Tegen zonnebrand Parol EERSTE BLAD. DONDERDAG 27 JULI 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 252 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchóque en Girorokoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Tclof. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 1)eZeeuw Abonnementsprijs l 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mododoolingon 00 cont por regel. Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Neutraliteit en Zondagsrust. 't Is waarlijk niet onze schuld, dat wij nog eens dit onderwerp moeten aanroe ren. Aan hen, die tegen „neutrale" organi satie ook op maatschappelijk gebied 'be zwaar hebben en die ook hier in „isole ment" d.w.z. in het vasthouden aan en het voortbouwen op eigen beginsel kracht willen zoeken, wordt steeds verweten, dat ze sectarisch zijn en dat zij de eenheid van ons volk breken. En toch is het omgekeerde het geval. Dat is nu weer in enkele dagen tijda tweemaal te Middelburg gebleken. De vorige week vergaderde daar de af- deeling van den Kon. Nederl. Midden standsbond, naar het heet een neutrale of wil men algemeene organisatie, waarin plaats is voor middenstanders van alle richtingen, óók voor hen, die met de eischen van het Woord Gods rekening wenschen te houden. Het vorig jaar heeft de landelijke orga nisatie een actie gevoerd voor beperking van de Zondagsrust en het openstellen van winkels op Zondag. Met de principieele bezwaren van een groot deel der leden werd daarbij geen rekening gehouden. Ook namens hen werd gevraagd de mogelijk heid van meerdere ontheiliging van den Dag des Heeren. In Middelburg ging het niet anders. Ondanks het feit, dat door sommige leden principieele bezwaren werden ge opperd, werd toch door het 'bestuur met kraoh't aangedrongen op bet voeren van een actie om des Zondags de winkels ge opend te krijgen. 'Niet, zooals de voorzitter betoogde om de principieele tegenstanders onaange naam (te zijn. Heelemaal niet. Als deze leden zich slechts schikken en hunne be ginselen, wat dit punt betreft, terzijde stellen, dan is immers alles in orde! De Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer, eveneens een alge meene organisatie, volgde 'dit voorbeeld. Deze organisatie besloot een adres aan den Gemeenteraad te richten, waarin ge vraagd wordt de mogelijkheid te openen, dat de winkels des Zondags geopend kun nen zijn. Ook hier een streven om wel te rékenen met de belangen van de Zondagsrei zigers, die wel eens een sigaret of een prentbriefkaart willen koopen, maar niet met 'de principieele opvattingen van een deel der leden. De Mid-d. Grt. juicht uit den aard der zaak deze actie toe. Dit orgaan stelde zelfs vast, dat er niets tegen -k a n zijn, 'dat het sluitingsgebod wordt opgeheven. M.a.w. wie er dan 'toch tegen is, handelt onlogisch en onredelijk. Hij; meent principieele be zwaren te hebben, maar dat kan niet, tenzij hij wil gerekend worden tot de kortzic'htigen die voor de eischen van bet leven geen oog hebben. Wij gaan 'hierover niet debatteeren. Maar vestigen alleen op deze twee spre kende feiten 'de aandacht van hen, die zich 'interesseeren voor de vraag of in de z.g. neutrale of algemeene organisaties ook plaats is voor hen, die hun 'Christen zijn willen beleven. De razzia op de treinen in Duitschland. Naar Wolff meldt heeft de doorzoeking van de treinen en auto's Dinsdag aller wegen, maar vooral in het Oosten des lands, groot succes gehad. In het belang van het onderzoek heeft de geheime Staatspolitie nog geen cijfers van inbe slagnemingen of arrestaties gegeven, maar de oogst is vooral groot geweest op de lijnen naar Breslau en Liegnitz en ook naar Passau en Aken. Bij Essen is uit een uit Nederland ko menden trein een groot pakket ontplof bare stoffen in een sloot langs den weg geworpen, maar de daders konden op aanwijzing ingerekend worden. Zeer groot was het resultaat te Dresden, waar twee communistische koeriers zijn ontmaskerd, die brieven in geheimschrift en deviezen in hun schoenzolen verborgen hadden. Veel wapenen, vooral pistolen, zijn in beslag genomen. 14 Personen die zich niet behoorlijk konden legitimeeren zijn hier gearresteerd. Uit een uit Praag komenden trein zijn groote voorraden op ruiende geschriften gehaald en 2 lieden gearresteerd. Te Neurenberg zijn vooral wapens in beslag genomen evenals te Trier, Frank fort am Main, Hannover en Ludwigsha- fen. Als algemeen resultaat kan worden vastgesteld dat Duitschland nog steeds overstroomd wordt door personen die trachten verbindingen met staatsvijande- lijke groepen of organisaties te bewerken of intact te houden en dat vooral wapens, ontplofbare stoffen en pamfletten inge voerd worden. De meesten der gearres teerde personen zijn buitenlanders die op valsche passen reizen. Het verijdelde complot In Spanje. De preventieve maatregelen in Spanje worden voortgezet. Er zijn weer meer dan 1000 personen aangehouden. De door de Cortes aangenomen wet op de handhaving van de openbare orde zal bet mogelijk maken nog meer kracht te zetten achter de zuiveringsactie. Het ontdekte complot was van fascisti- schen aard. De aangehouden jongelieden waren in het bezit van belanrijke geld sommen. Er zijn tal van wapens in beslag genomen. Sprinkhanenplaag in China. Naar het Chineesche ministerie van binnenlandsche zaken mededeelt, heerscbt in uitgestrekte gebieden van China, voor al in de streken langs de Gele-Rivier, die kort geleden door overstroomingen wer den geteisterd, een ontzettende sprinkha nenplaag. De velden zijn verwoest, de oogst vernield. Millioenen boeren bezitten geen graan of andere levensmiddelen. De Chineesche regeering heeft uitgebreide maatregelen genomen, om ben tegen hongerdood te be schermen. Balbo op New Foundland. Drie en twintig vliegtuigen van het es kader van generaal Balbo zijn gistermid dag om ongeveer 5 uur (Greenwich-tijd) bij Shoal Harbour (New-Foundland) ge daald. De vliegers werden geestdriftig ont vangen. Het 24ste vliegtuig, de I-Novi, dat na bij Kaap Traverse op het eiland Prins Edward een noodlanding had moeten ma ken, zal zich zoo spoedig mogelijk, nadat een klein defect, dat zich onder de reis openbaarde, hersteld zal zijn, weer bij het eskader voegen Het proces Van der Lubbe weer uitgesteld. Uit Müncben wordt geseind: Naar de rijkscommissaris voor de justitie dr Frank in een persconferentie heeft medegedeeld, kan verwacht worden, dat het proces te gen Van der Lubbe eind November of be gin December voor den senaat van het Reichsgericht zal beginnen. De verdedi ging zal worden gevoerd door Duitscbe advocaten. De senaat van bet Reichsge- richt weigert heslist, buitenlanders ais verdedigers te laten optreden. Gebleken is, dat Van der Lubbe onmo gelijk de brandstichting in het Rijksdag gebouw alleen kan hebben gepleegd. Hij moet medeplichtigen hebben gehad. Hoe wel hij verklaart, dat hij den brand al leen heeft aangestoken met behulp van een linnen doek, is geconstateerd, dat dit niet juist kan zijn. Korte Berichten. Het is gisteren te Londen de warm ste dag van bet jaar geweest met 89' gra den op het dak van het ministerie van oorlog in Kingsway. In Lancashire was het in enkele plaat sen 90 graden, maar de maximum tem peratuur van begin Juni van 92 gr. is niet overtroffen. Bij het station Courbessac (Fr.) is een trein uit Ales in botsing gekomen met een losse locomotief. Er zijn 14 gewon den. Het bestuur der socialistische partij in België heeft, na beraadslagingen over den politieken toestand, een voorstel aan genomen, waarin verklaard wordt, dat het in de tegenwoordige omstandigheden niet noodig is om tot algemeene staking over te gaan, 1 In een gemeente van het departe ment van Pas du Calais (Fr.) zijn onge veer 100 personen ziek geworden tenge volge van het gebruik van ondeugdelijk brood. De bakker, die bet brood geleverd heeft, sprak het vermoeden uit, dat do gist, die hij gebruik heeft, wellicht niet deugdelijk is geweest. Volgens te New-York ontvangen be richten zou Porto Rico de Antigua door een orkaan geteisterd zijn. Te St. Christo pher zouden zes personen om het leven gekomen zijn. Verjaardag Koningin-Moeder. In verband met den verjaardag van de Koningin-Moeder heeft de Koningin zich 'hedenmiddag per auto van den Ruygen- hoek naar het paleis Soestdijk begeven, alwaar zijl tof na 2 Augustus hoopt te verblijven. Natrlumverlichtlng te Apeldoorn. Te Apeldoorn wordt langs een gedeelte van de Loolaan en den Deventerweg, te zamen een lengte van 2.4 K.M., natrium- verlichting aangelegd. Voor het eerst hier te lande warden deze lampen op de meest juiste plaats opgehangen en wel met be hulp van staaldraden in twee rijen recht boven de rechts van den weg rijdende voertuigen. Apeldoorn heeft ook de pri meur van het buiten de fabriek verschij nen der wisselstroomnatriumlampen. Bij den aanleg, welke over een week of zes voltooid is, wordt zooveel mogelijk Neder- landsc'h fabrikaat gebruikt. De omzetbelasting. De Landelijke Bond van Confectiefabri- kanten te Rotterdam heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, tegen het ont- werp-omzetbelasting in verband met de buitenlandsche concurrentie. Verzocht wordt een dwingende bepaling in het leven te roepen, dat de kooper de betaalde be lasting restitueert. Gevraagd wordt ten slotte als goedkoopste zegel één van 2Jd cent beschikbaar te stellen om de bedoe ling, een premie van 1 pet. te doen betalen, meer tot uitvoering te doen komen en de mogelijkheid te openen stempelmachines te gebruiken, ten einde te voorkomen, dat men oen vrij belangrijk bedrag aan zegels in voorraad zal moeten hebben. Regeering en burgemeester Verstegen. Naar aanleiding van de openlijke ver klaring afgelegd door den burgemeester van Koog aan de Zaan, waarbij deze zijn onderteëkening van het artikel in Het Anker van 7 Juli j.-l. onder 'het opschrift: „Alle Hens aan Dek" terugneemt, verne men wij, dat de regeering met deze af doende verklaring genoegen heeft geno men en dat geen verdere stappen ter zake tegen den burgemeester zullen volgen. Tabaksfabrikaten beneden banderolle- prijs. Het Comité van Actie tegen den ver koop van tabaksfabrikaten beneden ban- derolleprij'S gevormd uit de samenwer kende organisaties van fabrikanten, tus- schenhandelaren en winkeliers in taba-ks- fabrikaten, alsmede uit vertegenwoordi gers van de drie Nederlandsche Midden standsbonden en Handelsreizigersorga- nisaties heeft zich dezer dagen met een adres tot den minister van Financiën ge wend, waarin o.m. wordt verzocht een commissie in te stellen, welke op korten termijn van advies zal kunnen dienen no pens de vraag, of en zoo ja welke maat regelen moeten worden genomen om bet euvel van den verkoop van tabaksfabri katen beneden banderolleprijs te beteu gelen. Revolutionair gezind onderwijspersoneel. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft in een adres den gemeenteraden verzocht: a. een onderzoek te willen instellen of bij het lager onderwijs in deze gemeente leerkrachten werkzaam zijn, wier revolu tionaire gezindheid, bijv. door 'hun lid maatschap van communistische partijen of bewegingen, hen doet handelen tegen art. 10 en/of art. 42 van de wet op het Lager Onderwijs; b. zoo uit het onderzoek blijkt, dat dezen werkzaam zijn, hen op grond van die artikelen te schorsen en te ontslaan; c. bij toekomstige benoemingen geen leerkrachten aan te stellen van wie op grond van bovenbedoelde revolutionaire gezindheid verwacht kan worden, dat zij in strijd zullen (handelen met genoemde artikelen van de L.O.-wet. Crisis-Varkenswet 1932. Het hoofdbestuur vau den Nederlamd- schen bond van Varkenshandelaren heeft zich 'in een 'telegram gewend tot den minis ter van Econom. 'Zaken, waarin als zijta. oordeel wordt uitgesproken, dat de maat regelen der 'Crisis Varkenswet 1932 hon derden varkenshandelaren hebben gedu peerd, zoodanig dat zij ontroofd zijn ge worden van hun bestaansmiddelen. Het bestuur verzoekt den Minister in samenwerking met den Nederlandschen Bond van Varkenshandelaren een oplos sing te vinden om ook deze gedupeerden voor diepere ellende en meerdere armoede te vrijwaren en alsnog ook hun de recht matige tegemoetkoming wel te willen ver strakken. Het cadeaustelsel. Het algemeen bestuur van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond heeft dezer dagen op een vergadering een motie aan genomen om er bij de regeering op aan te dringen, zoo spoedig mogelijk gevolg te geven aan de voorstellen, door den mid- denstandsraad en het Nationaal Comité tot beteugeling van het cadeaustelsel ge daan inzake invoering van een wettelijke regeling van het cadeaustelsel. Subsidies voor werkloozenzorg. Minister Slotemaker heeft aan de ge meenten het volgende geschreven: „Het is noodzakelijk, dat de regeering ten spoedigste een overzicht krijgt van hetgeen de besturen van de gemeenten, waterschappen, enz. in bet eerste halfjaar 1933, ten behoeve van werkverschaffing en steunverleening hebben uitgekeerd, voor zoover over deze uitgaven aan het rijk subsidie in rekening kan worden gebracht. Dit overzicht is eveneens noodzakelijk, om de toekenning van eventueele voorschot ten op de rijkssubsidie in de uitgaven, welke over de tweede helft van dit jaar zullen worden gedaan, mogelijk te maken. Ik noodig uw college derhalve uit, ten spoedigste, doch in elk geval vóór 10 Aug. a.s., de declaraties met bewijsstukken in zake uitgaven voor werkverschaffing en/of steunverleening, over de eerste zes maan den van dit jaar, bij mijn Departement in te dienen. Binnenland. De landdag van de Ned. Chr. Radiover- eeniging. De stand van het fruit. Zaandam onder voogdij? Opheffing van kleine scholen. Buitenland. Slotzitting van de Londensche conferen tie. Het Italiaansche eskader op New-Found land geland. D'e razzia in de Duitsche treinen. Sprinkhanenplaag in China. Indien in uwe gemeente waterschappen en particuliere ontginners zijn, aan wie subsidie is toegezegd in de kosten van werkverschaffing, reken ik er op, dat uw college deze, voor zoover noodig, met het vorenstaande in kennis wil stellen, opdat da afrekenstukken eveneens vóór 10 Aug. zijn ingezonden. De omstandigheid, dat het subsidie percentage voor het dienstjaar 1933 nog niet is vastgesteld, behoeft geen bezwaar op te leveren. De declaraties zoowel van uwe gemeente als van waterschappen en particuliere ontginners, kunnen worden in gezonden zonder vermelding van de be dragen, die ten laste van het rijk komen." Een portret van Minister J. Heemskerk Azn. Mr. G. J. Heemskerk te Dordrecht heeft namens de weduwe en de erven van wijlen Mr. Th. Heemskerk aan den Staat ten ge schenke aangeboden, ter plaatsing in de bureaux van het Rijksmuseum te Amster dam, een portret van minister J. Heems kerk Azn., geschilderd door J. H. Neuman. Voor deze schenking, die de herinnering aan 'hetgeen deze bewindsman voor de stichting van het Rijksmuseum heeft ver richt steeds levendig zal houden, is aan de schenkers de oprechte dank der regee- xing betuigd. Onrust bij de S. D. A. P. De leider der sociaal-democratische fractie in die Tweede Kamer, Ir. Albarda, schrijft in de bladen der Arbeiderspers: Vele afdeelingen der partij hebben zich nu uitgesproken over de handelingen van Duijs en van Zwertbroek en nog telkens worden er nieuwe moties aangenomen en gepubliceerd. Het wil mij voorkomen, dat bet meer dan tijd is om daarmee nu te eindigen: vooral ook, omdat men op ver scheidene plaatsen 'de proporties geheel uit het oog gaat verliezen. Het gevai- Zwerlbroek had men als afgedaan (kunnen beschouwen, sedert deze partijgenoot over het gebeurde openlijk zijn leedwezen heeft betuigd. Wait Duijs betreft, hem zal men zeker niét met een bombardement van moties tot de erkenning brengen, dat hij voor het aan de orde stellen van partijs vraagstukken een verkeerden weg heeft gekozen en met al het geroep om strenge disciplinaire maatregelen bedreigt men niet hem, maar wel de geestelijke vrijheid in de partij". De redactie der roode bladen wijst er op, dat er nog geen enkele pro-Duijs-motie is verschenen. 'Hetgeen inderdaad teekenend is voor de mentaliteit der partij. Opheffing van kleine scholen. Schrijven van Minister Marchant. Zooals men weet heeft minister Mar chant het plan om tot opheffing van kleine openbare scholen over te gaan. Wij vernemen thans dat de minister aan de 'burgemeesters van een -groot aantal ge meenten een schrijven heeft gezonden, waarin wordt aanbevolen hij 'het gemeen tebestuur aanhangig te maken tot ophef fing van in die -gemeenten bestaande zeer kleine openbare scholen over te gaan. Mochten daaruit voor de gemeenten kos ten voortvloeien, -dan is de minister be reid daarin van rijkswege tegemoet te ko men. Tevens heeft de minister zich ge wend tot Gedeputeerde Staten der provin cies, met verzoek zoo noodig van hun be voegdheid tot opheffing van openbare scholen volgens de Lager-Onderwijswet gebruik te maken. Ook de Kroon is tot opheffing bevoegd. Uitbetaling van werkloozensteun via de Vakvereenigingen. Door dhr Boon- waren aan den minister van sociale zaken eenige vragen gesteld in verband met de contributie, welke 'door -sommige vakvereenigingen Wekelijks van den aan werkloozen via bedoelde vereeni- gingen uit te keeren Rijkssteun zou wor den afgehouden. Minister Slotemaker de Bruine heeft daarop geantwoord, dat met de door vra ger vermelde werkloozen blijkbaar niet alle steuntrekkende werkloozen worden bedoeld, doch slechts de georganiseerde arbeiders, die zich vrijwillig hebben geor ganiseerd en zich daarmede verplicht heb ben aan him vakvereeniging en aan hun werkloozenkas geregeld contributie te be talen. In verschillende gemeenten wordt aan deze georganiseerden, nadat het steunbe drag is vastgesteld door -het dusgenoemd „Orgaan", de hun toekomende steun uit gereikt door bestuursleden van hun vak vereeniging; zulks, om verzekerde arbei ders zooveel doenlijk te houden buiten de gewone methoden van armverzorging. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de onder steunde alsdan in vele gevallen tevens de door hem verschuldigde contributie be taalt. Van „inhouding" der contributie kan men daarbij echter moeilijk spreken, omdat immers de ondersteunde geheel naar eigen oordeel zich heeft georgani seerd en dus zich zelf heeft verplicht de bedoelde contributie te voldoen. De minima en maxima bedragen der contributie kunnen niet worden opgege ven, omdat den ondergeteekende wel het bedrag van de bijdrage voor de werkloo- zenkassen békend is, maar niet dat van de contributie voor -de vakvereenigingen. Het al of niet -georganiseerd zijn ia geenzins alleen noch zelfs allereerst een middel om al of niet als uitgetrokkene -hoogeren -steun te ontvangen dan aan niet- georganiseerden toekomt; in het al of niet georganiseerd zijn immers schuilt aller eerst de vrije beslissing van 'dea arbeider, om al of niet aan het organisatieleven van -den arbeidenden stand deel te nemen en om al of niet door aansluiting bij' een werkloozenkas door eigen prestatie mede te zorgen voor da-gen, waarin door werk loosheid 'loon gederfd wordt. 'Van een niet te ontkomen verplichting kan dan ook minder gesproken worden dan van een vrijwillig aanvaarde ver plichting. Dat overigens de arbeider, die zich verzekert en daarvoor zich belang rijke offers -getroost, in dagen van werk loosheid een 'hooger bedrag ontvangt dan zij:, -die zulks nalaten, is naar de over tuiging van den ondergeteekende slechts normaal te achten. Uit het bovenstaande volgt, dat de Re geering hier niet van een misstand spreken kan en dat zij geen aanleiding kan vinden ter zake maatregelen te nemen. Conflict tusschen Raad en Gedeputeerden. In de (gisteravond -te Almelo gehouden raadsvergadering kwami in behandeling een aantal opmerkingen van 'Gedeputeerde Staten van 'Overijsel op de begrooting van 1933, die 'Gedeputeerden niet wensc'hen goed te keuren. In de eerste plaats- werd 'geëischt, dat de gemeente in de tweede klasse der 'gemeentefondsbelasting zal worden geplaatst. Na breedvoerige 'discussie staakten hier over de stemmen (elf tegen elf). Dhr Ol'thof i(Soc. Dem.) was wegens ziekte niet aanwezig, zo-o'dat de volgende raadsvergadering vermoedelijk 'het voor stel zal verwerpen. Verd-er verwierp de raad het voorstel van Gedeputeerde -Staten, waarmee- B. en W. acco-ord gingen, o-m het vervolgonder wijs af te schaffen. Ten slotte eisclh-ten Gedeputeerde Staten, -dat die gemeenteraad den prijs van den electrischen stroom met twee cent per K. "W.-uur zou verhoo'gen. B. en W. stelden voor, den prijs te verhoogen met een cent. De raad verwierp -het voorstel met veen- tien tegen acht stemmen. Breedvoerig is verder -gedebatteerd over een voorstel van B. en W. aangaande loonsverlaging voor bet 'gemeentep ersoneel. !B. en W. Stelden voor de bestaande kor ting van drie pet. in te trekken en een pensioenbijdrage te vorderen van ihet ge meentepersoneel van 2 tot 8*A pet. De raad verwierp 'het voorstel met veer tien tegen zes stemmen. De omzetbelasting. Naar de „Telegraaf" verneemt, zal het verslag der Tweede Kamer over het ont werp,omzetbelasting Donderdag of Vrij dag a.s. verschijnen. Dit verslag zal behalve de opmerkingen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1