DINSDAG 1 AUGUSTUS 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 266 Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Zeeuwsch Profetenbrood Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque on Girorokcning 4-4455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 250. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortentlön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. i Bewaarschool-onderwijs. Een der Inspecteurs van het Lager On derwijs sprak indertijd van het bewaar school-, of wil men voorbereidend onder wijs, als van een noodzakelijk kwaad. „Van nature toch behoort de opvoeding tot de taak der ouders, die van het jonge kind meer in het bijzonder tot de taak der moeder. Verschillende oorzaken evenwel, zoo als gemakzucht der ouders en gebrek aan tijd, veelal de noodzakelijkheid om ter wille van andere bezigheden gedurende een gedeelte van den dag althans van de zorg voor de kinderen ontlast te zijn, het besef, dat men aan de kinderen niet de ge- wenschte vorming en leiding kan geven, ook dikwijls de zucht om de kinderen zoo vroeg mogelijk eenig schoolonderwijs te doen deelachtig worden, hebben de be waarscholen in het leven geroepen. Oorspronkelijk hadden deze inrichtin gen slechts ten doel de kinderen geduren de een zekeren tijd te bewaren. In meerdere plaatsen is dit nog het geval. De ouders stuurden er hun kinderen heen alleen om ze kwijt te zijn en ze veilig be waard te weten. Langzamerhand echter kregen vele de zer inrichtingen een ander karakter. Wanneer het toezicht op de kinderen aan bekwame en werkzame personen was toe vertrouwd, die belangstelden in het kind, kwamen deze er als vanzelf toe, het ver blijf der kinderen in de bewaarschool dienstig te maken aan hunne verstande lijke en zedelijke ontwikkeling. Vooral ging men er zich op toeleggen de ontlui kende vermogens der kinderen vlugger en alzijdiger tot ontwikkeling te doen komen, waarbij vooral de zelfwerkzaamheid van het kind op den voorgrond treedt. Het gezicht en het gehoor worden ge oefend; het kind leert opletten, zijn ge dachten op iets concentreeren; het geheu gen wordt geoefend; over de spieren der handen wordt een zekere macht verkre gen. Het kind leert zich voegen naar an deren en wordt aldus voorbereid om het gewone lager onderwijs te kunnen vol gen. Vandaar dat de bewaarschool of kleu terschool nu meermalen wordt aange duid als de voorbereidende school, waarbij dan het woord voorbereidend in de meest ruime beteekenis is te nemen. „Geen eigenlijke voorbereiding voor de vakken van onderwijs die op de lagere school worden onderwezen, is de bedoe ling, maar wel het geschikt en ontvanke lijk maken van het jonge kind, om van de middelen die na het zesde levensjaar zullen dienen om zijn lichamelijke en geestelijke opvoeding te voltooien, een zoo ruim en doeltreffend mogelijk voor deel te kunnen hebben. In de voorberei dende school wordt de akker geploegd en gereed gemaakt, om het zaad niet enkel te ontvangen, maar door die goede voor bereiding zijn ontkieming zooveel mogelijk te bevorderen." Over het nut en de beteekenis van dit onderwijs wordt door hen die terzake kundig worden geacht, verschillend ge oordeeld. Feit is echter, en daarmee hebben we te rekenen, dat deze scholen steeds meer als onmisbaar worden beschouwd, dat vrij algemeen meer op het noodzakelijke dan op het kwaad de nadruk wordt ge legd. ONZE KONINGIN-MOEDER. Morgen wordt H. M. de Koningin-Moe der 75 jaar. Toen zij in Januari 1879 als de jonge gemalin van Koning Willem III te Oldenzaal voor het eerst den Ne- derlandschen bodem betrad was reeds de faam van haar vriendelijkheid haar voor uitgegaan. Spoedig was zij aan haar nieuwe land en volk gewend. Helaas werd toen kort na elkaar tweemaal het Hof in rouw gedompeld door den dood der beide zoons van den Koning, Prins Willem en Prins Alexander. De vrees was groot dat het Huis van Oranje zou uitsterven. Groot was dan ook de vreugde toen op 31 Augustus 1880 een Prinsesje werd gebo ren, dat later bestemd bleek om eenmaal de koningskroon te dragen. Op 24 November 1890, den dag na het overlijden van den Koning, nam Konin gin Emma de regeeringstaak over en wel als regentes. Een belangrijk oogenblik was het toen Koningin Wilhelmina den leeftijd had be reikt, waarop zij volgens de Grondwet ge rechtigd was zelf de regeering over te ne men. Op 30 Augustus 1898 legde Konin- gin Emma dan ook haar verantwoorde lijke taak neer. Hoewel Koningin Emma met haar af treden als Regentes ongetwijfeld haar moeilijkste taak had neergelegd wijdde zij zich met nog meer zorg en belangstelling dan voorheen aan de zieken, de ongeluk- kigen en misdeelden. Een getuigenis hier van is het Nederlandsch Sanatorium voor longlijders „Oranje-Nassau-oord", het welk zij in 1898 stichtte. En nog altijd toont zij op haar hoogen leeftijd belangstelling voor allerlei philan- tropischen, medischen en maatschappelij- ken arbeid. Zij heeft dan ook de liefde van ons volk weten te verwerven en te behouden. God spare haar nog menig jaar eu schenke haar een zonnigen levensavond. Geheime communistische organisatie in het Roergebied ontdekt. Volgens „Der Abend" is in een geheime vergadering der communistische partij door een der sprekers, een vertegenwoor diger van de derde internationale, ver klaard, dat Hitler ten val gebracht zal worden door een revolutionaire actie, die gelijktijdig in Duitschland en Oostenrijk zai losbarsten. De staatspolitie te Recklinghausen heeft vastgesteld, dat opnieuw door nog onbe kende communistenleiders van Berlijn uit een poging is gedaan, om de K. P. D. in het geheele rijk te organiseeren in een geheimen bond van revolutionnaire vak organisaties. In Gelsenkirchen-Horst slaagde de staatspolitie erin, drie penningmeesters van deze organisatie te arresteeren. Uit het onderzoek bleek, dat de beslui ten der organisatie in bet Roergebied in geheime bijeenkomsten door vroegere func tionarissen der K. P. D. werden genomen Zulk een bijeenkomst heeft dezer dagen plaats gevonden in een boschje bij het ka naal tusschen Essen-Karnap en Berge- Borbeck. Uit alle grootere steden van het Roergebied waren daar de functionarissen der nieuwe organisatie bijeengekomen, om geheime besprekingen te voeren. Hierbij werden zij plotseling door beambten der staatspolitie uit Recklinghausen overval len en gearresteerd. Een groote boeveel heid communistisch materiaal werd bier bij in beslag genomen. Ook de leider der organisatie in het Roergebied, de timmerman Schimmel- pfennig, viel in handen der staatspolitie. Hij stond in connectie met Berlijn en stichtte in alle grootere steden van hef Roergebied plaatselijke afdeelingen. Vijftien leidende functionarissen uit Gelsenkirchen, Gladbeck, Bottrop, Essen. Dortmund en Duisburg werden eveneens gearresteerd. Van Essen en Dortmund uit zou geheel West-Duitschland door middel van een systematische communistische propagan da vooral in de bedrijven, in den geest der K. P. D. worden beïnvloed. Te Hamburg heeft de politie 92 perso nen gearresteerd, die allen tot de leiding der communistische partij behoorden en een plan voor een nieuwe organisatie der partij ontworpen hadden. Gandhi weer gevangen gezet. Gandhi heeft aan den vooravond van zijn „nieuwe heilige missie", om de dorps bewoners aan te sporen zich bij de nieu we burgerlijke ongehoorzaamheidsbewe- ging aan te sluiten, een manifest gepubli ceerd, hetwelk aan de leden van het Indi sche Nationaal Congres en aan de En gelschen is gericht. Tot de Engelschen zegt Gandhi: „Wan neer ge vrede in Indië wenseht, dan is het regeeren met ordonnanties niet de weg daartoe. Alleen langs parlementairen weg dient te worden geregeerd. Ik zeg dit als vriend van het Engelscbe volk. Som migen mogen mij als een vijand beschou wen, doch ik verklaar dat de nevel eens zal optrekken en dart ge mijn eisch zult aanvaarden". Iu een oproep aan de bewoners van Gujerat zegt Gandhi: „Ons plan is onze Boodschap zonder vrees naar elk "dorp te brengen". Hij hoopt, dat hem en de zijnen op hun weg onderdak zal worden ver schaft, doch langer dan één nacht zullen zij nergens blijven. De regeering mag mij voor morgen arresteeren, maar de marsch gaat door, zoolang er nog één deelnemer in vrijheid ie". Men verwachtte in bevoegde kringen te Bombay gisteren, dat Gandhi, als hij he den zijn nieuwen tocht van ongehoorzaam heid zal beginnen, reeds voor of in het dorp Ras, de eerste pleisterplaats, door de autoriteiten zal gearresteerd worden. Gandhi heeft zijn aanhangers opdracht gegeven, den tocht ook in geval van. zijn arrestatie doorgang te doen hebben. In dien de regeering niet ingrijpt, zal hij op Dinsdagmorgen met 32 aanhangers, on der wie 16 vrouwen, van Sabarmati ver trekken, van plaats tot plaats gaan en de inwoners aansporen, zich aan te sluiten bij de individueel» ongehoorzaamheids campagne, Daar geen geld wordt meegenomen, zijn Gandhi en zijn volgelingen aangewezen op de weldadigheid. Reuter meldde gisteravond laat: Gandhi en zijn vrouw zijn gearresteerd. Mabahav Desai, de secretaris van Gandhi en 32 leden van Gandhi's seminari werden samen met Gandhi en zijn vrouw naar de gevangenis van Sabarmati te Ah- medabad gebracht. Groote overstroomingen In China. Tengevolge van reusachtige overstroo mingen zijn in de Chineesche provincie Sjansi meer dan 4000 menschen verdron ken. De rivieren King en Wei zijn kilo meters ver buiten haar oevers getreden en hebben bet gebied van Kwanitsjoeng bijna geheel onder water gezet. Geheele dorpen zijn weggespoeld. Honderdduizenden be woners zijn dakloos geworden. Balbo's vertrek opnieuw uitgesteld. Generaal Balbo heeft den start van het Italiaansche eskader opnieuw uitgesteld, daar de weerberichten nog steeds niet gunstig luiden. Hij heeft verder besloten, van ieder toe stel één vlieger op Newfoundland achter te laten, om de machines zoo licht moge lijk te maken, mede in verband met het feit, dat voor den tocht over den Oceaan de benzinetanks geheel zullen worden ge vuld. Alle onnoodige voorwerpen zullen eveneens worden achtegelaten. Volgens later ontvangen telegrammen is de 'weerstand boven den Atlantischen Oceaan zooveel verbeterd, dat generaal Balbo wellicht in staat zal zijn vanmorgen in de vroegte te vertrekken, om in den avond Ierland te bereiken. Orkaan en hagel in Opper-Silezië. Zaterdagavond is boven de plaatsen Rosmerika, Rosmiez en Orsjek in het dis trict Groot-Strelitz een noodweer losge barsten, gelijk dit sinds menschenheuge- nis niet voorgekomen is. Een woedende orkaan, gepaard met fel neerslaanden hagel richtte ontzaglijke schade aan, vooral in Rosmerika. Aan den geheelen Westkant van dit dorp is geen ruit heel gebleven, zelfs door dubbele ramen sloegen de hagelkorrels, die zoo groot waren als kippeneieren. Muren zijn ingestort, schoorsteenen vernield. Dorp en straten zien er uit alsof een vernietigende krijg zich heeft afge speeld. Kalveren te velde werden door den ha gel gedood of dermate gewond, dat ze ai- gemaakt moesten worden. De roggegarven werden ver weggeslin gerd. Het koren ligt door den hagel uil de aren gedorscht onder de halmen. Tar we, gerst en haver, die nog op den halm stonden zijn volkomen platgeslagen. Van de aardappelen ziet men nog slechts hier en daar een stengel boven den grond uit steken. Dit laatste is te erger, daar het voornaamste product van deze streek de aardappel is. Ook de bietenoogst is ver woest. Hetzelfde geldt voor de andere voederplanten, zoodat het op het oogen blik onmogelijk lijkt het vee den winter door te brengen met eigen voedermiddc- len. Waar Londens conferentie mislukte. Het geologische museum te Londen, waar de economische wereldconferentie beeft plaats gehad, zal voorloopig niet als museum in gebruik worden genomen. Toen het nieuwe gebouw met spoed was voltooid, om het gereed te maken voor de opening van de conferentie op 12 Juni, hoopte men algemeen, dat het in den herfst, na bet beëindigen van den con ferentie, als geologisch museum zou kun nen worden ingericht. Het gebouw zal thans in zijn huidigen staat gehandhaafd blijven voor de nieuwe bijeenkomst van de conferentie. De bar wordt slechts tijdelijk gesloten en de talrijke flesschen wodka, bols, ver mouth, enz. zullen in koele kelders wor den opgeslagen. De verschillende boden, portiers en an dere beambten der conferentie die mee- rendeels oud-frontsoldaten waren, zijn echter voorloopig ontslagen. Ook de bureaux der verschillende ka belmaatschappijen zullen worden geslo ten. Van hun standpunt gezien is deze conferentie de voordeeligste geweest, die ooit te Londen gehouden is. Sedert het openen der besprekingen hebben zij bijna een millioen woorden overgeseind. Dë secretarissen, typisten, stenografen, tolken zullen hun werkzaamheden ook deze week nog voortzetten, daar er nog veel materiaal te verwerken is. Korte Berichten. Het Engelsche oorlogsmonument te Béthune, dat opgericht is ter nagedachte nis aan 13.000 bij de gevechten in den Sommesector gesneuvelde Britten, die nooit geïdentificeerd zijn, is gister door den bliksem getroffen en ernstig be schadigd. Gisteren zijn in het oosten en noor den in Berlijn uit twee huizen communis tische strooibiljetten met beleedigingen aan het adres der regeering geworpen. Ook uit een auto, die in vliegende vaart door de oostelijke wijk reed, zijn derge lijke biljetten gestrooid. De daders zijn nog zoek. DE FINANCIEELE POSITIE VAN ZAANDAM. Verdeeldheid in de S. D. A. P. Gisteravond zijin de voorstellen van B. en W. tot dekking van het tekort op de be grooting van het loopende jaar in den ge meenteraad van Zaandam in behandeling genomen. Deze komen zooals reeds eerder gemeld neer op: invoering van straatbe lasting met een opbrengst van f 56.000; f 20.000 als bijdrage te vorderen van amb tenaren en werklieden der gemeente voor weduwen- en weezenpensioen; f25.000 te ontvangen door boogere raming van som mige inkomsten en lagere raming van enkele uitgaven. De heer Koppe (O.S.P.) wijst er op, dat de politiek der sociaal-democraten een illusie-politiek is. De eerste loonsverla ging is gevolgd door een tweede en nu door een derde. Had men gedacht dat de regeering voor het raadsbesluit van 27 Juni op zij zou zijn gegaan? Wat nu gebeurt, is een opgeven van de democra tie. Er is geen sprake meer van een roo- den raad van Zaandam. De heer Tilkema (a.r.) stelt vast, dat de regeering steeds bereidwillig beeft gehol pen. Het besluit van 27 Juni was een dwaas en ondoordacht voorstel. Dat men met deze voorstellen is geko men, is niet een gevolg van inkeer van de sociaal-democraten, maar door den nood afgedwongen. Of de sociaal-demo craten daardoor hebben geleerd? Spreker gelooft van niet. Niet de fractie geeft de leiding, maar de partij. De S.D.A.P. voert noch een so ciale, noch een democratische politiek. De burgerlijken zullen door de houding van de sociaal-democraten de redders der gemeente genoemd kunnen worden. Dhr Verbeek (S.D.) stelt voorop, vóór deze voorstellen te zullen stemmen, om dat bet móét. Als straks de Regeering de zaak in banden zal nemen, zal het mis schien nog erger worden. Het voorstel van B. en W. wordt met 15 tegen 8 stemmen aangenomen. Vóór alle burgerlijke leden, benevens de beide soc.-dem. wethouders en de hee- ren Verbeek en Visser (beiden s.d.). Te gen: de overige soc.-dem., benevens bet communistische lid en de heer Poppe (O. S.P.). H. M. de Koningin. H. M. de Koningin, momenteel vertoe vende ten paleize te Soestdijk, heeft gis teren een bezoek aan bet gemeentelijk Soester natuurbad, gelegen aan den straatweg Soest-Soesterberg, nabij het sta tion Soesrtduin, gebracht. Minister Oud met verlof. De minister van financiën, P. J. Oud, is voor eenigen tijd met verlof naar het buitenland vertrokken. Omzetbelasting. Schrapping der Weeldebelasting? Dr L. Kortenborst en vier leden der R. K. Tweede Kamerfractie hebben de na volgende amendementen voorgesteld op de Omzetbelasrtingwet: In artikel 5 vervallen bet tweede en het derde lid. De strekking van dit amendement is de weeldebelasting uit dit ontwerp te lichten. Het wil ondergeteekenden voorkomen, dat de minister voorloopig de opbrengst van dit deel der voorgestelde belasting kan missen. Deze opbrengst was aanvankelijk op f 10 millioen geraamd. Doordat de omzetbelasting op 4 pet. der waarde der goederen is gebracht, heeft bet fiscale element van de weeldebelasting veel van zijn beteekenis ingeboet. Het amendement bedoelt allerminst het beginsel der weeldebelasting aan te tas ten. Een goed ingerichte belasting op weelde-uitgaven blijven ondergeteekenden aanbevelenswaardig achten. Het is echter wel gebleken, dat bet buitengewoon moei lijk i's om den juisten vorm te vinden. De bezwaren, die uit de kringen van het bedrijfsleven tot de Kamer zijn gekomen, zijn sinds de indiening van bet oorspron kelijk ontwerp niet geringer geworden. Door de vermindering van de koop kracht der bevolking is de productie der in de lijst A opgenomen goederen zeer sterk terug geloopen. De aard der artike len leidde er toe, dat bij het voortschrijden der crisis op deze uitgaven het eerst werd bezuinigd. D© werkloosheid in verschil lende takken van de hier bedoelde bedrij ven is zeer groot en dreigt nog grooter te worden, wanneer de weeldebelasting de produotievoorwaarden en de afzetmoge- Binnenland. De ziektegevallen te Winsum. De Nazi's in Limburg. Zaandams Tinanciën. Buitenland. Groote overstroomingen in China. Gandhi weer gearresteerd. Communistische actie in hert Ruhrgebied. lijkheden opnieuw ongunstig zal beïnvloe den. Bij aanneming van dit amendement zal de omzetbelasting ook voor deze goederen vier pet. der waarde bedragen. Vrede door vriendschap. Op Vrijdag 28 Juli vertrokken bij schit terend weer in zeer opgewekte stemming met de boot der Mij. Zeeland van Vlis singen naar Harwich 106 jongelui met geleiders, bestemd voor verschillende va- cantieverblijven in Engeland. De belang stelling voor deze excursies is zoo leven dig, dart er een tweede voor 10 Augustus wordt voorbereid. De International Friendship League beeft 14 vacantiehuizen voor jonge bui tenlanders ter beschikking, zoodat velen van deze goedkoope gelegenheid, om een ander land en volk te leeren kennen, ge bruik zullen kunnen maken. De jonge Ne derlanders ontmoerten daar Engelschen, Noren, Denen en Franscben. Sociale wetten. By Kon. besluit is aan mr J. R. H. van Schaik, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den raad van toe zicht, bedoeld in art. 32 der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, en is als zoodanig benoemd mr C. M. J. F. Gose- ling, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, te Amsterdam. Bij Kon. besluit is aan mr. J. R. H. van Schaik, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid, tevens voorzitter, van bet college van toezicht, bedoeld in art. 119 der Ziektewet, en is tot voorzitter van dat college benoemd J. R. Snoeck Henke- mans, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal en lid van bet college voor noemd, en is benoemd tot lid van dat college mr C. M. J. F. Goseling, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdam. De tuinbouw-steungelden. Op een vraag van bet Tweede Kamerlid Cramer: Is de minister bereid te bevorderen, met bet oog op de groote armoede, die in den tuinbouw beersebt, dat de steungel den, in verband met de wet va,n 5 Mei 1933, Stbl. 255, zoo spoedig mogelijk wor den uitbetaald? beeft de minister van oeconomische za ken geantwoord: Met de uitkeering van een voorschot op een eventueel uit te keeren steun is een aanvang gemaakt. Deze uitkeering heeft plaats ten aan zien van twee producten, n.l. D'eensche witte kool en de vroege aardappelen, na 26 Juni aan de Noord-Hollandsche vei lingen aangevoerd. Actie voor regeeringssteun aan de klompenindustrie. Op verzoek van de besturen van het comité van actie in de klompenindustrie, den Nederlandschen Bond van Klompen makerspatroons en den Noordelijken Bond, is door den burgemeester J. W. Vienings, van Clinge, een actie op touw gezet met zijn ambtgenooten van Epe, Doetinchem en Sint-Oedenrode, om de po gingen, die door de klompenmakers in or ganisatorisch verband worden aange wend ter verkrijging van regeeringssteun voor hun zoozeer bedreigde industrie, ten krachtigste bij de hooge Overheid te steu nen. HET ECHTE van M. P ETERS E Patissier, L,Delft Middelburg. Denkt om de nieuwe rijwielplaatjesl Vandaag is bet rijwielplaatjesdag. Wie wordt aangetroffen met een rijwiel zon der een nieuw plaatje krijgt onverbidde lijk een bekeuring. Men zij dus gewaarschuwd! Dreinende landarbeidersstaking. Te St Filipsland is sinds 13 jaren tus schen de landbouwers en de afd. van de Ned. Cbr. Landarbeidersbond een collec tief contract betreffende de loonen afge sloten. Ia de maand Februari j.L ia voor dit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1