederland gedrukt zijn en die een oproep inhouden van het centrale bureau van de communistische partij in midden-Europa. De politie heeft den huiseigenaar gearresteerd. In verscheidene havens van Spanje, o.a. te Aviles en San Juan de Nieva, zijn Duitsche schepen met de Hakenkruisvlag door hét bootwerkersvolk genegeerd, dat weigerde de schepen te lossen. De autori teiten moesten tussohen beide komen om de quaestie te regelen. Tengevolge van zwaren regenval zijln de rivieren op Trinidad buiten haar oevers getreden. In de hoofdstad, Port of Spain, is groote materieel© schade aangericht. Het water staat in 'het centrum der stad tot schouderhoogte. De verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. Onder begunstiging van bet bekende Oranje-zonnetje werden de feesten ter eere van H. M. de Koningin-Moeder ingezet te Baam met een concert op de Brink. Te 11 uur vond een grootsche bloemen hulde in bet park Soestdijk plaats. Hon derden schoolkinderen huldigden de Vor stin, waarbij een mand met bloemen werd overhandigd. Duizenden dames en heeren hadden zich bij den stoet aangesloten. Vele bloemen werden op de treden van hét bordes neergelegd. De Koninklijke Familie, de Koningin- Moeder, H. M. de Koningin, en H. K. H. Prinses Juliana, dankte voor de bloemen. Met zichtbare interesse volgden H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana den huldigingsstoet langs de Koningin- Moeder. De optocht werd besloten mét ruim 20 auto's, waarin onden van dagen waren ge zeten, die eveneens aan de huldiging deel namen. Het Felicitatie-register werd den gehee- len dag druk geteekend. Des middags werd een vliegerwedstrijd gehouden voor de jeugd. Voorts vond een orgelconcert plaats. In de avonduren gaf „Crescendo" een concert, terwijl de fees ten besloten werden door een prachtig vuurwerk. Door Defensie verboden geschriften. Bij beschikking van den Minister van Defensie is onder de verboden geschriften opgenomen „De Chauffeur", officieel or gaan van den Nederlandschen Bond van particuliere chauffeurs, maandelijks ver schijnend. Een 81-jarige wordt nog Raadslid. Gisteren is de 81-jarige Ds W. F. A. Winckel (A. R.) tot lid van den Gemeente raad van Blaricum geinstalleerd. Vijftig jaar geleden heeft Ds Winckel zich even eens met de politiek bezig gehouden. Als jong Hervormd predikant te 's-Graven- polder heeft hij met kracht de verkiezing van De Savomin Lohmaa in het district Goes bevorderd. Later is hij tot de dole antie overgegaan. In 1922 verkreeg hij emeritaat. Sinds dien is hij te Blaricum gevestigd. Burgemeester Klarenbeek heeft Ds Win ckel in zijn woord van welkom dank ge zegd, dat bij na zulk een levensloop nog ambitie heeft om in den Raad zitting te nemen. De gebeurtenissen in Ned.-indië. Aneta meldt uit Bandoeng: De bij ir Soekarno gehouden huiszoe king leverde veel materiaal op. Voorals nog is niet te zeggen wat daarbij van waarde zal blijken. Ook de papieren in de clubhuizen werden in beslag genomen, voorts 3000 exemplaren van de bekende brochure van ir Soekarno. De arrestatie van ir Soekarno werd te Semarang reeds voorafgegaan door do aanhouding van den secretaris der P. I., zoomede van vier andere leden, die arti kel 153bis overtraden. Evenals elders op Java zal de moment actie van de P. I. niet doorgaan. Onder deze „moment-actie" wordt ver staan de door de P. I. georganiseerde ver gaderingen te Bandoeng en Batavia, al waar het lot van het tani-proletariaat en van de vrouw in de politiek zou worden besproken, voorts de „propagandetrip", die 15 Augustus in Midden- en Oost-Java zou beginnen en tenslotte een groot-opge zette actie op 31 Augustus. Het straperlo-spel. Vanwege bet ministerie van binnen landsche zaken is het volgend schrijven aan de burgemeesters gericht: „Het is U bekend, dat het zgn. Stra perlo-spel, met name in onze badplaat sen, in toenemende mate wordt beoefend. Het heet dat dit spel niet zou vallen on der de verbodsbepalingen van de wet en dus, mits met vergunning van den burgemeester, zou mogen worden be oefend en geëxploiteerd. Vooropstellende, dat nog geenszins vaststaat, dat het karakter van behen digheidsspel eens en vooral zou moeten worden aanvaard een onderzoek ter plaatse is nog gaande moge ik er op wijzen, dat de regeering geenszins met instemming bet toenemen van bet aantal gelegenheden tot beoefening daarvan aanziet. Zij acht het haar plicht te wij zen op de groote moreele gevaren, ver bonden aan het aanwakkeren van de speelzucht onder het publiek, waarbij vooral het gevaar voor de jeugd niet mag worden over het hoofd gezien. Het zou haar dan ook aangenaam zijn, indien door U ernstig wordt nagegaan of het houden van deze speelbanken zich wel verdraagt met hetgeen ten deze in ons land als maatstaf wordt genomen en wordt overwogen of de plaatselijke over- Binnenland. Minister de Wilde over salarisverlaging van het gemeente-personeel. Zeven Amsterdammers met een auto te water gereden. Allen verdronken. Buitenland. De hitte in Amerika. Een nieuwe nota van Roosevelt te wach ten? Botsingen op Cuba. 1 heid mag bijdragen ter bevordering van een moreel afkeurenswaardig verschijn sel. „De Zoom". We herkenden vanmorgen een onzer oude bekenden niet. Het dagblad „De Zoom", verschijnend te Bergen op Zoom, had een geheel nieuw pakje aangetrok ken. Kop, formaat en indeeling zijn nu geheel anders geworden. Geen wonder, het blad wordt nu gedrukt op een rotatie pers. Zulk een uitbreiding en modemiseering in een tijd van depressie is zeker wel de vermelding en een felicitatie waard. Een landdag van hef Verband Zeeland van den B. V. L. In het laatst van Augustus zal te Hulst een groote bijeenkomst plaats hebben van bet Verband Zeeland van den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm. Hieraan zullen deelnemen de afdeelingen in Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en ten minste de vaandeldragers met hun vaan dels van de overige der ruim 100 ZeeuW- scbe afdeelingen. Naar wij vernemen zal ook een afvaar diging van de Kon. Marine uit Vlissingen de betooging komen opluisteren, en zal ook een algemeene gaaischieting plaats hebben, welke de vereeniging „de Bata vier" in samenwerking met den B. V. L. organiseert. Gemeentebegrooiingen van Amsterdam en Zaandam. Naar wij vernemen hebben Gedeputeer de Staten van Noord-Holland de gemeen- te-begrooting-1933 van Amsterdam en Zaandam goedgekeurd, nu aan de wen- schen van Ged. Staten is voldaan. Geen automaten in militaire gebouwen. In de legerorders is een ministerieele kennisgeving verschenen, waarbij' ter ken nis van de desbetreffende commandanten en chefs wordt 'gebracht, dat geen vergun ning mag worden verleend tot het plaat sen van verkoop-automaten in militaire gebouwen. Reeds verleende vergunningen moeten worden ingetrokken. Een levensbeschrijving van Dr H. Colijln. Naar wij vernemen zal binnenkort bij A. W. Sijthoffs uitgeversmij' N.V. te Lei den een biografie van Dr H. Colijn, van de band van den bekenden historiograaf Dr J. C. Rullmann, 'het licht zien. Achter eenvolgenis zal hierin behandeld worden de afkomst, jeugd en opleiding van onzen Minister-President, zijn verblijf dn In-die, zijn politieke carrière dn Nederland en zijn beteekenis voor het buitenland. Het boek wordt geïllustreerd met 27 waardevolle illustraties. MEISJES UIT DE FABRIEK. D© directie der Kwatta-fabrieken heeft, zooals wij' vroeger meldden, een aantal meisjes ontslagen en door jongens ver vangen. Over het resultaat van deze proef schrijft het R. K. Kamerlid Kuiper in de „Volkskrant": „Deze poging is vrij algemeen toege juicht, omdat ze bij de huidige groote en langdurige werkloosheid niet alleen van gezonden socialen zin getuigt, maar ook in velerlei opzicht van meer dan gewone zedelijke en sociale waarde is. Niettemin was onze aanvankelijke in druk, dat, ondanks dit alles, het geval toch een niet ombedenkelijken schaduwkant beeft. Onze bedenking was namelijk deze, dat het tewerkstellen van een groote groep jeugdige arbeiders aan ongeschoolden ar beid vermoedelijk van tijdelijken aard zou zijn, en dat het er dus voor bun toekomst niet al te best uit zou zien. Als zulke jongens mannen beginnen te worden, en dan door nieuwe jeugdige ar beiders opgevolgd zouden worden, in ge lijken geest als het met meisjes pleegt te geschieden, dan gaan thans de jongens wel van de straat, maar dan komen ze er als werklooze mannen op terug. En dan als mannen, die het leger van ongeschool de werkloozen vergrooten. Van de op zichzelf sympathieke daad der Kwatta-direotie zou dan bet gevolg zijn, dat de toekomst van tal van jeugdige arbeiders weinig hoopvol zou worden.- Voor velen zou het uitloopen op een onzeker bestaan. Het systeem zou er toe leidien, dat een behoorlijke vakopleiding

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1