Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Land- en Tuinbouw agent spr. is «en dergelijke belooning te ontgaan door overleg met het bestuur dei- Godshuizen. Dhr v. d. F e 11 z vindt dezen toestand ook niet juist. Maar kunnen B. en W. den directeur van gemeentewerken opdra gen werk te verrichten voor de Godshui zen? Het Bestuur der Godshuizen heeft het recht door zijn architect plannen te la ten maken en kan er voor bedanken die thuis gestuurd te krijgen van het bureau van gemeentewerken. Maar B. en W. kunnen wel bepalen, dat de directeur van gemeentewerken al leen voor de gemeente werkzaam moet zijn. Hüj krijgt nu belangrijke bedragen aan honoraria van de Godshuizen. Verder geeft Spr. een uitvoerige histo rische toelichting van deze zaak, die de voorzitter onderbreekt met de op merking, dat dit den leden van den Raad wel bekend is. Spr. acht deze uitgaaf noodzakelijk. Het zou wel eens kunnen blijken, dat er heelemaal geen exploitatie tekort is. Spr. heeft een klinkend argument voor den bouw van de barak, die Spr. den hoe ren den Hollander en Van Andel aan biedt. Het pak, dat de bode hen overhan digt, blijkt een stuk van het plafond van het oude gebouw te bevatten. (Gelach.) Weth. Onderdijk herinnert er aan, dat de Raad zelf heeft goedgekeurd de be noeming van den heer Jansen tot archi tect van de Godshuizen. Daaruit volgt, dat het directeurschap van gemeentewerken en de functie van architect twee functies zijn. In Hilversum, Goes, e.a. plaatsen mag de directeur van gemeentewerken ook particulier werk doen. Zoo blijft een der gelijke functionaris goed op de hoogte van zijn tijd. Nu heeft de bestaande toe stand niet de bewondering van B. en W. Bij een toekomstige vacature kan bepaald worden, dat de directeur van gemeente werken óók is architect van de godshui zen. Maar dat kan voor den tegenwoordi- gen functionaris niet. Tenzij: deze bereid is zijn medewerking te verleenen door te gen een geringe salarisverhooging tevens te worden architect van de godshuizen. De voorz. vraagt de leden zich te be palen tot den bouw van de barak. Dhr Jeronimus merkt op, dat de Raad alleen toestemming heeft ge geven aan den heer Jansen, om architect te worden van de Godshuizen. Die toe stemming kan te allen tijde worden inge trokken. Dhr den Hollander dankt den scherpzinnigen heer Van der Feltz harte lijk voor het aangeboden geschenk. Zelfs de steenen heeft hij laten spreken. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Hulpverleening bij brand. Dhr Harthoorn vindt een bedrag van f 10 voor het uitrukken van de brandweer te laag. Nadat weth. Boasson en de voor zitter inlichtingen hebben verstrekt, wordt het voorstel aangenomen. Rekening Burg. Armbe stuur. Dhr Van Andel merkt op, dat de subsidie van de gemeente nu de f 150.000 heeft overschreden. Dat gaat steeds in stijgende lijn. Nog altijd worden in het Gasthuis voor rekening van het B. A. personen verpleegd, die geen Gast- huis-verpleging noodig hebben. Verder wijst Spr. op den grooten post genees- en verbandmiddelen (f 8700). Spr. vraagt of het B. A. geen korting daarop kan krijgen als grootverbruiker. Ook de rekening voor specialistische hulp loopt de spuigaten uit (f 4800). Zelfs hebben B. en W. (toen er geen burgemees ter was) aan 't B.A. nog gelast een betwist bedrag van f 1500 aan 'n specialist te be talen, wat het B. A. gelukkig niet gedaan heeft. De post specialistenhulp stijgt met het jaar. Ook heeft Spr. gehoord, dat er in de rekening van het B. A. particuliere re keningen van specialisten voorkomen. Dat alles mag wel de aandacht van B. en W. hebben. Mevr. W e ij 1 acht het onjuist te spre ken van f4800 voor specialistenhulp. Daarin zit de f 1500 uit een vorig jaar. En wat die ééne specialist betreft, dit is de specialist voor zenuw- en zielszieken. Zijn afdeeling is steeds drukker bezet dan van de andere specialisten. Hij gaat maar niet willekeurig te werk en zegt: die kan zooveel en die zooveel betalen. (Dhr Jero- nimus:dit doen medici niet!). Alles is con tractueel geregeld. Alleen is er een juridi sche kwestie ontstaan over de begrippen „behandeling en verpleging". Spr. weet niet, hoe het B. A. momenteel hiertegen over staat. De kwestie is nog niet opge lost. De voorz. zegt, dat B. en W. zich hierover nog een oordeel moeten vormen. Overigens wil Spr. de discussies tot de rekening bepalen. Dhr Gornelisse vreest, dat wan neer de gemeente toezicht gaat houden op de gebouwen van het B. A., dit duurder zal uitkomen dan nu. Thans gebeurt het voor f 60. Over de specialistenkwestie is het B.A. bereid tot overleg. Dhr Mes verklaart, dat de heer Van Andel groot gelijk heeft in de kwestie van de specialisten-rekening. Waar de specia listentarieven in 1933 moeten worden herzien, geeft Spr. een grondige verande ring in overweging. Dhr Van Andel begrijpt nog niet, dat de specialistenhulp in 1928 f 794, in 1930 f 893 en nu f 3372 kost. Mevr. W e ij 1 geeft in overweging te wachten tot deze kwestie geheel zal zijn opgelost. Misschien is dan de heer Van Andel voldaan. Weth. Onderdijk meent, dat wel eens een verschuiving, door niet-betaling, plaats heeft van het eene jaar naar het andere jaar. Spr. heeft als waarnemend burgemeester in het belang der zaak aan het Ja A vsj ftvestie m«i zenuwarts op tt .^ssu De rekening wordt vfstges- *'i. Verbet ut lag Blauwendijk en Poelendalesingel. Weth. Onderdijk geeft antwoord op verschil lende gestelde vragen en dankt de com missies voor de vlotte medewerking. De antwoorden die betrekking hebben op kleine onderdeelen en technische vragen, laten wij achterwege. De betrokken be woners van den Blauwen dijk kun nen, na beëindiging van bet werk, vragen om plaatsing van tafels en stoe len voor hun café, enz. op bet trottoir. De kosten van plaatsen van lantaarns aan den Poelendaalschesingel zullen pl.m. f 1500 bedragen. Met de plaatsing zal echter worden gewacht, tot bet werk wat gevorderd is. Bij den Prov. Waterstaat is geen be zwaar, dat de werklieden over de Arbeids beurs worden aangenomen, mits de aan nemer vrij is in de beoordeeling van ge schooldheid. Daardoor wordt verkregen, dat zooveel mogelijk Middelburgsche werkkrachten en speciaal kostwinners, worden tewerk gesteld. De Prov. Waterstaat heeft geen be zwaar, dat de gemeente zorgt voor aan schaffing van klinkers, tegels en trottoir banden. De prijs van eenigen benoodigden grond is vrij boog, maar de vraagprijs was veel hooger en het pand daalt er door iu waarde. De leeningsduur voor het gehetle werk is bepaald op 30 jaar. D'it is een gemid delde (40 jaar voor de grondwerken en 20 jaar voor de bestrating). Spr. verdedigt daarna de financieele verantwoordelijkheid. De verbetering van Blauwendijk en Poelendalesingel is zeer urgent. Het wegdek is slecht en eischt veel onderhoud. Een verbetering van den Blauwendijk (zonder verbreeding dus) zou alleen f 6000 kosten. De toestand kan niet zoo blijven. Wanneer dit voorstel niet werd aangenomen, zou volgend jaar toch een groot bedrag aan verbetering moeten worden uitgegeven. Door aanneming van dit voorstel krijgen we afdoende verbete ring, en betere verlichting en riolecring. B. en W. kunnen dan ook de verant woordelijkheid dragen, al kennen zij de begrooting voor 1934 nog niet. Men moet ook in aanmerking nemon, dat door dit werk gedurende 35 weken 30 arbeiders werk zullen hebben. Dai ont last weer de steunverleening. Dhr Paul komt op tegen den korren tijd die aan de commissie van fabricage voor bestudeering van een zoo belangrijk voorstel is toegemeten. Spr. juicht overi gens het voorstel toe. De gemeente moet de oplossing mot beide handen aangrij pen. Doet ze dit niet, dan zal ze nog wel dit jaar verplicht worden tot het uitgeven van een belangrijk bedrag om genoemde wegen op te knappen. Van belang is de werkverschaffing, hiermee gemoeid. Het grondwerk kan nu nog in dit seizoen worden verricht. Spr. stelt voor te bepa len, dat aan Nederlandsch fabricaat de voorkeur wordt gegeven. Dhr v. d. Feltz ziet in het voorstel een aantrekkelijkheid uit een oogpunt van werkverschaffing. Maar het moeilijke punt vormen de financiën. We komen tot een jaarlijksche vermeerdering van uitga ven van pl.m. f 3200. De vraag is: kun nen we dat betalen? En daaromtrent heb ben B. en W. meer gegevens dan de Raad. Loopen we geen gevaar, dat de ge- gemeente noodlijdend wordt? Dhr Heemskerk deelt in hoofdzaak deze redeneering. Het is Spr. niet gelukt in deze zaak een Middeiburgsch belang te zien. Het is een provinciaal en een landsbelang. Het gaat om een vlugge ver binding tusschen den N. Vliss.weg met het station of den weg naar Goes, enz. Het gaat Middelburg weinig aan. Al leen een enkele kellner zal er een enkele gulden meer door verdienen. Ook komt er wat minder doorgaand verkeer door Mid delburg, dus wat minder kans op onge lukken. Verder vraagt Spr., of de weg straks in onderhoud door de provincie wordt overgenomen. Misschien is het goed uit nood deze uitgaaf te voteeren, maar dan dienen we toch spoedig van het onder houd af te komen. Dhr Jeronimus ziet in het plan ook geen Middeiburgsch belang, tenzij daardoor het plan van den weg N.- en St. JooslandVlissingen van de baan gaat. Loopen we geen gevaar, dat de nood zakelijke uitgaven straks niet gedaan kunnen worden? Hoe gaat het met de kasgeldleeningen? Loopt ook Middelburg geen gevaar, dat er een begrooting voor 1934 komt, om van te rillen? Is het wel noodzakelijkheid, dat in het bestek de contract-loonen worden vastge legd? Dhr Cornelisse schetst den treuri- gen toestand van het oogenblik en verde digt het voorstel. Verder stelt Spr. enkele vragen over onderdeelen. De toestand kan zoo niet blijven. Dat zou onverantwoordelijk zijn. Anders ge beuren er ongelukken. Dhr Mes voorziet een hoogere jaar lijksche uitgaaf dan f 3200. Er moet ook gerekend worden met ondeirhoud. Weth. Onderdijk beantwoordt de sprekers. De uitvoering moet in Nederlandsch fabrikaat geschieden. Spr. houdt zijn becijfering over de jaar lijksche lasten vol, omdat men ook moet rekenen met uitgaven, die men ook zon der dit voorstel zou moeten doen. We zouden voor groote kosten komen te staan, indien we geen overleg met de provincie «Jchten, We dienen een intercommunaal belang en tegelijk worden twee wegen verbeterd. Zoo is het eigen belang gekoppeld aan het aigemeene. Er is hier inderdaad wei sprake van een Middeiburgsch belang, Blijft Middelburg dezen weg verwaarloo- zen, dan zou het wegplan SloedamVlis singen meer urgenter worden. Zeker moet gerekend worden met on derhoud in de toekomst. Maar dit zal ze ker in de eerste jaren weinig beteekenen. Het artikel inzake de contract-loonen is voorgeschreven door den Prov. Water staat. Spr. juicht dat toe. Dhr Paul merkt tegenover den heer Heemskerk op, dat het Rijk indirect door bet wegenfonds belangrijk bijdraagt. Mid delburg heeft nu eenmaal den onder houdsplicht. Dhr Heemskerk blijft er bij, dat het hier in hoofdzaak geen Middeiburgsch belang is. Het gevaar van den weg Nieuw- landVlissingen ziet Spr. niet zoo groot. Spr. bepleit nogmaals overname van be heer en onderhoud door de provincie. Weth. Onderdijk antwoordt, dat over dit laatste nog niet met Ged. Staten is gesproken. Spr. twijfelt aan de moge lijkheid, al zijn B. en W. bereid met Ged. Staten te confereeren. Maar voor die overname zal betaald moeten worden. Dhr Paul merkt op, dat de gemeente straks de jaarlijksche bijdrage van de provincie voor onderhoud krijgt. De voorzitter legt er den nadruk op, dat er in ieder geval aan dezen weg kosten gemaakt zullen moeten worden. Het gaat dus alleen om het verschil. B. en W. zijn nog niet bezig met de gedetailleerde uitwerking der begrooting 1934, Ze hebben slechts een totaal-indruk. En dan zal een niet onbelangrijke som nog moeten worden gevonden. De gege vens over de vermoedelijke belastingop brengst zijn onder het grootst mogelijke voorbehoud verstrekt. Een al te ongunsti- gen indruk hebben ze niet gemaakt. Maar over een paar maanden zal meer bekend zijn. Het spreekt vanzelf, dat de uitgaaf voor dit werk de begrooting 1934 eenigs- zins ongunstig beïnvloedt, maar B. en W. en de Raad samen zullen moeten zoeken naar de dekking daarvan. Spr. herinnert er in dit verband nogmaals aan, dat de Raad geen Tweede Kamer en B. en W. geen Kabinet zijn. Samen dragen B. en W. en de Raad de verantwoordelijkheid. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aan genomen. Rondvraag. De voorzitter moet tot zijn spijt meedeelen, dat het wellicht noodig zal zijn den Raad in Augustus in vergadering bij een te roepen. Vóór 19 Aug. moet n.l. een bouwverordening worden vastgesteld. In- tusschen zijn door de Vereen, van Ned. gemeenten pogingen tot uitstel daarvan aangewend. Het resultaat daarvan moet eigewacht. Dhr Paul komt er tegen op, dat de Burg op sommige uren is afgesloten voor het verkeer met rijwielen in één richting. Verder bepleit Spr. een tarief voor het gebruik maken van parkeerterreinen en vraagt Spr naar de boomen aan den Kin derdijk. Dhr Jeronimus vraagt inlichtingen over de rioleering, die destijds zijn toe gezegd. Ook herhaalt Spr. een vraag aan weth. Boasson. Dhr Heemskerk meent, dat er meer jachten hier zouden komen, als er meer en beter gelegenheid was, om water te krijgen. Hiervoor is wel een oplossing te vinden. De voorzitter antwoordt, dat er tegen de afsluiting van het verkeer in één richting op de Burg bezwaren zijn in te brengen. Maar de regeling was noodig. En voor handkarren lijkt Spr. het be zwaar grooter dan voor fietsers. De laat ste kunnen wel omrijden. Spr. wil de werking even aanzien. Weth. Onderdijk antwoordt, dat de boomen aan den Kinderdijk op tijd ge rooid zullen worden in overleg met de daarvoor bestaande colleges. Met het werk aan het pompgebouw kon niet gewacht worden tot volledige zeker heid was verkregen omtrent de aanwe zigheid van zand in de rioleering. Intus- schen is gebleken, dat zich geen zand in de rioleering bevindt. Weth. Boasson zet den heer Jero nimus uiteen, wat onder buizennet en dienstleidingen wordt verstaan. De watervoorziening der jachten zal de aandacht van B. en W. hebben. Hierna te zeven uur sluiting. De ziekte van Weil ook In brak water. Zooals Mevr. Weijl gisteren in den Ge meenteraad van Middelburg meedeelde, is bet onjuist, dat de ziekte van Weil niet in brak water zou kunnen worden opge daan. D'e Directeur van het Centraal la boratorium voor de Volksgezondheid te Utrecht heeft aan den gemeente-arts te Middelburg, dr Broekhuysen, geschreven: „Mijn aanvankelijke meening, dat geen leptospirae Weil in zout water kunnen leven, berust op een misverstand. Deze vraag was destijds besproken met prof. Schüffner, en deze meende, dat de vraag, of Weilsche ziekte kan optreden door het zwemmen aan onze kusten, geen betee- kenis heeft, omdat ratten daar niet voor komen. Wij meenden het niet vóórkomen van spiochaeten in het zoutgehalte te moeten zoeken, terwijl prof. Schüffner bedoeld heeft, dat bij dergelijk zout water geen ratten, en dus ook geen leptospirea voor komen. In kanalen, waarin zich brak of zout water bevindt kunnen volgens prof. 9. wil leptospirae voorkomen, wanneer er ratten zijn." Auto busdiensten. Bij Kon. besluit zijn ongegrond verklaard: Het beroep, ingesteld door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland van 19 Februari 1932, waarbij aan Gebroeders M. en A. van Fraassen te Vlissingen vergunning is verleend tot het in werking houden van een autobus dienst tusschen Vlissingen en het Wol- faartsdijksche Veer; het beroep, ingesteld door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland van 8 April 1932, waarbij aan G. J. de Jager te Driewegen vergunning is ver leend tot het onderhouden op Donderda gen van een autobusdienst tusschen Baar land en Middelburg; het beroep, ingesteld door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland van 8 April 1932, waarbij aan J. van Fraassen te Goes vergunning is verleend tot het in werking houden van een dage- lijkschen autobusdienst van Goes over 's-Heer Arendskerke en Nieuw- en St Joosland naar Middelburg en omgekeerd; de beroepen, ingesteld door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen legen de beschikkingen van Ged. Staten van Zee land van 8 April 1932, waarbij onderschei denlijk aan J. Steketee Cz. en aan J. Do- minicus, beiden te Nieuwdorp (gemeente 's-Heer Arendskerke), vergunning is ver leend tot het in werking houden op Dins dagen van een autobusdienst tusschen Nieuwdorp en Goes; het beroep, ingesteld door de directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht, tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland van 24 Maart 1932, waarbij aan L. Leendertse te Hansweert, vergunning is verleend tot bet in werking houden van een autobusdienst tusschen Hansweert en Goes. Beschikkende op het beroep, ingesteld door de Directie der Nederlandsche Spoor wegen te Utrecht tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland van 19 Fe bruari 1932, waarbij aan J. Eggebeen te Wolfaartsdijk vergunning is verleend tot het in werking houden van een autobus- dienst tusschen Oud-Sabbinge en Goes op Dinsdagen, is bij Kon. besluit het bestre den besluit van Ged. Staten gehandhaafd, met dien verstande, dat de vergunning wordt verleend voor een autobusdienst op Dinsdagen van Oud-Sabbinge (gemeente Wolfaartsdijk) langs den Molendijk over Oostkerke (kom van de gemeente Wol faartsdijk) naar Goes en omgekeerd. Middelburg. Gisteren is ook in den Ge meenteraad gesproken over het éénrich tingsverkeer op de Lange Burg. Men mag nu niet meer rijden of fietsen van de Groenmarkt naar de Markt. Het viel ons echter op, dat men, komende van de Wal op de Burg geen bord aantreft, dat dit verbod aangeeft. Dit zou wel eens tot ge volg kunnen hebben, dat een veroordee ling bij overtreding van het verbod, uit bleef. De stadhuisbelichting. Er was gisteren een groote belangstelling van vreemdelingen, die hier of in de omge ving vertoeven voor de belichting van het stadhuis. De vraag kwam bij ons op of men het uur van aanvang niet iets kan vervroegen. Vlissingen. De Harmonie „Ons Genoe gen", directeur de heer C. G. Govaerts, geeft morgenavond een concert in de tent op den boulevard Evertsen. i De kunstkring Zuiden sluit heden de tentoonstelling van werken van den heer Bergsma en opent Zaterdag een van werken van mevrouw Hendrikx. Goes. De collecte voor het crisis-comité bracht deze week f 53,33% op. 's Gravenpolder. Gistermiddag toen de knecht van Van Willigen zijn paard zou inspannen kreeg hij met den kop van het paard zoo een slag tegen zijn hoofd, dat hij bewusteloos neerviel. Geruimen tijd is hij bewusteloos geweest. Dr Koole bracht hem per auto naar zijn woning. Op het oogenblik is zijn toestand redelijk wel. Met ingang van i Aug. a.s. wordt het hulppost-, telegraaf- en telefoonkan toor te 's Gravenpolder omgezet in een post-, telegraaf- en telefoonstation. Branden te Leiden. Het nablusschingswerk aan de R. K. kerk te Leiden heeft tot gistermiddag halfzes ge duurd. Terwijl de groote motorspuit van de Leidsche brandweer nog bezig was met het nablusschen, werd de brandweer geal armeerd voor een brand in een villa, ge legen aan den Warmondsche weg 12. Dank zij de omstandigheid dat de villa juist op het gebied van Oegstgeest stond, mocht de Leidsche brandweer bij aan komst geen water geven; gevraagd werd echter in reserve ter plaatse te blijven. Inmiddels was de brandweer van Oegst geest ter plaatse aangekomen. De slangen werden uitgelegd, maar water kwam er niet uit. Het bleek, dat de motorspuit de fect was. Daarop is de hulp van de Leid sche brandweer ingeroepen, die ook eerst moeilijkheden had om water te krijgen. Tenslotte gelukte het den beiden brandwe ren water in het brandende pand te wer pen, gedeeltelijk door aansluiting op de waterputten. Een en ander had een klein uur in beslag genomen. Verzekering dekt de schade. Auto's over de Duitsohe grens gesmokkeld. In Mei 1933 hebben ontduikingen van invoerrechten op "groote schaal, waarbij de secretaris van een Duitsche automobielclub betrok ken was, eenig opzien gewekt. Eerst thans is het onderzoek door de douane-autori teiten zoo ver gevorderd, dat tegen acht medeplichtigen een aanklacht is inge diend.. O.a. betreft de beschuldiging den secretaris van de verkeersafdeeling der „Automobilclub Deutschlands" Baulich en twee douanebeambten. Baulich heeft met behulp van douanebeambten 36 kostbare hoofdzakelijk Amerikaansche auto's, over de Duitsche grens gesmokkeld, zonder da! de verschuldigde invoerrechten zijn be taald. Brand in een varkensfokf kerjj. Gistermiddag brak brand uit in de varkensfokkerij van B. te Haarlem. Het vuur kon fel om zich heen grijpen, doordat het slechts met een slang op de waterleiding kon worden bestreden, door gebrek aan open water en te weinig druk on de waterleiding. Tientallen varkens liepen met brandwonden overdekt de wei in, waar vele moesten worden afgemaakt. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de redacteur, Beleefd verzoekt ondergeteekende plaat sing in uw veel gelezen blad voor onder staande: Onder Provincienieuws uit Kapelle trof mij het bericht dat in tegenstelling met verleden jaar, thans de roode bessen worden geplukt en er wederom wat ver diend wordt, wat mede van belang is voor de werkverruiming, daar immers volgons het bericht de bessen verleden jaar meest al aan de struiken blevifa zitten. Htet bericht zou zeer verblijdend zijn, als het er niet heelemaal naast was. Wat toch is de werkelijkheid? In 1932 was de prijs gemiddeld 7 cent per K.G. en mij is niet bekend, dat er toen telers ge weest zijn die hun product hebben la! en hangen. Thans in 1933 is tot heden de gemiddel de prijs 4 cent, zegge vier cent per K.G., en nu is mij' wel bekend dat er telera zijn, die hun roode bessen laten hangen en door de vogels laten opeten, eenvoudig, omdat het voordeeliger is dat ze blijven hangen dan ze te oogsten. Het moet dan ook voor eiken teler van roode bessen onaangenaam zijn als zulke ondeskundige berichten worden gelan ceerd. Laat men toch waar zijn, en geen be richten aan de pers geven, die kant noch wal raken. Werkelijkheid is, 1932 was voor kruis en roode bessen slecht, gewas 1933 is nogmaals 50 pet. slechter èn voor werkge ver én voor werknemer. Desgewenscht ben ik gaarne bereid, een en ander met cijfers te bewijzen. Met dank voor de plaatsing, P. ELENBAAS Joz. Nisse, 25 Juli 1933. De stand van fruit en groenten. Goede appeloogst verwacht. Het onderstaand overzicht betreffende den stand van het fruit en de warmoezerij- gowassen op 19 Juli 1933 is, onder mede werking der Rijkstuinbouwconsulenten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw. Zooals in vorige oogstberichten werd vermeld, loopt de stand van het fruit ten gevolge van in den bloeitijd opgetreden nachtvorsten sterk uiteen. Terwijl in en kele streken, als in Groningen, Friesland en Drente, en in Zeeland een goede, soms zelfs rijke oogst van aardappelen wordt verwacht, moet deze elders vrij goed tot matig, in enkele gevallen zelfs vrijwel mislukt worden genoemd. Gemiddeld is de stand van de appelen eenigszins boven normaal. Verschillende berichten maken melding van het optreden van bloed- en bladluizen bij het fruit. Vooral bloedluizen treden sterk op, zoowel op bespoten als op niet bespoten boomen. Op deze laatste kwam ook schurft voor. Peren zijn er belangrijk minder dan appelen; het gewas kan hoogstens als ma tig beschouwd worden. Vooral de pruimen hebben veel van bladluizen te lijden. De vruchten zullen ongeveer een gemiddeld gewas leveren. De perziken onder glas staan goed, die in de open lucht vrij slecht. De druiven beloven een goeden oogst. Frambozen staan matig. In de koolgewassen komt draaihartig- heid voor. De sluitkool vertoont een goe den stand. De bloemkool heeft van warmte en de droogte geleden. Het gewas, dat nogal onregelmatig is, staat gemiddeld vrij goed. Pootuien staan bijna overal goed. Boonen en augurken zijn in hun ont wikkeling geschaad door koude en regens. Deze gewassen herstellen zich thans. De tuinboonen, erwten en augurken verton nen een goeden stand. De andere boonen staan goed tot vrij goed. In oudere kassen geeft de tomatenteelt door het veelvuldig optreden van bodein- ziekten onbevredigende uitkomsten. Over het geheel beloven de tomaten een goed beschot.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6