WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47b JAARGANG - No. 2Wi e heer Mr J. D. stalleerd worden. |an het veer afge- zijn aanstaande Er zullen op dien aats hebben. Den nwel de school- kunnen ophalen, de burgemeester vertegenwoordi- r ontvangst aan- Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. g. B. en W. vra- geld uit de be- tar het werk in iest worden, om leid op was. De ;oord, dat er nog wordt. Dhr Holle fond te vervoeren |et zwarte sluisje, le haven. Hierna dddag vergaderde leer Dees was ai- Jan het Burgerlijk |oedgekeurd met en uitgaaf van •ordening van het jen. Voortaan zal worden in het sten Maandag in L4 dagen daarna, len W wordt be ien van de bouw- tot een volgende |og steeds te kam- De meerderheid een brandput te de Voorstraat en huiverig om een tkken. Het vaatje [tijd voorzien van den polder ver- Ivaatje in orde te jen veranderen in is van hetzolfdo voor een brand- |ar te maken. Het rit de Val, en do athouder Haring iet het oog op d9 I meerderheid vau I. Wethouder Van kl. De put zal kus- fr f 1000 voor de |0-jaarlijksche af- [liet zoodanig, dat telijke maatregel Het werk kan ihaffing, dus zijn ïolpen. Wordt liet dan kan hij niet ïg blijven dragen randweer. Ook de ïeer verantwoor- lueele gevolgen bij ft stemming over- en 3 tegen, dus fpnieuw behande- wordt aangebo- |r te bepalen, dat fking kan komen ens één jaar in de De heer Dö Pree tpwinden van het jadhuistoren, brak van het zware el rakelings langs |r Voets, en drong Indien de heer ïad gestaan, was kweest. iuivenvereeniging fvlucht van Gem- Se prijs; M. van |20e pr.;,C. Baay lavermans 8e, 9e, 11e, 13e, 14e pr.; J. v. d. Zande ([eerman 23e, 24e, 6e, 27e pr.; Over- |5.30 uur. Afstand binnen. Laatste ïr inkorven voor Ir ik beloof je, dat maken, zooals hij Iet water zal hem tn angst, wed ik." paal de bedoeling zich in de dis- It dat wil zeg en al dien tijd in fij ten minste zoo Ik heb wel eens die op die manier Ik niet mee," zei kwade jongen en elijk leed gesehie- i zitten of een pak Ig niet te erg zijn." 1 je verteld, dat hij [vroeg Bywater. li Tod. „Onlangs het mijn zusters dien wist ik het dienstmeisje gehad, |ft. Ze had bij de en of andere kin- bang gemaakt, heel klein was en lit in hem kunnen '(Wordt vervolgd.) Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Geen taak voor de Overheid. De bewaarscholen vinden hun oorsprong in de voorheen slechte woningtoestanden en den veel voorkomenden arbeid van de vrouwen buitenshuis. De verwachting was dan ook, dat met de verbetering van de volkshuisvesting en de meerdere gelegenheid voor de ouders oin zelf hun kinderen te verzorgen, de be waarscholen Vanzelf zouden verdwijnen, althans, dat het aantal belangrijk zou wor den verminderd. Als de woningen beter werden en de kleine kleuters thuis rustig konden spe len, dan zou er 'aan bewaarscholen geen behoefte meer zijn. En als de moeders niet meer geheele dagen uit werken behoefden te gaan, dan zouden ze liever de kleintjes bij zich houden, dan ze naar de school te zenden, waar ze toch ook aan de school- gevaren worden blootgesteld. Maar het is anders gegaan. Het schijnt zelfs, alsof de behoefte groo- ter is geworden, naarmate meer verbete ringen tot stand kwamen en over het al gemeen de gezinnen kleiner werden. Moeders met één kind beneden den schoolplichtigen leeftijd, ook al beschikken ze over een ruime woning en een behoor lijken tuin, doen gaarne afstand van hun kleintje, dait in het schooltje toch zoo goed bewaard wordt. Over de vraag, of dit als een vooruit gang of als een achteruitgang moet wor den beschouwd, willen wij niet twisten. Wij laten het beoordeelen er van gaarne over aan hen, die deskundige zijn of al thans geacht worden het te zijn. Het feit is er nu eenmaal. En daarmee moet gerekend worden. Wij zouden dit onderwerp dan ook ge voeglijk kunnen laten rusten, ware 't niet, dat 't langzamerhand gewoonte is gewor den de zorg voor deze schooltjes voor een goed deel op de Overheid over te dragen. Men begint met de kinderen naar de bewaarschool te zenden en verlangt dan van de Overheid, dat zij de kosten uit de publieke middelen zal betalen. Dat is begonnen met het z.g. openbaar bewaarschoolonderwijs. Met de gemeente lijke schooltjes. En het gevolg is geweest, dat voor de particuliere schooltjes ge zien de omstandigheden zeer verklaar baar! ook een beroep werd gedaan op de publieke kassen. Een tijdlang ging d'at goed. Maar nu het steeds moeilijker wordt ook voor de gemeenten, het financieel evenwicht te handhaven, komt de vraag, waarmee men had moeten beginnen, of de Overheid hier toch wel een taak heeft. Het spreekt vanzelf, dat deze vraag ont kennend moet worden beantwoord. En daarom is het niet alleen uit finan cieel oogpunt zeer verstandig, dat verschil lende gemeentebesturen beginnen met de openbare bewaarscholen op te heffen en de subsidieering van de bijzondere school tje® stop te zetten. Dat is gezond. Meenen de ouders, dat hun kleine kleu ters beter naar een „school" kunnen gaan dan nog wat onder „moeders vleugels" te blijven, dan is daar geen bezwaar tegen. Maar de Overheid heeft hier geen taak. De Nazi's tegen de communisten. Duitsche nationaal-socialisten hielden Maandagavond in de omgeving van Ton- dern een velddienst. Op den terugmarsch naar de stad wer den zij door communisten uit een hinder laag overvallen. Er ontwikkelde zich een verwoede kloppartij, waarbij de commu nisten ten slotte de overhand hielden. Een deel der nat.-socialisten redde zich door de vlucht. Toen de politie op het „slagveld" arri veerde, vond zij er drie gewonde natio naal-socialisten. De communisten had den, bij het naderen der politie, de wijk genomen, met medeneming van hun ge wonden. Te Hamburg heeft het politiecomman- do wederom 11 personen wegens commu nistische agitatie gearresteerd. Gisternacht zijn te Berlijn 46 personen gearresteerd, die doende waren met het verspreiden met vlugschriften, waarin tot actie op den „anti-oorlogsdag" werd op gewekt. Het politie-ressort Aken is er in ge slaagd, den sinds eenige maanden in het geheim georganiseerden communistischen strijdhond tegen het fascisme op te sporen en te ontbinden. Vijftien personen werden gearresteerd en zullen wegens hoogver raad terecht staan. Te Altona zijn vier communisten te rechtgesteld, die door de speciale recht bank te Altona op 2 Juni 1933 ter dood veroordeeld waren, wegens moord op twee S.A.-leden. In Wansbeck zijn 30 communisten we gens de vervaardiging en verspreiding van onwettige communistische geschriften aangehouden. Naar Wolff uit Tilensburg meldt, zijn daar sedert Zaterdag 16 Duitsche en 1 buitenlandsche communist gearresteerd. Ook twee communistische koeriers, die over de grens wilden, zijn ingerekend. De gevangen Gandhi. Gandhi is per spoor naar Poona over gebracht om aldaar in de gevangenis te worden opgesloten. Gandhi was, toen hij gearresteerd werd, de gast van den Indischen mijneigenaar, vorst Seh Ranshoddas, voor wiens huis zich een groote menschenmenigte had verzameld, die de arrestatie verwacht, had. Plotseling stopte voor het huis een groote auto, waarin een aantal politie beambten en eenige hoogere ambtenaren waren gezeten. Gandhi, die juist wilde gaan slapen, werd naar buiten geroepen en van zijn arrestatie op de hoogte gesteld. Hij kreeg een half uur, om zich gereed te maken en zijn zaken te pakken. Hij riep hierop zijn volgelingen bijeen en ging hen voor in een lang gebed. Inmiddels had de politie alle naar het huis leidende straten afgezet, aangezien de menigte een groote opwinding toonde. De ochtend heeft Gandhi deels slapend, deels aan zijn spinnewiel in de gevange nis doorgebracht. De arrestatie van Gandhi is ditmaal op vallend rustig door de Indische nationa listische kringen opgenomen. Sterke stijging der graanprijzen. Als gevolg van de bepaling van den Board of Trade te Chicago, Kansas City en St Louis, dat tot 15 Aug. a.s. geen granen meer verhandeld mogen worden beneden den slotprijs van 31 Juli, ging men gisteren bij de opening van de markt op zulk een groote schaal tot aankoop over d'at de toegestane maximumstijging van 5 dollarcent voor de meeste granen direct bereikt werd. Hitte- en koudegolf. De verschrikkelijke hittegolf gepaard gaande met hevige onweders, heeft in het Oosten der Vereenigde Staten veertig doo- den geëischt. De thermometer wees Maandag 37 gr. C. in de schaduw en 60 gr. C. in de zon, hetgeen een recordstand beteekent voor de laatste 15 jaar. Te zelfder tijd wordt de staat Montana door een koudegolf bezocht; de menschen dragen er winterkleeren. Korte Berichten. Met uitzondering van de arbeiders der electriciteitgwerken zijn alle arbei ders der gemeentelijke bedrijven, zooals vuilverbranding, stadsreiniging en gas fabriek te Straatsburg in staking gegaan, teneinde de actie der bouwarbeiders, die sedert eenige weken staken, te steunen. Roosevelt heeft met Moley, zijn raad gever, mogelijkheden besproken om paal en perk te stellen aan de epidemie van ontvoeringen. Roosevelt zou een aantal wetten overwegen om een eind te maken aan alle vormen van bandietisme en ge organiseerde chantage. In Pennsylvanië hebben meer dan 20.000 mijnwerkers op meer dan 20 mij nen het werk gestaakt. Zij eischen erken ning van hun vakorganisatie. Met ingang van gisteren zou een korting van 10 pet. intreden voor ver schillende bijslagen van de Fransche staatsambtenaren. De Minister van Fi nanciën hoopte daarmede eenige milli- oenen te bezuinigen. Onder den druk van de heftige protesten en bedreigingen van de ambtenaren en blijkbaar met inacht neming van de stemming bij de socialis ten is deze maatregel gisteren ingetrok ken. Een gerucht, dat de Engelsche pre mier MacDonald voornemens zou zijn af te treden om den post van gezant te Washington te aanvaarden, wordt in po litieke kringen te Londen ij dele praat genoemd. Loonkorting Haarlem's gemeente- personeel. Door den gemeenteraad van Haarlem was 29 Juni besloten met ingang van 1 Juli de tijdelijke korting van 7 pet. op de salarissen en loonen van het gemeenteper- soneel te doen eindigen. Tevens was beslo ten een nieuwe tijdelijke progressieve korting in te voeren waarbij de laagste loongroep 4K pet. en de hoogere salaris sen tot een maximum van 9 pet. zouden worden gekort. De burgemeester heeft vernietiging van dit raadsbesluit aange vraagd en thans is bericht ontvangen, dat het raadsbesluit bij Kon, besluit van 28 Juli is geschorst. Wettelijke regeling voor de huisindustrie. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot wettelijke regeling van de huisindustrie. De Minister betoogt nogmaals dat aan een wettelijke regeling van de huisindus trie groote behoefte bestaat. De vele leden, die de mogelijkheid om minimumloonen vast te stellen als het be langrijkste middel beschouwen, dat het wetsontwerp ter bestrijding van de mis standen in de huisindustrie aangeeft, ver tolken daarmede geheel de zienswijze van den Minister. Het ontwerpen van loon- bepalingen zal practisch wel de belang rijkste taak der huisarbeidscommissies uitmaken. De Minister gaat geheel mede met de leden, die van oordeel zijn, dat een rege ling betreffende de mogelijkheid van ver bindendverklaring der collectieve arbeids overeenkomsten niet incidenteel behoort te worden getroffen alleen voor de huis industrie. Of de wettelijke regeling van de huis industrie leiden zal tot een toeneming van het aantal gehuwde vrouwen in fabrieken, valt niet te voorspellen. Overigens is de Minister van oordeel, dat beperking van den fabrieksarbeid der gehuwde vrouw ernstige overweging verdient. Consumptiemelkregeling. De Crisiszuivelcentrale maakt bekend, dat voor de periode van 6 t.m. 19 Aug. de prijs voor het taxe-gedeelte van consump- tiemelk, gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 4% 5 en 5(4 cent per liter en dat het bedrag der afdracht op an dere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 M cent per liter. De vast gestelde prijs geldt af boerderij. De Soc.-Dem. wefhouders van Amsterdam moeten aftreden. Gisteravond is de tweede vergadering gehouden van gedelegeerden van afdee- lingen der Federatie Amsterdam van de S.D.A.P. Naar men verneemt is in deze vergadering het besluit gevallen, het ad vies van het Federatiebestuur en van de fractie te aanvaarden, zoodat de drie soc.- democratische wethouders, de heeren de Miranda, Polak en Boekman, zullen moe ten aftreden. Hun ontslagaanvrage zal be gin September worden ingediend. Retorsiebevoegdheden. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer, nopens het ontwerp van wet tot verlee ning van enkele retorsiebevoegdheden, verklaart de Regeering het niet eens te zijn met de opmerking, dat dit wetsont werp overbodig is, omdat met de Glea- ringwet hetzelfde kan worden bereikt. De Clearingwet heeft een andere strekking. De strekking van de Retorsiewet is om ook maatregelen te kunnen nemen, indien handelsbelemmeringen van anderen aard het economisch leven van Nederland be dreigen, waarbij niet uit het oog mag worden verloren, dat deze bevoegdheid al leen gevraagd wordt tegenover landen, waarmede Nederland géén meestbegun- stigingsverdrag heeft. Op de vraag, of dit wetsontwerp wel in den geest van het Verdrag van Ouchy is, kan de Regeering bevestigend antwoorden. De Retorsiewet beoogt nóch protectionistische tarieven in te stellen, nóch tariefsverhoogingen af te kondigen tegenover landen, waarmede Nederland een handelsverdrag heeft ge sloten. Met autocars naar Frankrijk. De Koninklijke Nederlandsche Automo biel-Club schrijft: Met ingang van 1 Augustus moeten de bestuurders van autocars naar Frankrijk bij binnenkomst van het land aan de douanen een z.g. „feuille de route" over leggen, in duplo opgemaakt. Dit document moet alle namen (en voornamen) bevat ten van de, per autobus reizende, toeris ten, het doel en den vermoedelijken duur van het verblijf in Frankrijk. Deze „feuille de route" zal door de douane bij1 binnen komst afgeteekend worden, terwijl zij er één exemplaar van behouden zal. Het tweede exemplaar moet worden overge legd bij het douanekantoor, waarlangs Frankrijk wordt verlaten. Déze bepalin gen hebben slechts betrekking op auto cars, die voor toeristische doeleinden ge bruikt worden. Resuliaten van de K. L. M. De resultaten, welke de K. L. M. in het eerste halfjaar vein 1933 heeft behaald, zijn zeer verblijdend. In vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar, steeg op de internationale lijnen in Europa het passagiersvervoer met 73 pet., het goede renvervoer met 49 pet., terwijl de ver meerdering van brief- en pak'ketpost 22 pet. bedroeg. Ook de post op de Amster- dam-Batavia-route vertoonde een stijging en wel van 17 pet.; het gemiddelde ge wicht van de over het geheele traject (Amsterdam-Batavia of Batavia-Amster- dam) vervoerde post kwam van 257 K.G. per week op 302 K.G.; doordat onderweg nog veel buitenlandsche post wordt inge laden, kwam het gemiddelde totaal ge wicht per enkele vlucht op 393 K.G. (het eerste halfjaar 1932: 335 K.G.). Het passagiersvervoer op de Indië- route breidde zich sterk uit; in passagiers- kilometers uitgedrukt, bedroeg dit voor het eerste halfjaar 1933: 1.586.097 tegen 662.908 over dezelfde periode in 1932; dit komt neer op een vermeerdering van 139 procent. Het aantal aanvragen is inderdaad zeer groot; meermalen moeten passagiers ge weigerd worden wegens gebrek aan plaatsruimte. Ir Soekarno gearresteerd. Gisteren meldden wij reeds, dat Ir Soe karno gearresteerd is. Reeds in Juni van dit jaar werden de Pendidikan Nasional Indonesia (P. N. I.) en de Partai Indonesia (P. I. of Partindo) als voor landsdienaren verboden aange wezen. De Partai Indonesia (P. I. of Partindo) is in 1931 door Mr Sartono en andere le den van de ontbonden Partai Nasional Indonesia opgericht. Ir Soekarno is later tot deze partij toegetreden. Volgens de laat ste berichten heeft zij 12000 of zelfs 18000 leden. Zij streeft naar een vrij indonesië en wil dit doel bereiken door non-coopera- tie en massa-actie van alle inheemschen. De Pendidikan Nasional Indonesia is in December 1931 opgericht. Leider van de ze beweging is Mohamed Hatta. Ook deze organisatie stelt zich een vrij Indonesia ten doel; men stelt zich echter voor dit doel te bereiken niet door massa-actie van alle inheemschen, maar door de massa actie van het inheemsche proletariaat (marhaen). Zij heeft lang niet den aan hang van de partij van Ir Soekarno; haar ledental wordt op plm. 1000 geschat. Ir Soekarno', die is gearresteerd, is, zoo- als gezegd, de leider van de Partai Indo nesia. In 1927 richtte hij de Partai Indo nesia op, waartegen de regeering in 1929 ingreep. Ir Soekarno en eenige anderen werden toen tot gevangenisstraf veroor deeld. De arrestatie van Ir Soekarno, die gis termorgen naar Bandoeng werd overge bracht, verwekte overal groot opzien. In den Volksraad, legde de Regeeringsge- machtigde voor de politie, Mr Vonk, een Regeeringsverklaring af. Een door den heer Soekarno geschre ven brochure was reeds eenige maanden geleden verschenen en bevatte o.a. een re laas over de wijze waarop de vrijmaking van Indonesia zou dienen te worden ver kregen. De oplaag van Ir Soekarno's blad „Fi- kiran Rajat" is in beslag genomen. Door de regeering wordt de interneering van den heer Soekarno in overweging ge nomen. De Regeering meent, dat thans paal en perk dient te worden gesteld aan de on miskenbare beïnvloeding van de massa ten kwade. De Regeering hoopt, dat de inwerking treding van de gedeeltelijke beperking van het vergaderrecht haar gunstige uitwer king niet zal missen. Zij zal echter tot verder gaande maat regelen overgaan, wanneer dat noodig' mocht blijken. Geref. Vereen, voor Drankbestrijding. Onder presidium van ds W. H. Gis pen, van Scheveningen, werd gisteren te Bussum de 33e algemeene vergadering gehouden van de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding. Aan de jaarvergadering ging een Bid stond vooraf. Voorgangers daarin waren de Geref. predikanten ds J. A. Schep, van Bussum, en ds J. v. Herksen, van Er- melo. Ds Schep sprak over Gal. 6:2: „Draagt elkanders lasten, en vervult alzoo de wet van Christus", ds v. Herksen over Matth. 5:13: „Gij zijt het zout der aarde". Te half elf ving gistermorgen de 33e jaarvergadering aan. De voorzitter, ds W H. Gispen, opende de vergadering en sprak een rede uit. Daarna kwamen de huishoudelijke za ken aan de orde. De jaarverslagen werdeD bereids in het orgaan der vereeniging opgenomen. Na bespreking werden ze goedgekeurd. De aftredende leden van het hoofdbe stuur, de heeren ds J. v. Herksen, ds C. J. Hakman te Almkerk en P. Loof te Mid delburg werden bij enkele candidaatstel- ling herkozen. De morgenvergadering werd verder gewijd aan de behandeling van diverse voorstellen en vraagpunten ingediend. In de middagvergadering traden als refe renten op dhrn N. Baas, van Amsterdam, straatprediker vanwege de Geref. K«rk aldaar, met het onderwerp: „Drankbe strijding en Evangelisatie" en J. Feitsma over: „Is arbeid onder de jeugd wensche- lijk en mogelijk?" Binnenland. De arrestatie van Ir Soekarno. Bevrachtingscommissie voor de scheep vaart ingesteld. De Amsterdamsche roode wethouders moeten aftreden. Buitenland. De strijd der Nazi's tegen de communis ten. Gandhi in de gevangenis. De hitte in Amerika. Bevrachtingscommissie voor Zeeuwsch- Viaanderen en do Zeeuwsche Eilanden te Terneuzen. Ingevolge de wet van 5 Mei 1933, hou dende tijdelijke maatregelen ter bevorde ring van een zooveel mogelijk evenre dige vrachtverdeeling in de binnenscheep vaart, is een Kon. besluit uitgevaardigd, waarbiji aan de Kamers van Koophandel is opgedragen het benoemen van Be vrachtingscommissies. De Kamer van Koophandel voor Z. Vlaanderen te Terneuzen en die voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg kre gen daarbij opdracht tot het benoemen eener commissie voor het bevrachtings district gevormd door hun gebied, dat ge heel Zeeland omvat, met uitzondering van de eilanden Tholen en St. Philipsland, die bij West-Brabant zijn ingedeeld. Gevolg gevende aan die opdracht, wer den door voornoemde Kamers benoemd tot leden de heeren: P. A. Neeteson te Sas van Gent, G. F. P. van der Peyl en A. G. L. Weijnen te Ter Neuzen, L. A. Stofkoper te Middelburg, F. V. de Groof te Hiansweert, P. A. van Bouchaute en A. de Bruijn, beiden te Terneuzen. In dezelfde volgorde werden tot plaats vervangers der benoemde leden benoemd de heeren F. J. v. d. Heijden te Sas van Gent, D. de Jong en G. L. de Smidt, beiden te Terneuzen, J. Vermeulen (P 117) te Middelburg, T. van Heel te Goes, C. L. Hamelink Lz. te Terneuzen en F. Klaay- sen te Breskens. Door de Kamers is tot voorzitter der commissie benoemd de heer G. F. P. v. d. Peiji. In een j.l. Maandag gehouden hijeen- komst zijn de leden en plaatsvervangende leden der Bevrachtingscommissie door den voorzitter der Kamer te Ter Neuzen, dhr J. A. van Rompu, geïnstalleerd. Spr. wees er op, dat het met de invoering van bedoelde wet wel vreemd is gegaan. Wij allen zijn overtuigd, dat de scheep vaart, evenals vele andere bedrijven, zeer noodlijdend is, en dat er zeker alle aan leiding is om aan dat bedrijf en degenen die het beoefenen ondersteuning te ver- leenen. Nu zijn in hun groote meerderheid de Kamers van Koophandel en Fabrieken het niet eens met de Regeering in de ma nier waarop die steun behoort te wor den verleend. Onze Kamer had daarvoor gaarne andere, meer doeltreffende, maat regelen zien genomen. De Regeering wenschte op die wenken niet in te gaan; zij had voor dit bedrijf niet enkele millioenen voor rechtstreek- schen steun beschikbaar en hield aan haar voornemen vast. En ofschoon wij van oordeel zijn, dat dit middel niet de redding zal brengen die de scheepvaart noodig heeft, de wet is er thans en be hoort te worden uitgevoerd. Nu we er voor staan, hopen wij er het beste van. Niettemin zal de uitvoering voor hen, die daartoe geroepen zijn, een zware taak beteekenen. De bevrachtingscommissies toch zullen rekening hebben te houden met wsehil- lende, dikwijls geheel tegenover elkaar staande belangen, om die ten slotte op te lossen in het algemeen belang. Ik voorzie niet, dat voor de leden der commissies in deze een dankbare taak is weggelegd, daar het hen wel niet zal kunnen gelukken alle partijen te bevredigen. Als zetel der commissie werd Terneuzen aangewezen, als drukste centrum van be vrachtingen, en tevens omdat men hier op de hoogte is met de toestanden aan de grens en over de grens, en deze voor de commissie in vele gevallen gewicht in de schaal zullen leggen, daar niet alleen re kening is te houden met een loonende scheepvaart, doch ook met de concurrent tiemogelijkheid, niet alleen tegenover de vervoermiddelen te land, maar ook met de concurrentiemogelijkheid der haven, der industrie en die van den handel, te genover toestanden aan de overzijde van de grens. Veel zal van uw beleid en doorzicht worden gevorderd, doch de Kamers ver trouwen, dat zij door u in deze commis sie te benoemen een goede keuze hebben gedaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1