TranspireerendeVoeten, Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrammen. Land- en Tuinbouw. Uit den Goeschen Raad. de nieuw- gemeente, ïomen en is emend Com- igd. en Wethou- Kwekke- egens verge- mtslag ver- In zijn pmd de heer brandspuit- vergaderde omen schrij- voor Werk- werd gesteld afdoening, ek alhier, Ds le heeren H. epier, beiden raagd wordt handen van adres van om het ver- srendijkschen gemeente te op dit ver- omdat het mor van ge- t per jaar te ,n genoemden iet 3 tegen 4 age, Maas en B. en W. len. ieverordening gebracht en fing van sec- De nieuwe gesteld, werd besloten m met de ge- ulpverleening al van brand [bestuur werd ;hool aan den ien door ze te olbestuur om >ur de scliool- 'an den ver- op voorstel jd. De heeren )r inwilliging. 1 f 10.68 per de schoolver- werd z.h.st. rharden over M. en om de verhalen op 1 eener belas aangeboden, een batig sal- taaldienst met 0. meldden, was stuur en den ,ig geschil ge in een oester- aouden raads- tie weer aan iloten, dat, in- op de nadere ie rechterlijke ;ewacht. Deze :aten van den P. Dieleman maakt, terwijl voor Zaterdag eeds bij B. en de heer W. W. aanvaardt, westie van de Ier Ned. Herv. jinsel besloten iwen der z.g.n. zitplaatsen en gelijk worden venwel zonder de kerk zeer igeveer 80 zit- velke kunnen g 15 Aug. a.s. an de bewaar- herdenken, dat nming kon ko- olij om. Want zijn kinderen zien." jou adres, Ju- rluid. „Zeg te- ertrouwenspost nen; en zich irah is er toch tan ze immers al doet ze het te met veront- zal me niet imers doent 't het deed, juf- ste wat ik van idelijk terugga, hoofd, dat uit Wat er in de moet ze zelf comt." Lady Augusta ar naar de kele huishou- sprekend. En vestibule ont- am Yorke? Hij htenddienst en .nnenloopen. ordt vervolgd.) at it 3 zij 25 jaren aan de bewaarschool, waar van ruim 5 jaar als helpster, onder mej. Detleijn en bijna 20 jaar als hoofd der school is verbonden. Gedurende dien tijd is de jubilaresse opgetreden als onderwij zeres aan de Zondagsschool en heeft haar beste krachten gegeven aan den arbeid voor de Zending en den Herv. Meisjes- bond. Het zal haar ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Axel. He gemeenteraad heeft Maandag met 7 tegen 5 stemmen besloten niet te voldoen aan het verlangen van Gedep. Staten, de gemeente te rangschikken in de derde klas voor de heffing der gemeente fondsbelasting en voorts tegen de onthou ding van goedkeuring aan de begrooting voor 1933 bij de Kroon in beroep te gaan. In hoofdzaak is het bezwaar van den raad gelegen in de omstandigheid, dat Ged. Staten weigeren een beteekenende verlaging van de jaarwedden van burge meester en secretaris vast te stellen. De heer 't Gilde zou bij de Kroon in beroep willen gaan. De heer v. Kampen kon de verantwoor delijkheid niet op zich nemen om bij de Kroon in beroep te gaan, daar door de te verwachten vertraging van de oplossing der begrootingskwestie de gemeentelijke financien in de war zouden worden ge stuurd. Bij de verkiezing van Prov. Staten dient men zijn invloed aan te wenden om verandering in den toestand te brengen. De democratie typeert zich door gemis aan regeerbeleid. Men gaat rustig door met potverteeren, berekent dat de loons verlaging der prov. ambtenaren 5 pet. moet zijn maar brengt geen evenwicht in den onderbouw en bovenbouw van het maatschappelijke leven. De onderbouw is de landbouw met zijn schraal betaalden landarbeid. De heer Dieleman huiverde bij de ge dachte, dat misschien reeds in November a.s. de steunverleening zou moeten wor den stopgezet door het in beroep gaan bij de Kroon. Noodgedwongen zou hij daarom stem men voor 't voorstel van B. en W. om de gemeente in de 3e klasse voor de gemeen tefondsbelasting te plaatsen. Ook de heeren de Ruyter en Oggel wa ren van deze gedachte. Dhr I. de Feyter zou tegenstemmen vanwege het niet verlagen van de salaris sen van de hoogere ambtenaren. Bij de stemming stemmen 7 van de 12 leden, de heeren Seghers, Verschelling, v. Bendeghem, I. de Feyter 't Gilde, Hame link en Ortelee tegen het voorstel van B. en W., zoodat in beroep zal worden ge gaan bij de Kroon. Het voorstel van B. en W. omtrent de begrotingswijziging van het gasbedrijf werd aangenomen. In ons overzicht van de 20 dezer gehouden Raadsvergadering maalden wq een opmerking over de houding van B. en W. ten opzichte van een Steun regeling voor werkloozen, die niet bjj de werkverschaffing geplaatst kunnen worden, die niet geheel juist is. Het is nl niet zoo, dat er momenteel geen enkele werklooze onder een steunreget- ling valt. Er zijn enkele groepen van werkloozen, werkzaam geweest in met name genoemde bedreven, die onder de rijkssteunregeling zjjn gebracht. Verder is ons bekend, dajt èn door enkele Raadsleden èn door de bestu renbonden meermalen is verzocht om mede te werken, dat meer werkloozen daaronder worden gebracht, waarvan wjj meenden gezien enkele uitlatingen van sommige leden van dit college dat B. en W. tegenstanders waren. Wij vernemen echter thans, dat de Minis ter niet toestaat, dat b.v. de groote groep 'transportarbeiders onder de cri sis-steunregeling valt. Wat wel te be treuren is, omdat dan alle steungelden hiervoor ten volle voor rekening van het B. A., dus van de gemeente, komen. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ot. Alleen bij Apoth. en Drogisten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Veendam, W. F. Dikboom te Zuidlaren. Bedankt voor Urk, H. A. Jellema, cand. te Woubrugge. Geref. Kerken. Drietal te Westeremden, C. J. Bos, cand. te Uithuizen; G. Brinkman, cand. te Winschoten; K. Reenders, cand. te Leens. Beroepen te Zuidland, J. G. Hagen te Sprang. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Aalten, L. Kraan, cand. te Apeldoorn en M. W. Nieuwenhuize, cand. te Vlissingen. Bedankt voor 's Gravenzande, J. Tam- minga te Harderwijk. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar 's Gravenhage, cand. P. Honkoop te Rotterdam. Bedankt voor Aagtekerke, Bruinisse, Dordrecht, Genemuiden, 's Gravenpolder, Ierseke, Leiden, Middelharnis, Opheus- den, Terneuzen, Tholen, Werkendam en Westzaan, P. Honkoop, cand. te Rotter dam; voor Lisse, M. Heikoop te Urecht. Emeritaat. Door de classis Ap- pingedam der Geref. Kerken is aan Ds H. T. Hoeksema, pred. te Nieuwolda, met ingang van 1 Oct. a.s. eervol emeri taat verleend. Algem. Synode Ned. Herv. Kerk. In de zitting van Dinsdag wer den in den Pensioenraad benoemd de heeren jhr mr D. J. de Geer te 's Gra- venhage, mr 3. C. W. jN. de Bruyn van Melis- en Mariënkerke je Amster dam en mr S. J. Hoigerzeil te 's Gra venhage. t In de Commissie voor Diaconale Ar menzorg werden gekozen de heeren ,A- Folmer te 's Gravenhage en W. J. Hem mes te Utrecht. Tot leden van den Schippersraad wer den benoemd de heeren dr M. de Vrijer G. de Jong, en F. W. Olivier te Am sterdam, de heeren G. H. Wagenaar, H. K. Lauwaars, J. van Brakel te Rot terdam; de heeren C. W. Coolsma en J. Roose, te Groningen; L. D. Poot en mr J. Schokking te 's Gravenhage. Aan de Alg. Synodale Commissie werd opgedragen, eerlang een oproeping te doen voor de benoeming van een secun dus van den secretaris der Algem. Sy node. Voorloopig verklaarde de heer P. Bokma., predikant te Schiedam, zich be reid die functie te vervullen. Een verzoek van eenige lidmaten der Ned. Herv. Kerk om^,opheffing van de leer vrijheid", enz. werd voor kennisgeving aangenomen. Aan het verzoek van eene classikale vergadering om ook aau de kerkenaden naamlijsten van de besturen der kerk te zenden, kan wegens administratieve redenen niet worden voldaan. Voor ken nisgeving werd aangenomen de mede- deeling van een grenswijziging tusschen de gemeenten Kruiningen en Krabben- d\jke. De classikale vergadering van Assen heeft een motie aangenomen, strekkende tot afkeuring van de Jodenvervolging. De Synode besloot zich te stellen op het standpunt der Algem. Synodale Com missie, dal het niet op haar weg ligt, zich in dit stadium te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van een ander land. In den namiddag werden commissie vergaderingen gehouden. Vakschool voor meis jes te Goes. Bevorderd van de le naar de 2e klasse van den voorbereiden den cursus: L. Blomaard, J. Brandt, M. de Coninck, J. de Feijter, B. Gunst, G. Hillebrand, J. van Houten, L. Korstanje, J. Korstanje, C. Krijger, C. Philipse, J. Provoost, C. Snoek, M. Visser, M. v. d. Vliet, B. Cor- stanje, S. van Dalen, N. de Dreu, C. de Jager, M. Marijs, K. Noussen, L. Timmer man, G. Visser, N. van Dalen, J. de Vis ser, A. v. d. Vliet, J. v. d. Vreugde, T. v. d. Berg, L. Bom, K. den Boer, N. Dekker, J. de Munck, A. Sinke, B. Vogelaar, en A. v. d. Zee. Afgewezen 5. Hbt getuigschrift voor den tweejarigen voorbereidenden cursus ontvingen A. Bo- gaards, A. Glas, G. Hoogerheide, G. Kra mer, A. van Kleunen, M. van Kleunen, J. Lobbezoo, J. Melse, D. Nieuwenhuyse, G. Nijsse, H. Nijssen, J. Rottier, E. Sandee, N. van Stel, M. Verschure, I. van Willigen en S. Zandee. Van de le naar de 2e middagcursus werden bevorderd. A. Deurloo, N. Hooge- steger, M. Jansen, G. de Jongh, K. de Jonge, M. Kant, D. Molhoek, M. Osse- waarde en M. Staal. Het getuigschrift voor den middagcur sus ontvingen: E. Deak, L. de Die, J. van Liere, C. van Schaik. Het getuigschrift voor de huishoude lijke vakken ontvingen: S. de Jager, D. v. d. Kreeke, A. Melse, E. Mol en L. Polder man. Afgewezen 1. Het getuigschrift voor de naaldvakken ontvingen: K. van Beloys, G. v. d. Graaff, A. v. d. Hart, R. Knuist, J. Pannekoek, G. Sinke, G. Steketee, J. Treffers, J. Wirtz, W. Zembsch. Het getuigschrift voor kostuumnaaister ontving M. Stokmans. Van de le naar de 2e klasse hulp in de huishouding werden bevorderd: E. Beth, C. Blok, J. Blok, A. Buthfer, C. Laven, B. Noordhoek en T. Smits. Het getuigschrift voor hulp in de huis houding ontvingen: M. v. d. Burght, L. Bouterse, A. Damme, C. Dijkstra, M. Paasse, H. Gunning, A. Gunning, J. den Herder, M. Koeman, J. Meulenberg, A. Reijnders Schilt en M. Schuilwerve. Geslaagd voor akte-examen L.O. te Den Haag dhr C. Verschuure te 's Heer Hendrikskinderen. Geslaagd voor examen handelsken nis L. O. dhr A. D. P. v. d. Ende te Lams- waarde en mej. P. H. M. W. van Wel te Terneuzen Geslaagd voor de hoofdakte mej. E. T. Meyaard te Kattendijke en de heeren A. O. Spinnewijn te Biervliet en P. Taal te Biezelinge. Geslaagd voor de hoofdakte L. O. te Breda de heer Johs. Kliaasse te Ze venbergen, vroeger te Heinkenszand St. Petruskerk te Lelden in vlammen. Gisteravond te ruim half elf is de groo te, monumentaal gebouwde St.-Petrus- kerk aan de Langebrug te Leiden, in vlammen opgegaan. De brand is aange komen aan het benedengedeelte van den toren. Rond dezen toren was een houten staketsel gemaakt in verband met her stellingen, die aan het kerkgebouw wer den aangebracht. Het vermoeden ligt voor de hand, dat loodgieters den brand veroorzaakt hebben. Met deze herstellin gen is men zes weken geleden begonnen. Het geheele gebouwencomplex was spoedig één groote vuurzee. De kerk is ruim honderd jaar oud. Duizenden stroomden naar de plek des onheils. Assistentie is gevraagd en ver kregen van de naburige gemeenten Oegstgeest en Voorschoten. Het was uitgesloten, dat er nog iets van de kerk kon worden gered. Het duurde vrij lang, eer de brand weer water kon geven. Dat hield mede verband met het feit, dat de afstand van het Rapenburg, waaruit het water geput moest worden, naar de kerk vrij groot is. De Petruskerk was o.a. bekend om haar bezit aan prachtige paramenten. Het is aan pater Heermans gelukt twee kostbare kandelaars in veiligheid te bren gen, terwijl de koster van de kerk, de heer Boogers, het Ons Heer uit den ta bernakel in veiligheid heeft kunnen brengen. Ook een lijk, dat in de kerk stond opgebaard, heeft men voor verte ring door de vlammen weten te bewaren. Te kwart over 12 achtte men het ge vaar voor overslaan op belendende per- ceelen geweken. Te 12 uur zijn uit Den Haag twee motorspuiten vertrokken, om op verzoek van den burgemeester van Leiden assis tentie te verleenen. Vermoedelijk zou het wel laat in den ochtend worden voor de brand gebluscht zal zijn. Auto* te water. Eén doode. In het Winschoterdiep te Groningen is gisteren te ongeveer twaalf uur een auto uit Haarlem in het water gereden. De 56-jarige heer W. Hilarius, fabrikant uit Haarlem, wilde een voor hem rijdende auto passeeren, doch had niet gezien, dat van den anderen kant ,ook een auto naderde. Bij het sterke remmen heeft hij waarschijnlijk de macht over zijn wagen verloren en is in het water ge reden. Een dar omstanders heeft pie- vxouw Hilarius weten te redden. ,Het mocht hem echter niet gelukken den fabrikant uit zijn wagen te halen. Zjjn lijk is later in de auto gevonden. Een zakkenroller gear resteerd. Gisterochtend is door een rechercheur van politie op het station Hollandsche Spoor te Den Haag een be kende zakkenroller gearresteerd, toen hij op het punt stond een bejaard heer, die uit den trein stapte, een portefeuille te ontfutselen. Het bleek te zijn de recidivist P. van V., woonachtig te Rotterdam, die bij de politie bekend staat als een zeer brutaal heerschap, die reeds meerdere diefstallen op zijn geweten moet hebben. Men verwachtte hem dezer dagen op het H.S.-station om zijn bedrijf van zakken roller uit te oefenen. Om hem na te gaan was daar een rechercheur geposteerd. Deze zag juist hoe v. V. zijn slag wilde slaan. Hij is in bewaring gesteld. Brand, maar geen brand weer. Door tot nog toe onbekende oor zaak is brand uitgebroken in de woning van den heer J. van Dijk te Waalre. De vlammen sloegen onmiddellijk door het dak, terwijl het belendende perceel, dat leeg stond, bijna tegelijkertijd werd aan getast. Door de groote droogte en door de gemakkelijke brandbaarheid van de rieten daken brandden beide huizen in korten tijd tot den grond toe af. De burgemeester der gemeente Waalre was op het terrein van den brand aanwe zig, doch van eenig brandweermateriaal was niets te bespeuren. Een meer dan onaange name ontdekking. Toen Andreas Somogyi, na 18 jaar in gevangenschap in Mandsjoerije te hebben doorgebracht, in zijn geboortedorp, in Hongarije, terug kwam, ontdekte hij: dat hij voor dood ver klaard was; dat zijn naam stond op het oorlogsgedenkteeken in het dorp; dat zijn vrouw 10 jaar geleden hertrouwd was; dat zijn zoon verdwenen was, en dat nie mand hem werk wilde geven. Een lijkin het gras. Een landbouwersknecht te Delft, die gister morgen in de vroegte naar zijn werk ging, zag in den graskant een meisje en een rijwiel liggen. Het meisje maakte den in druk bewusteloos te zijn, waarom de man onmiddellijk de politie waarschuwde. Deze was spoedig ter plaatse in gezel schap van den Geneesk. Dienst. De ge neesheer kon slechts den dood constatee- ren. Het meisje is de 24-jarige mej. G., wo nende te Delft. Zij was gisteravond gaan fietsen en niet meer in de ouderlijke woning teruggekeerd. Omtrent de oorzaak van den dood tast men volkomen in het duister. Relletjes te Zuilen. Gister morgen hebben zich eenige moeilijkheden voorgedaan in de Hermanus Elconius- straat te Zuilen in verband met een huuruitzetting. Deze uitzetting zou officiëel pas heden ochtend plaatsvinden, maar daar een scherp verzet verwacht werd, vond de burgemeester het riadzaam, gisteren een huiszoeking 'te doen geschieden, daar ge ruchten de ronde deden, dat de betrokken bewoner zich met wapens wilde verdedi gen. De huiszoeking dan vond gistermor gen plaats door den burgemeester en eenige rechercheurs van politie op een oogenblik, dat de man was gaan stemt- pelen. Tijdens deze huiszoeking vond de burgemeester het raadzaam ook de uit zetting vervroegd te doen geschieden, mede in verband met demonstraties die het communistische Werkloozen-Strijd-co- mité had voorgenomen. Juist op hetzelfde oogenblik gistermor gen werd er een huisuitzetting verricht aan het Ondiep, waar het voornoemde Comité ongeveer 200 demonstranten had opgetrommeld om te protesteeren en den deurwaarder in zjjn arbeid te bemoei lijken. Dm herhaling van deze demonstratie op hedenochtend te voorkomen verzocht de burgemeester denzelfden deurwaarder thans reeds in te grijpen in de Hermanus Elooniusstraat. Toen de deurwaarder en zijn helpers aan dit verzoek wilden voldoen, was inmiddels de bewoner gearriveerd, die zich tegen den ambtenaar en zijn hel pers verzette, en zich eveneens met alle kracht verweerde toen de politie den deurwaarder te hulp schoot. Zij trachtte den man te arrestjeeren, maar werd Hierbij bemoeilijkt door de demonstranten van het werkloozenstrijd- comité, die lont geroken hadden en nu hun verrichtingen op het nieuwe terrein overbrachten. Het verzet was zoo hevig, dat de po litie met de sabel rake klappen moest uitdealen, terwijl ook de burgemeester zelf moest ingrijpen. Eenige malen moes ten de demonstranten met den revolver worden bedreigd, voor aleer zjj terug weken. De gewoner werd gearresteerd. Het bleek dat de bewoner, die electri- cien is, zijn geheele huis onder stroom had gezet, zoodat wanneer de huuruitzet ting heden had plaats gehad, de onge lukken waarschijnlijk niet te overzien waren geweest. Fietser door vrachtauto gedood. Gisteravond is een doodelijk ongeluk gebeurd op de Laan van Meer- dervoort, hoek Pioenweg te Den Haag. Om ongeveer zeven uur kwam daar de 25-jarige fietser v. d. S. Een vrachtauto reed hem aan, met het treurige gevolg, dat de fietser doodelijke verwondingen kreeg. Toen de G. G. D. arriveerde was hjj reeds overleden. De 'auto werd bestuurd door den 33- jarigen W. van B., uit Hoofddorp. Ver moedelijk 'is de oorzaak van het ongeluk, dat de vrachtauto te snel heeft gereden en Gat de bestuurder geen voorrang heeft verleend aan den fietser, wat hjj wel had behooren te doen, aangezien hij den fiet ser aan zijn rechterhand had. De chauffeur is aangehouden en in bewaring gesteld. De Lutine-werkzaamheden vorderen. Men meldt uit Terschelling: Maandagavond was het een en al bewe ging in de haven. Booten voeren af en aan. Men zou n.l. het tweede gedeelte van den toren van Beckers naar het Lutine-terrein gaan sleepen om dit boven op 'den in zee staanden kegel te gaan plaatsen. Zooals men weet, bestaat het j uit een zes meter hooge cylinder van twaalf ton, dat nog verzwaard is met motoren, "die het zand uit den kegel zul len wegzuigen. De „Holland" sloeg de trossen aan den Bok, waarin de cylinder hangt en verdween weldra pet den sleep lïit de haven, opweg naar de Noordzee, waar de kegel, die intusschen uit zichi- zelf. gezakt is en rustig en eenzaam ligt te wachten. Er stond een kalme zee en het weer was rustig. Gisteren hoopte men de cylinder op den toren te kunnen neen laten, hetgeen een moeilijk karwei is. Vader van twee kinderen doodgestoken. Gisterenavond ont stond te Vlijmen tusschen twee perso nen een "hoogloopende ruzie, welke in een vechtpartij ontaardde, waarbij de 30- jarige gehuwde II., vader van twee kin deren door zijn tegenstander met een mes in het schouderblad werd gesto ken. De getroffene, die nog naar huis wilde vluchten, zeeg door het vele bloed verlies onderweg neer. Dokter Kort beek, wiens hul$ was ingeroepen, kon slechts den dood constateeren. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. In de heden gehouden raadsvergade ring werd afgewezen een verzoek van den heer Grool tot huurverlaging voor het perceel K. DelftNieuwstraat. Een adres van de Oudercommissie van school K, inzake op wachtgeldstelling, werd na breede discussie aangehouden. Een adres van Vreemdelingenverkeer om toe te staan dat winkels op Zondag in het zomerseizoen mogen geopend zijn, werd aangehouden tot de Septemberver- gadering. De Gemeenterekening 1931 werd aan geboden. De gewone dienst wijst een batig saldo aan van f 17.401, maar er moet nog zooveel betaald worden, dat er een nadee- lig saldo zal zijn van f 11.764.49. Benoemd werden tot leden der nieuwe Commissie van Bijstand in het beheer der Gemeentebedrijven de heeren Den Hollander, Harthoorn en Jeronimus. Tot voorzitter van de Commissie van Toezicht o,p het M. O. werd benoemd de heer Boasson. Tot voorzitter van het college van Curatoren van het Gymnasi um de heer van der Feltz. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer Mr v. "d. Hoop DEN HAAG. Door den Minister van Waterstaat is besloten, dat vanaf heden alle voertuigen op den afsluitdijk over de Zuiderzee worden toegelaten. GRONINGEN. Te Westerbork is op den onbewaakten overweg de vrachtwagen van Gebrs Steen uit Dorkwerd door een passeerenden trein gegrepen. Een der gebroeders was op slag dood. De andere is zeer ernstig gewond. Het paard is mede gedood. GRONINGEN. De 23-jarige D. J. Vol kers uit Westernieland reed gistermiddag onder Winsum met zijn motor tegen een boom. JMet een zware hersenschudding werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. NEW-YORK. De beide vliegtuigen van het eskader van generaal Balbo, die gis teren pen noodlanding moesten! maken, hebben zich heden te Shediac weer bij het eskader gevoegd. Naar hoogere Engelsche invoerrechten op aardappelen? Nederland zou dumpen. De „Daily Express" bevat een uitvoerig artikel over den noodtoestand der Engel sche aardappelkweekers, waarin o.a. de beschuldiging wordt geuit, dat door mid del van dumping deNederlandsche aardappelen de gevaarlijke concurrenten voor het Engelsche product zouden zijn geworden. De bestaande Engelsche tarie ven zouden te gunstig zijn en in het ar tikel worden hooge invoerrechten geëischt om de Engelsche aardappelkweekers te gen de buitenlandsche concurrentie te be schermen. Het verlies, dat de Engelsche aardap pelindustrie heeft geleden wordt door het blad op niet minder dan twaalf millioen pond stering geschat. De prijzen der En gelsche aardappelen daalden verleden week tot 50 shilling per ton, wat voor de kweekers een verlies van 12 10 s. per acre beteekent. In Groot-Brittannië zijn ongeveer 700.000 acres grond in gebruik voor de aardappelteelt. In de afgeloopen periode zou volgens den landbouw-correspondent van de „Daily Express" Nederland 40.000 cwts. 1 cwt. 1 hundredweight 50.8 k.g.) aardappelen in Engeland hebben inge voerd, waarbij nog 6000 cwts uit België en Spanje komen. In een interview, dat genoemde corres pondent met een vooraanstaand aardap- pelkweeker uit Lincolnshire had, ver klaarde deze, dat de Nederlandsche in voer bevorderd werd door de gunstige voorwaarden, die de Engelsche regeering toeliet. Tot het begin van Juli was deze invoer gering, omdat tot dan toe een in voerrecht van 4 13 s. 4 d. per ton werd geëischt, welk recht thans verlaagd Is tot 2 per ton, juist op het oogenblik, dat de Engelsche aardappeloogst op de markt kwam. De betrokken kweeker deelde mede, dat hij een groote order had gereedgemaakt voor Noord-Engeland, doch juist een dag tevoren had vernomen, dat 8000 cwts aardappelen uit Nederland te Sunderland waren aangekomen en 5000 cwts te New castle. Deze aardappelen zouden zoo goed koop boordvrij aan genoemde haven wor den afgeleverd, dat de kweeker geen kans zag daartegen te concurreeren en zijn zending dan ook niet durfde wegsturen. Het gevolg is, dat hoewel de oogst rijk is, bijna nergens in Lancashire wordt ge rooid. Nog geen 10 pet. van de aardappel opbrengst is tot nog toe geoogst. Velen, die in dit bedrijf gewoonlijk werk vinden, loopen op het oogenblik werkloos rond of werken één dag per week, terwijl de meesten van deze werkloozen zelfs geen uitkeering krijgen. De kweekers zelf, die in het geheel voor geen steun in aanmer king komen, zijn er minstens zoo erg aan toe. Het artikel eindigt met een bitter ver wijt aan de Engelsche regeering, die niet ingrijpt op het oogenblik, dat dit noodig is. Misschien aldus de schrijver dat tegen het najaar iets gedaan zal worden, doch dan zal dit weer gepaard gaan met het oude verwijt aan het adres van de En gelsche kweekers, dat zij weer een over productie hebben veroorzaakt. Het H b 1 d. merkt hierbij op: Dat er op het oogenblik veel Neder landsche nieuwe aardappelen naar Enge land gaan, is zeer wel verklaarbaar (over statistisch materiaal beschikken wij uit den aard der zaak nog niet voor wat de maand Juli betreft). Want in de eerste plaats is het Engelsche invoerrecht niet het geheele jaar door gelijk, doch afhan kelijk van het seizoen (voor aardappelen bedraagt het na 1 Juli de helft van daar vóór) en in de tweede plaats is er aan onze veilingen zóó'n geweldige wanver houding tusschen aanvoer en vraag (als gevolg van uitvoerbelemmeringen aan alle kanten), dat een deel zelfs niet eens den. vastgestelden minimumprijs van drie kwartjes per 100 k.g. kan opbrengen en deswege als veevoeder wordt verkocht dan wel naar de vuilnisbelt wordt gereden. In het jongste weekoverzicht van den Lan- gendijk wordt dan ook gezegd: „Ons hoofdproduct tot heden is zoo goed als waardeloos, n.l. de vroege aard appelen. Hiervoor ontvangen onze tuin ders zoo goed als geen geld; zij brengen vaak de kosten van rooien en leveren niet op." En in dat van de Streek wordt gezegd: „Nog steeds geen verandering in den toestand, die dus even wanhopig is als vorige weken. Behoudens een enkelen dag (als uitzondering op den regel I) blijven de witte soorten onverkocht en worden op den hoop gesmeten, die reeds een respec tabelen inhoud heeft verkregen van 65.000 balen." Geen wonder dus, dat Nederland nog tracht uit te voeren, waarheen het kanl

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3