WEEK-ABQNNEMENTEN Financieële Berichten. Land- en Tuinbouw Laatste Berichten. Telegrammen. hem na deze gedwongen rust met een handbeweging te kennen gaf, dat hij door mocht rijden. G. wilde aan deze verontwaardiging lucht geven; zette zijn wagen enkele me ters over de Duitsche grens op Hol- landsch gebied en gaf toen den betreffen- den S.A.-man met een handbeweging te kennen, dat hij hem even wilde spreken. Toen de nazi eenmaal op Hollandsch gebied was, ging G. den man te lijf en gaf hem een ongenadig pak slaag, dat hem waarschijnlijk lang zal heugen. De heer C. mag nu wel oppassen nog ooit een voet in Duitschland te zetten, waarschuwt de „Nieuwe Koerier", want „wee hem, die een nazi mishandelt" zegt de nieuwe wet, „hij zal de doodstraf niet ontgaan". Relletjes rond fascis ten. Dinsdagavond hadden fascisten een vergadering belegd in een fabriekslokaal te Koog aan de Zaan. Politieke tegenstan ders hadden hier de lucht van gekregen, met als gevolg, dat eenige honderden com munisten en O.S.P.-ers zich voor de fa- briekspoort verzamelden om den afloop der vergadering af te wachten, waarna den bezoekers een waarschijnlijk weinig vriendschappelijke ontvangst bereid zou- worden. De politie van Koog aan de Zaan, die zich niet talrijk genoeg achtte om de be scherming der fascisten tegen de steeds aangroeiende menigte te handhaven, riep assistentie in van de Zaandamsche col lega's, ten einde de uit Zaandam afkom stige vergaderingbezoekers naar hun woonplaats te begeleiden. Het is hierbij tot relletjes gekomen, waarbij de politie tweemaal een schot in de lucht moest lossen. Tegen middernacht keerde de lust eerst terug. Smokkelarij per vlieg machine. Een Londensche zakenman en zijn vriend zijn "Woensdag te Londen tot 100 pond boete (ieder) veroordeeld we gens een misdrijf, dat tot dusver in Enge land nog niet was voorgekomen (althans voor zoover de politie weet): smokkelarij per vliegmachine. De zakenman, de heer L. E. Joner, en zijn vriend, de heer J. Rogers, 'hadden 'het naar zij zeiden niet zoo erg bedoeld (hetgeen hen weinig hielp). Op een fuifje met nog twee vrienden was het lumineuze idee geboren, dat men eigen lijk zoo puik per vliegmachine zou kun nen smokkelen, vooral wanneer het om voorwerpen van geringen omvang gaat, waarop nogal fiksch invoerrecht wordt ge heven. Jones nu had een vliegmachine en Ro-' gers kon haar besturen. En zoo vlogen dan de twee vrienden naar Waalhaven, kochten via een anderen heer 45.54 Kg. saccharine, die hun in Den Haag werd geleverd, en vlogen van Waalhaven naar Engeland terug, waar zij de saccharine niet declareerden en dus den staat voor f 1565 (het invoerrecht op saccharine be draagt in Engeland ruim f34 per Kg.) benadeelden. De verdachten deden hun best het de doen voorkomen alsof ze alleen maar een sportief avontuur hadden beoogd, maar ze konden niet ontkennen, dat ook het zoete winstje hen had aangelokt. O. M. en rechter hadden geen waardeering voor deze „sport" en het veroordeelend vonnis volgde prompt. Zeebad „De Duintje s". Het nieuwe zeebad „De Duintjes" bij Ber gen op Zoom is gelegen tusschen Bergen op Zoom en Woensdrecht, aan den oever van de Ooster-Sohelde. Tot op dit moment was een bad aldaar alleen mogelijk bij vloed, daar bij ebbe het water eenige kilo meters terugloopt. Het gemeentebestuur van Woensdrecht heeft in het voorjaar een 15.000 M2. bassin laten graven mid den in de Schelde, zoodat de badgasten nu den geheelen dag een bad kunnen nemen. Aan den oever van de Schelde is een keu rig restaurant gebouwd, terwijl eveneens aan weerszijden van dit bassin kleedka- bines zijn gebouwd. Op vele punten in de Duintjes zijn al aardige landhuisjes ver rezen. Dit alles is in nog geen drie maan den tot stand gebracht. De Nederlandsche Spoorwegen hebben aan de lijn Bergen op Zoom-Vlissingen vlak bij De Duintjes een halte laten ma ken om de gelegenheid te bieden zich ge makkelijk naar dit zeebad te kunnen be geven. Kind dronk azijn-extract. Het tweejarig kindje van den heer Tim- mers uit Acht (Eindhoven) dat dezer da gen in een onbewaakt oogenblik een teug azijn-extract dronk, is aan de gevolgen in het ziekenhuis overleden. Verdronken. Bij het baden in de Zuid-Willemsvaart bij Weert is de 27- jarige V. uit BCamont verdronken. Hij laat een vrouw en 2 kinderen achter. De 30-jarige bakker B. uit Kampen is bij het baden bij het Kampereiland verdronken. De ongelukkige laat een vrouw en drie kinderen achter. Gisteravond is de 30-jarige J. M. uit Hiphout, bij het baden in het Wit- ven onder die gemeente verdronken. Gisteren vonden arbeiders te De Wijk (Dr.) werkzaam, langs den walkant der Hoogeveensche Vaart een hoop klee- ren. Men vermoedde dat deze kleeding- stukken afkomstig waren van den 23-jari- gen arbeider J. K., welke ter plaatse werkzaamheden had verricht. De politie heeft na een half uur dreggen het lijk van genoemden K. opgehaald. --Bouwvallige kerk. De Ned. Herv. Kerk te Zevenhoven (Z.H.) is den laatsten tijd zoodanig verzakt, dat er ern stig gevaar voor instorting bestaat. In 't voetstuk van den toren gapen scheuren van een handbreedte en bij een i ingesteld onderzoek is gebleken, dat de palen der fundeering geheel verteerd zijn. De toren is driehonderd jaar oud. Hevige onweders. Hevige onweders hebben op verschillende plaat sen in Munsterland (Duitschland) veel schade aangericht. Bij Fiichtorf werd een landbouwer door den bliksem gedood. Te Seppenrade ontstond door het in slaan van den bliksem brand in een boe renhofstede, waardoor het woonhuis en de schuren met een groot deel van de oogstvoorraden verloren gingen. Bij Netteberge werd een dorschmachine door den bliksem getroffen. De machine geraakte in brand en werd geheel ver nield. De dorschers hadden zich net op tijd van de machine verwijderd. Veel vee werd in de weiden getroffen. Een brandweer, die toe kijkt. Huize „Op 't Huil", een groot bur gerhuis, gelegen aan het Zwolschewegje te Nunspeet is Dinsdagmiddag afgebrand. Vrijwel de geheele inboedel ging met het huis verloren. Hoewel de brandweer met de op groo- ten afstand opgestelde motorspuit aanwe zig was, werd het water-geven op bevel van den burgemeester nagelaten. Onmid dellijk gevaar voor de omgeving leverde de brand niet op. Op de talrijke pension gasten, die den brand kwamen gadeslaan, maakte de non-activiteit van de brand weer blijkbaar een zonderlingen indruk Velen vreesden al, dat er heelemaal geen brandweer bestond, of dat het de goede gewoonte was zich bij brand van elke in menging te onthouden. Zoodra daartoe de tijd gekomen was, kwamen de „vrijwil ligers" echter met hun brandhaken op zetten, om neer te halen, wat er aan on brandbaar materiaal nog overeind was gebleven In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. GEMEENTELIJKE AUTONOMIE. Door de Regeering is, zooals wij' reeds meldden, een commissie benoemd om baar op korten termijn te adviseeren omtrent het brengen van zekere uniformiteit in de salarissen en loonen van de verschillende publiekrechtelijke lichamen. Wanneer, zegt de Nederl, naar aanlei ding van haar advies de Regeering de daarvoor benoodigde wetsvoorstellen bij het Parlement zal indienen, zal naar wij1 vreezen een herhaling te wachten zijn van hetgeen geschiedde vóór en tijdens de be handeling van het wetsontwerp tot tijde lijke korting op de uitkeeringen, bedoeld in art. 3b van de wet van 1929, het z.g. „scheerwetje". Uit hetgeen daarover ge sproken en geschreven werd kreeg men soms den indruk, dat mén autonomie op vatte als onafhankelijkheid, en elke ver korting van de autonomie als ongeoor loofd of zelfs ongrondwettelijk. Niemand minder dan prof. Kranenburg noemde destijds deze aantasting „juridisch onge oorloofd". En een kenner van ons gemeen terecht als Ihet lid van 'Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, D. Kooiman, schreef in zijn 'brochure: „De voorgestelde korting op Rijksuitkeeringen aan Provin ciën en Gemeenten, verband houdend met wedden en loonen van haar personeel": „De wetgever behoede de Nederlandsche gemeenten voor zoodanige onverdiende be jegening. Hij sla de gemeentelijke autono mie niet kapot. Hij eerbiedige de bepaling van art. 144 der Grondwet: Aan den Raad wordt de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeenten overgelaten." Het komt ons voor, dat deze en soort gelijke uitingen uitgingen van eene on juiste opvatting van het begrip autonomie. De verwijzing naar art. 144 van de Grond wet brengt ons al dadelijk niets verder, zooals Buys reeds duidelijk aantoonde: Hij schreef over dit artikel: „Inderdaad: over de bedoeling van den grondwetgever kan nauwelijks worden getwist: hij wil de re- geeringsrechten van het Rijk en die van de gemeenten streng onderscheiden heb ben. Komt men echter tot de toepassing en vraagt men zich af, waar nu de rechten van de gemeenten ophouden en die van het Rijk beginnen dan blijkt het, dat de Grondwet geen antwoord geeft en de af bakening der juiste grenzen eenvoudig aan de wetenschap en de practijk overlaat." En dan komt hij tot de volgende con clusies: „Alleen redenen van staatsbeleid kun nen beslissen, welke van de drie wetge vende machten tot regelen geroepen is, en juist omdat 'het zulke redenen zijn, kan de beslissing ook niet voor alle tijden en onder alle omstandigheden dezelfde wezen. Wat heden de 'gemeente goed regelt, wordt morgen beter geregeld door de pro vincie en overmorgen door het Rijk. De algemeene wetgever is niet alleen feitelijk bij machte, maar ook rechtens bevoegd zich alle belangen aan te trekken, behalve de zeer enkele, welke de Grondwet uit drukkelijk ter behartiging aan anderen heeft opgedragen."„dat het recht om de economische belangen van de burgers te behartigen toekomt aan 'het gezag, het welk op een gegeven oogenblik tot het ver vullen van die taak de meeste geschiktheid mocht bezitten." „Hoe breed men de autonomie van de gemeenten ook uitmete, zij is en blijft on derdeel en onderdaan van den Staat en dus gebonden aan den plicht om de eischen t van het algemeen belang te eerbiedigen." Een zelfde duidelijke taal vindt men bij Oppenheim, die schreef: „Een zelf standig lichaam is het gemeentebestuur. Daarom niet onafhankelijk; niet geheel naar zijn bon plaisir zich voortbewe gendIn de eerste plaats is de ge meente onderdeel, publiek gronddeel van den staat; omkleed met geen andere macht dan die zij ontleent aan de wet". Practisch is de vraag: „Wat behoort tot de huishouding, tot het belang der gemeente" ondergeschikt aan deze andere vraag: „Wat heeft het Rijks- en provin ciaal gezag binnen zijnen kring getrokken, wat niet?" Uit deze aanhalingen blijkt wel, dat wij onder autonomie niet hebben te verstaan een soort natuurrecht van de gemeenten, maar slechts een bij de wet verleend en door de wet beperkt en te beperken recht van zelfbeschikking. Grondwettelijk kan de wet zeer ver gaan, zelfs een einde ma ken aan het zelfstandige bestaan van een gemeente. Wanneer derhalve de Regeering mocht komen met ingrijpende voorstellen tot beperking of zelfs opheffing van het recht der gemeenten om zelfstandig salarissen en loonen vast te stellen, dan zal beoor deeld moeten worden, of dit uit een oog punt van goed staatsbeleid wenschelijk of noodzakelijk is, maar late men aan de autonomie ontleende w e 11 e 1 ij k e be zwaren achterwege. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers heden Ned. Handel Mij. 64^ 65 Philips Gloeilampen G.B. 175 Y» 173 Unilever 97 Yt 95)4 Anaconda Copper 12Va 12% Bethlehem Steel 26)4 26 Yi U.S. Steel Corp. 38 38)4 Koninkl. Petroleum 174 172 Shell Union 6% 5*/ie Amsterdam Rubber 106 102 Ned. Scheepvaart Unie 62 H 62)4 Deli Maatschappij 147 143 Handelsverg. Amsterdam 227 222 5 pet. Nederland 1932 101)4 101 Va AY, pet. Ned.-Indië 1926 87% 88 4 pet. Nederland 1933 97% 97 De markt toonde in geen enkele afdee- ling initiatief, en de omzetten bleven dan ook in zeer beperkte grenzen. Het totaal ontbreken van nieuwe berichten, de warmte en de vacantie waren oorzaak van deze lustelooze stemming. Wisselkoersen. Amsterdam, 27 Juli, 2.30 u. Londen 8.238.25 Yt. Berlijn 59.14—59.18; Parijs 9.709.72)6. Brussel 34.6034.65. New-York 1.80K—1.82. DE RETORSIEWET. De Tweede Kamer heeft de Retorsie- wet aangenomen. Gelijk wij reeds vroeger uiteengezet hebben, zegt de „Nieuwe Meer bode", beteekent deze wet practisch op het oogenblik niet zoo heel veel, maar is ze vooral principieel van 'groote betee- kenis. Gebroken is, naar we hopen, voor altijd met de dwaasheid, dat wij, ongeacht hoe men ons behandelt, ieder land op dezelfde manier behandelen. Dat is de jarenlange fout geweest in onze handelspolitiek. Dat nu, behoudens de communisten, ieder bereid was, op wie ons ongunstig behandelen, retorsie toe te passen, is ver heugend. De redeneeringen die hierbij worden ge houden, dat men slechts uit nood hier toe o verging, moeten we maar op den koop toenemen. Alsof iemand, wie ook, uit an dere motieven dit zou willen. Alleen, de nood was reeds lang aanwe zig. Reeds tien jaren hebben we ons be lachelijk gemaakt door elk land, ook die ons zeer gunstig behandelden, en degenen, die onze belangen volkomen vertrappen, op dezelfde manier te gehandelen. Niet alleen belachelijk, maar ook scha delijk is dit fatalisme geweest. "We verheugen ons, dat ieder thans blijkbaar inziet, dat we ons althans tegen de ergste inbreuken op onze belangen be- hooren te verzetten. We zijn thans nog lang niet met onze handelspolitiek waar we wezen moeten, maar de eerste schrede tot het verlaten van den noodlottigen weg is gezet. Het verstandig inzicht van Dr Colijn, die, hoe vrijhandelsgezind ook, niet vast wil houden aan iets wat niet houdbaar is, zal zeker niet vreemd zijn aan deze eerste daad op handelspolitiek-terrein van het Kabinet. Lage aardappelprijzen. Men meldt van het eiland Tholen aan de N. Rott. Grt: Zwaar drukt de geesel van den crisis tijd op de landbouwende bevolking van het eiland Tholen. Een proces van verarming en financieels uitputting is langzaam maar zeker aan den gang. Bedrijfjes van 22.5 H.A. waarop eenige jaren geleden door noesten en gestagen arbeid een loo- nend bestaan gevonden werd, leveren nu niets meer op. Het is al verlies wat nu geleden wordt. Met de hoop, dat de prijzen zich in op- vaartsche lijn zouden bewegen zijn de landbouwers met het rooien van hun z.g. voorkiemers begonnen. Hoe wreed was de werkelijkheid echter! Tegen nog lagere prijzen dan verleden jaar moesten de pri ma consumptie-aardappelen geleverd wor den. Thans is de prijs gedaald tot 1 cent per K.G. Gelooft echter niet, dat de produ centen voor dien prijs kunnen leveren wat zij willen! Verre van dat! Het is bij de levering van landbouwproducten zoo, dat hoe slechter de prijzen, hoe scherper de handelaars toezien op levering van prima kwaliteit. Wat nu de prijs van één cent per K.G. beteekent? Dat zoowat de helft van de productiekosten ontvangen wordt! Na ab soluut betrouwbare informaties kan aan genomen worden, dat de opbrengst per gemet (circa 40 Are) niet meer is dan 100 H.L. De bruto-opbrengst bedraagt dus f 70. En waarmede moet dat bedrag ver minderd worden? In de eerste plaats met de pacht. Deze bedraagt op het eiland Tholen gemiddeld nog altijd f 125 per H.A., dus f 50 per gemet. Vele perceelen zijn echter voor een hooger bedrag ver pacht. Getallen van f 7075 werden ons nog genoemd. Bewerking, kunstmest, poot- goed en rooien, stellende op f 80 per ge met, komen we tot een uitgave van circa f 130 per gemet. Opgemerkt dient, dat dit bedrag aan den lagen kant is. In dit be drag is absoluut geen loon voor den land bouwer verrekend. Zoodat deze, behalve dat hij voor niets werkt, op elk gemet aardappelen f 50 toegeeft! De aardbeiencampagne. De aardbeienveilingen behooren dit jaar weer tot het verleden. In totaal zijn aan de exportveilingen aangevoerd (in ronde cijfers) 1.900.000 K.G. voor plm. f 290.000 (v. j. 2.780.000 K.G. met een besomming van f 456.000). De doorsneeprijs bedroeg f 14.50 (v. j. f 16,41). De campagne is dus slecht geweest. Uitvoer van trekpaarden naar Frankrijk. De directie van den landbouw deelt me de, dat van het contingent van 830 koud- bloedpaarden van Nederlandschen oor sprong, die we in 1933 in Frankrijk mo gen invoeren tegen verminderd tarief, tot en met 15 Juli voor 502 stuks is gebruik gemaakt. In verband met het feit, dat onlangs geklaagd werd uit Limburg en Zeeuwseh-Vlaanderen, dat men Belgische paarden eerst naar Nederland bracht om ze dan van hier naar Frankrijk uit te voeren als Nederlandsche paarden, kan het van belang zijn mede te deelen, dat de regeering de betreffende autoriteiten ver zocht heeft streng toe te zien, dat ieder dier, waarvoor een certificaat van oor sprong wordt afgegeven, ook werkelijk een Nederlandsch paard. is. De nood der verbouwers van aardappelen. De stand der winteraardappelen is he den zoo gunstig, dat men een zeer belang rijken oogst kan verwachten. Geen won der, dat vele telers zich na de ervaringen van verleden jaar zeer ongerust maken over de gevolgen van een onvoldoende af zetmogelijkheid. In Friesland hebben ze ven algemeene organisaties op het gebied van landbouw en handel een commissie gevormd, die het vraagstuk van den aard- appelafzet aan een nauwgezet onderzoek heeft onderworpen. Deze heeft thans haar meening over de maatregelen, die getrof fen dienen te worden, ter kennis gebracht van de autoriteiten, die de regeering van advies moeten dienen over dit vraagstuk, en van een kleine commissie, die door de drie centrale landbouw-organisaties be last is hierover voeling te houden met de regeering. De commissie heeft er met klem op aangedrongen, dat de meest mogelijke spoed zal worden betracht bij het nemen van maatregelen. De ellende, waarin de Friesche kleibouwstreek en andere gebie den, die voor een groot deel op den aard- appelverbouw als bestaansbron aangewe zen zijn, dreigen te verkeeren, zou niet te overzien zijn, als niet onverwijld werd ingegrepen. Inmiddels heeft de regeering haar voornemen kenbaar gemaakt om de aardappelen tot crisisproduct te verkla ren, zoodra de wijziging der Landbouw- crisiswet zou zijn aangenomen, hetgeen thans geschied is. ONGELIJKE BEHANDELING. In de Arbeidsmarkt, orgaan van den Ned. Werkloosheidsraad, wordt gerapporteerd: Van verschillende zijden kwamen er klachten van Nederlandsche arbeiders in Duitschland, die moeilijkheden ondervon den. In de meeste gevallen werden deze moeilijkheden veroorzaakt door het ingrij pen van niet-officieele overheidsorganen, zooals partij:-instanties of commissaris sen der N.S.D.A.P. Niet zelden werd een druk 'op werkgevers uitgeoefend om Ne derlandsche arbeiders te ontslaan Van de Nederlandsche arbeiders in Duitschland zijn in sommige industrie gebieden nog slechts ongeveer 15 pro cent aan het werk; in andere streken bedraagt dit 30—40 pet. In den landbouw is het percentage der Nederlan ders, dat werk heeft, het hoogst (8090 pet.); zij, die werkloos zijn in den land bouw, zijn óf ongeschikte óf onwillige werkkrachten. Indien men in aanmerking neemt, dat het aantal Nederlandsche ar beiders in Duitschland nog slechts ruim 20.000 bedraagt, waarvan meer dan de helft zonder werk is, springt wel het on derscheid van de positie met de Duitsche arbeiders in Nederland in het oog. Naar schatting zijn er in Nederland plm. 70 k 80.000 Duitsche arbeidskrachten, die zoo goed als allen geregeld werk hebben en hier ongestoord kunnen werken. Men is geneigd zich af te vragen, of dit zoo maar moet blijven voortduren. Mulo-examen te Goes 26 Juli 1933. Geslaagd voor B-diploma: G. Slotema en W. M. de Krijger te Colijnsplaat; J. Maas te Kats. Voor A-diploma: A. D. Koole en J. W. Minderhoud te Vlissingen; P. v. d. Wiele, J. Tielkemeijer en G. Antonisse te Goes; J. D. Blok te Kapelle, F. L. Stoutjesdijk en I. J. van Houdt te St. Annaland; R. M. Ornée en I. G. Geluk Tholen; Ph. L. v. Gorsel te Oud-Vossemeer; S. S. Dronkers te Poortvliet; H. P. J. de Koster te Colijnsplaat; W. Flissebaalje, Chr. Jon- gepier, J. de Munck, M. G. Boddaert, A. Griep, E. B. Mulders, A. H. Romp, allen te Middelburg; F. v. d. Hoo te Zierikzee. Landdag der Ned. Chr. Radio-Vereen. APELDOORN. De eerste nationale land dag der Ned. Ghr. Radio-vereeniging wordt heden te Apeldoorn gehouden op het feestelijk versierde terrein Berg en Bosch der gemeente Apeldoorn. Aanwezig zijn circa 55.000 personen. De landdag is te elf uur geopend met vaandelgroet, ba zuingeschal en tromgeroffel. Daarna ging de voorzitter, Mr. A. v. d. Deure, voor in gebed en 'verwelkomde de aanwezigen. De Minister van Binnenlandsdhe Zaken, Mr. J. A. de Wilde, getuigde van de be langstelling der regeering voor dezen landdag. De burgemeester van Apeldoorn, sprak als voorzitter van het eere-comité dén wensoh uit, dat van dezen landdag veel zegen moge uitgaan. Telegrammen werden gezonden aan H. M. de Koningin en aan den minister-president Dr. H. Colijn. Aan de Internationale Radio-Unie werd een telegram gezonden, waarin er op werd aangedrongen 'het recht van Nederland op de lange golf te erkennen en zooveel mo gelijk veilig te stellen. Hierna sprak Ds. L. J. van Leeuwen te Den Haag. Onder de aanwezigen bevon den zich oud-minister Donner, allerlei le den van den Radio-raad, een vertegen woordiger van den directeur-Generaal der P. T. T. enz. Medewerking werd verleend door 125 Ghr. zangvereenigingen, 55 Ghr. muziek gezelschappen, het N. C. R. V.-orkest, de Amsterdamscshe orkestvereeniging en de Kon. Ned. Marinekapel. Alles verliep in goede orde. De politie had uitgebreide maatregelen genomen. AMERONGEN. Gisteravond te 7 uur had op den Rijksweg een ernstig motoron geluk plaats. De heer G. H. H. K. uit Zeist raakte toen hij met groote snelheid reed, bij het nemen van een bocht het stuur kwijt en sloeg tegen een boom De 22-jarige duorijder G. v. "V., even eens uit Zeist, werd doodelijk gewond op genomen. Hij is kort daarop overleden. K. werd ernstig gewond naar het zie kenhuis overgebracht. AMSTERDAM. Hedenmorgen te 10 uur is het K.L.M.-vliegtuig „Rijstvogelvan Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich 5 passagiers, waar onder 1 voor Batavia. Er wordt 234 K.G. post meegenomen. OSS. Door onbekende oorzaak is he denmorgen brand ontstaan in de machi nekamer van de fabriek der fa. Kamp huis Loosbroek. De brandweer, die spoe dig ter plaatse was, slaagde er in een na bijgelegen houtloods te behouden. BOMBAY. De Indische regeering heeft 4 bataljons Britsche troepen naar de Noord-Westelijke provincies gedirigeerd, waar onder eenige stammen een opstand is uitgebroken. Slotzitting economische conferentie. Dr Colijn zeer teleurgesteld. LONDEN. Hedenmorgen te 10 uur is de Economische Wereldconferentie voor de laatste maal in plenaire zitting bijeen gekomen. LONDEN. In zijn slotwoord in de slot zitting van de economische wereldconfe rentie verklaarde de leider van de Neder landsche delegatie, dr Colijn, dat er geen reden is om zichzelf geluk te wenschen met de resultaten van deze conferentie. Ze zijn hoogst teleurstellend en een reactie er op zou zeer wel kunnen zijn een ver ergering van den toestand. In tal van landen is in het verleden reeds gebleken, dat de toestand na een mislukte conferentie erger werd. Spr. heeft vroeger reeds herhaaldelijk gewaarschuwd en de feiten hebben Spr. in het gelijk gesteld. Ook nu weer zal hij het gelijk aan zijn kant hebben, tenzij er een onverwachte wending in den toestand komt. Mogen zij, die thans bijeen zijn, niet voorgoed gescheiden worden. Spr. is niet zonder hoop, dat iets zal kunnen wor den gedaan, ook buiten de conferentie, als gevolg van de hier gevoerde onder handelingen. De conferentie zelf heeft echter niets bereikt. Ook de Engelschman Neville Chamber lain verklaarde zeer teleurgesteld te zijn. PHILADELPHIA. Te Philadelphia zijn 12 personen overleden tengevolge van het gebruik van ondeugdelijke likeuren, door smokkelaars verschaft. Het is be kend dat meerderen van deze likeuren hebben gebruikt, zoodat men vreest, dat nog meerdere slachtoffers zullen volgen. Het is wel zoo goed als zeker, dat twee der aangetaste personen blind zullen wor den. NEW YORK. Generaal Balbo deelde mede, dat het Italiaansche vliegeskader, indien de omstandigheden gunstig zijn, reeds Vrijdag over de Noordelijke route rechtstreeks naar Ierland zal vl'egen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3