Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws gemaakt bij 'het onderzoek in de afdeelin- gen, en de bezwaren der commissie van voorbereiding, tevens bevatten het ant woord dat minister Oud daarop schrif'te lijk heeft gegeven. Ook zijn er in opgenomen de vragen, die de commissie van voorbereiding in een mondelinge bespreking met den minister, welke Vrijdagavond j.l. heeft plaats geha en bijna drie uur duurde, heeft gesteld. De antwoorden van minister Oud worden mede vermeld. Het oorspronkelijke ontwerp moet be langrijk gewijzigd zijn. De minister zou aan vele bezwaren uit de practijk zijn tege moet gekomen. De financiëele moeilijkheden van Zaandam. Naar van betrouwbare zijde vernomer wordt, staat de regeering op het stand punt, dat, indien de raad der gemeen t Zaandam mocht volharden in haar weige ring de gemcente-begrooting te wijzigen dn den door de regeering gewenschten zin. het geval aanwezig is van artikel 144 voorlaatste lid der Grondwet. Voor het geval lan deze grove verwaarloo-zing van de huishouding zou reeds een ontwerp van wet aan het departement van bin nenlandsche zaken in gereedheid zijn ge bracht. Art. 144 voorlaatste lid van de Grond wet luidt: „Wanneer de regeling en het bestuur van de huishouding eener gemeente gro velijk worden verwaarloosd, kan ecne wet de wijze bepalen, waarop in het bestuur dier gemeente, met afwijking van hel eerste en tweede lid van dit artikel, wordt voorzien." In het eerste en tweede lid van het arti kel is bepaald, dat aan den raad de rege ling en het bestuur van de huishouding der gemeente wordt overgelaten en dat de raad de verordeningen maakt, die hij in 't belang der gemeente noodig oordeelt. De gemeenteraad wordt, bij toepass'n van artikel 144 an de Grondwet, derhalve bij de wot als hoofd der gemeente af ez 1 Dit is in verleden slechts twee maal ge schied. Bij de wetten 'van 2 Febr. 1895 (Stbl. 15 en 16) is alinea 4 van artikel 144 der Grondwet toegepast voor de gemeen ten Opsterland en W©stellingwerf (Fr.). Deze wetten voorzagen in de uitoefening van de aan den gemeenteraad ontnomen, bevoegdheden door een regeeringscommis- saris. Aan de N. R. Crt. wordt nog gemeld: Het is de laatste dagen aan den politie leen hemel van Zaandam veel helderder geworden dan het langen tijd is geweest en het ziet er naar uit, of nu de oplossing van de moeilijkheden niet ver meer af is. B. en W. zelf hebben het voorbeeld gege ven door terug te komen op het onzalige besluit van den raad om het tafellaken tusschen de regeering en de gemeente door te snijden. De „burgerlijke" leden hebben een pen sioenaftrek van 3/4 pet. voor de weduwen en weezen der ambtenaren en werklieden voorgesteld. Terwille van de oplossing zou men aan die zijde dan wel bereid zijn met do door B. en W. voorgestelde straatbe- lastlng mee te gaan. Ook bij de sociaal-democraten is een streven tot toenadering waar te nemen; aan die zijde wordt thans overwogen een bemiddelingsvoorstel aan te bieden, door in plaats van 354, 2 pot. premieaftrek op de salarissen toe te passen. WARM WATER, met nachtstroom of gas, voor keuken of bad. Installateur. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Waterschappen. Bij K. B. zijn benoemd: a. tot gezworene van den Nieu- we-Annex Stavenissepolder A. van der Slikke te Stavenisse; b. met 1 Aug. tot ge zworene van den Anna-Mariapolder M. G. van Wingen te Rilland-Bath; c. met 1 Aug. tot gezworene van den Van Wuyck- huisepolder H. Wolfert te Hoek; d. tot gezworene van den Westkerkepolder A. W. Kloet te Wolphaartsdijk. Bij het zwemmen verdron ken. Woensdagnamiddag is in de Isabel- lehaven onder de gemeente Philippine ze kere K. B., 19 j., student, afkomstig uit Eecioo, bij het zwemmen verdronken. Na eenige uren dreggen is het lijk van B., die bijna of niet zwemmen kon, opge haald. Vreemdelingenverkeer. Met de Prov. boot Bresken3-Vlissingen werden hedenmorgen overgezet 1U60 vreemdelingen en 71 auto's. Aangehouden. Dezer dagen verscheen bij een caféhouder te Philip pine een persoon, die den caféhouder een Jjcdrag van f 9 ter leen vroeg, voorgeven de een schuld te moeten vereffenen en daarvoor geen Hollandsch geld te hebben. Hij gaf daarvoor een in zijn bezit zijnd rijwiel in onderpand waarop het geld hem werd verstrekt en de man vertrox. Hij zou denzelfden dag nog terugkomen om het geleende geld terug te geven. Aan gezien de man niet verscheen kreeg de caféhouder achterdocht en stelde hij zich in veroinding met de politie. Een onder zoek werd ingesteld waarbij bleek, dat in Breskens een zoo goed als nieuw rijwiel was ontvreemd en wat later het rijwiel bleek te zijn dat in het bezit was van den caféhouder. Onder de gemeente Breskens werd een man aangehouden afkomstig uit Watervliet (B.), die bij de politie in Bel gië minder gunstig bekend staat en reeds herhaaldelijk is veroordeeld wegens dief stal van fietsen enz. Bij confrontatie her kende de caféhouder den man al» zijnde dengene die het geld ter leen had ge vraagd en gekregen. Ontkennen was nu niet meer mogelijk. Bij een in België in gesteld onderzoek bleek dat de man nog meerdere vonnissen ten zijnen laste heeft. Hij is aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld. Goes. Een jubileum. Heden her denkt de heer Adr. Sinke, wonende te Kloetinge, den dag, dat hij vóór 25 jaar m dienst trad bij de firma Oosterbaan en ie Gointre, alhier. Reeds vanmorgen mocht hij zich verheugen in de belang stelling van patroon, collega's en an deren. Vlissingen. C. K. W. O. Dinsdagavond hield het comité van bovengenoemde ver- eeniging een vergadering in het gebouw der G. J. M. V. onder voorzitterschap van dhr J. Marijs, teneinde het winterprogram vast te stellen. In verband met het 5-jarig bestaan, be sloot het comité 27 en 28 Sept. a.s. een feestavond te houden, op welken avond zal worden opgevoerd, het historisch meesterwerk van Maurits van Wagen voort: „Het huwelijk van een Oranje-prin- ces". De tweede avond zal in October gehou den worden, waarbij ds Bik, Luthersch predikant te Enkhuizen zal optreden. In November zal de film „Nathan de Wijze" worden vertoond, vermoedelijk in de Nieuwe Kerk. De vierde avond, die gehouden zal wor den in Januari zal vermoedelijk een Afri- kaansche avond worden. In Maart hoopt Ds Straatsma, Hervormd predikant te 's-Gravenhage, op te treden, terwijl ten slotte in April een feestavond zal worden gehouden. Axel. Vervolg Raadsverslag. Door de heeren C. Hamelink, L. P. Ortelé en B. Seghers was een schrijven ingezonden van den volgenden inhoud: Ondergeteekendcn, allen leden van Uwen Raad, nemen de vrijheid U voor e stellen de steunregeling voor werk- lOoze arbeiders(sters) te wijzigen als volgt: In art. 6: de steun zal ten hoogste be dragen: a. voor gehuwden en ongehuwde kost winners f8 per week, benevens f0.75 per week per gezinslid boven twee personen tot een maximum van 8 personen; b. voor kostgangers f6 per week; en in art. 19 ten hoogste: a. voor gehuwden en ongehuwde kost winners f 7 per week benevens f 0.75 per gezinslid boven twee personen tot een maximum van 8 personen; b. voor kostgangers f5 per week. Voorts in art. 9 en artikel 20 genoemd bedrag van f 12 te wijzigen in: a. voor fabrieks- en bouwvak- en alle daarmede gelijk te stellen arbeiders f 18; b. voor landarbeiders f 13.50. Dhr C. Hamelink, S.D., merkt op, dat helaas in den vorigen raad de steun aan merkelijk is verlaagd, zelfs zoo, dat van het weinige, dat onze werkloozen heb ben, nog een groot stuk is afgenomen, zoodat nu de menschen van alles te kort hebben. De loonnorm voor alle ar beiders is toen te laag gesteld, en ook in omliggende plaatsen is de steun heel wat beter dan hier, bijv. in Neuzen waar het is f 10 met f 1 per kind. Ook kan spreker er zich niet mee ver eenigen, dat Ged. Staten niettegenstaan de de groote verlaging van steun, nu toch nog aandringen op belastingverhoo- ging, wat zelfs niet noodig is, als de steunnormen niet worden verhoogd. Door het komen in de derde klasse der gemeentefondsbelasting hebben we f2000 meer; er is ook nog een post van onvoorzien op de begrooting van f3000 en als dit geld werd gebruikt voor werk- loozenzorg, komt hierbij de toeslag van het rijk, wat ruim voldoende is, om den voorgestelden hoogeren steun aan onze menschen te geven. De voorz. merkt op, dat het niet ver standig zou zijn om den geheelen post onvoorzien op te nemen. Ook zal het be drag uit de fondsbelasting niet zoo groot zijn als is geraamd. Dhr A. P. de Ruijter, A.-R., deelt mee namens de Antirev. fractie, dat ze, aan gezien er geen nieuwe gezichtspunten zich voordoen, het besluit in de vorige vergadering genomen, wenscht te hand haven. Het voorstel in stemming gebracht, wordt met de stemmen van de voorstel lers voor, verworpen. Bij de rondvraag vraagt dhr Verschel ling of het B. en W. bekend is, dat uit de vergaderingen van de steuncommis- sie gesproken wordt op straat, en zoo ja, wat B. en W. hiertegen denken te doen. De voorz. antwoordt: officiéél was ons dit niet bekend. Nu wel. We zullen het onderzoeken, noemt u feiten I Dhr Verschelling: de heer Ortelé (lid van den raad) doet dit, en zet de men schen op tegen leden van den raad, die in deze commissie zitten. De Burgemees ter zegt een onderzoek toe. Dhr de Feijter vraagt, daar er nu een kabel loopt van de PZEM langs het fort enz., of de menschen nu op het net kun nen aansluiten. Neen, antwoordt de voorz., dit is een hoogspanningskabel. Bij onderzoek bleek dat slechts één bewoner zich wilde aan sluiten. Dhr 't Gilde vraagt of B. en W. er zeker van zijn, dat bij het bouwen van de Maréchausséekazerne gewerkt wordt vol gens het bestek. Hij raadt B. en W. aan eens een oogje in het zeil te houden en goed toe te zien. Spr. is van oordeel, dat een minder soort hout is gebruikt, dan is voorgeschreven. De voorz. merkt op, dat de gemeente opzichter het vertrouwen heeft en nog niet gebleken is, dat hij in zijn plicht tekort schiet. Een onderzoek zal worden ingesteld. Hierna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waddinxveen, W. J. van Lokhorst te Hilversum. Bedankt voor Hiliegom, J. G. Neele- man te Pernis. Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te Delft, W. M. Nieuwen- huize, cand. te Vlissingen. Alg. Synode Ned. Herv. K e r k. In de zevende zitting is behandeld en vastgesteld de missive aan de kerke raden van nalatige gemeenten ten op zichte van de betaling der achterstallige quota, tot verzending waarvan in een vo rige zitting was besloten. .nan de orde is nu een motie van de classis Emmen betreffende de vervulling van vacaturen in den Raad van Beheer. In de motie wordt de wenschelijkheid uit gesproken, om in den Raad van Beheer vertrouwensmannen van de predikanten te benoemen. Ze wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is het bericht van dr G. Sevenster te Boxum inhoudende aanne ming van zijn benoeming tot kerkelijk hoogleeraar te Leiden. Dr Sevenster zal misschien niet binnen den voorgeschreven tijd zijn inaugureele oratie kunnen hou den. Hem wordt bij voorbaat dispensatie verleend. Het moderamen der Synode zal verder overeenkomstig de voorgeschreven bepalingen de aangelegenheid van ambts aanvaarding enz. afdoen. Hierbij komt ook ter sprake het bezwaarschrift van M. J. Vermeer te Doetinchem tegen deze hoogleeraarsbenoeming en tegen de toela ting van predikanten, die leeringen ver kondigen in strijd met Gods Woord. Op voorstel van den president wordt het be zwaarschrift voor kennisgeving aangeno men. De heer Van Dingstee brengt rapport uit over een klacht van W. v. d. Wal te Elahuizen betreffende geschillen met den Kerkeraad. Klager is bezwaard over de aanneming van personen, die volgens hem van onchristelijken wandel zijn en over z.i. onjuiste handelingen van Kerk voogden en Kerkvoogdijen. Naar het oor deel van de rapporteerende commissie is het stuk aan het verkeerde adres gericht, want er blijkt niet uit, dat klager zich reeds tot het Classicaal Bestuur heeft ge richt. Overeenkomstig de conclusie van 't rapport wordt besloten, het stuk voor kennisgeving aan te nemen. De rest van den dag is aan commissievergaderingen besteed. Candidate n-o v e r v 1 o e d. Het getal der candidaten in de Geref. Ker ken, die nog geen beroep hebben ontvan gen is gestegen tot 71. Goes. Op 28, 29, 31 Juli en 1 Aug. wordt in de Prins van Oranje te Goes gehouden het schriftelijk examen voor Waterbouw kundig opzichter, vanwege het Zeeuwsch Technisch Instituut. De commissie belast met vorengenoemd examen bestaat uit: a. Commissie van Toezicht: Ir. N. v. Spanje, hoofdingenieur van den Rijkswa terstaat te Goes; Ir. P. L. Israël, ingenieur van den Provincialen Waterstaat te Goes; Mr. J. H. M. 'Stieger, lid van Gedep. Sta ten van Zeeland te Goes. •b. Examencommissie: W. H. J. van der Hooft, 'directeur Zeeuwsc'he Beton Mij. te Kloetinge, voorzitter; Ir. L. A. L. Ha mers, ingenieur van den Rijkswaterstaat te Goes; Ir. C. Reedijk, ingenieur van den Provincialen Waterstaat te Goes; Ir. 'M. W. Welleman, electrotech. ingenieur, Krabben-dijke; P. Goedbloed, inspecteur van bouw- en woningtoezicht 's-'Gran en- hage; Docts. A. J. C. Nordlohne, leeraar R. H. B. S. te Goes; <C. Baggerman, teohn. ambt. van den Rijkswaterstaat, Vlissin gen; T. Huisman, teohn. ambt. van den Rijkswaterstaat, Sas van Gent; R. D. Fa- her, teohn. ambt. van den Rijkswaterstaat, Zierikzee; F. G. C. Rothuizen, directeur van Gemeentewerken te Goes; P. Wilschut, leeraar Ambachtsschool te Goes; M. W. v. d. Weert, architect te Goes; W. Bierens, oud-architect, burgemeester van Kapelle; P. Kakebeeke, leeraar Ambachtsschool te Goes; J. Melse, leeraar Nijverheidsscholen te Goes; J. v. d. MeulenBosnia, leeraar Ambachtsschool te Goes, secretaris. Plaatsvervangende leden: Ir. A. Rot huizen, bouwkundig ingenieur te Middel burg; P. L. Bolier, oud-hoofdopzichter van den Polder Walcheren te Middelburg; J. Pouwer, techn. ambt. Prov. Waterstaat te Goes. Vakschool voor meisjes. Gisteren had de uitreiking der getuig schriften aan de geslaagden van de Vak school voor meisjes plaats. De wnd.-voorzatter, Mr. Ph. R. Hugen- holtz, verwelkomde allen, o.a. wethouder Mr. Goedbloed als vertegenwoordiger van B. en W. Mr. Hugenhol'tz wees op het bijzondere feit, dat de school dit jaar 15 jaar be staat. 1 Mei 1918 werd de school geopend, in een paar lokalen van de oude Am bachtsschool, terwijl do keuken in t gast huis was ondergebracht. Daarna ging men naar 'het gebouw van de Nat. Bank aan de Beestenmarkt, doch de keuken bleef in het gasthuis en er moest ook in het gebouw van de Breede Watering een cursus ondergebracht worden. Een vol gende verhuizing was naar het toenmalige gebouw van de Warenkeuring, dat thans nog in gebruik is, maar toen in heel an deren toestand verkeerde. Geleidelijk wer den veranderingen en verbeteringen aan gebracht en tenslotte kon de geheele school, met medewerking van het gemeentebe stuur, in dit eene gebouw ondergebracht worden. Ook daarna werden nog verbeteringen en uitbreidingen aangebracht, o.a. elec- trisch licht en er zijn nog verdere plan nen, b.v. voor een centrale verwarming. De school groeide regelmatig: begonnen werd met 34 leerlingen; na 5 jaar wat dit 70 en nu zijn er ongeveer 120, met ver schillende buitencursussen, zoodat een zeer groot gebied bestreken wordt. Spr. brengt voor dezen groei hulde aan de lei ding, in het bijzonder aan de tegenwoor dige directrice, mej. Weststeyn, die 1 Sept. a.s. 10 jaar deze functie vervult, en aan de school steeds haar beste krachten gaf. Spr. wees er vervolgens op, dat de toe stand door de groote bezuinigingen van regeeringswege, er voor de school niet ge makkelijker op wordt, doch hij sprak de hoop uit, dat de kwaliteit van het onder wijs er niet door geschaad zou worden. De directrice, mej. Weststeyn, reikte vervolgens de 'diploma's uiit en daarna, aan de hieronder genoemde leerlingen, de Ochtman-prijzen, die elk jaar beschikbaar gesteld worden voor hen, die zich door ge drag en vlijt onderscheiden hebben. Dat waren: Jenny de Visser, Beb Gunst, Annie v. d. Zee, Arentje Deurlo, Leuntje Rot tier, Els Beth, Marie Versohure en Goos Beloijs. Spr. wees er op, dat, nu de voorberei dende cursus slechts twee jaar mocht duren, vooral dat „voorbereidend" nog meer zijn werkelijke beteekenis krijgt. Zij vond hot daarom verblijdend, dat velen bleven om het onderwijs verder voort te zetten. De toekomst voor hen, die de school ver laten, is niet bemoedigend. Het zal moei lijk vallen werk te vinden, doch zij raadde aan, zonder op belooning te letten, in elk geval bezigheid te zoeken. Eens zou er toch wel weer werkverruiming komen. Mr. Goedbloed wees de geslaagden op de gelijkenis der wijze en dwaze maagden, en raadde haar aan steeds de lampen ge vuld 'te houden, dat is, steeds zijn plicht te doen, zich dienstbaar te maken voor den naaste. Spr. wenschte het bestuur ver volgens geluk met 'den grooten groei in de achterliggende vijftien jaar, verzekerde, dat B. en W. aan de school steeds gaarne hun medewerking verleenen, en besloot met zijn beste wenschen voor de komende cursussen en zijn complimenten aan de geslaagde leerlingen. De voorzitter sprak hierna nog een be moedigend woord tot de leerlingen, die nu, van de theorie in de practijk komen, uitte zijn dank aan Mr. Goedbloed voor diens woorden en sloot daarna deze geanimeer de samenkomst. Geslaagd te Rotterdam voor de hoofdacte de heeren J. Koppejan te Me- liskerke en J. Lampert te Vrouwepolder. Geslaagd voor notarieel examen deel I: P. W. M. Stieger te Goes. Mulo-examens fe Goes. 24 Juli 1933 zijn geslaagd: F. van Anraad, C. D. Boutens, J. J. Brandenburg, W. Goossen, J. Krug, H. E. Lagaaij, J. Mali- paard van Vlissingen; M. Loof, D. v. d. Ouden, A. v. Wijck, J. P. v. Wijck, van Terneuzen; J. do Pooter van Zaanslag; A. L. Ruijtenburg van Axel; J. H. N. Naere- bout van Zierikzee; A. de Kam van Grijps- kerke; P. Wisse van Aagtekerke; J. A. Watt ez, A. C. Wal'land, W. C. P. Schip pers, M. H. Pots, J. Huysman, J. P. v. Hercules van Middelburg; A. P. v. d. Havo van Kapelle; M. C. Hage van St. Laurens. Dinsdag zijn geslaagd: P. Brouwer te Middelburg voor B diploma; M. J. M. O'tte; S. de Ridder; J. H. Rodenhuis; F. v. d. Vies; G. N. Davids; M. W. Post te Vlissingen; J. J. Bouoman 'te Kloetinge; J. J. v. d. Moer te Middelburg; C. de Jonge; J. C. de Graag; W. A. de Jonge; J. L. Reijerse; P. N. F. Verstrenge; E. Visser te Goes; J. Blok; J. Buyze te Hoek; J. A. v. d. Sande; K. J. v. Drongelen te Axel; C. J. Udo; A. C. Brakman te Ter- neuzen; W. J. v. d. Hooft te Zaamslag; P. v. Beveren te Hansweert voor A-dipl. U. L. O. K o r t g e n e. Naar we ver nemen, zijn ook dit jaar, evenals de vorige jaren, alle candidaten van de U.L.O te Kortgene voor het M.U.L.O.-diploma ge slaagd. Voor het B-examen slaagden: mej J. J. de Krijger te Colijnsplaat en de 'heeren J. Maas te Kats en G. Slotema te Colijns plaat. Voor het A-examen slaagde boven dien mej. H. P. de Koster te Colijnsplaat. Voor de Rijkskweekschool 2e klas slaag de mej. H. P. de Koster te Colijnsplaat. Voor de Ghr. Kweekschool le kl. slaag de mej. A. E. Contant te Colijnsplaat. Een enkel examen loopt nog. De bezuiniging op de Kweekschoolopleiding. Drie we ken geleden is er van het Ministerie van Onderwijs een brief uitgegaan naar de besturen van de bizondere kweekscholen om reeds met den aanvang van den cursus, Sept. 1933 dus, deze scholen, die in verreweg 't grootste deel vierjarig zijn, te veranderen in driejarige en waar bij als stok achter de deur subsidie-ont houding genoemd werd. Voor de open bare kweekscholen was een dergelijke omzendbrief natuurlijk niet noodig, die kon men zonder vorm van proces zelf in het Bezuidenhout dezelfde amputatie laten ondergaan. In de kweekschoolwereld, zegt het „Vaderland" werd hierdoor een vrij hevige beroering gewekt, om het plotse linge, onvoorbereide van den maatregel. Reeds aangenomen leerlingen zouden te ruggestuurd worden, voor groepen leer lingen moest een andere bestemming worden gezocht, leerplannen en lesroos ters moesten plotseling algeheele herzie ning ondergaan, een deel der leeraren zou met September niet meer noodig zijn en op korten termijn wachtgelder wonden, de anderen zouden na de zomer- vacantie wellicht vakken moeten docee- ren, waarvan ze nooit eenige bijzondere studie gemaakt hadden; kortom de om vang en de aard der gevolgen voor de ruim honderd kweekscholen waren in dien korten tijd niet te overzien. Geluk kig bereikte een gerucht ons, dat ver moedelijk de termijn van ingang van het besluit verschoven is tot September 1934 het plotselinge is er dus af en er is ruim een jaar om deze zaak van alle kanten te beschouwen. De bezuiniging, die in een dergelijken maatregel gelegen is, willen we hier bui ten bespreking laten, we willen alleen de paedagogische zijde ervan bezien en na gaan, of hier geen vitale belangen ge raakt worden, die toch, ook volgens den minister waarschijnlijk gered moesten worden. En dan kunnen wij wel terstond vaststellen, dat opnieuw in consensu èn uit didactisch èn uit paedagogisch oog punt een opleiding tot onderwijzer in drie jaren verwerpelijk is, als zijnde te kort. Kweekscholen zijn vakscholen, en als dergelijke scholen driejarig worden, dan is 'teerste jaar noodig om de leer lingen, die van zeer verschillende in richtingen komen U.L.O.-scholen met ongelijke leerplannen, derde klassen H.B. S., enz. van groote verscheidenheid tot eenheid te brengen; het laatste jaar het derde is grootendeels noodig voor de voorbereiding voor het examen, zoo dat alleen het middelste jaar overschiet voor de practische vorming, een waarlijk te korte tijd. Bij de vierjarige kweek school is het tweetal jaren voor de op leiding in de practijk toch al gering. Hoe zullen verder de kunstvakken, zang, bespelen van een instrument, handen arbeid, teekenen in de driejarige school, tot hun recht komen? En lichamelijke oefening, nuttige handwerken voor meis jes? Waarbij dan nog voor de meeste bizondere kweekscholen, Bijbelsche ge schiedenis, geloofsleer en kerkgeschiede nis, komen? Grondige, bezonken kennis, zoo noodig voor de leerkrachten der la gere school, omdat deze zelf weer onder wijzen moeten, kan onmogelijk aange bracht worden. Men zal de kweekscholen zoo maken tot volksuniversiteiten k pe tit pied, voor de rijpere jeugd. Een groote factor in de kweekschool opleiding is de sfeer, waarin daar ge werkt wordt en waarin de leerlingen daar ademen. Deze sfeer moet, als ze goed is, doortrokken zijn van liefde voor het kind en zoo tot beroepsliefde voeren. Een tijd van drie jaren, grootendeels ge wijd aan inpompen van al de parate kennis ,die de onderwijswetgeving van den onderwijzer verlangt, is daarvoor be slist onvoldoende, is nauwelijks in vier jaar te verkrijgen. En juist voor de vak school is die sfeer een eerste vereischte. Dan de leeraren. Van dezen mag aan een kweekschool toch wel gevraagd worden, dat zij de leerstof ten volle beheerschen. Bij een driejarigen cursus zal de combinatie van vakken in één hand nog grooter worden dan zij reeds is. Er bestaan eenige driejarige kweek scholen o.a. te 's-Gravenhage en Utrecht. Hier is de proefneming geslaagd, kon ze ook slagen, omdat een voldoend aantal ongeveer gelijkwerkende U.L.O.-scholen een zoo groot aantal leerlingen opleverde, dat selectie kon toegepast worden. Maar voor kweekscholen van dit type is de bestaansmogelijkheid over 't algemeen in ons land zeer gering. De „streekkweek- scholen" heben te weinig goed ingerich te U.L.O.-scholen achter zich, om 't zelfde resultaat te verkrijgen. Daardoor wordt de gelegenheid voor zeer vele leerlingen van het platteland, nu zij 15 jaar moeten zijn en de hoogte van het M.U.L.O.- diploma bereikt hebben, practisch afge sneden. En juist het platteland heeft al tijd verreweg de meeste leerlingen voor de opleidingsscholen geleverd, en gemid deld, die met den meesten aanleg en ar- beidslust. De maatregel druischt regel recht in tegen de belangen van 't platte land. De kweekschoolopleiding is voor ons volksonderwijs van de hoogste beteeke nis, omdat zij voor eenige opeenvolgende geslachten doorwerkt. De vijfjarige kweekschool uit de wet- De Visser blijft nog steeds het ideaal voor de onderwijzersopleiding, daarbij verdwijnen alle bezwaren, hierboven ontwikkeld tegen het driejarige instituut. Wij aanvaarden gaarne, dat deze vijf jarige kweekschool op het oogenblik tot de pia vota behoort, maar dat de wet gever dan als standaardtype de vier jarige kweekschool handhave en niet deze zoo verminke, dat het overblijvende deel geen waarachtig krachtig leven meer mededeelen kan aan ons volk. S. A. - man door veront waardigd Venlonaar afge ranseld. Toen zekere G. uit Venlo met zijn auto van 'n plezierreisje uit Duitsch- land terugkeerde, werd hem door een S. A.-man aan het grensstation K&ldenkir- chen, nabij Venlo, bevel gegeven „even" te wachten. De S.A.-man ging naar binnen en liet niet minder dan drie kwartier op zich wachten. Begrijpelijkerwijze was C. niet weinig verontwaardigd, toen de S.A.-mw

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2