EERSTE BLAD. HdiT unie-collecte. ZATERDAG 29 JULI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 2M Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medodeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. De voorbereiding van de vijf-en-vijf- tigste Unie-collecte vangt aan. Vier-en-vijftig maal is thans deze col lecte gehouden. Duizenden guldens heeft ons volk door middel van deze inzameling met een dankbaar hart geofferd voor de school met den Bijbel. God zegende mild en rijk ons Christelijk onderwijs en het is groot en krachtig geworden. Ons Christenvolk heeft, opgebouwd met liefde in het hart en sterk in het geloof, geworsteld voor een school, in wier on derwijs Gods Heilig Woord als bron van licht en waarheid en de vreeze des Hee- ren als het beginsel der wijsheid werd geëerbiedigd. God hoorde de gebeden en het Christelijk onderwijs is groot en krachtig geworden. In dit kort begrip van de historie der Christelijke school hier te lande ligt het antwoord besloten op de vraag, waarom nog steeds de jaarlijksche Unie-collecte wordt gehouden. Waarom? Om te doen gedenken, hoe God de Heere ons Christelijk onderwijs heeft groot gemaakt. Om een oogenblik te doen stilstaan teneinde in herinnering te bren gen de gebeurtenissen van Augustus 1878, toen alles voor de school met den Bijbel verloren scheen en op te merken, hoe sindsdien door Gods wonderbare leiding ons Christelijk onderwijs in ongebroken lijn van ontwikkeling tot grooten bloei is gekomen. En om dan door een gave te doen bezegelen de liefde en de dankbaar heid voor hetgeen God ons en onzen kin deren in de school met den Bijbel heeft geschonken. Vergeten van onze historie doodt de waardeering, fnuikt de dankbaarheid, verkilt de liefde voor de zaak van het onderwijs en breekt de kracht der begin- seltrouw. Daarom zij de Unie-collectedag onder ons volk een gedenkdag van groote betee- kenis. D'aarom blijve de Uniecollecte in eere, als middel in den strijd voor het behoud van onze hoogste goederen. Daarom in de eerste plaats, maar daar naast ook omdat de opbrengst der collecte n i et kan worden gemist. Onjuist is de meening van velen, dat de Unie-collecte gehandhaafd blijft uit sluitend als monument der historie, doch dat zij practisch zonder eenig bezwaar zou kunnen worden afgeschaft. De staat zorgt immers voor alles? Niets is minder waarl De opbrengst is noodig: 1. Voor onze plaatselijke scholen voor gewoon lager, uitgebreid lager en voor bereidend lager onderwijs 2. Om het Locaal Comité in staat te stellen handreiking te doen aan nood lijdende scholen in andere plaatsen (hoe dringend heeft bijv. het Christelijk onder wijs voor schipperskinderen dien steun noodig); 3. Om de plicht der dankbaarheid na te leven tegenover de Oud-Strijders bij het Christelijk Onderwijs, die midden in den schoolstrijd hebben gestaan en thans met een karig pensioen tevreden moeten zijn of in het geheel geen pensioen geniet- ten, en om de vereenigingen te steunen, die aan onderwijzers en hun weduwen barmhartigheid bewijzen; 4. Om de plaatselijke propaganda voor de school met den Bijbel te kunnen be kostigen; 5. Om de algemeene Uniekas in staat te stellen, door een bijdrage uit de op brengst der collecte, om werkzaam te zijn voor de behartiging van de algemeene be langen van het Christelijk onderwijs. Op dit laatste worde bijzon- dere nadruk gelegd. Laten wij niet vergeten, dat ons Chris telijk schoolwezen een éénheid, een ge meenschap vormt. Kortzichtig egoïsme beperkt den blik tot de behartiging van de belangen van eigen school en doet ver geten, dat er ook verantwoordelijkheid is voor het welzijn van de gemeenschap, waartoe die eigen school behoort. En toch is het ook voor eigen school van zoo groot belang, dat het Christe lijk schoolwezen als eenheid bloeit. Daarom is, zoolang behoeften van die gemeenschap om voorziening roepen, de plaatselijke toestand nimmer een voldoende verontschuldiging voor het na laten der Unie-collecte. De Unie wenscht de belangen der ge meenschap te behartigen. Zij verleent steun aan de wetenschappelijke beoefe ning der Christelijke paedagogiek; aan de Bibliotheek ten dienste van het Christe lijk onderwijs; aan de verzorging der Oud-Strijders, enz. Maar vooral heeft zij middelen noodig voor de propa ganda. Haar taak is den strijd aan te binden en te bezielen tegen alle onverschilligheid en lauwheid in eigen kring; te zorgen, dat ook het opgroeiende geslacht bekend zij met de beginselen en de historie van het Christelijk onderwijs. Daartoe worde zij ook dit jaar in staat gesteld door een ruime bijdrage uit de plaatselijke collecten. Men werpe niet tegen, dat de economi sche nood het houden der collecte ver biedt. Het kleine offer dat de Unie vraagt, kon altijd worden gemist en is altijd met liefde gebracht. Dr COLIJN SCEPTISCH GESTEMD. Dr Colijn, die gisteravond per vliegtuig naar Den Haag terugkeerde, zeide in een interview met een vertegenwoordiger van Reuter, dat, indien de economische con ferentie al geen „nuttige conferentie" is geweest, zij stellig wel een „nuttig con gres" was, omdat men er gelegenheid heeft gehad voor gedachtenwisseling en het terrein heeft kunnen effenen voor een toekomstige werkelijke conferentie. Met betrekking tot den toestand in de Vereenigde Staten gaf dr Colijn als zijn meening te kennen, dat het Amerikaan- sche experiment geen serieuze bijdrage kan vormen tot de welvaart der wereld; hij gelooft niet, dat het mogelijk is een wereldcrisis, zoo ernstig als de huidige, hoofdzakelijk door monetaire manoeuvres te overwinnen en hij betwijfelde sterk of de resultaten, waarnaar men in de Ver eenigde Staten streeft, werkelijkheid zul len worden. Dr Colijn vreest, dat de Ame rikanen bevangen zijn door een illusie, die spoedig zal worden verstoord. Ten slotte gaf dr Colijn uiting aan zijn persoonlijken indruk, dat het conferentie- werk in zijn geheel waarschijnlijk niet spoedig zal worden hervat; er is z.i. meer reden te verwachten, dat er onderhande lingen zullen plaats hebben tusschen groe pen van landen, welker belangen meer of minder identiek zijn. Zonder een vrijer goederenverkeer, aldus besloot de pre mier, zullen wfj den wereldhandel wur gen en terugkeeren tot den levensstand aard van een halve eeuw geleden. Dr Colijn krijgt een opdracht. Het laatste woord der Londensche con ferentie is een resolutie, door het uitvoe rend comité gisterenavond aangenomen, waarbij dr Colijn als president der econo mische commissie wordt gemachtigd om in overleg met Mac Donald alle noodigo maatregelen te nemen tot een snelle uit voering van de voorstellen der economi sche sub-commissies. Italianen bezetten een paar Grieksche eilandjes. De prefect van de eilandengroep der Cycladen heeft getelegrafeerd, dat Italia nen de drie verlaten eilandjes Kynaros, Navriagarou en Dyadi, ten Oosten van het eiland Amorgos en gelegen in de Hol- leensche wateren, in bezit hebben geno men. De Italianen verklaren, dat zij de eilandjes hebben bezet ter wille van oceanografische studies. Zij hebben de Italiaansche vlag geheschen. Dadelijk na ontvangst van dit berichl heeft de Grieksche minister-president Tsaldaris een lang onderhoud gehad met den minister van marine. Middel gevonden tegen melaatschheid? Volgens het blad „Asahi" hebben dr Matsoemoto en Dr Horiba, beiden hoog leeraar aan de Keizerlijke Universiteit te Kyoto, een geneesmiddel voor me laatschheid gevonden. Een speciaal instituut zal worden ge bouwd voor de behandeling der aange tasten volgens de door beide doktoren uitgevonden methode. Roosevelt's arbeidsprogram. Aangemoedigd door het antwoord van het geheele land op zijn oproep inzake werktijden en loonminimum heeft Roo sevelt besloten zich machtiging te ver schaffen om diegenen, die niet uit eigen beweging zijn voorstellen aannemen, hier toe te dwingen. Na 8 Aug. zal de president zelf, na bei de partijen te hebben gehoord, de loonen en werktijden vaststellen voor die indu strieën, die zelf geen regeling hiervoor hebben ingediend. Enkele uren nadat de bond van zijde fabrikanten den staatssecretaris van ar beid verzocht had op te treden als bemid delaar tusschen hen en de Amerikaansche federatie van arbeiders in de zijde-indu strie, heeft laatstgenoemde federatie een algemeene staking gepubliceerd, waar bij 70.000 arbeiders betrokken zouden zijn. De staking is bedoeld als een protest tegen de aanneming van onverschillig welke arbeidscharter in de zijde-industrie. Nog altijd worden op het Witte Huis te Washington stapels brieven ontvan gen, meldende, dat het algemeene ar beidscharter, hetwelk door generaal Johnson is opgesteld, wordt aanvaard. O.m. heeft het bestuur van de natio nale Kamer van Koophandel voor de automobielindustrie het industriëele charter geaccepteerd en wel op basis van een werkweek van 35 uur en minimum- loonen van 40 43 dollarcents per uur. Echter zijn er ook talrijke werkgevers, die nadere inlichtingen verzoeken. O.a. wordt door sommigen hunner de vraag gesteld, hoe zij zich de bedragen moeten verschaffen, die voor de verhooging der loonen worden vereischt. Korte Berichten. Volgens de „Herald Tribune" loo- pen er te Washington geruchten over een aanstaand aftreden van Huil als staats secretaris van buitenlandsche zaken. President Roosevelt zou ontevreden zijn over de wijze, waarop Huil als leider der Amerikaansche delegatie de zaken heeft geleid. Gisteren hebben wij gemeld, dat on bekende daders den op den dag van den nationalen arbeid te Berlijn geplanten Hindenburgeik hadden afgezaagd. De geheime Staatspolitie heeft bevo len, dat als tegenmaatregel alle commu nistische arrestanten drie dagen lang geen middagmaal zullen krijgen. Ter vervan ging van den doorgezaagden eik is gis teren een nieuwe eik geplant. Eerste Kamer. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van den voorzitter de Eerste Ka mer bijeen te roepen tegen Donderdag 3 Augustus a.s. des nam. te 2 uur. De Minister van Binnen!. Zaken. De Minister van binnenlandsche zaken mr J. A. de Wilde is voor eenigen tijd naar het buitenland vertrokken. Jhr mr O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer. Bij Kon. besluit is aan jhr mr 0. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister bij de Belgische en Luxemburgsche ho- .ven, op zijn verzoek eervol ontslag uit den diplomatieken dienst verleend, onder dankbetuiging voor de aan Hare Majes teit en den lande bewezen belangrijke diensten. De Eerste Kamer over het ontwerp- Marchant. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp tot be perking van uitgaven, welke voor de open bare kassen voortvloeien uit de uitvoering der Lager-Onderwijswet 1920, achten et telijke leden het één der voornaamste verdiensten van het ontwerp, dat het be doelt de uitwassen, welke de toepassing der L.O.-wet heeft doen ontstaan, zooveel mogelijk weg te nemen. Andere leden konden zich hiermede niet vereenigen. Huns inziens moge aan vankelijk inderdaad de L.O.-wet op al te royale wijze zijn toegepast, reeds onder het bewind van minister De Visser is daaraan een eind gemaakt, zoodat „uit wassen" niet meer voorkomen. Als éér der bezwar en van deze leden werd nog ge - noemd, dat zij onvoldoende rekent met do toeneming van het bijzondere onderwijs in vergelijking met het openbare. Door eerstgenoemde leden werd dit laatste echter betwist. Sommige leden betreurden, dat de toe passing der ontworpen regeling slechts zal kunnen geschieden met aantasting der gemeentelijke autonomie, aan welk beginsel h.i. niet dan in uiterste noodzaak te kort mag worden gedaan. Deze nood zaak achtten zij thans niet aanwezig. Verscheidene leden betwijfelden, of da tenuitvoerlegging der voorgestelde maat regelen inderdaad bezuiniging tengevolge zou hebben. Andere leden achtten een werkelijke be sparing slechts mogelijk op de wijze, door 's ministers1 ambtsvoorgangers aangege ven, n.l. door beperking van het aantal leerkrachten, als gevolg waarvan de be dragen, voor de salarissen bestemd, een vermindering zullen ondergaan. Wijziging van de Crisis-lnvoerwet. Naar de „Msb." verneemt, is binnen af- zienbaren tijd te verwachten de indiening van een ontwerp, dat bedoelt de Crisis- lnvoerwet, die dateert van 23 Dec. 1931 en uiterlijk 1 Jan. 1935 zou vervallen, op andere leest te schoeien. Terwijl tot heden de contingenten voor alle landen gelijk waren, zal volgens dit ontwerp de contingenteering voor alle landen weliswaar gelijk zijn, doch op een laag niveau, terwijl daarnaast de moge lijkheid geschapen wordt voor bijzondere landen een hooger percentage vast te stel len. Het is duidelijk, dat dit laatste alleen geschiedt in verband met tegemoetkomen de gedraging van andere landen. Is het blad goed ingelicht, dan heeft het wetsontwerp bereids het departement van Economische Zaken verlaten. De ambtenaar en zijn kleeding. De secretaris-generaal van het departe ment van Defensie heeft de ,volgende circulaire uitgevaardigd: .„Het is mij opgevallen, dat .in dezq warme dagen door enkele ambtenaren weinig zorg aan behoorlijke kleeding wordt besteed. Natuurlijk acht ik Jiet al» leszins begrijpelijk en nuttig, dat ,men tracht, zich zoo luchtig mogelijk ,teklee- den en ook weet ik, dat lang niet ieder een financiëel in staat is zich daartoe de meest geëigende 'Meeding aan te schaffen. t Maar toch is 't mijn bepaald© Wensch, dat in lokalen en gangen jyaar men met andere ambtenaren en publiek in aanra king komt geen ambtenaar wordt aange» jroffen met b.v. Schiller- of andere hem den met open borst of 'korte mouwen, Zij, die een dergelijk tenue ,op straat wenschen te dragen, behooren dit vóór bureautijd te vervangen door den (ambte naarsstand passende Meeding." Onze boteruitvoer naar Frankrijk. De N. R. Crt. maakte gisteren melding van een nieuw contingenteeringsbesluit van de Fransche regeering, waarbij onze uitvoer van boter naar dit land tot 27 pet. van bet normale zou beperkt zijn. Van een nieuw besluit van de Fransche regeering is in Den Haag ter bevoegder plaatse niets bekend en in werkelijkheid is de toestand voor onze boterexport nog veel slechter dan men uit dit bericht zou opmaken. Sinds 1 April is er heelemaal geen Hollandsche boter meer kunnen in gevoerd worden in Frankrijk. Men beeft toen inderdaad een contingent vastgesteld dat van 1 Maart af zou berekend worden, maar dit was zoo gering, dat bet in de maand Maart reeds volkomen opgebruikt was. Toch werd er in Maart volstrekt niet zoo bijzonder veel boter naar Frankrijk uitgevoerd, althans niet wanneer men re kening houdt met het feit, dat die eerste lentemaand altijd een groote botermaand is. Er was toen n.l. 474 ton naar Frank rijk gegaan, terwijl onze totale uitvoer naar dit land 3379 ton bedragen had. In de laatste twee a drie jaren had Ne derland op de Fransche markt eenige, weliswaar niet bijzonder groote, compen saties gevonden voor den grooten achter uitgang van den uitvoer naar Duitsch- land. Die poort wordt nu blijkbaar ook gesloten. De financieele moeilijkheden te Zaandam. Gisteravond heeft ten gemeentehuize een vergadering plaats gehad van het ge organiseerd overleg, bijeen geroepen voor een bespreking van de voorstellen van B. en W. betreffende de 2 pet pensioenpremie te verhalen op de ambtenaren en werklie den der gemeente, voor weduwen- en wee- zenpensioen, welk voorstel deel uitmaakt van de maatregelen van B. en W. ter dekking van het tekort ad f 100.000 op de begrooting voor 1933. Zonder het voor stel zelf te overwegen werd op voorstel van den modernen bond besloten om geen advies hieromtrent uit te brengen als pro test tegen de wijze, waarop dit bij het ge organiseerd overleg aanhangig is gemaakt waardoor aan de leden de gelegenheid is ontnomen de zaak behoorlijk voor te be reiden, terwijl B. en W. reeds waren over eengekomen den maatregel tot uitvoering te doen komen. De concurrentie op de kolenmarkt. De Duitsche importeurs van Nederland sche kolen en andere brandstoffen hebben zich vereenigd in een te Mannheim geves tigde Verein der Importeure Niederlan- discher Brandstoffe. De organisatie heeft zich aangesloten bij het Zentral Verband der Kolenhandler D'eutschlands. Tusschen beide organisa ties is een overeenkomst gesloten, welke de uitschakeling van de concurrentio tus schen Duitsche en Nederlandsche brand stoffen op de Duitsche markt beoogt. Arme koopers! Een dag ten bate van 's rijks schatkist. Naar aanleiding van eenige radiorede voeringen op 25 April waarin vertegen woordigers van rechtsche politieke par tijen den nood van 's lands financiën heb ben uiteengezet, is Dinsdag te Nieuwolda een vergadering gehouden van ingezete nen met het doel de inwoners op te wek ken tot leniging van den nood van 's rijks schatkist een vrijwillig financieel offer te brengen n.l. voor éénmaal een zesde deel van de wekelij'ksche verdiensten. Met het kabinet van de Koningin had men gecorrespondeerd over eventueele in williging van het aanbod. Op de vergadering werd een brief voor- Binnenland. De financiëele plannen der regeering. De omzetbelasting. Verlaging disconto Nederlandsche Bank. Buitenland. Interview met Dr H. Colijn. Italianen bezetten Grieksche eilandjes. Roosevelts arbeidsprogram. Ingezonden Mededeeling. Zelfs GROOTMOEDER kocht reeds het ZEEUWSCH PROFETENBROOD hij M. PETERSE, Fa GRAVESTEIN, Patissier, Middelburg. (Adv.) gelezen, waaruit bleek, dat de Koningin het zeer waardeert, dat ondanks de moei lijke tijdsomstandigheden er burgers zijn die bereid waren voor leniging van den nood van de schatkist, extra-offers te brengen. De burgemeester, die aanwezig was, ver heugde zich eveneens over de sympathie ke gedachte en hij hoopte, dat deze daad in het geheele land navolging zou vin den en dat ieder rechtgeaard Nederlan der zijn deel zal bijdragen onder de leus: Een dag arbeid ten bate van 's rijks schat kist. De herhalingsoefeningen. Bij het vaststellen van den duur deij herhalingsoefeningen zal dit jaar reke ning worden gehouden met den 'toestand van 's lands financiën. Daarom zal da duur der oefeningen met ruim 2,0 pCt. worden verkort. Ze zullen niet ,17, maar slechts 13 dagen duren. Wat de infanterie betreft zullen zij worden gehouden voor het 5e, ,15e ei} het 16e Regiment Infanterie van 14 tot; en met 26 Augustus en voor de overige regimenten van 11 tot en met 23 Sep tember. Bij het Regiment Wielrijders worden zij van 4 tot en met 16 Sep, tember gehouden. De lichtingen 1927 en 1929 zullen hun herhalingsplicht moe, ten volbrengen. Hoe men hel uniformverbod wil ontduiken. Naar de „N. R. Gt." verneemt is de N.S.N.A.P. in verband met het ingedien de wetsontwerp betreffende een uniform- verbod van plan, een nieuwe, zg.n. niel- politieke partij op te richten, onder den naam „Nationale geheelonthouderspartij het Kruishaak". Als insigne zou een blau we knoop gedragen worden met het on derschrift: „Voor een gifvrij Nederland". Waar bescheiden insignes als een blau we knoop, volgens het ontwerp niet ver boden zijn, zal het doel wel zijn met do oprichting van deze z.g.n. niet-staatkun- dige partij, met het dragen van de wél verboden „kleedingstukken of opzichtige onderscheidingsteekenen, welke uitdruk king zijn van een bepaald staatkundig streven" door de mazen van de wet heen te glippen. Minister Colijn over de drooglegging van de Zuiderzee. Reuter meldt uit Londen, dat dr Colijn, voor zijn vertrek vandaar, verklaard zou hebben, dat Nederland niet gelooft, dat uitvoering van publieke werken van re- geeringswege de oplossing kan brengen van de huidige oeconomische moeilijkhe den, maar dat het toch in de bedoeling van het nieuwe kabinet ligt, om de droog legging van de Zuiderzee, als onderdeel van zijn programma voor werkverschaf fing, voort te zetten. Hij deelde mede, dat thans berekend is, dat de ten uitvoer leg ging van de plannen nog 90 millioen gul den zal eischen, wat in totaal een uitgave van bijna 40 millioen pond sterling be- teekent. FINANCIEELE PLANNEN DER REGEERING. Heffing van nieuwe belastingen en ver dere bezuiniging op den Staatsdienst. De minister van financiën beeft bij de schriftelijke behandeling en het daarna gevolgde mondelinge overleg in het af- deelingsonderzoek over het wetsontwerp tot heffing van een Omzetbelasting ge legenheid gevonden, eenige mededeelingen te doen over de plannen der regeering op financieel gebied. Kort samengevat komen deze hierop neer: Onomstootelijk staat vast, dat bij handhaving van alle bestaande tijdelijke heffingen reeds op een tekort van om streeks f 100 millioen op de begrooting 1934 zal zjjn te rekenen. Daarnaast zal de crisisdienst aan die begrooting zeef zware eischen gaan stellen, omdat de financiering van deze uitgaven nu ten laste van het gewone butget komt. Opbrengst der Omzetbelasting, inclu sief weeldeverteringsbelasting, wordt voor 1934 geraamd op f 80 millioen. De Regeering overweegt;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1