II Els g*|& (ralss a i fI b S 8 S tti-g 6f-*§ If1 i Si II If 1: i MAANDAG 31 JULI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 258 Staten-Generaal. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Zeeuwsch Profetenbrood Uit de Provincie. "SÉ'ïjT 8*^8. COS2 S e> h f e- a cn 1. *8. i 5k at) JE. U%1 fs a ö- g. g. of ÈT I, i-jNgfrP g 3£e !*&B S.Pfeg o P"^2 0S I P3 P? 5T H" ËL 3 M g.0 3 Pg g4 cd o a> B <D" B. CD •3- CD T CD - H CD <1 O a 0*3 CD s- O p- s?^ CD QJ a£ tf O "gS. sr% o M CD W M Bgr; O P P- SL &P.S. rt- - e> fr® goD g o hP i 0<3 CD N fr 1 s 2 P p. o> •d rt- CD 5* 5 CD s> g ►O X o CO mmm* CD CD O «S CD O O CD s ta Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 80 cent por regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen op Donderdag 3 Aug. des namiddags te twee uur. Op de agenda voor deze bijeenkomst staan o.a. de behandeling van het wets ontwerp tot beperking van de uitgaven, welke voor de openbare kassen voort vloeien uit de uitvoering der Lager On derwijswet 1920: Wijziging van de Land- bouw-Crisiswet 1933 en verleening van enkele retorsiebevoegdheden. De verhoogde leerlingenschaal. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voort vloeien uit de uitvoering van de Lager Onderwijswet. Aan het wetsontwerp is het karakter van noodrecht gegeven. Het doel is al leen, afgezien van de vraag, of de gel dende wetgeving een doelmatige regeling inhoudt, met het oog op den zeer ern- stigen toestand onzer financiën, de ruim te van beweging door deze wetgeving geboden, tijdelijk te beperken. Elke be perking aan beide takken gelijkelijk op gelegd, zal het gevoeligst zijn voor den tak, die nog geleidelijk uitgroeit. Het wetsontwerp is inderdaad slechts een klein onderdeel van het geheel van maatrege len, waardoor de regeering de onderwijskosten hoopt te kun nen verminderen. Die maatregelen, welke zonder tijdroo- de hervorming effect kunnen hebben, moeten voorafgaan. Er bestond voor den Minister geen aan leiding, om aanstonds te grijpen naai het middel van verhooging van het leer lingental per leerkracht, omdat de jong ste toepassing ervan kort tevoren bij de wet van 30 December 1932, had plaats gevonden en deze maatregel ingevolge de door de Staten-Generaal aanvaarde overgangsbepaling eerst met 1 Januari 1935 tot volledige uitvoering zou gera ken. Intusschen heeft de Minister zich genoopt gezien, het initiatief te nemen tot een wetswijziging, waardoor de wer king dezer overgangsbepalingen wordt ingekort. Indien ouders van leerlingen niet bin nen 4 K.M. een school in hun bereik hebben, zijn zij niet strafbaar wegens overtreding der Leerplichtwet. Zij zullen volgens het wetsontwerp geen recht heb ben op vergoeding van kosten van ver voer, indien hun woning minder dan 5 K.M. van hun school is verwijderd. Inderdaad zullen dus de ouders, die tusschen 4 en 5 K.M. van hun school wonen, de vergoeding niet ontvangen. Zij zullen echter, evenals thans, van straf baarheid wegens overtreding der Leer plichtwet vrij zijn. Het is den Minister niet duidelijk, waarom dit „uitermate gevaarlijk" zou zijn. Op een tegemoetkomende houding van den Minister kunnen alle schoolbesturen rekenen. Wijziging Landbouwcrisiswet. In de Memorie van Antwoord op het verslag der Eerste Kamer betreffende de wijziging der Landbouwcrisiswet schrijft de Regeering, dat deze in nood geboren wet ook haar niet welgevallig is. Van velerlei zijden zijn haar echter toestanden opgedrongen, welke haar tot daden van afweer en verdediging nopen. Waar het doel der Landbouwcrisiswet 1933 is, dat de land- en tuinbouwers zoo veel mogelijk hun productiekosten zul len verkrijgen, ligt het voor de hand, dat het geval zich zal kunnen voordoen, dat met het oog op het verkrijgen van een zekere evenredigheid in de steun- verleening, het billijk en gewenscht kan zijn, dat de voor steun aan een bepaald landbouwproduct aanwezige gelden wor den benut voor andere, ook noodlijdende landbouwproducten. Zeker zal de productie op menig ge bied van den Nederlandschen landbouw beperking moeten ondergaan. Zulks gaat practisch niet verder dan dat de prijzen der landbouwproducten naar een vooroorlogsch peil zullen wor den geleid. Hernieuwde communistische agitatie in Duitschland. Na wekenlang speuren is de Hamburg- sche politie er in geslaagd een vernieti genden slag toe te brengen aan een com munistische organisatie, die Hamburg, Bremen, Lübeck, Neumiinster, Altona, Itzehoe, Flensburg Uelzen en Cuxhaven omvat. In totaal zijn 93 leidende communisti sche functionnarissen in arrest gesteld. Ook te Leipzig beeft de politie een om vangrijke communistische organisatie ontdekt. Talrijke personen 1 men spreekt van in bet geheel 300 zijn in arrest gesteld. Ook te Kassei ontdekte de politie een nieuwe communistische organisatie. Veel wapens en allerlei drukmateriaal werden in beslag genomen, 14 personen werden gearresteerd. D'e politie in Stadthagen, in Schaum- burglippe, heeft ontdekt, dat de commu nistische partij aldaar ondanks het ver bod, weer was opgericht. Hieromtrent wordt nog nader gemeld, dat in het ge heel 23 personen werden gearresteerd. Men vond waardevolle aanwijzingen voor de ontdekking van andere communisti sche organisaties in het rijk. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden in de buurt van Beuthen 16 com munisten gearresteerd wegens verdenking van voorbereiding van hoogverraad. De arrestatie geschiedde terwijl de betrokke nen aan het vergaderen waren. De terugreis van Balbo. In een onderhoud met een persverte genwoordiger te New-York heeft generaal Balbo verklaard, dat hij hoopt met zijn eskader de Noordelijke route New Found- landIerland te kunnen nemen, daar zich te Valentia in Ierland een goede ha ven bevindt, terwijl het dalen op de Azo- ren moeilijkheden zou geven. Het over winnen van de Noordelijke route zou hem bijzonder veel bevrediging schenken, daar zij dan voor het eerst door water vliegtuigen zou zijn genomen. Balbo ver klaarde verder, dat van het plan, de Europeesche hoofdsteden te bezoeken, niets zal komen, daar de onvermijdelijke feestelijkheden al te groote eischen zou den stellen aan de gezondheid van zijn mannen. Het eskader zal waarschijnlijk van Ierland over de Golf van Biscaye en Bordeaux naar Berre bij Marseille vlie gen. De laatste etappe zou over Genua, Spezia en Pisa naar Ostia bij Rome loo- pen. In verband met het slechte weer is het vertrek voorloopig uitgesteld. Tumult in den gemeenteraad van Sevilla. In den gemeenteraad van Sevilla heeft een zeer stormachtige zitting plaats ge had. Opgewonden leden vlogen elkaar in do haren bij de besprekingen over orde maatregelen in de stad en het publiek kwam vande tribune en mengde zich in het gevecht. De burgemeester, die niet in staat was de orde te herstellen, verliet de zaal en riep de hulp der politie in, die er ten slotte in slaagde de orde te hertsellen. Ook in de stad zelf is het onrustig en de autoriteiten die een nieuwen opstand vreezen, nemen zeer krachtige maatrege len. Een bijeenkomst der communisten is verboden. Bij enkele bekende monarchisten zijn huiszoekingen verricht. Bom ontploft te Graz. De Oostenrijksche minister majoor Fey kwam in Graz, de hoofdstad van Stier marken, aan voor een inspectietocht, 's Avonds hield hij in de Industriehalle een politieke rede. Op den Osternring, buiten de zaal, stond een groote menigte en hadden eenige demonstraties tegen Fey plaats. Plotseling weerklonk een harde slag: een traangasbom was ontploft, waardoor vijf personen gewond werden, waarvan één, een soldaat van het Oos tenrijksche leger, nogal ernstig. Korte Berichten. Een nieuwe nazi-gewoonte wordt toegepast in zakenbrieven van Duitsche firma's. In plaats van den brief te eindigen met het gebruikelijke „Hoogachtend", zetten Duitsche nationaal-socialistische firma's thans boven hun handteekening de woor den „Heil Hitler". De minister van onderwijs van Wurtemberg heeft gelast, dat de school jeugd voortaan hun onderwijzers den Hit lergroet moet brengen, dien dezen op dezelfde wijze moeten beantwoorden. De Oostenrijksche Bondsregeering heeft besloten tot verlaging van den werk loosheidssteun als noodmaatregel tot het eind van 1934. Voor gezinnen met meer dan twee kinderen wordt de korting niet toegepast. Mac Donald is naar zijn geboorte plaats Lossiemouth in Schotland vertrok ken, waar hij ten minste een maand rust zal nemen. Van den voorgenomen vlieg tocht kon door het slechte weer niets ko men en de premier vertrok per trein. -r- Het noodweer, dat Vrijdagavond in het Ertsgebergte heeft gewoed, heeft groo te schade aangericht. De oogst is bijna ge heel vernield. Talrijke ruiten werden door hagel stuk geslagen. Een deel van de we gen is door wolkbreuken onbegaanbaar geworden. Ook in de bosschen is groote schade veroorzaakt. Het telefoonverkeer ondervond belangrijke belemmering. Da ken en schuren werden vernield. Het Permanent Hof van Internatio nale Justitie te Den Haag heeft uitspraak gedaan op den Duitschen eisch van con servatoire maatregelen in het agrarisch geschil met Polen. Met acht tegen vier stemmen is de Duitsche eisch afgewezen. Tijdens de gisteren in het Berlijn- sche stadion gehouden motorwedstrijden heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. In de bocht ontstond een botsing tus schen de renners Herzogenrath (Keulen) en Wemhöhner (Bielefeld). Laatstge noemde kwam in de toeschouwers terecht. Achttien personen werden ernstig gewond en zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Ook "Wemhöhner werd zwaar gewond. i Henderson is gekozen als labour- candidaat voor Clay Cross Derbyshire in de vacature van Duncan (die overleden is). Duncan kreeg bij de jongste verkie zing voor het Lagerhuis een groote meer derheid. Henderson heeft de candidatuur aanvaard. De A. V. R. O. In het Kurhaus te Scheveningen is Zaterdagmiddag de algemeene ledenver gadering van de AVRO geopend met een rede van den voorzitter, den heer G. de Clercq. Na de gebruikelijke woorden van be groeting, herdacht de voorzitter het tien jarig bestaan van de AVRO. „Wij mogen, aldus de voorz., er trotsch op zijn, dat de Nederlandsche Omroep in de 10 jaren, die nu achter ons liggen, zich heeft ontwikkeld tot op de hoogte, waar hij nu staat. Van 1000 leden in het jaar 1923 is de vereeniging gegroeid tot 175.000 leden in 1933. De inkomsten, die in het jaar 1923 f3000 bedroegen, overschreden in 1933 de zeven ton. Het Vereenigings-orgaan, dat in 1925 6000 abonné's telde, bezit er thans meer dan 200.000, terwijl bovendien van elk nummer van de „Radio-Bode" nog 50 a 60.000 exemplaren wekelijks los worden verkocht. Het vermogen der vereeniging, dat in 1923 uit f75 schuld bestond, bedroeg in 1933 f 1.700.000. Hadden wij in 1923 geen enkelen stoel om op te zitten, in 1933 bezaten wij eigendommen, waarvan de waarde op bijna 2 ton is getaxeerd. Werd de administratie in 1923 tusschen neus en lippen door gevoerd in de Ne derlandsche Seintoestellen Fabriek te Hilversum, thans, in 1933, zijn wij sedert een week gehuisvest in een kloek, mo dern gebouwd en modern gemeubileerd nieuw kantoorgebouw te Amsterdam. De directeur van het Omroep-bedrijf, de heer W. Vogt, bracht vervolgens zijn jaarverslag uit, waaraan de volgende bij zonderheden ontleend zijn: De Luistervinken stelden in het ver- eenigingsjaar 1932 aan de AVRO ter be schikking ruim f725.000. Dit bedrag werd bijeengebracht door 175.000 Luistervin ken. Toen dit bedrag in de Rekening en Verantwoording over het jaar 1932 was verwerkt, bleek, dat de omzet van het omroepbedrijf ruim f2.000.000 had be dragen, dat er een bedrijfs-overschot was van ruim f 448.000 en dat het jaar 1932 eindigde met een saldo aan beschikbare middelen van ongeveer f 1.707.000. Deze resultaten schetsen in een enkelen vol zin den bloei van de AVRO, waarbij nog in aanmerking moet worden genomen, dat de AVRO beschikt over een stil bezit aan vaste goederen, die getaxeerd zijn op een waarde van bijna f300.000. Voor 1933 wordt een bedrijfsoverschot geraamd van f200.000. Maar... er is op het oogenblik reeds zekerheid, dat het saldooverschot f300.000 bedraagt: De meevaller van een ton is hoofd zakelijk te danken aan de baten van de exploitatie van de „Radio-Bode". Deze werden n.l. voor het eerste halfjaar 1933 getaxeerd op f245.000. Zij bedroegen in werkelijkheid f320.000.een voordeelig verschil derhalve van f75.000. Het ledental van de AVRO bedraagt op dit oogenblik 180.000. De heer Vogt herinnerde verder aan de plannen tot studiebouw te Hilversum en zeide in verband hiermede: De hoop is gerechtvaardigd, dat wij aan het einde van het jaar zullen be schikken over een spaarpot, groot f 2 millioen, die dan aanwezig zal zijn, zon der dat er nog een cent schuld is voor de betaling van ons nieuwe kloeke kan toorgebouw in Amsterdam, dat op dat oogenblik in de boeken voor herinnering vermeld zal staan voor een waarde van fl.— Niemand behoeft er dus aan te twijfe len, of wij op dit oogenblik wel in staat zijn om een nieuw studiogebouw in Hil versum te stichten, dat voor ongeveer 6 ton beslag zal leggen op onze kasmid delen. Wanneer ons nieuwe studiogebouw in Hilversum ook voltooid is, zijn al onze wenschen nog niet vervuld. Nog altijd staat op het lijstje van onze verlangens: het eigendom over een eigen zend-appa- raat en daarvoor zijn nog grootere som men noodig, dan de studiobouw vordert. Wij verwachten, dat de nieuwe studio in den loop van 1935 gereed zal komen. Verkoop van valsche rentezegels. De Vereeniging van Raden van Arbeid meldt: Uit berichten in de dagbladen is geble ken, dat er valsche rentezegels in omloop zijn. In verband hiermede komt het het bestuur der Vereeniging van Raden van Arbeid gewenscht voor het publiek te waarschuwen niet in te gaan op aanbie dingen van onbekende verkoopers van rentezegels. Deze zegels zijn uitsluitend verkrijgbaar bij de Raden van Arbeid, de postkantoren en bij de door de Raden aangestelde wederverkqopers. Aanbiedin gen, waarbij de rentezegels beneden de werkelijke op de zegels vermelde waarde worden aangeboden, verdienen als regel wantrouwen. Deze waarschuwing is noodig, omdat de Raden van Arbeid bij het constateeren van geplakte valsche zegels, zooals dit te Rotterdam is geconstateerd, het bedrag ten volle bij den betrokken werkgever moeten navorderen. Prins Hendrik ondergaat een kuur. Z.K.H. Prins Hendrik is voor het vol gen van een kuur te Grindewald aange komen. Lonneker onder Rijksvoogdij? Nadat de Burgemeester in de Donder dagavond gehouden Raadszitting mede deelde, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de gemeente Lonneker onder den te- genwoordigen gang van zaken onder rijkscurateele zou worden geplaatst. De Willem de Zwijger-herdenking. Orange heeft gisteren op grootsche wijze en onder enorme belangstelling, ook van de zijde der Pransche autoriteiten, den 400en geboortedag van Wlilem de Zwijger herdacht. Het hoogtepunt van het herdenkings feest was wel de historische optocht. De burgemeester hield bij de ruïne van het kasteel Orange een rede, waarin hij zeide, dat deze burcht een indrukwekkend souvenir is van den strijder voor de vrij heid Willem van Oranje. Prof Stals uit Amsterdam sprak vervol gens namens de Nederlandsche aanwezi gen, enkele dankwoorden. Vervolgens werd in de Protestantsche kerk een speciale dienst gehouden, waar bij ds Boegner, voorzitter van de vereeni ging van Protestantsche kerken in Frank rijk een rede hield. Om ongeveer 6 uur arriveerde minister Daladier, vergezeld van den minister van Handel. Ten slotte werd een groote soirée ge houden waarbij het spel Willem de Zwij ger werd opgevoerd. Deze voorstelling werd bijgewoond door Daladier en tal van vooraanstaande Ne derlanders, o.a. door jhr Loudon, den Ne derlandschen gezant te Parijs. Kippen- en eendenhouderij. Namens den minister van Economische Zaken maakt de regeeringscommissaris voor de uitvoering van de garantierege ling ten behoeve van de kippen en een denhouderij bekend, dat besloten is de verliezen voor den pluimveehouder op de kleinere kippeneieren tot een gewicht van ten hoogste 55 Kg. per 1000 stuks, vooi de week van 31 Juli t/m 5 Augustus a.s gedeeltelijk over te nemen, ten bedrage van 40 cents per 100 stuks uitgevoerde kleinere eieren. Ten bate van den eendenhouder is voor eendeneieren het over te nemen ge deelte in het verlies in bovengenoemd tijdvak op 30 cent per 100 stuks uitge voerde eendeneieren. Houders voor rijwielplaatjes. Op last van de regeering is de verkoop van houders voor rijwielplaatjes in de zestien postkantoren, waar dit geschied de, tot nader order stop gezet. De nood in den Westfrieschen tuinbouw. De minister van oeconomische zaken heeft aan den burgemeester van Groote broek in antwoord op het telegram van de commissie uit 50 Westfriesche gemeen tebesturen het volgende getelegrafeerd: De nood in den tuinbouw en vooral in West-Friesland heeft mijn ernstigste aan dacht gedurende de laatste weken. Reeds is de uitbetaling voor de vroege aardap pelen ter wille van West-Friesland be spoedigd en het bedrag, hoezeer ook nog beneden kostprijs hooger gesteld dan de Binnenland. Memories van Antwoord van Ministers Marchant en Verschuur aan de Eerste Kamer. De sluis bij Terneuzen beschadigd. Vele verkeersongelukken. Buitenland. Communistische actie in Duitschland ver ijdeld. Hevig onweer in Duitschland. Hittegolf in New-York. Ingezonden Mededeeling. HET ECHTE van M. PETERSE Patissier, L. Delft Middelburg. voornemens waren. Bij de verdere uitvoe ring der steunregeling zal bijzonder op de belangen van de streek worden acht ge slagen. Een gemeenteraad handhaaft Iconen. De gemeenteraad van Bergen op Zoom verwierp met 11 tegen 7 stemmen 't voor stel van B. en W. om de salarissen van het gemeentepersoneel te verlagen met 3 pet. voor de gehuwden en 6 pet. voor de ongehuwden. In georganiseerd overleg waren deze voorstellen inet algemeene stemmen verworpen. - CENTRALE VERWARMING reeds voor f 450. Installateur: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Diefstal. Dezer dagen kwam de visscher M. te Hontenisse, toen hij' bij1 zijn onder die gemeente gelegen vischwater als naar gewoonte paling uit een kanis wilde halen, tot de minder aangename ontdekking dat kanis en de daarin aan wezige paling, ongeveer 10 K.G., verdwe nen waren. Den laatsten tijd vermiste ge noemde M. herhaaldelijk paling uit de kanissen, wat ongeveer tot een 125 k.g. was opgeloopen. Thans werd de politie ge waarschuwd, en deze stelde een onderzoek in wat tot resultaat had, dat de daders, een tweetal te Hontenisse woonachtige personen, konden worden opgespoord. Proces-verbaal is opgemaakt. Motorwedstrijd. De motor club „Scheldegouwen" organiseert op Zaterdag 12 Augustus weder een mo torwedstrijd op een circuit gelegen in de duinen van Vrouwenpolder, waar aan evenals in 1932 en 1932 het terreinkampioenschap van Zeeland is verbonden. Nadat des morgens gelegen heid is geboden voor training, heeft om 2 uur de start plaats, het traject is 6600 M. lang en moet 12 maal gereden worden. Flamingo geschoten. De heer J. Wattel te Oostkapelle schoot Vrijdag een mooien, hem onbekenden, vogel. Zaterdag kwam hij er mede naar Mid delburg en bood het cadaver, dat een Flamingo bleek te zijn, aan het Zeeuwsch Genootschap v. Wetenschap pen aan, wiens secretaris het dier gaar ne aanvaardde. Het zal worden geprae- pareerd. Middelburg. Verjaardag van de K on ingi n-Moeder. Zooals reeds is gemeld, heeft de Vereen. Uit het Volk Voor het Volk gezorgd, dat de 75ste ver jaardag van H. M. Koningin Emma niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Woensdagmorgen van half acht tot acht uur geeft het Middelburgsch Muziek korps onder leiding van den directeur, dhr Joh. EO. Caro, een uitvoering van ge wijde muziek vanaf den Langen Jan. Van 11 tot 12 uur zullen de tonen van het carrillon over de stad weerklinken en zullen voornamelijk vaderlandsche liede ren ten gehoore worden gebracht. Des avonds te acht uur geeft de Chr. Muziekgezelschap „Oefening na den Ar beid", onder leiding van den heer J. G. F. van Kamer een concert in de Abdij. Vlissingen. Zaterdagnacht is een man, die zich bij de groote steenen trap naar den Boulevard bevond, aangereden door een auto, die van de helling uit de richting van „Brittannia" kwam en waar van de chauffeur niet tijdig kon rem men. De man bleef bloedend liggen en is naar het St.-Joseph ziekenhuis over gebracht. Een Bijbel-kiosk. Vanwege de Geref. Evangelisatie-commissie alhier is op het strand aan de zoogenaamde „Tweede Duinen", gelegen in de gemeen te Koudekerke, een Bijbel-kiosk ge plaatst. Het houten gebouwtje, dat zeer mo dern is uitgevoerd, is bestemd voor den verkoop en gratis-uitreiking van Evan gelisatie lectuur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1