Voor het plaatsen van deze tent op het strand alhier, was door den burgemeester toestemming geweigerd. Goes. Zaterdag vergaderde in café Flora het Comité van Actie met afgevaardigden van bijna alle kolenvereenigingen op Zuid en Noord-Beveland, vertegenwoordigende pim. 6000 leden; ook waren aanwezig de voorzitter van hetzelfde Comité uit Wal cheren en Tholen, zoodat totaal vertegen woordigd waren plm. 15000 leden. Deze vergadering stond onder leiding van Dhr C. Philipse. In een zeer uitvoerige uiteenzetting deed dhr J. S. Visscher mededeeling vein de oprichting, de gevoerde besprekingen en correspondentie van het Comité, hoe en op welke wijze de eerste vergadering van de handelaren en coöperatie is afgelast, de besprekingen, die gevoerd zijn met de Handelskamer en liet hierbij duidelijk uitkomen, dat het niet te doen is bij ge noemd lichaam voor of om de leverantie, maar dat het enkel en alleen de belangen der verbruikers wil behartigen, zij is niet ongenegen bemiddelend op te treden. Ook heeft spr. een bezoek gebracht aan dhr Nijzink met een vertegenwoordiger der Staatsmijnen, dhr Clare. Hieruit blijkt duidelijk, dat de volle aandacht uit den Groothandel aan onze actie wordt besteed. Vervolgens werd behandeld; „Wat brengt de toekomst?" In den breede werd uiteengezet, dat het wenschelijk is zich te concentreeren tot een Centralen Bond, die blijvend de belangen der kolenvereen. zal behartigen. Ook werd voorgesteld namens het Co mité, dat ieder lid 2 cent per jaar zal bijdragen. Met deze besprekingen en me- dedeelingen kon de vergadering zich vol komen vereenigen. Door een 5-tal aanwezigen werden vra gen gesteld en richtlijnen aangegeven. Ook deelde de secretaris van Tholen nog mede contact te hebben verkregen met Schou wen Duiveland en Goeree-Overflakkee. Spr drong er op aan om zoo noodig over ge heel het land te centraliseeren. Na al deze besprekingen werd met al gemeens stemmen in beginsel besloten tot het oprichten van een Centralen Bond voor Zuid- en Noord-Beveland en verdere aan sluiting van Prov. Bond. Ook zal, indien gewenscht, de regeering een adres aange boden worden. Het heffen van 2 cent per lid en per jaar zal door iedere afgevaardigde in zijn vereeniging worden besproken en binnen 14 dagen beantwoord worden. Het zittende comité wordt opgedragen reglement en statuten vast te stellen voor de eerstvolgende vergadering, waarop dan tot officieele oprichting zal worden be sloten. Oudelande. Brandstichting? In verband met het eenige dagen geleden verbranden van een tweetal strooklampen, ten nadeele van den landbouwer P. Clayes alhier, welke klampen in de onmiddellijke omgeving van de boerderij stonden, is door de gemeentepolitie aangehouden en Zater dag j.l. ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld, zekere de L., werk man alhier, als verdacht van brand stichting. 's Heer Abtskerke. In de Raadsverga dering van Zaterdagnamiddag was de heer de Roo zonder kennisgeving afwezig. Den gemeentebode A. Rottier wordt op verzoek eervol ontslag verleend met 1 Oct. a.s. Aangeboden wordt de gemeente rekening 1933 in ontvang op f 20.970.11% in uitgaaf f 19.263.63, alzoo batig saldo f 1706.48%. De heeren Blok en de Jonge worden aangewezen deze na te zien. Vastgesteld worden de rekeningen over 1932 van het Alg. Armbestuur en wel: 's H. Abtskerke ontv. f 4588.46, uitgaaf f3124.77, batig saldo f 1463.69; Sinouts- kerke ontv. f 7281.06%, uitgaaf f 4439.45, batig saldo f 2841.61%; Baarsdorp ontv. f 2670.69%, uitg. f 2615.23, batig sal do f 55.46%. Evenzoo de begrootingen '34 en wel: 'sH. Abtskerke ontvang en uit gaaf f4922.24, Sinoutskerke f 8335.46%, Baarsdorp f 2611.92%. De in de vorige vergadering vastgestel de nieuwe verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld worden ge wijzigd naar aanleiding der door Ged. Staten daarop gemaakte bemerkingen. Schors. Vrijdagavond vergaderde de ge meenteraad voltallig. Allereerst wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten de wijziging van de begrooting voor 1933 van de gascentrale „Oosteinde" waarbij als nieuwe post wordt toegevoegd een bedrag ad f 250 voor gratificaties voor den klerk-meteropnemer en den baas-fit ter (ieder f 125), niet vast te stellen. Voor de voorz. Karelse en De Vrieze, tegen stemden dhrn Bierens, Bruijnzeel, Glerum en Van den Brink. Medegedeeld wordt, dat de gemeentebe- grooting voor 1933 en het raadsbesluit tot verkoop van een gedeelte weg voor ver breeding van het kanaal zijn goedgekeurd. Overgelegd wordt de gemeenterekening over 1932 met voor den gewonen dienst een ontvang van f 30.440,69, een uitgaaf van f 27.798,36 en een batig slot van f 2642,33, en voor den kapitaaldienst een ontvang en uitgaaf van f 2206,30. Tot le den, belast met het nazien van deze reke ning, worden aangewezen de heeren De Vrieze, Bruijnzeel en Van den Brink. Aan Mej. J. van den Berge wordt in verband met haar voorgenomen huwelijk op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school in deze gemeente, zulks met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum. Hierop wordt met alg. st. vastgesteld een nieuwe bouwverordening. Bij de rondvraag wijst dhr van den Brink er op, dat uitbreiding van de be graafplaats noodig zal zijn in de naaste toekomst. De voorzitter zegt, dat er voor- loopig nog ruimte genoeg is, doch B. en W. zullen hieraan zoo spoedig mogelijk aandacht schenken. Dhr Glerum vestigt de aandacht op het achter het kerkhof ge legen perceel grond, dat in eigendom toe behoort aan het burgerlijk armbestuur en dat binnenkort uit de pacht komt. Dhr Glerum zegt, dat er tegenwoordig veel woonwagens in het kamp staan, zoo dat de burgers hiervan last ondervinden. Spr. zou gaarne zien, dat hiertegen iets werd gedaan. Dhr Bierens geeft in over weging, om de woonwagenbewoners geen ventvergunning te geven. De voorzitter zal met een en ander rekening houden. Dhr Bruijnzeel bespreekt den financi- eelen toestand van het burgerlijk armbe stuur. Hij heeft namelijk gehoord, dat ge noemd bestuur zeer moeilijk zit. Dhr Gle rum (lid van het Burg. Armbestuur) deelt mede, dat de zaken er theoretisch nog al goed uit zien, doch practisch is er geen geld. De Voorzitter acht een conferentie tusschen het gemeente- en het armbestuur wel gewenscht. Het verzoek hiertoe dient echter uit te gaan van 't Armbestuur zelf. Zaterdagavond is het nieuwe, aan de zuidzijde van de kom der gemeente gelegen sportterrein van de enkele weken geleden opgerichte voetbalvereeniging „In- ter Scaldes" geopend. Hierbij waren o.a. tegenwoordig de burgemeester, wethouder Karelse, de gemeente-secretaris en de eigenaar van het terrein, dhr M. Smits, terwijl namens de Zeeuwsche Voetbalbond was overgekomen de secretaris-competi tieleider Imanse. De burgemeester sprak een openingswoord, waarna de heer Iman se de jonge vereeniging toesprak, er daar bij aan herinnerende, dat hier in enkele weken was bereikt, waar anderen enkele jaren over doen. Nadat de voorzitter der vereeniging, de heer M. Karelse, had gesproken, trapte de burgemeester de eerste bal af, waarop de wedstrijd begon tusschen Inter Scaldes van hier en H. V. V. van Hansweert. De ze wedstrijd werd gewonnen door H. V. V. met 31 (stand bij de rust 10 in het voordeel van H. V. V.). Hoedekenskerke. In de Raadsvergade ring van Vrijdagnamiddag werd mede deeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van de verlenging van het contract tusschen de gemeenten Baarland, 's-Gravenpolder en Hoedekenskerke in zake de gemeenschappelijke aanstelling van een gemeentegeneesheer. Aangeboden wordt de gemeenterekening over 1932 in ontvang op f 16609,47, uit gaaf f 15802,60, alzoo met een batig saldo van f 806,37. Dhrn Steijn en Louisse worden aange wezen deze na te zien. Goedgekeurd wordt de rekening 1932 van het Burg. Armbestuur in ontvang op f 9781,05)4, in uitgaaf op f7226,97, alzoo met een batig saldo van f 2554,08)4. Daarna besloten zitting. Na heropening der openbare zitting wijst de heer Boone op de noodzakelijk heid, dat bij brand de leden der brand weerdirectie tijdig worden gewaarschuwd Bij den onlangs in deze gemeente plaats gehad hebbenden brand, liet dit te wen- schen over. Deze wensch zal aan de brand weerdirectie worden overgebracht. Dhr Louisse vraagt, of er nog velen aan de werkverschaffing zijn en of deze nog niet kan worden beëindigd. De voorzitter beantwoordt deze vraag en zegt tot zijn leedwezen op de laatste vraag ontkennend te moeten antwoorden. Er zijn nog steeds werkloozen. Daarna sluiting. Baarland. Zaterdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente. Met kennisgeving afwezig dhr de Rijk. Ingekomen is een schrijven van de diakonie der Ned. Herv. Kerk, dat zij geen geldelijke bijdrage meer verleent aan de gemeente voor den ge neeskundigen dienst. Vervolgens 'n schrij ven van de caféhouders Joh. Traas en J. Traas, om verlaging van personeels be lasting. In handen van B. en W. gesteld. Tot gemeenteveldwachter is benoemd de heer Kole te Axel. De gemeenterekening sluit met een nadeelig slot van f 1713,92. Tot nazien der boeken worden benoemd dhrn Steketee en Boonman. Bespreking stopzetting personenvervoer der tramweg- maatschappij Zuid-Beveland. De voorzit ter deelde mede, dat, wanneer het perso nenvervoer ophoudt, dit een voordeel voor de gemeente geeft van f 83. Daartegenover staat, dat, wanneer de autodienst eens op geheven werd, onze gemeente weer geheel zou geisoleerd zijn. Daarom stellen B. en W. voor, dat, wanneer zekerheid wordt gegeven, dat steeds op een of andere wijze wordt voorzien in het personenvervoer, geen overwegende bezwaren bestaan tot opheffing van den tramdienst. Dhr Traas had gaarne gezien, dat B, en W. gekomen waren met een voorstel tot opheffing. Dhr Zeevaart meent, dat er toch zal worden besloten tot opheffing, ge zien de slechte financieels resultaten der Maatschappij. De voorzitter wenscht ze kerheid te hebben, dat dan toch op een andere wijze het personenvervoer zal ge schieden. Dhr Boonman spreekt in den zelfden geest. Het voorstel van B. en W. wordt met alg. st. aangenomen. Bespreking van de circulaire over Mo- reele zorg voor werkloozen. De voorzitter zegt, dat B. en W. niet tegen deze zorg zijn. Maar zij zien zooveel bezwaren, dat het hun niet mogelijk is met een voorstel te komen. Zij willen een antwoord zenden op de ontvangen circulaire, met de vraag hoe deze commissie zich voorstelt te doen. Dhr Boonman zag gaarne, dat in dezen iets gedaan werd. Dhr Zeevaart vraagt, of dit schrijven hetzelfde wil als vorig jaar te Hoedekenskerke geschiedde. De voor zitter antwoordde bevestigend. De heer Traas vraagt, of er voor dien cursus be langstelling was. De voorzitter ziet met voldoening op dat werk terug en geeft in overweging deze zaak door ieder te doen onderzoeken, of in deze iets kan gedaan worden. Hierna sluiting, Bijna was er ook hier een slachtoffer te betreuren geweest van het baden. Op den hoek van Baarland, waar een klein strand bij gunstig getij veel baders en zwemmers trekt, geraakte de ongeveer 30-jarige M. T. in een kuil en verdween in de diepte. Het mocht aan den 17-jarigen Anton Hoogvliet gelukken, den drenkeling, die reeds driemaal was bovengekomen, om telkens te zinken, te redden en behouden aan wal te brengen. Eén der aanwezige toeschouwers, Johannes Dronkers, hielp om het slachtoffer tegen de glooiing op te dragen en begaf zich daartoe gekleed te water. Krabbendijke. Op de weide van dhr A. Kakebeeke heeft de Gymnastiekvereeni- ging Sparta Zaterdagavond haar zomer- uitvoering gegeven. Medewerking werd verleend door de gymn. vereen. Louis Botha uit Kruiningen en door 9 keurtur- ners uit verschillende deelen des lands, terwijl verder het muziekgezelschap E. M. M. uit Kruiningen voor muzikale afwisse ling zorgde. Alle oefeningen werden goed uitgevoerd waarbij natuurlijk bijzonder de aandacht werd gevestigd op de keurturners, die vooral aan paard en rek prachtig werk verrichtten. Maar ook de damesafdeeling van Sparta liet werk zien, dat bewonde ring afdwong. Vooral op het gebied van rhythmische oefeningen, die ditmaal met electrische belichting werden uitgevoerd, zijn ze als van ouds, uiterst bedreven. Jammer, dat wegens regen het pro gramma even onderbroken moest worden. Het publiek wan zeer talrijk opgekomen. Wemeldinge. Vrijdagavond is de alhier wonende P., manufacturier, op weg van Goes naar zijn woning, tusschen de ge meente Kattendijke en Wemeldinge met zijn motorrijwiel in een bocht op den zee dijk geslipt. Door een tweetal fietsers werd hij kort na het ongeval met een ernstige armfractuur en meerdere kwetsuren al daar gevonden. Onmiddellijk werd Dr Gnirrep gewaarschuwd, die, nadat P. voorloopig was verbonden, hem naar het ziekenhuis te Goes liet overbrengen. Kapelle. Loop der bevolking: Ingekomen: Ga. P. Hoogesteger van St Maartensdijk naar Kapelle A 156; Pa. Poelman, van Oudelande naar Biezelinge E 17; Gla. Geelhoed van Wolfaartsdijk naar Kapelle A 147; K. de Jong en Wa. de Jong, van Rotterdam naar Kapelle A 167; Jac. Glerum van Schore naar Bieze linge D 21z; Ja. M. de Vos, van Hein- kenszand naar Biezelinge D 21z; Ca. Meirsman van St Gilles-Waes (B.) naar Kapelle A 33q. Vertrokken: geen. Domburg. In de Vrijdagavond gehou den' vergadering werd de Gemeentereke ning over 1932 overgelegd, die door een commissie zal worden nagezien. Vast gesteld werd de begrooting van het nieuw opgerichte Waterleiding bedrijf en een Beheersverordening op dat Bedrijf. Besloten werd tot het aangaan van een hulpverleeningsovereenkomst bij brand met de gemeente Middelburg en tot een wederkeerigheidsovereenkomst met de gemeente Westkapelle. Naar aan leiding van deze laatste overeenkomst brengt de voorz. dank aan de brandweer te Westkapelle die, bij de dezen nacht plaats gehad hebbende brand zoo spoe dig ter plaatse was en aan de Domburg- sche brandweer voor de betoonde activi teit. Besloten wordt een schrijven van dankbetuiging te richten aan Westkapelle voor de medewerking en om het bedrag van f 10 dat, ware de overeenkomst toen reeds aangegaan, zou moeten worden uit gekeerd voor het, op verzoek, in reserve houden van de spuit, aan de gemeente Westkapelle ter beschikking te stellen. Op een desbetreffende vraag van den heer De Pagter zegt de voorz., dat bij het voorkomen van brand in de eerste plaats moet worden gewaarschuwd de opper- brandmeester, dhr A. v. d. Hage Sr., Noordstraat. Mededeeling wordt daarna gedaan, van een ingekomen schrijven van den Inspec teur van de Volksgezondheid omtrent de kosten door de gemeente bij te dragen in de stichting van een barak voor besmet telijke ziekten. Omtrent een plan van aanleg van elec trische geleidingen op den weg Aagteker- keWestkapelle wordt van gedachten ge wisseld. Daar nog niet bekend is of de aan dien weg wonenden tot aansluiting bereid zijn, wordt deze zaak nog aangehouden. Mochten de betrokkenen voor aansluiting voelen, dan zal de gemeente daar niet af wijzend tegenover staan en bereid zijn tot nader overleg. Na eenige discussie wordt besloten gel den beschikbaar te stellen voor verbouw van de Bijzondere Lagere School. Aan een verzoek van de Domburgsche IJsclub om de baan van die club verder door werkloozen in orde te doen maken, kan niet worden voldaan, daar het uitvoe ren van werk in werkverschaffing voor particulieren niet is toegestaan. Thans komt in behandeling het rapport van de Commissie van de werkverschaf fing tot het brengen van verschillende wijzigingen in de werkverschaffing die betere controle waarborgen en waardoor de noodige bezuinigingen zullen worden verkregen. Dhr Geldof acht verschillen de voorstellen van de Commissie onnoo- dig daar deze reeds lang toepassing von den en zegt dat, wanneer de werkver schaffing verloopt op de wijfce als thans te voorzien is, met het uitgetrokken be drag de kosten gedekt zullen worden. Speciaal kantte hij zich tegen de ver mindering van het uit te keeren loon, dat verkregen wordt door kleine gezin nen slechts 4,5 dag te laten werken. Dhr Brand merkt daartegen op, dat groote bezuiniging noodig is. Wordt reeds thans niet bezuinigd, dan zal het volgend jaar blijken, dat geen voldoende gelden meer beschikbaar zijn en zal tot veel verder gaande bezuinigingen moeten wor den overgegaan, zeer ten nadeele ook van de werkloozen zelf. Aan de hand van verschillende cijfers zet hij uiteen welke groote belastingverhooging dan noodig zou zijn. Dhr Geldof antwoordt daarop, dat het hem nog niet aannemelijk is gemaakt dat zijn cijfers niet juist waren, maar mocht dat zoo zijn, dat zouden nu toch de werk loozen de dupe worden van het feit, dat werkobjecten worden genomen, die hooge materiaalprijzen vragen. De voorzitter prijst het in de commissie, dat deze zooveel mogelijk tracht te bezui nigen. De heer Brand wijst er nog op, dat wanneer geen geschikte werkobjecten zouden gevonden worden, de steunrege ling zou moeten worden toegepast, waar bij de werkloozen er veel slechter aan toe zijn. Het rapport van de Commissie wordt daarna door den raad aangenomen, waar bij de voorz. er op wijst dat aan de be paling, dat alle werkloozen zich eiken Maandag opnieuw bij de Arbeidsbemidde ling als werkloos moeten laten inschrij ven, streng zal worden toegepast. De ontwerp-Bouwverordening wordt daarna overgelegd en voorloopig behan deld, waarbij nog enkele wijzigingen noo dig worden geacht. De voorzitter brengt hulde aan de Com missie die dit ontwerp heeft voorbereid en die bestond uit de heeren Elout, De Visser en Geldof, voor het vele werk daaraan verricht, welke hulde de heer Elout overbrengt aan den heer Geldof. Blggekerke. Vrijdagmiddag had de 25- jarige zoon van bode Lievense van Zoute- Iande, vermoedelijk door het weigeren der stuurinrichting, het ongeluk met een zwaargeladen vrachtauto in een sloot te rijden bij den Molenweg. Het voorstel der auto werd vernield, terwijl L. bekneld ge raakte in de wrakstukken der cabine, waaruit hij moest worden verlost. Hij was ernstig gewond in het gelaat, terwijl ook de heup ontwricht was. Eerste geneeskundige hulp werd ver leend door Dr Drijber van Koudekerks en een tweetal juist passeerende doktoren van elders; overbrenging naar het gast huis te Middelburg werd noodzakelijk ge acht. Een jongetje, naast den chauffeur gezeten, bekwam geen letsel. Nieuw- en St Joosland. Vrijdag had in de Chr. School alhier een openbare ver gadering plaats, uitgeschreven door den Chr. Besturenbond te Middelburg ter be spreking van de stopzetting der werkver schaffing alhier. Voor deze vergadering, welke onder leiding stond vein den heer Boon uit Middelburg, was veel belangstel ling. O.a. waren aanwezig de burgemees ter dezer gemeente en de raadsleden De Kater, Verlare en De Visser. Nadat met gebed en Schriftlezing was geopend, ver kreeg dhr Meliefste uit Middelburg het woord. Spr. schetste in het kort de ont wikkeling der werkloozenzorg om ver volgens breeder te bespreken wat in deze gemeente gedaan, maar vooral wat niet gedaan was. Een uitvoerige bespreking volgde, waaraan deelnamen dhrn Keur, Marijs, De Kater en Verlare. Dhr Melief ste zeide te kunnen constateeren, dat nie mand iets had kunnen weerleggen van de naar voren gebrachte bezwaren. Hier op nam men met groote instemming een resolutie aan, waarna de heer Meliefste sloot met dankzegging. Deze resolutie luidt: De arbeiders, wonende te N.- en St Joosland, georganiseerd in diverse Chr. vakorganisaties, aangesloten bij den Chr. Besturenbond te Middelburg, in openbare vergadering bijeen op Vrijdag 28 Juli 1933 in de Chr. School te N.- en St Joosland, onder leiding van den Chr. Besturenbond te Middelburg; besprekende de zorgelijke toestand der werklooze arbeiders te dezer plaatse, voor namelijk met het oog op den veelal slecht geregelden toestand der werkloosheids voorziening door het Gemeentebestuur, hetgeen blijkt uit verschillende verzonden adressen, waarop in het geheel niet werd geantwoord, of die hoogstens voor kennis- J geving werden aangenomen, terwijl in een maal vastgestelde normen telkenmale ver slechteringen werden ingevoerd; vernemende, dat de Gemeenteraad in zijn laatst gehouden vergadering besloten heeft de werkverschaffing per Zaterdag 29 Juli 1933 geheel stop te zetten, waar door de werklooze arbeiders geheel broo deloos worden gemaakt; vaststellende, dat de laatste twee weken van de maand Juli de werkloosheid ter plaatse sterk uitbreidt, zoodat het aantal werkloozen ongeveer is verdubbeld; in aanmerking nemende, dat de lands- regeering voorstaat, dat de werkloozen zooveel als doenlijk is, in werkverschaf fingen dienen geplaatst te worden en de Gemeentebesturen hiervoor subsidies ver strekken; van groot belang achtend, dat de koop kracht der arbeidende bevolking op peil worden gehouden, waardoor het financi eel evenwicht der gemeente niet te veel worde verstoord; verder van oordeel, dat de geest van ontevredenheid en verzet door de slechte voorziening 'bij werkloosheid nimmer in de hand mag worden gewerkt, nóch door de bevolking, nóch door corporaties, nóch door het gemeentebestuur; overtuigd, dat bij een blijvenden toe stand als de thans bestaande, de mogelijk heden moeten aanwezig geacht worden, dat niet-te-verantwoorden dingen zouden kunnen plaats hebben; dringt er bij den Raad der gemeente ernstig op aan, de genomen besluiten als hierboven genoemd, in te trekken en met den meesten spoed te bewerkstelligen, dat d.d. Maandag 31 Juli de werkzaamheden op het terrein der werkverschaffing on verminderd kunnen voortgang hebben; besluit deze resolutie te zenden aan den Raad der gemeente Nieuw- en St Joos land en te publiceeren in de pers. Grijpskerke. In de Vrijdagmiddag ge houden raadsvergadering waren alle le den behalve dhr Vlieger, die met kennis geving afwezig was, tegenwoordig. Van Gedep. Staten waren verschillende goed gekeurde raadsbesluiten ontvangen, alle verband houdende met de verbetering van den Hooglandschen weg. De begrooting van het burg. armbe stuur voor 1934 wordt na onderzoek vast gesteld op een bedrag van f 2085.55 in ontvangsten en uitgaven. Een verzoek van het bestuur „Het mus- schengilde", om subsidie ten bedrage van f 20, wordt voor 1934 tot een bedrag van f 10 toegestaan. De gemeenterekening 1932 werd voor wat de gewone dienst betreft, aangebo den op een bedrag van f23.794.35y2 aan inkomsten, op f 18.520.65 aan uitgaven, en alzoo met een batig slot van 5273.88% gulden. De kapitaaldienst sluit in ont vang en uitgaaf met een bedrag van f 798.46. Vervolgens vindt eenige bespreking plaats over de uitvoering van het werk aan den Hoogelandschen weg. Inzonder heid wordt besproken de zoo noodige ver betering, aan te brengen waar juist deze weg begint bij de hofstede van Koene, en worden B. en W. gemachtigd met Koene verder te onderhandelen, teneinde te trachten in deze zaak tot overeenstem ming te komen. Hierna sluiting. Westkapelle. Donderdagavond j.l. ver gaderde de raad alhier. Ingekomen is een schrijven van de P.Z.E.M., waarin werd medegedeeld, dat de Mij. geen aanleiding heeft kunnen vinden om het tarief voor de electriciteit ten behoeve van de straat verlichting te verlagen. Zij is van mee ning, dat de prijs voor de straatverlich ting, volgens het normaal straatverlich tingscontract, in vergelijking met het be staande contract, wel wat duurder zou zijn, doch dat de gemeente volgens het normaal contract veel meer brandpunten zou hebben. De heer Louwerse meent, dat in den winter meer verlichting wensche lijk is. Spr. zou ook gaarne inlichtingen verlangen, of het veel meer zou kosten, om nog enkele lantaarns bij de zooge naamde hoekverlichting in te voegen. Dhr W. Huibregtse zou er voor zijn, om als de lantaarns branden, alle lampen te laten branden of geen, waarmede de raad accoord gaat. De Raad spreekt zich uit, de lantaarns te laten branden in den winter tot 10 uur, mits het geen lichte maan is. Voorgelezen wordt een schrijven van de Centrale voor werkloozenzorg door de Kerken, inzake de moreele ondersteuning van werkloozen, en het helpen bevorde ren door oprichting van cursussen voor vakontwikkeling, en eventueele ontspan ning. Dhr Huibregtse heeft wel vernomen, dat hiervoor in deze gemeente deelnemers te vinden zouden zijn en meent ook, dat daarvoor samenwerking met andere ge meenten moet zijn. Spr. stelt daarom voor een en ander door aanplakking ter kennis te brengen, wat door den raad wordt goedgevonden. Daarop wordt besloten aan L. Roelse een schrijven te richten, waarbij de Raad in de hem verleende vergunning voor het spannen van draden, ten behoeve van ra dio-distributie, schrapt de zinsnede: „tot wederopzegging' In de bedoelde vergunning blijft even wel gehandhaafd de bepaling, dat geen draden worden gespannen aan de open bare wegen en straten, dan alleen nood zakelijk bij kruising der straten. Daarop deelt de voorz. mede, dat een schrijven van de P. Z. E. M. is ingekomen, naar aanleiding van gevraagde inlichtin gen, aangaande de electrificatie van het deel der gemeente bij de Prelaat, waar bij een opgave van de kosten. De voorz. deelt mede, dat bij dat gedeelte der ge meente ook gebouwen behooren tot de ge meente Domburg, en dat een afschrift van genoemd schrijven is toegezonden aan Domburg, waarbij samenwerking verzocht wordt. In verband met het schrijven van de P.Z.E.M. zegt de'heer L. Minderhoud, dat verschillende personen voor electri ficatie voelen, maar eerst de kosten wil len weten, voor zij zich defenitief uitspre ken voor aansluiting. Spr. meent, dat de bewoners in deze buurt toch reeds stief moederlijk behandeld wordt en toch ook belasting moeten betalen. Daarna komt in behandeling het ont werp voor een nieuwe bouwverordeniug. Rondvraag. Dhr L. Minderhoud wijst op den overlast van het houtgewas langs den Oostweg. De voorz. zegt, dat dit ge snoeid zal worden. De heer Huibregtse vraagt, of het niet wenschelijk is, om eventueele wijzigingen in de heffing van de personeele belasting in den Raad te behandelen. De voorz. zegt, dat dit in een der eerstvolgende vergaderingen zal plaats hebben. De heer Louwerse zegt, dat het dikwgls gebeurt, dat er voertuigen van af de Noordstraat het Noordkerkplein oprijden. Er zal een bord te: waarschuwing aan het begin geplaatst worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2