Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Financieële Berichten. Burgerlijke Stand mede, dat de circulaire op de secretarie noch ontworpen, noch vermenigvuldigd is; niemand ter secretarie kende zelfs den inhoud ervan. De begrooting van het burg. armbe stuur voor 1934 wordt vastgesteld tot een bedrag van f 555 in ontvang en uitgaaf. Het voorstel van B. en W. om te be palen, dat men een jaar in de gemeente woonachtig moet zijn om bij de gemeente lijke werkverschaffing te worden ge plaatst, wordt door weth. Wondergem na der toegelicht. Indien zulks mogelijk is, zou dhr Riemens gaarne een regeling wenschen om in bijzondere omstandighe den hiervan te kunnen afwijken, hetgeen de voorz. ontraadt. Op een vraag van dhr v. Langevelde, of deze bepaling dan ook zal gelden voor hen, die lid zijn van de plaatselijke werk- loozenkas, antwoordt de voorz. bevesti- batig slot van f 73.01%. B, en W. deelen mede, dat de leening f 1400 onderhands is geplaatst pari tegen 4 In zijn vergadering van 2 Dec. 1932 heeft de raad vastgesteld, dat het orgaan belast met de uitvoering der steunuitkee- ring zou bestaan uit 3 leden werkgevers en 3 leden werknemers, terwijl voorzit ter zou zijn de gemeentesecretaris en secretaris een door B. en W. aan te wij zen ambtenaar. Bij schrijven van 17 Mei 1.1. schrijft de Minister van Binn. Zaken, dat hij de vastgestelde samenstelling niet kan goed keuren, omdat de steunverleening geheel geschiedt met overheidsgelden en de meerderheid in het orgaan dient te wor den gevormd door vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. Bij schrijven van 26 Mei is door B. en W. verzocht op deze beslissing te wil- Maandagavond nam de heer P. de Veij afscheid als secretaris der gemeente Ier- seke. Zittend van links naar rechts: weth. de Koeyer, de heer de Veij, burgemees ter Gunning en weth. Hartoog. gend. Z.h.st. wordt het voorstel daarna aangenomen. Daarna biedt de voorzitter namens B. en W. de rekening over 1932 aan, welke voor den gewonen dienst aan inkomsten aangeeft een bedrag van f 28263.59 en aan uitgaven f24913.94, alzoo een goed slot van f 3349.65. De inkomsten en uitga ven van den kapitaaldienst bedragen f 1033.50. Tevens wordt aangeboden de begrooting voor het jaar 1934 tot een bedrag van f 28098.07 in ontvang en uitgaaf. Westkapelle. Loop der bevolking over de maand Juli 1933. Ingekomen: Marie Minderhoud, ver pleegster, uit Alkmaar; Leuntje Huibregt- se, dienstbode, naar Middelburg. Vertrokken: Elizabeth van Sighem, dienstbode, naar Middelburg. Poortvliet. Zaterdagavond had een Zangavond plaats op het terrein van dhr D. Rijstenbil. dat voor dit doel belangeloos was afgestaan. De voorzitter van „De Lofstem", dhr. K. Kurvink, heette allen welkom en wees op het doel van den Zangavond. Na deze woorden gaven de vereenigingen verschil lende nummers ten beste. Ie „De Lof- stem", alhier (welke de zangavond geor ganiseerd had), 2e Ghr. Mannenkoor van Scherpenisse, 3e Ghr. Zangvereen. van St. Maartensdijk, 4e de Chr. Zangvereen. van Tholen, 5e Gemengd Koor van Scherpe nisse, 6e Ghr. Zangvereen. „Loof den Heere" van Poortvliet, en ten slotte deed zich een gemengd koor van St. Maar tensdijk hooren. Het was wel jammer dat tal van toe hoorders er een praatavond van maak ten, zelfs tijdens den zang. Toch mag „De Lofstem" op een geslaagden avond terug zien, waartoe ook het weer heeft bijge dragen. Scherpenisse. De Zondagskwesi- tie. Motie tegen den bur gemeester. Maandag hield de Ge meenteraad een eenigszins bewogen zit ting. Van Stk. Geref. zijde waxen de volgen de voorstellen ingediend: „Alle herbergen moeten Zondags geslo ten zijn. Geen dansmuziek mag meer ge geven worden. Muziek of Zang, hetzij in het openbaar, hetzij binnenshuis mag niet gegeven worden, wanneer nog ergens in het dorp een do ode boven aarde staat I" Dhr Vos verdedigde deze voorstellen. Dhr Van Ast (S. D.) verzette zich tegen de Zondagssluiting der café's. Ook weth. H'artog en de burgemeester. Het eerste voorstel werd verworpen met 2 tegen 3 stemmen (2 blanco). Het tweede voorstel werd aangehouden. De voorstel lers zullen het voor de e.v. vergadering gewijzigd indienen. Het laatste voorstel werd met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. De burgemeester verklaarde daarop dat hij in beroep zal gaan bij de Kroon, om dat hij het gevallen besluit in strijd acht met het algemeen belang. Bij de rondvraag diende de heer Vos een motie van afkeuring tegen den bur gemeester in, omdat deze, ondanks het Kermisverbod toch enkele amusements- mrichtingen had toegelaten: de motie werd echter met 6 tegen 1 at. verworpen. Zaamslag. De raad dezer gemeente Kwam Maandagmiddag voltallig bijeen. De gemeenterekening dienst 1932 wordt aangeboden met een kwaad slot van f 5688.71% en de kapitaaldienst met een len terugkomen, doch 13 Juli heeft het Ministerie van Sociale Zaken bericht, dat het daartoe geen vrijheid kan vinden. B. en W. stellen nu voor een drietal werkgevers uit den raad te benoemen. Enkele leden betreuren het, dat de Mi nister geen goedkeuring hecht aan de benoeming door den raad, nu er een drietal werkgevers bereid zijn gevonden om zitting te nemen. Dhr Koopman zegt, dat hem deze zaak niet meer interesseert en hij zijn mede werking niet meer zal verleenen om een orgaan samén te stellen. Na enkele stem mingen worden als gekozen verklaard dhm S. van Hoeve, A. Haak en A. Dees. Allen nemen hun benoeming in beraad. De secretaris deelt mede, dat hij geen voorzitter wenscht te zijn van het te stichten orgaan. Overgegaan wordt tot de vaststelling eener nieuwe bouwverordening. Dhr Koopman spreekt als zijn meening uit, dat, wanneer de hand wordt gehouden aan de naleving der verordening en dit dient toch, want anders behoeft men geen verordening of wet te maken, er niet meer gebouwd kan worden. Dhr Wisse verzoekt er de hand aan te houden en niet te doen zooals de laat ste tijden wel gedaan is. Met de stem van dhr Koopman tegen wordt deze ver ordening aangenomen. Dhr D. Dees had de vergadering verlaten. Bij de rondvraag deelt dhr Koopman mede, dat de door hem aangekondigde voorstellen voor de steunverleening in andere handen zijn overgegaan en nu bij de vereeniging van Ned. Gemeenten in onderzoek zijn. Daarna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zaltbommel, J. J. H. Visch te Bredevoort. Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te Aalten, M. W. Nieuwen- huize, cand. te Vlissingen. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Het rapport van den heer Boon stra over een voorstel van Prof. Brouwer tot wijziging van art. 8 Regl. Examen wordt verder behandeld. Aangenomen wordt de conclusie van het rapport strek kende tot afwijzing van het voorstel. Een voorstel van den Bond van Neder- landsche Predikanten betreffende subsi die te verleenen aan een bureau voor practisch werk van proponenten, wordt gesteld in handen van de Synodale Com missie. Prof. Brouwer bespreekt in een rapport het verzoek van vrouwelijke studenten in de theologie om, hetzij uit te spreken, dat vrouwelijke candidaten als hulppre diker de bevoegdheid hebben om vooi de gemeente te prediken, ook al deden zij geen voorstel, hetzij terzake van de vereischten om tot een voorstel te wor den toegelaten, terug te keeren tot art. 7d van het Reglement op het Examen. De adressanten beklagen zich er over, dat vrouwelijke hulppredikers niet de bevoegdheid hebben om voor de gemeen te op te treden. Ook worden vrouwelijke candidaten niet tot het houden van een voorstel toegelaten, zoodat zij genood zaakt zijn het examen voor godsdienst onderwijzeres te moeten afleggen De Commissie zou wenschen, dat aan het verzoek der vrouwelijke studenten gevolg werd gegeven door te verklaren, dat het volledig hulp predikerschap openstaat voor de vrouwelijke candida ten, die het examen, bedoeld in art. 7a van het Regl. op het Examen hebben afgelegd, en dat zij dus de bevoegdheid hebben zoonoodig openbare godsdienst oefeningen te leiden. Bij de discussie rijst de vraag, of het geen de Commissie voorstelt, wel af doende is. Dit punt wordt aangehouden. Geslaagd voor examen nuttige hand werken de dames A. K. Schipper en L. A. Bergers te Tholen. Geslaagd voor de Hoofdakte de heer C. van de Zande te Kloetinge. Geslaagd voor examen Fransch M.O. A. de heer L. Geschiere, Seroos- kerke. Geslaagd bij het te Utrecht gehouden Rijksexamen door de Vereen, ter verede ling van het ambacht, de heer Jac. Garels te 's H. Arendskerke voor schildersgezel. Geslaagd voor Mercuriusdiploma te Roosendaal de heer G. M. van Weele te Wolfaartsdijk en G. F. Looy te Waarde, leerlingen van den heer B. Meijers, leeraar M.O. Boekhouden te Goes. Geslaagd voor examen Hoogduitsch L.O. de heer W. J. de Wolf te Middelburg. Veldslag tusschen Chineezen. Maasstation te Rotterdam in rep en roer. Gisteravond is het enkele uren zeer ru moerig geweest bijl het Maasstation te Rotterdam. Enkele honderden Chineezen zijn er slaags geraakt in de derde klasse wachtkamer. Er is op een hevige manier gevochten en met moeite is het de politie gelukt aan het tumult een einde te maken. Twee Chineezen zijn vrij ernstig gewond, terwijl er drie werden gearresteerd. Het was de politie bekend, dat een ex tra-trein met Chineezen van het Maassta tion te Rotterdam naar Berlijn zou ver trekken. Deze waren aangeworven om voor de film te spelen. Nauwelijks waren de Chineesche reizi gers in de wachtkamer of er kwamen twee auto's voorrijden, waarin zich elf landge- nooten bevonden. Deze stapten de wacht kamer binnen en mengden zich onder de genen, die naar Berlijn moesten vertrek ken. Ze probeerden deze laatsten van de reis terug te houden. Veel gehoor vonden zij niet. Een woordenwisseling ontstond, en voor iemand eigenlijk begreep wat er aan de hand was, zag men de Chineezen op elkaar invliegen. Een geweldige vechtpartij ontstond. Er werd met stoelen geslagen, terwijl er an deren over den grond rolden. In minder dan geen tijd was alles één kluwen vech tende Chineezen. De enkele politieagenten konden weinig uitrichten en vroegen da delijk assistentie; in auto's rukten meer agenten aan en eerst toen kon worden in gegrepen. Twee Chineezen bleken gewond. Drie Chineezen konden worden gearresteerd, terwijl de anderen, die in de auto's waren gekomen in de verwarring ontkwamen. De gewonden werden eerst verbonden en toen naar het ziekenhuis vervoerd. De arrestanten bracht men naar het bureau. De derde klasse wachtkamer werd ge sloten en er mocht niemand van de daar aanwezige Chineezen meer uit totdat de extra-trein moest vertrekken. De gevluchte Chineezen waren na de vechtpartij naar Katendrecht gegaan, hadden daar alarm geblazen en bevel ge geven naar het Maasstation te komen. Spoedig kwamen toen nog meer taxi's, twaalf in totaal en later nog een groote autobus. De politie sloot toen de hekken van het emplacement, waarvoor zich toen een menigte van ruim driehonderd Chineezen verzamelde. Bet zag er een oogenhlik dreigend uit. Meer politie-assistentie werd ontboden en omstreeks twaalf uur ston den aan den eenen kant van het hek hon derden Chineezen terwijl aan den anderen kant zeker veertig man politie was opge steld. Eenige Chineezen die Hollandsch kon den spreken, vertelden toen hoe de vork in den steel zat. De Chineezen schenen aangeworven te zijn door de Ufa, om daar in een film te spelen. De mandoer Mok trad als bemiddelaar op en had loonen van 5 gulden per dag gedurende twee of drie weken toegezegd. Enkele Chineezen hadden echter gehoord, dat er loonen van f 7.50 waren beloofd, zoodat zij dus veron derstelden dat Mok voor elke Chinees een rijksdaalder per dag in den zak stak. Zij wilden dit aan hun landgenooten mee- deelen en dit was dan ook de aanleiding tot de vechtpartij in de wachtkamer. Terwijl de politie nog overlegde, welke maatregelen zij zou nemen om de vele Chineezen die voor het hek stonden te verdrijven, kwamen twee goedgekleede Oosterlingen op de fiets aanrijden en in minder dan geen tijd zag men de bewo ners van Katendrecht in de taxi's sprin gen en zich snel verwijderen. Ondertusschen waren de Chineezen, die vertrekken moesten, in den trein gestapt. Een kwartier voor het vertrekuur ging plotseling het gerucht, dat de Chineezen niet naar Katendrecht waren terugge keerd, maar zich aan de verschillende overwegen buiten Rotterdam hadden op gesteld en vandaar den sneltrein zouden beschieten. Dadelijk werden de verschillende over wegen rondom Rotterdam door recher cheurs, die per auto werden uitgezonden, onder bewaking gesteld. Ook werden de stations Gouda, Nieuwerkerk en Utrecht gewaarschuwd. Auto tegen een boom gere den. De 22-jarige J. vem Spronsen uit Monster was met een vrachtauto mee gereden naar Hamburg, ten einde daar groenten naar de markt te brengen. Nabij Hamburg is de auto in volle vaart tegen een boom gereden, waarbij Van S. met zijn hoofd tusschen de ca bine van de auto en den boom bekneld geraakte. De jongeman werd zwaar verwond naar een ziekenhuis vervoerd. Daar is hij eenige uren na aankomst overleden. Tragisch ongeluk te Eiber- gen, Toen het 9-jarig dochtertje van den landbouwer M. onder Eibergen, bij het spelen te dicht bij de in werking zijnde electrische hakselmachine kwam, werden haar lange haren door een draai ende as gegrepen waarbij het kind ten slotte met den schedel tegen deze as werd getrokken. Eenmaal sloeg het kind met de beweging van de as mee rond toen het noodlottige gebeurde. De ruk aan de haren was te sterk, zoodat van het voor hoofd tot in den nek het haar van het hoofd werd gescheurd tegelijk met de huid waarin de haren waren geworteld. Het kind, dat een geweldig bloedverlies had, is terstond per ziekenauto naar het R.-K. Ziekenhuis te Enschede vervoerd. De toestand van het slachtoffer is zeer bedenkelijk. Langs lakens gered. Maandag nacht is brand ontstaan in de lunch room van den heer Hoppinga te Balk. Een zoon, die alleen thuis was, had het theelichtje laten branden voor zijn broer, die later thuis zou komen. Toen de jon gen, die boven sliep, den brand bemerk te, stond het huis beneden reeds in lichte laaie. Door een paar lakens aan elkaar te knoopen, kon hij zich uit het raam laten zakken. Het perceel is geheel uit gebrand. Nederlander in België ge dood. In den nacht van Maandag op Dinsdag te ongeveer 2 uur, reden op den weg Blankenberghe-Brugge twee in Brug ge wonende Nederlanders in de auto van hun patroon, den radiohandelaar Claeys te Brugge. Bij Zuyenkerke botste de wa gen tegen een stilstaande vrachtauto met het gevolg, dat de rijdende wagen om sloeg, naast den weg terecht kwam en daar in brand geraakte. Reddingspogin gen van voorbijgangers mochten niet ba ten, zoodat de 22-jarige J. Witterynck in de vlammen omkwam. De 41-jarige J. Verhoeven wist zich uit de auto te be vrijden en liep slechts lichte verwondin gen op. Hooibroei. Vermoedelijk door hooibroei brak brand uit in de boerderij bewoond door den heer G. Heemstra Jr te Zevenhuizen. De vrouw hoorde des nachts iets knet teren en meende, dat het hagelde. De man spoedde zich naar de schuur en zag alles in lichte laaie staan. Met groote moeite konden nog eenige kleedingstukken worden meegenomen en de 4 kinderen worden gered. Het huis is geheel afgebrand. Te Rolbrug bij Gor- redijk is door hooibroei de boerderij van J. Akkerman geheel in asch gelegd. Met moeite kon de bewoner nog geldswaar dige papieren redden, waarbij hij zoo ernstige brandwonden opliep, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Gebouw en inventaris waren ver zekerd. Autobus van den dijk gere den. Een touring-car uit Rotterdam, waarin zich een gezelschap van 22 per sonen bevond, op reis naar Apeldoorn, kwam gistermorgen, bij het passeeren van een groote vrachtauto, te dicht langs den berm van den Haastrechtschendijk, waardoor de chauffeur de auto niet meer kon houden. De autobus tuimelde van den dijk en kwam met de wielen naar boven, tegen een paal van het electrische net aan. Ge lukkig waren de ramen neergelaten, zoo dat niemand door glasscherven werd ge wond. Een Engelsche dame liep een gekneus- den arm en een heer een onbeduidende schaafwond op. i De p ar a t y p h u s g e v all en te Winsum. Nader vernemen we, dat de ziekte-gevallen zich niet tot Winsum beperkt hebben. Ook te Bedum hebben zich verschillende gevallen van paraty- phus voorgedaan. Bij een tiental personen is deze ziekte reeds vastgesteld. Te Baflo is een zestal personen die j.l. Donderdag ijs aten ook ongesteld geworden. Ook te Middelstum en Onderdendam zijn ziektegevallen ge constateerd. De brand aan de kust van Lancashire. Over den reusachtigen brand aan de kust van Lancashire wordt nog gemeld: De politie stelt een nauwkeurig onder zoek in naar de oorzaak van den brand. Dit is n.l. de vijfde brand, welke dezen zomer en de derde, welke deze week in een Engelsche badplaats aan de West kust groote schade heeft aangericht, zoo dat het vermoeden is gerezen, dat, zoo men al niet met een misdaad te doen heeft, misschien een fanaticus of waan zinnige zich het stichten van branden in de Engelsche badplaatsen aan de Westkust ten doel heeft gesteld. AMSTERDAM. In den nacht van 31 Juli op 1 Aug. is de auto G 74430 van Amsterdam met zeven inzittenden naar de richting Andijk vertrokken. Sedert dien heeft men niets meer van de auto verno men. Vermoedelijk is ze te water geraakt AMSTERDAM. De Onafhankelijk So cialistische partij, die in Soesterberg een vacantieweek organiseert en die Trotzky bereid had gevonden eenige voordrachten te houden, heeft van de regeering bericht ontvangen, dat zij geen toestemming voor het oponthoud van Trotzky kan geven. HEERLEN. De Commissaris van Poli tie te Heerlen heeft ter kennis van de vreemdelingen gebracht, d'at het hun ver boden is deel te nemen aan de schiet-, marsch- en andere oefeningen van poli tieke partijen in het buitenland. Bij over treding van dit verbod zullen zij over de grens gezet worden. ALPHEN a. d. RIJN. Vannacht heeft de politie te Amsterdam eenige beschon ken personen aangehouden, die in een auto waren gezeten. Eén hunner, zekere B., bleek een valsche rijksdaalder in zijn bezit te hebben. Hij bekende dien ontvan gen te hebben van zijn zwager v. d. Ploeg te Alphen aan den Rijn. Eenige recher cheurs hebben daarop ten huize van de zen een onderzoek ingesteld en vonden op den zolder een installatie tot het ver vaardigen van valsch geld. Alles is in be slag genomen, terwijl v. d. P. is gearres teerd. HIPPOLITUSHOEF. In het Amstel- diep zijn twee tjalkschepen, die van een sleep zijn losgeraakt, gezonken. De op varenden, waaronder ook de gezinnen van de schippers, konden tijdig in de booten komen en zijn door een ander schip gered. PARIJS. Een reusachtige brand heeft gewoed in een der grootste opslagplaatsen van katoen nabij Rijssel in Noord-Frank rijk. Het gebouw is tot de muren afge brand. Een voorraad van 23.000 balèn katoen ligt te smeulen. Men is bezig deze onder water te zetten. 5000 arbeiders ko men zonder werk. MARSEILLE. Het Fransche stoomschip Recherche is op den Stillen Oceaan in brand geraakt. Er bestaat geen gevaar voor de opvarenden. Verdere bijzonder heden ontbreken nog. BOMBAY. Gandhi is gisteravond naar de gevangenis te Poona overgebracht. Vol gens geruchten van verschillende zijden is Gandhi voornemens weer in hongerstaking te gaan. NEW YORK. De vochtige hitte, die al eenige dagen hier heerscht, heeft gisteren weer acht slachtoffers geëischt. Er zijn 25 personen door de hitte bevangen. In totaal zijn de laatste vier dagen 19 slacht offers gevallen. In de badplaatsen zijn verschillende personen verdronken. De oogst op het veld verschroeit. MOSCOU. In het district Novgorod heeft een treinbotsing plaats gehad. Er zijn 18 dooden. Wisselkoersen, Amsterdam, 2 Aug. 2.30 u. Londen 8.218.2314. Berlijn 59.02—59.06. Parijs 9.689.7234. Brussel 34,.5734.59. New-York 1.84<1.8514. BEURSBERICHTEN, Slotkoersen van de Amsterdamsohe Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V, te Goes. vorige koers heden Ned. Handel Mij. 64 64 Philips Gloeilampen G.B. 16914 173 Unilever 9314 93 Anaconda Copper 11% 12% Bethlehem Steel 2714 2814 U.S. Steel Corp. 38% 38%-14 Koninkl. Petroleum 168 170 Shell Union 5% 6% Amsterdam Rubber 9611 10114 Ned. Scheepvaart Unie 60 6014 Deli Maatschappij 137% 139 Handelsverg. Amsterdam 217 22214 5 pet. Nederland 1932 101% 101% 4H pet. Ned.-Indië 1926 8814 8914 4 pet. Nederland 1933 99 9814 Ondanks de kleine omzet was de stem ming vast, terwijl ook de opinie in Amerika meer optimistisch is. Men gelooft dat de verbeteringen in den herfst eerst goed tot uitdrukking zullen komen. Vooral de betere spoorwegwaarden geeft men goede kans op koersverbetering. De Nederlandsche Bank. Uit de jongste weekstaat der Neder landsche Bank, per 31 Juli, de eerste na de disconto-verlaging van 29 Juli, blijkt, dat de goudvoorraad in de afgeloopen week wederom met f10 mil- lioen is toegenomen tot f793.3 millioen. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. L. R. van Hecke 22 j. en J. Tb. Verbeuvel, 27 j.; B. Kleinjan, 19 j. en M. A. v. d. Broecke, 21 j Bevallen: E. Poortvlietde Veij, z.; M. G. WielemakerMeerman, d. GOES. Geboren: Adriana Wilhelmina, d. v. Jan Adriaan Dekker en Hendrina Gerretsen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3